VRU CP RECHT 9 ombere vooruitzichten voor profschaatsers Uruguay: geen ploeg, geen trainer Arbiters trekken teugels strak aan chaatsploeg egen Noren Generatoren geen oplossing Geen amateurs en betaalde jeugd leen motorsport egin volgend jaar ok Tino Tabak nc1ij Peter Post Amateurdriedaagse laïti blijft ingeslagen KJW/KWiAlRfllET ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 SPORT Minder dan tweehonderdvijftig toeschouwers in Eindhoven an onze speciale verslaggever INDHOVEN Het blijft er uiterst somber uitzien voor het prof- chaatsen. Minder dan tweehonderdvijftig toeschouwers bevolkten isteravond de tribunes bij het derde WISO-optreden in dit seizoen, en optreden dat plaatsvond zonder de grootste publiektrekkers Ard chenk (middenoor-ontsteking volgens zijn eigen zeggen) en Erhard [eller (verplichtingen bij de Duitse TV). Steeds duidelijker dringt ich de vraag op: hoe lang nog voor het profschaatsen? Er is de afgelopen week geen indica tie geweest dat het in de nabije toe komst plotseling veel beter zal gaan. De aanstaande schoonvader van Kees Verkerk, Bernander, is de afgelopen dinsdag naar Noorwegen vertrokken om te proberen daar nog organisato ren warm te maken voor het prof- schaatsen. Tot gisteravond stond daar nog niets vast. Het blijft uiterst vaag. Manager Vissers heeft dezer dagen een contract aangeboden gekregen van de WISO. Hij heeft echter besloten dat hij, wanneer hij geen betere aan bieding krijgt, vandaag afscheid zal nemen van het profschaatsen. Het wegblijven van de totaal uit vorm zijnde Schenk zal door het nog aanwezige schaatspubliek met de nodi ge vraagtekens omgeven zijn. Het doet voor de wedstrijd van vandaag het ergste vrezen, om van verdere wedstrijden maar te zwijgen. Het be stuur van de WISO heeft overigens voor het grootste deel uit de krant moeten vernemen dat Schenk niet zou meedoen. Starter Marten Barel: 'Ard wist het gisteravond pas. Hij start niet ,op medisch advies van dokter Lap'. Er groeit bij de* sponsors langzamer hand wat ontevredenheid. De heer Sieben. die de belangen van sponsor Centurion behartigt, stelt: 'Dat er weinig publiek komt, kan het bestuur van de WISO niet helpen, maar er zijn wel allerlei kleinere en vooral grotere zaken die wel goed zouden kunnen lopen. Deze week heb ik een brief aan het bestuur geschreven waarin ik mij heb beklaagd over de matige behartiging van de belangen van de sponsors'. Dat sloeg voorname lijk op de opstelling van de reclame borden op hetm iddenveld. Sieben: 'Hier in Eindhoven is het nog slech ter. Nu blijkt dat een bord dat op het middenterrein had moeten staan, zoek EN HAAG (ANP) De landelijke chnische commissie langebaan van KNSB heeft de ploeg samengesteld ior de wedstrijd tegen Noorwegen, e op 22 en 23 december wordt ge- mden op de kunstijsbaan Thialf in eerenveen. Het zijn de sprinters Ep- e Bleeker, Jan Bazen, Johnny Oiof Piet de Boer en de allrounders ins van Helden, Harm Kuipers, Piet leine, Karei te Winkel, Jan Palsma i Ron Nooitgedacht. eze laatste groep rijdt 500, 3000 (za- Irdag). 1500 en 500 meter (zondag) e sprinters hebben voor de eerste >er tijdens deze landenwedstrijd hun larte programma van 2 x 500 en 2 x 00 meter. De Noorse ploeg wordt aandag bekendgemaakt. het programma van het eedaagse evenement staat ver- >r een ploegen-afvalwedstrijd tussen regio's west (Woudenberg, Beu- Van der Kant en De Koning), lid (Huisman, Rooy, De Jager, en Roon) oost (Ripperda, Wessels, ardenier en Slakhorst) en Noord Ie Vries, Heida, Draayer en Van der waag). aorts wordt er na afloop een super- uge afstandswedstrijd gehouden over 10 ronden, met onder meer Jeen van in Berg, Henk Portengen en Henk ruithof. De KNSB verwacht mede in irband met deze extraatjes een be- iorlijke toeloop, temeer