(is singer: gesprek net Sadat was peer opbouwend Komst Arabieren stuurt Europese top in de war 1 Engeland moet nog verder versoberen Spaanse priesters betreuren lafheid van hiërarchie 'S sullen Israël onder druk setten Overstroming treft Tunesië Den Uyl wil 'top' over economie Walter Scheel kandidaat voor presidentschap PANAM: geen olie Hongerstakers geforceerd gevoed Bomaanslag op consulaat Algerije )l\S KWARTET ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 BUITENLAND T7/K7 IIRO, DAMASCUS, BEIROET, JERUZALEM (Reuter, AP, AFP, UPI, PA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, «ft gedurende zijn twintig uur durend bezoek aan Egypte meer dan zeven li- met president Anwar el-Sadat gesproken. Beiden toonden zich na afloop er tevreden over hun overleg. Kissinger deelde mee dat zijn gesprekken ier opbouwend' waren geweest en 'zeer nuttig'. SI vertelde dat Sadat hem had voor leid dat de VS en Egypte verder nauw contact met elkaar zouden iven en ideeën zouden uitwisselen, de gelegenheid zioh voordoet. 'Ik 5^ epteerde dat met groot genoegen'. Ss erikaanse functionarissen die Kis- >er begeleidden, zeiden dat de VS •re druk op Israël zullen uitoefe- (i meer concessies aan de Ara- te doen. Zij vertelden dat Kis- „jr van mening is dat de tijd in nadeel van Israël werkt, als de Is- :h-Arabische oorlog niet snel tot einde wordt gebracht. ...jger en Sadat kwamen overeen het vraagstuk van een gedeeltelij- Israëlische terugtrekking (ontrui- van de westelijke Suezkanaal-oe- f als eerste punt op de agenda van vredesconferentie te plaatsen en punt tot 'belangrijk onderwerp de eerste fase van de besprekin- te maken. Ier hadden Amerikaanse functio- ipseT^en gezegd te verwachten dat de g°r -te ronde van de vredesconferentie het grootste gedeelte ceremoni- w zou zijn en dat de belangrijkste entten pas na de verkiezingen in Is- 1 op 31 december naar voren zul- komen. De Amerikaanse functio- hssen zeiden voorts dat tenzij de ajjjestie van de Israëlische krijgsge luk igenen in Syrië niet geregeld rdt, de vredesconferentie in moei- ;heden dreigt te komen. ruchtbaar De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger (links) had gisteren in Cairo ook een langdurig gesprek met presi dent Anwar Sadat van Egypte. VS conform hun eigen belangen han delen. Syrië iident Sadat verklaarde na afloop mover journalisten dat zijn ge- ikken met Kissinger vruchtbaar geweest en dat hij zeer tevreden >ver is. Desgevraagd zei Sadat dat ,)te wel tijdens de vredesconferen- met Israël in één zaal zal zitten, nog steeds weigert om directe indelingen met dat land aan te .Sadat liet doorschemeren dat pfcsident Assad van Syrië ertoe h/nnen bewegen de lijsten van Is- lische krijgsgevangenen nog voor l begin van de vredesconferentie het Rode Kruis tè overhandigen, terikaanse functionarissen zeiden alleen dat het overleg met Sadat Pülestll 11611 ir constructief' was geweest, maar dat de besprekingen die Kissinger Algiers met president Boumedien- heeft gehad ertoe zullen leiden, Algerije binnen enkele maanden diplomatieke betrekkingen met de weer zal hervatten. Algiers ver jont evenals Cairo de betrekkingen de juni-oorlog van 1967. ut 4 De Syrische pers, die volledig onder overheidscontrole staat, heeft gisteren ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van Kissinger aan Damascus nogal onvriendelijke opmerkingen ge maakt over de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten. Het semi-offi- ciële blad Al Thawra schreef in een open en zeer cynische brief aan 'Dear Henry', dat de VS alleen tijd probe ren te winnen ten behoeve van Israël. 