BRITS 'REALISME' WIL SUPERSTAAT EUROPA Rechts en links actief voor Brazilië-tribunaal in Rome IHROUW/iKWiAiRHErr ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 BUITENIjAM) T13/K14 door Chris Blankenburgh Het nauwe samengaan van Engeland met Frankrijk, heeft vooral in Nederland, dat alle politieke invloed heeft aangewend om de Britten de EEG binnen te loodsen, velen verbaasd en teleurgesteld. Onder leiding van de Conservatieve premier Edward Heath heeft Enge land zich plotseling ontpopt als een ambitieuze EEG-partner, die in sa menwerking met de niet minder am bitieuze Franse regering binnen de Europese Gemeenschap een machtsfac tor vormt, die wellicht bepalend kan zijn voor het toekomstige gezicht van de EEG. Onder zware Brits-Franse druk is vori ge maand de pro-Arabische EEG-ver- klaring aanvaard. Samen met Parijs heeft Londen zich verzet tegen open lijke solidariteit van de EEG-landen met Nederland, dat steeds minder Arabische olie krijgt. Samen met de Fransen hebben de Engelsen de stoot gegeven tot de komende EEG-top van regeringsleiders in Kopenhagen. Met de Fransen waren het de Engelsen die het felst hebben gefulmineerd te gen Washington dat de EEG-landen buiten het vredesoverleg over het Midden-Oosten heeft gehouden en dat zonder overleg met de Europese NA- VO-partners tot een troepenalarm be sloot. Fransen en Engelsen zijn nu sa men druk bezig met de uitwerking van plannen voor een Europese defen sie en een Brits-Frans kernwapen voor Europa. Ommezwaai De meest verrassende ontwikkeling in de Britse buitenlandse politiek is de ommezwaai van het traditioneel pro- Amerikaanse 'Atlantische' Engeland tot een fervent 'Europese' mogend heid, zoals Frankrijk het onder de Gaulle en Pompidou steeds heeft ge wild. Deze fundamentele beleidsom buiging is niet uit de lucht komen vallen. De 'Europese' opstelling van de huidige Britse Conservatieve rege ring is het logische gevolg van de ideeën, die premier Edward Heath al een aantal jaren geleden heeft geven tileerd. Door de recente verscherping van de tegenstellingen tussen de VS en de EEG begint de nieuwe Britse buitenlandse politiek pas nu volledig uit de verf te komen. In oktober 1969 - ruim een half jaar voor de verkiezingsnederlaag van Ha rold Wilsons Labourregering die de Conservatieven aan de macht bracht - schreef Edward Heath in het Ameri kaanse tijdschrift Foreign Affairs dat Engeland onder zijn leiding een 'rea listische' buitenlandse politiek zou gaan voeren. Een 'realistische' poli tiek, aldus Heath betekent een belejd dat wordt bepaald door de Britse toe- langen in de wereld. De huidige Brit se premier kondigde aan dat de toe treding van Engeland tot de EEG (die begin dit jaar een feit is gewor den) één van de grootste Britse be langen was. Een verenigd Europa, zo iurir hur campagne al laten weten dat zijn i, gering het Labour-besluit om Brit» troepen 'ten oosten van Suez' huis te halen, ongedaan zou makt De Europese Gemeenschap zou de ori ganisatie zijn, die Engeland zou kun nen hanteren, om zich in de internati onale politiek te doen gelden, maaie tevens het middel om de gehavendi Britse economie weer tot hoogbloed tèfTER brengen. I In het witboek van de Britse Conser vatieve regering, waarin twee jaar gel leden het Britse EEG-lidmaatschaj werd verdedigd werd gezegd: 'Wi naa zijn gewend geraakt aan de politiek jd. I en militaire overheersing van de we j,nta reld door twee supermogendheden (di VS en de Sowjet-Unie), die huJ,on macht baseren op hun grote omvan«éen en hun economische hulpbronnen. 