omdat ver- heidene treinen zullen stoppen bij !t ijsstadion Thialf, een van de drie lorthaltes in Nederland. De andere 'pee zijn de draversbaan in Hilver- m en het Feyenoordstadlon. de Nederlandse ploeg ontbreken de nploegleden Derksen, Vriend en Koning. LONDEN De Britse voetbal clubs die gehoopt hadden door de aanschaffing van generatoren onder het verbod van de rege ring uit te komen om voetbal wedstrijden bij kunstlicht te spelen, hebben zich vergist. Gis teren heeft de overheid aange kondigd dat het niet langer is toegestaan voor de kunstlichtin stallaties van de stadions elec- triciteit op te wekken met be hulp van generatoren. Totten- ham Hotspur is wel het zwaarst getroffen. De, overigens finan cieel goed draaiende, Londense eerste divisieclub schafte kort geleden een generator aan voor een bedrag van 10.000 pond sterling, zo'n 65.000 gulden. Het directe gevolg van de maat regel van de overheid is dat acht wedstrijden voor de Engel se en Schotse leaguecompetitie van vandaag vroeger zullen be ginnen dan oorspronkelijk was aangekondigd. DEN HAAG De KNVB (Konink lijke Nederlandse Voetbalbond) heeft alle wedstrijden voor de zater- dagamateurcompetitie en van de jeugdelftallen betaald voetbal voor vandaag afgelast. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor heden af gelast. Over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden van morgen zal de KNVB vandaag een beslissing nemen. GEEN HOCKEY In verband met de slechte weersom standigheden en de toestand van de terreinen heeft de KNHB (Koninklij ke Nederlandse Hockeybond) het ge hele programma van het komende weekeinde afgelast Programma Eredivisie EN HAAG (ANP) De Koninklij- Nederlandse Motorrijders Vereni- heeft tot nader order alle wed- :en liijden voor januari en februari van nei ifa kalender afgevoerd. De KNMV Le «ft dit gedaan omdat nog niet ens Idoende duidelijkheid bestaat ten nzien van de gevolgen van de ener- ecrisis. nder de afgelastingen valt een aan- motorcrosses en trials. Niet getrof- worden de ijsspeedwayraces te indhoven op 19 en 20 januari en die Assen op 2 en 3 februari. Dit op 'u(|jond van het feit dat speedwaymoto- An niet rijden op benzine maar op etanol. 1STELVEEN Peter Post heeft Nederlands-Britse ploeg voor het uwe wielerseizoen compleet. Na tiental renners waarmee eerder ereenstemming was bereikt, volgde rder deze week de Brit Sid Barras gisteren completeerde Tino Tabak' 7) het twaalftal dat in de grote idstrijden zal uitkomen, door bij Pe- r Post thuis zijn handtekening on- r het contract te plaatsen, ibak zal voor Post de band zijn tus- zijn Nederlandse en Britse rij- versterken door dat hij na een stienjarig verblijf in Nieuw-Zeeland utloos Engels spreekt. Tabak krijgt functie van wegkapitein en zal lardoor mede in de gelegenheid zijn nge profs als De Waal en Hordijk adviseren. Tabak, in 1968 teruggekeerd ar zijn geboorteland, heeft sinds hij 1971 een contract als professional kende al drie ploegen 'gehad.' De ederlandse wegkampioen van 1972 nvaardt de min of meer onderge- hikte positie in de ploeg, waarvan ené Pijnen de kopman is. 'Ik ken ijn beperkingen en ik weet dat een ^ner als Pijnen gewoon meer klasse ieft dan ik. Mijn vroegere ploegge- iten zullen kunnen bevestigen dat ik tijd bereid ben,te floen wat nodig op mijn beurt reken ik er op dat en het ook voor mij doet als de ins daar is. Ik heb voor het nieuwe 'izoen contacten gehad met Molteni, heb met Merckx en Van Buggen- >ut gesproken, maar ik geloof dat 't met het materiaal dat in Neder- nd voorhanden is mogelijk is ook er een goede ploeg te maken. Daar- Q tekende ik liever bij Post dan bij in buitenlandse firma, waar ik toch in of meer een eenling zou zijn, die aar in beperkte manier de kans zou 'ijgen voor eigen prestaties te rij- Centurion was de eerste sponsor van de WISO. Het is bovendien een spon sor die zichzelf heeft aangemeld .Sie ben: 'We hebben er vijfendertig mille ingestoken, vijfentwintig mille voor reclame op de rijders, tien mille voor reclame via borden. We hebben de af spraak gemaakt dat wij er volgend jaar mee doorgaan als het allemaal re delijk slaagt'. Ondanks alle bezwaren die de Centu- rion-vertegenwbordiger aanvoert, is hij in commercieel opzicht toch niet ontevreden. 