busbedrijf gaat agenpark met !0 pet. opvoeren "Mauritshuis' in oude glorie Geschrokken? AOW voor echtpaar f 779,50 per maand :R Christelijke werkgevers: maatregelen aanvaardbaar lge« Kranen bedelven schepen jgenta" Super Lux: ie lamp met 30% neer licht op tafel -^oningin Juliana opent vandaag gebouw uit 1623 assistente Raffinaderij Ternaaien Verbijstering over uitlating Gruijters Bouw centrales wordt uitgesteld Minimumloon vanaf januari verhoogd Actie Ermelo ƒ50.000 L"W/KW VRTET ZATERDAG 13 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K13 entraal Aederland' voor krachtproef een onzer verslaggevers STERDAM/UTRECHT Op de dag waarop de benzinedistri- ie ingaat (7 januari), brengt het busbedrijf 'Centraal Neder- d' ruim vijfhonderd bussen op de weg twintig procent meer liet normale aantal. Het vervoersgebied van het busbedrijf valt iaal binnen de cirkel Utrecht - Leiden - Haarlem - Amsterdam - lersfoort - Arnhem - Utrecht. p ien S ni iroorbereidingen voor deze 'kraoht- zijn al in volle gang. In het ka- hiervan worden bussen, die op de stonden om op korte termijn te vervangen, weer in goede nische staat gebracht. Voorts zijn ontacten gelegd met toerwagenbe- ren over het inzetten van hun m op de lijnen van 'Centraal Ne- and'. wordt er met enkele grote bedrij- overleg gevoerd over spreiding werktijden daarbij is via de ka- van koophandel een beroep op bedrijfsleven gedaan, daaraan zo- g als mogelijk is mee tewerken. slotte is een speciale afdeling van busbedrijf met een studie bezig de meeste passagiers (kunnen) len verwacht, teneinde de bussen in te zetten, waar ze het meest |g zijn. aan de heropening van de zogenaamde Langstraatlijn, met nieuwe aansluitin gen op Breda en Oosterhout. Hetzelf de geldt voor de spoorlijn Boxtel-Gen nep en de lijn Tilburg-Turnhout (Bel gië). Het vervoer tussen deze plaatsen geschiedt nu (nog) per bus. De jeer Brokx meent, dat op deze ma nier werkelijk kan worden geholpen het openbaar vervoer in de gegeven situatie te stimuleren en het publiek van dienst te zijn. Wanneer de NS (die tot dusverre nog niet hebben ge reageerd op deze suggestie) er niet voor voelen om weer treinen op die lijnen te laten lopen, dan moeten er maar trams op gaan rijden, aldus de heer Brokx. ADVERTENTIE Op het terrein van de veevoerfabriek CHV in de buurt van Den Bosch is gisternacht door een hevige rukwind een kraan van tachtig meter hoogte losgeslagen van de ankers en tegen een andere kraan opgereden. Beide kranen kan telden daarna en kwamen terecht op drie binnenvaartschepen in de haven. Er werden geen personen gewond bij dit ongeluk. Toewijzing jgestie Brabantse gedeputeerde voor we en verkeer, mr. G. Brokx, is met Jsuggestie gekomen de gesloten 1 rlijnen in Noord-Brabant te hero- n. Hij denkt daarbij met name ADVERTENTIE ir dezelfde stroomkosten De kamers van koophandel, die inge schakeld worden bij de extra toewij zing van brandstof voor bestelwagens met een laadvermogen tot 1.500 kilo, hebben met het oog op het werk dat daarmee is gemoeid, een dringend be roep op het bedrijfsleven gedaan haar niet te benaderen met kwesties die geen spoed vereisen. De vereniging van nachtveiligheids diensten en bewakingsbedrijven heeft de ministers van justitie en van ver keer en waterstaat verzocht ervoor te zorgen dat de distributiemaatregelen niet op deze bedrijven van toepassing wordt verklaard. Volgens de vereni ging wordt een goede vervulling van de