IMR DRIE PROCENT VAN DE URINAMERS WIL ECHT TERUG PPR sterk gericht op spreiding macht Heeft u spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingstekening: rente tot 8%! Toch blijft uw geld altijd beschikbaar. ich integratie in de Nederlandse maat schappij Rijkspostspaarbank mber beeld :nJi economie In Suriname Coupon Stuur mij de folder waarin alles staat over de RPS Beleggingsrekeningen met opzegtermijn. KM \f/KWARTET ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 BINNENLAND T17/K15 UTRECHT De PPR is nu meer dan ooit gemotiveerd voor de strijd voor spreiding en controle van de macht, voor vrede, milieu behoud en welzijn, aldus gisteravond Bas de Gaay Fortman in zijn rede tot de partijraad van de PPR te Utrecht. een onzer verslaggevers TEHDAM De bereidheid Jurinamers in Nederland om hun land terug te gaan is tenminste als de Surina- naar hun mening wordt ge- tiekfcd. In de praktijk echter is 5 w antal dat deze bereidheid in 1 d omzet per jaar niet meer ivan één op de vijf of zes binnen- n. I®den of anders gezegd: op t jn d tu I rland meer dan drie procent van 'tatu °^aa^ aan*al Surinamers in edei erel EEG le bi ka de mening van de Amsterdamse ttere oog Frank Bovenkerk in zijn on tlek naar de mogelijkheden van hel iamse immigranten in Neder- ondi s die wens tot terugkeer gewor- nk ot een soort 'migranten-ideolo- t d - een veiligheidsklep in een be tere in Nederland, dat ondanks alles :ieb( enard wordt ondervonden. Het d o eken van de wens is de uitdruk- d i>an de wil om hier aan een ei- voo urinaamse identiteit vast te hou- Voor de praktijk van de terug- ïeeft die 'ideologie' echter wei- •tekenis. etekent, cpnoludeert Bovenkerk, Ie Surinamers tóch integratie in ederlandse maatschappij, hoe populair dat woord en begrip •atie' ook is in Surinaamse krin- i zu is Bovenkerk echter behoeft 'in- ie' niet in alle opzichten te be- in een gelijkschakeling van Su- e e ers met de Nederlandse bevol- [war dat zou neerkomen op 'assimila- :eng|inaar wel het realiseren van ge- :e r naatschappelijke kansen voor de Vooimers. waarbij het opgeven van ■togen identiteit geen voorwaarde de Nederlandse overheid bete- dit, zegt Bovenkerk, dat z-j de aneraamse immigratie nu eindelijk l va jerieus neemt in plaats van deze onr Een opname van een Speelplaats in de Bijlmermeer in Amsterdam, waar veel Surinamers wonen. passief en vol verbazing over zich heen te laten komen. Er zal man kracht en geld moeten worden vrijge maakt om, in overleg met de Suri naamse immigrantenbevolking zelf, deze emancipatie te bewerkstelligen. Bovenkerks recente onderzoek (het is nog dit jaar uitgevoerd) schetst een somber beeld van de Surinaamse eco nomie en arbeidsmarkt en het prikt heel wat dierbare en door Surinamers- in-Nederland gekoesterde verhalen door. Zo blijkt in veel gevallen de 'Europe se ervaring' bij terugkeer in Surina me nauwelijks een voordeel te zijn en niet altijd positief te worden gewaar deerd. De teruggekeerden zijn ver- ictie behoudl zich hel rcehl voor ham anie in ile/e rubriek toegezonden n»e- llngen verkort weer le geven. BIJ pu- dt met de naam van de Inzender Brieven kunnen worden ge- hel secretariaat hoofdredactie tel. postbus xso Amsterdam. er bekeken hoofdartikel onder de titel 'Te ar)?' heeft Trouw/Kwartet on- ingehaakt op een uitspraak van 'oekmeyer, gedaan in de actuali- briek 'Nader Bekeken' van de elische Omroep. Dit hoofdarti- ekte ten onrechte de suggestie, Broekmeyer (die voor een Ne- jdse tegenboycot van de Arabie- voor terugzending van de gast- (ers uit Arabische landen pleit- mening van de EO had vertolkt, zien ons evenwel de tijd ont- nader op de zaak in te gaan, n wij direct na het pleidooi van er Broekmeyer gesteld, dat wij onclusie graag voor zijn