Spoorwegen in VS in een bedrijf voor goederenvervoer Nu ook rijksbureau voor petrochemische produkten Genoeg olie voor Fransen en Duitsers Landbouwbezuiniging van Lardinois stuit op kritiek EEG-ministers Bezig bedrijf DO'. Handels akkoord China-Japan Kissinger wil gezamenlijke actie energieprobleem Dow Chemical in Terneuzen krijgt Russische nafta Wall Street uiterst flauw TROUW,KWARTET DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T17/DL1.9 Van een onzer verslaggevers WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft met 69 tegen 22 stemmen een wet goedgekeurd, die vijf failliete spoorwegmaatschappijen samenvoegt tot een nieuwe onderneming voor goederenvervoer per rail. Die onderneming is weliswaar parti culier, maar wordt door de Staat ge steund. De Senaat bestemde 285 mil joen dollar (ƒ775 miljoen) voor de periode van ongeveer 20 maanden, die nodig is om de failliete bedrijven draaiende te houden alvorens de nieu we onderneming van start gaat. De wet voorziet ook in een bijdrage van 250 miljoen dollar (ƒ650 mil joen) aan werknemers van de spoor wegen voor wie onder de nieuwe con stellatie geen plaats is. De regering vindt deze extra uitgave echter zeer bezwaarlijk. In de nieuwe maatschap pij gaat in de eerste plaats op de Penn Central, een onderneming, die de laatste jaren voortdurend voor slecht nieuws zorgde. Verder zullen er deel van gaan uitmaken de Central of New Jersey, de Reading, de Erie Lackawana, de Boston and Maine en de Lehigh Valley. Waarschijnlijk zul len een aantal goederenlijnen in het oosten een midden-westen worden ge handhaafd en een groot aantal ande ren worden opgeheven. De spoorwegen in de Verenigde Sta ten hebben een roemruchte geschiede nis. In de eerste helft van de 19e eeuw was de trek naar het westen op bescheiden schaal begonnen te voet en per huifkar, maar deze volksver huizing kwam pas goed op gang door de opkomst van de trein. Men kan dan ook rustig stellen, dat de spoor wegen op het totaalbeeld van de VS, zoals ze nu zijn een beslissende in vloed hebben gehad. Deze invloed is verleden tijd. Een za kenman, die van New York naar Chi cago reist, overbrugt de 1500 kilome ter niet per trein, maar per vliegtuig. En voor reizigers tussen oost- en westkust (4000 km) is er behalve om toeristische redenen helemaal geen beginnen aan met de trein. Ook op kortere trajecten hebben de spoor- President Boureuiba: O PARIJS Volgens president Habib Bourguiba van Tunesië zullen Frankrijk, Engeland, Duitsland en Oostenrijk volgend jaar geen olie tekort komen. Bourguiba zei dit na afloop van een gesprek met pre sident Pompidou in Parijs. Voor landen, die wel met tekorten te kam pen hebben, heeft Perzië olie beschikbaar. De Perzen vragen echter 16 tot 17 dollar per vat, meer dan drie maal zoveel als tot nog toe. Bourkuiba heeft zijn verklaring twee maal afgelegd, eenmaal in Tunis voor zijn vertrek naar Parijs en de tweede maal in de Franse hoofdstad. Het Tu nesische staatshoofd zei zijn weten schap te hebben van president Gha- daffi van Libië en diens Algerijnse ambtgenoot Boumedienne met wie Bourguiba persoonlijk getelefoneerd had. Opvallend was, dat tussen de twee verklaringen van Bourguiba in, de Al gerijnse regering een officiële verkla dent Nixon, Simon bekend, dat de re gering van plan is opdracht te geven de benzineproduktie in raffinaderijen met 25 pet. te beperken, zodat meer olie voor andere doeleinden vrij komt. Simon noemde huisbrandolie en petrochemische grondstoffen als voorbeeld. Het zou niet