1 inde: het Verre Oosten is China bezig op t mee komen. Op economisch terrein zijn d iaa EEG en Japan goed op weg de statu van supermogendheid te krijgen. I nan het Internationale Monetaire Fondj en het GATT (internationale ondq handelingen over handel en tarieven!, en op vele andere manieren die h([ patroon bepalen van het interr tionale economische leven, zijn drie economische supermogendhedeiT die in de niet-communistische werell, naar voren komen (VS, Japan, EEGL steeds meer, en onvermijdelijk, de bi slissende machten. Afzonderlijk ka de geen enkel Europees land verzekere Oog 1 dat zijn stem wordt gehoord. Gezi^ n menlijk, zoals de zes EEG-landen hel aams ben getoond in de Kennedy Rondt js dii kan de stem van de EEG-landen nie 0t worden genegeerd. Als wij tot d e EEG toetreden kunnen wij verzekere'jn dat de Britse handels- en industriebi enj langen worden vertegenwoordigd o eken de toponderhandelingen, waar dfan voorwaarden worden vastgelegd voourjn; de wijze waaronder wij ons brood zu y0o len verdienen'. EEG De 'realistischebuitenlandse politie van de Britse Conservatieve regerin leefl iteke etek Si edei in e en Frankrijk heel dicht bij elkaar gt bracht. Beide landen zien in de EE( het middel hun nationale belangen o B de beste wijze tegenover de twee sife' permogendheden te behartigen. Het huidige Britse buitenlandse eers EEG-beleid. dat in 1969 door Edwaï dat Heath in Foreign Affairs is uiteeng na£ zet. wordt door de huidige Britse rinaat gering consequent uitgevoerd. Voo'mer Nederland betekent dit dat nu rekiien ning moet worden gehouden met ee tweede, uiterst nationaal gezind de EEG-partner, die evenals Frankrijk i dit, voorzien van een reeks anti-Amei aams kaanse rancunes, die in termen va serie Franse en Britse belangen niet onr delijk klinken. De kans is groot d West-Duitsland als derde, machtij EEG-partner een soortgelijke Duit| Europese 'Realpolitik' gaat formul Het betekent dat Nederland het risii loopt, of het wil of niet, mee te mcT ten lopen in een Europese Gemeef schap, die hard op weg is een nieuw politieke, iconomische maar ook miltjue taire supermogendheid te worde Over de eventuele wenselijkheid daa van kaïn nü nog worden gediscu sieerd. V in h Op de eerste autoloze feestdagen in Italië, wordt er hard gewerkt op het kleine sekretariaat van het Russell Tribunaal. Ernstig gehandicapt door de permanente chaos te Rome, tracht senator Lelio Basso de eerste ritting van het tweede Russell Tri bunaal toch in het voorjaar te laten plaats vinden. Dit tweede Tribunaal heeft Brazilië tot kernthema, met onmiddellijke aandacht voor Chili. De problemen waar het Braziliaanse en Chileense volk mee worstelen, worden in dc samenhang van het Latijnsamcrikaansc werelddeel ge plaatst. Dit keer is Rome het centrum van alle voorbereidingen. En Italië heeft van alle lander. de meeste aandacht voor dit initiatief. Ongetwijfeld zal de enthousiaste inbreng van dc marx ist en theoreticus Basso daar van Invloed op zijn. Toch zou hij een roepende in de Italiaanse woestijn rijn geweest a's er geen dieper lig gende oorzaken waren voor de brede aandacht in Italië. De belangrijkste faktoren die daarbij een rol hebben gespeeld liggen in de grote belang stelling van de Italianen voor Brazi lië. Niet minder dan vier miljoen Brazilianen zijn van Italiaanse af komst. Relatief veel missionarissen en religieuzen werken in Brazilië. Verschillende projekten onder ande re vanuit de kerken staan onder Ita liaans auspiciën ('Matto Grosso'). Daarnaast onderhoudt het Italiaanse bedrijfsleven, zoals Fiat, Pirelli en dc farmaceutische sektor, levendig kontakt met de Braziliaanse indus trie. En dan komt bovendien nog de latente angst van de Italianen om de hoek kijken voor het dreigende ge vaar van het fascisme. Vele Italia nen herinneren zich het tijdperk Mussolini. De jongere generatie voor wie dit tijdperk in de geschiede nis boekjes beschreven staat, kijkt om zich heen naar Griekenland, Spanje en Portugal. Na Chili vragen steeds meer Italianen zich af: wan neer zijn wij aan de beurt? Voorgeschiedenis Het was in 1966 dat de filosoof Ber- trand Russell een aantal bekende personen opriep om deel uit te ma ken van het zgn. 