In 1974 mogelijk 175.000 werklozen OLIEKRAAN NOG VERDER DICHT Schuttersfeest van koplopers Overleg Kissinger - Van der Stoel Vluchtelingen in Chili mogen niet vertrekken Reacties op noodwet in mineur In deze krant v. d. Velde Hamsteraar had voorraad benzine Indien nodig olie uit VS Akkoord Ierse Raad Overtreders rijverbod Inkt en de oliecrisis Vleesbedrijf in de as Staaltros doodt twee mannen en verwondt derde Politie jaagt op politie Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Benstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoelerwoudseweg 23. tel. 33741 WASSENAAK, v. Zuylen van NIJeveltslr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De olieboycot van de Arabische lan den zou in principe betekenen dat on ze aanvoer met ongeveer 2/3 zou wor den gekort. Er is echter sprake van een zekere flexibiliteit in de interna tionale handelsstromen met name ook in verband mdt de leveringen uit niet boycottende landen. Het kabinet schat de beperking op de binnenlandse afle veringen daarom voor het eerste kwartaal van 1974 op 30 tot 35 pro cent. Door in te teren op de binnen landse voorraden met vijf tot tien procent wordt de totale beperking ge schat op 25 procent. Rampzalig Max van der Stoel, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, had gisteren een prettig onderhoud met zijn Amerikaanse collega Henry Kissinger. Beide ministers zijn in Brussel voor de conferentie van de NAVO-raad, die vandaag begint. De regering wijst erop dat deze be perking bij een passief regeringsbe leid rampzalige gevolgen met zich zou meebrengen. De produktie zou met tien procent dalen en als gevolg daar van zou de werkloosheid met 200.000 oplopen tot circa 300.000. Deze ont wikkeling zal voor het grootste deel het hoofd worden geboden door een massale overschakeling van olie op aardgas, die het olietekort van 25 pro cent met iets meer dan de helft moet terugdringen. De produktiecapaciteit van de aard gasvelden zal daarvoor verder worden opgevoerd. Bovendien zullen in snel tempo oliestookinrichtingen in wonin gen en bedrijven worden omgebouwd op aardgas. Hiermee zal een investe ring gemoeid zijn van ongeveer twee miljard gulden. Het versneld overschakelen op aard gas lijkt in tegenspraak te zijn met het vroegere beleid van de regering zuinig te zijn met aardgas. Minister Lubbers (economische zaken) wees er echter op dat de overschakeling op aardgas juist voor een groot gedeelte mogelijk zal zijn juist door er' zuinig op te zijn (betere isolatie, lagere tem peratuur e.d.). Het kabinet zal boven dien proberen onze export van aard- Voor vervolg zie pagina 5, kolom 7 AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 39-jarige Amsterdammer A. van der K„ die ongeveer 110 liter benzine en dieselolie had gehamsterd in de kelder van zijn woning. De politie, die over deze hoeveelheid opgeslagen benzine getipt was door buurtgenoten, kon eerst het huis van de man niet binnen, omdat hij de deur gebarricadeerd had. Later heeft de politie zich toch de toegang tot het huis verschaft. Op grond van de wet ontplofbare stof fen (het zogenaamde benzinebesluit) en het gevaar, dat deze grote hoeveel heid benzine voor de buurt opleverde, is er een proces-verbaal tegen de man opgemaakt. De benzine en de olie zijn in beslag genomen. Van een verslaggever BRUSSEL De Verenigde Staten zullen Nederland, als dat nodig mocht blijken van olie voorzien. De Ameri kaanse onderminister voor energie William H. Donaldson zal volgende week maandag voor 'spoedoverleg' naar Den Haag komen. Dit werd gisteren bekend na de be sprekingen tussen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en minister van der Stoel in Brussel. Volgens minister Van der Stoel toonde Kissinger begrip en me deleven voor het Nederlandse stand punt inzake de crisis in het Midden- Oosten. De Nederlandse en Portugese ministers werden door Kissinger in zijn hotelsuite in Brussel