Bejaarden leggen eerste steen voor nieuwe 'Oudeliedenhuis' ll Alphens wethouder M. Paats burgemeester van De Lier Elvi Couture Trevira Rederij H. Messemaker breidt vloot uit De andere waarheid over Leiden Nieuwe Leidse Courant Agenda Leiden Financiële zorgen in Warmond J. J. Jurrissen (78) overleden Raad Valkenburg Vijf pijlen op de Leiderdorpse boog Pleidooi voor behoud van Romeins schip HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL jjlIDEN 'In Leiden hebben we wo een aantal mensen die gewoon gebruik maken van de rechten £e Ze hebben, die te pletter gelopen jjjn bij allerlei instanties'. Aan het foord is de heer Boot, werkzaam bij je afdeling gezinsmaatschappelijk werk bij de Leidse sociale dienst. De ze uitspraak viel tijdens een avond deze week op Augustinus over wat neutraal 'de Leidse sociale problema tiek' genoemd kan worden. Het is al tijd weer wat teleurstellend als je hief* merk* hoe die avonden steeds op de- het K manier verlopen. Een goedwil- lende organisator- vaak een studenten- vereniging- nodigt wat mensen uit het •veld' uit, en in de zaal zit een klein aantal oude getrouwen die meestal toch al weten wat ze te horen krijgen. Het is misschien wel aardig om het terloop van wat er nu in zo'n zaaltje zoals ditmaal de Augustinuszolder plaats vindt te schetsen. Boven geci- e leerde heer Boot opent de rij. "Vaak j» horen wij de hulpvraag van deze ge- 2 cha» depriveerden niet. want je ziet ze niet Hen er ik n g ei laats boek ten ti i om: 1 10g{ ikt ;en eneei van is ga t, ma Op b «EROlW/KWARTET DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 STAD EN REGIO L3 omdat ze hun rechten niet gebruiken, om wat voor reden dan ook. In veel ïkt v3'gevallen hebben ze geen gehoor ge- ilisen ronden, zijn ze niet aanvaard bij som- mige instanties. De verbale mogelijk heid ontbreekt ook vaak om die pro- 1 legt Hemen op tafel te leggen. Wij mer- fij nu ien dat wij twee talen spreken, wij istenil komen namelijk dan ook niet verbaal over'. En aan de andere kant; 'Hulp 1 moet niet ontaarden in bemoeizucht'.. Ie fas 'Nieuw' probleem bij de sociale blijkt dienst; de gescheiden en verlaten vrouw.' dat is aardig aan het toene- men. vooral bij jonge huwelijken'. De heer v d Velde van het clubhuis De Zevensprong (Noord) over de geschie- f^denis van het clubhuiswerk: 'Het is rond de eeuwwisseling ontstaan met het doel om werkende jongeren al thans iets te kunnen bieden na het werk Nogal paternalistische, het kapi- ial bepaalde wat er gebeurde en de verheid wist wat goed voor hen was. Pas later is het idee ontstaan om meer te doen dan lapwerk, iets aan de "j situatie, de voorwaarden te verbete- LEIDEN Twee bewoners van het -Gereformeerd minne- of arme man nen en vrouwenhuis (kortweg: Ou deliedenhuis), dat thans nog aan de Herengracht is gevestigd, hebben gistermiddag symbolisch de eerste steen gelegd voor het nieuwe bejaar denhuis dat op een steenworp van het oude aan de Nieuwe Rijn wordt gebouwd. Symbolisch, omdat er al ettelijke honderden stenen gelegd zijn. Het gebouw zal over een jaar gereed zijn, en zorgt voor een ver dubbeling van de huidige beddenca paciteit (45). Het gebouw (zie teke ning boven) zal bestaan uit drie vleugels, deels met drie woonlagen, en een bijgebouw. De ingang komt te liggen aan de Kaarsemakerstraat (tegenover het le ge Minnehuis). Temidden van het U-vormige gebouw is een grote tuin gecreëerd met uitzicht op de Oramje- men tien wooneenheden voor bejaar- men tien wooniheden voor bejaar den, die extra veel zorg nódig heb ben (o.a. minder validen), de overi ge kamers zijn op de verdiepingen gesitueerd. Er komen meerdere re creatieruimten waaronder een to neelzaal), een bibliotheek en een biljartkamer. In het twee verdiepin gen hoge