Federatie mócht van veel CNV'ers in Amersfoort harde tocht verwacht' rnco S Commentaar t loeilijke ppositie tera Op orte termijn Medisch tuchtrecht kreeg 196 klachten het weer Winters weekend doe verstandig met energie grenshuwelijk voorbeeld kerstcadeau Het viel Cor van Dijk mee: driekwart was vóór KOUW/KAlWRiTET ZATERDAG 13 DECEMBER 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/KS rc-'A/ rei rcj en u uur [et lijkt ons een moeilijke opgave, te- areau »n het kabinet oppositie te voeren. 01 lat het blindelings zou toegeven aan decen 'e wensen van de vakbeweging kan Oud ok al niet meer staande worden ge- aa: ouden, nu de vakcentrales de oorzitter van het NVV voorop Ven ebben ëeProtesteerd te8en het maatje spr at het kabinet de werknemers vol- end jaar uit de slinkende stroom van mber ationale middelen wil toedelen. Wij unnen ons wel enigszins voorstellen at de vakbeweging dit plan van de egering als een koude douche er- 'Ca aart Mogelijk heeft zij van het kabi- et precies datgene gehoopt wat de mber ry£) vreest. Net als de VVD zal de mot a^bewe8'n" echter met dit kabinet oeten leren leven, zo goed trouwens ls met de werkelijkheid dat er .nu enmaal weinig energie is om het wa- :rvan de douche te verwarmen. k nog x nu ben ïroe li 18 [et kabinet zal er van zijn kant overi- eiiet ens goed aan doen, alsnog te zoeken t te i laar althans open te staan voor - en bi nogelijkheden om zijn maatregelen "e° P rat verteerbaarder te maken voor de ,j00r verknemers (een aansporing aan dit M ;abinet die sommigen wel absurd in Lh |e oren zal klinken, maar dat. zij zo), v sllS§est'e van ^et kroonlid van de e stf 'E drs. V. Halberstadt om de helft ran de cao-lonen per 1 januari een ■erhoging van dertig gulden te geven n de andere helft per 1 april, kan iertoe misschien dienstig zijn, al is et idee in zijn technische consequen- r' ies nog moeilijk te overzien. Zeker ■erstj P wel dat het voorstel weinig zal sten en dat het tenminste iets aan verlangens van de vakbeweging te- emoetkomt. vo! menen wij dat het kabinet inoet worden geprezen wegens het lakket van maatregelen waarmee het e sC ls machtigingswet wil opvullen. Wel loet worden gezegd dat de regering at leS& dc taxatie van de gegevens waarop het beleid wordt gebaseerd name- ijk een vermindering van de olietoe- loer met 25 pet misschien aan de itimistische kant blijft. Wij zullen er- or ii aan moeten wennen dat wij, zeker V00r k°rte term'in' min meer 'n rjSSj de hand zijn van de Arabische olie van sheiks: wanneer zij het bijvoorbeeld in kenpet hoofd halen om de olietoevoer ig verder te verminderen zij heb- daar geen machtigingswet voor nodig dan zal het kabinet zijn be- l'ldi onverbiddelijk verder moeten te- jhigschroeven. 'De keus van prioriteiten in het beleids- casli P'30 van het kabinet lijkt ons in elk Fon geval de enige juiste: eerst de werkge- lenti [egenheid, dan de collectieve voorzie- en as op de derde plaats de ittin particuliere bestedingen. Over de om vang van de bezuinigingen op over- heidsuitgaven 750 miljoen die het kabinet zich voorstelt, zal natuur- ft lijk gediscussieerd kunnen worden, evenals trouwens over de vraag of het kabinet niet teveel besnoeiingen g 'j, namelijk een derde van die 750 mil- te joen op de lagere overheden af- chu schuift. Die discussie kan nu nog geen inhoud hebben omdat de aard van de 1kel lezuimgingen nog met bekend is. i iet Voorts zullen we daarbij in de gaten ar moeten houden dat beperking van de aar overheidsuitgaven gemakkelijk een ex- n p tra impuls voor de werkloosheid kan rdö worden en dat is wel het laatste waar don w behoefte