Prof. E. Schuurman en het gevaar van de techniek dichtbij - Commentaar 'Ingenieurs worden niet opgeleid om creatief te denken' -> Disconto Acht jaar en tbr voor jongen die nichtje doodde 'Blindenzoemers' bij Apeldoornse oversteekplaatsen Kritiek on open danen van abcrtur-kliniek Nijmeegse politie zoekt 'chloormaniak' 'De kleine techniek zijn we vergeten' Schi'derijen uit woning gestolen het weer Hagel- en sneeuwbuien Voor het eerst een afvloeiingsregeling op de bouwplaats groningen pakt 't anders aan afkopen rampzalig kersthoofd uiteen 'TROUW/KWiWTBT VRUDAG 7 DEQEMBER 1973 BINNENLAND T5/K7 ui u De Nederlandsche Bank heeft voor de zesde rpaal in een half jaar tijd de of ficiële rente verhoogd. Het disconto is daarmede op een nog niet eerder be- reikt niveau gekomen. De maatregel van de centrale bank komt niet helemaal onverwacht. Inter nationaal was de laatste tijd al duide lijk een tendens naar hogere rente waarneembaar. Een ontwikkeling, die vooral in de hand werd gewerkt door i de oliecrisis- Het jongste besluit van de Nederland sche Bank. hoe verklaarbaar ook - onze gulden stond onder zware inter nationale druk - is echter op een wel .7. zeer ongelegen moment genomen. Na- raelijk op een tijdstip, waarop alle zeilen moeten worden bijgezet om de {-terugslag waarmee onze economie wordt bedreigd, als gevolg van de olieboycot, zoveel mogelijk op te van gen. Wat is immers het geval? Door de verhoging van het disconto zal het le- ■j-fnen van geld bij de banken duurder worden. Gevolg: de kosten van de be- K'drijvèn zullen omhooggaan. Daarbij l&Komt !nog, dat door de stijging van de Ir rente op de kapitaalmarkt het bedrijfs- •■leven al geneigd is zijn investeringen te gaan beperken. En dat op een ogenblik, dat een te ruggang van de werkgelegenheid juist jialerminst gewenst is. Door het afne men van de aanvoer van olie dreigt het werkloosheidscijfer in ons land een flinke verhoging te ondergaan. Meer Ldan ooit is het daarom zaak datgene te doen wat de werkgelegenheid zoveel mogelijk kan bevorderen. De maatregel van de centrale bank zal daartoe niet direct een bijdrage betekenen. Van twee kwaden - een devaluatie van de gulden zou ook mo*",i;il' 7Ün geweest - is ech ter vermoed?'"het minste kwaad ge kozen. en i f D 'Ik k \f. root lei e luis V( hij rhoi Van een verslaggever GRONINGEN Dp rechtbank in Groningen heeft de 22-jarige Jan K. uit .Veendam, die in de nacht van 14 op 15 april zijn 15-jarig nichtje Gea om het leven bracht, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest en onvoorwaardelijk terbe schikkingstelling van de regering. De officier van justitie eiste veertien da- f gen geleden vijf jaar en terbeschik- f; kingstelling. - K. had in de bewuste nacht met zijn nichtje staan vrijen op het school plein honderd meter van haar huis. Plotseling had hij lust gekregen haar te doden en had hij het meisje bij de keel gegrepen tot zij slap neerviel s BO! V' door Jan Brokken AMSTELVEEN/BREUKELEN Een vliegtuig scheert vlak over het gebouw van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Prof. dr. ir. Egbert Schuurman (36) kijkt er niet meer van op. In zijn werkkamer op de dertiende etage praat hij rustig verder. 'Wat me zo opviel bij die televisie-uizending over de Oosterschelde was, dat de politici zo bijzonder slecht geïnformeerd zijn'. We praten over de documentaire, die de Evangelische Omroep een paar we ken geleden over de Oosterschelde uitzond. De filosoof Schuurman lever de een opmerkelijke bijdrage aan die uilzending. 'In Delft besteedde men nauwelijks aandacht aan de milieupro blematiek', zei hij toen. 