Project met extra steun kleuterscholen Ik Hlsi f 'Rechten van de mens' 25 jaar 20,-en 21,- 0 Loonronde Personalia Steeds meef l jongens afgekeurd om dikte Werkende jongeren zien veel haken en ogen aan tweede dag onderwijs Wie de auto voor zijn beroep gebruikt, krijgt kwart minder benzine DAF stopt met autosport Voordelig badderen. Gekleurde hoeslakens., ...of gewoon witte. 16- Bloemen voor op het strand. 18,-en 14,- Priiswinners optafel. 25,- Afdrogen met jacquard. 4 voor 9r Het prijsverschil irt de Bijenkor^j^jl 1 D a I Cafetariahouder van drie mille beroofd Hamsterbenzine in beslag genomen 'Inkomensverhoudingen niet via CAO-overleg wijzigen' Pompbediende verduisterde huurauto's TROUW /KWARTET WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 BINNENLAND - [Bto Van onze onderwijsredactie UTRECHT Volgend jaar begint een groot onderwijsproject ter ondersteuning van kleuter- en basisscholen die naar verhouding veel problemen en maar weinig begeleiding hebben. Minister Van Keme- nade heeft hiervoor tien miljoen gulden uitgetrokken. In augustus 1974 begint het project op zes kleuterscholen in Amersfoort. Het jaar daarop volgen nog eens acht tien kleuterscholen in Enschede, Am- hem en Hilversum. In de jaren daar na zullen ook de twee onderste leerja ren van de basisscholen in deze stads wijken mee gaan doen. Het is de be doeling dat de plaatselijke onderwijs- gemeenschap zelf meebepaalt welke scholen deze hulp het hardst nodig hebben. Projectleider drs. M. Abels: 'Het is niet de bedoeling met een voorge kookt programma te komen. We zijn wel al drie jaar bezig met de voorbe reiding, maar dat betekent niet dat al les al vast staat. Integendeel: de scho len moeten nog worden uitgekozen en ze moeten zelf zeggen wat ze willen'. Het initiatief tot het project komt van de landelijke werkgroep van schooladviesdiensten. Die doen tot nog toe erg weinig voor kleuterscho- Burgemeester - De burgemeester van Urk, de heer K. Bossenbroek, gaat die plaats verlaten. Hij is per 1 januari- benoemd tot burgemeester 'van Gene- muiden. De heer Bossenbroek is vanaf 1963 burgemeester Urk Hij is gebo ren in 1915, gereformeerd en aange sloten bij de ARF Burgemeester (2) - De huidige bur gemeester var. Veere, de 56-jarige heer A. de Kam (gereformeerd en lid van de ARP) is eveneens per 1 janua ri benoemd tot burgemeester van de gemeente Axel. Hij is sinds 1 juli 1966 hurgemeester van Veere geweest. len. Zij hebben gevraagd om een be geleidingsproject dat ervaring ople vert, waarmee men elders in den lan de zijn voordeel kan doen. Vervolg van pagina 1 moet. De druk moet voorlopig van de ketel af, aldus de voorzitter van het NW. Tegen die tijd zal ook bekeken moeten worden of de overige inko mens (zelfstandigen, artsen e.d.) hun steentje hebben bijgedragen, want het is voor de vakbeweging een belangrij ke voorwaarde, dat ook zij meedoen. De heer Kok zei te betwijfelen of de maatregelen die de regering op dit punt heeft aangekondigd wel effectief zullen zijn. De drie vakcentrales drongen er ver der bij de regering op aan de grootste terughoudendheid te betrachten hij het verlenen van ontslagvergunnin gen, in principe een stop af te kondi gen bij de werving van buitenlandse arbeidskrachten en ook grote terug houdendheid te betrachten met net vaststellen van de verhogingen van de tarieven voor aardgas en het openbaar vervoer. De vakcentrales menen bo vendien dat de regering best wat i-p fiscaal gebied zou kunnen doen, bij voorbeeld de hogere inkomens zwaar der belasten, om aldus gaten diè 'n het overheidsbudget dreigen te vallen, te dichten. Zij hadden de indruk dat de regering nu wel erg eenzijdig in grijpt in de lonen. VOORKEUR De werkgeversorganisaties hebben gis teravond in een brief aan de regering hun voorkeur uitgesproken voor de eerste variant, nl. een loqnronde van 1 procent. Het vaste bedrag in centen zou volgens de werkgevers moeton worden vastgesteld