Bezetters broodfabriek: Belangrijkste bereikt' Atheneum A struikelde over wiskunde )wang om 'gemeentelijke' uisvuilzak te gebruiken «}>njuist, vindt rechtbank i Regering wil wettelijke basis voor fluoridering, voorlopig voor drie jaar peroep v. d. Vaart Smit egen De Jong verworpen v;i: Caravan als postkantoor Studenten wijken voor politiemacht Bij Amsterdams huis 1200 liter benzine gevonden Dali met blonde pruik Twee menden bij autobot«iner gedood Podium tegen de Kunstraad Gemiddeld een drie bij schoolonderzoek in Tilburg rotest tegen kerstshow VPRO Eisen van de universiteit 'selectiezeef Motie PPR: Keerpunt '72 strikt volgen Standpunt NCBO over dienstbevel van VU-bestuur NAM boort in Emmen naar gas flUV/KWAiKflTET ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 BINNENLAND/KUNST T9/K9 (i k bon cis bestuurder niet voor honderd procent tevreden cïi m onze correspondent INDHOVEN 'Datgene wat vandaag is bereikt i s precies hetzelfde wat vorige week de vakbonden in t vooruitzicht is gesteld', zegt de heer J. van Me er, lid van de raad van bestuur van Ahold NV, de oederorganisatie van Albert Heijn, de eigenaar v an Eindhovens brood- en banketbakkerij Kempen- nd. Na ruim dertig uur werd de bezetting donder dagnacht om twaalf uur opgeheven, omdat de werk- mers na vier uur onderhandelen met de directie v an Albert Heijn keiharde garanties kregen ten aan- vm: nvan de werkgelegenheid en de inkomens. lkerk een eventuele overname van de ds Bakkerij door Meneba, waarop allé is, geeft Ahold de werknemers e op 1 januari bij Kempenland in enst en niet ouder dan 65 jaar zijn', fiaantn volledige waardevaste inkomens- rantie voor de duur van vijf jaar. eneba is in dat geval bereid "de 6.30 rkgelegenheid voor drie jaar te ga- nderen. Meneba geeft deze garantie jst o ïdat Ahold zich bereid heeft ver- jard gedurende die drie jaar 'n vast stelde hoeveelheid produkten van bakkerij af te nemen. Tot slot jft Ahold bij een eventueel ontslag die drie jaar garant voor het inko- Ovao en, genoten bij Kempenland op het ,?e" ornent van vertrek tot 1 januari r jor de werknemers een mooi resul- at maar toch was bestuurder Wil 1 inters van de bond van katholieke 'ei srknemers in de agrarische voeding genotsmiddelensector niet voor de honderd procent tevreden. 'Wij :en ook ernstig bezwaar tegen feit dat Albert Heijn op louter onomische gronden heeft besloten de fabriek te verkopen maar om A fo daar iets aan te veranderen moeten we met meer dan tweehonderd man op de barricaden klimmen', aldus Winter die hieraan onmiddellijk toe voegde dat het belangrijkste, de ga ranties ten aanzien van lonen en werkgelegenheid, in ieder geval is ver kregen. 'Onvermijdelijk' De bezetters reageerden duidelijk ver heugd op de mededeling dat alles voorbij was. Al vanaf de eerste uren had een enkeling het gevoel dat hij bezig was met een voorbarige aktie en dat gevoel werd nog eens versterkt toen Ahold zich haastte te verklaren dat bij onderhandelingen met Meneba de twee garanties als duidelijke uit gangspunten voorop stonden. Volgens de heer J. van Meer was ver koop van de bakkerij onvermijdelijk: 'Ahold verwierf zich enkele maanden geleden als gevolg van de overname van Ethos de bakkerij Kempenland. De leiding verwachtte destijds door inbreng van eigen orders tot een winstgevende exploitatie; van deze af deling te kunnen komen. Nu blijkt dat meerdere afnemers (waaronder De Gruyter) er bezwaar tegen hebben of in de toekomst zullen hebben om met Albert Heijn zaken te doen wordt de continuïteit van een deel van de werkgelegenheid ernstig in gevaar ge bracht. Vandaar dat Ahold ter voorko ming hiervan onderhandelingen aan geknoopt heeft met andere gegadig den', aldus de heer Van Meer. Hij ontkende pertinent dat Ahold des tijds de bakkerij heeft gekocht met de bedoeling om enkele maanden later weer en dan met winst te verkopen. Groot was zijn waardering voor de werknemers van Kempenland. 