bijgebouw komen een di rectiewoning, een moruarium en een bezinningsruimte. De bouw van dit nieuwe Oudelie denhuis heeft aanvankelijk nogal ge ruisloos de demping van de Waard- gracht ingehouden, reden waarom een half jaar geleden protesten los barstten. Zo heeft de Kroon nog steeds geen uitspraak gedaan inzake het beroep, dat elf Leidenaars aante kenden tegen de bouwplannen, in casu de gedeeltelijke demping van de Waardgracht, die volgens voor schriften van het hoogheemraad schap Rijnland nu geheel zal moeten worden gedempt. Ondanks het be roep is de bouw na verloop van tijd weer hen-at. is, en, p hient als es lijk laar el a lij n •guv; ïseUjb ger» t. tó leid Die op' te Lei and :z.): Ie gtl eng" F. A Krat irdio izea ting'. um:J nburf •kh. ziin bekende klanken, maar daar om zijn ze niet minder waar. V. d Velde gaat er nog eens on in, de vi cieuze cirkel van lage scholing, laag inkomen, slechte huisvesting, geen ruimte voor studie van kinderen enzo voort-;. het laten afweten van de Uni versiteit, het culturele werk dat zich richtte op het 'nokrikken van indivi duele gevallen'. Wat wil het clubhuis werk nu? 'Natuurlijk moet je indivi duen blijven helpen, maar mensen moeten ook in groepen met hun situa tie bezi? ziin. er moet piaen kadervor ming plaatsvinden V"k maar naar wijkcom'të's. Hie na eon naar iaar he lemaal hun eigen woordvoerder kun nen zijn. .T° moet ?nod zinn dat te vaak wel? met montwn die in hun e'- gen werksituatie ten enemale niet ge wend ziin hun mond te kunnen open doen'. Een langdurig proces met veel vallen en opstaan van het betekenis geren aan mensen, ze uit de apathie halen. Het is heel geduldig werk. waar misschien eep andere maatschap pij voor nodig is, zo concluderen de sprekers. De intellectualistische school, de dom heid die vaak domgehoudcnheid is, de andere taal en communicatie, ze pas seren allemaal de revue. Twintig men sen in een zaaltie horen weer eens die andere waarheid over Leiden, en die mag eigenliik best meer gehoord ,worden. Misschien iets voor het lus trum van de Universiteit, bij het be- ,|in van haar vijfde eeuw in deze stad? Jon Hoekema. Oud-medewerker IMLC: 'Je moet altijd klein beginnen' Van een onzer verslaggever» AlLPiHEN De lieer M. Paats (38), mi nog wethouder van onder wijs, sociale zaken en culturele zaken in Alplien. is per 1 januari 1974 benoemd tot burgemeester van bet V estlandse dorp De Lier. Hij volgt als zodanig de lieer P. B. Bonman op, die deze zomer om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen ging. Het eigen ochtendblad yoor èlk protestants Christelijk gezin In Lelden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS DONDERDAG 13 DECEMBER Collegezaal Sterrewacht. 8 uur prof. dr. J. H Oort over De Magelhaense Stroom. LAK-theater. Levendaal 150, 8 uur Literaire avond niet Jacq. Hamelink. Technische School Don Bosco Boerhavelaan. open huis. Stadhuis. 6 tot 8 uur spreekuur soc. raads- Gehoorzaal 8 uur, concert chr. oratoriumver- enigiing Con Amore o.l.v. Jan Pasveer Kan- tate nr. 21 J. S. Bach (Ich .hatte viel Be- klimmcrnis) en Dona Nobis Pacem van R- Vaughan Williams, Andrée Maillard-Back so praan, Elise Galama alt. Marius van Altena tenor, Ruud van der Meer bas en Simon C. Jansen orgel. Orkest. Ge. Orkest Zuid-Hol land APOTHEKEN REGIO LEIDEN De avond-, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden' wordt waarge nomen van vrijdag 7 tot 14 december door de apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171 Leiden, de apotheek Voorschoten en de apotheek Beker Lijtweg 4 Oegstgeest. CAMERA: 'Hammer Smith is out* 18 jr. Dag 19.00 en 21.50 uur, ma. di do en vr 14.30 uur. K ndermatinee. Kuifje en de zonnetem pel za en zo 14 30 uur. zo 16.15. Nachtv. Worsalmo vr en za 24 00 uur. LIDO: Live and let die. (James Bond) dag 14.30, 19 00 en 21.15 uur. zo 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. 