de bedoeling zijn benzinedistributie in te voeren. Intussen schijnt Nixon haast te willen maken met zijn plannen de VS in 1980 onafhankelijk te laten zijn van buitenlandse energie. In een bijeen- ring uitgaf, waarin stond, dat Algerije komst met fractieleiders zei hij 10 zien strikt zou houden aan het besluit il u* tlaan- 3 erna- ZELF spar tadde- en noj ieuvre HL31 HL31 RSI& alages en 22 LE.L Tel HL31 de olieproduktie in januari nogmaals met 5 procent te verlagen. Waarne mers beschouwen het communiqué als een duidelijke ontkenning van een ge suggereerde Algerijnse bereidheid de vier genoemde Arabische landen spe ciale voorrechten te geven. Toen Bourguiba :n Parijs door journalisten gevraagd werd naar een commentaar op het nieuws uit Algiers, zei hij: 'Ik heb mijn informatie van het staats hoofd zelf, r.iet van de regering.' Het Perzische olie-aanbod voor prij zen tussen 16 en 17.34 dollar per vat (in plaats van 4.91 tot 5.25 tot dus ver) betreft het zg. vrije deel van de Iraanse produktie. In een overeen komst met een aantal Westerse olie maatschappijen staat, dat van de olie, die in hun concessiegebieden wordt gewonnen jaarlijks 29.3 miljoen vaten van 159 liter wordt verkocht aan die westerse maatschappijen (waaronder Shell) en dat Iran 7.2 miljoen vaten verkoopt aan iedere geïnteresseerde. Om die 7.2 miljoen vaten gaat het bij het zeer dure Perzische aanbod. On danks de hoge prijs hebben meer dan 100 oliemaatschappijen op het aanbod ingeschreven. Later werd bekend, dat Amerikaanse. Europese (geen Neder landse) en Japanse maatschappijen ge kocht hebben. De verkregen olie moet in het land van de koper verkocht worden om speculatie te voorkomen. Waarnemers verwachten, dat de zeer hoge Perzische prijs van invloed zal zijn op de volgende bijeenkomst van de OPEC, 17 december in Wenen. De voorganger van sjeik Yamani als minister van oliezaken, in Saoedi-Ara- bië, Dallah Al Tariki, heeft de Arabie ren gewaarschuwd verkeerd gebruik van het oliewapen te maken. 'Wij kunnen de produktie niet verlagen tot een niveau dat een bedreiging zou vormen voor de wereldbeschaving. West-Europa, de Verenigde Staten en Japan hebben dringend behoefte aan olie en de ontwikkeling van bepaalde landen in de derde-wereld is nauw verbonden met de levering van Arabi sche olie, zo sprak hij in Koeweit. Zijn opvolger Yamani verklaarde in New York dat de Arabische landen hun produktie konden verdubbelen of verdrievoudigen, zodra Israël zou in stemmen met terugtrekking uit de be zette gebieden. Na voltooiing van de terugtrekking zou de produktie weer op het oude peil terugkeren. minder benzine In Washington maakte de nieuwe ad viseur voor energiezaken van presi- miljard dollar te willen uitgeven aan onderzoek over een periode van drie jaar in plaats van vijf jaar. De olievoorziening van West-Duits- land zal in januari vrijwel geen ver anderingen te zien geven in vergelij king met de huidige situatie. De olie maatschappijen verwachten dat de produktie volgende maand 12 tot 18 procent onder normaal zal zijn verge leken met 11 tot 17 procent in decem ber. Minister van economische zaken Frxderichs deelde dit mee in de Bondsdag, de Westduitse Tweede Ka mer. De toelevering van ruwe olie aan de Bondsreubliek is volgens Friderichs in december groter dan verwacht. Carlos Andres Perez die naar het zich laat aanzien de Venezolaanse presi dentsverkiezingen gaat winnen, heeft de geïndustrialiseerde landen gewaar schuwd dat hij de olie zal gebruiken als middel om de handelsbarrières