'De be zetting is volkomen ordentelijk verlo pen, de bezetters zijn de verplichtin gen die ze op zich hadden genomen goed nagekomen, de produktie heeft geen moment gestagneerd'. De PTT gaat in het postdistrict Arnhem werken met een mobiel postkantoor, dat is ingericht ln een caravan. De PTT wil hiermee de mensen, die ver van een postkantoor af wonen, vlak bij huls service bieden. nwoner van Voorschoten vrijgesproken an een onzer verslaggevers >g )EN HAAG Volgens de Haagse rechtbank mag de gemeente Voor- choten haar inwoners niet verplichten gebruik te maken van plastic uisvuilzakken, die voorzien zijn van het gemeentewapen en de tekst iemeente Voorschoten', maar wel moeten de inwoners zich houden de maat van de zakken: 40 tot 45 liter. plaats gedeponeerd. De rechtbank overwoog dat in het desbetreffende artikel van de algeme ne politieverordening niet staat ver meld, dat de zakken van genoemd wa pen en opschrift voorzien dienen te zijn, zodat hetgeen ten laste was ge legd niet strafbaar was en verdachte werd dan ook van rechtsvervolging ontslagen'. - De officier van justitie wil tpt .de.Ho-. ge Raad doorgaan omdat er meer ge meenten in ons land zijn waar de in gezetenen verplicht worden gemeente lijke huisvuilzakken te gebruiken. officier van justitie wil deze zaak de Hoge Raad laten behandelen. rlec lij meent dat door toevoeging van hgd; i gemeentewapen en het opschrift iq u, l sterke mate de vrijheid van de k di uxger wordt aangetast en wil daarom )or: ot in hoogste instantie een beslissing nulokken. Hij eiste daarom een prin- boete van ééii gulden tegen en 30-jarige inwoner van Voorscho tel. die het huisvuil in een niet van femeentewege verstrekte huisvuilzak bid gedaan, waarna de ophaaldienst ;irde het afval mee te nemen. De [ee an had het daarom zelf op de stort- Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Aan de bezetting van de bestuursvleugel van het VU- gebouw is gisteravond een einde geko men, doordat het college van bestuur de politie gevraagd had naar het be zette gebouw te komenë Toen er twaalf busjes met ongeveer honderd politiemannen op het terrein van de VU verschenen, hebben de bezetters uit zichzelf de bestuursvleugel verla ten. Inmiddels had men wel vernomen dat de bemiddelingsvoorstellen van de be zetters (het instellen van een commis sie van wijze mannen, die moet oorde len over her bestaande geschil op voorwaarde dat de controle op de be taling van de collegegelden bij stu denten die tentamen of examen wil len doen, intussen achterwege blijft) verworpen zijn. De bezetters beraden zich nu over verdere stappen. In ieder geval zal er een massaal protest op de universiteit worden georganiseerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Amsterdam- noord heeft de politie gisteren in een tuin achter een woning, een tank en twee vaten met tezamen 1200 liter benzine aangetroffen. Dat is de groot ste hoeveelheid die tot dusver bij een hamsteraar is aangetroffen. