Wij blaffen tegen de verkeerde boom dichtbij immentaar penhagen (1) Een kwart eeuw na het doodvonnis tegen Josef Kotalla, een van de 'drie van Breda' penhagen (2) Twee militairen in busje bij botsing gedood Drtier sexclub ikent fataal schot MIST zeg maar ja tegen holland plaat dorstig diepgaand het weer P4/K UT/KWARTET VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 BESNENLAXD/C0MMENT A A R T5/K7 en morgen houden de rege- lers van de negen EEG-Ianden upenhagen een topconferentie, iatief daartoe is uitgegaan van president Pompidou. Dit [te denken. Het is geen geheim, ipidou niet tot de vurigste de len van West-Europa behoort en fin ideeën over de verdere ont- ig van dit deel van de wereld x>k niet beheerst worden door arme voorliefde voor democrati- irocedurcs. Als hij het in de voor het zeggen had, zouden hij paar andere regeringsleiders ven in onderonsjes uitmaken, hoe !uropa van morgen crliit zou •n zien. En hoewel hij het in de niet alleen voor het zeggen valt te vrezen, dat zijn voorkeur uidelijk stempel drukt op de top- itie die vandaag begint. Welis- worden ook de ministers van indse zaken er toegelaten, volgens de laatste berichten zal is een deel van de beraadslagin- iiitsluitend door de regeringslei- De Engelsen kennen de boeiende spreekwijze 'To bark up the wrong tree', tegen de verkeerde boom opblaffen. Men denkt daarbij aan honden, maar het beeld kan ook naar de mensenwereld worden overgedragen. Wij, in Nederland, blaf fen vaak tegen de verkeerde boom op. avai ivorden gevoerd, zij het met hulp jlkcn. om twee redenen een bedenke- wruitzicht. In de eerste plaats zo'n onderonsje lijkt te veron- illen, dat alle betrokkenen in de ig van hun land dezelfde positie :n. Deze veronderstelling is on- De premier van Engeland (om president van Frankrijk maar ijgen) is binnen het kabinet een lachtiger en onafhankelijker fi- dan bij voorbeeld zijn Neder- collega. Een bijeenkomst als Kopenhagen zet de deelnemers n voetstuk waarop sommigen niet thuishoren. bezwaar is algemener van Als de politieke eenwording van Europa wenselijk is en die is op het ogenblik minder ge- otort elijk te beantwoorden dan som- ,ni i denken dan zal ze zich in igd anzei pal democratische lijnen :n voltrekken. Een volwaardig pees parlement is daarbij onont- jk. Dat hebben we niet en als an Pompidou en Heath ligt, kun- we daar nog heel lang op wach- In deze situatie zijn onderonsjes 'regeringsleiders' die beogen, op nige gebieden een gezamenlijke pesc politiek uit te stippelen, rond- waarlijk, omdat er onvoldoende ieve democratische controle kan f en uitgeoefend op wat in zulke ijkingen wordt bekokstoofd. We [Man ook, dat het Franse streven ian dit soort topconferenties een )ees instituut te maken, in Ko- igen getorpedeerd zal worden. Jon de Nederlandse regering nochtans ing naar Kopenhagen heeft willen 1 n. is overigens wel te billijken, v n het eventuele belang van deze oepe mfcrentie voor de Nederlandse c amie. Hoewel er geen agenda is esteld. hoeft er niet aan te wor- getwijfeld, dat de oliecrisis een belangrijk onderwerp van gesprek rarmen. Zoals bekend is, wacht Beu'crland nog steeds op het bewijs, Ic EEG ook op het gebied van de 'rt oorzien ing de naam van gemeen- Pai waard is. Velen hopen en som- verwachten, dat dit bewijs in l.'jtnhagen zal worden geleverd. Wij het hopen, maar stellen tegelij- jd vast, dat, als Frankrijk en En id in principe bereid zijn die hoop [rvullen, ze daar