reke- ieten komen. Vooral omdat hij oespitste op het wegsturen van itarbeiders. sum ferling, chef. afd. actualiteiten an de Evangelische Omroep. e school (slot) nze kinderen werden gepest op ^reformeerde school. Pa verdien- !t veel. De kinderen hadden ar- kale kleren. Dus moe zal iet zo goed met geld om gaan. ien zondag en door de week het- manteltje draagt heeft men na- ik vlooien en luizen. Ook in de werd door hele fijne gerefor- e kindertjes 'vlooien, luizen' ge- ird. Onze kinderen hebben daar- openbare school bezocht. Daar et peil vaak hoger. Er zijn ook christelijke scholen, maar de e zijn brandhout, laag fam. Koorneef adeloosstelling geeft aan ieder passagier van gekaapte Jumbo Mississippi '0,- als een zogenaamde 'Mimai- voor geleden ontberingen. Een evergoeding wat in Japan ge- elijk is. Eindelijk dan weer hoop oud-slachtoffers van de verschrik te ontberingen die ik en zo velen 'den niet alleen zestig uur, doch hebben meegemaakt. Japan, nu op met je 'Mimaikin' voor ^ic nog veel meer geleden heb- Wist de heer Hirohito van dat 'ik niets af toen hij onlangs Ne- nd bezocht? En ook niet onze re- g? ordam M. M. Verwayen Deense film (8) De heer Van Zweden wil in Trouw- Kwartet van 30-11-73 dc schade door een eventuele film over het z.g. liefde leven van Jezus bagatelliseren, maar bedenkt hij wel dat deze door haat in gegeven fantasieën juist bedoeld zijn om de jonge mensen in een gevoelige periode van hun groei, een vals beeld van Christus op te dringen? De schrijver maakt de m.i. overbodige opmerking dat hij zich niet verwant voelt met de ideeën die Thorsen over Jezus heeft (dergelijke 'medewerkers' zou een christelijk dagblad zich moei lijk kunnen permitteren), maar hij kon wat duidelijker blijk geven dat hij zich verwant voelt met de mensen die Jezus liefhebben. Het protest tegen deze Deense film is, dunkt ons. terecht, omdat behalve de historische absurditeit die kwetsend -s voor ieder ontwikkeld mens. hier sprake is van slechte smaak. In deze laatste tijden worden ons zovéél bana liteiten opgedrongen, maar de idee van deze Deense film is toch wel een triest dieptepunt. We zullen dit niet alleen mogen, maar ook op waardige wijze moeten zeggen, om ons niet ook schuldig te maken aan de vele leu gens van de 'grote leugenaar van den beginne'. Ermelo G. Moen em. predikant Sober Kerstfeest Kerstfeest in een welvaartsstaat als het onze wordt vaak gedegenereerd tot een eetfeest; ladingen drank, ko nijnen, hazen etc. worden ingeslagen. Weet u nog hoe Jezus geboren is? Of bent u dat door al dat eten en drin ken vergeten. Laten we nu allemaal als christenen eens een echte Kerst vieren met een sobere levensstijl. Ge zellig met wat kaarsen (laat die kerst boom ook maar staan waar hij hoort), lezen of vertellen uit de bijbel. Kun nen we als gezin nog met elkaar zin gen? Ik weet zeker dat het voor u de mooiste Kerst wordt, misschien wel sinds u zelf kind was. En laten we dan allemaal dat geld dat we uitspa ren geven aan die mensen in Afrika, Azië of waar ook ter wereld die hon ger lijden. Coevorden J. Jongepier Jammer In het artikel van A. J. Klei, zaterdag 8-12, worden de kerk, predikanten en leden wel belachelijk gemaakt, daarbij de voorstelling die erbij stond (geluk kig heb ik nog nooit iemand zo in de kerkbank zien zitten). Is dit zo nodig dit zo voor te stellen? Ik zie er het nut niet van in, het lijkt mij niet op bouwend, wel om af te breken. Jam mer van het dure papier. Zaandam G. Memen-Bakhuyzen Machtigingswet (2) Het is niet te hopen dat dit kabinet volmacht krijgt om ons te gaan rege ren zo zij dat willen. Als het onbe perkte volmacht zou krijgen, zou het in ons land binnen zeer korte tijd een tweede Rusland worden. Alles voor de staat samen met de vakbonden