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. In Apeldoorn mag met ingang van vandaag niemand meer dan vijf liter benzine in huis hebben. Burgemeester en wethouders vrezen moeilijkheden met het afsteken van vuurwerk in de komende feestdagen. Het NOB-wegtransport, de organisatie van beroepsgoederenvervoerders, vindt dat de Nederlanders geen benzi ne moeten hamsteren. De organisatie heeft daar gisteren voor gewaar, schuwd. Zij vreest dat anders de planning ont wricht wordt bij de transportonderne mers die maar moeten zien hoe zij door het hamsteren ontstane gaten moeten opvullen. HILVERSUM De Hilversumse poli tie heeft gistermiddag een hamster voorraad benzine in beslag genomen. In een schuur achter een woning in de Kerkelanden werd in vaten en jerrycans 2000 liter benzine aangetrof fen. Tegen de eigenaar is proces ver baal opgemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering wil, voorlopig slechts voor drie jaar, een wettelijke basis leggen voor de thans reeds toegepaste fluoridering van drinkwater. rrest van Hoge Raad an een verslaggever •EN HAAG De Hoge Raad heeft het beroep verworpen dat de wrmalige predikant dr H. W. van der Vaart Smit uit Amsterdam ad ingesteld tegen het arrest van het geréchtshof in Amsterdam in jn procedure tegen prof. dr. L. de Jong, direeteur van het Rijks- "T" istituut voor oorlogsdocumentatie. ■7!i Van der Vaart Smit voelt zich ge- ïefd door een aantal passages over tm in het eerste deel van prof. de ing's standaardwerk 'Het Koninkrijk er Nederlanden in de tweede wereld oorlog'. Volgens hem zijn deze passa- lasterlijk en beledigend voor hem. had bij de rechtbank in Amster- gevorderd dat dr. De Jong in olgende drukken van het boek zijn oede«llatingen 7CU moeten corrigeren. De chtbank vond de betreffende uitla- ingon noch lasterlijk noch beledigend wees de vordering af. Het ge- ochtshof bekrachtigde het vonnis van rechtbank. 'oor de Hoge Raad heeft dr. Van der Vaart Smit speciaal aandacht gevraagd Wor zijn klacht dat dr. De Jong re- ii ene. cherchem at erica! dat zich over hem die bij het rijksinstituut voor oorlogsdo- w umentatie bevindt niet alleen voor standaardwerk heeft gebruikt, k4Baar ook herhaaldelijk aan derden !ft verstrekt. Hij had ook gevor- 'd dat dr. D" Jong zich daarvan zou eten onthouden. De Hoge Raad indt dat net hof terecht heeft geoor- J"ïld dat dr. Van der Vaart Smit in belang (meer) bij een toewijzing van deze vordering heeft omdat er nu schriftelijke richtlijnen voor het ge bruik van het materiaal uit het rijks instituut gelden, die ook voor dr. De Jong opgaan. Schilder Salvador Dali was deze week aanwezig bij de opening van een kap salon van een van zijn vrienden. Bij die gelegenheid paste hij een blonde pruik. De regering is hiertoe gedwongen, omdat de Hoge Raad op 22 juni van dit jaar vaststelde dat de thans in heel wat gemeenten toegepaste fluori dering een juridische basis ontbeert. Volgens het voorstel van de minister en de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne wordt in de waterleidingwet een nieuw artikel opgenomen, waardoor fluorverbindin gen aan het drinkwater kunnen wor den toegevoegd. De tot dusver ver leende vergunningen voor fluoride ring zullen worden geacht te zijn af gegeven op grond van dit nieuwe arti kel. Het voorgestelde wetsartikel zal slechts drie Jaar gelden. De opinievor ming over deze zaak is nog in gang. Daarom durven de minister en staats secretaris de beslissing op de door de wet geschapen mogelijkheid van drink- waterfluoridering straks ook moet worden gehandhaafd nu nog niet te nemen. Het is nog te vroeg hierover een standpunt te bepalen of een con crete uitspraak te doen, aldus de rege ring. De heer G. J. Sollewijn Gelpke, woordvoerder van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, is blij, dat de rege ling de bestaande situatie met betrek king tot de drinkwaterfluoridering zo snel mogelijk wil legaliseren, alleen vindt hij de periode voordat er een principiële, concrete uitspraak komt (drie jaar) wel erg lang. De heer Sol lewijn hoopt nu, dat het parlement bij de behandeling van het wetsont werp zal aandringen op een snellere algemene besluitvorming. Onze juridische medewerker tekent hierbij aan: De overheid gaat volgens het bericht hieroboven een bevoegd heid van het parlement vragen, die i.