'De reclamewaarde van datgene wat er tot nu toe op de TV en in de krant over de WISO is ge weest, bedraagt voor wat betreft Cen turion zo'n vijftien tot twintig duizend gulden Wij kunnen ons hier dus in ieder geval geen buil meer aan val len'. Evenals in de voorgaande wedstrijden viel er op de prestaties van met name de Noorse schaatsers Johs Tenmann niets aan te merken. Sportief gezien blijft het profschaatsen boeien. Vier all-rounders bleven op de sprint bene den de 41 seconden, een prestatie die medio december normaal gesproken tot de uitzonderingen behoort. Drie van die vier all-rounders dragen de Noorse nationaliteit: Grönvold, Tve- ter, en Olsen, welke laatste gistera vond zijn persoonlijk record op die ARD SCHENK was niet aanwezig in Eindhoven omdat hij last had van een oorontsteking. Heden Roda JC—PSV FC GroningenFC Utrecht FC TwenteFcyenoord Morgen SpartaDe Graafschap Telstar—MW FC Den HaagAjax FC AmsterdamHaarlem NEC—AZ'67 NAC—Go Ahead afstand zelfs scherper stelde. De vier de all-rounder die binnen de 41 secon den bleef, was Jan Bols wiens herstel zich vorig weekend in Den Haag al begon af te tekenen. JOOP HOLTHAUSEN BASKETBAL Uitslagen van deze vreek gespeelde wedstrijden voor de competitie: Land lust-Ha a riem Cardinals 83-76, Donar- Blue Stars 79-92, Flamingo's-DED 125-76, ASVU-BS Leiden 97-116, EBBC-FAC 107- 86. BASKETBAL Het Nederlands militair team heeft in het Belgische Casteau in de strijd om het internationaal militair kampioenschap met 91-109 verloren van Griekenland. Je kunt wel zien waar de echte militairen wonen. VOETBAL De eerste divisieclub Heer enveen heeft de 25-jarige Joegoslaaf Ni- cola Goliganin gecontracteerd. CoUganin die in zijn land voor de eerste divisie- club FC Bor speelde heeft voor een half jaar getekend. VOETBAL Bij Pclo is de afgelopen week een bom in de tuin gegooid, er zijnf ruiten gesneuveld en de Braziliaanse voetbalster wordt met ontvoering van zijn kinderen bedreigd. De politie van Rio de Janeiro noemt het 'kwajongens streken'. Er moet daar bee wat meer gebeuren wil men ln akt e komen. GOLF Jack Nicklaus uit Amerika heeft ln 1973 met zijn sport in totaal 308.362 dollar verdiend. ROTTERDAM (ANP) De Britten Mick Bennett en Ian Hallam hebben tijdens de eerste avond van Ahoy-3, de avondidriedaagse voor amateurs de meeste indruk gemaakt. Bennet en Hallam, de helft van de zilveren Brit- se achtervolgingsploeg uit San Sebas- Willem IISC Cambuur tian werden eerste in de 50 temporon- ExcelsiorHeracles den met aflossing en in de ploegkoers over 19 kilometer. De 500 toeschou wers zagen Bennett ook de finale van de afvalwedstrrd winnend beëindigen. Heden HeerenveenSC Amersfoort Morgen VolendamVitesse Fortuna VI.Vcendam EindhovenPEC Helmond SportSW VolewijckersFC VW WageningenFC Den Bosch FC DordrechtFortuna SC Het Nederlandse duo Minneboo-Stan- der zegevierde in de strijd achter de Javanti's over twee keer 10 kilometer. Het Franse koppel Aubey/Cluzeaud toonde zich achter gangmaker Joop TUi v-ief" TqFI 'PlTYVm^Tl Zijlaard het sterkst in de tweede serie aii X i achter Javanti's. Na de eerste avond is de stand: 1. Mick Bennett-Ian Hallam (GB) 113 punten, 2. Dieter Berkmann-Franz Zachter (Wdl) 60; 3. Serge Aubey-Pa- trick Cluezeaud (Fra) 39; 4. Jan Breur-Janus van Tol (Ned) 33; 5. Her man Ponsteen-Gerrie Fens (Ned) 15. LONDEN (Reuter) De Nederlandse schaakmeester Jan Timman staat na drie ronden aan kop in een internati onaal toernooi in Londen. Timman. die gisteren 22 jaar werd; won in de derdé ronde van de Engelsman Keene. Zijn naaste belager, de Amerikaanse veteraan Samuel Reshevsky, brak af tegen Vujanic. (Joeg.). 