'Met bejaardencentra los je het isolement niet op' IELTU... Stichting Bijzondere Huisvesting: stap naar verbetering ongelijkheid Opvangcentrum daklozen -gaat naar het Minnehuis vjLwiel I tf OlNRUILKORTING Stichting Dienstencentrum teleurgesteld in gemeente Leiden Bierkoets reed door Leiden Gewestraad Leiden verlengt regeling Burgerschapscursus voor vrouwen Geen voethal let op de val van je haardos.. v.d. wiel Onderscheidingen bij Houthandel T2 [.ROUW /KWIAiRTET ZAT iREIAG 15 DECEMBER 1973 STAD EN REGIO L3 ik H] laats vaa over i me eze •ed igeno bij Jagea id in; des irspi in en nd Ja kken hem daar ie ui ;o pk itere •en a atuui die nog en s. is tkea er i bij aak niet adi i is En wad •n, n chtei ioet' ïdat aktl dia de ns door John Kroon LEIDEN 'Als de gemeente Leiden op de oude voet door wenst te gaan, dan zal er hier over 26 jaar zeker een percen tage van twintig procent bejaar den zijn. Dan is er rond de eeuwwisseling een probleem, waar dat van de studenten en werkende jongeren van nu nog niks bij is'. Om zijn woorden letterlijk te onder strepen zet hij met hardnekkige re gelmaat een lijn of een pijl op pa pier: B. A. Schuurman Hess. Hij is directeur van de stichting Diensten centrum. die zich bezighoudt met de opvang van de bejaarden in Leiden. Op zijn begroting voor 1974 is door de gemeente drastisch beknot. De heer Schuurman Hess is verbitterd. De directe consequenties: 'We zullen voorlopig op essentiële zaken in de sfeer van voorlichting moeten bezui nigen. Misschien ook in het perso neelsbestand, dat al krap is. We zit ten in een situatie dat de ziekte van één man kan leiden tot de tijdelijke sluiting van een dienstencentrum. Menselijk aspect Schuurman Hess, noemt de cijfers en excuseert zich vervolgend. 'Ik kom iedere keer weer op de finan ciën terecht. Maar het menselijk as pect, de eenzaamheid van de bejaar de, dat vind ik heel erg. Maar ik probeer de zaak rationeel te benade ren. Daar ben ik tenslotte directeur voor. Ik verdien een aardig salaris hoor, en ik zou een heel rustig le ven kunnen hebben, als ik de zaken gewoon zo liet, zoals ze nu zijn. Maar daar ben ik dan weer te veel idealist voor'. De ruimtenood van de stichting treffend in beeld gebracht: een wasbak fungeert als opslagruimte. Die cijfers. Tussen wat de gemeente wil en wat het dienstencentrum vraagt ligt in gémeentelijke gulden uitgedrukt niet zo'n schrikbarend verschil. In de orde van grootte van ruim een ton. Schuurman Hess' be groting kwam op 1,8 miljoen. Die van de gemeente op 1,1 miljoen. Het ministerie van CRM subsidieert echter tachtig procent, zodat de ge meente slechts een vijfde deel be hoeft bij te dragen. Daar komt bij, dat grof gezegd, iedere bejaarde, die niet of minder van dé service van een dienstencentrum gebruik kan maken, eerder dan noodzakelijk in een bejaardenthuis belandt. En dat kost de gemeente ook geld. De ge middelde bejaarde zal zijn verblijfs kosten in een tehuis met van zijn AOW kunnen betalen. Een bijdrage van de bijstandvvet is dan noodzake lijk. En dat geldt .eveneens voor el ke Leidse bejaarde die buiten de ge meentegrenzen (Leiderdorp, Oegst- geest of waar dan ook) ïin een be jaardencentrum terecht komt. Ook dan moet de geldelijke bijdrage van de kant var. Leiden komen. Visie Dat is de financiële kant van de zaak. Maar achter dat al dan niet vermeende verschil steekt een on derscheid in visie in wat bejaarden beleid is, die de basis is van Schuur man Hess' somberheid. Ter verdui delijking: hij noemt het systeem van bejaardentehuizen uit den boze. 