aan hebben. De regering heeft officieel laten weten een voor uitzonderingstoestanden bedoelde bepaling in de wet op de hebémimtelijke ordening zal worden ge- bruikt om allerlei bezwaren tegen gas- w'nn'nS 'n natuurgebieden terzijde te schuiven. Wat het zwaarste is, moet kennelijk nu ook op korte termijn het zwaarste 'egen en dus wordt ten behoeve van de energievoorziening op korte termijn ,een stuk inspraak van de bevolking (zoals die geregeld was in de wet op de ruimtelijke ordening) ter*zijde ge- Jzet. Laten wij op het ogenblik de gang van m I laken in de praktijk niet mooier voor stellen dan hij was. Die praktijk was dat een minister een oliemaatschappij eritf .op grond van een (zeer oude) mijnwet concessie gaf ergens naar gas of olie te speuren, waarbij stilzwijgend was inbegrepen dat een concessie om te ;speurcn ook de toestemming inhield om bij positieve resultaten van het uy* zoeken de vondst te mogen epxloite- arfl :or? ub Dan moesten er wel eerst op grond van de wet op de ruimtelijke ordening allerlei planologische voorzieningen worden gemaakt, waarvoor de bevol king anders dan bij de concessie verlening wèl inspraak had. Daar ;vö .kwam in dc praktijk niet zo veel van en terecht (cr is geen enkele exploitatie tegengehouden hoogstens opgehou- t den), maar cr was toch een zekere be! drempel gelegd en de betrokkenen moesten in elk geval grondig argu menteren en in het openbaar duidelijk flsdk" maken hoe dc verschillende belangen W tegen elkaar waren afgewogen. Zelfs die mogelijkheid is ons. door de druk van een energietekort op korte termijn ontnomen. Ook dc lage Haal tesa moll zelfklevende tochtstrip. Snel en gemakkelijk aan te brengen. Intussen tonen de CNV-leden in Amersfoort zich allesbehalve gerust over de bedoelingen van het NVV en in iets mindere mate van het NKV. Streeft het NW niet nadruk kelijk naar een eenheidsvakcentrale en zal in een dergelijke organisatie het eigen geiuid van het CNV niet verloren gaan? Wordt het CNV niet gedwongen een scheutje water bij de wijn te doen? Zijn er dan geen NVV'ers, die wanneer er op de C van het CNV wordt gewezen zeg gen: geloven moet je in de kerk? En heeft de voorzitter districtbestuur der Frans Wiegers zien niet op het hellende vlak begeven, toen hij deze eigenste avond weliswaar met gebed opende, maar de gebruikelijke bijbel lezing wegliet? Zijn dat dan geen symptomen van verarming? Niet iedereen overigens kan deze ban ge vermoedens meevoelen. 'Er wordt UTRECHT Bij de vijf colleges voor medisch tuchtrecht in ons land zijn vorig jaar 196 klachten gedepo neerd, 31 meer dan het jaar daarvoor. Van de 196 klachten waren er 179 ge richt tegen artsen en 17 tegen tand artsen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1972 van de geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid. Naar aanleiding van de klachten wer den vijf artsen en een tandarts ge schorst, kregen vijf artsen een beris ping en 28 artsen en drie tandartsen een waarschuwing. Exclusief 12 niet ontvankelijk verklaarde klachten, wer den er van de 184 behandelde klach ten 142 afgewezen of wel ruim 77 pro cent. Hieruit blijkt, aldus de hoofdinspec tie, dat de overgrote meerderheid van de klagers zich met weinig gefundeer de klachten tot de tuchtcolleges wendt, dan wel dat men voor zijn klacht moeilijk bewijsbare gronden kan aanvoeren. drempel die in de wet lag, is nu weg genomen, zodat er nauwelijks nog er gens gelegenheid is om van geval tot geval de vraag te stellen: zou het niet beter zijn nü zo zuinig mogelijk te zijn om althans nog iets van onze energie- voorraden te bewaren voor