op precies drie gulden per week. Dat is minder dan op grond van die ene procent mag worden verwacht, omdat de gemiddel de werknemer zo'n kleine 18.000 gul den per jaar verdient. Een procent daarvan zou 180 gulden zijn i.p.v de 156 gulden die de werkgevers voor stellen. Het midden en kleinbedrijf heeft in zijn gesprek met de regering bezwaar gemaakt tegen een structurele aanpas- .sing van het minimumloon per 1 ja nuari. Gezien de huidige situatie zou den zij van die verhoging alleen de kostwinners willen laten profiteren. In het midden en kleinbedrijf werk"n veel vrouwelijke krachten die dan meestal niet van de verhoging zouden profiteren. De wericgevers wezen er ten slotte op dat een bevriezing van de dividenden wel eens uiterst on voordelig zou kunnen uitvallen voor bijvoorbeeld pensioenfondsen, waar van het inkomen voor epn groot ;,e- deelte uit dividenden bestaat. De pen- sioenuitV°nn<» z iaden aldus in gevaar kunnen komen. Ditzelfde bezwaar zou gelden voor de kleine zelfstandigen gepensioneerden, die voor hun inko men grotendeels afh'-»-'-elijk zijn van dividenduitkeringen Hulp Het eerste deel van het project be staat uit directe hulp aan de leer kracht. In de betrokken kleuterscho len komt er een extra leerkracht bij, om wat meer tijd te krijgen voor an dere dingen. Hulp aan de leerkrach ten kan gegeven worden via cursus sen, het opnemen van lessen met vi deo, het bespreken van moeilijkheden, enz. De kinderen kunnen getest wor den. Voor kinderen met speciale moeilijkheden (bijvoorbeeld met plaats-begrippen als voor-achter) kun nen extra oefeningen worden ge- Van eer verslaggever RIJEN Drie gemaskerde overval lers hebben gisternacht een cafetaria houder in het Brabantse Rijen be roofd. Toen de man wilde sluiten, kwamen de drie overvallers binnen. Zij begonnen hun slachtoffer te trap pen en te slaan, tot deze de sleutel van zijn kluis afgaf, waaruit zij ten minste drieduizend gulden namen. Van de daders ontbrak gisteren elk spoor. maakt. Het is de bedoeling hun eigen juffrouw die dan met hen doet. Het tweede deel van het project be staat uit stimulering van de ouders, gezins- en buurtwerk. Drs. Abels noemt twee voorbeelden: Je kunt ou ders via een videofilm laten zien hoe kinderen in groepjes werken en daar over praten. Een ander idee: een soort spelletjes-adviesruimte inrich ten, waar ouders allerlei (leerzame) spelletjes kunnen bekijken en met hun kinderen kunnen doen. Het project gaat in totaal zes jaar du ren. De groep medewerkers zal be staan uit veertig man. Van een verslaggever AMSTERDAM Op verscheidene plaatsen heeft de politie gehamsterde benzine in beslag genomen. In de Van der Hooplaan in Amstelveen vond de politie in een box van een flatgebouw (waarin veertig gezinnen wonen) een vat met enkele honderden liters ben zine. dat voorlopig overgebracht werd naar een garage van de Amstelveense brandweer. De bewoners hadden de politie gewaarschuwd omdat zij een sterke benzinelucht roken. De Groningse politie vond in twee va ten in het schuurtje van de 57-jarige M. ten B. 250 liter. Ook hier hadden buren, die bang waren voor een onge luk, de polite getipt. Bij een inwoner van het Brabantse Mierlo bij Eindho ven vond de politie vijftienhonderd liter, opgeslagen in vaten van twee honderd liter in de garage naast zijn huis. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het aantal nu nen dat wegens hun dikte vo militaire dienst is afgekeurd is laatste jaren snel gestegen. Wi den er in 1963 slechts gemiddi 5 dienstplichtigen op de 1000 gekeurd wegens vetzucht, in 19 steeg dat aantal tot een kleine en in 1973 tot ruim 50 man. deze jaren bleef het totaal aan afgekeurden gemiddeld hoog, rond 29 procent van het tale aantal dienstplichtigen een uitschieter tot ruim 31 p cent in 1971. Werkgevers in bouw: Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De werkgevers in de bouw zijn van mening dat de cao onderhandelingen niet