Nieuwe Leidse Comiraiiit Kabinet: algemene Ioonronde van ruim drie gulden per week Halitran helpt SHERRY ö?5 Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! In deze krant WASAUTOMATEN Meer kleine tankers in Rotterdam erkoop auto's lt sterk logezegd Vakcentrales blijven bij eis Passagiers gekaapt toestel krijgen van KLM 3000 gulden blijf fit, de hele winter door... HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Eén nummer gratis Brand in Spanje eist 25 levens Rockefeller treedt af als gouverneur Loongrens ziekenfonds komt op 23.200 gulden Nixon mag Moskou geen krediet geven deze week bij !/X g christelijk dagblad voor leiden en omgeving Instraal 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" i haarlemmerstraat 7)250 7leiden Alle bekende merken va. 499- Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BB. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er zijn in de afgelopen week minder mammoettankers in Rotter dam aangekomen, maar meer tankers in de grootte van 20.000 tot 40.000 ton. Dit valt af te leiden uit de weekcijfers van het scheepsrapportage-bc- drijf Dirkzwager en wordt be vestigd door het Dagblad Scheepvaart een in Rotterdak verschijnend vakblad, waarin sinds jaar en dag alle schceps- bewegingen zijn opgenomen. Bij 'Scheepvaart' bestaat, hoe wel zich dat aan de waarne ming onttrekt, de indruk dat die kleine tankers worden in gezet bij het overladen van hun veel grotere zusjes, die vanwege de Arabische oliebo ycot Rotterdam niet mogen aandoen. De Shell die op ver zoek van de regering geen na dere informatie verstrekt over de aanvoer van ruwe olie in Rotterdam, vermoedt echter dat deze tankers meestal olie- produkten aanvoeren van raf finaderijen elders in de we reld. Zeker weet men dat tan kers van zo'n 30.000 ton in het algemeen produkttankers zijn en geen ruwe olie vervoeren. De regering is er Intussen niet geheel in geslaagd een rookgordijn te leggen voor de hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten die In Rotter dam worden aangevoerd. Via het ministerie van economise aken is aan Dirkzwager ver- rocht de bestemming van geen enkele tanker, groot of klein meer te vermelden. Ook van zogenaamde chemicaliëntankcr niet. Ook de Rotterdamse ha vendienst. die voor een belang rijk deel afhankelijk is van Dirkzwager, geeft daarom geen bestemmingen op. Dirk zwager hanteert nu sinds eni ge tijd de term 'zee' of zet eenvoudig een streepje als het om de bestemming gaat. Daar staat tegenover dat in Llo.vds Register of Shipping, een we- gelijks terugkerend boekwerk «arin alle scheepvaartbevve- glngen in de wereld staan ver meld, de bestemmingen veelal «vel worden vermeld, al be slaat de indruk dat ook hier zonder dat men daartoe verplicht is meer naar de niets-zeggendc term 'zee' of het streepje wordt gegrepen. Dit kan tot reden hebben, dat gezagvoerders of rederijen de bestemming van hun schepen niet meer bekendmaken. Wesland moet blijven. Fries statenlid mevrouw De Graaj-Nauta Soms zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak afnemende weste lijke wind. Maximum-temperatu ren circa 7 gr. Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Enige tijd regen en temperatu ren meest boven normaal. Morgen zon op: 08.40* onder: 16.28 maan op: 21.07 onder: 11.10 Miljoen Nederlanders looit naar tandarts De regering heeft gistermiddag overleg gepleegd met vertegenwoordigers van werknemers- en werkgevers organisaties. De voorzitter van het NW, de heer W. Kok, in gesprek met de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, de heer J. Bartels flinks; en de vice-voorzitter van het VNO, de heer C. van Veen. Van onze parlementsredaclie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl overweegt per 1 januari 1974 een algemene Ioonronde toe te staan die overeenkomt met één pro cent van liet gemiddelde jaarsalaris dat in Nederland wordt ver diend (ongeveer 18.000 gulden). Het bedrag zou neerkomen op ruim drie gulden per week. Deze Ioonronde geldt voor de tijd van zes maanden. De defintieve beslissing neemt het kabinet vandaag. ISTERDAM De verkopen van i personen- en combinatiewa- in Nederland gedurende de land november zijn als gevolg van benzineschaarste flink teruggelo- in. Er werden in totaal 5.441 auto's inder verkocht dan in de overeen- rastige novembermaand van vorig ir: 30.027 tegen 35.468. Het is vrijwel zeker dat de regering met dit voorstel in botsing zal komen met de vakbeweging. Zo wezen de drie vakcentrales het kabinet er gisteren op dat er voorlopig geen aanleiding bestaat af te zien van een loonsverho ging van 2,5 procent. Wel boden de vakcentrales de regering aan de loon ontwikkeling over vier maanden nog eens onder de loupe te nemen. De Ioonronde van één procent van het gemiddeld inkomen is een van de twee varianten die de regering heeft opgesteld om de loonontwikkeling op korte termijn binnen de perken tc houden. De Ioonronde laat onverlet dat de cao's die per 1 januari af lopen (de metaal en de bouw) de normale prijscompensatie krijgen van ruim drie procent. Een beslissing over de prijscompensatie per 1 juli 1974 zal pas over een maand of vier, vijf wor den genomen, als meer zekerheid is verkregen over het uiteindelijke ef fect van de oliecrisis. De tweede variant behelst een alge mene ronde van vier of vijf procent, gedeeltelijk uit te keren in centen en in procenten. In dit percentage zou dan tevens de prijscompensatie per 1 januari (de zogenaamde na-indexe ring) zijn begrepen. Deze variant heeft echter het nadeel dat bestaande cao's worden opengebroken. Boven dien zullen sommigen meer voordeel van deze Ioonronde ondervinden, n.l. die cao's die niet lopen van 1 Januari tot 31 december, maar bijvoorbeeld van maart tot eind februari. Het ziet er daaronr naar uit dat de re gering voor de eerste variant zal kie zen, ook al om extra moeilijkheden met de vakbeweging en tal van juri dische problemen te voorkomen. Van daag hakt het kabinet die knoop door. De regering heeft tot deze forse in greep in de lonen besloten op basis van nog niet gepubliceerde berekenin gen van het Centraal Planbureau. Het Planbureau gaat er van uit dat de prijzen volgend jaar met zo'n 10.5 procent stijgen. Het meent dat hierte genover een loonsverhoging mag staan van maximaal 12,5 procent. Dit za! dan neerkomen op een reële inko mensverlaging voor de gemiddelde werknemer van 1 procent. De maatregelen van het kabinet-Den Uyl zullen er echter op zijn gericht de laagste inkomensgroepen volgend jaar 'gelijk' te laten spelen. Dit zou dan moeten betekenen dat zij per l juli meer prijscompensatie zullen krij gen dan de overige werknemers. Het Centraal Planbureau wijst er in zijn berekeningen op dat die reële in komensverlaging noodzakelijk is om de rendementspositie van het bedrijfs leven niet te ondergraven. Het natio naal inkomen volgend jaar daalt met drie procent. Het overige inkomen (bedrijfsrende- menten e.d.) zal de teruggang echter nog harder voelen. Zo heeft het Cen traal Planbureau berekend dat het percentage lonen van het nationaal inkomen met vier procent tot 85 pro cent zal stijgen. Dit zal een duidelijke rendementsdaling ten gevolge hebben die een vrij ernstige weerslag kan hebben op de werkgelegenheid. WAARSCHUWING De drie vakcentrales hebben de rege ring gisteren ernstig gewaarschuwd geen overhaaste beslissingen te nemen met betrekking tot de cao-lonen. De heer Kok voorzitter van het NVV ver klaarde na afloop van de besprekin gen met de regering dat de eis van de vakcentrales van een loonsverhoging met 2,5 procent, allerminst betekent dat het inkomen van de werknemer er volgend jaar ook tweeëneenhalf procent reëel op vooruit zcu gaan. 