in elk geval van :rland een prijs voor zullen vra- In dit opzicht komt het recente ;aanse aanbod, Nederland te en met zijn olievoorziening, onze ring vermoedelijk goed van pas. onderhandelingspositie ten op- van de EEG-partners is er rschijnlijk door versterkt. Waar- nlijk want het maakt natuur- wel wat uit, ten eerste, of Ameri- an zijn aanbod ook een prijskaart- teft bevestigd; ten tweede, wat er dat prijskaartje staat; .en ten derde, bet antwoor.d op deze vragen aan EEG-partners bekend is. Dat zouden wij op 14 december 1973 een ogenblik kunnen beseffen. Op de ze dag is het namelijk 25 jaar geleden dat de Duitser Josef Kotalla, vrijwilli ger in een SS-regiment, plaatsvervan gend commandant van het kamp te Amersfoort waar de Duitse bezetters Nederlanders en Russen aan zijn sa disme toevertrouwden zij wisten wat zij deden, die Duitse bezetters door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld werd. Kotalla heeft enige honderden gevangenen mee helpen fusilleren en dat was bepaald niet het ergste. Presi dent J. A. van Hamel merkte op dat de gepleegde mishandelingen zo hard vochtig en wreed waren, dat 'het kamp tot een hels verblijf is gewor den voor een niet te becijferen aantal Nederlanders'. Na de aanslag op Rauter werden 49 van de gevangenen door acht man on der leiding van Kotalla doodgescho ten. 'Misschien krijg je wel het ijze ren kruis', fluisterde zijn commandant Berg hem in, en Kotalla gaf de omver gefusilleerden persoonlijk het nek schot. De acht soldaten van het pelo ton gaf hij een borrel, of hij zelf het ijzeren kruis ontvangen heeft weet ik niet, maar Berg, de commandant die hem zijn gang liet gaan, herkreeg in 1960 de vrijheid al, daar heeft geen hond tegen gehuild, geblaft of ge jankt. Zoveel te meer gaat de horde te keer zodra iemand de overweging durft te uiten dat de Drie van Breda nu eens moeten worden vrijgelaten. De horde blaft dan tegen de verkeer de boom! GRATIE Het doodvonnis van Kotalla is niet uitgevoerd, hij kreeg gratie. Teen en kele jaren gelden de gemoederen over de kwestie van dé vrijlating van 'De Drie van Breda' weer hoog oplaaiden, kregen wij te lezen dat de eigenlijke oorzaak van de omzetting van de doodstraf in levenslang was, dat ko ningin Juliana op geen enkele wijze aan verdere executies heeft willen meewerken. Daar zou men respect voor moeten opbrengen: Men heeft een koningin of men heeft geen ko ningin. Mijn bescheiden mening is in de eer ste plaats, dat de Koningin haar me dewerking aan een terechtstelling moet kunnen weigeren wanneer zij zich daartoe van binnen uit gedwon gen voelt. Verder deel ik haar be zwaar tegen de doodstraf in het alge meen. Wat betreft de omzetting, door gratie, van doodstraf in levenslange gevangenisstraf is er dacht ik niets verontrustend aan de hand. Men zou zich alleen kunnen afvragen of het feit dat er gedurende de oorlog en in de eerste jaren daarna dan toch maar wel terechtstellingen hebben plaatsgevonden ons dan niet uiterma te meet verontrusten. Misschien is het tot verbazing van de lezer dat ik deze vraag ontkennend beantwoord. NOODWEER EXES In 1956 heb ik al eens uiteengezet hoe ik met deze schijnbare tegenspraak vrede heb. Ik vergeleek de kwestie toen met de strafrechterlijke situatie van het noodweer exes. Volgens vrij wel een ieders rechtsgevoel en ook overeenkomstig ons recht mag de aan gevallen mens zich verdedigen, ook al zou de aanvaller op zijn beurt nu slachtoffer