DINGEMAN OGGEL WIL DE MENSEN IN AXEL HELPEN 4 dichtbij mÊMf Commentaar Een 'blikken' burgemeester, die niet uit de hoogte wil doen Half miljoen Brandt ondertekende akkoord met Praag p" Prof. Van Zuthem naar TH Twente X- AMSTERDAM De bedrijfssocioloog prof. dr. H. J. van Zuthem verhuist van de Vrije Universiteit naar de technische hogeschool Twente. Over enige tijd is zijn benoeming te ver wachten tot hoogleraar aan de TH Twente. sr- het weer Onvoorstelbaar 'Fviofsland moet blijven bestaan als provincie' uit de mond van bol en filler chili gysbreght T4 Jfi017W/KWARTF.T WOENSDAG 12 DECEMBEK 1973 BINNENLAND COMMEiNlTAA K T5/K7 sprei éél oorv dl De Nederlandse regering heeft beslo ten een half miljoen te geven aan het speciale fonds van het programma tot bestrijding van het racisme van de we reldraad van kerken. De regering geeft hiermee blijk, dat zij ondanks de moeilijkheden waarin ons land ver keert, trouw wil blijven aan haar be leidsvoornemens inzake steun aan die genen die onze hulp nodig hebben. De wereldraad van kerken heeft reeds jarenlang het vertrouwen van de be vrijdingsbewegingen en is goed op de hoogte van deze en andere groepen die strijden tegen onderdrukking en kolonialisme. De Nederlandse regering heeft daarom- een gelukkige greep ge daan door via dit kerkelijke kanaal haar steun te verlenen. Voor de kerken is het buitendien verheugend dat zij als kanaal voor de regeringshulp kunnen dienen. De ontvanger van het geld is in begin sel vrij in de besteding ervan. Indien het geld bij een groep terechtkomt die wapens gebruikt is er dus een theore tische kans dat het geld daarvoor wordt benut. Dat dit in werkelijk heid ook zou gebeuren is uiterst on waarschijnlijk, omdat deze groepen doorgaans geen enkele moeite hebben met het verkrijgen van wapens. De bevrijdingsbewegingen hebben meestal meer behoefte aan school schriften, medicijnen en dekens, dan aan patronen, granaten en bommen. Maar zij hebben vooral behoefte aan erkenning en morele ondersteuning. Die wordt hun thans door de Neder landse regering aangeboden en zij hebben nu reeds getoond daarvoor er kentelijk te zijn. De Nederlandse regering is niet de eerste die het anti-racismeprogramma financieel steunt. De Nederlandse bij drage is wel de grootste tot dusver. Mogelijk zullen nu ook andere rege ringen het hulpkanaal van de wereld raad van kerken willen gebruiken voor steun aan de strijd tegen onrecht. Het gemeentebestuur van Axel riep onlangs de noodtoestand uit. Het bericht werkte hier en daar sterk op de lachspieren. Onze ver- Na de crisis in het Midden-Oosten vroeg de loco-burgemeester zich slaggever bezocht die loco-burgemeester van de Zeeuws Vlaamse af, of Axel wel voorbereid was op een oorlog of een crisis-situatie, gemeente: een aardige, goedlachse GPV-er met uitgesproken ideeën. nadi de ocié PRAAG (UPI, Reuter) West-Duits- land en Tsjechoslowakije onderteken den dinsdag het verdrag, dat de basis legt voor herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Bondskanselier Willy Brandt tekende voor de Bondsrepubliek, premier Strougal voor Tsjechoslowakije. De Tsjechoslowaakse minister van buiten landse zaken zei, dat de landen 'in de f nabije toekomst' ambassadeurs zullen Sitwisselen. 