bewakingstaak onmogelijk, als de benzine gerantsoeneerd wordt. De regionale raad voor de arbeids markt in Overijssel gaat een onder zoek instellen bij het Overijsselse be drijfsleven (300 industriële) bedrijven en 200 dienstverlenende instellingen) naar de problemen die door de olie- schaarste bij de ondernemingen kun nen optreden. Met name zal worden nagegaan, wat het effect daarvan is op de werkgelegenheid. Het onderzoek wordt daags voor Kerstmis afgesloten, waarna de gegevens zo snel mogelijk verwerkt zullen worden. Leg paden voor blinden aan Van een verslaggever DEN HAAG Het initiatief van Staatsbosbeheer om op Texel een pad in een bos aan te leggen, dat begaan baar is voor blinden en slechtzienden, moet elders in het land worden nage volgd, meent het Tweede Kamerlid Voogd (PvdA). Hij heeft de ministers Van der Stee en Van Doorn gevraagd dit te bevorderen. Vervolg van pagina 1 rust. 'Aan de andere kant hopen wij wel dat het parlement zo verstandig zal zijn geen risico's met de sociale rust te willen nemen', aldus de voor zitter van het NVV. Zowel NW als CNV vinden de controle op de inko mens van de vrije beroepen beneden de maat. Die controle zal volgens hen moeten worden verscherpt. In vakbondskringen werd gisteravond gesuggereerd dat de regering uitein delijk voor het werkgeversstandpunt heeft gekozen, omdat de optrekking van het minimumloon en de instel- line van een minimumloon voor jeug digen macro-econom'sch erg duur is. MpI name minister Boersma, die het vakbondsstandpunt steunde, zou in ruil voor het minimumloon een veer hebben moeten laten Aanvaardbaar Het Nederlands Christelijke Werkge versverbond vindt het pakket nood maatregelen van de regering in grote lijnen aanvaardbaar, mits de duur er van voorlopig tot een half jaar be perkt blijft. In een gisteren uitgege ven verklaring zegt het NCW dat de loonmaatregel van de regering uitgaat boven datgene waartoe de werkgevers verbonden het kabinet hebben gead viseerd. Deze loonsverhogingen, waar macro- economisch gezien eigenlijk geen ruimte voor bestaat zullen wel verre kend moeten worden met een of ande re vorm van prijscompensatie midden volgend jaar, aldus het NCW. Het verbond is het er mee eens dat de prijscompensatie, die nog uit de be- Haro Hielkema EMSTAD Willemstad, de Noord brabantse vesting aan het Hollands Diep, zijn rijke bezit aan historisch schoon uitgebreid. Het stadje, dat bekend is n van de best bewaarde vestingplaatsen van Nederland en dat daarnaast be- ird wordt om zijn prachtige koepelkerk, schilderachtige raadhuisje en fraaie ;emolen, zal binnenkort een extra stroom belangstellenden kunnen verwachten het gerestaureerde Mauritshuis. Ee n bouwwerk dat de functie van stadhuis zal O. lang werd het gebouw lezit van het Rijk) niet gebruikt waarvoor het loop der eeuwen be was. De laatste officiële een onderdak voor de :aussee, raakte het in twijt en sindsdien be- drie gezinnen het •and aan de voet van de imer in goede staat ver- e stadswallen. In april esloot het rijk het gehe- iplex van de hand te n aan de gemeente Wil li te koop aan te bieden, ateur moest constateren it Mauritshuis zodanige van ouderdom vertoon- zoveel achterstallig on- d vergde, dat de waar- feite eerder als negatief s positief moest worden uwd. Daarom kwam hij min of meer symboli- Irag van één gulden, verkoop zou evenwel affuitenloods worden lomen, waardoor een van 10.000 gulden ver- nrd werd geacht. Op 28 iber 1967 besloot de ge- eraad van Willemstad suritshuis met bijbeho- gebouwen en terreinen la» bedrag aan te kopen, utoerde Staten hechtten ing daarna hun goedkeu- »n de overdracht, we raadsbeslissing zorg- liemstad ervoor dat het zx zou voortbestaan en hersteld. Sinds 1971 is Wnité bezig het Maurits- n ere te herstellen. De 'atie, die 1,6 tot 2 mil- gulden zou gaan bedra- ftrdt nationaal gesteund *fl koningin Juliana als e.