'Wij moeten je ronduit vertellen, dat wij de bedoelingen en de beloften van de VS niet vertrouwen'. In Libanon zijn de studenten van de meeste universiteiten in staking ge gaan uit protest tegen Kissingers be zoek, dat gezien wordt als 'een poging om een onvoorwaardelijke capitualtie op te leggen'. In Beiroet werd gisteren door honderden studenten tegen Kis singer gedemonstreerd. uil *(i rpte zal op de vredesconferentie ledige terugtrekking eisen van Is- 1 uit alle bezette gebieden, in ruil tó-op nr een de facto-erkenning van Israël "#lj veiligheidswaarborgen. Dit is door [j, [slieden van het Egyptische minis- ie van buitenlandse zaken bekend maakt. Als eerste punt op de agen- behoort volgens hen een eenzijdige lëlische terugtrekking tenminste de bestandslijnen van 22 oktober zijn. Egypte wenst, zo zei men, een z^sehema voor de Israëlische terug ging, die in fasen kan geschieden, tijdsgrens, die men in Cairo voor volledige Israëlische terugtrek king heeft, ligt ergens tussen de drie ioi zes maanden. ypte zal voorts niet toestaan dat de nferentie zich voor onbepaalde tijd ortsleept, zonder dat er concrete 13 uitaten worden geboekt. 'Als dat o u gebeuren, zullen wij onze toe- 52! "cht moeten nemen tot het enige al- >oi fnatiefoorlog". Als garanties is oypte bereid aan te bieden een in- ïationale aanwezigheid, waaronder grote mogendheden, in Sjarm-el- ik, aan het zuideinde van de Sinai, Heinde de vrijheid van scheepvaart ,c ,j or Israël door de Golf van Akaba iete ^et Suezkanaal te garanderen. «De- l0tl vredesmacht zou onder toezicht van n Veiligheidsraad of Van de grote jijje ogendheden moeten staan. ivendien zou Egypte gedemilitari- zrde zones aanvaarden, maar wel h4!1 ^e'^e zijden van de grens met Is- loi' ël Deze zones zouden gelijk in ge- of in verhouding naar de om- ng van de Sinai en de Negev kun- n zijn en gecontroleerd kunnen orden door de VN-vredesmacht. Jordanië heeft nu definitief besloten deel te nemen aan de vredesconferen tie van Genève. De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) heeft nog steeds geen beslissing hierover geno men. Een Palestijns Nationaal Con gres zal volgende maand in Cairo bij eenkomen om te overleggen of de PLO aan de vredesconferentie zal meedoen of niet. In dat Congres zul len zitting nemen de 154 leden van' de Palestijnse Nationale Raad het parlement van de verschillende guer rilla-organisaties en 250 Palestij- nen uit de westelijke Jordaan-oever, de Gazastrook, Trans-Jordanië en an dere gebieden, waar grote aantallen Palestijnen wonen. De 250 Palestijnen zullen gekozen worden door een com missie, die door het leerd is. Aan de fronten in het Midden Oosten is het ook gisteren weer tot bestands schendingen gekomen. Israël maakte melding van een dode en twee gewon den bij schietpartijen op de westelijke Suezkanaal-oever. Israël heeft gezegd dat een onbemand verkenningsvlieg tuig tijdens een patrouillevlucht uit de koers is geraakt en op Egyptisch grondgebied is neergestort. Het was de eerste maal dat Israël toegaf dat zijn luchtmacht de beschikking heeft over onbemande verkenningsvliegtui gen. Donderdag maakten de Egyptena- ren bekend dat zij een verkennings vliegtuig hadden neergeschoten. Vol gens de Egyptische pers is het toestel praktisch onbeschadigd in Egyptische handen gevallen. Uur der waarheid Intussen breekt het uur der waarheid voor de Israëlische regering aan, nu de vredesconferentie volgende week inderdaad van start gaat. De regering, die onderling sterk verdeeld is over de vredesvoorwaarden en -eisen, moet nu tot een formulering trachten te komen, welke concessies men