19.OJ 23.01 beu; or£ Dr. Van Zuthem is tien jaar hoog leraar geweest aan de VU. Daarvoor heeft hij o.a. gewerkt bij de AKU. Als socioloog heeft hij zich vooral bezig gehouden met de democratisering van het bedrijfsleven en met de vakbewe- en*« ging. Aan de VU stond hij bekend als een bijzondere sympatisant van de uni versitaire democratie. Toen de democratiseringsbeweging een kant uitging die hem niet zinde. ont kwam ook zijn instituut niet aan be zettingen. Daardoor kennelijk teleur gesteld .ondertekende prof. Van Zut hem onlangs het manifest van de groep-Broekmeyer, waarin gevraagd wordt om verduidelijking van de wet Universitaire Bestuurshervorming. door Jan Brokken AXEL Loco-burgemee$f 3r Dingeman Jacobus Oggel ver vult zijn annbt met intens ple zier. Op zijn post heeft hij liet gevoel' iets voor de mensen te kunnen doen,' en voor een man, die het egoïsme van de huidige samenleving verfoeit, moet het 'je medeburgers helpen' volop bevrediging schenken. Een spreekuur heeft de loco-burge meester van Axel niet nodig. De men sen kunnen zo bij hem binnen lopen. Bovendien 'spreken ze je op straat es aan, ze leggen je problemen voor en je probeert iets voor ze te doen'. Og gel wil geen 'burgemeester uit de hoogte zijn'. Hij constateert dat ook tevreden, dat 'iedereen me hier kent'. Inderdaad, Axel kent Oggel en het ge slacht Oggel kent Axel. Dingeman zit twintig jaar in de gemeenteraad, waarvan de laatste vier jaar als wet houder en het afgelopen half jaar als loco-burgemeester, na het vertrek van burgemeester Van Dijke naar Maas sluis. Zijn vader was vele jaren wet houder van de gemeente en grootva der Oggel vervulde achttien jaar het burgemeesterschap. Dingeman heeft het eens uitgerekend: de diverse tel gen van het geslacht Oggel zaten in totaal 83 jaar in de gemeenteraad, waarvan 33 jaar als wethouder en achttien jaar als burgemeester. En dat terwijl de Oggels nag maar 150 jaar in Axel zetelen. Axel is de Oggels dierbaar. Ze willen die gemeente, volgens de bijbelse boodschap, dienen; er niet over heer sen. Echte regenten zijn het niet. De middenstand klaagde bijvoorbeeld een paar weken geleden steen en been. De Axelse winkeliers zijn voor een groot deel afhankelijk van de zuiderburen, de Belgen. Die komen, met name on zaterdag, in grote getalen naar de ZeeuwsA'laamse gemeente om hun in kopen te doen. Door de revaluatie van de gulden werd het voor de Belgen al minder aantrekkelijk naar Axel te rei zen, maar de winkeliers besloten niet bij de pakken neer te gaan zitten, en de revaluatie zelf te bekostigen: in Axel blijft de gulden veertien Belgi sche franken waard. Maar nu ging het gerucht, dat de regering de autoloze zondag voor een autoloze zaterdag wil de inwisselen. Een dergelijke maatre gel zou de genadeslag voor de Axelse middenstand betekenen. Wat dacht de burgemeestex daar nu van? Oggel pak te zijn schrijfmachine en schreef een hartelijke, maar gedecideerde brief aan het ministerie van economische zaken. Had de minister wel gedacht aan de gevolgen voor de Axelse mid denstand? En doelend op het Zeeuws- vlaamse minderwaardigheidsgevoel ten opzichte van de rest van Neder land, vroeg Oggel of de minister, wan neer hij de autoloze zaterdag zou doorvoeren, de Westerschelde voor de ze keer niet als grens tussen Neder land en België wilde beschouwen. Dingeman Jacobus Oggel: knallucifers op synode overwoog. Maar ze is nu geschrapt. U mag dit direct aan de plaatselijke pers meedelen. Dan nemen we aan stonds een stuk onrust in Zeeuws Vlaanderen weg'. Oggel nu: 'Dat vond ik 'zo'n mooie reactie. Wat waar is moet gezegd worden, niet? Hier voel de je nu een stukje meelevendheid van Den Haag met Zeeuws-Vlaande- ren'. Oggel houdt van een direct optreden. Zo