opper machtig. Mijnheer den Uyl praat al leen maar voor de laagste klassen, maar als er niemand de fabriek of het bedrijf draaiende kan houden omdat hij de lasten zo zwaar gaat maken, dan is er helemaal geen werk meer. Werkendam mevr. Ippcl vreemd van Surinaamse omstandighe den en als de teruggekeerden het zelf niet merken, zullen anderen het hun wel laten merken. Werkloosheid De werkloosheid (het is een bekend gegeven) is in Suriname erg hoog: bijna vijftien procent van de beroeps bevolking. Maar er is ook een omvang rijke verborgen werkloosheid. Een opvallend groot deel van de beroeps bevolking (bijna veertig procent) is werkzaam in de dienstensector en daarvan weer het grootste deel bij de overheid. Zo'n 23.000 ambtenaren (op een totale beroepsbevolking van iets meer dan 100.000 man) is, gemeten in termen van efficiëncy, een absurde situatie zeker nog voor wie daarbij bedenkt dat Suriname geen beroepsleger heeft, er geen (produktieve) overheidsbe drijven zijn en de openbare nutsbe drijven als gas en elektriciteit maar voor een deel in overheidshanden zijn. Vooral bij de lagere ambtelijke ran gen is er een grote overbezetting, maar deze overbezetting zet zich ook weer door in de hogere rangen. Er zijn immers ook weer chefs nodig, wier voornaamste taak het is de ledig gang van de anderen te organiseren. Veel lassers... De merendeels jeugdige werklo zen worden vooral gevonden bij de ongeschoolde arbeiders en in de land bouw, maar ook in de sfeer van de overheid en de kleinhandel. Er is slechts een gering aantal openstaande arbeidsplaatsen, waarvoor specifieke bekwaamheden en een lange opleiding vereist zijn: specialisten op hoog ni veau als ingenieurs, accountants, art sen en op middelbaar niveau boek houders, verpleegsters e.d. Ook onder wijzend personeel (^ooral voor specia listische vakopleidingen) en hoogge schoolde handarbeiders als monteurs kunnen in bescheiden aantallen wor den geplaatst. Wat die laatste groep aangaat: Boven kerk heeft ontdekt dat onder de solli citanten uit de groep Surinamers in Nederland zich heel wat lassers bevin den (het lasdiploma is in Nederland betrekkelijk gemakkelijk te halen), terwijl een land als Suriname aan las sers helemaal geen behoefte heeft. Er wordt van Nederland uit nog wel in Suriname gesolliciteerd, maar het niveau is meestal erg laag. Bovendien wordt in Suriname (in Nederland zelf ook) de sollicitatieprocedure-overzee ervaren als zeer omslachtig en tot veel teleurstellingen leidend. De beste kansen hebben vaak nog de vakantiegangers. Er is dan een moge lijkheid voor een sollicitatiegesprek. Bovendien stellen zij meestal aan hun toekomstige baas niet de eis van beta ling van de overtocht. Eén van de belangrijkste bevindingen van Bovenkerk is echter dat bij de Surinaamse werkgevers (particulieren en overheid) in het algemeen nauwe lijks meer prijsgesteld wordt op het aanstellen van Surinamers met Neder landse ervaring. Het is mede deze ont dekking, die Bovenkerk bracht tot zijn conclusie over het blijvende ka rakter van de aanwezigheid van zoveel Surinamers in Nederland. Er is een groot verschil tussen de Su rinaamse en de Nederlandse arbeids markt. De taken die ieder in Surina me op zich moet nemen zijn veel bre der dan in Nederland. Bovenkerk neemt als voorbeeld zijn eigen vak. Geen socioloog in Suriname kan zich veroorloven uitsluitend en alleen be zig te zijn met een onderzoek als hij heeft uitgevoerd en publiceert. Van zo'n socioloog zo schrijft hij worden ook beleidsadviezen verwacht, een taak in het onderwijs, in het be sturen van organisaties; hij moet zijn eigen correspondentie tikken en zijn eigen stencils afdraaien. Het is daarom alleen al dat men in Suriname een zekere voorkeur heeft voor personeel met