worden. Maar er is meer, er kan zelfs een ver- ontschuldigingsgrond aangevoerd wor- door prof. mr. W.H. Nagel den wanneer de aangevallene, in een geëmotioneerde toestand waarin de aanval hem heeft gebracht, niet op slag heeft kunnen ophouden. De opge wekte "verdedigingsagressie freewheelt als het ware nog heel eventjes na. Let wel, 'noodweer exces' rechtvaardigt niet, maar houdt een verontschuldi- gingsgrond in. Hij kan dus slechts worden aangevoerd voor direct, niet te lang na de aanval plaatsgevonden reactie. Deze voor personen voorziene veront- schuldigingsgrond kan men met soort gelijke beperkingen ook aanvaarden voor sociologische figuren en structu ren. Het is dc Koningin die met haar Gevangenhouden nu niet langer aanvaardbaar 'nu is het genoeg geweest' het einde van de periode van de gelding van het noodweer exces voor het volk heeft aangegeven. In de tweede plaats neem ik aan dat de Koningin principieel tegen de doodstraf is, en dat dit feit haar het einde van de terechtstellingen des te gemakkelijker heeft kunnen doen vaststellen. Ik vind dat een instelling die bij de Nederlandse cultuur past, en mag mijzelf wel uit de genoemde oratie citeren: 'Die executie van een straf, waar de veroordeelde nooit meer onderuit kemt, waar hij in blij ven moet, preverteert het karakter van de straf. De grenzen van een strafstelsel zijn derhalve bepaald door datgene, wat een veroordeelde kan verdragen, wil hij zijn plaats in de gemeenschap weer kunnen innemen. DOODSTRAF GEEN STRAF Hiermee heb ik feitelijk al uitgespro ken dat de doodstraf waarmee deze grens immers onherroepelijk over schreden wordt, geen straf is. De doodstraf is juridisch een onredelijk heid, een onding. Ik zeg hier, dat het doden als straf onmenselijk is. Dat wil iets anders zeggen, dan dat het doden in de strijd om zelfbehoud on menselijk zou zijn. Ook zij, die me nen, dat men, in oorlog aangevallen, beter kan omkomen dan zelf te do den, zullen geloof ik niet zozeer dit doden in zelfverdediging onmense lijk achten, dan wel de supermenselij- ke houding van het dulden aanbeve len'. Dit voert ons tot het laatste punt; Is het redelijk, heeft het in lijn van de verwachtingen gelegen, kan de Konin gin hebben bedoeld, ja, is het recht vaardig, te eisen dat de begenadigde nu tct de dood in gevangenschap moet blijven? Zie boven: nee. De ge vangenisstraf heeft manifeste en la tente functies. Tot de functies be hoort niet, het laten dood gaan van gevangenen. Dat het Nederlandse volk dat niet wil zien vind ik beperkt. Ik ga zelfs zover, dat de slachtoffers van 1940 tot 1945 opzettelijk beperkt van inzicht gehouden worden door veel leidslieden, die de meute liever niet tegen de bomen willen laten opblaf fen. tegen de bomen die daar in wer kelijkheid voor in aanmerking komen. TWEE GROEPEN Ik zei al dat de ook in Amersfoort aanwezige controleur, inspecteur en chef van Kotalla al in 1960 weer op vrije voeten gesteld is, en dit leidt mij tot professor C. F. Rüter van de stedelijke universiteit te Amsterdam, die in 1972 in een uitvoerige analyse aangetoond heeft dat twee groepen van de Duitse misdadigers zijn ge straft, maar dat één belangrijke groep de dans is ontsprongen. Gestraft zijn de allerhoogste nazibonzen voorzover ze geen zelfmoord hebben gepleegd, en gestraft zijn de lagere, de uitvoer ders, die bloedende handen kregen. De grote middenmoot, die de misdadi ge mogelijkheden in belangrijke mate meebepaald heeft, is