E 3 EEG-top eens over energie-program Na motie Unieraad CHU geen gezamenlijke lijst Voetbal geteisterd door slecht weer Geen distributie van gas en elektriciteit oog water: olman wil iterpellatie ti In deze krant 3 v. d. Velde ie Den Uyl: succes voor Nederland Premie ziekteverzekering GPV gekant tegen machtigingswet Alle opvarenden van Zwitsers schip gered garine vandaag i! cent duurder vgezegd. Betoging bij aankomst Kissinger Run op afsluitbare benzinetankdoppen ui\ Nieuwe jLeidse ComramiU MAANDAG 17 DECEMBER 1973 IRISÏELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoelerwoudseweg 23. tel. 33741 H ASSENAAK. v. Zuylen van NIJeveltstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jnze parlementsredactie HAAG De beveiliging van de king tegen stormvloedrampen is jnderwerp waarover Tweede-Ka- jd T. Tolman (CHU) de minister ferkeer en waterstaat deze week ïterpelleren. De reden van deze iellatie is, dat in Zeeland grote Listheid is ontstaan, omdat in de van vrijdag op zaterdag het wa- jna zo hoog steeg als in de nacht februari 1953, toen bij de storm- in totaal 1800 mensen om het le- ramen. iland is men verder bezorgd over Lit dat voor het uitzonderlijke water niet van tevoren is gewaar- d. Zonder dat men erop voorbe was ontstond een acute noodsi- er Tolman zal erop aandringen iterpellatie deze week te kunnen n omdat de Kamer aan het eind e week op reces gaat tot eind ja- Het Kamerlid zal speciaal aan nister vragen waarom om budget redenen de dijkverzwaringen wor- tgesteld. Hij zal erop aandringen Dds door verschuivingen van pos- de begroting dit werk onver- rd te laten doorgaan. De veilig- ran de bevolking moet worden indeerd, zo is de eis van de heer n. gt: 'De situatie niet alleen in d. naar ook in Friesland wordt ichat. Rond de Oosterschelde het gevaarlijker omdat als ge- an de andere Deltawerken door 'rkere stromingen grote uitschu- ontstaan. Hierdoor is kans op Hen groter'. Begin volgend jaar het advies verwacht van de com- -Klaasesz of de Oosterschelde wel t moet worden afgesloten. Voor !r Tolman is de zaak wel dui- De afsluitdam van negen kilo- bieit een optimale veiligheid, taat tegenove- dat bij niet-afslui- iet minder dan 245 kilometer p Deltahoogte moet worden ge- Na het advies van de commis- dus de heer Tolman, moet snel n gewerkt aan de veiligheid, die jrste eis is. V Een beeld van de partijraad van de KVP. Oud-premier De Jong, minister Lubbers en fractievoorzitter Andriessen in 'n onderonsje. KOPENHAGEN (AP, AFP, ANP, Reuter, UPI) De Europese topconfe rentie in Kopenhagen heeft voor Nederland meer opgeleverd dan het had verwacht, al zal in de komende maanden nog moeten blijken hoe de gemaak te afspraken in de praktijk worden gebracht. 6 Dit heeft premier Den Uyl verklaard na afloop van de EEG-conferentie van regeringsleiders, die wel is omschre ven als 'gesprekken bij het haard vuur', en waarop één der voornaamste discussiepunten de aanpak van de energiecrisis, a's gevolg van de Arabi sche olieboycot, is geweest. 'Er is niet uitgekomen wat ik graag had gezien, namelijk het functioneren van een gemeenschappelijk energiebe leid op korte termijn. Ik zie bijvoor beeld nog niet binnen twee maanden een soort Euiopese distributie aan de pomp', aldus pr°mier Den Uyl. Minister vin buitenlandse zaken Max van der Sto?' zei het een groot winst punt te vinden dat er beginselbeslui ten op tafel zijn gekomen en dat voor de oplossing van de energiecrisis het principe van een gemeenschappelijke aanpak is aanvaard. 