te gen de Latijns-Amerikaanse landen te beslechten. wegen afgedaan. Wanneer het om af standen van 100 tot 200 km. gaat neemt de Amerikaan de auto of de bus van Greyhound of Continental Trailways, twee maatschappijen, die een dicht lijnennet door de hele VS hebben. De Spoorwegen hebben aanvankelijk om het vege lijf te redden de fre quenties op hun diensten steeds meer ingekrompen, maar dat had tot ge volg, dat op deri duur praktisch nie mand meer de trein nam. Toen de zaak volledig vast dreigde te lopen, richtte de regering per 1 mei 1971 een semi-overheidsorgaan op, de Am- trak. Dit lichaam nam alle passagiers- lijnen in de VS over met uitzondering van die van een maatschappij in de Zuidelijke staten en enige forensenlij- nen in de buurt van miljoenensteden. Het plan de campagne van Amtrak hield sluiting in van een groot aantal lijnen en concentratie van de activi teiten op de overblijvende. Maar nu, meer dan twee jaar later, is er vol gens de Financial Times maar één renderende lijn, nl. die van Washing ton via New York naar Montreal. De andere lijnen zitten dik in de rode cijfers. De belangrijkste oorzaak van deze teleurstellende ontwikkeling schijnt te zijn, dat de diverse lijnen nog onder de oude directies werken, zij het nu onder de vlag van Amtrak. De oprichting van de Amtrak, waar door de verantwoordelijkheid voor passagiersvervoer bij de federale over heid kwam te liggen, had mede ten doel de particuliere spoorwegmaat schappijen te laten specialiseren op vrachtvervoer, tot dan toe een meer rendabele zaak. Penn Centrol Voor de Penn Central, de grootste spoorwegmaatschappij in de VS, mocht de specialisatie op vrachtvervoer niet baten. De onderneming ging failliet en slechts door steun van financiële instanties is zij tot nu toe blijven draaien. Een van de oorzaken van de ineenstorting van Penn Central was wanbeheer van de directie. Jarenlang waren belangrijke bedragen uit het spoorwegbedrijf overgeheveld naar an dere activiteiten van het concern. Toch ging het ook andere maatschap pijen niet goed, ondanks de concen tratie op goederenvervoer en vier an dere grote ondernemingen konden evenmin op eigen benen voortgaan. Op 1 november van dit jaar verzocht Penn Central de rechter de vracht diensten te mogen staken en dat was de aanleiding voor het wetsontwerp, dat een concentratie onder overheids toezicht beoogt. Het Huis van Afge vaardigden ging er vorig jaar al mee akkoord, wellicht mede onder invloed van de energiecrisis. Ook in de VS leeft op het ogenblik de discussie over alternatieve vervoersmogelijkhe den voor de auto. Een complicatie in het nieuwe plan is, dat één van de spoorwegmaatschap pijen, de Boston and Maine er weinig voor voelt. De beheerders, die dit be drijf 'na zijn bankroet overnamen, hebben nl. kans gezien het bijna weer winstgevend te maken. Men vreest tienduizenden ontslagen bij een ge concentreerd vervoersbedrijf, als dat net zo slecht geleid wordt als Amtrak. BRUSSEL Het plan Lardinois, een plan van de Europese Commisj sie om de landbouwuitgaven van de Europese Gemeenschap in d<? loop van een aantal jaren met zo'n 3,5 miljard gulden te besparenf heeft in Brussel, in de Europese Landbouwraad, vooral op bepaald^ onderdelen grote bezwaren van de Eruopese ministers ontmoet. Lar{ dinois heeft voorgesteld in de jaren 1973 tot 1978 vooral het markt; en prijsbeleid in de landbouw te wijzigen en te 'saneren'. Union Pacific goederentrein ergens in de Rockj Mountains Dinsdag ontmoetten de plannen van Lardinois bezwaren