bereid is te doen. Zeer langdurig kabinetsbe raad gisteren leverde slechts het beeld op van grimmig uitziende mi nisters, die zich haastig en zwijgend naar hun auto's begaven. Hoewel voortdurend beklemtoond wordt dat de VS niet wensen dat Israël vanuit een positie van zwakte onderhandelt, heeft men toch steeds sterker het ge voel dat Kissinger bereid is op kosten van Israël grote concessies aan de Arabieren te doen. De Amerikaanse oud-ambassadeur in Zuid-Vietnam, Ellsworth Bunker is door Kissinger benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie bij de vredesbesprekingen. TUNIS (AFP). De overstromingen in Tunesië hebben volgens een voor lopige schatting aan 60 mensen het le ven gekost. Er zijn een duizendtal dak lozen. De regering heeft Libië. Ita lië, Frankrijk en de Verenigde Staten gevraagd helicopters te sturen voor hulpacties. De gebieden in het zuiden en midden van Tunesië zijn het zwaarst getroffen. Er is grote schade aangericht aan de landbouwgewassen, elektriciteits- en telefoonleidingen, wegen en bruggen. aoor een com- Europese leiders in Kopenhagen tijdens de opening van de topconferentie. V an links naar rechts presJ- PLO geinstal- dent Pompidou van Frankrijk, de Deense premier Anker Joergensen, bondskanselier Brandt van West- Duitsland, premier Liam Cosgrave van Ierland en premier Edward Heath van Engeland. Nog geen woord over energie politiek KOPENHAGEN (AP, UPI, Reuter, ANP) Ondanks een even fraaie als weinig zeggende verklaring over de Europese 'identiteit' is de Europese topconferentie in Kopenhagen gisteren in een vol strekte wanorde begonnen. Daarvoor was de onverwachte komst van een aantal Arabische ministers naar Kopenhagen al voldoende. KOPENHAGEN (ANP) Premier Den Uyl heeft vrijdag op de Europese topconferentie voorgesteld een confe rentie te beleggen van de negen rege ringen, de Europese Commissie en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Zo'n conferentie moet trachten een oplossing te zoeken voor de 'ernstige economische crisis die zich gaat aftekenen.' De regeringslei ders van de negen toonden zich giste ren pessimistisch over de economische vooruitzichten van de EEG. Volgens Den Uyl zijn ze 'nog somberder' dan in een recente nota van de Nederland se regering werd voorspeld. BONN (DPA) De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel zal zich kandidaat stellen voor het presidentschap van de bondsrepu bliek. Hij maakte dit bekend in een kliniek te Bad Godesberg, vlak voor dat hij een nieroperatie onderging. De ambtstermijn van de huidige Westduitse president Gustav Heine- mann loop volgend jaar 30 juni af. De bondsvergadering komt op 15 mei bij een om een nieuw staatshoofd te kie zen. In dit college van 1036 leden heeft de FDP, de partij van Scheel. 63 stemmen. De christen-democraten heb ben 498 en de sociaal-democraten 475. Terwijl gepraat moest worden over energie-politiek en politieke samen werking, gingen uren voorbij met een discussie tussen de Europese leiders over de vraag of men de Arabische ministers wel of niet officieel te woord zou staan. Frankrijk en Enge land waren daar voorstanders van, de andere EEG-landtn voelden er veel minder voor. Besloten werd tot een nieuw compromis: de Arabieren zou den officieel ontvangen worden door de ministers van buitenlandse zaken van de EEG. De bijeenkomst had gis teravond laat plaats. Duitse kringen vroegen daarna om een bijeenkomst met een vertegenwoordiger van de Is raëlische regering 'in het belang van een evenwichtige EEG-politiek'. De Arabieren waren naar Kopenhagen gekomen om de Europeanen te vragen om steun in de