'Het gevaar van het uiteenvallen van de gemeenschap pelijke markt is aanzienlijk vermin derd'. De twee Nederlandse bewindslieden reageerden daarmee op de resultaten van de vrijdag en zaterdag in Kopen hagen gevoerde topbesprekingen, die tot een EEG-energieprogramma heb ben geleid, de EEG-verklaring over het Midden-Oosten heeft onderstreept en waarbij de Arabieren zijn gewaar schuwd niet »e ver te gaan bij het ge bruiken van hun oliewapen. Betreffenoe de energiecrisis zijn de EEG-regeringsleiders overeengekomen de volgende maatregelen te nemen: worden door de ontwikkeling van de huidige energiecrisis; de Europes3 Commissie moet zo spoe dig mogeiijK voorstellen doen die ver zekeren dat alle lidstaten op 'geza menlijke en billijke basis maatregelen nemen om het energieverbruik te be perken'; de EEG-ministerraad moet een glo baal programma vaststellen voor ver vangende --mrgiebronnen voor de EEG; Zie verder pag. 7 Federatieve samenwerking christelijke partijen Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De toekomst'van het Christen-Democratisch Appèl is onzeker geworden, nu de unieraad van de CHU zaterdag in Rotterdam een motie heeft aanvaard die volgens ingewijden een fusie van kandidatenlijsten voor de volgende Tweede-Kamerver kiezingen onmogelijk maakt. De motie zegt dat een beslissing, sa men met KVP en ARP een gezamen lijke lijst te vormen, moet worden genomen op basis van feitelijke par lementaire en politieke situatie. Om dat de CHU in oppositie tegen het ka binet-Den Uyl is, betekent deze motie volgens uitleg van CH-Tweede Kamer leden dat het bij de volgende verkie zingen nog niet tot een gemeenschap pelijke lijst kan komen. Het is zeer de vraag of de KVP dit zal willen accepteren. Partijvoorzitter dr. D. de Zeeuw en fractieleider mr. F. H. J. J. Andriessen reageerden als volgt: 'Als het weer een paar jaar moet duren, hoeft het van ons niet meer'. Als een sombere omstandigheid voor de toekomst van het CDA wordt ook uitgelegd dat de Unieraad een tweede motie aanvaardde waarin waardering en vertrouwen in het be leid van de Tweede Kamerfractie wor den uitgesproken. De voorzitter van de CHU, mr. O. W. A. Baron van Verschuer bevestigde dat deze uitspraak moet worden ge zien in het verlengde van de motie- Heinkenszand van deze zomer waarin de fractie tot het voeren van opposi tie tegen het kabinet-Den Uyl werd uitgenodigd. Evenals de partijraden van KVP en ARP die zaterdag eveneens in de Rotterdamse Doelen vergaderden heeft de Unieraad de gemeenschappe lijke resclutie aanvaard waarin de drie besturen tot deferatieve samen werking worden gemachtigd en waar in staat dat de bestuursorganen van deze federatie volgens een groeimodel moeten worden opgebouwd. Ook in de Meer nieuws over de vergade ringen van KVP, ARP en CHU, alsmede ons hoofdartikel op pagina 5. Unieraad werd deze resolutie niet ge amendeerd, maar er werd, per motie, wel aan toegevoegd dat de data die in de gemeenschappelijke resolutie wor den genoemd, slechts streefdata kun nen zijn. Ook deze uitspraak wekte vooral in KVP-kring nogal wat irrita tie. Het partijbestuur van de KVP zal volgens opdracht van de partijraad op 7 januari bijeenkomen om te beslissen of er nog een redelijke mate van eensgezindheid is om te kunnen doorgaan met de voorgestelde vorm van de christen-democratische samen werking. Het is zaterdag al opgevallen dat KVP-voorzitter De Zeeuw zich scherp uitliet over de positie die de CHU heeft gekozen: 'De fractie van de CHU voert steeds scherper oppositie. Ik weet niet wat er van het CDA te recht moet komen als dit zo doorgaat. De geloofwaardigheid van het samen werkingsverband staat op het spel', al dus dr. de Zeeuw. Ook AR-fractieleider mr. W. Aantjes zei voor de AR-partijraad dat de ver schillen tussen en ARP aan de ene en de CH aan de and'cre kant 'bij de dag' meer worden dan alleen maar een incident. 'De verhouding tussen de CHU en het kabinet is totaal an ders dan de houding die de vorige AMSTERDAM Het voetbalpro gramma van het afgelopen wee keinde is grotendeels in het water gevallen. In de eredivisie en in de eerste divisie werden in totaal acht wedstrijden afgelast, keurig ver deeld over beide divisies. Voor de eredivisie hield dat in dat de top (Ajax, Feyenoord, PSV, FC Twen te en FC Amsterdam) niet in aktie kwamen. De overgebleven wedstrij den bleken het publiek nauwelijks te kunnen boeien. 