een Surinaamse opleiding en ervaring. Zij zijn veel meer 'generalist' dan de 'specialisten', die uit Nederland weerom komen. Geen dankbaarheid Een Surinamer, die uit Nederland naar Suriname terugkeert, hoeft niet op dankbaarheid te rekenen. Het aan tal mogelijkheden tot fricties en frus traties is legio. Een groot aantal re tourmigranten wordt in Suriname er varen als 'opscheppers', die in taal en kleding afwijken van hun omgeving ja zelfs bij hun aanstelling zoiets typisch koloniaals bedingen als 'een Europees verlof'. Let wel: het zijn Su rinamers die dat van Surinamers ver langen en dat zet kwaad bloed Dat verlangen naar een dergelijk 'Eu ropees verlof' wordt dan dikwijls ge motiveerd met een verwijzing naar de blanke vrouw, die uit Europa is mee gekomen. Binnen de creoolse bevol kingsgroep zelf speelt het hebben van zo'n blanke vrouw (een statussym bool?) dikwijls ook nog een psycholo gisch en sociale rol, hoewel dit laatste iets begint af te nemen. 'Revolutionairen' Bovenkerk heeft in zijn onderzoek ook nagegaan in hoeverre de in Para maribo teruggekeerde Surinamers blijk geven van 'een revolutionaire gezindheid'. Er bestaat in Suriname een beeld van de uit Nederland terug gekeerde revolutionair, maar uit Bo venkerks onderzoek is gebleken dat het 'revolutionaire potentieel' onder de retourmigranten veel minder is dan men in Suriname over het alge meen denkt. Tegenover deze negatieve bezwaren staan ook nog wel wat positieve pun ten: de in Nederland geleerde arbeids discipline wordt over het algemeen gewaardeerd en een heel paradoxale waardering: er zijn personeelchefs die voorkeur hebben voor het in dienst nemen van uit- Nederland terugge keerden, omdat die de minste neiging zullen hebben naar Nederland te Want, het mag bekend zijn: het ver langen naar Nederland is misschien wel de ernstigste ziekte, die de Suri namers op het ogenblik nog steeds be dreigt. Hij meent, dat de huidige crisissitua tie wel degelijk ernstig moet worden ingezien, maar dat daarin geen plaats is voor een enge partijpolitiek, maar voor een mondiale politiek. Beseft dient te worden, aldus de fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer, dat het belangrijker is dat de regering nu de gelegenheid krijgt op korte ter mijn de crisis op te vangen en een lange termijn-beleid voor te bereiden, dan het resultaat van de PPR bij de komende verkiezingen. Om echter tot een gedegen beleid te komen, dat kan rekenen op voldoende steun in de Tweede Kamer, zal inten sief overleg nodig zijn tussen de rege ringsfracties onderl'ng en de fracties en de regering. Daarbij zal van PPR- zijde echter niet een inbreng zijn van afgezwakte ideeën, zei de heer De Gaay Fortman nadrukkelijk. Hij verklaarde, dat er wel eens wat eensgezinder steun zou kunnen wor den gegeven door de regeringspartij en, hiermee ook doelend op ARP en KVP. Daar kan in de huidige crisis wel het gevolg van zijn, dat deze par tijen minder makkelijk dan de opposi tie, de energiecrisis kunnen aangrij pen voor het beleven van de eigen in- dentiteit. Dat offer moet volgens hem, gezien de toestand, maar gebracht worden. Harde punten blijven er ge noeg over om tot een scherpe profile ring te komen. Het crisisoverleg moet gevoerd wor den vanuit de wil tot overeenstem ming, aldus de heer De Gaay Fort man, die daarom ook het vormen van een nationaal kabinet van de hand wees. In zo'n kabinet hebben de be langrijkste politieke partijen zitting en zij leggen in verband met de over eenstemming over het belangrijkste punt in de aktuele politiek hun ver schillen voorlopig in de ijskast. Daar komt nu volgens de heer De Gaay Fortman niets van. Regeringspartijen en oppositie zijn in de energiecrisis meer verdeeld dan ooit, omdat de laatste groep haar denken gericht blijft houden op een prestatie- en con sumptiemaatschappij. Een nationaal kabinet heeft geen schijn van kans, evenmin als een zakenkabinet, door de heer De Gaay Fortman een ramp genoemd. 