ontvangen. De Amerikaanse minister bedankte Nederland en Portugal voor hun steun tijdens de jongste oorlog in het Midden-Oosten. Volgens sommige zegslieden zou Kissinger de Nederlan ders op zijn minst indirect hebben aangemoedigd, ondanks de olieboycot, niet toe te geven aan de eisen an de Arabische staten. Minister Van der Stoel zei gistera vond ook een 'zeer openhartig ge sprek' te hebben gehad met zijn Griekse collega Tetenes. De Neder landse minister had in 'alle duidelijk heid' het Nederlandse standpunt uit eengezet en de hoop uitgesproken dat in Griekenland de democratie spoedig zal worden hersteld. LONDEN (AFP) Op de conferentie van Londen, Dublin en Belfast in het Zuidengelse Sunningdale is men het gisteravond eens geworden over de vorming van een Raad voor heel Ier land. Dit is van officiële Britse zijde vernomen. DEN HAAG Op de zesde autoloze zondag zijn, voor zover bekend, zeven entwintig automobilisten aangehouden wegens overtreding van het rijverbod. Hunt auto's werden in beslag genomen. Ook onze inktvoorziening ondervindt de gevolgen van de oliecrisis. Want zonder olie is drukinkt on bestaanbaar. Om er een heel eenvoudig recept van te geven: afgezien van stoffen die de inkt snel droog maken (onmisbaar voor een bedrijf dat 35.000 kranten per uur moet kunnen produceren) bestaat die inkt voor ongeveer 80 procent uit olie en voor omstreeks 20 procent uit roet. En dat roet is ook tveer verbrande) olie. Zo ziet u maar hoe afhankelijk ook wij zijn van olie: de krant komt op olie en benzine naar u toewordt gemaakt op machines die met olie gesmeerd worden en zelfs de inkt is, wat overdreven gezegd, een en al olie. Wij zouden eigenlijk ook best op de bon willen. Als het dan maar die bon hieronder is. De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-fbriefpa- pier eD pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordhummer 2792, Amsterdam. Van onze fin.-economische redactie AMSTERDAM De Arabische olie ministers hebben op een bijeenkomst in Koeweit besloten met ingang van januari weer vijf procent minder olie te produceren. De totale produktiebe- perking zou dan neerkomen op zo'n 30 procent. Volgens het ministerie van oliezaken van Koeweit zal de besnoeiing voorna melijk West-Europa en Japan treffen. Om de beperking te vermijden moe ten de Europese landen, net als in no vember, met de 'Verklaringen van de Negen' een nieuw bewijs leveren van hun vriendschappelijke gezindheid ten aanzien van de Arabische landen. Zij kunnen dit doen door druk uit te oe fenen op de VS of Israël om een terug trekking uit de door Israël bezette ge bieden te bevorderen, aldus de olie landen. Zodra er een tijdschema zal zijn opge steld voor de terugtrekking zullen de Arabische landen een programma op stellen voor herstel van de oliepro- auktie tot het niveau van november. De produktie zal verder worden opge voerd naarmate de Israëlische terug trekking vordert, aldus de verklaring. De Afrikaanse en Islamitische landen krijgen intussen alle olie die zij nodig hebben. Voorwaarde is daarbij dat de olie niet wordt doorgeleverd aan lan den die onder de leveringsbeperkin gen of zelfs onder een boycot vallen. De Libische minister van oliezaken heeft gezegd da» zijn land de olie-uit voer naar het Caribische gebied zal staken, 'omdat gebleken is dat deze olie naar de VS wordt doorgezonden'. De VS zijn zoals bekend getroffen door een Arabisch olie-embargo. Irak had gisteravond de verklaring om de olieleveranties extra te vermin deren nog niet getekend. Het land zegt het niet eens te zijn met het ge bruik van olie 'als wapen'. Waarnemers uitten gisteravond hun twijfels over het verband tussen de produktiebeperking en de politiek van West-Europa en Japan ten aanzien van het conflict in het Midden-Oos ten. Zij menen dat de olieproduceren de landen vooral uit zijn op een ver- krapping van de markt om de olie zo lang mogelijk tegen zo hoog mogelij ke