Parijs komt weer met plan voor politieke club gierigaard? Jonge juristen hangen terriers aan Watergate als f Technici: 'gat' in geluidsband niet van secretaresse nü het beste moment om een caravan te kopen! L NAVO-voorstel voor troepenvermindering door Oost afgewezen Waldheim leidt vredes conferentie ian vooravond van EEG-topconferentie si ïrieks regime aat driehonderd tudenten vrij DERK DE VRIES Geen rust voor Witte Huis [ÖtJW/KWiAiRfEET VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 BUITENliAM) T7/K9 'ARIJS/KOPENHAGEN (AP, Reuter) Frankrijk zal de andere EEG- anden vandaag op de eerste dag van de Europese topconferentie in Kopen- lagen voorstellen een soort 'veiligheidsraad' voor de EEG op te richten. Deze ommissie van hoge ambtenaren uit alle negen landen zou de politieke samen werking van Europa gestalte moeten geven. Breed onderzoek naar belastingen WASHINGTON (UPI, Reuter) Het 'gat' van achttien minuten in één van de geluidsbanden met gesprekken van Nixon over Water gate, is zeer waarschijnlijk niet veroorzaakt door secretaresse Rose Mary Woods. Dat is de conclusie in het voorlopig rapport van de technici, die het bandje grondig hebben onderzocht. n Kopenhagen en Parijs wordt ver- racht dat de Fransen de Europese op zullen gebruiken om hun ideeën ver politieke samenwerking in de :EG door te drukken. President Pom- idou zei gisteren in het Franse kabi- et dat politieke samenwerking net elangrijkste onderwerp voor Kopen- agen zou worden. Volgens Pompidou ou 'politieke solidariteit vooraf moe- en gaan aan solidariteit op andere ebieden.' Met de Fransen zal dus al- een over een gezamenlijke energiepo- tiek te praten zijn als in Kopenha- tot nauwe politieke samenwer- ing in de EEG wordt besloten. In de eiligheidsraad' zouden alle landen ven belangrijk zijn. Ze lijkt daarom ïeer op een politiek secretariaat dat rankrijk al twee jaar geleden voor telde maar dat toen door de andere anden werd afgewezen. Fransen zullen zich in Kopenha- en waarschijnlijk fel verzetten tegen et plan van Kissinger voor een geza- ienlijke energiepolitiek van Europa, apan en Amerika. De Fransen zijn ïjzonder kwaad op Kissinger die zich iet z'n plannen en een oproep tot uropese solidariteit aan de voora- ond van de Europese 'top' met 'bin- enlandse aangelegenheden van de ,EG' zou hebben bemoeid. In een oofdartikel van het toonaangevende 'ranse dagblad 'Le Monde' wordt hij eschuldigd van 'grove inmenging in e Europese politiek.' Verzwakte positie Toch verwachten waamemens in Ko- ienhagen dat de Amerikaanse voor tellen voor een gezamenlijke energie- politiek op de conferentie een belang- ijke rol zullen spelen, zeker nu de lositie van de Engelse regering door de economische chaos van de laatste agen verzwakt lijkt. Delegaties van nkele kleine EEG-landen hebben al :n weten dat de plannen van Kis- :er een 'eerlijke kans' moeten krij- Ze vrezen dat de Fransen het Ian willen torpederen teneinde Washi ngton het idee op te dringen dat uropa z'n energieproblemen maar al- een moet oplossen. lij deze kleinere landen is nogal wat rritatie ontstaan over de onverwachte omst van zes Arabische ministers laar Kopenhagen. Het initiatief voor mn komst zou genomen zijn door Al- erije en Frankrijk, en zou verband louden met de Franse wens een Eu- opees-Arabische topconferentie te be- eggen, mogelijk in het meest pro- westerse Arabische land, Tunesië. )e Arabische ministers zouden de Vesteuropese staatshoofden en rege- ingsleiders in kennis willen stellen van besluiten van de Arabische top conferentie die eind vorige maand in llgiers werd gehouden. Ze zouden luropa willen vragen druk uit te re- lenen op Israël om akkoord te gaan net wat de Arabieren als een redelij ke vredesregeling beschouwen. Moge lijk zullen ze de EEG vragen de on derhandelingen over een nieuw han delsakkoord met Israël op een laag pit |e te zetten. )e kleinere EEG-landen zijn echter 10k bang dat de aanwezigheid van de Arabieren door de Fransen als voor wendsel zal worden gebruikt om zo nin mogelijk te praten over een geza- ATHENE (UPI, AP, Reuter) De Jriekse regering heeft gisteren de Vrijlating van driehonderd gevange nen, voornamelijk studenten, bekend gemaakt. De studenten werden vorige naand gearresteerd bij de onlusten rond de Polytechnische SchocJ. Na de rellen werd president Papadopoulos loor een nieuwe militaire staatsgreep len val gebracht. let ministerie van onderwijs zei gis teren dat de studenten politiek waren uitgebuit. Als 'gebaar' tegen de stu denten had de regering tot vrijlating besloten. Het ministerie kondigde ver der aan dat het maatregelen ter ver betering van het universitaire onder wijs zal nemen. Volgens de regering zijn de studenten bij de ongeregeldhe den misleid. De regering vertrouwt op haar sterke positie en heeft beslo ten haar positieve belangstelling voor studentenproblemen te tonen, aldus de verklaring. Oud-premier Kanellopoulos en de lei der van de Centrum-Unie, George Ma- vros, hebben de beschuldigingen van de militaire politie dat zij samen met de communistische partij de studenten opstand hadde* uitgelokt, van de band gewezen. Bij de opstand werden volgens de regering dertien mensen gedood. De Griekse veiligheidspolitie arres teerde gisteren een vroegere Griekse ambassadeur, Alexander Xydis, toen hij op het punt stond het land te ver- 'aten. Hij werd sinds de militaire staatsgreep in 1967 beschouwd als een vijand van het regiem. Onlangs ge tuigde hij voor mensen die terecht stonden op verdenking van samenzwe ring tegen het regiem. menlijk energiebeleid. Een dergelijk beleid zou volgens de Fransen een olie-embargo voor heel Europa kun nen betekenen. 'Marshall'-plan De ministers uit Saoedi Arabië, Alge rije, Tunesië, Marokko, Soedan en de emiraten aan de Arabische golf heb ben ook veel belangstelling voor het door West-Duitsland en Frankrijk ge steunde denkbeeld van de Europese Commissie voor een 'Marshall-plan' voor de Arabische staten. Een aantal lidstaten voelt niets voor zo'n plan onder druk van het Arabische olie embargo. Maar president Pompidou zal het plan voor grootscheepse tech nologische en politieke samenwerking waarschijnlijk toch op de conferentie- tafel brengen. (ADVERTENTIE) Met een eigen caravan bent u zeker van jarenlang voor delig vakantie-plezier, 't Hele gezin kan mee naar uw eigen plekje in de vrije natuur. Dat kan nog - dichtbij huis. Van 13 t/m 19 december wordt in de Rai in Amsterdam de Caravan Rai gehouden, met meer dan 500 verschillende toer-, vouw- en stacaravans op 40.000 m2 bijeen. Dagelijks geopend van 10-17 en 19-22 uur. Zondag van 10-17 uur. Toegang 4,- kinderen 2,50. (voordelige trein-toegangs- blljetten bij NS-stations). De ouders van drie van de 102 Israëlische militairen, die zich waarschijnlijk in Syrische krijgsgevangenschap bevinden, probeerden gisteren in de Syrische ambassade in Londen een petitie af te geven, waarin de Syrische autoriteiten nogmaals verzocht werden de namen van de krijgsgevangenen aan het Inter nationale Rode Kruis te geven. De petitie werd door de Syrische ambassade geweigerd. De aanbieders van de petitie hadden sjaals voor hun gezicht ge bonden om niet herkend te worden. Israëlische staatsburgers is het namelijk bij de wet verboden zich naar 'vijandelijk gebied' te begeven, in dit geval de ambassade. WENEN (UPI, Reuter) De landen van het Warschau-pact vinden de voorstellen van de NAVO voor wederzijdse troepenvermindering in centraal Europa onaanvaardbaar. De Poolse afgevaardigde bij de confe- rentie over troepenvermindering in Wenen, Tadeusz Stroelak, zei dit in een gesprek met journalisten. Stroe lak zei, dat uitvoering van het NAVO- voorstel zou neerkomen op een wezen lijke verandering in de krachtsverhou dingen in Europa 'ten nadele van de communistische landen'. Dat de wes terse voorstellen waren afgewezen wil de hij niet zeggen. Ik heb proberen uit te leggen, dat ze niet goed zijn voor de voortgang van de besprekin gen, zo zei de Poolse diplomaat. Hij verweet de NAVO-landen dat ze alleen maar vermindering van bepaal de onderdelen van de krijgsmacht voorstellen en aan andere onderdelen 'eenvoudig voorbij gaan'. Er wordt veel nadruk gelegd op het belang van landstrijdkrachten en tanks, terwijl de luchtmacht wordt vergeten. Er is geen aanwijzing voor de bereidheid om de voorraden atoomwapens te ver kleinen. Bovendien hebben de wester se voorstellen in het eerste stadium alleen maar betrekking op Amerikaan se en Russische troepen, zo vatte Stroelak de Oosteuropese kritiek sa men. 