op belangrijke on derdelen, zoals een invoering van een heffing voor melkoverschotten, de wijziging van de prijsverhouding tus sen tarwe (brood en voedergrancn). het invoeren van een gemeenschappe lijk stelsel van interventieprijzen voor graan i.p.v. regionale interventie prijzen en vereenvoudiging van het invoersysteem voor rundvlees. Bij het algemeen debat over de land- bouwhervormingsvoorstellen opperde de Britse minister Godber dat het wellicht nuttig zou zijn het gemeen schappelijk douane-tarief van alle landbouwprodukten eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Aldus zou men kunnen nagaan welke tarieven eventueel (desnoods tijdelijk) verlaagd kunnen worden om goedkopere importen in de gemeen schap mogelijk te maken. Zodoende zou men de prijzen voor voedings waarden kunnen drukken. Godbe- zag dat ook als een uitstekend bestrij dingsmiddel van de infaltie. De Brit legde er echter wel de na druk op dat een eventuele herziening van de invoerrechten niet in het na deel van de Europese landbouwers mag uitvallen. De meeste delegaties toonden zich tamelijk terughoudend Rotterdam wil aardgas invoeren DEN HAAG/ROTTERDAM De energieschaarste heeft er toe ge leid, dat de regering overgaat tot een rijksbureau voor petrochemische produkten en dat Rotterdam overweegt om ondanks de Nederlandse aardgasrijkdom aardgas uit het buitenland te importeren. Volgens staatssecretaris Mertens (sociale zaken), kan de Nederlandse econo mie op redelijk lange termijn 175.000 werklozen opvangen en voor een korte periode zelfs 300.000. Het rijksbureau voor petrochemische produktie, is het tweede naast het al enige tijd opererende rijksbureau voor aardolieprodukten, dat belast is met distributie aldus onze Haagse re dactie. Het bureau voor petrochemi sche produkten dat nu in oprichting is, heeft als taak te bemiddelen voor de bedrijven, die door stagnatie in de aflevering in moeilijkheden kunnen komen. Het beleid van de regering is in de eerste plaats om de werkgele genheid veilig te stellen en in ieder geval stagnatie in de produktie te voorkomen. De chemische industrie is echter sterk afhankelijk van de toele vering van het olieprodukt nafta, dat de basis is voor de vervaardiging van vezels en plastics. Gasimport Het aardgas, dat Rotterdam zou wil len importeren is voor de nieuwe zeer grote centrale op de Maasvlakte, zo bleek in het voorlichtingsblad van de gemeente Rotterdam uit een vraagge sprek met de Rotterdamse wethouder J. Worst die de portefeuille van be drijven beheert. Voigens de heer Worst staat Rotter dam voor de keuze: kernenergie of aardgas voor de centrale op de Maas vlakte. Omdat hij het opwekken van kernenergie vooralsnog een gevaarlij- Koersen in Montreal Bons Dom Tar t ïusky J Glas mpjei Feru,is,,n 2» aV" 15 es l. eiden- U/12 1.95 21% 21% 12/12 1.85 20% 20% 9 18% 5.22L 17% 10 dec 11 dec 12 dec 9.NES INDEX Sporen Utlll. Obi. Mods 14 178.31 88.86 73.15 688.1 S 177.42 88.09 73.09 698.3 3 172.20 87.84 73.04 686.3 "hl. Tol. H. L. 10 dec HO 18.360 1.850 1.029 520 U dec 2D 1(10 18.030 1.848 503 1.038 12 dec. 18.190 27.210 1.816 187 1.388 Sijthoff-prijs voor Akzo, Wessanen en Landré Glinderman AMSTERDAM De Henri Sijthoff- prijs voor het beste jaarverslag (over 1972) van ondernemingen, die op de Amsterdmse beurs worden geno teerd, is ditmaal toegekend aan de Akzo, Kon. Wessanen (beiden in de categorie van ondernemingen met een zichtbaar eigen vermogen boven de ƒ100 min) en aan Landré Glinder man (in de categorie ondernemingen met een