\j volgens de Hoge Raad nu nog niet heeft. Voorlopig, voor drie jaar, en met geldigverklaring met terugwer kende kracht van verleende vergun ningen. In deze verpakking zitten twee onaan gename elementenDe regeling is voorlopig. Dit suggereert dat met een principiële discussie gewacht kan wor den. Maatregelen die op weerstand stuiten worden vaak onder het mom van 'voorlopig' verkocht. Een groot gedeelte van de motorrijtuigenbelas ting/benzinecccijns is zo tot stand ge komen. Een verstandige wetgever schort zijn voorstellen op als hij niet zeker is van de juistheid ervan. En dat is de minister inzake de fluoride ring niet. Daarom ook van geen 'voor lopige' fluoridering. Tweede element: De terugwerkende kracht sanctioneert het onwettige flu orideren, dat nog steeds bij een groot aantal bedrijven plaats vindt hoe wel niemand er op het ogenblik zich op kan beroepen dat hij niet wist dat het niet mocht. Dat is een onaanvaardbare procedure. Als de minister een voorstel van het legaliseren van een door de rechter onwettig verklaarde verrichting doet, moet hij de onjuistheid van zijn voor gaande besluiten inzien, waaronder de vergunningen tot fluorideren. Deze hadden eerst ingetrokken moeten wor den of moeten alsnog ingetrokken worden. Als de overheid zo weinig voor het staatkundige spel voelt, dat zij niet vrijwillig nalatit wat de rechter on wettig verklaart, verspeelt zij haar moreel gezag om burgers aan naleving van rechterlijke beslissingen te hou den. Dat is ook de betekenis van het pro ces dat een burger in Arnhem heeft aanqespannen. Hij vraagt van de rechter, de overheid te dwingen on Ie houden met onwettige praktijken. Dinsdag zal de rechter uitspraak doen. Het groene licht voor de fluoridering staat nog lang niet op groen. CADIER EN KEER - De 43-jarige K. J. G. Cox uit Wijnandssade en de 21- jarige J. Th. Peulen uit Heerlen zijn gisterochtend op de rijksweg bij Ca- dier en Keer verongelukt. De auto waarin zij zaten botste tijdens een in haalmanoeuvre frontaal op een tegen ligger. Een derde inzittende van de wagen en de bestuurder van de tegen ligger werden in het ziekenhuis in Maastricht opgenomen. AXEL De 86-jarige M. Kaijser is gisteren in zijn woonplaats Axel ver ongelukt toen hij met zijn fiets van uit een zijstraat een voorrangsweg op reed waar hij door een personenauto werd gegrepen. De bejaarde man overleed ter plaatse aan hersenletsel. AMSTERDAM Toneelgroep Podium, en niet aleen de dage lijkse leiding, maar ook alle me dewerkers en het stichtingsbe stuur, hebben hun verbazing, om niet te zeggen verontwaardiging, geuit 'over het advies van de Raad voor de Kunst aan de minister van CRM om het gezelschap geen subsidie te verlenen. En dan vooral over de argumenten die door Podium ondoordacht ge noemd worden. Dezelfde Raad, op eni ge vervangen leden na, een nogal een zij dig samengestelde raad met drie k vier directievertegenwoordigers van andere gezelschappen. Toen voorname lijk omdat Bob de Lange geen ge schikte leider werd geacht. Dit argument is nu vervallen, maar de Raad vindt dat er geen taak of plaats voor Podium is, dat het niet anders of beter is dan andere réper toiregezelschappen, dat het te weinig speeldagen heeft, en dat het met de produkties in de vrije sector hoort. Bovendien wordt Podium beoordeeld, of veroordeeld, op de eerste voorstel ling van De Cirkel, enige maanden geleden. Daar tegenover stelt Podium, dat een gezelschap drie maanden na zo'n eer ste voorstelling nog niet beoordeeld mag worden. Het kan nog niet vol groeid zijn. Van De Cirkel werden overigens al 78 voorstellingen gegeven voor zalen die voor 80 pet gemiddeld bezet waren, en voor publiek dat, blij