Regering geeft voor èestnjdmg racisme lalf miljoen gulden 3 Overheid zal uitgaven aanpassen bij inkomsten In CHU weerstand tegen samenwerking Quartz rtsen willen niet irnen aan de thans eldende honorering rijt zonder voorwaarden aan wereldraad 'Ondervraging' in Cambodja Gewonde lag hele nacht in politiecel Yoor vluchtelingen Chili 100.000 t Jeugdcentrum: fj ƒ750, -voor actie 'Ermelo' Unieraad vergadert besloten, partijraden van KVP en ARP niet UW/KWARTET WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 BINNENSLAND T3/K.5 cti i i [onic 5) VI ifty ook ,n een onzer verslaggevers Sa !N HAAG Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking stelt is" 1.000 gulden ter beschikking van de wereldraad van kerken voor de strijd ;en het racisme. Aan de gift zijn geen voorwaarden ten aanzien van de iwifl iteding verbonden. KOC derd| deze maand komt het bestuur dragen besteed aan hulp voor Korea- maand komt het bestuur d^e-het programma tot bestrijding Ku het racisme bijeen om te spreken se de besteding van de Nederlandse en over de ruim 200.000 dollar, k berken dit jaar reeds bijeen eope acht hebben. Wat met het geld na urt, wordt in februari door het Jijks bestuur van de wereldraad 10 'fkerken beslist. het speciale fonds van het pro- nma tot bestrijding van het racis- van is inmiddels 600.000 dollar uitge- d. Ruim zestig procent van dit be- ïrgaiis terechtgekomen bij bevrij- s sbewegingen in Zuidelijk Afrika her tin Zuid-Afrika). Verder zijn be- uurs Bati nen in Japan, Australische inboorlin gen. indianen in Zuid-Amerika. In ons land heeft het Angola-comité geld uit het fonds ontvangen. Koningin Juliana heeft in 1971 een gift afgestaan voor het anti-racisme- fonds. Zij werd vorig jaar daarin ge volgd door de Westduitse bondspresi dent Gustav Heinemann. De half miljoen gulden (ongeveer 179.000 dollar) van de Nederlandse re gering is niet de eerste bijdrage van een regering aan het fonds. De Zweedse regering heeft reeds in 1972 en 1973 honderdduizend kronen per iaar bijgedragen. Andere Scandinavi- J larschuiving aan regering rd, in A.. toe d g ge (ECHT De huisartsen verlangen van de regering, dat deze, bin- icht het kader van de machtigingswet, niet zal tornen aan het thans lende honoreringsschema. De Landelijke Huisartsen Vereniging Grote waarde het 'op één hoop gooien' van de salarisregeling met die van de in ere vrije beroepen als een 'overval' beschouwen sche regeringen overwegen eveneens aan het fonds bij te dragen Bij de wereldraad van kerken in Genè- ve heerst grote voldoening over de gift-van de regering. De directeur van het programma tot bestrijding van het racisme, de Nederlander dr. Bou- dewijn Sjollema. stelde vast dat de Nederlandse regering en in het bij zonder minister Pronk hun beleids voornemens nu uitvoeren. Extra waar dering had hij uiteraard voor het feit, dat de regering het beproefde ka naal van de wereldraad van kerken heeft gekozen voor hulp aan bevrij dingsbewegingen. In zijn brief aan de wereldraad zegt minister Pronk dat de gift 'verband houdt met ons doel ontwikkelingshulp en humanitaire steun te verlenen aan mensen, die wonen in de bevrijde ge bieden van Zuidelijk Afrika. 'De half miljoen gulden komt ten laste van de begroting 1974 voor ontwikkelingssa menwerking. De suggestie tot het doen van de gift is afkomstig uit de kring van het in terkerkelijk vredesberaad IKV en kreeg onmiddellijk na zijn publicatie steun uit kringen van de Novib, de katholieke vredesorganisatie Pax /Js-iIIq»* vQr» Prnnlr Christi, de commissie Justitia et Pax UUlIdl Vdil I lUlin. en de X-Y-actie. Het geld wordt op verzoek van de wereldraad overge maakt op de rekening van het IKV dat zal zorgdragen voor de doorzen ding. Cambodjaanse regeringstroepen gebruiken geen zachtzinnige manieren om inlichtingen te verkrijgen over hun tegenstanders. Hier