zicWbaar eigen vermogen tot (ƒ20 min). De prijzen (bronzen beeldje) werden gisteren door de heer J. Ph. Korthals Altes, voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel uitgereikt tij dens een bijeenkomst in het Amster damse Hiltonhotel. Gezien het hoge peil, dat de ondernemings verslagge ving geleidelijk aan in ons land heeft bereikt, is besloten de eisen waaraan de verslagen moeten voldoen om voor de prijs in aanmerking te komen met ingang van volgend jaar, te ver zwaren. De gedachten gaan daarbij uit naar een beoordeling, afgestemd op de ver anderende plaats van de jaarverslagge- ving. In het kader van deze opzet wordt ook overwogen om de huidige beperking, dat alleen beursfondsen voor de prijs in aanmerking komen, te laten vervallen. Na de prijsuitreiking werd door drs. L. Metzemakers, hoofdredacteur van Het Financiële Dagblad, een toespraak gehouden ever 'Ondernemen in een maatschappij in overgang'. Reeuwijk verwacht lagere omzet ROTTERDAM De Maatschappij voor Woninginrichting van Reeuwijk verwacht, dat de geldomzetteh over 1973 een daling van 10 pet. ten op zichte van 1972 te zien zullen geven. De daling vond plaats in het tweede halfjaar. Over de eerste vier maanden meldde het bedrijf nog gelijkgebleven geldomzetten Albert Heijn praat met Meneba over Kempenland EINDHOVEN Albert Heijn is met het Rotterdamse meelconcern Meneba besprekingen begonnen over Kempen- land, de in augustus van dit jaar door Albert Heijn overgenomen broodfa briek. Dit is aan het personeel van Kempenland (ruim 200) meegedeeld. Volgens het bericht is het uitgangs punt bij de besprekingen de zeker stelling van de werkgelegenheid. Albert Heijn maakte eind november bekend naar mogelijkheden te zoeken het bedrijf af te stoten. Hierna ont stond grote onrust onder het perso neel en bij de betrokken voedingsbon den. Als motief voor de maatregelen gaf Albert Heijn op, dat derden-afne mers de afneming begonnen te staken of aankondigden dit te zullen doen. Bovendien ontstond onzekerheid over de voortzetting van de produktie van brood dat onder licentie wordt ver vaardigd. Duitsers willen containerschepen met kernaandrijving BREMEN AG Weser in West- Duitsland gaat vijf miljoen mark be steden aan een verkennend onderzoek naar de ontwikkeling van grote cata marans dat zijn boten met dubbele romp voor het vervoer van contai ners. De schepen moeten met behulp van kernenergie worden aangedreven. Het onderzoek moet met name oen juiste bepaling van de omvang en de snelheid van de schepen opleveren. Dc Wcscr voor 86.3 procent in han den van Fried. Krupp deelde nog mee dat de catamarans niet voor 1980 in de vaart zullen komen. Op het ogenblik kunnen de grootste containerschepen ongeveer 2.700 con tainers tegelijk vervoeren. Het is nog niet duidelijk hoe groot dat aantal is bij een-door kernenergie aangedreven catamaran. Ontslagen door stijging wolprijzen VAALS Voor circa 75 werknemers van de -Vaalser Textielfabrieken is ontslag aangevraagd in verband met de abnormale stijging van de wolprij zen en het uitblijven van de nodige orders. Reeds in 1971 kampte deze fa briek met financiële moeilijkheden waardoor surséance van betaling moest worden aangevraagd. De ver wachting was gewettigd dat deze sur séance eind dit jaar zou worden opge heven, maar door externe factoren blijven de moeilijkheden voortbe staan. Zowel de Nationale Investe ringsbank als de ABN lieten dinsdag weten dat op verdere medewerking kan worden gerekend, waardoor voor circa 100 werknemers de werkgelegen