'Dergelijke fragmentarische be perkingen zijn niet geschikt voor ver betering van het politieke klimaat in Europa', waarschuwde hij. De voorstellen van de Warschau-Pact landen noemde hij 'realistisch en evenwichtig'. Nixons secretaresse Woods had ver klaard, dat zij misschien een deel van de opname van het gesprek tussen Nixon en zijn medewerker Haldeman had weggevaagd. De hoge zoemtoon, die nu op het bandje te horen was, zou dan veroorzaakt kunnen zijn door een elektrische schrijfmachine en een sterke lamp, zo had een advocaat van het Witte Huis bedacht Door de tech nici worden beide verklaringen afge wezen. De mogelijkheid, dat de zoem toon door de opname-apparatuur zelf is veroorzaakt wordt nu nog onder zocht. De parlementaire belastingcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van beide kamers van het Congres, heeft besloten leder facet van Nixons belas tingaangiften uit zijn vier presidentië le jaren uit te zoeken. In die jaren betaalde Nixon slechts zeven procent belasting, ongeveer het gelijke bedrag dat een Amerikaans doorsnee-gezin betaalt De president heeft echter een ADVERTENTIE Is een. Derk de Vries roker een Flauwekul. Een Derk de Vries roker is iemand met verstand van sigaren. Een man die kwali teit proeft en ruikt. En die dan graag voor z'n sigaartje wat minder betaalt. Waarom duurder als het Derk de Vries voordeliger kan? Nou dan! een warme vriendschap waard! door Jelte Rep Enkele uren na de Zaterdagavond Slachting, toen een ziedende Nixon het Watergate-onderzoek trachtte te torpederen door Archi bald Cox, Elliot Richardson en William Ruckelhaus te ontslaan, kwa men de verbitterde medewerkers van Cox bijeen. Waardevolle be wijsstukken tegen het Witte Huis hadden zij reeds in veiligheid ge steld. Maar wat moest er verder gebeuren? De 38 juristen van het onderzoekingsteam voelden er veel voor ook maar op te stappen. Maar Henry S. Ruth, de tweede man onder Archibald Cox, had het hoofd koel gehouden. Hij had de spoedver gadering uitgeschreven en hij bracht de verbitterde juristen aan het ver stand, dat als ook zij ontslag zouden nemen een intensief onderzoek van zes maanden verknoeid zou zijn. Aan het einde van zijn toespraak zei Ruth dat hij aannam dat iedereen maandag morgen normaal op zijn werk zou ver schijnen. Er ontstond een pijnlijke stilte. 'Zij, die niet komen' steken hun hand op', drong Ruth aan. Geen enkele hand ging de lttcht in. Sindsdien is het speokle Watergate- onderzcekingsteam herder aan het werk dan ooit tevoren* Het is vastbe raden het schandaal tot op de bodem uit te zoeken. De jonge onderzoekers (slechts twee van hen zijn boven de 40) maken dikwijls werkdagen van 14 uur. Ze gunnen zich vaak geen tijd voor andere verzetjes dan in de klei ne uurtjes gezamenlijk eten in één van de vertrekken van hun zwaar be waakte kantoor. 'Je moet je er hele maal aan geven', zegt één van de bril jante juristen Richard Ben-Veniste. 'Op het gebied van Watergate is wei nig ruimte voor iets anders dan een totale professionele inzet en toewij ding.' BARCELONA (Reuter, UPI) John Dean, de ontslagen presidentiële advi seur die Nixon beschuldigd heeft van medeplichtigheid aan Watergate, is door een jury van Spaanse journalis ten uitgeroepen tot 'internationale persoonlijkheid van het jaar'. Dean versloeg met gering verschil Henry Kissinger. Derde werd de Argentijnse president Juan Peron en vierde de Nederlandse voetballer Johan Cruijff. Jeugd-brigade Hoe groot die inzet en toewijding wel is, demonstreerde de 'jeugdbrigade' tijdens de schermutselingen met het Witte Huis over het ontbreken van twee Watergate-banden en een 'gat' in een