kens de ingevulde formulieren, bijna geheel positief reageerde. De stukken die Podium gaat brengen kunnen, door de grote bezetting onder andere, niet in de 'vrije sector' worden ge bracht. Het aantal speeldagen is niet gering, want Podium speelt in princi pe 120 maal in het Amsterdamse Nieuwe de la Mar-theater en 120 maal buiten de hoefdstad. Podium heeft, om te beginnen, een vaste plaats in het Amsterdamse toneelbestel. Dat is in Amsterdam ook erkend. De Am sterdamse Raad voor de Kunst advi seerde wel tot het geven van gemeen tesubsidie, en de overheid gaat daar mee akkoord. Maar Podium kan niet voortwerken zonder de subsidie van CRM. [»an een verslaggever TERDAM Het comité dat pro- ert teger het produceren van een over Je>us Christus, heeft nu bij i VPRO een protest laten horen te* 1 de kerst-aflevering van de Barend "vetshow. In deze show zouden half hkte meisics optreden, met op de tergrond een kerststalletje k heer A. Kleijwegt, hoofd van de nini «deling televisie van de VPRO, zei pzet naar aanleiding van dit protest er Ren behoefte aan te hebben commen- te geven op een show die nog ®6t klaar Ss. laat staan uitgezonden. Van onze onderwijsredactie TILBURG Gemiddeld een drie. Dat was het resultaat van het eer ste deel van het schoolonderzoek wiskunde-I onder de leerlingen van de zesde klas atheneum-A van het Odulphus-lyceum in Tilburg. Niet om over naar huis te schrijven dus. Maar wel om over naar de mi nister van onderwijs te schrijven. Dat hebben de leerlingen gedaan en hun verzoek bevat vier punten: de be- oordellngsnorm voor dit vak verlagen; nieuwe wiskundeprogramma's maken die meer geschikt zijn voor A-leerlin gen; opnieuw bezien of de toelatings eisen die de universiteiten stellen aan de vakkenpaketten (wiskunde -I ver plicht voor alle maatschappij-weten schappen) wel zinvol zijn; en tenslot te betere voorlichting aan leerlingen over wat hun in vervolgstudies te wachten staat. jfet protestcomité zal wensdag een «art miljoen handtekeningen die Ind T®nameld werden naar aanleiding van doorgenomen film van de Deen Thor- *®n, overhandigen aan de minister 'an erm, mr. Van Doorn. De leerlingen van het Odulphus- lyceum hebben aan de bel getrokken, omdat zij weten dat de sombere uit slag van het schoolonderzoek niet al leen een Tilburgs probleem is. Na vraag bij andere scholen leverde even troosteloze resultaten pp. Sinds de Tilburgse brief aar. de minister be kendheid kreeg komen er geregeld re acties binnen, vooral uit Brabant, maar ook uit de rest van het land, die wijzen in dezelfde richting. Wat is er precies aan de hand? Dit jaar zullen voor het eerst nieuwe eind examens worden afgenomen op athe nea en gymnasia volgens het patroon van de mammoetwet. Zo'n eindexa men bestaat uit verschillende onder delen: eerst een schoolonderzoek en dan in mei een centraal schriftelijk examen dat in het hele land gelijk is. Het schoolonderzoek wordt door de school afgenomen in drie etappes: eind oktober, begin februari en eind april. De cijfers van die drie proeven worden opgeteld en door drie gedeeld De uitkomst van het toale schoolon derzoek wordt weer opgeteld bij het cijfer van het centraal schriftelijk; dat eindcijfer wordt dan weer door twee gedeeld en - in het voordeel van de kandidaat - afgerond. De leerling doet in zeven vakken exa men. Wiskunde-I is voor A-kandidaten geen verplicht vak, maar vele leerlin gen kiezen dit va!', omdat je zonder wiskunde in je pakket geen maat schappijwetenschappen kunt studeren. Daarmee vervalt dan de mogelijkheid van economie, actuariële wetenschap pen, sociologie, niet-westerse sociolo gie, psychologie, pedagogiek en andra- gogiek. Omdat de exacte vakken ook zijn uitgesloten, blijven alleen de ech te A-wetenschappen (talen, geschiede nis rechten) over. Zeker als je aan het eind van de vierde klas nog niet precies weet wat je later wilt doen is het veilig om wiskunde-I in je pakket op te nemen. Het is niet ondenkbaar dat teveel leerlingen, 25 k 50 procent, om deze reden wiskunde kiezen. Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen en je kunt hard zijn en zeggen: de meeste benen zijn kennelijk te zwak geweest. Toch zou dat te simpel zijn. In Til burg haalde geen enkele A-leerling een voldoende; het hoogste cijfer was een vijf. En het is echt niet zo dat al die kandidaten nu helemaal geen greintje gevoel voor wiskunde hebben. In een gesprek met vier leerlingen blijkt dat zij in vroeger jaren behoor lijke resultaten hadden. Wiet van Meel bijvoorbeeld had in de vierde klas nog een negen voor wiskunde. En zelfs aan het eind van de vijfde klas hadden deze vier leerlingen ge middeld nog een zes min. Nu zijn ze gezakt tot gemiddeld vier. Onoverkomenlijk De uitslag in Tilburg is geen uitzon dering. Reeds bij de experimentele examens die in eerdere jaren gehou den zijn is gebleken dat wiskunde-I voor A-kandidaten vaak een onoverko- menlijke barrière is. Het verslag van de experimentele examens over 1972 bericht hierover: 'Het ontbrak de kan didaten vaak aan enig inzicht en goed begrip. Meestal bleken de kandidaten wel in staat het geleerde te reprodu ceren, maar enige zelfstandigheid bij het oplossen van problemen was hun vreemd'. Het resultaat was er naar. Van de 192 A-kandidaten diè aan dit experimente le examen meededen kreeg ruim de helft (104 leerlingen) onvoldoende. De Tilburgse leraar Duits en school decaan J. Keijzers zegt dan ook dat het probleem al ouder is dan vandaag. De decanen hebben al vaak gewaar schuwd. Hij gelooft met de leerlingen dat de universiteit de eis van wiskun de-I in het vakkenpakket hanteert als selectiezeef. Dat is des te moeilijker te aanvaarden omdat de wiskunde die de A-leerlin gen krijgen niet is afgestemd op hun interessen en ook niet op hun toe komstige studie. Het programma wis kunde-I wordt ook afgewerkt door de B-leerlingen Wiet van Meel: 'Die heb ben het nodig om door te gaan in de exacte vakken. Het programma houdt veel te weinig rekening met onze be hoeften. Als we later economie gaan studeren hebben we toch nog een bij scholing in statistiek nodig. Het vak wiskunde zou veel meer toegespitst moeten zijn op de maatschappij-rich ting'. De heer J. Rietveld leraar klassieke talen, zelf bezig met een wiskunde studie (classici staan er niet goed voor) zegt: 'Wiskunde-I is niet zo slecht afgestemd op de toekomst als de leerlingen denken. Maar ik geef toe: het kan beter'. In de diepte De heer W. E. de Jong, inspecteur van het onderwijs, wijt de problemen voor een deel aan een verkeerd ver wachtingspatroon bij de leerlingen. Sprekend voor zichzelf zegt hij: 'Vroe ger deden h.b.s.-leerlingen examen in tien, elf vakken, nu maar in zeven. Het is van meetaf de bedoeling ge weest om bij het examen dan ook meer in de diepte af te steken. Het is niet waar dat de examens nu extra moeilijk gemaakt worden om de toe loop tot de universiteit te remmen. Trouwens, je kunt altijd nog iets stu deren zonder eer, bepaald vakkenpak ket, alleen moet je dan vaak een voor tentamen in een bepaald vak doen. Dat is soms wel zo eenvoudig'. Overigens is het niet zo, zegt hij, dat deze problemen nooit eerder gesigna leerd zijn. In de commissie moderni sering leerplan wiskunde bijvoorbeeld wordt al langer over verbetering van het programma gesproken. Maar dat kan niet van de ene dag op de ande re. Alleen al terwille van de leraren die zich net in een nieuw programma hebben ingewerkt. Een andere vraag is of elk onderdeel van