las hij, met zorg vervuld, de be richten in de kranten over de crisis in het Midden-Oosten. Is Axel wel voorbereid op een oorlog, zo vroeg hij zich af. En omdat Dingeman van zijn hart geen moordkuil wenst te maken, en er 'liever iets uitflapt', riep hij B. en W. bij elkaar. Luister eens, zei Og gel tegen zijn twee wethouders, zij (wie dat ook mogen zijn) zullen het heus niet op een briefje meedelen, wanneer de oorlog uitbreekt; wij moe ten dus op alles voorbereid zijn. Voorbereid 'Geschrapt' Niet het ministerie van economische zaken, maar dat van verkeer en water staat reageerde. Staatssecretaris Van Huiten belde zelf het stadhuis van Axel. 'Mijnheer OggeT, zei hij, 'de au toloze zaterdag stond op het lijstje van maatregelen, die de regering Met de toestemming van de gemeente raad werd een werkgroep gevormd, die naging of er wel voldoende voe dingsmiddelen in de gemeente aanwe zig waren, of er voldoende water en VmSfTIS brandstof was. Het stadhuis, in tijd van oorlog de noodpost, moest zowel op eas als op olie verwarmd kunnen worden: de olietank onder het raad huis werd gevuld. De rest van Neder- Van onze weerkundige medewerker i Voor de zeevaart is het gedrag van de 1 toind ran het allergrootste belang. Vandaar de dag- en nachtservice van de weerberichten en stormwaarschu- wingen. 120 jaar geleden is men daar mee begonnen. De Nederlander Buys Ballot en enkele van zijn. tijdgenoten onder wie in de eerste plaats de \me- rikaan Ferrel, kwamen op het spoor van verband tussen luchtdrukver de bug, wind en weer. Nadat op 14 november 1S54 tijdens de Krimoorlog de Frans-Engelse oorlogs vloot in de Zwarte Zee door hevige storm overvallen en zwaar gehavend was, toonde de Franse astronoom Le- vertier aan, dat de schepen zich bij tijds hadden kunnen bergen, wanneer men op het ogenblik da; de storm We nen bereikt had, van deze stad uit een telegrafisch sein over de voortra zende cycloon vooruitgezonden had In 1857 werd de eerste telegrafische weerdiensi in Frankrijk ingesteld en kort daarna gaf Leverrier de eerste weerkaart uit. Om de windkracht te genwoordig te bepalen, wordt gebruik gemaakt van de school van Beaufort. Bij sterkere winden dan een 'normale' orkaan gaat men door met cijfers ge- jte max. neer- temp. slag "ANP/KNMI 11-U-73 13 uur V zonnige perioden JV""" - '100 W-U ven. Vooral na het op het spoor ko men van veel grotere windsnelheden in de hogere luchtlagen, straalstro- mingen, is dit noodzakelijk gebleken. Toch blijken er nog veel sterkere winden te bestaan en wel.op de zon. Men heeft vastgesteld dat daar winden waaien met de kracht van. miljoenen kilometers per uur. Van de zon af stromen ze de oneindige ruimte in. Sinds het afschieten van raketten is men op de hoogte gekomen van het beslaan van deze onvoorstelbaar ster ke-winden, die, naar men meent gor den veroorzaakt door het vervliegen van brandende gassen, die in de zon ontstaan Enkele insiders huldigen de mening dat tezijnertijd van deze win den gebruik kan worden gemaakt bij interplanetaire ruimt evlucht en. Mil joenen kilometers per uur.Onze orkanen van 150 tot 200 kilometer zijn er maar onbetekenende briesjes ba. INIO CfTi.fo SNEEUW OPKLARINGEN BEWOLKING MAX. TEMP. Amsterdam onbew 4 3 De Bilt geheel bew 2 6 'Deelen mist 2 6 Eelde onbew 3 3 Eindhoven motregen 2 5 Den Helder onbew 7 6 Luchth. R'dar onbew 4 4 Twente geheel bew 2 4 Vlissingen onbew 4 5 Zuid-Limburg sneeuw 2 4 Aberdeen onbew Athene zwaar bew 10 0 Barcelona onbew 13 0 Berlijn