0RT AU PRINCE Haïti heeft onderdagavond in Havanna in het walificatietoernooi voor het wereld- ampioenschap voetbal 1974 zijn vier- f achtereenvolgende zege geboekt, •uatemala werd met 21 verslagen. Ie ruststand was 11. Voor Haïti coorde Sannon in de 27e en 73e mi- uut, voor Guatemala Monterroso in 'e vierde. Er waren 25.000 toeschou wers. land Haïti Mexico Honduras Trinidad Guatemala Ned. Antillen 4 4 0 0 8 3 12 0 4 4 12 14 3 10 2 2 4 0 2 2 2 3—5 4 0 2 2 2 8—2 9—1 5—5 Zeven maanden voor het begin van het eindtoeriwoi om het wereldkampioenschap voetbal MONTEVIDEO Zeven maanden voor het begin van de eindronden van het wereldkampioenschap voet bal beschikt Uruguay noch over een team noch over een nationale trai ner. Een dergelijke situatie, die in Euro pa ondenkbaar is, geeft in het land van de tweevoudige wereldkampioen geen aanleiding tot bijzondere be zorgdheid. Wat in Uruguay aan or ganisatie-talent ontbreekt, wordt door improvisatie-talent goedge maakt. Dat laatste is in ieder geval een niet opdrogende bron van opti misme. Hugo Bangullo heeft Uruguay in de Zuidamerikaanse groep één tegen te genstanders uit Columbia en Ecua dor tot successen geleid. Inmiddels echter heeft Bangullo zijn functie, die financieel slechts weinig lucra tief is, geruild voor het baantje van trainer bij de eerste divisieclub Pe- narol. Wie de nummer vier van de wereld kampioenschappen in Mexico, in de eindronde zal leiden, staat in het ge heel niet vast. Het grootste pro bleem van Uruguay is dat een groot deel van de beste spelers zijn geld in het buitenland verdient. Het is nog niet zeker dat zij allen door hun clubs worden vrijgemaakt. In Europa staan de sleutelfiguren van het middenveld onder contract: Ma- neiro en Esparrago, en bovendien aanvalsspits Rey, rechtbuiten Apari- cio en verdediger Aguerre. Doelman Mazurkiewicz en verdedi ger Ancheta zijn werkzaam in Brazi lië, achterspeler Pavoni speelt in Argentinië. Hoewel er oficieel een verbod bestaat om spelers naar net buitenland te verkopen, zijn steeds meer spelers afgereisd, daar af en toe een oog wordt dichtgedaan. De clubs hebben zo dringend geld no dig, dat ze wel gedwongen zijn ie verkopen. Spelers van het formaat van Rocha, Ancheta, Monoro, Castillo of doel man Mazurkiewicz werden afgestaan NEREO ROCCO staanplaats voor bedragen, die ver onder de 250.000 gulden liggen. Sinds het we reldkampioenschap van 1970 heeft het nationale elftal elke keer op nieuw in een andere samenstelling gespeeld. Een curieuze zaak is dat de nationale doelman van destijds Santos in zijn club Nacional Monte video slechts tweede keus is achter de Braziliaaji Manga. 'Talenten vallen bij ons als appels van de boom', aldus Hugo Bangullo, die erop wees, dat vele spelers, die nauwelijks een voet in het nationale elftal hebben gezet, voor het buiten land al interessant zijn. Het staat vast dat de voetbalbond van de staat een fiks krediet zal vragen om mee te kunnen doen aan de eindronden. Ondanks vele problemen heeft men nog steeds de stille hoop om evenals in Mexico een sterk elftal op de been te kunnen brengen. De statistiek van Uruguay's deelname aan het wereldkampioenschap (zes maal): 1930 (wereldkampioen 4-2 te gen Argentinië), 1950 (wereldkampi oen 2-1 tegen Brazilië), 1954 (halve finales), 1962 (eerste ronde), 1966 (kwartfinales), 1970 (halve finales). NEREO ROCCO De positie van Nereo Rocco als trai ner van AC