mogen dienen om wijziging te brengen in de bestaande inkomensverhoudingen. Zeker niet nu er twijfel bestaat of een reële inkomensverbetering wel mogelijk is en zelfs de prijscom pensatie ter discussie staat. DEN HAAG 'De universele verkla ring van de rechten van de mens wordt overal ter wereld met voeten getreden. Overal wordt immers ge marteld, worden mensen ten onrechte gevangen gezet en worden burgers ge discrimineerd. Dit zei-mevrouw dr. H. Verwey-Jon- ker gistermiddag bij de herdenking van het feit dat 25 jaar geleden de universele verklaring van de rechten van de mens wdrd aangenomen. In aanwezigheid van koningin Juliana waren de leden van de Eerste <?n Tweede kamer bij deze herdenking in de Ridderzaal aanwezig. Mevrouw Ver- wey nam, in de herfst van 1948 deel aan de voorbereidende besprekingen, die later leidden tot de verklaring. Zij vond het bijzondere van de uni versele verklaring, dat deze niet al leen het recht geeft om protest te ui ten tegen de overheid in dd eigen staat, maar ook tegen die in andere landen. Al die protesten, zoals het schrijven naar Russische gevangenen, naar alle mogelijke regeringen, onder wier regimes gemarteld wordt en het boycotten van voedingsmiddelen uit bepaalde landen, met het regime waarvan men het niet eens is, halen volgens mevrouw Verwey echter niet veel uit, zodat er veel ongeduld en frustraties en daardoor radicalisering ontstaat bij een aantal bewegingdn. Vice-minister-president mr. Van Agt, tevens minister van justitie zei, dat het élan, waarmee de VN in 1948 de universele vérklaring aanvaardde, niet gedoofd is. Hij noemde als enkele di recte gevolgen van deze verklaring hdt Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (1950), het Europees sociaal handvest (1961), de VN-verdragen tot uitbanning van alle vormen van rassendiscriminatie, inza ke burgerrechten, politieke rechten, economische rechten en sociale" en culturele rechten (1966) en de aanbe veling van de Raad van Europa voor het ontwerpen van een program oP korte en middellange termijn op het gebied van de mensenrechten (1972). Op de foto: v.l.n.r. minister Vdn Agt, Tweede Kamervoorzitter Vondeling, mevrouw Verwey-Jonker en koningin Juliana. In verband met de geconstateerde zucht en de slechte lichamelijke c ditie bij de dienstplichtigen, bera De n de militaire voedingsraad zich op if et J andering van de samenstelling het voedsel en op maatregelen om tere voedingsgewoonten aan te Ieraan 1 Voorts zal de bevelhebber der la to strijdkrachten een werkgroep lichai ent1, lijke vorming instellen om de lie 'nw melijke conditie van dienstplichtig 'AV te verbeteren. Eén en ander staat in een brief Ie or verlo de Kamer, waarin minister Vredel alvast vooruit loopt op zijn mondelf antwoord aan de Kamer in een d< over de begroting van defensie. deze brief blijkt dat de minister gr JJ zorg heeft over de ontwikkeling rt1 de exploitatiekosten als gevolg van™ prijsstijging van olie en benzine. I deze stijging zal het gedeelte van defensiebudget dat voor materlK. aankopen is bestemd, nog meer dal l.t De minister wees er al op dat 1 koopkracht van het defensicbud van 1974 al geringer is dan van Zijn budget dat dit jaar ter hesehikÜ der den 1 Luchtmacht 'Wij vertrouwen erop dat de cao-part ners voldoende werkelijkheidszin heb ben om geen nodeloze spanningen uit te lokken. De huidige situatie is allerminst gebaat met conflicten', al dus de hetfr L. A. van den Bos, voor zitter van de Nederlandse Aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrij ven in Nederland, op een ledenverga dering van deze werkgeversorganisatie in Utrecht. Hij merkte verder op dat de bouw te maken zal krijgen met af nemende werkgelegenheid. Als gevolg van de olieboycot worden vergunnin gen uitgesteld en zelfs afgelast. Hij deed een beroep op de aanwezigen geen stappen te doen die eerder wor den ingegeven door paniek dan door gezond verstand. Tenslotte zei