de leerstof rechtstreeks nut hoeft te hebben voor de verdere studie. Wiskunde kan (al is ook daar niet ie dereen het mee eens) een goede trai ning zijn in exact denken. En je mag aan het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs toch ook de eis stellen dat het zoveel mogelijk algemene vor ming geeft: dus inclusief wiskunde. Wiet van Meel vindt dat ook wel. Maar dan wel op een andere manier. Hij en zijn klasgenoten hopen daarom dat veel atheneum-kandidaten in het land hun actie willen steunen door een brief te sturen aan klas 6 E van het Odulphus-lyceum (Noordhoekring 99,. Tilburg). Zij kunnen er zeker van zijn dat al.die protesten terecht ko men bij de minister en de leden van Ce Tweede Kamer. DEN HAAG Tijdens de partijraad van de PPR in Utrecht werd gister avond een motie ingediend door de aktiecentra Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waarin de 2e-Kamerfractie der PPR gevraagd wordt in deze ener giecrisis ervoor te zorgen dat Keer punt '72 stipter dan tot op heden wordt nagevolgd. Met name zou dit moeten ten bate van de sociaal zwakkeren die de hard ste klappen dreigen te krijgen. Voorgesteld werd A) de inkomstenverbetering voor de laagst betaalden door nivellering moet nu uitgangspunt blijven; b geen bezuiniging op volkshuisves ting, onderwijs, welzijnszaken, milieu beheer en ontwikkelingssamenwer king; eerder moet dan gedacht wor den aan defensie, ruilverkaveling, we genbouw en waterstaatswerk. c) er moet spoedig een parlementai re controle komen op het bedrijfsle ven, allereerst bij de grote oliemaat schappijen; d) de PPR dient zich fel te verzet ten tegen het misbruik van de huidi ge situatie om kernenergie-centrales te bouwen en olie en gasboringen in natuurgebieden te verrichten. Alter natieve energiebronnen zoals zonne- en windenergie dienen versneld ont wikkeld te worden; e) De problemen inzake milieu-ver vuiling en de grondstoffenschaarste mogen niet op de ontwikkelingslan den worden afgewenteld. Tevens werd een resolutie namens het partijbestuur ingediend die volledig de rede van de fractie-voorzitter Bas de Gaay Fortmann ondersteunde. Zie ook pag. T17/K15. AMSTERDAM In tegenstelling tot een eerder bericht in onze krant heeft de NCBO (Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel) zich niet in dezelfde, afwijzende termen uitgelaten over het dienstbevel van het college van bestuur van de Vrije Universiteit, als de ABVA (Algemene Bond van Ambtenaren). De NCBO heeft verklaard begrip te hebben voor het streven van het college van be stuur van de VU, binnen de universi teit eenheid van gedragslijn te berei ken bij de uitvoering van de college- geldwet. De NCBO benadrukte derhal ve dat zij het college niet heeft aange vallen over de opdracht van het colle ge aan 't wetenschappelijk personeel, artikel 83 van het VU-reglement na te komen (inhoudende dat een examen- of tentanemkandidaat niet tot een examen mag worden toegelaten als hij niet aan zijn inschrijvings- of beta lingsplicht heeft voldaan). De NCBO deelt de conclusie van de ABVA niet, dat het streng toepassen van de regels de vertrouwensrelatie tussen studenten en docenten ernstig zou schaden en het college van be stuur haar eigen personeel niet meer zou vertrouwen. De NCBO heeft haar leden voorgehouden, dat zij met in achtneming van de juridische aspec ten van de opgelegde verplichting, moeten trachten tegenstellingen tus sen de personeelsleden over de onder havige maatregel te voorkomen. EMMEN De NAM mag in Emmen (zonder inspraak van de bevolking en zonder behandeling van bezwaarschrif ten) een gasbel aanboren. Deze 'ver snelde' procedure gebeurt onder druk van de oliecrisis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9