strijd tegen Israël. Het initiatief tot hun komst zou geno men zijn door Frankrijk en Algerije. De Fransen dringen ook aan op een Arabisch-Europese topconferentie. Energie Door de opwinding raakte het directe debat over een Europese energiepoli- tiek wat op de achtergrond. Franse delegatiekringen verklaarden gisteren dat president Pompidou het plan-Kis- singer voor een 'energie-actiegroep' van Europa, Amerika en Japan finaal zal afwijzen. De Franse president zal betogen dat juist nu Europa zich wat onafhankelijker heeft gemaakt van de Verenigde Staten, het niet het gevaar moet lopen die onafhankelijkheid weer te verliezen. Het Duitse denkbeeld voor een geza menlijke energie-politiek gaat daar lijnrecht tegen in. Volgens Duitse woordvoerders zal bondskanselier leykal 'ettemin blijken de Egyptische lei- ,rs zelf niet zo zeer veel vertrouwen hebben in de vredesconferentie of een duurzame vrede met Israël. Ge- "?e het wekelijkse artikel van de Wdredacteur van Al Ahram, Hassa- to Heykal, die opnieuw de Arabie- heeft opgeroepen, over eigen wapens de beschikking te krij- 'Ondanks hetgeen gezegd wordt r_er de komende vredesconferentie ke het Midden-Oosten, is onze 'jd met Israël een zeer, zeer lange. Arabische natie kan geen doelma- i '?e internationale rol spelen zonder 1 gt *0 onafhankelijke atoomparaplu'. MH Iet bla Akhbar el-Yom riep de Ame- 'g^toaanse regering op de militaire en komische hulp aan Israël te sta- h. pressie op Israël uit te oefenen bezette gebieden op te geven en mijt08 de rechten van het Palestijnse r°'k te erkennen. Pas dan zouden de en, Willy Brandt juist een samenwerking met de VS voorstellen om zo de Euro pese energie-problemen binnen de grenzen te houden. Willy Brandt is voorstander van een samenwerking met zowel de olieproducerende als olieverbruikende landen. In Neder landse kringen zijn de denkbeelden van Brandt met instemming begroet. Het energieprobleem was gistermid dag echter nog niet aan de orde ge weest en het was zelfs niet bekend of er morgen nog over gesproken wordt. Zeker is dat Brandt zal voorstellen begin volgend jaar een werkgroep te vormen van hoge nationale ambtena ren en deskundigen, die onder leiding van de Europese commissie een pro gramma moeten ontwerpen om de energieproblemen het hoofd te bie den. Document Volgens een gistermiddag in Kopenha gen gepubliceerd document over de Europese 'identiteit' zullen de negen EEG-landen streven naar een 'gelijk waardige en vriendschappelijke' ver houding met de Verenigde Staten, sa menwerking met de Sowjet-Unie en steeds nauwere banden met China. In het document dat als openingsverkla ring van de topconferentie werd gepu bliceerd wordt de 'Europese identi teit' gedefinieerd als één die onafhan kelijk is van de super-mogendheden en die gekoppeld is aan de bereidheid tot het smeden van nieuwe banden met alle landen ter wereld. De vaagheid van de tweeduizend woorden tellende verklaring kwam het beste tot uiting in de passage over de verdediging van Europa. De negen constateerden namelijk ander maal dat er 'in de huidige omstandig heden geen alternatief bestaat voor de veiligheid die wordt gewaarborgd fliic p-ppn V111Thl Pil door de nucleaire bewapening van de UUÖ &CCI1 VlUClU-Cll Verenigde Staten en de aanwezigheid van Noord-Amerikaanse strijdkrachten in Europa'. Zij zijn het eens dat de Europeanen vast dienen te houden aan hun verplichtingen en constant moeten trachten te verzekeren dat hen adekwate defensiemiddelen ter beschikking staan. In grote trekken is het document bedoeld als een soort 'Europees Handvest' in antwoord op een oude oproep