'Topscorer' van dit weekeinde werd FC Groningen met 4000 toeschouwers! Voor het verloop van de competi tie betekent dit dat er fors gescho ven zal moeten worden om medio mei de competitie in z'n geheel af gewerkt te kunnen hebben. Ook een andere veldsport als hockey is zwaar getroffen door het slechte weer. Daar is zelfs al de kreet ge vallen de competitie dan maar niet helemaal af te werken. Voorlopig ligt de competitie daar nu stil van wege een reeds lang tevoren ge plande toernee van het Nederlands hockeyelftal naar Australië en Nieuw Zeeland. Somber is ook het nieuws uit Eindhoven waar de WISO prof schaatsers voor de derde keer in aktie kwamen. In totaal kwamen daar nog geen duizend toeschou wers kijken. Er wordt dan ook druk overlegd of het nog wel eni ge zin heeft door te gaan met het broodschaatsen. Meer nieuws over al deze en overi ge gebeurtenissen op de sportpagi na's. KVP-voorzitter Dc Zeeuw: geloofwaardigheid op het spel fractievoorzitter bij het begin van het optreden van het kabinet heeft inge nomen', aldus mr. Aantjes. Unie-voorzitter Van Verschuer deelde trouwens na afloop van de beslo ten vergadering van de Unieraad mee dat ook de CHU constateert dat de fracties zich verschillend opstellen. Hij voegde hieraan toe dat het stre ven naar de gezamenlijke lijst bij al gemene verkiezingen geloofwaardig moet zijn. De CH-voorzitter zei dat de Unie niet terwille van de christen-de mocratische eenwording van haar po litieke lijn zal afstappen. Hij ver wachtte van KVP en ARP ook niet dat zij dit zullen doen. Van een verslaggever UTRECHT De gemiddelde premie voor vrijwillige ziekenfondsverzeke ring stijgt op 1 januari 1974 met 12,5 procent van 66,68 tot 74,99 per maand per verzekerde van 16 jaar en ouder. De premies voor de vrijwillige verzekering zijn niet overal hetzelfde. de EEG-ministerraad moet de Europe se Commissie machtigen voor 15 fe bruari 1974 'uitputtende energie-over zichten op te stellen die alle belang rijke aspecten van de energie-situatie in de EEG betreffen; 2 de Europese Commissie moet op basis van deze overzichten onderzoeken wel ke nadelige gevolgen de energiecrisis heeft en -:al hebben op de economie van de EEG-landen; de Europese Commissie moet voor 31 januari voorstellen doen aan de EEG- ministers, ••odat deze in beginsel voor 28 februari besluiten kunnen nemen 'teneinde ton ordelijk functioneren van de gemeenschappelijke energie markt te verzekeren'; de Europese Commissie moet in dit verband zo spoedig mogelijk voorstel len doen om op 'gezamenlijke wijze de problemen op te lossen die gesteld AMERSFOORT De voorgestelde machtigingswet zal de weerstand te gen een totalitaire samenleving onder mijnen en de vorming van een socia listische staat versnellen. De minister van sociale zaken zou worden gemaakt tot een super-dirigent van het maat schappelijk leven. De persoonlijke vrijheid van ieder zou worden aange tast, zonder dat daarvoor afdoende re denen aanwezig zijn. Dit heeft de ge nerale verbondsraad van het Gerefor meerd Politiek Verbond, zaterdagmid dag in Amersfoort bijeen, gesteld. De Verbondsraad is van mening dat de regering vergaande bevoegdheden op een geheel ander terrein vraagt dan dat van het olieprobleem, name lijk de inkomens. Deze bevoegdheden gaan zelfs veel verder dan blijkens de sociaal-economische beleidsvoorne mens voor de eerstvolgende maanden nodig is. VLISSINGEN Het Zwitserse dui zend ton metende binnenvaartschip 'Grindelwald' is zondag op de rede van Vlissingen gezonken. De beman ning van vier koppen en de Neder landse loods zijn gered. De 'Grindelwald' was met een lading ijzererts onderweg van Duitsland naar Gent. Ter hoogte van Vlissingen kwam het vaartuig door overslaande zeeën in snel zinkende toestand. tADVERTENTIE X')0<'K/17/18/I9 december tentoonstelling van toer* en stacaravans, vouwwagens, onderdelen en toebehoren, dagelijks geopend van 10-17 en 19-22 uur. zondag van 10-17 uur. trein-loegangsbUjetten bij NS stations. toegangsprijs f4,— rai amslerdam k pagina 8 en vei slaggever HAAG Met ingang van van- is de margarine acht cent per duurder geworden. De prijs van lvarine is met vier cent geste- 'olgens de bond van Nederland- rgarincfabrikanten is de abnor- siijgi.ng van grondstoffen voor rine en halvarine oorzaak van irijsstijging. nsunvntenbond vindt dat minis- ubbers wel erg vlot is met het mren var prijsverhogingen. 