*mvrouwe. Na rijp be- besloot het gemeentebe- het slot te bestemmen sdhuis. Zes ton van de moet de gemeente zelf opbrengen: ruim 67.000 gulden is al in de restauratiekas ge vloeid via een landelijke actie 'Vrienden van Willemstad'. Het overige bedrag wordt be schikbaar gesteld door Monu mentenzorg, rijk en provincie. Ruigenhil Het voormalige, strategisch zo belangrijke Brabantse polder dorp Ruigenhil kreeg in de strijd tegen Spanje van Wil lem van Oranje de opdracht zich te versterken en rondom wallen op te werpen. Het was het eerste kontakt met de fa milie Oranje, waarvan het dorp een nieuwe naam kreeg: Willem-stad. Kort na de moord op Willem de Zwijger in 1584 besloot prins Maurits de nieuwe vesting tot grote bloei te brengen. Daarom ver bleef hij er vaak en volgens de overleveringen met veel ge noegen. Hij onderstreepte zijn voor liefde door verschillende pri vileges te verschaffen en de stad extra glans te geven door het aanleggen van een platte grond in de vorm van een ze- venpuntige ster. Hij liet ook het huidige sierlijke stadhuis aan de haven bouwen en was mede-verantwoordelijk voor de bouw van Willemstads trots: de koepelkerk, hel eerste kerkgebouw in het toenmalige Hollandse gebied dat voor de protestantse eredienst zou worden gebruikt. Prinsenhof Enkele jaren voor zijn overlij den liet Maurits voor zich een huis bouwen, een 'hof, van waar de oorspronkelijke naam 'Prinsenhof'. Het verblijf van de Heer van Willemstad gaf de vesting het kenmerk van stand: een kasteel met om- grachting. Het gebouw is een goed voorbeeld van de Hol landse Renaissance-architec- tuur, daterend uit de gouden tijd van onze geschiedenis. Het is gebouwd op een stuk weiland dat tot 1621 werd ver pacht. Het Mauritshuis, zoals het spoedig genoemd werd, be stond uit een hoofdgebouw met enkele bijgebouwen, een tuinkamer bestemd tot woning van het dienst- en stalperso neel. In 1623 kon het complex in gebruik worden genomen, omringd door een gracht, waarover slechts één brug was gelegd, die met een poort af gesloten kon worden. Pas twee jaar genoot Maurits van zijn verblijf, toen hij in 1625 overleed. De eerstvolgen de bestemming werd gouver nementshuis, een gebouw waar hoge militairen en voor name adellijke personen woonden. Van hieruit werden de bevelen gegeven voor de militaire handelingen, toen Willemstad door vreemde mo gendheden werd bedreigd. Zo als in 1631, toen de Spanjaar den de vesting trachtten te overrompelen en in 1793 toen gouverneur Carel van Boetza- laer vanuit zijn hof de stad met succes wist te behouden tegen de zware aanval van de Fransen. Verwoestingen De verwoestingen, waardoor het Mauritshuis in de loop der jaren geteisterd werd. de den hel complex bijna bestem men vcor afbraak. Gelukkig is daar niets van gekomen, al hebben de noodzakelijke repa raties veel afbreuk gedaan aan het oorspronkelijke gezicht van het gebouw. Zo werd één van de twee kappen uit veilig- Voor bijna twee miljoen gulden is het Mauritshuis ge restaureerd en teruggebracht in