'Zo'n kabinet mist een daad krachtig beleid en wordt een speelbal van belangengroepen.' Hier en Nu vanavond over EEG-Kopenhagen HILVERSUM De NCRV-aktualitei- tenrubriek 'Hier en Nu' heeft hedena vond (22.35 uur, televiziezender Hil versum II) een extra-uitzending inge last over de EEG-topconferentie in Kopenhagen. Een 'Hier en Nu'-team heeft in Kopenhagen een filmverslag gemaakt. Na afloop is er in de studio in Kopenhagen een gesprek met pre mier Den Uyl over de resultaten van de conferentie. De kreet die thans weerklinkt als zou den het program van de progressieven 'keerpunt', en het program van de christen-democraten herschreven moe ten worden, noemde de heer De Gaay Fortman een zotte gedachte. Hij wees op belangrijke principiële uitgangs punten in de programma's die niet zomaar door een crisis in het water zouden vallen. Steeds is uitgegaan van een realisering van die punten bijj een stijgende produktie, maar nu zal er op basis van dezelfde punten moeten worden gewerkt aan een beleid bij een daling van de produktie. NCRV luistert naar bezorgde luisteraars Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'Waar ligt u wakker van?' heet het radioprogramma van de NCRV waarin luisteraars kunnen bellen om te praten 'over de diepere dingen in het leven.' Ze worden dan te woord gestaan door ds. H. A. Vis ser. hoogtezondominee van de NCRV, pastoor Keet en wika Leen van Gin- kel van de NCRV. 'Het is gebleken uit onze Plein pu- bliek-uitzendingen dat er enorm veel mensen zijn, die de omroep opbellen juist in de decembermaand. Het zijn er veel meer dan verleden jaar', zegt wika Van Ginkel. 'Waar ligt u wakker van?' wordt maandag uitgezonden op Hilversum 2 (FM) van 9 uur tot kwart voor elf. Alfred van Sprang in VARA-radio HILVERSUM In het VARA-radio- programma 'Ach ja de jaren vijftig. En verder?' wordt vanavond een klankbeeld uitgezonden ter nagedach tenis aan Alfred van Sprang. In de jaren vijftig was hij een zeer gewaardeerd oorlogscorrespondent, die zowel voor 'Radiokrant voor Neder land' van de NCRV sprak als voor 'De Rotterdammer'bladen schreef. In de uitzending (Hilversum 1 om vijf over elf 's avonds) worden archief - opnamen van hem gebruikt, terwijl Goos Kamphuis die indertijd 'De radi okrant' maakte, herinneringen ophaalt aan de samenwerking met Alfred van Sprang. Schakelprogramma tussen Londen en Martinikerk HILVERSUM —Zondag zendt de KRO-tv om half elf een schakelpro gramma uit tussen de Martinikerk in Groningen en de Kerk van St. Martin- Within-Ludgate in Londen. Er wordt gebruik gemaakt van nieuw geschreven composities. De bijdragen uit Londen bestaan uit zang, ballet en mime. ADVERTENTIE Bijvoorbeeld duizend gulden of meer? Geld dat op een spaarrekening of boekje staat met 4 a 41/2% rente? Daar kunt u meer, veel meer rente voor maken I Bij een opzegtermijn van 3 maanden krijgt u al meteen 5% rente.6% bij 1 jaar.7% bij 2 jaar.en zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar Wat is een opzegtermijn? Hoe neem ik zo'n beleggingsrekening? Dat staat allemaal in ëen folder -heel eenvou dig. Zorg dat u 'm krijgt. Bij voortijdig opnemen worden wel kosten in rekening gebracht. Lees het in de folder. Lees ook hoe gemakkelijk u via bank of giro geld kunt overmaken op zo'n renterijke beleggingsrekening. Er ligt een folder klaar bij 't postkantoor. Of bel 0017 (gratis). Of gebruik de coupon. (In envelop zonder postzegel sturen aan RPS,Van Baerlestraat 27, Amsterdam) uw nationale spaarinstelling

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15