'In aar weken is de margarine nu cent duurder geworden', aldus nd. nsumentenbond raadt de Neder- huisvi ouwen aan de goedkoop- irgartne aan te schaffen, die er jgen is. 'Uit onderzoek is geble- at di.> beslist niet minder is', al- bond. gaat niet aan, degenen die naar toe zijn gekomen om linste werk te laten doen, er de druk van de omstandig- i weer uit te schoppen. AR-jractieleider Aantjes over gastarbeiders torm sselende bewolking met nu en regen en later ook hagel- ?n Krachtige tot harde, aan kust harde wind tot storm mogelijk zware storm ruimend zuid-west naar noord-west. 'imum temperaturen ongeveer Maxima omstreeks 5 graden. HtuEN EN OVERMORGEN, lelijke weersverbeteringen t opklaringen, maar op woens- weer kans op regen. Plaat- Ijk lichte vorst in de nacht ochtend. rgen zon op: 08.44 onder: 16.29 maan op: 02.23 onder: 12.49 Enkele hopderden Israëli's demonstreerden gistermiddag op het vliegveld Lod tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten toen daar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, arriveerde voor besprekin gen met premier Mcïr. De demonstranten voerden spandoeken mee met leuzen als 'Amerika, ook gij Brutus' en 'Kissinger bereidt een nieuw Miinchen voor'. De politie arresteerde zes demonstranten, meest leden van dc militante Joodse Defensie Liga. De topconferentie over het Midden-Oosten is inmiddels uitge steld tot vrijdag a.s. Zie pagina 7. Kabinet: parlement niet buiten spel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering overweegt geen distributie van gas en elektriciteit, maar is wel van plan het gebruik van elektriciteit voor bepaalde verlichtingsdoeleinden te regelen. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de machtigingswet, die morgen in de Kamer wordt behandeld. De in deze wet gevraagde bevoegdheden worden noodzakelijk genoemd om in de thans aanwezige situatie op bepaalde terreinen een slagvaar dig beleid te kunnen voeren. In de memorie van antwoord stelt de regering zich op het standpunt, dat het parlement met het voorstel niet buiten spel wordt gezet. De Kamer blijft van de maatregelen geheel op de hoogte en kan de regering te allen tijde ter verantwoording roepen, zo wordt meegedeeld. Naar de mening van het kabinet behoeft voor mis bruik van bevoegdheden geen vree ste bestaan. Het vertrouwen wordt uitge sproken, dat de aangekondigde be leidsvoornemens bij de bevoling be grip zullen ontmoeten. De regering noemt het verder van be lang, dat bepaalde maatregelen, zo enigszins mogelijk, niet worden geno men dan na overleg met het georgani seerde bedrijfsleven, de commissies van overleg in de overheidssfeer en verder met de categorale organisaties en erganisaties van vrije beroepsbeoe fenaren. Ook indien onverhoopt dat overleg niet vooraf zou kunnen wor den gevoerd zullen toch achteraf de gesprekspartners in de gelegenheid moeten worden gesteld hun zienswijze te doen blijken. Wat betreft het inschakelen van het Binnenland Voor vervolg zie pag. 5. kolom 5 en 6 Van onze automedewerker AMSTERDAM De benzine-rantsre- nering met ingang van 7 januari heeft een run op afsluitbare tankdop- pen voor auto's veroorzaakt. Auto-im porteurs en -dealers zijn hun eigen wagens onmiddellijk van deze doppen gaan voorzien, waardoor huil voorra den vrijwel opgeraakt zijn. Ook vele automobilisten hebben bij autoshops en garages zulke tankdoppen gekocht. Voorheen was er nauwelijks vraag naar afsfilitbare doppen. Er zijn slechts enkele merken, die zo'n voor ziening normaal aanbrengen op be paalde modellen. Sommige wagens hebben een afsluitbare klep boven de tankdop, zoals de VW-kever. Ko van Dijk en liet toneel 6 Buitenland Paul Getty vrij 7 Kerk Kerk cn bedrijfssluiting 2 Kerkbladen j Men schrijft ons 2 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Nieuwe boeken 6 One maandag 6 Weer 7 Familieberichten ic hamstcraar

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1