sneeuw 1 1 Bordeaux zwaar bew 7 0 Brussel regen 2 7 Frankfort geheel bew 1 0.1 Genève licht bew 5 0 Helsinki regen 2 3 Innsbruck half bew 2 0 Kopenhagen licht bew 2 0.6 Lissabon onbew 13 0 Locarno onbew 2 0 Londen onbew 8 1 Luxemburg ijzel —1 0.3 Madrid onbew 9 0 Malaga licht bew 17 0 Mallorca licht bew 16 0 München half bew 4 0 Nice onbew 11 0 Oslo licht bew 4 0 Parijs regen 4 2 Rome onbew 10 0 Split onbew 9 u Stockholm onbew 4 0 Wenen onbew 1 0 ZUrich licht bew 3 0 Casa Blanca onbew 17 0 Istanboel geheel bew 5 0 Las Palmas zwaar bew 16 0 Tunis half bew HAGEL HOOG WATER 13 december Vlisslngen: 3.55-16.19 Harlngvlietsluien: 5.38-17.58 Rot terdam: 6 34-19.13 Scheveningen: 5.10-17.29 Mmuiden: 5.47-18.06 Den Helder: 10.13-22.22 llarllngen: 12.31- -.-.DelfiJI 1.41-14.20. den va ngemoedelijkheid, van een grapje op zijn tijd'. Het ernstige, het doordrammerige van de Noord-Neder landers stelt Oggel minder op prijs. Dat hinderde hem al in 1955, toen hij als ouderling van de vrijgemaakte-ge- reformeerde kerk in Axel de synode in Enschede bijwoonde. 'We werden bij gezinnen onderge bracht. Ik logeerde bij een man, die een feestartikelen-winkel had. Daar keek ik wel even van op: een vrijge maakte die in feestartikelen handelde. Die synode, dat was zo saai, hè, en al die tegenstellingen. Op een dag heb ik een doosje knallucifers gekocht. Op dc synode vroeg een ouderling uit Friesland me om een vuurtje. Ik gaf hem het doosje. De man vertrouwde het zeker niet, want hij gaf het doos je later aan een dominee, 's Avonds hadden we een plenaire vergadering. Iedereen zat de krant te lezen, zo saai was het. Een ouderling voerde al meer dan een uur het woord. Opeens klonk achter uit de zaal een enorme knal. Die dominee had een sigaartje aangestoken. Hij zat helemaal bedeesd te kijken. Dat was lachen geblazen, natuurlijk'. Later, in de gemeenteraad, heeft Og gel die lucifers nog eens te voorschijn gehaald. 'Ik gaf een vuurtje aan een raadslid, die naast me zat. Weer la chen. natuurlijk. Later hoorde ik dat die man het erg aan z'n hart had. Toen ben ik wel geschrokken'. Ontspannen land mag dan lachen. Axel is voorbe reid op donkere tijden. 'Niet fantaseren' Eenvoud en directheid typeren Oggel. En hij heeft een hekel aan 'geheim»- houderij'. Als raadslid heeft hij zich heilig voorgenomen, dat hij, wanneer hij ooit nog eens in het college van B. en W. zou belanden, openheid zal voorstaan. Een raadslid moet zeer goed geïnformeerd worden, en dat geldt ook voor de pers, meent Oggel. 'Je kan een journalist wel de halve waarheid vertellen, maar dan moet hij de andere helft erbij fantaseren'. Om dat te voorkomen, geven B. en W. van Axel na het wekelijkse beraad een persconferentie, waar Oggel de plaatselijke journalisten precies, voor de volle honderd procent, vertelt wat er aan de hand is. 'En dan zeg ik: jul lie weten nu alles, maar dat en dat mag je niet publiceren. De raadsleden zijn wel eens boos over die directe in formatie. Ze zeggen dan: 'Wij moesten het in de krant lezen'. Nou. dan ant woord ik. dat ze de kranten maar goed moeten lezen'. De kerkeraad in Axel heeft ook ken nis gemaakt met Oggels' lucifers 'Ja. in een ontspannen sfeer kun je het meest bereiken'. Zo'n ontspannen sfeer weet Oggel gemakkelijk te berei ken. Hij is een vrolijke prater, zet zijn gast direct een goed glas voor. Een sigaar mag niet ontbreken, want 'een mens is eroD gemaakt iets tussen zijn lippen te hebben'. Oggel neemt ie mee naar de kelder onder ziin vijf honderd jaar oude huis en laat je trots zijn wiinvoorraad zien: honder den flessen, die de keuze van een ken ner verraden. Hii demonstreert ie, hoe hii in Frankrijk tot chevalier in de orde van de Tastevin is geslagen, wegens zijn verdansten bekendheid te hebben gegeven aan de Bourgogne- wijn in Zeeuws Vlaanderen. Bij Nederland Als voorzitter van de gemeenteraad valt één ding Oggel moeilijk: hij moet ernstig blijven. 