de dans ont sprongen, tot die middenmoot behoor den de niet al te opvallende leden van de Duitse militaire bevelhebbers en stafleden. Zij hebben de plannen tot de overrompeling van vreemde, soms buurlanden, waar straks de Kotalla's tekeer zouden gaan, ge maakt. Ze hebben de veroverde gebie den met hun legers bezet gehouden en het de Kotalla's mogelijk gemaakt vrij te blijven 'werken'. Waarom is Hitiers generale staf door het tribunaal van Neurenberg niet tot een misdadigersorganisatie verklaard, zoals de aanklagers wensten? Voorna melijk niet, daar het tribunaal ver klaard heeft, omdat die staf geen 'orga nisatie' of 'groep' was in de zin van artikel negen van het Charter. Met deze formalistische handgreep heeft het westen zijn verdachte aanstaande bondgencten kunnen redden. Hoewel het tribunaal tot de uitspraak komt dat de kerels van Hitiers staf geen groep of organisatie vormden in de zin van artikel negen dus niet als zo danig konden worden veroordeeld, voegt het hieraan 'tot troost' nog wel een paar woorden toe. 'Zij waren in grote mate verantwoor- Josef Kotalla zoals hij er tijdens de oorlogsjaren uitzag. delijk voor de ellende en het lijden van Hitier en de zijnen academisch en mannen'. 'Zonder hun militaire lei ding zouden de agressieve ambities van itler en de zijnen academisch en onvruchtbaar gebleven zijn'. Ofschoon zij naar de woorden van het Charter dan geen groep vormden 'they were certainly a ruthless military cast', wat betekent: 'Het was zeer zeker een on meedogende militaire troep'. Kortom, het Duitse militarisme blceide met zijn tijdelijke bondgenoot, het nazis me. evengoed of zelfs beter dan het in het verleden ooit gedaan had. 'Het is de waarheid dat zij aktief deelna men aan of als getuige toekeken bij Hitiers brutale misdadigheid, een mis dadigheid groter en schokkender dan de wereld ooit het ongeluk gehad had mee te maken'. (Zie deel 22 van de stukken van het internationale mili taire tribunaal te Neurenberg, bladzij de 484). Een van deze verdachten was Bennec- ke. De emoties van het Nederlandse volk, die het denkbeeld van de vrijla ting van J. J. Kotalla oproept, is even verachtelijk als de onnadenkendheid en onderworpenheid waarmee het Jürgen Bennecke in 1967 zijn intrek laat nemen in het kasteeltje in Bruns- sum. Hij kwam in de plaats van de aangewezen Hitler-militair Schnez, maar die was zelf voor Nederland ab soluut niet aanvaardbaar wegens zijn verleden. eBnnecke wel. Hij meldde zich in 1930 vrijwillig als aspirant-of ficier bij het rijksleger; en leek weer een militaire toekomst voor Duitsland te dagen! Tijdens de tweede wereld oorlog diende hij in verscheidene functies bij de generale staf, in de Balkan en in Rusland. Hij heeft in naam van de Führer en het facisme dood en verderf gezaaid, een ellende die ondermeer geconcretiseerd werd door de Drie van Breda. Maar Ben necke kwam eraf met in totaal twee jaar Engelse krijgsgevangenschap. In 1952 werd hij in de commissie be noemd die de herbewapening van West-Duitsland moest organiseren. Het is op 14 december 1973 nodig, vast te stellen dat het niet aanvaard baar is de Drie van Breda gevangen te houden. Gerechtigheid is distribu tief, of is er niet. Het is nodig, de ogen te openen voor het feit dat de ongerechtigheid een berekende onge rechtigheid is. Er zit systeem in onze ongerechtigheid. En het zou tegen dat systeem moeten zijn, waartegen wij, honden van Nederland, moeten leren