14 jr. STUDIO: Papermoon. 14 jair. tijden zie LIDO. LUXOR: 'De stalen arm', 18 jr. dag 14.30, 19.00, en 21.15 zo 16.45. TRIANON: 'De schranspartlj". 18 jr. dag 14.30, 19 00 en 21.15 uur en zo 14.15. 16.15. 19 00 en 21.15 uur. REX: The Porno Babij'. 18 Jr. Tijden zie Tri anon. Inlichtingen: FJvi Couture. Confec 'Je moet altijd klein beginnen', ant woordt de heer Paats geboren en ge togen in Leiden op onze vraag of hij deze specifieke tuinbouwgemeente doelbewust heeft uitgekozen. 'Ik heb tot nu toe nog maar oppervlakkig kennis gemaakt met De Lier, ik ben er een keer met mijn vrouw doorheen gereden. De kennismaking moet nog helemaal volgen. Ik wacht op een te lefoontje van het gemeentebestuur'. Heeft de heer Paats wel eens eerder gesolliciteerd naar een burgemeesters- baan? Dit blijkt inderdaad het geval te ?ijn. Misschien ook wel omdat be stuurlijke taken hem de laatste tijd zodanig in beslag nemen, dat hij nau welijks meer aan zijn oorspronkelijke functie in het onderwijs toekwam. Vanaf zijn 21ste jaar stond hij voor de klas, aanvankelijk als onderwijzer in Rijnsburg, later als leraar neder- lands, geschiedenis en muziek op .Ie Leidse Hout-mulo en in 1960 'verhuis de' hij naar het christelijk lyceum in Alphen. waar hij nu al vijf jaar wet houder is. De heer Plaats is overigens enige jaren journalistiek medewerker van deze krant geweest. Afscheid De heer Paats: 'De combinatie van die twee taken gaf mij de laatste tijd steeds meer problemen. Ik geef .iu nog maar zeven uur les. Tot augustus gaf ik 15 uur nederlands en 7 uur maatschappijleer'. Zijn definitieve af scheid van het onderwijs vindt hij jammer, maar niettemin lijkt het bur gemeestersambt hem erg aan te trek ken. Van het profiel, dat de Lierse raad van z'jn nieuwe burgemeester heeft geschetst weet hij niet het fijne. 'Ze wilden in elk geval iemand die oe cumenisch kan denken, en die kan meedenken in de speciale problema tiek van het Westland. Ze hebben daar ook een intergemeentelijk over legorgaan; ze wiilen dus niet iemand, die strikt lokaal denkt. Een ander be langrijk punt in De Lier is de opvang WARMOND De slechter wordende financiële positie en het voor 1974 ge raamde begrotingstekort zijn voor B. en W. aanleiding stil te staan bij de vraag of het tijd is een aanvrage in 'te d'enen voor een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Daarbij is het wel noodzakelijk de konsekwenties on der ogen te zien. De aanvullende bij drage kan voor ten hoogste drie jaar worden verleend en uitsluitend wor den toegekend als de eigen inkom stenheffingen tot een redelijk peil zijn opgevoerd. Ook moet er dan spra ke zijn van een situatie waarin de al gemene middelen aanmerkelijk tekort schieten in de voorziening van de noodzakelijke behoeften. Warmond heeft alleen al op de onder- wijsuitfepring 73.025 tekort. HAARLEM In B'oemendaai is op 78-jarige leeftijd de heer .1 J Jurris sen, oud directeur van de NZHVM, overleden. Vele jaren is de heer Jur rissen directeur van de NZH geweest. Hij was ereburger van Haarlem en of ficier in de Orde van Oranje Nassau. De crematie geschiedde in stilte. van de jeugd. Maar ja, je hoort pas iets van dat profiel, nadat je gesollici teerd hebt'. Kan hij aan de grote lij nen ervan beantwoorden? Paats meent van wel. 