een vol gende generatie? De vraag zou ook zó geformuleerd kunnen worden: waarom wegen in de praktijk de belangen op korte termijn kennelijk altijd zwaarder dan die op lange termijn? Dat bij een planning op langere ter mijn deze generatie ook nog een paar waardevolle natuurterreinen zou be houden, is een bijkomend voordeel, dat wij hier echter omwille van dc overzichtelijkheid van het betoog maar onbesproken laten. Een diepe stormdepressie, waarvan de kern vrijdagmiddag met een luchtdruk van iets onder 970 mb. bij Kalmar in Zuid-Zweden lag, heeft ons heel wat kou op de hals doen halen. Talrijke buien met hagel en dichte sneeuwval drongen van de Noordzee het land binnen. Vooral in het noordoosten bleef een groot deel van de sneeuw liggen. Zo meldde het Groninger 't Zand, niet ver van Delfzijl, gisteravond 3 tot 5 centimeter sneeuw bij een tempera tuur van -1 graad. De wegen waren spiegelglad en echt niet alleen in die hoek. De grote onstabiliteit van de pool- lucht (het Noordzee-water is nog al tijd 6 tot 8 graden langs onze kust bleek donderdag in de vooravond vooral op Ameland, waar een on weersbui 25 ontladingen produceerde, waarvan 20 fel en zwaar. Het stormde gisteren vooral nog in de Duitse Bocht, waar het eiland Sylt een stoot van 125 kilometer per uur doorgaf, of tewel 12 Beaufort, orkaan De kou-afvoer van de Noordpool wordt gestimuleerd door een hoge- drukgebied van 1030 mb. bij Dane- borg aan de Groenlandse oostkust. Aan de zuidwestkust van Groenland staat het veel lager, nl. circa 990 mb. een contrast ook met IJsland (1030 mb.) en vooral met het weerschip K. ten westen van de Golf van Biskaje (1036 mb.) Langs de noordkant van de depressie baan bleef het in Scandinavië erg koud: Kevo in het uiterste noorden van Finland had vrijdagmiddag -30 graden. Achter de langzaam naar het oosten wegtrekkende depressie blijft het dit weekend koud met 's nachts lichte en plaatselijk wellicht matige vorst van - 5 graden of lager waar flink wat sneeuw ligt. Na een tijdelijke adem pauze schakelt de natuur later (in de loop van zondag) echter weer over op nieuwe onbestendigheid, teweeg ge bracht door een uitdiepende depressie die van de zuidpunt van Groenland in niet vergeten.-Frico eten onder redactie van loessmil 'Ik zei toch: alleen de handdoeken, Simpkins.' Kaas met ster-allures (ADVERTENTIE) Geen bijbellezing Nog voor het nieuwe jaar kan ie dereen weten hoe het zuinigst met gas en elektriciteit om te springen. Maandag begint de huis-aan-huis- verspreiding van een brochure, die de leveranciers van gas en elektri citeit 'Doe verstandig met energie' genoemd hebben en vóór deze maand om is, moet iedereen die folder in huis hebben. Het werkje staat vol met de tips die al eerder in advertenties zijn genoemd, maar nu zijn ze nog een beetje verder uitgewerkt. Verstan dig of zuinig ivat in dit geval op hetzelfde neerkomt is bijvoor beeld om de gordijnen dicht te doen. Die tip is gerubriceerd on der de reeks 'direct uitvoerbaar', maar dat. valt lelijk tegen 'Hang bii het raam' zegt de tekst en een plaatje laat zien hoe die gordijnen uw gordijnen zo dicht mogelijk tot tussen het raam en de centrale verwarming gezakt zijn. Om gordij nen die vóór de radiator vanaf het plafond tct op de vloer hangen, even tot tegen het raam te ver plaatsen, opnieuw roetjes in de muur te maken, de oude spullen uit het plafond te verwijderen cn het- plafond uwer tot een redelijke graad van toonbaarheid bij te wer- ken, lijkt allemaal niet zo 'direct uitvoerbaar.' Maar goed, 'het loont de moeiteuiteindelijk. Verder de bekende tips om de verwarming 's