'Ik bedoel, je neemt mensen, die aller- leid toestanden hebben meegemaakt alles af; als ze naar een bejaarden tehuis moeten. Zelfs hun bed is te groot om meegenomen te kunnen worden. Dat bed is nog het ergste niet, maar je begrijpt wel wat ik be doel. Daar komt nog bij dat wij als direct betrokkenen niet eens in het opnamebeleid worden gekend. En hij noemt cijfers, die bij een re cent onderzoek in het Alphense be jaardencentrum Rijnzate aan het licht zijn gekomen. Slechts een der de deel van de ingeschreven op de wachtlijst wilde direct opgenomen worden. De overigen uit zekerheid, vanwege de angst om straks niet aan de beurt te komen. En die angst is weer verklaarbaar met het cijfer dat van degenen, die wel direct opgeno men wilden worden 63 procent on danks verzoek geen hulp had gekre gen. En juist daarin moet het werk van een dienstencentrum voorzien. Ruimtenood Schuurman Hess: 'De opzet van dit hele werk is de bejaarde zo lang mogelijk in zijn of haar woning te laten funcioneren. De ideale situatie in een wijk is een dienstencentrum met in de nabijheid een aantal be jaardenwoningen en verder een aan tal aangepaste woningen, met een Bejaardenbeleid: een kwestie van geld? alarmbel en dergelijke. Ik veronder stel dat Leiden in zo'n situatie met een aantal van tien grote diensten centra uit de brand had kunnen zijn. Maar wanneer men in begrotin gen en visies blijft hakken, waar door we in Zuid West bijvoorbeeld een veel kleinere ruimte ter be schikking zullen krijgen dan onze bedoeling was, dan mag je spreken van een verdubbeling van het aan tal. Wil je je doel tenminste berei ken. We zitten nu krap in onze ruimte. We hebben vijf dienstencen tra. In noord zit de pedicure in de hobbykamer. De sociale raadsvrouw in het kantoor van de dienstencen trumleider. Met oud en nieuw (de stichting organiseert dan een 'open huis' in het dienstencentrum in de binnenstad, Gerecht 10) wordt het voor ons een halsbrekende zaak. Als ik tachtig bejaarden krijg, zitten ze op eikaars lip'. Die ruimtenood geldt evenzeer de accommodatie, die Schurrman Hess en zijn medewerkers voor de admi nistratieve werkzaamheden nu aan het Noordeindeplein ter beschikking hebben. De foto's bij dit artikel spreken daarover boekdelen. Aan die situatie kan wellicht volgend jaar een einde komen, omdat de ad ministratie eveneens in het dan in gebruik te nemen dienstencentrum in Zuid West (Vijf Meilaan) zou worden gevestigd. Maar door de be snoeiing op de begroting komt er voor dit zesde dienstencentrum (daarna zijn de Merenwijk en wel licht het spoorwegemplacement in Noord en de Mors aan de beurt) aanzienlijk minder oppervlakte be schikbaar dan waarop was gehoopt. Voorlichting Leiden is een vergrijzende stad. Der tien procent van het aantal inwo- nersN wordt tot de bejaarden gere kend. Dat aantal is stijgende al zal er over enkele jaren ook een ten dens in omgekeerde richting merk baar worden. 'Maar dat is een on juist beeld', zegt Schuurman Hess, als je bedenkt, dat in Leiderdorp er vrij recent een bejaardentehuis is gekomen en dat er straks in Oegst- geest nog een komt. Maar daarmee los je niets op, als je het isolement van de bejaarde wil doorbreken'. Waarmee de taak van een diensten centrum weer genoemd is. Schuur man Hess: 'Maar ga maar eens op de Breestraat vragen wat een diensten centrum is. Nooit van gehoord, hoor je dan. Er is gebrek aan voorlich ting. Op gebrekkige wijze hebben we geprobeerd over te brengen wat een dienstencentrum is. De gemeente heeft ooit eens een folder uitgegeven over het leven na je 65-ste. Een ambtenaar had dat zo ongeveer in de sfeer van bevrij dingsdag gemaakt....Maar je moet het bij dc mensen thuisbezorgen. Als je dat doet, zegt misschien nog maar één procent: dienstencentrum? Nooit van gehoord'. Plain voor één centraal kornet-bemiddelingsbureau in Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er ligt een zeer concreet beleidsplan op tafel, dat beoogt op korte termijn al een stap te zetten naar verbetering van de ongelijke kansen voor 'bijzondere groepen' en alleenstaanden op huisvestingsgebied. Het gaat hier om de oprichting van een Stichting Bijzondere Huisvesting, die een aantal taken krijgt toegewezen van enkele reeds bestaande instellingen op dit gebied (Stichting Huis vesting Werkende Jongeren en de Stichting Migrantencentra) en die daardoor op een meer geïntegreerde wijze vorm zal kunnen geven aan het huisvestingsbeleid voor deze groepering. ADVERTENTIE J LEIDEN Een fraaie bierkocts reed gistermiddag door Leiden. Aanleiding: Jde Bicrbrouwerskamer in het Stedelijk Museum De Lakenhal uerd heropend. iDe wandschilderingen, die Hendrik Meijer in 1772 voor deze gildekamer ver- vaardigde, is onlangs gereed gekomen. En de helft van de grote kosten, die dit Jmet zich meebracht, heeft brouwer Heineken voor zijn rekening genomen. (Vandaar dc bierkoets, die gistermiddag het college van b. en w. naar De .lakenhal vervoerde. Een werkgroep 'Bijzondere Huisves ting' heeft zich ruim een jaar met de ze problematiek beziggehouden, en is tenslotte tot de conclusie gekomen dat er om tegenstrijdigheden uit de weg te ruimen een duidelijke afbakening van taken plaats zal moe ten vinden. Dit zou als volgt moeten gebeuren: de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWJ) en de Stichting Mi grantencentra blijven autonoom en Ilestiging in Witte Poortkazerne gaat niet door f. i r.( Van een onzer verslaggevers taan in ver- J LEIDEN Het opvangcentrum voor daklozen wordt niet gevestigd in dc voormalige Witte Poort !ü4 kazerne aan het Noordeinde, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. maar gaat naar liet gebouw van het Geref. Minnehuis aan de Kaarsenmakers'traaL dat enige tijd geleden leeg kwam te slaa band met bet gereedkomen van liet nieuwe bejaardentehuis De Lorentzliof. De Leidse rasd zal dit spoedig van B. en W. vernemen. Er is al een voorlo pig con ract met de diaconie var. dc hervormde gemeente, die eigenaar .grt, van het gebouw is. De bedoeling is °at m januari de verbouw'ingswerk- zaamheden al beginnen. Een jaar na dat het opvangcentrum eigenlijk al ™d moeten functioneren. In oktober 1972 stelde de Leidse raad een krediet beschikbaar cm de voormalige Witte Poortkazer.ie voor dit doel om to bou wen. De plannen stuiten echter op be- 3 waren van de aideling monumenu,- Wrg. die een redelijke verbouwing j'oor dn doel niet mogelijk achtte. Vandaar dat men is gaan uitzien naar andere mogelijkheden. Het is tenslot te het Minnehuis geworden, ook al omdat ond"i handelingen voor ver buur aan werkende jongeren zijn af gesprongen. mingscenlrum lp -< orden van gezin nen en alleenstaanden, die dakloos worden als gevoig van uitzetting na rechterlijk vonnis, uitzetting uit ge kraakte panden een calamiteit of con flict. Dc bedoeling is het beheer en dc ex ploitatie in handen te geven van het Leger des Heils. Voor de echte be leidstaken (opvang, opname en bege- ADVERTENTIE fauto-inzittenden Doorstroming Het opvangcentrum beoogt in de eer- ta plaats een permanent doorstro- SIJN'SBURG De Gewestraad Lei oen heeft de gemeenschappelijke rege lt8 verIen?d tot 1 oktober 1974. Van (Leiden) en Marcelis (Voor schoten verzochten de voorzitter «ringend om de periode tot 1 oktober nuttig te gebruiken en eventueel al vast oen inventarisatie op te maken v*n de zaken die gezamenlijk aange pakt kunnen worden. I W BBëSENk brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor part,lKHg$2C3 ziektekosten om zéker te zijn 1 vraag inlichtingen aan uw assurantieman of