prijzen te kunnen verkopen. Voor vervolg zie pag. 7. kolom 7 Machtigingswet moet catastrofe voorkomen AMSTERDAM Ajax, Feyenoord en PSV hebben er dit weekeinde een schuttersfeest van gemaakt. Ajax won met 72 van Telstar, Feyenoord met 61 van NEC en PSV met 60 van FC Den Haag. Alleen de andere kopgroepclub FC Twente hield zich met het moei lijke UEFA Cup-duel tegen Ips wich Town in het vooruitzicht, rus tig. NAC verloor op eigen terrein slechts met 02. Verrassend was het dat FC Amsterdam zich op nieuw handhaafde, nu door bij AZ met 20 te winnen. Bij Ajax maakten dc twee aanko pen hun debuut. Zoltan Varga (zie toto) met het beroemde nummer 14 verving Johnny Rep, die drie doel punten maakte, terwijl Arno Stef- fenhagen voor Piet Keizer ook nog enige minuten over het gras mocht gaan. Bij Feyenoord kwam Rinus Israel niet aan de beurt. Trainer Coerver wilde hem de tweede helft een kans geven maar Israel vond dat hij het op de bank zo koud had gekregen dat het geen zin had op het veld risico's te gaan nemen. De profschaatsers kwamen slechts één dag in aktie. Door het slechte weer van zaterdag werd voor giste ren een kort programma opgesteld. Het kon niet veel publiek trekken. Nog geen 3000 toeschouwers zaten er op de tribunes van de Haagse Uithof en beleefden een deceptie toen Ard Schenk op de 5000 meter als laatste eindigde en daardoor ook op de laatste plaats in het klassement terecht kwam. Meer nieuws op de sportpagina's. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkloos heid (thans rond de 100.000) zal volgend jaar oplopen tot tus sen de 125.000 en 175.000. Dit blijkt uit de nota die het kabi net-Den Uyl op basis van bere keningen van het Centraal Plan bureau zaterdag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De verstrekkende maatregelen die de regering zonder tussen komst van het parlement op grond van de machtigingswet zal kunnen nemen, moeten het mo gelijk maken dat de werkloos heid niet oploopt tot veel ca- tastrofaler omvang. (Zie daarvoor pagina 5). HAULERWIJK Een brand heeft za terdagavond het vleesbedrijf P. Plas in Haulerwijk (gem. Ooststellingwerf) verwoest. Er ging 20 ton vlees ver loren. De schade bedraagt ruim 200.000. De stijgende werkloosheid is een ge volg van: een beperking van de beschik baarheid van olie voor binnenlands gebruik ter grootte van 25 procent; een stijging van de invoerprijzen van circa vijftien procent; een stagnatie van de wereldhan del, onder meer ook als gevolg van de oliecrisis. ANTIAGO (AFP, UPI) De Chileense regering zal geen vrijgeleide eer toestaan aan politieke vluchtelingen, die verblijven in ambas- ides van landen die de conventie van Caracas niet hebben pnder- ikend. Deze maatregel treft vooral de Europese landen, die deze inventie over het asielrecht niet hebben bekrachtigd, in tegenstel- ng tot de Latijns-Amerikaanse landen. De Amerikaanse raad voor de kosten van levensonderhoud heeft de olie maatschappijen in de Verenigde Staten gelast hun benzineprijzen met een dol larcent per gallon te verlagen. Ter compensatie mogen ze de prijzen van de andere olieprodukten met tweo cent verhogen. hem uitgeleide tot op het vliegveld. In het vliegtuig naar Europa namen ock ongeveer twintig vluchtelingen plaats. Inmiddels heeft de Westduitse bonds kanselier Brandt gezegd, dat West- Duitsland aan meer Chileense vluch telingen asiel zal aanbieden dan welk ander Europees land. Hij deed deze toezegging aan demonstranten bij een bezoek aan West-Berlijn. Chileense militaire autoriteiten heb ben meegedeeld, dat in het noorden van Chili iemand door een vuurpelo ton is terechtgesteld en vijfentwintig mensen door krijgsraden tot gevange nisstraffen tot vijftien jaar zijn ver oordeeld. Sedert de staatsgreep zijn meer dan honderdvijftig mensen te rechtgesteld. SCHIEDAM Een springende staal tros heeft zaterdagmiddag op de werf Wilton-Feijenoord twee dokwerkers gedood en een derde zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde, toen bij het strak zetten van de tros een borg los schoot. Een van de mannen werd door de zwiepende tros het water van het gedeeltelijk opgelopen dok inge slagen. Nadat vergeefs was gedregd, vonden duikers pas na twee uur zijn stoffelijk overschot. De tweede man werd doodgeslagen op de kant. waar ook de gewonde een klap van de tros had gekregen. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. De losgeschoten borg is in beslag ge nomen. rie maanden na de staatsgreep tegen esident Allende is er nog steeds een instante stroom van mensen, die een evlucht zoekt in ambassades. Het intal vluchtelingen, dat nog in am- issades wacht op een vrijgeleide om aar het buitenland te gaan wordt op igeveer tweeduizend geschat, e Zweedse ambassadeur in Chili, Ha- ld Edelstam, die door de Chileense igering tot ongewenst persoon was erklaard, heeft gisteren Chili verla- (n. Verscheidene ambassadeurs deden Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen. Vanuit het westen geleidelijk meer bewolking. Zwakke tot ma tige, in de loop van de dag tot vrij krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen van 0 graden vlak aan zee tot 5 graden plaatse lijk in het binnenland. Maxima ongeveer 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: enige tijd regen en iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 08.38 onder: 16.29 maan op: 18.15 onder: 10.00 "p< natuurlijk wel wat energie. Van onze parlementsredactie Politici en woordvoerders uit het bedrijfsleven hebben het afgelo pen weekeinde in mineur, maar terughoudend gereageerd op de machtigingswet die het kabinet- Den Uyl zaterdag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het kabinet acht de bevoegdheid om in te grijpen 'een eis van de hoogste orde'. Minister Lubbers legde zater dagavond uit dat de huidige verminde ring van de olietoevoer met 25 pro cent zonder overheidsingrijpen zou leiden tot een produktieverlies van 10 procent en tot 200.000 extra werklo zen. ONZEKER Het is nog onzeker hoe de Tweede Kamer op de plannen zal reageren. De progressieve fractieleiders ver klaarden zich akkoord en de woord voerders van WD en DS'70 uitten scherpe kritiek, maar de fractievoor zitters van de confessionele partijen onthielden zich nog van commentaar. Mr. F. Andriessen (KVP) en mr. W. Aantjes (ARP) hadden gistermiddag de stukken trouwens nog niet gekre gen, hoewel de documenten oppositie leider Wiegel per speciale koerier in zijn buitenhuis in het Friese Ee wer den thuisbezorgd. Ook de vakcentrales gaven geen com mentaar. Een kleine commissie van beleidsmedewerkers en specialisten uit de vakcentrales zijn de stukken aan het bestuderen. Vandaag volgt een bespreking in de bestuurscolleges en dinsdagochtend in het overlegor- Zie verder pagina 8 Van een verslaggever- AMSTERDAM Politieagenten hebben gisteren in een wilde achtervolging achter politieagen ten aan gereden. Dat gebeurde op de rijksweg van Amsterdam naar de Afsluitdijk' (de E-10). De achtervolgers waren politie mannen uit Beemster. Volendam en Monnickendam. Zij hebben enkele collega's uit Volendam klemgereden. De inzittenden van de achter volgde wagen negeerden een stopteken van enkele surveille rende agenten van de rijkspoli tie. Omdat deze meenden met een overtreder van het rijver bod te maken te hebben, zetten zij de achtervolging in. De bemanning van de achtervolg de wagen had te kampen met een defecte mobilofoon. Zij heb ben aangenomen dat hun col lega's voor de grap de achtervol ging hebben ingezet Binnenland Marja Habraken en het toneel 6 Een op tie zes mensen gaat nooit naar de tandarts 5 Buitenland Israël rekent op langdurig vredesoverleg 7 Kerk Apartheid: crisis in kerken 2 Kunst Rigoletto opnieuw (en beter) bij Nederlandse Opera 8 Lexers schrijven 2 Kerkbladen 2 Familieberichten 14 Autorubriek 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1