blaffen. Mr. W. H. Nagel is hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. WIERINGERMEER De negentien jarige H. J. van Apeldoorn en de twintigjarige P. H. Holland, resp. uit Driebergen en Nijmegen, beiden mili tair, zijn omgekomen toen het auto busje waarin zij zaten vanaf een zij weg de E10 wilde oprijden en door een vrachtwagen met oplegger gegre pen werd. Een derde militair, die in het busje zat, werd levensgevaarlijk gewond. max. neer- temp. slag ss" atTA De 33-jarige portper Ge- e 5 D- heeft bekend het schot te mai &en gelost, dat een einde maakte ianai1 leven van de 25-jarige Franse van Mtuee Marquirita Guimese. Het •weghaal dat twee gewapende mannen sexclub zouden zijn binnengedron- I en een van hen de jonge vrouw lotel hebben neergeschoten, had de pel. tjer en de Francaise Christine J. daar ook werkte, verzonnen. - istine heeft nog geen bekentenis elegd. °fge heeft de rijkspolitie verteld, EO het wapen, een stengun, in de ans('ken lag, waar hij zich met het Stoffer bevond. Toen hij het wa- I ja1 pakte, zou hij waarschijnlijk met gfr i vinger ergens tegenaan zijn geko- ;tan- n. waardoor het schot afging. De i de el trof de francaise in de buik. ileS- na een mislukte poging de hevig izet *dende wond te verbinden, werd vrouw naar een ziekenhuis ge- cht Daar overleed zij. Amsterdam regen 7 1 De Bilt regenbui 7 2 Deelen regenbui 7 1 Eelde regenbui 7 3 Eindhoven regenbui 8 3 Den Helder weerlicht 7 0.1 Luchth. R'dam regenbui 8 1 Twente regenbui 7 1 Vlissingen regen 8 0.6 Zuid-Limburg regen 7 1 Aberdeen hagelbui 5 3 Athene geheel bew 13 0 Berlijn regen 4 4 Bordeaux motregen 12 1 Brussel regenbui 8 0.2 Frankfort zwaar bew 6 0.6 Genève regen 4 0.5 Helsinki sneeuw —2 0.1 Innsbruck sneeuw 1 0.1 Kopenhagen sneeuwbui 4 0.4 Lissabon onbew 16 0 Locarno licht bew 1 0 Londen zwaar bew 9 0 Luxemburg zwaar bew 6 3 Madrid onbew 12 0 Malaga onbëw 17 0 Mallorca licht bew 14 0 München regen 4 0.3 Nice onbew 14 0 Oslo geheel bew 0 6 Parijs geheel bew 11 0.1 Rome onbew 12 0 Split geheel bew 10 0.1 Stockholm sneeuw 2 3 Wenen ijzel 0 0.1 ZUrich regen 5 1 Casa Blanca onbew 17 0 Istanboel onbew 10 0 Las Palmas half bew 0 ZONNIG SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER err: cCZb BEWOLK NG REGEN 10 MAX. TE MP. HAGEL 70 MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmil Een schouderklopje voor olie-arm Nederland om de moed er in ie houden komt van zes joodse inwo ners van San Francisco in Califor- nië. Of eigenlijk een flinke klap op de schouder, want die zes twee echtparen en twee eenlingen kochten in het weekblad San Francisco Jewish Bulletin een hele advertentiepagina om persoonlijk hun bewondering voor ons land uit te spreken. Bovenaan staat een kaart van Europa met de tekst: Navo-landen: nee! Nederland: ja! en dan volgt de verklaring in de vorm van een brief, gericht 'Aan Holland'. Dit is, aldus de brief, zonder twij fel de meest beschamende periode voor West-Europa sinds München, en voor Japan sinds Pearl Harbgr 'De houding van Nederland staat in scherp contrast met het lafharti ge gedrag van de meeste Westeuro- pese landen en Japan. Die landen zijn zonder enig verzet voor de olie sjeiks door de knieën gegaan en zijn desnoods bereid Israëls be staansrecht, mensenlevens en hun eigen eer voor olie te versjache ren. Het is om misselijk van te worden, dat Duitsland en Japan, die toch de grootste mensenslach- tina aller tijden op hun geweten hebben, aan die