heid blijft gehandhaafd. Over een af vloeiingsregeling zal verder worden onderhandeld met de vakorganisaties. Europa Emballage doet bod op opties van Thomassen en Drijver NEW YORK, BRUSSEL Europem- ballage, dochten van de Amerikaanse Continental Can Company, heeft aan gekondigd dat zij bereid is alle uit staande opties Thomassen en Drijver- Verblifa over te nemen tegen ƒ6.50 per certificaat. Het aanbod geldt van 12 december 1973 tot 15 januari 1974. Hierna zul len de opties geen enkele waarde meer hebben. De opties werden uitge geven bij de overneming van het Ne derlandse bedrijf door Europemballa- ge. President B. ter Haar van Europem- ballage zegt, dat de huidige marktcon- dities de uitgifte van aandelen in de te voorziene toekomst beslist niet toe laten. ke zaak vindt, is de wethouder een voorstander van het gebruik van aard gas. Dit gas zou Rotterdam uit het buitenland willen betrekken om de 'bel' in Slochteren niet nog sneller leeg te zuigen dan nu al gebeurt. Het eventueel gekochte gas zou vol gens de heer Worst in vloeibare vorm opgeslagen kunnen worden in tanks op de Maasvlakte, vlak naast de cen trale. Op de maasvlakte is men al be zig met het aanleggen van een aard- gasterminal. Wethouder Worst wil overigens niet op eigen houtje de wereld intrekken op zoek naar aardgas. 'We zouden graag samenwerken met de gasunie, die per slot van rekening z'n deskun digen heeft en zelf al op de wereld markt opereert. De Gasunie is al ja- TOKIO China en Japan hebben in Peking een langlopende handelsover eenkomst geparafeerd. Daarover was sinds het begin van dit jaar onder handeld. In kringen van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken is vernomen, dat er o.a. een gemengde Japans-Chinesc commissie voor han- delsaangelegenheden wordt opgericht. Verder zullen beide landen elkaar de status van 'meest-begunstigde natie' verlenen. De onderlinge handel, die vorig jaar een waarde vertegenwoordigde van ruim één miljard dollar, zal worden afgerekend in Japanse yen, Chinese renminbi's of bij wederzijds goed vinden in andere valuta's. Tevens is besloten de uitwisseling van techni sche kennis te bevorderen en handels tentoonstellingen te houden. LONDEN De Amerikaanse minis ter van buitenlanse zaken Henry Kis singer heeft in een toespraak in Lon den bepleit, dat Europa, Jana en de Verenigde Staten een energie-actie groep zullen oprichten. De groep zou binnen drie maanden een voorlopig programma klaar moeten hebben en zich ondermeer moeten bezighouden met verrijkt uranium voor kernreacto ren. In zijn toespraak zei Kkssingcr dat de beperking van de olieleveranties door de arabische landen wel eens zou kun nen uitgroeien tol het economische equivalent van de Russische uitdaging op ruimtevaart-gebied die gevormd werd door de lancering van de eerste Spoetnik in 1957. 'Het resultaat kan hetzelfde zijn', zo verklaarde Kissin ger tot de 'Pilgrims society, een Ame rikaans-Engelse vriendschapsorganisa tie. De VS, zo verklaarde Kissinger, zijn bereid een zeer belangrijke financiële bijdrage te leveren tot het programma dat de actiegroep moet opstellen. ren bezig met het proberen te kopen van gas in Algerije. Nu was Algerije het eerste land, dat de olielevering aan Nederland stopzette. Dit demon streert wel hoe urgent de energiesitu atie is'. In zijn verklaring over het opvangen van werklozen in Brussel, tijdens de Europese ministerraad voor sociale za ken, zei staatssecretaris Mertens met dit opvangen te bedoelen: uitkerin gen, die zijn aangepast aan