'Ja. we hebben hier een Vlaamse mentaliteit, hè. We hou- Wanneer ik hem vraag, of Zeeuws- Vlaanderen niet liever onder België zou resorteren zegt hij: 'We ziin Vla mingen wat betreft d<* men'rditeit. maar wii w>Hnn u:; NjgdAriand horen'. Hii verf«H ~-<»ip\-atie- plannen van de Belgen n—, het begin van deze eeuw. toen hii on school an- t.i-annexatieliederen leerde. waaronder het Zeeuwse volkslied, dat hij nog uit ziin hoofd kan citeren. Even later staan we *'onr rlp statenhiibei. waar VOOrin hot geslacht Dorrol voTjnplfj sfaat. 'Kiik. de afgeschc'den cnpn wer den hier vervolgd. kinderen rnoocten op een schuit gedoopt wor den'. Zou Ooaol 7o1f noon hnranni opst Pr wil len worden? 'Twintig inar geleden miscchien no<* wel maar nu ben ik 66 het kar» dn« n'et mner' en hii had pigpniüv a'leen van Axel burgemees ter wülnn worden. Aan he+ einde van het "csorek zp°t Oggel. biina vc-rcntcphuldigend: 'Ik ben maar een blikkpn burgemeester' en als 'k hem vraao wat dat betekent, «"t hii snvaken vroeger over een blikken dominee. Dat was een snot- p»om ï-nnr een do*winoo dio «oen the- oinwïppho PTvieidine had genoten'. Binnenkort zal Dingeman Oggel geen hi'kken burgemeectpr meer ziin Per 1 ianuari is de h"»' A de Kam. nu biirgpm°ect,ep van v«pre In Axel be noemd. Wet 7ai Oveol snijten. Van onze correspondent LEEUWARDEN Namens de frac tie van de CCP (Combinatie Christe lijke Partijen) heeft mevrouw D. Y. W. de Graaf-Nauta in de gisteren ge houden vergadering van de provincia le staten van Friesland een motie in gediend waarin de staten uitspreken dat Friesland als provincie moet blij ven bestaan. Naar aanleiding van de mededeling van de minister van binnenlandse za ken dat gestreefd moet worden naar vijf provincies wordt in de motie ge zegd dat de meest aantrekkelijke be stuurlijke structuur voor Friesland is: een goed toegeruste provincie met ge meenten van voldoende formaat en dat voor gewesten in Friesland geen plaats is. Uit de reactie tijdens de al gemene beschouwingen over de begro ting, bleek dat alle fracties wel voor deze motie zullen stemmen. Mevrouw De Graaff zei nog dat het onbegrijpelijk is dat voor de uitspraak van de minister elke argumentatie ontbreekt en dat ze nu al kon worden gedaan, hoewel de minister na zijn eerste optreden verklaarde nog weinig over zijn plannen, ook ten aanzien van de bestuurlijke reorganisatie te kunnen zeggen. Bij de provinciale herindeling gaat het om meer dan grenzen taken-paket- ten en bevoegdheden. Friesland ont leent de eigen identiteit voornamelijk aan taal en cultuur. Behoud en ver sterking hiervan kunnen moeilijk worden losgemaakt van een eigen be stuur in dat taal en cultuur gebied. onder redactie van loessmil Hij stopt geregeld cement of dienstgeheim in z'n menageklep. Als het goed is, gebruikt ie dage lijks Balkanfilm en als het niet goed is, moet ie hoognodig naar de fietsenmaker. Hij zou een graspol kunnen zijn en draagt veelal een groepsbroek. In dat geval is hij natuurlijk geen hemellichaam, maar eventueel zou hij best een inktjurk kunnen wezen of