'Vietnamtribunaal'. betoogde Heath beloofde het einde van conflicten tussen Europese staten, waarvan Europese landen met inbe grip van Engeland het meest hebben geleden (de definitieve oplossing van het Duitse probleem). Het belooft Eu ropa (en daarmee Engeland) een stem ih wereldzaken, waarop de Europese landen afzonderlijk niet kunnen ho pen (door de dominerende positie van de VS er. de Sowjet-Unie.) En op lan gere termijn belooft een Europese eenheid een afzonderlijke markt in Europa, op basis waarvan de Europe se industrie en de Europese weten schap kan groeien en kan concurreren met Amerikanen en Russen. 'Realisme' Een 'realistische' Britse buitenlandse politiek zo liet Heath weten, bete kent tevens een totaal andere benade ring van de historische gegroeide vriendschappelijke betrekkingen tus sen Engeland en de VS, die plegen te worden bestempeld als 'speciale be trekkingen'. 'Speciale betrekkingen' betekent een erkenning dat Engeland en Amerika nog steeds gemeenschap pelijke belangen hebben in de wereld en dat die belangen verder reiken dan de normale contacten tussen bevrien de staten en volken. Deze betrekkin gen zullen worden gehandhaafd voor zover, en alleen voor zover, elk land doeltreffend bijdraagt tot de bevorde ring van die gemeenschappelijke be langen'. De boodschap van Heath was duide lijk: Engeland zou onder een Conser vatief bewind de betrekkingen met de VS afstemmen op de mate waarin de Amerikanen zouden bijdragen tot de Britse belangen. De 'speciale betrek kingen', een term die twee jaar later door Heath werd vervangen door 'na tuurlijke betrekkingen', zouden noch voor Londen noch voor Washington langer kunnen worden gehanteerd om 'speciale voorrechten' van de tegen partij los te krijgen. De koele, zakelijke benadering die Heath jegens de VS wenste was in Frankrijk, dat een 'natuurlijke afkeer' van de Amerikaanse politiek heeft niet onopgemerkt gebleven. Begin vo rig jaar schreef de Franse journalist Roger Massip in het conservatieve dag blad Le Figaro dat Edward Heath 'nooit zo gevoelig is geweest voor de ideeën of vooroordelen van wat men het Atlantische 'establishment' pleegt te noemen. Heath is uit een eenvou dig milieu voortgekomen en hij be hoort niet tot de elite die altijd met voorkeur naar de VS heeft gekeken'. Massip vervolgde dat Charles de Gaul le destijds al onder de indruk was ge weest van de plannen die Heath hem had voorgelegd. 'Hij praat niet zoals de andere Engelsen', had de generaal opgemerkt. Rancunes Edward Heath behoort in Engeland tot de groep niet-aristocratische Con servatieve 'technocraten', die niet zon der rancunes heeft moeten toezien dat de VS de vroegere wereldrol van En geland hebben overgenomen. De groep, die thans in Londen regeert, heeft in de periode dat zij nog geen sleutelposities bezette een zekere af keer ontwikkeld van het feitelijke Amerikaanse economische en politieke voogdijschap over Engeland. Heath en diverse partijgenoten heb ben de onwil en het onvermogen van aristocratische Conservatieve pre miers, zoals Anthony Eden. en Harold McMillan, zich tegen Washington te verzetten nooit publiekelijk gehekeld.- Maar uit de huidige Britse reactie kan worden afgeleid dat de tegenstel lingen, die in de vijftiger en zestiger jaren tussen Engeland en de VS zijn gegroeid op de jongere generatie Brit se Conservatieven en op Heath een diepe indruk hebben gemaakt. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog kon Engeland met Frankrijk en Duitsland nog bogen op een hoofdrol in de wereldpolitiek. Ondanks toene mend verzet in de Britse koloniën was het Britse imperium politiek, eco nomisch en militair een geduchte macht. Hoewel Engeland onder sir Winston Churchill ook na de oorlog nog gelegenheid kreeg zich naast Was hington en Moskou op het. wereldto neel te manifesteren moesten latere Britse regeringen aanvaarden dat hun land een tweederangs en nog later een derderangs mogendheid was ge worden. De eerste harde klap die Londen na de oorlog van Washington moest in casseren was de Amerikaanse weige ring de atoomgeheimen aan de Brit ten te overhandigen, hoewel zij had den deelgenomen aan het researchpro- ject voor de vervaardiging van de eer ste atoombommen. Toen Engeland toch in staat bleek zelf kernwapens te maken, maar er niet in slaagde raket ten te fabriceren om de kernbommen naar het doelgebied te transporteren, beloofde Washington Londen Skybolt- raketten te leveren. Een nieuwe klap kwam toen Washington in 1962 de ontwikkeling van de Skybolt afgelast te, waardoor het gehele Britse kern wapen op losse schroeven kwam te staan. Ten einde raad besloot de Brit se regering onder de Conservatieve premier Harold McMillan eind 1962 Amerikaanse Polarisraketten te aan vaarden. Maar het gevolg van dit ak koord (van Nassau) was dat de Fran se president de Gaulle de Britse toe treding tot de EEG met een veto blokkeerde, wat een zware politieke slag voor Engeland betekende. Voor Edward Heath, die vóór die tijd in Brussel over Engelands toetreden tot de EEG had onderhandeld, was het afketsen van Engelands EEG-lidmaat- schap een hevige persoonlijke teleur stelling. Suez-crisis Heath had in 1956 als 'chief whip' (opper-disciplinebewaarder) van de Conservatieve Partij al een ernstige Amerikaans-Britse botsing moeten er varen, die leidde tot de val van de toenmalige premier Anthony Eden. Engeland had zich samen met Frank rijk laten verleiden tot militair in grijpen in Egypte, dat onder Nasser had besloten het Suezkanaal te natio naliseren. De VS, gesteund door de Sowjet-Unie en de internationale pu blieke opinie, stelde zich in de VN lijnrecht tegenover de Britten en Fransen. Het gevolg was dat beide landen hun troepen moesten terug trekken. Voor Engeland was dit een deuk in zijn internationale prestige, waarvan het zich nooit heeft hersteld. De Suezcrisis betekende dat Engeland zijn belangrijke strategische positie in het Midden-Oosten feitelijk moest overdragen aan de VS. Het is weinig aannemelijk dat Heath, die deze kwes tie van zeer dichtbij heeft gevolgd, deze voor Engeland weinig roemrijke gebeurtenissen heeft kunnen vergeten en evenmin de rol die Washington hierin heeft gespeeld. Met de inkrimping van de Britse we reldrol werd tevens de positie van de Britse munteenheid, het pond ster ling, dat naast de Amerikaanse dollar als internationaal betaalmiddel was aanvaard, ernstig aangetast. In de zes tiger jaren rolde Engeland van de ene in de andere sterlingcrisis en moest Londen telkens door Washington op de been worden geholpen. Engeland kreeg door een verouderd produktie- apparaatverstarde verhoudingen tus sen werkgevers en vakbonden en een groeiende concurrentie van* grote Amerikaanse multinationale onderne mingen te maken met een chronisch zieke economie. Het trotse Brittannië werd erdoor van een tweederangs lot een derde rangs mogendheid gereduceerd. Onder Harold Wilsons Labour-kabinet was Engeland gedwongen zijn posities 'ten oosten van Suez' op te geven en moes ten alle zeilen worden bijgezet om de eigen