avonds een uurtje eerder te tem peren, ongebruikte kamers niet te verwarmen en van zonneschijn te profiteren voorzover te bespeu ren. En ook jammer, maar wel nuttig om de fraaie ombouw om de radiator maar liever weg te bre ken. Die houdt allemaal warmte te gen. Op al deze manieren valt een hoop gas te besparen, maar dan zijn we pas op de helft want elektriciteit is minstens even belangrijk. Wie niet per sé met de lift hoeft, zou net zo goed een keertje kunnen lo pen. Een sterke lamp kan vaak best voor een zwakkere worden verruild en als er toch niet naar de t.v. gekeken wordt, kan die ook uit. Een koelkast gebruikt meer elektriciteit naarmate die vaker open is. Zo weinig mogelijk open doen dus, zegt de brochure. En water koken is noodzakelijk, maar een halve ketel voor één kopje thee hoeft nou ook weer niet. Over lampen verwisselen gespro ken: t.l. buizen geven meer licht voor minder stroom. Moet er toch hoognodig een nieuwe verlichting in badkamer of keuken, dan zou, adviseert de brochure, een t.L-buis wel zo goed en goedkoop zijn. Dat zo'n buis meer stroom verbruikt als je 'm aandoet dan wanneer ie blijft branden, is volgens een elek- triciteits-deskundige geen fabeltje. Het aansteken kost ongeveer even veel als een half branduur, dus wie niet langer dan een half uur licht nodig heeft, houdt de lamp brandende en wie na een uurtje of icat iceer eens een kop koffie wil zetten, doet 'm zolang uit. Door al dit soort huis-, tuin- en keukenmiddeltjes ook de indus trieën worden overigens aange spoord zuiniger aan te doen is er de laatste weken al acht pro cent minder stroom verbruikt. Een mooi resultaat, want dat betekent zo ongeveer dat in elk huis een lamp van honderd watt minder brandt gemiddeld natuurlijk, want waar de één erg zuinig doet, zal de ander er een beetje met de pet naar gooien. De besparing aan aardgas is moeilijker te berekenen, maar, zeggen de leveranciers, je kunt goed. merken dat de mensen thuis hun best doen. Gewend om alles gelijk en hetzelfde te doen, hebben de zusjes Mary, Elizabeth en Janice Shanks uit het Engelse Durham alle drie een contract getekend bij de Britse marine. Daardoor hebben ze zich verplicht de radar-opleiding te volgen, een cursus die ze tegelijk op hetzelfde schip de Dryad krijgen. En dat zal nog wel eens problemen kunnen op leveren, niet voor de meisjes, maar voor de docenten, want Mary, Eliza beth en Janice zijn samen een drieling van zeventien. De zusjes lijken zo sprekend op elkaar, dat buitenstaanders hen doorlopend verwisselen. Als bruidspaar kun je toch maar het beste aan de veilige kant van de grens blijven, want als je in het Duitse Elten trouwt onder vond deze week een jeugdig echt paar en vijf kilometer verderop in het Nederlandse Babberich reci- pieert, komt daar alleen maar na righeid van. Om de receptiezaal te bereiken, moesten ze natuurlijk de grens over, waar de douane de stoet met taart en al tegenhield. De ambte naren lieten de jonggehuwden en hun gevolg niet door, voor ze in voerrechten op het bruidsboeket en de taart betaald hadden. Na veel over en weer gepraat werd er vier gulden afgedragen, omdat de bloemen vrij van invoerrechten bleken. De receptie begon dus niet zo vrolijk, maar dat veranderde op slag, toen later de douane-beamb ten, achteraf ietwat toch be schaamd over hun brute optreden, met felicitaties, excuses en een bloemetje aankwamen. Zo blijkt maar weer eens dat het zaak is steeds alle grenzen scherp in de gaten te houden. Om den volke duidelijk te laten merken hoe bezorgd hij zich maakt over de energiecrisis, zal president Nixon met de trein