'Zo'n profiel stelt na tuurlijk altijd een aantal idealen, en de vraag is natuurlijk of ik aan Alios kan voldoen. Maar we doen ons best'. In ieder geval krijgt de heer Paats een raad om zich heen, die voor het overgrote deel uit confessionelen be staat: 4CHU-7.etels, 3 voor de ARP, 3 voor de KVP, 1 voor D'66, 1 voor de PvdA en 1 voor de WD. Paats is zelf lid van de ARP. Groei Even terug naar Alphen. Er gaan de laatste tijd nogal eens wat kritische stemmen op over de baanbrekende groei, die Alphen doormaakt. In Alp hen is een duidelijke scheiding vol trokken tussen de 'echte' Alphenaren en de import (Ridderveld). Wat vindt Paats ervan? Hij gelooft dat het wel meevalt. 'Het kan ongelukkiger. Er zijn mensen die over en weer in orga nisaties zitten. We zullen er alleen in moeten slagen om van het centrum een echt ontmoetingspunt te tnake.i. Maar in kleinere gemeenten heb je dat probleem ook. Alleen de schaal is anders. Er zijn nog wat vragen op net vlak van de samenlevingsopbouw. Daar moet goed over gepraat en nage dacht worden. Maar die problemen zijn volgens mij niet zo groot als wel eens gesuggereerd wordt'. En de groei op zichzelf? 'Het gemeen tebestuur zal zich moeten bezinnen ->p de verdere uitbouw van Alphen. Maar dat hangt natuurlijk af van een aantal externe factoren. Met de aanvaardiflfe van het structuurplan is alleen maar gezegd: zo zcu het kunnen'. De heer Paats is nogal veel betrokken geweest met de jonge garde, die steeds meer kritiek op die groei uitoe fent, met name op het plan Kerk on Zanen. Paats: 'Ridderveld II, dat is iets, dat kan niet gestopt worden. Maar Kerk en Zanen kijk es, elke actiegroep moet beseffen dat het één aspect naar voren brengt. Dat is het bestaansrecht van een actiegroep'. Is hijzelf voorstander van Kerk en Za nen? 'Als de behoefte aan woningen in de Randstad tegen die tijd zo groot zal zijn als berekend is en er zijn geen andere bouwplaatsen beter ge schikt dan moet Alphen daar niet afwijzend tegenover staan'. land) van 8.000 inwoners de laatsre tijd tegen twee grote problemen op keek: het burgemeesterloze tijdperk en het onthouden van goedkeuring aan de bouwplannen door G.S. Aan elk van deze problemen lijkt nu een einde te zijn gekomen. De nieuwe burgemeester is er, en G.S. hebben dezer dagen vrij onverwacht toch nun goedkeuring gehecht aan een contin gent van 235 woningen, waarmee 'n het voorjaar wordt begonnen. Slotvraag. Burgemeesters komen nog al eens in het nieuws door hun veel eisendheid ten aanzien van de ambts woning. Heeft de heer Paats ook spe ciale wensen? 'Nou nee hoor, dat valt best mee'. Dus als er een goede oude re woning staat, dan geeft dat verder geen problemen? 'Beslist', zegt Paats. Diepte KATWIJK Morgenochtend omstreeks 10 uur gaat bij scheepswerf 'De Stari' te Dordrecht een gloednieuwe kotter te water. Het wordt de KW 45 en de boot werd gebouwd in opdracht van rederij Hendrik Messemaker. Hoe stelt hij zich zijn nieuwe taak. voor, als een burgervader of als oen zakenman? Paats wil nog niet graag een image opgedrukt krijgen. Maar is hij dan het type-Gallas, dat een ge meente groot wil maken? 'Ik wil eerst kijken of het zinvol is dat een ge meente groeit. Ik heb graag wat te doen. maar dat hoeft niet per se in de breedte te zijn, dat kan ook in de diepte. Ik hoef niet per se een ge meente te hebben waar de huizenrijen blok aan blok uit de grond schieten' Overigens zal De Lier wel blij zijn met zijn komst. Onze informatie leert dat deze gemeente (met een van de grootste tuinbouwveilingen in het Vernielingen gaan door LEIDEN In november werd aan ruiten van scholen voor 3389 ver nield en aan daken van scholen ƒ2340. Dit geldt alleen openbare scholen. De vernielingen aan bijzonde re scholen bedragen in de regel het drievoudige. 'In mei komt de KW 45 in de vaart. Hij zal 'Anna Hendrika' heten, naar mijn kleindochters, die op hun beurt weer naar mijn vrouw Aanna en mij zijn vernoemd', aldus de heer Messe maker. Momenteel heeft de rederij de KW 215 in de vaart, die ook 'Anna Hendrika' heet. 