ervaringen niet wat meer moreel verantwoordelijk heidsgevoel overgehouden hebben. Zo mogelijk nog erger is het, dat Engeland en Frankrijk, die eens zij aan zij streden voor de mense lijke waardigheid, die morele ver antwoordelijkheid volkomen kwijt zijn. Maar Nederland, dat weigert zich voor de oliesjeiks in het stof te buigen, houdt de hoop op een menswaardige toekomst levend. Wij willen op alle mogelijke ma nieren onze gevoelens van respect uitdrukken. Als we naar Neder land kunnen gaan in plaats van naar andere Europese landen of naar Japan, dan zullen we dat doen. Kunnen we net zo goed van de KLM gebruik maken als van andere Europese of Japanse lucht lijnen, we zullen het niet nalaten. Als wij als zakenmensen of consu menten Nederlandse artikelen kun nen kopen in plaats van goederen uit andere Europese landen of uit Japan, dan zullen we dat zeker doen. We koesteren niet de illusie dat we ons in een zaak van enige eco nomische betekenis storten, maar voor ons is het een manier om on ze achting voor een groot land tot uitdrukking te brengen en boven dien een kwestie van zelfrespect. Wij zijn er zeker van dat miljoe nen anderen precies zo over Ne derland denken'. In de verklaring staat nog, dat het ook Nederland icas dat na de afge dwongen sluifing van het kamp Schönau in Oostenrijk spontaan aanbood een opvang mogelijkheid voor Russische joden op doorreis naar Israël te creëren. Dat is een beetje al te mooi voorgesteld, want het plan is nooit verder gekomen dan een schriftelijke suggestie in de Tweede Kamer. Maar een aardi ge brief is het wel De kaart van Europa met ons land als gunstige uitzondering tussen de andere Navo-partners, zoals die is afgedrukt boven een paginagrote open brief in een in San Francisco verschijnend weekblad. Groepsleider Peter Kits van Groot Emaus in Ermelo (dus niet die verzorgingsinrichting waarvoor de actie-Ermelo gevoerd wordt) heeft samen met een kinder- en een ge mengd koor een l.p. volgezongen met geestelijke liederen. Niet zo maar voor de lol, maar voor 'zijn' kinderen op Groot Emaus, aan wie de opbrengst besteed wordt Daar om hopen hij en zijn collega's na tuurlijk dat veel mensen 17,65 (plaat plus verzendkosten) op post giro 1135719 tn.v. de heer K. J. Klok, Veldweg 1, Ermelo, willen storten, die dan de l.p. zo gauw mogelijk thuis krijgen. Hoe meer verkochte platen, hoe meer vreugd op Groot Emaus. De Amerikaanse politie mag voort aan iedereen die aangehouden wordt, tot op het bot fouilleren. Vluchtig aftasten op wapens is niet meer genoeg, zelfs niet als het alleen maar om een verkeersover treding of een ander licht vergrijp gaat want je weet maar nooit. Die beslissing is genomen door het ne gen leden tellende opperste ge rechtshof in Washington waar van overigens drie leden tegen stemden dat voorbeelden bij de hand had van automobilisten die alleen voor een verkeersfout wer den aangehouden en later drugs op zak bleken te hebben. Vandaar dat het hof een diepgaande visitatie noodzakelijk achtte, die de ploitie nu het recht geeft allerlei bezittin gen in beslag te nemen die niets met de reden van de arrestatie te maken hebben. Onze waterbedrijven zijn voor het drinkwater nu nog voor éénderde, maar in het jaar 2000 al voor twee derde op het oppervlaktewater aan gewezen. Logisch dat ze zich er het hoofd over breken hoe dat dan wel zal moeten, want het water doet niets anders dan alsmaar verder vervuilen. Groot belang bij goed drinkwater