naar zijn bui tenverblijf in Florida reizen, is op het Witte Huis bekendgemaakt. Die reis duurt twintig tot vieren twintig uur, maar dat moet je voor het brandstoftekort over hebben. Naar verwachting neemt Nixon de 26ste een weekje vakantie. Dat lijkt een mooi, opofferend ge baar, maar dit voorbeeld verdient zeker geen navolging. Niet alleen zal de president niet per gewone trein reizen, maar in zijn speciaal uitgeruste presidentiële wagons, aangehaakt achter een personen trein. Bovendien wordt zijn limou sine apart naar Florida gereden of er met een vrachtauto heen ge bracht en wordt zijn straalvlieg tuig ock nog even overgevlogen voor het geval de president het toestel plotseling nodig zou heb ben. Dat vliegtuig alleen al ver slindt zo'n 7500 liter brandstof per uur en voor hetzelfde geld had Nixon gelijk mee kunnen vliegen. De laatste twee weken is de presi dent, ook al vanwege de benzine, thuis op het Witte Huis gebleven, maar ook dat haalde niet veel uit: piloot Ralph Albertazzi vloog er toch drie keer per week een uurtje op los om te controleren of er nog steeds echt niets aan het presiden tiële toestel mankeerde. En zo ver bruikte Nixon, ijverig sparend, toch nog 45.000 liter. Al jaren achtereen krijgen gezin nen van gedetineerden een kerst pakket of waardebon thuis. Daar zorgen o.a. de mensen achter de 'kerstactie mevrouw Konijn' voor, die ook dit jaar de actie bijna af gesloten hebben. Bijna, want er kan nog meer bij. Wie voor dit doel nog iets wil geven, moet gauw een bijdrage soorten op post rekening 6269 of gemeentegiro A 10744, allebei ten name van de Al gemene Bank Nederland, Leidse- plein, Amsterdam. Er moet dan bovendien duidelijk bij staan: 'kerstactie mevr. Konijn', rekening nummer 549.275.576. zuidoostelijke richting koerst. De ba rometer op het weerschip ten noord westen van Schotland, daalde gistera vond met een vaartje: 7 a 8 mb. in drie uur. Er stond daar een zuid-zuid oosten wind van 8 Beaufort. Deze depressie neemt zachtere oceaan- lucht mee. Maar het is nog de vraag of deze onze landen volledig zal over spoelen. Wel zal het effect neerslag zijn: eerst sneeuw, later wellicht re gen. HOOG WATER 16 december Vlisangen 6.27-18.54: HarlngvUetslulzen: S.10-20.35: Rot terdam 9.03-21.53: Scheveningen 7.36-20.04; IJmuidcn 8.23-20.51: Den Helder 12.17; Har- llngcn 1 48-14.46; Delfzijl 4.03-16.52; 17 de cember; Vlissingen 7.27-19.56; Haring- vlietsluizen 9.03-21.33: Rotterdam 10.00-22.54; Scheveningen 8.32-21.04: IJmulden 9.21-21.53; Den Nelder 0.12-13.03; Harlingen 2.27-15.32; Delfzijl 4.56-17.47; door Huib Elzerman Amersfoort - 'Het is me meegevallen', constateert de voorzitter van de In dustriebond CIMV, C. v. Dijk lakoniek terwijl hij door een blauwige sigarenrook de laatste zich naar huis hier wel geschermd met christelijke principes en met bijbelteksten, zegt er iemand uit de zaal, maar dringt het wel tot ons door dat we als CNV nau welijks meetellen? Beseffen we wel dat je met één of twee vingers geen vuist kunt maken? Het NVV vecht tenminste. Haalt de kastanjes uit het vuur, terwijl wij ons achter de bijbel verschuilen. Ik wil niet de waarde van de christelijke vakbeweging in twijfel trekken, maar ik spuug op dit soort discussies. Ik wil een vakbond, die vecht voor mij en mijn gezin!' spoedende CNV'ers na- Onder druk tuurt. Het is tegen elven en in een van de zaaltjes van hotel Metropol e in Amersfoort heeft Van Dijk zojuist 75 pet. van de aanwezige CNV-leden er van overtuigd, dat hun belangen het best zijn gewaarborgd in een federa tieve samenwerking met NVV en NKV. Niet dat er zoveel tegenstand is te overwinnen, maar de tegenstanders die er zijn, laten hun aanwezigheid wèl merken. 