de voorzitter dat thans de grootste zorg de handhaving van de werkgelegen heid is. Hij verwachtte uitbreiding van de overheidssubsidiëring voor aan vullende werkgelegenheid.' Het ver dient zelfs overweging dat de fondsen van de werkloosheidswet worden aan gewend door subsidiëring van verdere aanvullende werken', aldus de voorzit ter. LEIDEN De tweede dag onderwijs voor 15-jarige werkende jonge ren mag niet gaan ten koste van de werkgelegenheid. Door de olie crisis ziet het er voor deze groep jonge werknemers toch al slecht uit. Als er geen garanties komen voor een goede werkgelegenheid en voor een redelijke betaling kan de regering de tweede dag beter ver geten. Met die conclusie eindigde gisteren de discussie die tweehonderd jongeren uit Veenendaal, Haarlem, Velsen en Leiden gisteren hielden in Leiden. In een telegram aan de ministers Van Kemenade (onderwijs) en Boersma sociale zaken) eisten zij dat de in hering van de tweede dag leerplicht voor 15-jarisen deel uit zou maken van een pakket maatregelen. In dat pakket zou .I:m ook een oplossing moeten zitten voor de grote jeugdwerk loosheid die dreigt wanneer bedrij ven geen jongeren voor drie dagen per week willen aannemen. Bovendien willen de jongeren gelijktijdig een minimumloon vanaf 18 jaar en een daarvan afgeleid minimum voor vijf tienjarigen (drievijfde deel. omdat ze maar drie dagen werken) Tijdens de discussie bleek wel dat er nog heel wat haken en ogen "cm aan de invoering van de tweede d. r oer 1 augustus volgend jaar. Zoveel zelfs, dat mevrouw E. Eichelshe m van de arbeidsinspectie in Den Haag vond dat we daar nog nrt't aan toe waren. Nu is het al een probleem dat werkgevers jongeren dwingen de leer plichtwet te ontduiken door hen vijf lagen te laten werken. Jaarlijks wor den een paar honderd werkgevers n! ervoor beboet, maar de boe tv: zijn veel te laag. aldus mevrouw Eichels- heim. N et meer dan 50 por overtre ding. Voordat we aan een tweedaagse leerplicht beginnen moeten we eerst uitzoeken hoeveel werkgt'vcrs dan nog vijftienjarige jongeren willen aanstel len. Di* aanwezige jongeren kwamen er zelf :i.et helemaal uit. Je zou grote en middelgrote bedrijven kunnen ver plichten een vast percentage jongeren in dienst te nemen. Maar dan loop je het gevaar dat zij de vervelende werk jes moeten opknappen. En bovendien zou men dan jongeren kunnen ver plichten in een bepaald bedrijf te gaan werken alleen omdat daar nog open plaatsen zijn. Ook de betaling tijdens de twee onderwijsdagen is een onopgelost probleem. Nu krijgen de ouders van vijftienjarigen kinderbij slag (waarom krijgen we dat geld zelf niet in handen, vroeg iemand), maar hoe het loon van de tweede dag ge compenseerd moet worden is nog eten raadsel. Wegverkeer bezuinigde al vijftien procent Van onze parleinentsredactie DEN HAAG Binnenkort zal de regering bekendmaken, dat de automobilist, die zijn wagen ook voor beroepsdoeleinden gebruikt een beperking krijgt van 25 procent op zijn gewone brandstofverbruik. Onder deze groep vallen ook de zelfstan digen die hun brood met de auto verdienen. De te volgen procedure zal waar schijnlijk zijn. dat iedereen die in deze groep valt. het aantal kilome ters opgeeft, dat hij gewoonlijk rijdt en dit met een vermindering van een kwart opgeeft aan de over heid. Om fraudering te voorkomen zal een ondertekening van de werkgever noodzakelijk zijn, en in dien men zelfstandig is een waar merk van een accountant of belas tingconsulent. In de regeling zal het woon-werk-verkeer voor de be roepsmatige rijder niet worden be trokken, hoewel hierop een versoe peling kan gelden als het vertegen woordigers betreft, die in hun ray on vanuit de eigen woning opere ren. Om toch een zekere greep hierop te houden zal de economi sche controledienst via steekproe ven nagaan of de opgegeven aan tallen kilometers ook reëel zijn. Tevens is bekend geworden, dat in de maand november ten gevolge van de