van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kis singer, 'samen een nieuw Atlantisch handvest te ontwerpen'. LONDEN (UPI) De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American Airways heeft meegedeeld dat zij te gen Eerste Kerstdag in Londen geen vliegtuigbenzine meer heeft en dien tengevolge alle vluchten vanaf Heathrow moet stopzetten. Dringend overleg met de regering heeft niet geresulteerd in de belofte van een grotere toewijzing van brandstof, zelfs niet om een sterk gereduceerde Trans atlantische dienst in stand te kunnen houden, aldus PANAM. Verwacht wordt, dat de minister van financiën, Anthony Barber, maandag een aantal maatregelen aan het parle ment zal voorleggen, die een nog ver dere versobering voor de Britten zul len inhouden. Barber zal waarschijn lijk enkele forse belastingverhogingen doorvoeren en de kredietverschaffing door de banken drastisch beperken. De regering heeft aangekondigd, dat er aanvullende maatregelen zouden volgen op het besluit tot invoering van de driedaagse werkweek. Politie ke kringen voorspelden, dat er aan vullende maatregelen zouden volgen door Rudolf de Jong 'Van alle landen van Europa de communistische inbegrepen is Spanje het land met het hoogste aantal priesters dat opgesloten zit. Deze katholieke priesters bevinden zich niet in de gevangenis wegens moord of diefstal, maar omdat zij onrechtvaardigheid heb ben aangetoond, omdat zij solidair zijn met de armen, omdat zij weigeren zich op te sluiten in hun sacristie ten einde zich niet met het werkelijke leven in te laten, omdat zij weigeren te aanvaarden dat de r.k. kerk een 'fabriek van wijwater' wordt.' MADRID Volgens de correspondent van de Guardian worden de honger stakers in Zamora op het ogenblik geforceerd gevoed door toediening van glucose-injecties. De conditie van de priester-arbeider Garcia wordt zeer ernstig genoemd. De bisschop van Segovia heeft geen toestemming gekregen van het ministerie van justitie om de biecht te gaan horen bij de gevangen priesters. Op 20 december zou pater Garcia terecht moeten staan, maar men betwijfelt of zijn lichamelijke conditie dat toestaat. De Vaticaanse zegsman prof. Alessandrini in Rome heeft verklaard dat het Vaticaan een bevredigende oplossing voor de kwestie zoekt binnen het kader van het Concordaat. De paus had inmiddels een bespreking met de nuntius in Spanje, Luigi Dadaglio. Met deze woorden begint een rap port van de Arbeiders Broederschap van de Katholieke Actie, die ook in Nederland actief is, over de priester gevangenis in Zamora. Een gevange nis, die de laatste weken in het nieuws heeft gestaan vanwege de hongerstaking van zes hier opgeslo ten priesters. Van deze zes komen vijf uit het Baskenland, de zesde is Francisco Garcia Salve, een priester arbeider te Madrid, die ervan be schuldigd is actief te zijn in de ar beiders-commissies. Tegen hem is onlangs een straf geëist van 19 jaar in het zogenaamde '1001-proces', waarin verschillende mensen van de arbeiders-commissies terecht ston den. De vijf Basken (twee kape laans, één pastoor, een priester en een priester-arbeider) zitten straffen uit van tien jaar, twaalf jaar en één dag. en één van hen (Yon Extave Garitacelaya) zelfs een straf van vijftig jaar! Hongerstaking In juli schrijven de gedetineerde priesters een brief aan alle Spaanse bisschoppen, waarin zij voor de negende maal opheffing van de speciale 'concordaatsgevangenis' voor priesters eisen en hun klachten en grieven over het gevangenisregime uiteen zetten. In augustus brengt Amnesty International een rapport uit over de gevangenis. Op 3 novem ber smokkelen