het tot blarentrekker of jodiumhengst ge bracht hebben. Wat hij ook is, hij moet er heel zeker na zeer korte tijd daverend van op de pot, voor al als het nogal eens uit de klau- wen giert. Voor een behoorlijk deel van de mannen onder de lezers is allang duidelijk ivie en wat hier worden bedoeld. Zij zijn de bollen, fillers en ouwe stompen van de natie, de mannen die in 's konings wapen broek rondlopen of rondgelopen hebben en het daarmee in elk ge val tot de titel gebracht hebben van het gelijknamige woordenboek van de Nederlandse soldatenfolklo- re. Een boekje van 12.50, uitge geven bij Tango in Leiden) dat ge schreven is door Henk Salleveldt, kennelijk zelf nog niet zo lang uit dienst, die alles verzamelde 'ivat Jan Soldaat (de laatste tien jaar) zegt en zingt, denkt en doet'. Voor allen die zich niet Jan Sol daat kunnen noemen, behoeft de eerste alinea een vertaling: Hij stopt geregeld aardappelpuree of stamppot in z'n mond. Als het goed is, gebruikt ie dagelijks toiletpa pier en als het niet goed is, moet ie hoognodig naar de (hardhandi ge) dokter. Hij zou een militair van de commandotroepen (met groene baret) kunnen zijn en draagt veelal een zeer wijde broek. In dat geval is hij natuurlijk geen officier (naar de sterren van zijn rang), maar eventueel zou hij best een militair kunnen wezen die ad ministratief werk doet of het tot gewondenverzorger gebracht kun nen hebben. Wat hij ook is, hij is OUU TilW het heel zeker na zeer korte tijd goed zat, vooral als er nogal eens wat mis gaat. Behalve woorden staan er allerlei uitdrukkingen in het boek, solda tenliederen, veel termen uit het Maleis en verklaringen van alge meen gebruikte uitdrukkingen. Waar komt bijvoorbeeld 'jerrycan' vandaan? Salleveldt verklaart dat het woord 'jerry' van de Britten stamt, die de Duitsers (Germans) in de eerste wereldoorlog zo noem den. In de ticeede wereldoorlog werden daarom de in Noord-Afrika op de Duitsers buitgemaakte han dige benzineblikken 'jerrycans' ge noemd. Uil de lijst met uitdrukkingen en 'titels' kan een kind opmaken, hoe een soldaat tegen zijn meerderen, tegen mariniers, cavaleristen en andere 'collega's aankijkt, maar veel ouders zullen hun kind het boekje icaarschijnlijk liever hele maal maar niet in handen geven. Soldatentaal is nu eenmaal, zoals de schrijver zelf al zegt, bepaald geen zondagse spreektaal, 'niet al tijd even stijlvol, gedisciplineerd, godvruchtig en kuis. Toch heb ik gemeend alles wat ik verzamelde in beginsel te kunnen vermelden, ongeacht de mogelijke strijdigheid met de krijgstucht, de beschaafde omgangstaal of de goede zeden'. Wat vroegere verzamelaars voegt hij daaraan toe, overhielden na al les eerst op de kuisheidszeef te hebben gelegd, 'was dan wel ge schikt voor lieve lezertjes van acht tot tachtig, maar had met het sol datenleven weinig meer te maken'. Ongekuiste soldatentaal dus, waar van dit latrine-opschrift een onge hoord kuis voorbeeld is: 'Gooi geen as in de poepdoos. Ik gooi ook geen poep in de asbdk'. En nok deze vrolijke is een wel zéér zondagse: 'De ogen van een vrouw moeten zijn als de voeten van een infanterist: groot, zwart en voch tig'. CX*cte liuvcj* Hier zijn ze dan. de echte (olie-)bol, filler en ouwe stomp plus een burger met PTT op pet en kraag. Een illustratie uit het woordenboek van de Nederlandse soldatenfolklore (zie ook: uit de mond van bol en filler), waarmee de schrijver wil laten zien hoe een bol, een filler, ouwe stomp en burgerman hun baret plegen