de oude staat. heidsoverwegingen maar afge broken Na het vertrek van de Franse troepen richtte een aantal Willemstadters een verzoek aan koning Willem I om een van de vertrekken van het gouvernementshuis als kerklo- kaal te mogen inrichten. Dit weid geweigerd, waarna in 1839 een militair hospitaal werd gevestigd in het verval len bouwwerk: het gebouw kreeg daardoor enige tijd de naam Infirmerie. In 1906 be sloot de minister van oorlog het hospitaal in te richten als huisvesting van de marechau- see. hetgeen weer nieuwe ver bouwingen en reparaties met zich meebracht. Verschillende (ADVERTENTIE) staande cao's voortvloeit, onaangetast blijft. De christelijke werkgevers bepleiten nogmaals met klem een periode van sociale rust. 'Wanneer een zo uitzon derlijk initiatief wordt genomen als nu met de machtigingswet het geval is. dan moet de toestand wel bijzon der ernstig zijn. Conflicten vallen met zo'n situatie niet te rijmen', aldus het NCW. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen vindt dat de lasten van de oliesituatie in het door de regering aangekondigde pakket maatregelen on gelijk worden verdeeld. Als voor de totale economie drie procent minder beschikbaar komt, zou een evenredige verdeling voor elke groepering ook een vermindering met drie procent inhouden. 'De collectieve sector breidt echter zijn aandeel nog uit, zodat voor de totale particuliere sector maar liefst zes procent minder be schikbaar is', aldus het VNO. Volgens het VNO komt hiervan slechts één procent ten nadele van het reëel be schikbare inkomen van de werkne mers. De rest wordt afgewenteld op de ondernemingen. Dit kan volgens deze werkgeversorganisatie niet an ders betekenen dan een verdere aan tasting van de werkgelegenheid. Het VNO vindt het onverstandig dat de regering zich nu reeds vastlegt op een tweede algemene loonronde van 15 gulden per maand op 1 april. Mede in verband met de werkgelegenheid dient het prijsbeleid volgens de werk gevers zeker in de huidige situatie ge richt te zijn op het veilig stellen van de continuïteit van de ondernemin gen. KERK OVERZEE zoekt op korte termijn een voor de secretaris. Het gaat om een volledige be trekking. Vereisten: nauwkeurigheid (i.v.m. ad ministratieve werkzaamhe den) goed kunnen typen belangstelling voor zending en ontwikkelingssamenwer king enige kantoorervaring Salaris: volgens de regeling die geldt voor kerkelijke me dewerkers. Sollicitaties: z.s.m. bij: Dr P. L. Schram, Prins Hendriklaan 37, Amsterdam-7. MAASTRICHT/BRUSSEL De Iraans-Belgische olieraffinaderij komt zo goed als zeker niet in Ternaaien, maar wel in het vijfentwintig kilome ter ten zuidwesten van Luik gelegen plaatsje Hermalle (gemeente Hoei). Voor 15 januari a.s. wil de Iraanse re gering het Ibramco-project in België rond hebben. Dit zei de Belgische premier Le Burton tijdens een bezoek aan Hoei. ADVERTENTIE HOMOFILIE Prof. Dr. J. DOUMA Dit boekje verschijnt als eerste deeltje van de serie ETHISCH KOMMENTAAR, die verzorgt wordt door Prof. Dr. J. Douma van Kamoen en Prof. Dr. W. H. Velema van Apeldoorn. De schrijver haalt veel interessant materiaal naar voren bijv. de op vattingen van Thomas van Aquino, over de dramatische periode 1700- 1730 met haar homofielenvervol ging in Nederland en over de schorsing van één der eerste afge scheiden predikanten, wegens het bedrijven van homosexualiteit. Het kernstuk van de studie wordt gevormd door de behandeling van de