'Wij weten nog niet of wij de 215 gaan verkopen, of hem zelf houden. Is dat laatste het geval dan zal deze kotter een andere naam krijgen. De nieuwe gaat in ieder ge val 'Anna Hendrika heten'. Rederij Messemaker begon in 1961 met de KW 174, diie later werd ver kocht aan rederij C. Varkevisser en nu als de 'Cornelis' nog steeds ter vis vangst gaat. De nieuwe KW 45 is 34.50 meter lang en 8 meter breed, wordt voorzien van een 1425 pk Storkmotor en heeft een holte van 4.10 meter. Hij krijgt uiter aard een hijpermoderne nautische ap paratuur. Schipper van de KW 45 wordt Huibert Messemaker, zoon van reder Hendruk Messemaker, die nu het bevel voert op de KW 215. Mocht de hudige 'Anna Hendrika' niet wor den verkocht, zodat Messemaker twee boten in de vaart krijgt, dan wordt de jongste zoon Hendrik, nu stuurman op de KW 215, schipper van deze kot ter. VALKENBURG Bij de behande ling van de gemeentebegroting van Valkenburg kwam wel naar voren, dat de financiële positie van de gemeente niet rooskleurig is. Vandaar de ta riefsverhogingen, die B. en W. voor stelden. Daaidoor komt 43.000 meer in het gemeentelaatje. En dan is het tekort gedekt. Mevr. mr. De Jong sprak haar waardering uit voor B. cn W. om de begroting toch sluitend te krijgen. Evenals zij liet de heer Dol- dersum uitkomen dat men met belas tingverhogingen maar niet onbeperkt kan doorgaan. Veel aandacht gaf de heer Doldersum aan de verkeerspro blematiek. Het grote aantal auto's naar en van het vliegkamp geeft hem zorg. De toestand van Voorschoterweg cn Hoofdstraat noemde dit raadslid slecht. Dc heer Schipper verklaarde, dat de CHU in overgrote meerderheid een nauwe samenwerking met de ARP voorstaat. Uu moet de burgerij zelf 't gelag beta len. En de begroting laat geen ruimte meer, nog enige wensen te vervullen. Ook de heer Van Leeuwen sprak in dit verband van een bittere pil. Hij wilde welen hoe het staat met de bouw van de 24 bejaardeowoningen. En vroeg zich af of er geen dringen der zaken zijn dan de bouw van een sporthal. LEIDERDORP Het gemeentebe stuur van Leiderdorp stelt zich voor, in 1974 de volgende zaken aan te pak ken; een sportzaal in Binnenhof (o- verdag te gebruiken door de scholen en in de avonduren door verenigin gen), een rk kleuter en basisschool in Binnenhof, verder bouwrijpmaken van Voorhof waar zo gauw mogelijk 1250 woningen moeten komen, voorbe reidingen voor de bouw van een nieu we brug over de Does in het verleng de van de Mauritssingel en bouwrijp maken van het industrieterrein in het Zijlkwartier (voorheen Touwfabrie- ken) voor de vestiging van schone be drijven. A.PHEN De heer J. Borgman te Gouda, lid van de provinciale staten van Zuid Holland voor de PvdA, heeft Ged Staten gevraagd of het waar is, dat de berging van het historische ro- mcinse zeilschip 37 meterlang, op het terrein van de Johannes Stichting te Zwammerd3m over enkele dagen defi nitief wordt gestaakt omdat een rijks subsidie van ƒ200.000 ontbreekt. De heer Borgman ziet dit schip als een zeer belangrijke cultuur historiche vondst. Hij vraagt Ged. Staten al hun invloed te gebruiken om het behoud te garanderen. VWS-terrein zeker nog een jaar in gebruik LEIDEN Op een vergadering van de Contactcommissie Leidse Voetbal verenigingen is een commissie ge vormd om te komen tot een actie voor het gehandicapte kind volgend jaar. 'Randstad' Voorschoten is tot de Leidse contactcommissie toegetreden. Het Kanaalweg-terrein (VWS) zal in ieder geval nog 1 jaar bespeeld kun nen worden, mogelijk nog twee sei zoenen. Zoals bekend, komen daar scholen. ADVERTENTIE Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. Automobielbedrijf ADRI MULDER N.V. Rijnsburgerweg 86b, RIJNSBURG. Tel. 01718-13468

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3