wordt een soldaat van de Rode Khmer onder handen genomen. Door zijn hoofd in het water van de Mekong te duwen, wordt de gevangene gedwongen te praten. De 'ondervra ging' vond plaats in de buurt van Phnom Penh. Van een verslaggever HELMOND De 21-)«rige J. van D. uit Helmond heeft een nacht in een cel van het politiebureau in zijn woonplaats doorgebracht, terwijl hij in zijn bovenbeen was geraakt door een kogel uit een politiepistool. De man werd getroffen toen zich on geregeldheden voordeden bij de arres tatie van een jeugdige inbreker. Na twee waarschuwingsschoten richtte de politie op een tiental met messen en stokken gewapende omstanders. Eerst de ochtend daarna werd ontdekt, dat J. van D. was geraakt, toen hij werd voorgeleid voor een verhoor. De schietpartij deed zich voor nadat de politie de vijftienjarige R. vanD. (geen familie van J. van D.) en de negentienjarige H. P. op heterdaad betrapte bij een diefstal. De vijftien jarige jongen wist te ontkomen, maar kon even later worden aangehouden. Toen de politie hem wilde overbren gen naar het hoofdbureau, werden de agenten bedreigd door een tiental om standers. De vader van H. P. de 41-ja- rige F. P. dreigde zelfs met een revol ver. waarop ook hij werd aangehou den. Een van de agenten loste aanvan kelijk twee waarschuwingsschoten en later een gericht schot. Pas daarna konden de arrestanten worden afge voerd. De politie dacht ook met het gerichte schot niemand te hebben ge troffen. J. van D. is na behandeling in een ziekenhuis opgesloten wegens verzet tegen de politie en bedreiging met geweld. Ook de twee jeugdige in brekers en F. P. zijn opgesloten. Ministers moeten 2,5 procent bezuinigen [t] de vraag of deze mededeling als waarschuwing aan de regering worden gezien, antwoordde een k rdvoerder van de regering giste- N bevestigend: 'Ja, dit is een duide- waarschuwing', f ereniging wil vasthouden aan het ireringsschema van een rijksamb- arvan schaal 151, maximaal: 5075 per maand. Deze regeling tot stand na de rapporten van issie Van der Ven (1966) en lissie Donner (1971) na over- het ministerie van economi- :en. Het werk van een huisarts ilgens deze regeling te vergelij- met dat van een inspecteur van gezondheid of een adjunctdirec- van een middelgroot ziekenhuis, Werd daarom verbonden aan de PRISMA V eren. I 3-1 tot op één minuut per jaar nauwkeurig, edelstaal, r«yf waterdicht, met datum JIJyu mineraal glas i -Ü1STERDAM 'Zoals al ja- enyen bij ons gebruikelijk hebben ij ook dit keer op twee zater- IJtmJgavonden extra activiteiten uljfaffelasf op onze instuiven. Met nfe collecte op een verjaardags feest, is 750,- bijeen gebracht foor 'Ermelo'. Dit bericht de heer A. J. Me ij- namens de Instuif oerk- ïo,i0r°ep Gere). Jeugdcentrum in g 11 Ratten. 'Op 1 december hebben H}di we voor de 15-17-jarigen een lo-it rommelmarkt gehouden, met be- kai> hendigheidsspelen en de ver- £9 *»°p van fruit. Vervolgens een rommelmarkt voor boven de 18- origen. Al met al kwamen we op een bedrag van 732,56', dat ice naar boven hebben afge- kM rond. Het bedrag van 750,- is op uw girorekening overge schreven'.- Een goed voorbeeld, dat in de komende (feest)dagen navolging ■verdient! voor voorzieningen op Mt terrein van 's Heerenloo in Ermelo blijven welkom via Giro; B V. De Christelijke Pers, Postgiro 26.92.74. Gemeentegiro Amsterdam X 500, Nederland- 'che Middenstandsbank NV Am sterdam rekeningno. Chr Pers *>973.60.768. ambtenarenschaal 151 maximum. De vereniging is wel bereid tot mati ging, maar dan binnen deze regeling. Hetgeen betekent dat ook de honore ring van de ambtenaar schaal 151 zal moeten werden verminderd: de sala riëring van de huisartsen zal dus blij vend moeten zijn gekoppeld aan die van de ambtenaren. 