Milan is erg wankel ge worden. Rocco heeft tot nu toe dit seizoen zijn elftal niet tot impone rende daden kunnen brengen. AC Milan staat na acht wedstrijden up de achtste plaats. Voorzitter Albine Buticchi vindt dat Rocco daaraan nogal wat schuld heeft en probeerde vorige week zijn voetbalkennis aarl te wenden om AC Milan op te stu wen. Rocco maakte zich daar erg kwaad over. Als protest besloot hij afgelopen zondag gewoon een kaart je voor een staanplaats te kopen en zo de wedstrijd te volgen. Zijn plaats op de spelersbank bleef leeg. Buticchi leek zich iets van dat pro test aan te trekken en na het tegen Fiorentina bevochten gelijke spel, verklaarde hij toch vertrouwen te hebben in de toekomst. Die wapenstilstand schijnt echter maar weinig te betekenen. Alge meen verwacht men in Italië op het ogenblik dat Rocco de laan zal wor den uitgestuurd. De opvolgers staan al te dringen. Dat zijn dan met na me de coaches van Torino en Fio rentina. Luigi Radice van Fiorentina dat nu op de vierde plaats staat, heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij graag trainer wil wor den van AC Milan. De tweede man. Gustavo Giagnoni die het op de tiende plaats staande Torino onder zijn hoede heeft, wordt ook als kan didaat beschouwd omdat men hem in Italië de meest belovende jonge trainer vindt. Wanneer Rocco ver dwijnt is nog een vraag. Sommigen in AC Milan verwachten dat Rocco en. Buticchi het zonder een geweldi ge ruzie misschien nog tot het einde van het seizoen uit zullen houden. Daarna echter staat wel ongeveer vast dat Rocco naar een andere club uit zal 'moeten zien. BECKENBAUER FILM 'Blijf bij voetballen Beckenbauer'. Vernietigender kon de kritiek op de film die rond het Westduitse idool is gemaakt niet zlfn. De film is aan de pers getoond en Franz Becken bauer moest toegeven dat het maar weinig voorstelde. Gedurende tach tig minuten wordt Beckenbauer ge toond temidden van zijn gezin, ter wijl er ook gedeelten zijn te zien uit door de Duitser gespeelde wedstrij den. Daarbij hebben de makers dan nog een onverteerbaar verhaal in el kaar gedraaid dat de film zo moge lijk nog slechter te genieten maakt. 'Het is mijn eerste en mijn enige filmrol', zei Beckenbauer. 'Filmen is erg vervelend. Voor geen geld in de wereld zou ik een acteur willen zijn'. De film is deels in Israël en deels in West-Duitsland opgenomen. De Bonner Rundschau zei erover: 'De film is verschrikkelijk. En het papierdunne verhaal nog erger. We hoeven niet naar de bioscoop te gaan om te weten dat onze Franz een geweldige voetballer is'. door POUL lAMNEMA Eén uur eerder dan' normaal werd het Nederlandse arbiterskorps van het betaalde voetbal, deze week, voor de (maandelijkse) training in het KNVB-sportcentrum te Zeist op geroepen. Omdat Mr. G. W. Kern kamp, voorzitter van de scheidsrech- terscommissie, zijn manschappen be- hartenswaardige zaken wilde toe fluisteren nu de arbitrage door een slinger van gebeurtenissen op. de Nederlandse velden in het geding is geraakt. De cumulatie van excessen, de verwildering van de professionele voetbalsport wordt immers met een toenmende frequentie aan een ver slapping van het gezag geweten. Scheidsrechters betwisten dat per definitie, zo ook in Zeist. De situatie is, in de ogen van de leidsmannen, complexer dan wordt voorgesteld. Want, zo vragen de flui tisten zich af, is het mogelijk dat een identiek gezelschap scheidsrech ters naar de mening van de buiten wacht plotseling zoveel minder sterk optreedt dan in het verleden? Is het wel waar dat de arbitrale houding zoveel veranderd is, dat daarin de oorzaak van de sterk toegenomen spelverruwing moet worden gezocht? De meningen daarover variëren. Zo zegt Charles Corver. Nederlands nummer één op de scheidsrechters- lijst: 'Er