derde. Richard Ben-Veniste en zijn vrouwelijke collega Jill Volner. beiden 30 jaar oud, maakten in de rechtszaal grote indruk met hun scherpe ondervragingen en hun com puterachtige kennis van het gehele uitgebreide Watergate-schandaal. Meer dan eens veegden zij de vloer aan met de advocaten van het witte Huis, die een generatie ouder zijn. Ben-Veniste ondervroeg Nixons advo caat Fred Buzhardt met zoveel doel treffendheid, dat hij tenslotte toegaf aanvankelijk te hebben geloofd dat er 'geen onschuldige verklaring 'voor het gat van 18 minuten op één van de Watergate-banden was. Mej. Jill Vol ner legde Nixons secretaresse Rose Mary Woods het vuur zo na aan de schenen, dat zij haar hooghartige zelf vertrouwen verloor en tenslotte be kende dat zij niet zeker wist of zij haar voet wel van het pedaal had ge nomen, toen ze telefoneerde. Mej. Volner sloeg ook een geweldige deuk in de uitleg van Nixons secretaresse, toen ze haar de scène liet naspelen en mevr. Woods tijdens het telefoneren haar voet van het pedaal nam. Mis schien was wel de grootste triomf voor de twee jonge juristen dat na hun hardnekkige ondervragingen het Witte Huis reageerde met een ingrij pende wijziging van zijn advocaten- team. Ben-Veniste en Jill Volner zijn niet onder de indruk van het feit dat ze werken aan een zo'n ingewikkelde zaak en duelleren met de bekwame advocaten van het Witte Huis. 'Wij zijn juristen en dat zijn zij ook', zegt Ben-Veniste. 'Ik denk dat ze ons res pecteren'. De twee juristen vermijden zoveel mogelijk contact met de buiten wereld om te ontkomen aan reeksen vragen van nieuwsgierigen. Ze dine ren vaak thuis met de andere juristen van het Watergate-team en ze trach ten zoveel mogelijk hysterie de baas te blijven. In tegenstelling tot vele anderen, weigert Jill Volner te gelo ven dat de twee inbraken, die sinds ze aan Watergate werkt plaats vonden op haar kamers, het werk zijn van de regering. Nieuwe chef Nixons benoeming van een nieuwe Watergate-aanklager werd nergens zo wantrouwend bekeken als onder de medewerkers, die Cox had achtergela ten en die niet van plan waren het onderzoek op te geven. De belangrijk ste medewerkers hadden hun voorne men om ontslag te nemen als hun nieuwe chef het onderzoek niet onver minderd zou voort zetten, niet onder stoelen en banken gestoken. Maar hun dreigement hoefden ze niet uit te voe ren. Leon Jaworski wist hun vertrou wen en hun enthousiasme te winnen. Henry Ruth verdedigde zelfs zijn nieuwe chef tegenover cynische sena toren, die liever zelf een opvolger voor Archibald Cox hadden benoemd. 'Het grootste verschil tussen Archie en Leon is het verschil tussen (het aristocratische) New England en (het blufferige) Texas', verklaarde Ruth. 'In feite zijn het beide excellente ju risten'. De 68-jarige Jaworski heeft nooit staan te springen voor de functie van speciale Watergate-aanklager. Toen hij in mei, tijdens de landelijke klop jacht naar een eerste Watergate-aan klager werd benaderd, weigerde hij. Jaworski meende dat zijn onafhanke lijkheid onvoldoende was gegaran deerd. In een redevoering stelde hij voor, dat het Congres en het Hoogge rechtshof een onderzoekingscommissie in het leven moesten roepen, die blanco volmachten zou krijgen. Ja worski vond het 'oneerlijk' tegenover het Amerikaanse volk, dat 'een door de president benoemde en onder hem resorterende functionaris belast wordt met een onderzoek naar de acties van de president'. Toen Jaworski zes maanden later op nieuw benaderd werd voor dezelfde functie, was die nog onaantrekkelijker geworden door de controverse rond Archibald Cox. Maar ditmaal kon Ja worski geen nee zeggen. Hij meende dat zijn plicht hem riep. De nieuwe speciale Watergate- aanklager Leon Jaworski Carrière Jaworski had de functie van speciale Watergate-aanklager niet nodig om nog enig cachet te geven aan zijn car rière als jurist Die is al zo indrukwek kend genoeg. De predikantenzoon was nog maar net 19 jaar toen hij zijn rechtenstudie aan de Baylor-universi- teit voltooide - de jongste afgestudeer de die ooit deze