eventueel aan n, v. verzeker ingsrnaa tsc happy /s-graventfijkwal 08 r'dam-3«l#l.010-36fi844'. leiding) wordt een stuurgroep inge steld, met vertegenwoordigers van de Sociale Dienst, de L J Ade gemeen teraad, de gezondheidszorg en het Le ger des Hens. Die stuurgroep zal weer bestaan uit drie werkgroepen, die af zonderlijk v.o'-'len belast mol dc opna me, opvang en begc'eiding. Het is niet dc bedoeling, dal het op vangcentrum een bahandelingscen- irum voor speciale probleemgevallen wordt. En het stelt zich evenmin open voor notoire zwervers, zoals een gemeentelijk stuk het uitdrukt, met andere woorden: de z.g. thuislozen Hoewel er wel ruimte is voor echtpa ren en gezinnen, blijft het centrum een permanent karakter houden. iiDEN De werkgroep, bestaande vertegenwoordigsters van het Ka mollek Vrouwengilde, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Nederlands Christen Vrouwenbond or ganiseer op 9, 16, 23 en 30 januari een cursus 'Meedoen Burgerschaps kunde' in één van de zalen van de Zuiderkerk aan de Lammerschansweg (zeer goed bereikbaar met openbaar vervoer). Ditmaal een avondcursus. 20.00 uur. De cursus is ook toeganke lijk voor niet leden van vrouwenorga nisaties. Hij staat o.l.v. Mr A J Peters, weten schappelijk medewerker Staatsrecht Rijksuniversitiet Leiden. Inlichtingen en aanmelding Tel 31335, 22332 en 52773. behouden hun eigen richtlijnen en doelstellingen, maar moeten hun acti viteiten beperken tot slechts de eco nomische aangelegenheden, zoals het beheer, het groot onderhoud en het verwerven van panden, nieuwbouw en de hierbij behorende administratie het op te richten bureau van dë Stichting Bijzondere Huisvesting zou dan de centrale registratie van dit al les krijgen en zou daardoor een soort kamerbemiddelingsbureau worden, be last met inschrijving van kamerzoe kenden, toewijzing van kamers, con tacten met bewoners, bemiddeling met particuliere verhuurders of bij conflicten, en de zorg voor het kleine onderhoud. de begeleiding van mensen met psychische of financiële en andere moeilijkheden zou geheel in handen moeten komen van de reeds bestaande instellingen op dit gebied, waarbij het op te richten bureau ook weer een be middelende functie krijgt. Betere kansen In deze opzet ziet de werkgroep kan sen om met aktieve steun van de overheid de bijzondere groepen (wer kende jongeren. H.B.O.-ers, ongehuw de moeders, buitenlandse werknemers, enz.) betere kansen te geven op huis vestingsgebied. Door de verscheiden heid (en zeker ook het gebrek) aan subsidiëringsmogelijkheden is het niet mogelijk geweest de bestaande instel lingen onder één noemer te brengen, met een gemeenschappelijk beleid. Om deze reden is het ook niet moge lijk geweest de wèl rijkelijk gesubsi dieerde Stichting Studentenhuisves- '•ng bij het bureau te integreren. Vonr'opig houdt men het nu op een samenwerking. Mot rl:t alles is echter één fundamen teel bezwaar van werkende jongeren de te hoge huurprijzen nog niet weggenomen, maar de werkgroep beschouwt juist de bestrijding van de ze ongelijkheden als één van de nieu we taken van het bureau Bijzondere Huisvesting, waaraan het zich kan gaan wijden. Zo wil men in overleg met andere groeperingen en instellin gen gaan werken aaan een aantal fun damentele oplossingen voor deze vorm van huisvesting, namelijk meer wo ningbouw voor alleenstaanden, subsi dies voor instellingen als de SHWJ en de Stichting Migrantencentra, en het loskrijgen van individuele huursubsi dies voor jongeren en alleenstaanden. Als andere 'nieuwe' taken voor het bureau ziet men o.a. nauw overleg met andere groeperingen en instellin gen, die geconfronteerd worden met de woonsituatie van werkende jonge ren; en