de gevangenen een lang rapport naar buiten en begin nen na een verzetsactie op 6 novem ber hun hongerstaking, die grote be roering verwekt onder de Spaahse geestelijkheid. Spontaan betuigen 150 priesters hun solidariteit tijdens de mis. Alleen het Vaticaan spreekt in een communiqué, als de staking al een week gaande is, over de actie als 'onlogisch en afwijkend van het normale'. De hongerstakers, aanvankelijk in strafcellen geplaatst in Zamora, wor den op 18 november overgebracht naar de ziekenboeg van de gevange nis Carabanchel bij Madrid, waar zij hun hongerstaking opgeven. Op 27 november worden zij weer naar Za mora getransporteerd en gaan daar opnieuw in hongerstaking, waarbij Garcia Salve tenslotte in een coma raakt. In Parijs, Bern en Bonn wordt de nuntiatuur door Spaanse priesters bezet. In Nederland is af gelopen zondag een kleine demon stratie bij het Ajax-stadion gehou den. De laatste berichten luiden dat de priesters hun hongerstaking heb ben opgegeven. 'Gevangenis van Kerk en Staat' Provinciale gevangenis van kerk en Paus Paulus rozenkrans staat is de officiële naam van de ge vangenis van Zamora. Het pijnlijke is. dat het hier niet gaat om alleen een zaak der staat, maar van kerk én staat, nog steeds eng verbonden door het concordaat van 1953. Men spreekt dan ook van de concordaats gevangenis en het protest van de hongerstakers ging dan ook zowel tegen de feitelijke wantoestanden in de gevangenis als tegen de mede plichtigheid van de kerk, hun eis was niet alleen verbetering maar vooral opheffing van de speciale ge vangenis. De concordaatsgevangenis is een vleugel van de gewone gevangenis van Zamora (waar de toestanden be ter zijn). De priesters protesteren in hun brief van juli dat hun funda mentele rechten op slaap, op sport en op privacy met voeten getreden worden. Er is één slaapzaal, met een open traliedeur en open metselwerk als raam. Als men bedenkt dat Zamora op de barre Castilliaanse hoogvlakte ligt, waar temperaturen van 10 gra den onder nul niet ongewoon zijn, begrijpt men wat dit betekent. Op de slaapzaal bevinden zich de open toiletten. De eetzaal is nog kouder. De nachtrust wordt door het tellen van de gevangenen (drie uur 's nachts) en voortdurend ko men en gaan van bewakers, constant verstoord. De enige luchting van de gevangenis geschiedt op een binnen plaats van 22 bij 11 meter, omringd door 5 meter hoge muren, die meestal met roet bedekt is. 6 Maan den per jaar zien de gevangenen geen zon. Alleen in het studeerver trek staan drie straalkacheltjes. Men kan tot 43 dagen in strafcellen wor den opgesloten. Op alle lectuur en alle correspondentie staat censuur. Uit de toch al gecensureerde Spaan se dagbladen worden in de gevange nis nog grote lappen weggeknipt, soms zelfs uit regeringsverklaringen. Bezoek mag slechts ontvangen wor den achter een dubbel traliehek met bewakers erbij. Zelfs brieven aan de Regeling werkt aan nieuwe begroting LONDEN (UPI, Reuter) Terwijl de Britse regering een nieuw pakket versoberingsmaatregelen voorbereidt heeft oppositieleider Harold Wilson een belasting op vermogens aanbevolen als hèt mid del om Engeland uit de economische crisis te halen. op het besluit tot invoering van de driedaagse werkweek. Politieke krin gen voorspelden, dat Barber in feite een tussentijdse begroting zal indie nen. De oppositieleider Harold Wilson heeft premier Heath gevraagd een speciale minister te benoemen voor de olie- en energiecrisis. Volgens Labour- leider Wilson moest de regering nu erkennen, dat haar strijd tegen de in flatie is mislukt. 