economie op de been te houden. Conservatief verzet De beperkte rol van Engeland is ech ter geensziins aanvaard door de hui dige Britse regering. Zo verklaarde Edward Heath in 1971 in een rede voor zijn partij: 'Wij zijn ons alle maal bewust dat de stem van Brittan nië in de afgelopen jaren steeds zwak ker is geworden in de wereld. Dit is gebeurd terwijl ons imperium werd omgevormd in een Gemenebest. Onze fysieke macht is in vergelijking met anderen verminderd. Maar ik geloof niet dat de bevolking van dit land wil dat wij ons uit de wereldzaken terug trekken. Ik geloof dat zij nog steeds willen dat Brittannië er een krachtige e waardevolle rol in speelt. Heath had tijdens zijn verkiezings- Napels (Ursu) en van Florence (Florit) tekenden. De laatste staat als zeer konservatief bekend. De on dertekenaars stellen zich onvoor waardelijk achter het Tribunaal. In scherpe bewoordingen worden de martelingen en de militaire dikta- tuur veroordeeld. Men noemt dan naast Brazilië en Chili ook de de portaties, gevangenschap en intimi datie in Palestina, Spanje, Grieken land, Portugal en Mozambique, Praag en Albanië en het wrede optre den tegen Russische intellectuelen. Ook vele parlementariërs uit het christen-demokratische kamp gaven aan het Tribunaal hun steun zoals leden van de behoudende rechter vleugel van de D.C.: B. Zaccagnini, A. Spigaroli en A. Russl. De deelname van de communisten (CPI) is relatief gering. Buiten een formeel ja houden zij zich afzijdig. Zijn zij bang voor de communisti sche partij in Brazilië of zien zij geen kans bet Tribunaal te monopo liseren? In elk geval hebben de vak bonden en de katholieke organisa ties enige miljoenen lires op tafel gelegd. Ook België is aktief, mede als gevolg van de grote tentoonstel ling 'Export-Brasil' die onlangs in Brussel werd gehouden. Werkgroepen Daarnaast zijn vooral Duitsland (Ju- so), Nederland en Frankrijk zich aan het voorbereiden om zoveel mo gelijk groepen uit de bevolking bij te zaak te betrekken. In januari ko men de nationale comité's in Parijs bijeen om een inventarisatie van de eigen aktiviteiten te maken. Daarnaast zal het werk van het Tri bunaal worden voorbereid door lan delijke werkgroepen. Voor Neder land ziet het er naar uit dat vooral belangstelling bestaat voor een be zinning op het vraagstuk 'kerk-staat' en voor de ekonomische paragraaf waar vooral de multi-nationals een hoofdmoot zullen vormen. Wie wil meedenken of op een andere manier wil meehelpen kan zich wenden tot het secretariaat in Utrecht (Nieuwe Gracht 47; tel. 030- 319675). Ook financiële bijdragen zijn welkom op AMRO-bank nr. 4491.19.556 (giro bank 32750). De Britse Conservatieve regering poogt via de Europese Gemeenschap de vroegere Engelse invloed op de wereldpolitiek te herstellen. De trots van het oude Britse imperium wordt nog dagelijlcs weerspiegeld in de Engelse militaire tradities. Deze oproep werd gevolgd door twee plenaire zittingen: één in Stokholm, de ander in Denemarken (Roskilde). Het Russell-Tribunaal wilde uitdruk king geven aan het universele men selijke geweten waarvoor geen enke le instelling op afdoende wijze zich tot dat moment spreekbuis bad ge maakt. Ondanks dc ruime aandacht in dc wereldpers kwam het tribunaal bij brede lagen van de bevolking niet over. Een van de redenen was het exclusief marxistische taalgebruik en de eenzijdig politieke en ideolo gische samenstelling. Niet ieder christen en niet iedere marxist her kent zich in Jean-Paul-Sartre en zijn onafscheidelijke Simone de Beau- voir. Een andere reden waardoor het Russell-Tribunaal I niet geheel en al aan dc verwachtingen voldeed was de begrensde Juridische aanpak. Het speelde té formeel een