van daaruit wil men ook door verwijzing en begeleiding van crisis- gevallen zo goed mogelijk coördine ren. Nog een andere taak is het on derzoek naar o.a. woonwensen en -be hoeften. Wrevel Toch heeft het beleidsplan, dat in fei te nog een praatstuk is, al de nodige wrevel gewekt bij een aantal van die instellingen, waarmee dat contact zou moeten worden opgebouwd. Zo heb ben het vormingscentrum Troef, het Kreatief Sentrum. het Leids Volks huis, Release, het NW-jongerencon- tact en de KWJ f Kritische Werkende Jongeren) meegedeeld geen medewer king te verlenen aan de oprichting LEIDEN De afdeling Leiden van de KNVB heeft voor dit weekend alle wedstrijden afgelast. van de nieuwe stichting, omdat zij o.a. bedenikingen hebben tegen de volgens hen eenzijdige samenstelling van de werkgroep en tegen het ge brek aan overleg met de belangheb benden. Bovendien menen zij dat de bestaande instellingen zelf niet ter discussie zijn geweest en dat het op te richten bureau niet in staat zal zijn de kamernood in Leiden op te lossen. De werkgroep was op haar beurt nogal verwonderd over deze be zwaren, omdat zij meende dat enkele daarvan al eerder waren uitgepraat, en dat andere juist een punt van dis cussie waren, waaraan men nu niet is toegekomen. Hoe dan ook, de andere betrokken in stellingen onderschrijven het beleids- splan in grote lijnen en zullen ook plaatsnemen in het bestuur o.l.v. een onafhankelijke voorzitter. De leden vertegenwoordigen de Stichting Mi grantencentra. de S.H.W.J., de ge meente Leiden en dc bewoners. De Stichting Studentenhuisvesting krijgt oen z.g. waarnemersplaats. Zij kan te zijner tijd altijd nog beslissen om zit ting te nemen in het bestuur, dat zorg moet dragen voor een gecoördi neerd huisvestingsbeleid en toezicht op het bureau, dat op zijn beurt weer een drietal (bepaalde) personeelsle den krijgt toegewezen. De financiële ruggesteun van de Stichting Bijzondere Huisvesting zal moeten bestaan uil een stichtingskapi taal. subsidies van rijk en gemeente (beide 40.150), bijdragen van be staande instellingen voor het overne men van taken, inkomsten uit kamer bemiddeling. bijdragen van werkge vers en overige bijdragen. Voor het eerste iaar is extra subsidie aange vraagd bij het Koningin Juliana Fonds en het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels. om persoonlijkheid zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking te brengen. Met persoonlijke behandeling. Voor 'n op maat gemaakte modebril, voor op maat gemaakte glazenl Via 'n persoonlijk advies. Bij v.d. Wiel is uw bril maatwerkl weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 a Lelden. LEIDEN In de kantine van De Vereenigde Houthandel aan de Hoge Morsweg heeft burgemeester Vis gis termiddag de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau uitgereikt aan de heer H A van der Water en de heer H Bink. Beiden zijn veertig jaar aan het bedrijf ver bonden. De heer Van der Water is daar 'eerste bestekzoeker naaldhout' en de heer Bink 'zijlader chauffeur A'. In zijn toespraak typeerde de burge meester hen als werkers van het eer ste uur. die met opmerkelijke toewij ding zich van hun taak hebben gekwe ten. De heer Bink woont ook nog op het terrein van het bedrijf waar hij als ieder weg is toezicht houdt. Het jubileum van de beide heren betekent nok een afscheid. Tevens werd in deze bijeenkomst het zilveren jubileum van de heer Van Soest gevierd. f ADVERTENTIE) o nnnr Bij aanschaf van een nieuwe KELTUM Edelstalen cassette geeft KELTUM bij inlevering van oude cassetteonderdelen een inruilpremie van 20% op de verkoopprijs. Vraag uw juwelier om nadere inlichtingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3