'De regering moet nu de bereidheid tonen het hele me chanisme bij de loononderhandelingen en de controle op de prijzen te her zien,' zei Wilson. In een rede voor vakbondsmensen pleitte hij krachtig voor invoering van een belasting op de grote vermogens. Er is een rege ring nodig, die streeft naar een 'eer lijker Engeland', zo vond Wilson. Vol gen hem is er door grond- en gebou wenspeculanten de afgelopen jaren 800 miljoen pond belastingvrij ver diend. Deze vermogensbelasting was een onderdeel van een door Labour opgesteld plan voor het herstel van Engelands economie. Wilson bevestig de, dat economische crisis van dit mo ment zeer ernstig is en het diepte punt nog niet heeft bereikt. Vakbondsfunctionarissen hebben ver bitterd gereageerd op de krachtdadige wijze, waarop Heath de energiecrisis te lijf gaat. Invoering van de drie daagse werkweek voor een groot deel van het bedrijfsleven zal betekenen, dat meer dan de helft van alle werk nemers in het land straks nog maar op halve kracht werkt, zo waarschu wen zij. Tienduizenden worden met ontslag bedreigd als de arbeidstijdver- koting enige tijd voortduurt. Com mentatoren wijzen er op, dat Enge land door deze nieuwe economische malaise verder achter op raakt bij zijn partners in de Europese Gemeen schap. Van een leidende rol in Eu ropa kan voor Engeland voorlopig geen sprake zijn. 'Als er iemand kan glimlachen is het wel de Franse presi dent Pompidou,' zo schreef het dag blad London Evening News. Op de Londense effectenbeurs zijn de koersen opnieuw gedaald en het Brit se pond werd gisteren weer iets min der waard. Spaanse prelaat, kardinaal Tarancón, werden niet bezorgd maar aan het ministerie van justitie gegeven. I 2 gevangenen werden gestraft omdat een van hen poogde een brief uit de gevangenis te smokkelen, gericht aanPaus Paulus VI. Rozenkrans tot troost Mede verantwoordelijk voor de straffen is ook de aalmoezenier, die de kerk vertegenwoordigt in het ge- vangenisbestuur. En hierin steekt de grootste grief van de gevangenen. Zij voelen zich in de steek gelaten door de Spaanse hiërarchie en door Rome. Over de Spaanse hiërarchie schreven de hongerstakers in hun rapport van 3 november: 'Te laf, in elk geval, om de risico's te aanvaar den van een onderzoek, op evangeli sche gronden, van het concrete feit van priesters, die veroordeeld wer den door de militaire en politieke rechtbanken van het regime'. De nuntius is éénmaal geweest, toen hij toch in Zamora was, maar zijn bezoek heeft niets uitgericht. Bas- ken, familieleden van de priesters en andere veroordeelden, die naar Rome gingen, werden niet door de Paus ontvangen. Toen zij weer af reisden kregen zij namens de Paus een rozenkrans aangeboden. 'We hebben al een rozenkrans' was de reactie van de Basken. De priesters in Zamora ëisen in ie der geval opheffing van de Concor daatsgevangenis en hun overplaat sing naar gewone gevangenissen want, - aldus de priesters, 'waar al len (priesters1 en leken) door dezelf de rechtbanken zijn veroordeeld, zullen er voor allen ook dezelfde ge vangenissen moeten zijn'. MARSEILLE (UPI, AFP) In het ge bouw van het Algerijnse consulaat in Marseille is vrijdagmorgen een bom van ongeveer tien kilo ontploft Daar bij zijn tenminste vier doden gevallen, terwijl 28 mensen gewond werden. De toestand van vijftien van hen werd ernstig genoemd. De consul-generaal Majdid Gaoear liep zelf een hoofdwonde op. Hij was de ingang slechts enkele minuten voor dat de bom daar ontplofte, gepas seerd. De laatste weken waren tal van dreigementen per post en telefonisch binnen gekomen, zo vertelde de con sul-generaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7