universiteit had afge leverd. Al spoedig stond hij bekend als een scherpzinnig advocaat, die uit blonk door zijn harde ondervragingen. Na de tweede wereldoorlog trad hij op als aanklager tijdens de processen van Hadamar en Darmstadt tegen oor logsmisdadigers. Als burger schroom de hij niet onpopulaire zaken op zich te nemen. In 1962 vervolgde hij in opdracht van minister Robert Ken nedy de gouverneur van Mississippi, Ross Barnett, die de inschrijving van ne neger James Maredith had belet. Het kostte Jaworski enkele van zijn vrienden en een serie telefonische be dreigingen. Zijn huis moest onder po litiebewaking worden gesteld. Een ban kier stuurde hem een briefje waarin stond: 'Ik hoop dat je dpchter een nik kerbaby heeft'. Naar Texaanse begrippen is Jaworski een bescheiden miljonair. Hij is de belangrijkste partner in een advoca tuur, die qua grootte en invloed slechts wordt overtroffen door die van John Connally. Jaworski's vrouw kon niet zo enthousoast zijn over de benoeming van haar man. 'Het is een verschrikkelijke baan', zei ze toen ze het nieuws hoorde. 'Ik heb alleen maar medelijden met hem'. De nieu we aanklager was nog maar een paar dagen aan het werk toen verslagge vers hem vroegen of hij misschien wenste dat die baan hem nooit was aangebeden. 'Ja', was het oprechte antwoord. Maar Jaworski wist wat hem te wachten stond. 'Ik zou hoge lijk verbaasd zijn geweest, als ik niet onder allerlei druk zou komen te staan. Maar ik geloof niet dat ik de functie aangenomen had als ik het niet aan kon'. Hij voegde eraan toe: 'Het Amerikaanse volk heeft recht op enkele antwoorden zonder eindeloos Jill Volner en niste Richard Bcn-Ve- te wachten. En ik ben van plan. die antwoorden te verstrekken'. Energiek Energiek ging Jaworski aan de slag. zette het werk van Cox voort, beperk te het onderzoek in geen enkel op zicht, maar breidde het juist uit. Hij bombardeerde het Witte Huis met verzoeken om bepaalde documenten en dreigde eventueel naar de rechter te lopen 'Ik wens geen vertragings- taktieken'. Nu, na ruim anderhalve maand, heeft hij een voormalig mede werker van het Witte Huis aange klaagd, een schuldbekentenis van een tweede gekregen, twee oliemaatschap pijen doen bebceten wegens illegale schenkingen aan Nixons verkiezings comité, de slag om de uitlevering van de Watergate-banden gewonnen en nog meer geluidsbanden van het Wit te Huis gekregen. Maar het is hem nog niet genoeg. Hij heeft reeds laten doorschemeren dat hij alle geluids banden van de afgelopen drie jaar wil hebben. Het Witte Huis reageerde met het voorstel 'nonsens* te noemen en met heftige aanvallen op Jawors- ki's medewerkers, die een 'diepgewor telde argwaan en innerlijke minach ting hebben voor deze president en deze regering'. Jaworski en zijn jonge onderzoe kers konden zich geen beter bre vet van vermogen wensen dan de bittere uitvallen van het Witte Huis. De druk in het Congres voor een eigen Watergate-aankla ger is verslapt. De cynici geloven niet langer dat Jaworski het on derzoek op dood spoor zal zetten. Journalisten merkten op dat Ja- worski's wittebroodsweken nu wel voorbij waren. Waarop Ja worski reageerde: 'Waren er dan wittebroodsweken inkomen van 200.000 dollar, plus een vaste onkostenvergoeding van 50.000 dollar. Nixon had de commissie verzocht een onderzoek in te stellen naar de aftrek van 576.000 dollar voor de schenking van zijn vice-presidentiële documen ten aan de nationale archieven en naar de transacties met zijn onroeren de goederen in Californië. 