is de laatste jaren ontzet tend veel veranderd in de voetballe rij. Er is een duidelijke normverleg ging en dat kan ik misschien verdui delijken met een voorbeeld. Toen na afloop van de interland Nederland- België enkele officials de Oranje- spelers met het behaalde succes complimenteerden en daaraan toe voegden dat het toch wel een erg harde wedstrijd was geweest kwam van de zijde van de spelers een nuchtere reactie in de trant van: 'Hard, nou nee, wij vonden het nog wel meevallen'. Dat bedoel ik, Dat bedoel ik, wat twee jaar geleden nog als extreem hard gold is nu hard, meer niet, geworden. De scheids rechters moeten en willen zich daar bij aanpassen. Dat kost wel eens moeite, ook omdat wij bij onze normbepaling geen tijd voor experi menten hebben'. Daarin ligt uiteraard een groot deel van de problematiek verankerd. De situatieve reactie van de scheids rechter staat, onder druk van de snelle ontwikkelingen op het voet balveld, bloot aan de escalatie van de agressie in en buiten het veld. Scheidsrechters moeten meegaan met die noviteiten, moeten zich aan passen bij het verschil in stijlen dat zich steeds nadrukkelijker opwerpt. Mr. Kernkamp: 'Maar om daarom de schuld van de inderdaad niet altijd even fraaie taferelen, die zich op de velden afspelen, bij de arbiters te zoeken, dat gaat mij te ver. Ik dacht en misschien klinkt dat toch weer wat te algemeen, dat er een serie van oorzaken ten grondslag aan de huidige situatie ligt. De maatschap pij in zijn totaliteit verruwt, is het dan een wonder dat spelers agressie ver handelen, publiek feller en min der gecontroleerd reageert. Scheids rechters moeten evenwel zichzelf blijven. Die moeten blijven zoals ze altijd geweest zijn en eenvoudig is dat uiteraard niet. Daarom dring ik erbij de scheidsrechters op aan om moedig te zijn, letterlijk heb ik ze zelfs gezegd: 'Durf de moed te ne men om je impopulair te maken'. Duidelijke taal Waaruit ook blijkt dat veel componenten van dat arbi trale wereldje de huidige problema tiek onderkennen. En niet ten on rechte. Toch blijft de opinie dat het gekrakeel, dat er nu losgebarsten is, overtrokken wordt pal overeind. Het allesziende televisie-oog dat zo 'vlek keloos' functioneerde bij wedstrij den als PSV-Sparta en FC Utrecht - Telstar wordt als de schuldige be schouwd van de deining die erin het voetbaldom bestaat. Joop Mariens, de met de technische zaken belaste man in de scheidsrechterscommissie: 'Aan de hand van jaaroverzichten kan ik je aantonen dat we ieder jaar met dit soort problemen zitten. Daarom is de situatie ook niet ver ontrustend. En denk niet dat dit een specifiek Nederlandse zaak is. Ik weet van mijn relaties in Duitsland en Italië dat het daar niet anders is. Daarom moeten we ons ook niet in paniek laten brengen door beelden, die op de televisie reëel worden weergegeven maar in een stadion door geen enkel mens worden opge vangen'. En Charles Corver: 'Ik herinner me van vorig jaar de wedstrijd Ajax- Feyenoord die ik leidde. Ik zat 's avonds naar de televisie te kijken. In de eerste aflevering kwam een verslag van de wedstrijd. Alles ver liep naar mijn en ook het idee van anderen voortreffelijk. In de tweede uitzending van NOS-Sport waren en kele momenten in slow-motion weer gegeven. Van spelsituaties, maar ook van overtredingen. Op zo'n moment vraag je je af is dat nu werkelijk gebeurd? Hoe is het mogelijk, dat ik dat niet gezien heb en dat ook de duizenden mensen in het stadion dat niet waargenomen hebben. Dan vraag je je ook af moet dat zo nodig op de televisie. Is het niet reëler om die weergave van een wedstrijd in een andere stijl te verkopen. Het is overbodig om te zeggen dat scheids rechters het moeilijk hebben. De spelers die in het veld staan begin nen met een nul