de door de energiecrisis gewijzigde omstandighe den. Een voorproefje van die werk loosheid komt uit Gelderland, waar 140 benzinestations en garagebedrij ven werktijdverkorting hebben aange vraagd, evenals tientallen horecabe drijven. Dé hoofdinspecteur voor de arbeidsvoorziening deelde dit mede. Friese zorgen LEEUWARDEN In Friesland, waar het watertoerisme zich de laatste jaren snel heeft uitgebreid, zien de exploitanten van horeca- en recreatie- bedrijven het komende seizoen met enige zorg tegemoet, aldus onze cor respondent. Dr. G. Bakker, voorzitter van Friesche vereniging voor vreem delingenverkeer, heeft bepleit dat er een bepaalde hoeveelheid brandstof beschikbaar wordt gesteld voor de pleziervaart en met name voor de ver huurbedrijven van motorboten. Daar mee kan naraenlijk een groot econo misch nadeel worden voorkomen reeds nu ondervinden de verhuurbe drijven veel nadeel van de oliecrisis omdat aanmerkelijk minder mensen dan vorig jaar boten reserveren. Een gevolg van de oliecrisis voor de bouwnijverheid is, dat er stagnatie is opgetreden in de aanvoer van pro- paangas, dat wordt gebruikt bij een aantal woningbouwprojecten. Het pro- paangas zorgt voor snellere verhar ding van het beton. tegenover het Britse voorstel. Over het gehele pakket van maatregel len, zoals Lardinois dat heeft voorgel steld, valt zeker niet voor volgend jaar een besluit van de Europes^ Landbouwraad te verwachten. Veel delegaties wachten met het uitspreke^ van een duidelijker en definitief oorï deel tot de Europese Commissie met haar prijsvoorstellen voor de land; bouw voor 1974-1975 is gekomen. Die waren toegezegd voor het einde varf dit jaar, maar in Brussel verluidt uis gezaghebbende bron, dat die voorstel? len zeker niet voor half januari op ta» fel zullen komen. Duitse boeren Duitsland heeft er, na eindeloze ge» heime EEG-ministerszittingen mee inj gestemd de inkomenstoeslag per ha» aan Óuitse boeren in 1974 niet meer uit te betalen. Die toeslag die nog 80(1 miljoen Duitse mark omvatte dateer» de uit de tijd van de eerste revaluatie van de mark in 1969. De Duitse boeren krijgen nog wel eeif steun, omdat ze 3 procent van do BTW niet behoeven af te dragen. Ook die steun wil de Europese Commissie afgeschaft zien. De Europese minister raad in Brussel werd het tenslotte; eens over een compromis dat bepaalt dat de Duitse 'BTW-steun' aan d£ boer tijdelijk is. De Europese Com missie zal deze kwestie opnieuw be-; zien en dan nieuwe voorstellen doeii voor het afschaffen van ook deze steun, die een fundamentele verstof ring van de Europese eenheidsmarkt voor landbouwprodukten betekent. Dat compromis kwam uit de bus om-; dat men, vlak voor de Europese top conferentie in Kopenhagen, geen diep»- gaand politiek conflict wilde. Duits* land heeft namelijk een fundamenteel- bezwaar tegen de afschaffing van di£ BTW-compensaties voor de Duitse boeren. Van een onzer verslaggevers PARIJS-TERNEUZEN Rusland io:; vert volop n?fta aan Dow Chemical m Terneuzen. Nafta is een uit aardolie verkregen basisstof voor de produktie van plastic. Een derde deel van Je aanvoer van Nafta naar Dow Chemi cal in Terneuzen wordt op het ogen blik door Rusland verzorgd. Dit meldt het in Parijs verschijnen Ie dagblad International Herald Tribune. De Herald Tribune is een gezamenlij ke produktie van de Washington Post en de New York Times. Een verslag gever -'an de New York Times meldt vanuit de Verenigde Staten, waar net hoofdkantoor van Dow gevestigd <s, dat de fabriek in Terneuzen volop nafta