bekende bijbelgedeelten, Gen. 19, Lev. 18-20 en Romeinen 1. Daarnaast wordt er apart hoofd stuk gewijd aan de pastorale zorg voor homofielen. Omvang 104 pag. Prijs ƒ7.90. Boekhandel - Antiquariaat - Uitgeverij TON BOLLAND Prinsengracht 493, Amsterdam. Telefoon 020-221921. Verkrijgbaar bij de boekhandel. Verminder de teer en de nicotine in de rook van uw sigaret. Met Denicotea filter-pijpjes. <ifrnfnrt Filters (10 stuks) f 1.25. Pijpjes vanaff 1.40 OeflICDWQ Bij elke Ubakswtnkalior verkrijgbaar. Boraumli Wehry Nederland B.V. Schevenlngeeweg M, Den Haag- Kinderbijslag eerste ki nd niet hoger in '74 Van een verslaggever DEN HAAG De uitkeringen van de sociale verzekeringen zijn per 1 januari als volgt vastgesteld: AOW ongehuAvden per jaar 6606, per maand 550.50. AOW gehuwden per jaar 9354, per maand 779.50. AWW weduwen zonder kinderen on der de achttien per jaar 6606, per maand 550.50. AWW weduwen met kinderen onder de achttien jaar 9354 per jaar. per maand 779.50. AWW wezen tot tien jaar per jaar 2136, per maand 178. AWW wezen tien tot zestien iaar ƒ3138 per jaar, ƒ261.50 per maand. AWW wezen 16 tot 27 jaar per jaar 4.092, per maand 341. AWW tijdelijke weduwenuitkering per jaar f 6606, per maand 550.50. Kinderbijslag eerste kind 164.58 per kwartaal, tweede en derde kind 219.18, vierde en vijfde kind 292.50, zesde en zevénde kind 323.70, achtste en volgende kind 358.02 per kwartaal. Bejaarden Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op 164.58 per kwartaal. De inkomens grens voor kinderbijslag voor kleine zelfstandigen wordt per 1 januari 1974 verhoogd tot 11.600 per jaar voor de aanspraak van het eerste en het tweede kind en tot 12.250 alleen voor het tweede kind. Als het inkomen over 1973 minder be droeg dan 11.600 bestaat over 1974 voor het eerste en tweede kind aan spraak op kinderbijslag. Bedroeg het inkomen over 1973 11.600 of meer, doah minder dan 12.250, dan geldt Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het landelijk verband huisvestingsnood meent dat minister Gruijters deze week ten onrechte de indruk heeft gewekt dat de woning nood op korte termijn tot het verle den zou behoren. Het LVH zegt in een verklaring 'met verbijstering' van de betreffende uitlatingen kennis te hebben genomen. Het LVH noemt het vreemd deze uitlatingen nu van een regering te moeten horen waar van de belangrijkste partij de PvdA is, die twee jaar geleden de woning nood nog volksvijand nummer een noemde. Het LVH constateert voorts dat niemand in de Kamer krachtig stelling tegen de beweringen van de minister heeft genomen. Vervolg van pag. 1 elektriciteitseenheden die voor na 1978 als 'conventioneel' (gestookt op olie of gas) op het verlanglijstje staan, als kernenergiecentrales ten slotte toch worden gerealiseerd. Gaan door De centrales die al in aanbouw zijn, zoals aan het Bergumermeer, aan de Eems in Groningen, het Flevomeer, en in Amsterdam aan de Hemweg, gaan door. Ook doorgaan die in Velsen en op de Maasvlakte: hier worden los van de nieuwe uitbreidingen die voor na 1978 op het programma stonden, centrales gebouwd die resp. in 1974 en in 1975 klaar moeten zijn. 