hebben de jongeren, die in 2000 net in of tegen de mid delbare leeftijd aan zullen zitten en dus nog lang moeten kunnen drinken. Om hen van de ernst van de watertoestand te doordringen, gaat het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne tien duizend folders over twee drinkwa ter-films naar scholen en jeugdor ganisaties versturen. Ook perso neelsbladen en waterleidingbedrij ven krijgen wat exemplaren. De films zelf zijn eventueel aan te vragen bij de filmotheek van de rijksvoorlichtingsdienst. Ze heten 'Dorstig Europa' en 'Water voor waterland' en gaan uiteraard over de watervervuiling en waterzuive- rings-problemen, met als de folders Jarig Alles wat op geheven wordt, bestaat volgens ons niet langer, maar met een regi ment zit dat blijkbaar anders. Zo is het vierde regiment infanterie opgeheven, maar niettemin gaan oud-militairen z'n 160ste verjaar dag vieren. Dat gebeurt op 12 ja nuari en wie behoefte heeft met de 'overledene' te fuiven, moet zich opgeven bij secretaris A. Ou- werkerk, Hooglandse Kerkgracht 2 in Leiden. 'Kon je echt geen andere weg vinden om de spits-drukte te ontlopen?' Kouder Van onze weerkundige medewerker Het wordt kouder. De polaire show speelt zich af in de staart van een stormdepressie van 975 millibar in de Oostzee met welwillende medewerking van een Atlantisch hogedrukgebied, waarvan het centrum zich gisteravond met 1039 millibar dichtbij het weer- schip K ten westen van de Golf van Biskaje bevond. Trogstoringen op de Noordzee deden heel wat buien met hagel ontstaan, terwijl er zich boven dien een stormveld ontwikkelde. De wind loeide gisteravond vooral aan de Schotse oostkust: St. Abb's Head rap porteerde om 19 uur een noord-noord- wester storm van gemiddeld 10 Beau fort met uitschieters tot 12 Bf. (or kaan). De wind had er een maximale snelheid van bijna 120 km/uur. Wind stoten van 10 Bf. werden onder meer gemeld door Prestwick en Manchester. Op de meeste plaatsen in Schotland en noord-Engeland viel de neerslag nog als hagel, wat meer noordelijk mei sneeuw. Op de Shetlands lag bij een temperatuur van 1 graad Cel sius gisteravond 2 cm. Het is te ver wachten dat ook Nederland tijdens het weekeinde wat meer in de greep van de poolkou komt, waarbij sneeuw buien eveneens mogelijk zijn en voor de afwisseling ook weer eens lichte vorst in de nacht. Op IJsland vriest het op dit ogenblik streng. Gistera vond gaven Reykjavik en Akureyri -14 en een station in het uiterste noordoosten -15 gr. C. Het onweer dat zich gisteren plaatse lijk in Nederland en op de Noordzee voordeed, heeft 'profeet' Pruiksma in Boxum ervan overtuigd, dat ons dit seizoen geen werkelijke winterkou te wachten staat. Eerder denkt hij in de richting van een zacht seizoen, even als in 1966-'67 toen het in de eerste en tweede week van december ook on weerde en de maand zeer nat werd met plaatselijk meer dan 150 mm neerslag. In februari volgden drie fu rieuze stormen, waarvan er één de Urker kotter 'Maartje' deed vergaan met vijf man. Tenslotte nog een contrast: op 5,5 km hoogte werd gistermiddag in Assoean (Egypte) -10 graden Celsius gemeten: daarentegen in het noord-Finse So- dankylü -37 gr. C. HOOG WATER 15 december Vlissinp.en: 5.31—17.56. Haringvlietslutzen: 7.20—19.41. Rotterdam: 8.1520.58. Scheveningen: 6 42— 19.08, IJmuiden: 7.26—19.52. Den Helder: 11.38—23.34, Harlingen: 1.12—14.06. Delfzijl 313.—15.56.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7