'De vakbeweging heeft er wel degelijk ook oog voor dat een dergelijke eis vol gend jaar niet meer gerealiseerd kan worden, aldus de heer Kok. Volgens hem betekent een loonsverhoging van 2,5 procent bij de te verwachten hoge prijsstijging in feite dat de reële ver betering volgend jaar steeds kleiner zal worden, of wellicht zelfs minder dan nul zal zijn. 'Die tweeëeneenhalf procent is daarom hoogst noodzakelijk om ons enige compensatie te geven voor de op ons af komende lasten'. Gegeven de onzekerheid over het uit eindelijk effect van de oliecrisis op onze econoomie vond de heer Kok het daarom beter de cao's per 1 januari voorlopig met rust te laten. 'Over vier maanden kan opnieuw bekeken wor den wat er met de lonen gebeuren Voor vervolg zie pagina 10 Van een verslaggever SCHIPHOL Alle 247 passagiers van het onlangs gekaapte KLM-toestel krijgen van de KLM een schadevergoeding van drieduizend gulden. Dat kost de lucht vaartmaatschappij dus 741.000 gulden. De KLM sluit hiermee aan op een in Japan bestaand gebruik om de passagiers in zo'n geval tegemoet te komen. Een wettelijke verplichting tot betaling heeft de maatschappij niet. Op zeven na waren de passagiers van de Boeing 747 Mississippi allemaal Japanners. De zeven Nederlanders die in het toestel zaten krijgen de schadevergoeding ook; het uit vier personen bestaande Nederlandse gezin dat met de Mississippi reisde en de kaping meemaakte krijgt twaalfduizend gulden. (ADVERTENTIE) is er nog iets te vullen of te bekken? Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. met natuurlijke vitaminen A+D Behalve een omvangrijke en gevarieerde hoeveelheid nieuws, beschouwingen, commentaren en advertenties verstrekt Trouw/Kwartet aan zijn abonnees maande lijks ook ettelijke kilo's handelswaar in de vorm van oud papier. In november bedroeg de portie per abon nee circa 3500 gram. Op de oud-papiermarkt doet zo'n voorraadje op het ogenblik 35 cent: ongeveer de prijs van één nummer van Trouw/Kwartet. In feite krijgt elke abonnee dus maandelijks één exemplaar gratis. En dat zouden er in de naaste toe komst wel eens twee kunnen worden, als de oud- papierprijs (wat ons niet verbazen zou) blijft stijgen. Trouw/Kwartet is goedkoper dan u denkt. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maünd/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-fbriefpa- pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) ZARAGOZA (AP) Bij een brand in een kleine meubelfabriek in de Spaanse stad Zaragoza zijn dinsdag 25 jonge werknemers om het leven geko men. Acht arbeiders werden met zwa re brandwonden in het ziekenhuis op genomen. De mannen raakten opgeslo ten in het brandende gebouw omdat de enige deur naar buiten door een explosie, die volgde op kortsluiting, werd vernield. Het vuur sloeg later over naar een flat in de buurt waar van de bewoners op tijd waren geëva cueerd. NEW YORK (UPI, Reuter) Nelson Rockefeller treedt af als gouverneur van de staat New York. Naar zijn eigen zeggen wil hij zich volledig inzetten voor twee nationale commissies, waar van hij lid is. Waarnemers brengen zijn aftreden in verband met de mo gelijkheid, dat Rockefeller in 1976 op nieuw een gooi wil doen naar het presidentschap van de Verenigde Sta ten. De 65-jarige multimiljonair Rockefel ler was al drie maal