'De huisartsen voldoen al jaren aan de maatstaf van de zo zeer verlangde openheid in ta riefstelling en inkomensontwikkeling. Minister Bóersma heeft ons als voor beeld gesteld aan de andere vrije be roepsorganisaties', aldus de woord voerder die benadrukte dat de huis artsen zich als goede staatsburgers willen gedragen en ook willen mati gen, maar 'dan wel binnen de struc tuur van onze honorering volgens ambtenarenschaal 151 maximum'. De vereniging weet dat een ingrijpen in de tot stand gekomen structuur on rust teweeg zal brengen onder de huis artsen en de artsen, die in dienstver band werken: 'vrije beroepsbeoefena ren in het zelfde beroep zouden dan in een concurrerende positie ten op zichte van elkaar kunnen komen. En dit zal het bevorderen van het ook door de cverheid nagestreefde werk van de eerste lijn in de gezondheids zorg, niet stimuleren'. De huisartsen vinden dat zij ook moeten worden on derscheiden van de andere vrije bp- roepen, omdat zij reeds een door de overheid gewenste honoreringsstruc tuur hebben verwezenlijkt, hetgeen van de andere vrije beroepen niet kan worden gezegd. 'Wij vinden dat we al een vaste af spraak met de overheid hebben, een soort CAO'. De vereniging wijst erop dat de tarieven van de huisartsen be staan uit een netto deel en een kosten deel. Het netto deel vormt het eigen lijke inkomen van de huisarts, inclu sief de pensioenpremies en dergelijke. Bij het ziekenfondshonorarium wordt het netto deel bepaald door het inko men dat de huisarts geacht wordt te verdienen, te delen door 2600 bij het netto deel van het particulier tarief docr een getal (11.000) dat afgeleid is van het jaarlijkse aantal verrichtingen (ongeveer 9000). Voor het bepalen van het inkomen wordt dan uitgegaan van het inkomen van de rijksambte naar schaal 151. Het kostendeel wordt bepaald door de kosten die de huis arts geacht wordt te maken. Over het algemeen ziet de verhouding van de tarieven van de verschillende onderdelen er als volgt uit netto ho norarium 40 pet, sociale voorzienin gen 10 pet, pensioenpremie 12 pet, be roepsrisico 4 pet, kosten 34 pet. Het IKV heeft minister Pronk ge schreven de gift van grote symboli sche waardé te achten. 'Reeds nu is ons bekend dat de bevrijdingsbewe gingen, die door de wereldraad vanuit het speciale fonds worden gesteund, bijzonder onder de indruk zijn van deze geste van de Nederlandse rege ring.' De heer Pronk kent het programma tot bestrijding van het racisme van nabij. 'Het is een uitstekend program ma en ik heb er alle vertrouwen in dat onze gift op verantwoorde wijze wordt besteed. Het programma ver vult een uitstekende functie', aldus minister Pronk Hij zei te hopen dat het voorbeeld van de regering navol ging zal vinden. Van een verslaggever DEN HAAG Minister J. Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft een bedrag van 100.000 dollar ter beschik king gesteld van de wereldraad van kerken voor de opvang van Chilec'nse vluchtelingen en voor juridische hulp aan gevangenen in dit land. De Nederlandse bijdrage komt boven op het bedrag van een miljoen dollar dat de Nederlandse regering via de hoge commissaris voor de vluchtelin gen heeft beste'md. De wereldraad heeft een tweeledig programma ten gunste van de Chi leense vluchtelingen. Eenerzijds wor den vluchtelingen opgevangen nml. diegenen die Chili voor het einde van dezt' maand moeten verlaten en aan de andere kant wordt aan de gevange nen juridische hulp verleend. De uit voering van beide programma-onder delen vergt een bedrag van 600.000 dollar. De Zweedse regering heeft hieraan 350.000 dollar bijgedragen. DEN HAAG Alle nationale bestedingen en dus ook de overheidsuitgaven moeten in over eenstemming worden gebracht met de geringere financiële middelen. Met deze woorden formuleerde minister Duisenburg (financiën) gisteravond in de Eerste Kamer het beleid van de regering nieuwe situatie, waarin ons land als gevol) raakt. de de oliecrisis en de