'Ik vervloek deze vergade ring', zegt er een uit Spakenburg kort en bondig. Welgeteld 36 leden uit het rayon Amersfoort hebben gehoor gegeven aan de oproep van het CNV aan alle leden om hun mening te geven over een federatieve samenwerking met NVV en NKV. Negen leden laten we ten dat die samenwerking er wat hen betreft niet hoeft te komen. De 27 voorstanders zijn evenwel ook niet be reid NW en NKV dol-enthousiast in de armen Ie vallen. Eigen visieprogram De overgrote meerderheid van deze voorslemmers wil, dat het CNV op de eigen besluitvorming moet kunnen te rugvallen wanneer er zich principiële meningsverschillen voordoen op het vlak van de religie, de ethiek en de sociale politiek. Het CNV zal uiter aard bevoegdheden moeten overdra gen aan de federatie, maar alweer een overgrote meerderheid wil dat het CNV een eigen visieprogram blijft op stellen, dat het een eigen standpunt zal bepalen 1en aanzien van dc hoofd lijnen van de maatschappelijke ont wikkeling en het sociaal economisch beleid. Verder moeten binnenshuis blijven: de voorlichting, de vorming, de propa ganda en eventuele beslissingen over het gebruik van actiemiddelen in con flictsituaties. Een meerderheid wil tenslotte wel met NVV en NKV in een gebouw gaan zitten, maar op voorwaarde dat er voor elke centrale een aparte ruimte wordt gereserveerd. De voorzitter van de Industriebond CNV, Cor van Dijk en districts bestuurder Frans Wiegers: 'Geen paniek'. Alleen op deze voorwaarden kan er een federatie van vakcentrales in Ne derland tot stand komen, vindt het CNV rayon Amersfoort en dit rayon staat daarin niet alleen. De meerder heid op de helft van de tachtig verga deringen, die tot nu toe zijn gehou den, denkt er precies zo over. Na de raadpleging van de leden zal het ver- bondsbestuur een inventarisatie ma ken en vervolgens in het voorjaar de aangesloten bonden om een definitief oordeel vragen. NW en NKV volgen soortgelijke procedures. Van Dijk bii.ikt in zijn beantwoording een doeltreffende taktiek te hanteren. Zijn felste tegenstander 'Ik ver vloek deze vergadering' heeft ook beweerd, dat het CNV onder druk van het NVV principiële punten onder tafel heeft gemoffeld. De voorzitter van de industriebond daagt hem uit een princip-eel verschil aan te wijzen in de aanvankelijke uitgangspunten de verklaring van Oostkapelle en het nu voorliggende pre-advies. Wanneer dat verschil er niet blijkt te zijn, merkt Van Dijk op dat CNV'ers niet moeten doen alsof ze alleen op de wereld zijn. 'Ik zeg in alle duidelijk heid dat er moet worden samenge werkt, wil het CNV niet aan invloed verliezen. Wij hebben onze voorwaar den geformuleerd, maar dat hebben NVV en NKV ook gedaan. En nu kan je wel zeggen dat ze alles van a tot z van ons moeten slikken, maar er zal toch onderhandeld moeten worden. Onze eisen zullen niet voor de volle honderd pc', worden ingewilligd, ook al zijn er punten die wij niet zullen terugnemen', aldus de bondsvoorzit ter, die het streven van het NVV naar een eenheidsvakcentrale een goed recht noemde, 'net zoals het ook ons goede recht is naar het voortbe staan van een christelijke vakbewe ging te streven'. En tenslotte: 'Als we een christelijke vakbeweging willen zijn, dan hoeven we niet bang of paniekerig te zijn. Dan mogen we vertrouwen hebben. In geval van principiële meningsverschil len komen wc- voor onze mening uit, zonder schroom'. Tenminste 27 CNV'ers in Amersfoort delen die opvatting, negen niet. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5