ontvangt uit Rusland. Dow heeft de verslaggever meege deeld dat de maatschappij vlak vooF de vierde Israëlische-Arabische oorlog, op 6 oktober, een contract met Rus land heeft gesleten over de levering van nafta. Volgens Dow blijft Rusland zich aan dit contract houden. Dow Chemical in Terneuzen is de grootste Europese vestiging van het Ameri kaanse bedrijf. In tegenstelling met de ontkenning, die het persbureau Tass op berichten over grootscheepse Russische leveringen van aardolie aaft Nederland, heeft Dow Chemical beves tigd, dat het grote hoeveelheden ba sisstoffen uit Rusland 'ontvangt, schrijft de International Herald Tri bune. Dow Chemical Nederland geeft als commentaar op het bericht, dat 'wij geen mededelingen doen over de oor sprong van onze grondstoffen.' NKW YtiKK 11 12 12/12 A<T Industrie 46' 45% 17 Allied Chemical 45% 44% Alum. Co of Am. 72% 71% American Brands 33% 33 American Can 25% 25 Am Cvanamid 19% 19 Am Electr Power 24 23% Am Melal Climax 48% 48'. Am Motors S% 8% Am Smell C Ref 21% 21% Am Tel 4 Tel 48% 47 Ampei 3% 3% Anwconda 24 24V, Armen Sieel 19% 19 A Until, Richfield 106% 100 Rendu 26% 26 Bethl Steel 29% 28% Hoe.lip 13% 13' Burlington Ind. 21% 21 Can Pacafic Ky 16% 15% Cel a nese 28 27 Chase Manhattan 54 53% Chessie System 54 53% Chrysler 17 15% Cities Service 50% 49% Colgate Palraolive 28% 28 Coll Industries 1514 13% Cummonw Edlxor 25% 25% Cuns Edison 19% 19 Cniil. Can 20% 20 Cont. Oil 49% 49", Curttss Wrluht 13% 13% Curtiss Wrluht A 21 Dart Ind. 16% 16% Deere and Co 50% 49% Dow Chemical 54% 52% Uu Pont (El) 136% 150 Eastman Kodak 109'4 107% First Nat City 44% 42% Admiral Corp. 10% 9% Allenuheny Pow S 19 18% Akturia 19% 18% Am Standard 11 11 Amsted Ind. 37% 36% Ball 4 Ohio 44% 44% Buvuk Cmars 8% Can Breweries 3% 3% Cello 14% 14 Chadbuurn Goth 1 Chase Select Fd 9.11 9.07 Columbia Gas 26% 26% Cominco 35% Cont. Telephone 19% 18% 54% 52 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen l'uDl Util Gen Tel Tel Gellv «lil Glleile Olmhei Brother* Gondvear I ar.d B Gulf 01) Illinois Central Ind. Insilco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Ini Haper Int Tel Tel 17% 24'.'. 14'; 14'j 24'. 24 20% 20% 20', 18 8% 8% 230"; 26 25% 30% 49 47' 251 26% 25% Lirnj-Lemco Vnuuf Ui ton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta 7% 4% 20 'i 20% Nabisco Nat Cash Reulut Nat Distillers Nai Cypaum Nat Steel Nat Lead Ind 13'i 15% 48% 45% 40% 41 32'4 31% 13=4 13'i 11% ll'i 30% 30% 11% 11% 98%b 98% 73'4 50% ».,r 12% 11% Pac Gas and Kl 23% 23% Penn CViHtal 3% 3% Pepstto 69% 68% Phelps Undue 45% Philip Morris 111% 108%. Philip* Petr 65% 64%. Procter Oamhl 96% 94 RCA IS ex 17% Republic Sleel 22', 21% Reynolds Ind 40% 39 Royal Dutch Petr 32% 32% Sanla F6 Ind 30 29% Sears Roebuck 82% 82% Shell Oil 59", 58 southern 15% 15% Southern Pacific 35'; 33% Railway 43% 42% Sperry Rand 44 42% Stand I Calif 27% Stand Oil Indiana 99 937, Exxon Corp 91% 89% Studehaker Worth 27 23% Sun Oil 56'. 55% Texas Gulf 27% 26% Texas Insl. 99% 100' Transamerica 8% 8% Unilever 41% 42* Union Carbide 31% 31r Uni Royal 7% 7%' 23" Untied Aircraft 23 United Brands 7', US Steel 32% 32 West Union Tel 11% 10% Wesluixhouae El 31% 31% Wuolworth 18% 18 Inlerspar 20.40 Kansas City Ind 11 - Kansas l'ower 19% 18% KLM 23% 22% Kroner 69 68% Lea >co 10% 10% Lone Star Cement 17% 17% Lehman 14% 14 N Am Philips Co 17» Standard Brand Staiham Ind. Tandy Union Electr United Corps Grilled Gas Western Bancor

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19