en kunnen in de wedstrijd bij wijze van spreken een acht veroveren. Scheidsrechters be ginnen met een tien en kunnen tot een nul afzakken'. Blijft het feit, dat de scheidsrech ters nieuwe instructies van hun 'baas', Mr. Kernkamp, hebben gekre gen in een poging om het voetbal van zijn grootste mistanden te ont doen. Op zijn inleiding volgde geen discussie. Wat min of meer in zou kunnen houden dat de arbiters ach ter de opvattingen van de heer Kernkamp staan. Mr. Kernkamp: 'Dit is gewoon als een boodschap be doeld, die ze voor kennisgeving aan kunnen nemen. Voor 29 december is een congres belegd waar alle trai ners, aanvoerders, managers uit het betaalde voetbal zijn uitgenodigd. Waar we ook de publiciteitsmedia verwachten als deelnemers in een discussie die voor opheldering zou moeten zorgen'. Daarvoor evenwel hebben de scheidsrechters en grensrechters nog hun eigen vergadering, waar als één van de belangrijke punten de spel verruwing, is geannonceerd. Joop Vervoort, voorzitter van de Belan genvereniging Van Scheidsrechters in het Betaalde voetbal (BVSB): 'Op 22 december beraden wij ons als scheidsrechters op de huidige gang van zaken, die de nodige bedenkin gen opwerpt. Persoonlijk heb ik de indruk dat de arbitrage vooral in de krantenverslagen van de laatste tijd le centraal is gesteld. Ik zou veel liever zien dat er voorbij wordt ge gaan aan de goede of slechte presta- tie van de scheidsrechter, hoewel ik ook besef dat het onhaalbaar is als de verrichting van de scheidsrechter het verloop van de wedstrijd be paalt. Dat is het overigens niet al leen. Wat ik mis bij de voetballers is de discipline. Ik vind dat daar van bovenaf iets aan moet worden gedaan. Hoe vaak heb ik het niet meegemaakt dat een speler mij, na dat ik hem een standje heb gegeven en me weer omgedraaid heb, ontole- reerbare termen naar mijn hoofd werpt. As ik me dan omdraai wordt er gezegd: 'Scheidsrechter ik be doelde niet U, maar hem, mijn me despeler. Dat vind ik laf. Voetbal lers moeten zoveel lef hebben dat ze onmiddellijk en redelijk reageren. Maar het zijn ook weer niet de spe lers alleen, het is die wisselwerking tussen alle betrokken partijen, die de situatie drastisch kan verbete ren'. Daaraan voorafgaande heeft Mr. Kernkamp dan toch zijn eerste in structies afgegeven. Hij heeft gepleit voor een strengere aanpak, om al bij de eerste tekenen van geweldda dige handelingen op te treden. Hij heeft er bovendien bij de scheids rechters op aangedrongen om na af loop van wedstrijden iets zorgvuldi ger in de woordkeus te zijn dan tot dusver is gebeurd. Hoewel niet met die woorden aangehaald is het dui delijk dat hij daarmee onder meer doelde op Van Gemerts uitspraak na PSV-Sparta: 'Als ik één gele kaart had gegeven, had ik er wel 44 moe ten geven'. Het is duidelijk dat de scheidsrech ters met een duidelijke opdracht uit Zeist zijn weggereden. Bewust. De bijeenkomst van deze week lag in een duidelijke instructieve sfeer die tegen een achtergrond van ver scherpte maatregelen werd geprojec teerd. Aan het begin van dit seizoen nog werd besloten de irritatie, die er tegen de gele kaart bestond, weg te nemen door wat soepeler op te treden. Nu blijkt dat die houding niet haalbaar is zullen de scheids rechters weer gas bij geven. Corver: 'Veel mensen vergeten dat wij ook sportmensen zijn, die graag goede prestaties leveren en die niet door een zwak moment in het verdom hoekje willen raken'. Daarom cle mentie met de scheidsrechters. Ook omdat de onrust ongegrond is, zo menen de arbiters. Corver: 'De arbi trage is door enkel minder goede prestaties als zwak naar voren ge schoven. Maar het is nonsens om te zeggen dat de scheidsrechterij in een impasse is geraakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21