stagnatie van de wereldhandel is ge- Het eerste doel is de ontvangsten en de uitgaven weer met elkaar in even wicht te brengen en de overheid zal hiertoe ook een bijdrage leveren. De uitgaven en de belastingen moeten worden aangepast, betoogde de minis ter in zijn antwoord op de financiële beschouwingen, die gisteren in de Eerste Kamer zijn gehouden. Maar dat wil nog niet zeggen, dat er sprake zal zijn van een sterke daling van be- (ADVERTENT1E) lastingen en overheidsuitgaven, zoals mr. J. de Wilde (WD) had gesugge reerd. Het gevaar bestaat namelijk dat men te ver doorschiet en de werkgele genheid nog verder wordt aangetast. Eerder in zijn verhaal had minister Duisenberg reeds nadrukkelijk ge waarschuwd tegen het elkaar aanpra ten van een recessie. De reactie van de woordvoerder van de oppositie, de heer De Wilde, op het betoog van de minister was opvallend. Het antwoord van de minister over de oliecrisis en de gevolgen ervan noemde de heer De Wilde zeer sterk. Hij wilde zeker met deze minister verder gaan! In het begin van het volgend jaar zal worden bekeken of de rijksbegroting moet worden herzien. Prof. dr. J. H. Christiaanse (ARP) had al uitgere kend. dat als gevolg van de oliecrisis 1.4 miljard gulden minder ontvangen zou worden. Minister Duisenberg be streed deze berekening niet. Maar door de oliecrisis zullen de lonen en prijzen sterker gaan stijgen. Dat heeft weer tot gevolg, dat er weer meer aan belastingen wordt ontvangen. In be paalde sectoren zoals de wegen bouw zullen de overheidsuitgaven vanzelf teruglopen. Hier staat weer te- senover, dat het rijk hogere uitgaven moet doen in verband met de over schakeling op andere industriebron nen. Bezuiniging Over de verdere toekomst merkte mi nister Duisenberg op, dat bij handha ving van hetzelfde beleid het rijk door de nieuwe ontwikkelingen geen financiële ruimte meer zal hebben om nieuwe taken aan te vatten. Daarom is in het kabinet afgesproken dat ie dere minister op zijn eigen begroting zal nagaan hoe voor de komende ja ren 2.5 procent bezuinigd zou kunnen worden. Officieel gaan de ministers na welke 2.5 procent op de begroting de laagste prioriteit heeft. Verder is er een kleine werkgroep be zig met de studie hoe straks in het al gemeen de rijksuitgaven, de uitgaven voor de sociale verzekeringen en gro te uitgaven als voor ontwikkelings hulp gematigd kunnen worden. Minister Duisenberg achtte deze maat regelen met het oog op de toekomst nodig. Want Nederland heeft niet al leen te maken met de gevolgen van de oliecrisis, maar ook met de sterk or;;: Van onze pa rlemeiitsredactie DEN HiAAG In de Doelen te Rotterdam vergaderen zaterdag in afzonderlijke zalen de partijraden van de KVP en de ARP en de unieraad van de CHU om be slissingen te nemen over de verdere samenwerking tussen tie partijen. De grootste bezwaren tegen de (zelfde) resolutie, waarover de partijvergaderingen moeten be slissen, bestaan in de CHU, de partij, die in tegenstelling tot de KVP en ARP in de oppositie is. stijgende invoerprijzen als gevolg van de stagnatie van de wereldhandel. De bewindsman sprak over een giganti sche stijging van 15 procent. De ge volgen hiervan zijn blijvend. Nederland en de andere Westeuropese landen zullen vooral tegenover de Arabische landen te maken krijgen met tekorten op de betalingsbalans. De minister vond dit aanvaardbaar. Dit betekent dat Nederland en hierom vroeg dr. J. H. Zoon (PvdA)« zijn monetaire reserves inzet ter bevordering van de produktie. Overi gens neemt Nederland door de grote aardgasreserves in West-Europa mone tair naar verhouding een gunstige po sitie in. Huurwaarde De financiële beschouwingen in de Eerste Kamer gingen gepaard met de behandeling van de belastingvoorstel len (dekkingsplan). Van de ARP kwam, evenals dat in de Tweede Ka mer het geval is geweest, een motie op tafel