le dragen, 'naar een waarneming van de huzaar B. J. Hulseggc'. Kerstmis zonder politieke gevange nen in Chili. Een voorlopig nog onbereikbaar lijkend ideaal, maar daarom nog wel een vurige wens van de Chileense vluchtelingen in Nederland, die ze uitspreken in een verklaring, waarin ze onder meer dit zeggen: 'Duizenden land genoten bevinden zich in de gevan genissen onder de meest menson waardige omstandigheden, overge leverd aan martelingen en voortdu rend levensgevaar. Een stroom van geweld en wreedheid heeft de we reld geschokt en zoals in de zwarte dagen die de tweede wereldoorlog vooraf gingen, zó heft het fascisme opnieuw zijn hoofd op en dreigt zich weer te vestigen. Tegenover dit ontzettende gevaar is het nood zakelijk het geweten van de mens heid op te roepen tot concreet ver zet tegen dit soort uitspattingen van redeloosheid'. Dit zou bijvoor beeld moeten gebeuren: 'Laten wij asielrecht eisen, de onschendbaar heid van de ambassades, het recht op redelijke verdediging, het stop zetten van dwanguitoefening door marteling en het fascisme in Chili'. Het Chili-Komitee Nederland wil informatie over de toestand nu in Chili waar nog steeds gemoord en gearresteerd wordt geven. Daartoe begint zaterdagmiddag om twaalf uur in de Amstelkerk op het Amsterdamse Amstelveld een grote Chili-manifestatie (tot mid dernacht, toegang ƒ3.50), waar Gerrit Huizer. Anton Constandse, Huib Riethof. Ben Dankbaar, pater Santiago Thijssen en Piet Reckman zullen spreken. Mevrouw Allende. die door oververmoeidheid haar medewerking moest afzeggen, heeft wel haar rede gestuurd, die door een Chileense vluchteling zal wor den voorgelezen. Verder is er een tentoonstelling, film. Chileense muziek, een (vertaald) toneelstuk en zingt Jaap van de Merwe (ver taalde) revolutionaire liederen. De Gysbreght komt terug. 'Op de juiste plaats, de Westerkerk in Amsterdam, waardoor tevens deze groot gemonteerde voorstelling het karakter krijgt van een wijdings- dienst', schrijft de organisator. Dat is dan Al Het Nog Goede, een stichting uit het Brabantse Vught, waar de welbekende Carel Briels zetelt. Onder alles wat nog goed is, verstaat de stichting een boeren bruiloft (aan het eind van de zo mer gevierd), een (om de herfst goed te beginnen) wijnproef week end en nu dan de opvoering van Vondels treurspel door honorairen van het Leids en Utrechts Studen tentoneel. Josephine van Gasteren is Badeloch, Simon C. Jansen orga nist en Carel Briels leidt de hele zaak in Vondels banen. Twee opvoeringen zijn er: op nieuwjaarsdag en op 2 januari. De tweemaal negenhonderd vrienden van Gysbreght en de stichting (meer kunnen er niet bij) moeten er wel wat vcor over hebben: niet alleen dertig gulden voor de voor stelling. want wie goed wil doen, moet eigenlijk ook nog naar het middeleeuwse marktplein in Kras- napolsky. Het hotel heeft bliksem snel ingehaakt op de Gysbreght-op- voering door die markt op beide dagen voor de vrienden in elkaar te draaien. Er valt ook een Gysbreght-maaltijd te genieten, een 'aangekleed' apéritief en ook het personeel is aangekleed, op z'n middeleeuws. Bovendien is er een klankbeeld over de historie van de Gysbreght en zullen alle spelers op de markt zijn. Wil een vriend dit meemaken, dan komt er ƒ32,50 bij en wie niet meer naar huis kan, mag voor veertig gulden blijven slapen. De ware Gysbreght-vriend kost al dit 'goede' dan wel boven de honderd gulden. 'Ben jij de nieuwe man?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7