juridisch proces terwijl het ln werkelijkheid geen enkel gezag bij de officiële or ganisaties bezat. Teveel werden de oorlogsmisdaden berecht, te weinig werden de sociaal-politieke omstan digheden waardoor dit alles moge lijk werd gemaakt, naar voren ge haald. Wie dc martelingen waar ter wereld veroordeelt zonder de oorza ken van deze inhumane daden aan te wijzen, blijft halverwege steken. Door de formele houding tijdens het eerste Tribunaal is men in feite niet veel verder gekomen. Een andere les die uit het funktio- neren van het Vietnam-Tribunaal kan worden gehaald, is het elitaire karakter. Een paar overbezette men sen van wereldnaam zijn nog geen garantie dat het publiek bij deze zeer belangwekkende dlskussies is betrokken. Het Tribunaal was niet in staat ideeën naar het grondvlak terug te koppelen, zowel door het taalgebruik, als door de afwezigheid van organisatie. Lessen uit het verleden Toen eind 1971 een groep Brazill- aanse vluchtelingen zich tot de Ro meinse senator en hoogleraar Lelio Basso richtte om een tweede Rus sell-Tribunaal aan het onderdrukte volk van Brazilië te wijden, trok Bertrand Russell men de lessen uit het eerste Russell- Tribunaal. Basso, de Joegoslaaf en historicus Vladimir Dedijer en Jean-Paul Sar tre staken als 'oudgedienden' de hoofden bijeen. Zij gingen akkoord en pas dit jaar werden de eerste voorbereidingen zichtbaar. De coup in Chili was een extra aansporing om de doelstellingen van dit tweede tribunaal te verbreden. Mede door toedoen van mevrouw Allende werd door Sjef Theunis De schrijver is directeur van de NOVIB speciaal belast met voorlichting en educatieve programma's. Daarnaast is hij voorzitter van het RusseH-tribunaal in Nederland. de lijn tussen Brazilië en andere La- tijnsamerikaarse landen gelegd. In de 'Corriera della Sera' viel de wedu we van Allende fel uit tegen Brazi lië. In 'II Giorno' wees zij de mili taire machthebbers in Brazilië als schuldige aan in steun aan de sa menzweerders. De grootste Latijnsamerikaanse schrijver Garcia Marquez heeft eer der in een telegram aan de Brazili aanse juntaleider Pinochet gepu bliceerd in de Mexicaanse krant Ex celsior dezelfde rol aan Brazilië toegedicht. 'Het imperialisme heeft op het ogenblik het voordeel geen mariniers naar welk land dan ook in Latijns Amerika te hoeven zenden. Want het kan rekenen op die het ten dienste staan: in Brazilië zijn getrou we en werkdadige dienstknechten', schreef hij. Tijdens de laatste voorbereidingsbij eenkomst vorige maand in Brussel werd onder 'martelingen' en 'oor logshandelingen* verstaan: alle wetsveranderingen die ver kregen rechten of vrijheden te niet doen zoals minimumleeftijd om te werken, onderdrukking van vrijheid van vakbeweging, invoering van cen suur enz.; voortduring van de armoede van brede lagen van de bevolking en de weigering tot kulturele verheffing dienen precies zoals martelingen be schouwd te worden als middelen om het volk te intimideren; het is niet voldoende dc naakte feiten te constateren, maar dc krach ten te onderzoeken die in het spel zijn (onder andere multinationale on dernemingen)1. Ook dient de ideologie geanal yscerd te worden die dit ge weld rechtvaardigde. Brede steun De belangstelling voor het 'Brazilië- Tribunaal' is wisselend van land tot land. In Italië heeft zich een breed front om het Tribunaal opgesteld. Naast veitegenwoordigers uit de vakbeweging en een aantal politici, heeft vooral 'de brief van de tien duizend christenen' veel opzien ge baard. Tot de ondertekenaars behoor den 21 bisschoppen, waaronder de secretaris van Pax Christ! mgr. Lui- gl Bettazzi. Ook de kardinalen van

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14