over de huurwaarde van Je eigen woning. In deze motie, inge diend door prof. Christiaanse, wordt gevraagd om na te gaan of de eigen woning niet geheel uit de inkomsten belasting kan verdwijnen en aan de gemeenten wordt gegeven als een ob- jekt om belasting over te heffen. Hij voorzag in de toekomst die eigen wo ning een verder geharrewar over klei ne bedragen. De Eerste Kamer zal volgende week over deze motie en de belastingvoorstellen stemmen. Prof. Christiaanse liet nog weten dat de ARP-fraktie in de Eerste Kamer slechts voor een jaar van de toepas sing van de inflatiecorrectie voor de inkomstenbelasting wil afzien. De heer F. II. Terwindt (KVP) vond het niet doorgaan van de correctie dit jaar nauwelijks acceptabel. Maar om budgettaire redenen zou de KVP toch voorstemmen. Met prof. Christiaanse protesteerde de heer Terwindt tegen het 'onaanvaardbaar' dat minister Duisenberg in de tweede kamer uit sprak tegen het amendement van de KVP om een deel van de verhoging van de vermogensbelasting ongedaan te maken. De woorvoerdcr van de CHU, jhr. mr. L. de Geer van Oudegein wilde, dat onder de dwang van de omstandighe den, het gehele financiële beleid van het kabinet weer op de helling wordt gezet. Minister Duisenberg moest van hem een nieuwe miljoenennota schrij ven. De CHU, zo bleek verder uit het betoog van de senator, is het niet eens met de sterke uitgavenstijging voor CRM (met 38 pet). Drs. H. J. Rang (D'66) vroeg, met het oog op de oliecrisis, om het benoemen van een minister voor het energiebe leid, toegevoegd aan de minister van economische zaken. Ook de heer Rang was er op tegen, dat ieder jaar steeds weer de inflatiecorrectie niet zou wor den toegepast Een aantal bestuursleden van de CHU wii de resolutie 'n deze zin wijzigen, dat wordt uitgesproken, dat de samen werking tussen de partijen al leen mogelijk is wanneer dit niet in strijd is met de poli tieke opstelling van een van de partners (in de situatie van vandaag is dat de CHU). Er werdt een niet gemakkelij ke discussie verwacht in Je unieraad. Dat is vermoedelijk de reden, waarom de vergade ring van de Unieraad, in 4c- genste'ling tot de van de par tijraden van KVP en ARP oe- sloten is. Na afloop van de Unieraad is men bereid ('e pers mee te delen wat er in de vergadering gezegd is. Hoewel het bestuur van de ARP aan de partijraad heeft aanbevolen de resolutie ie aanvaarden, leven er in deze partij tceh duidelijke bezwa ren. De Arjos heeft vorige week in haar resolutie speci aal gewt'.en op de heersende politieke tegenstellingen. Ook ARP-ers in de praktische poli tiek (leden van de kamerfrak- tie zien tegen de samenwer king op en achten deze niet geheel reëel. Voor de CDA (het Christelijk Democratisch Appel) zou za terdag een belangrijke dag moeten zijn; maar de voorzit ter van dit bestuursorgaan van de drie partijen, dr P. A. J. M. Stcenkamp is niet aan wezig. Hij is voor en privé- reis naar Israël vertrokken. Kabinetsformateur In het december-nummer van het Christelijk-Historisch Tijd schrift heeft het Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus de suggestie gedaan de kabinetsformateur de status te geven van een mi nister. De formateur kan dan Drs. A. D. W. Tilanus tijdens zijn arbeid door de Kamer ter verantwoording worden geroepen. 'Dat kan uitmonden in een motie van vertrouwen, zodat hij weet dat hij met een meerderheid van de Kamer verder kan gaan. Het kan ook uitmonden in een motie van afkeuring, waaruit hij zijn consequentie kan trekken. Hij moet dan heen gaan, tenzij hij een an dere werkwijze gaat volgen'. Drs. Tilanus meent, dat de ko ningin en dus ook de keuze van de man (formateur) bui ten de discussie moeten blij ven'. Het gaat immers niet cm die keuze, maar over de werk wijze. 'Mam, hoe schoon moet ik wor den?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5