'Deze plannen kunnen niet meer gewijzigd worden. Bestellingen zijn al geplaatst en in een aantal gevallen is de bouw al zo ver dat elke verandering extra- kosten met zich mee zal brengen. Een bouw van een centrale duurt gemid deld namelijk zo'n vijf jaar. Wel is het, zo dat we met deze werk zaamheden kalra-aan kunnen doen. Er is geen reden meer om ze bijvoor beeld versneld af te bouwen', zegt ir. Erpers Royaards. Overigens meent hij dat het effect van de energiebesparing pas over een aantal jaren te zien zal zijn. deze aanspraak slechts voor het twee de kind. De premiestijging met ingang van 1 januari 1974 voor de bejaarden in de bejaarden ziekenfondsverzekering zal beperkt worden tot vijftien procent. De uitkeringen krachtens de WAO (arbeidsongeschiktheid) die zijn inge gaan vóór 1 januari 1974, zullen wor den verhoogd met 6.51 procent (het indexcijfer van de loonstijging over de periode mei t.m. oktober 1973). Per 1 januari bedraagt het maximum dagloon waarnaar de uitkeringen in gevolge de ziektewet, de WAO en de werkloosheidswet worden berekend 140.65. Het minimumdagloon voor uitkeringen ingevolge de WAO be draagt 57.14. Van een verslaggever DEN HAAG Het minimumloon zal voor het komende halfjaar, ingaande 1 januari 1974. als volgt worden vastge steld: 1.049,10 per maand (was- sedert 1 juli 1973: ƒ985,40), ƒ242,10 per week (was ƒ227,40), ƒ48,42 per dag (was 45,48). Deze stijging met ruim 6,5 procent vloeit voort uit de halfjaarlijkse wet telijk voorgeschreven aanpassing van het minimumloon aan de gemiddelde loonstijging (de loonindex), aldus het ministerie van sociale zaken. In deze bedragen is nog niet begrepen een eventuele extra ('structurele') verhoging per 1 januari, waarvoor de minister Boersma. advies aan de SER heeft gevraagd. Minister Boersma heeft ook meege deeld welke minimumlonen per 1 ja nuari zullen gelden voor jongeren van 15 tot en met 22 jaar. Deze zijn afge leid van het minimumloon voor vol wassenen (ƒ1049,10 per maand). De minimum maandlonen voor jeugdigen zijn voor: 22-jarigen ƒ970,40, 21-jari- gen ƒ891,70, 20-jarigen ƒ813,10, 19-ja- rigen ƒ734,40, 18-jarigen ƒ655,70 en 17-jarigen 577,-. 16-jarigen krijgen bij een volledige werkweek (scho- lingsdagen worden afgetrokken)' ƒ498,30, 15-jarigen ƒ419,60 per mnd. AMSTERDAM Voor de Trouw- Kwartet-actie ten bate van 's Heerenloo in Ermelo is thans f 50.000 uit de lezerskring ontvan gen. Er resteert nog een bedrag van f 25.000. De leuze is: vóór het nieuwe jaar f75.000,- als beslis send aandeel voor de bouw van een bezoekerspaviljoen, tevens be stemd voor ontspanningscentrum voor de duizend patiënten. Giften zijn welkom: B.V. De Chris telijke Pers, Amsterdam; POSTGIRO: 269274; Gemeentegiro Amsterdam; X 500; Nederlandsche Middrnstandsbank N.V., Amsterdam, rekeningno. Chr. Pers: 697360768. RITA 'Ze hebben al uw baksels opge geten, mam. Dat vind ik een compliment.' (ADVERTENTIE) functies werden daarna nog aan het Mauritshuis toebe deeld, zeals die van rijkspost- duivenslation in de oorlogsja ren. Na c!c overname door de ge meente in 1967 is het gebouw ingrijpend gerestaureerd, kre gen de zijgevels weer de dub bele trapbekroning en kwam het sinds 1823 ontbrekende ge deelte in de oude vorm terug. Als koningin Juliana het Mau ritshuis Vandaag officieel geo pend hepft, zal het gebouw als stadhuis weer de grote rol gaan vertolken, die 't in vroe ger jaren kreeg toebedeeld. Het oude stadhuis uit 1587 zal vermoedelijk als kantoor "uim- te worden verhuurd. goed gewenst. vroeg verstuurd inqhscLvjjte* Tijdig posten hoffelijk gebaar tegenover dierbare verstrooiden. Kunnen die —als 2e wensen nog dH jaar doen of zentets vergeten waren.. ÜÉi

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13