in de markt voor de kandidatuur van de Republikeinse partij bij de presidentsverkiezingen. Hij ontkende, dat hij nu een vierde poging voorbereidt. Rockefeller zei, dat hij niet voor eind 1975 zal beslis sen of hij opnieuw zal dingen naar de nominatie van zijn partij. Het af treden van Rockefeller, die vijftien jaar gouverneur is geweest, werd al enige tijd verwacht. Hij is onder meer lid van een commissie, die 'kritieke kwesties' van het Amerikaanse volk bestudeerd. Volgens sommigen ge bruikt hij ook deze commissie als springplank naar het presidentschap. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag ingestemd met de verhoging van de loongrens voor de ziekenfondswet tot ƒ23.200. Dit werd geregeld via een amendement van de heer Dolman (PvdA), dat werd ge steund door PvdA, DS'70. D'66 PSP en ongeveer de helft van de KVP. Het amendement beoogde een extra verhoging van 200 boven het wets ontwerp waarin de grens op ƒ23.000 was gestald. WASHINGTON (Reuter, UPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren besloten dat de re gering geen speciale handelskredieten aan de Sowjet-Unie mag verstrekken, zolang de Sowjet-Unie niet alle belem meringen voor de emigratie van Jo den en andere minderheidsgroeperin gen uit de weg heeft geruimd. President Nixon heeft vorige week nog een brief aan het Huis gestuurd, met het verzoek de ontspanningspoli- tiek van de VS niet in de weg te lo pen door dit zogenaamde Jackson Va- nik-amendement, warop het besluit is gebaseerd, aan te nemen. Maar het Huis stoorde zich niet aan de argu menten van Nixon en nam het amen dement met 319 tegen 80 stemmen aan. De regering heeft zich voortdurend op het standpunt gesteld dat de Sow jet-Unie in het kader van de ontspan- ningspolitiek tussen oost en west in aanmerking komt voor de status van meest-begunstigde natie. Onder deze status wordt verstaan dat het betref fende land niet minder handelsvoor delen krijgt als andere landen, waar mee de VS handelsbetrekkingen on derhouden. Minister Henry Kissinger liet onlangs weten dat hij voor een verslechtering van de Amerikaans- Russische betrekkingen vreesde, als het amendement zou worden aangeno men. En president Nixon gaf te ken nen dat de ontspanning met Rusland en China en een regeling voor het Midden Oosten geduld zou vereisen en wederzijdse sterkte. Hij heeft ge dreigd het amendement met zijn veto te treffen, als de Senaat het ook aan neemt. Hoewel Nixon zo snel moge lijk met de Sowjet-Unie tot handels besprekingen wil komen, zal de Se naat het wetsontwerp pas volgend jaar. in de lente behandelen. De Democratische afgevaardigde Char les Vanik. die het amendement in het Huis bracht, stelde dat het noodzake lijk was dat de VS blijk zullen blijven geven van hun steun aan de mensen rechten. zoals de vrijheid van emigra tie, die in een verklaring van de Ver enigde Naties zijn vastgelegd, welke door de Sowjet-Unie al 25 jaar gele den is ondertekend. Het amendement slaat op alle commu nistische landen, behalve Joegoslavië en Polen. Maar het is vooral gericht tegen de Sowjet-Unie. Binnenland Half miljoen voor bestrijding racisme 5 Blikken burgemeester wil de mensen helpen 7 Buitenland 'Geen tegenstellingen binnen NAVO' 11 Indonesië voor moeilijke beslissing 11 Kerk 'Een vent van niks' 2 Tegen onveiligheid 2 Sport Weer toekomst voor Standard Luik 13 Economie Britse vastgoed-ontwikkelaars in zorgen 15 Nieuwe boeken J Men schrijft ons 2 Radio en tv t> Strips, feuilleton 6 Recept 6 Puzzel fi Commentaar 7 nichtbij cn verder 7 Weer 7 Familieberichten 14 (ADVERTENTIE) de spódnste sherry medum dry fles 865

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1