'In het ge val dat de commissie meent dat de za ken onjuist zijn ingevuld, zal ik alle verschuldigde belastingen betalen', be loofde Nixon. Belastingsdeskundigen schatten dat Nixon de kans loopt 300.000 dollar aan achterstallige belas ting, plus rente, te moeten betalen. Op haar eerste vergadering besloot de belastingcommissie echter een veel breder onderzoek In te stellen, dan door de president gevraagd was. De voorzitter van de commissie, Wilbur Mills die beschouwd wordt als Amerika's beste belastingdeskundige verklaarde na afloop van de beslo ten vergadering, dat unaniem besloten was ieder aspect van Nixons belasting aangifte te onderzoeken. Het zal een niet-politiek onderzoek worden, waar bij alleen bekeken wordt of Nixon al le verschuldigde belastingen heeft be taald. De door Nixon geclaimde aftrek voor de schenking van zijn documenten heeft veel kritiek gekregen. Het Witte Huis beweert dat Nixon slechts de praktijk van zijn zes voorgangers na volgde door zijn particuliere docu menten aan de staat te overhandigen, maar het is niet bewezen dat zij daar financieel voordeel mee behaalden. Nixons schenking leverde hem onge veer 235.000 dollar op. Met ingang van 25 juli 1969 is belastingaftrek voor dergelijke schenkingen niet meer toegestaan. Het Witte Huis zegt dat de gift in maart van dat jaar werd ge daan, maar er bestaan ernstige twij fels of de werkelijke overdracht wel plaats had voor juli 1969. Journalisten vroeger Wilbur Mills was hij vond van deze af trek. 'Ik ben van mening dat iedere gezagsdrager bij het invullen van zijn belastingaangifte roomser moet zijn dan de paus', antwoordde Mills. 'Om heel eerlijk te zijn, als ik de adviseur van de president was zou ik hem heb ben aangeraden geen gebruik te ma ken van die aftrek'. Nixons tegenstan ders hebben er schande van gespro ken dat de president een slecht mo reel voorbeeld geeft door sluw ge bruik te maken van de mazen in de belastingwetgeving. NEW YORK, CAIRO. GENEVE (Reuter, AFP, UPI, DPA) Dè vredesconferentie over het Mid den-Oosten, die volgende week i$ Genève begint, zal onder voorzit terschap staan van secretaris generaal Kurt Waldheim van dé VN. Dit zijn de VS en de SowjeC- Unie overeengekomen. De niet-gebonden landen, die lid zijn van de Veiligheidsraad zijn van plan een resolutie in te dienen, waarbij Waldheim verzocht wordt de Veilig heidsraad op de hoogte te stellen van het verloop van de vredesconferentie. Tevens zouden de niet-gebonden lan den de Veiligheidsraad willen mach tigen om te bepalen of er een wijzi ging moet komen in de aard en de omvang van deelname van de VN aan de vredesconferentie. Achtergrond hiervan is het wantrouwen van vele landen, dat de VS en de Sowjet-Unie van de vredesconferentie een onder onsje willen maken en een toekomsti ge Israëlisch-Arabische regeling alleen maar in het kader van de Amerikaans- Russische betrekkingen willen plaat sen. In eerste instantie zullen alleen de ministers van buitenlandse zaken van Egypte, Syrië, Jordanië, Israël, de VS en de Sowjet-Unie door Waldheim worden uitgenodigd. De ministers zul len naar verwacht slechts drie tot vier dagen confereren over procedure- kwesties, met het oog op de algemene verkiezingen in Israël op 31 december. Na de ministersconferentie zouden de beraadslagingen in commissies worden voortgezet. De ministeriële conferen tie zou vervolgens begin januari hervat worden, opnieuw onder voorzitterschap van Waldheim. In een later stadium zouden Libanon en de Palestijnse Ara bieren worden uitgenodigd tot het zenden van vertegenwoordigers naar de conferentie. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken is gisteren vanuit Al giers naar Cairo aangekomen voor be sprekingen met president Sadat. De Egyptische pers liet zich nogal scep tisch uit over eventuele resultaten van het bezoek. Even tevoren was be kend gemaakt dat de Egyptische luchtdefensie een 'vijandelijk spiona- gevliegtuig' had neergeschoten. Niet vermeld werd of dit toestel van de VS of van Israël was. Maandag had al een Amerikaans spionagevliegtuig boven Egyptisch gebied gevlogen, zo luidde een officiële Egyptische klacht gisteren bij de Amerikaanse ambassa- deur-in-spe in Egypte. Het Internationale Rode Kruis heeft Egypte. Israël en Syrië voorgesteld de wederzijdse beschuldigingen inzake het martelen en vermoorden van krijgsgevangenen door commissies te laten onderzoeken. Deze commisies zouden moeten worden samengesteld uit vertegenwoordigers van het kla gende, het aangeklaagde land en van een derde neutrale partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9