autoloze zondag en de snel heidsbeperking tot honderd kilo meter het wegverkeer ruim vijf tien procent minder brandstof heeft gebruikt dan gewoonlijk om deze tijd van het jaar. Ten opzich te van de lente- en zomermaanden is er tevens een vermindering van nog eens vijf procent, maar deze moet hoofdzakelijk worden toege schreven aan de normale vermin dering van het verkeer in de win termaanden ten gevolge van het slechte weer. AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft het onderzoek afgeslo ten naar de gedragingen van de 35-ja- rige pompbediende J.A.S. uit de hoofdstad, die vorige week in Lim burg op verdenking van verduistering van huurauto's is aangehouden. De pompbediende, die door diverse poli tiekorpsen in ons land werd gezocht, huurde op allerlei plaatsen personen auto's onder zijn eigen naam. Daar na liet hij de kentekenbewijzen op zijn naam overschrijven en verkocht de wagens of ruilde ze in voor andere exemplaren. Naar een schatting van de politie moet hij 24 auto's op die wijze heb ben 'verhandeld'. Hij werd aangehou den toen hij bij een tankstation pro beerde na het tanken met een betaal kaart de rekening te voldoen zonder in het bezit te zijn van een bijpassend legitimatiebewijs. Toen hij merkte, dat de pompbediende hem niet ver trouwde. reed hij snel weg maar werd korte tijd later door de politie aange houden. De luchtmacht komt er wat de int teringen betreft volgend jaar slechtst af met een percentage slechts 15.9. Dit lage percentage w< al pi geha Mi« Toch al veroorzaakt door de sterke stijg van olie- en benzinekosten, waai met de oliecrisis nog niet eens re ning was gehouden. De minister k digt voor de luchtmacht een ing pende maatregel aan, waardoor structuur van het bedrijf zodanig anderd kan worden dat de exploita kosten beter in de hand gehoui kunnen worden. Uit de brief valt voorts op te mak dat de minister weinig voelt voor kingsrecht voor militairen. De ri ring is van plan voor ambtenaren stakingsrecht in te voeren. Mini Vredeling staat daar echter zeer g serveerd tegenover, vanwege de sp ale positie en taak van militaire tënaren. Minister Vredeling bl voorts voorlopig nog niet van plan Algemene Nederlandse Verenigi van Militairen (ANVM de reek tegenhanger van de VVDM tot georganiseerd overleg met het niii terie toe te laten. Ir. Vredeling wl erop, dat deze vereniging er tot toe niet in is geslaagd een lijst i namen van 100Ö leden over te legg alhoewel het ledenbestand volgt eerdere opgaven van de vereniging meer dan 3000 zou bevatten. Van een verslaggever EINDHOVEN DAF zal aan het eind van dit jaar stoppen met autosport. Volgens DAF maken de sterk verbeterde beproevingstet nieken het deelnemen aan autosport-evenementen zoals rally's, rac minder nodig, en daarbij komt nu de energiecrisis. Jacquard (50 x 100) in heel v kleuren en dessins. Als tijdelijke Prijswinner In appelgroen, rood, marine, bruin en nog vijf andere effen kleuren. De bijpassende slopen kosten tijdelijk 7,-. De lakens van 90 x 195 en 80 x 195 kosten als tijdelijke Prijswinner Ook al tijdelijke Prijswinners. In verschillende maten. De bij passende slopen kosten 4, 50. Gewone lakens: 180 x 250 16, -, 15Ó x 250 cm 14, -.De hoes lakens: 90 x 190 17, -. En 80 x 190 Jacquard strand- en badlakens in diverse kleuren. In verschil lende maten, zoals 100 x 190 en 75 x 130 cm. Als tijdelijke Prijswinner Geruite tafelkleden (130 x 160) in twee verschillende dessins. Oranje, lila of bruin. 100% katoen. Als tijdelijke Prijs winner Tafelkleed (150 x 200 cm) met vier servetten. In vijf verschil lende dessins. 100% katoen. Als tijdelijke Prijswinner Theedoeken in halflinnen kwaliteit in verschillende kleuren. 50 x 70 of 55 x 75. Als tijdelijke Prijswinner (BR ge) eni gis liet boi schil NAV ontw linsr de s' Oost pen de r< lijke tot landi oplo: \en. Ame slotc WA mis Dei- om tact beu 1 Tot brei

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10