'Ingenieurs houden dus geen rekening met het milieu'. Dat is een interessante uit spraak van een man, die in Delft tot civiel-ingenieur werd opgeleid, filoso fie studeerde aan de Vrije Universi teit en nu reformatorische wijsbegeer te aan de Technische Hogeschool in Eindhoven doceert. Schuurman's op merking werd zoals dat wel vaker gebeurt bij televisie-uitzendingen niet verder uitgediept. Er bestond dus alle reden om de jonge filosoof enke le vragen te stellen. Het werden twee, lange gesprekken. Tijdens het eerste, op de Vrije Universiteit, stond de Oosterschelde centraal, tijdens het tweede in zijn woonplaats Breukelen, hadden we het meer in het alge meen over de techniek. Prof. Schuurman is van mening, dat het milieu in de Oosterschelde niet aangetast mag worden. 'Wij zijn niet de eigenlijke bezitters van de natuur. We moeten ervoor zorgen, dat ook de komende generaties de stoffen in de natuur kunnen vinden, die ze nodig hebben'. De hoogleraar verwacht daar- Van een verslaggever APELDOORN Burgemeester cn wethouders van Apeldoorn hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen voor het aan brengen van zogenaamde blindenzoe mers in verkeersregelinstallaties. Aan dit voorstel is overleg met de Gelder se contactcommissie voor blinden en slechtzienden voorafgegaan. Het ligt in de bedoeling bij een aan tal vcetgangerslantaarns bij oversteek plaatsen blindenzoemers aan te bren gen. Deze zoemers gaan werken wan neer het corresponderende voetgan- -gerslicht op groen sprint, zodat blin den en slecht zienden weten dat de oversteekplaats vrij is. Het Apeldoornse gemeentebestuur heeft een onderzoek laten instellen naar het aantal blinden dat in Apel doorn woont en naar de routes die zij gewoonlijk volgen. Daerbij heeft 'iet ook samengewerkt met het blindenre- vaiidatiecentrum De Schansenberg, •omdat er in Apeldoorn een aantal kruispunten is waar het oversteken in fasen moet gebeuren, zullen blinden zoemers met verschillende tonen moe ten worden gebruikt, zodat de blinden en slecht zienden weten welke van de Oversteekplaatsen, vrij is. DEN HAAG Het plan 'open-dagen' i te houden in een Haagse abortiis-k!i- niek heeft kritiek van de Tweede-Ka- 'merleden Tilanus (CHU) en de dames i Gardeniers-Berendsen, Van Heel-Kas- teel en Cornelissen (allen KVP) en Van Leeuwen (ARP). Zij hebben de ministers van justitie en van volks- gezondheid gevraagd maatregelen te nemen, indien deze 'open-dagen' in strijd zouden zijn met de bepalingen over de 'openlijke aanprijzing' en de reclame voor medische verrichtingen. NIJMEGEN De Nijmeegse politie kijkt uit naar een man van ongeveer twintig jaar, die de laatste dagen jonge vrouwen mét bijtende stoffen heeft bewerkt. Tot dusverre is door drie slachtoffers van deze 'chloor maniak' aangifte gedaan. De man opereert in de omgeving van de katho lieke universiteit. om, dat de politici moed en durf to nen, en dat ze niet een verouderde wet uit 1956 handhaven. Allemaal groter Wanneer de Oosterschelde afgesloten zal worden, zal een nieuw feit aan de rij natuurverwoestingen zijn toege voegd. Hoe kon het zo ver komen? 'De moderne techniek zegt Schuur man. 'heeft de tendens de voortgang te bevorderen, te versterken. Het moet allemaal groter en duurder wor den. dat wil zeggen, technisch groter en duurder. Wanneer het milieu met een bepaalde maatregel gebaat is, kan het plotseling niet vanwege de kos ten'. De hoogleraar maakt even een uit stapje naar de energiecrisis. 'Er zijn vormen van een energiewinning, die minder kostbaar en beter voor het milieu zijn: het toepasbaar maken van zonne-energie bijvoorbeeld. Daar heb ben wij echter geen interesse voor. Op het ogenblik houdt in heel Neder land één wetenschappelijk medewer ker zich met de zonne-energie bezig'. 'Voor de uitvinding, voor het heel nieuwe, heeft men geen oog meer. De technici kiezen de gemakkelijkste weg. De dam in de Oosterschelde moest de grootste van alle Delta-dro men worden'. Plet plan van een groep Delftsc stu denten om m de dam een stormvloed kering te bouwen, werd door Rijkswa terstaat terzijde geschoven omdat hel een 'studentikoos plan was'. De heer Schuurman. 'Je moet geen creativiteit Prof. dr. ir. E. Schuurman en inventiviteit verwachten van men sen. die al twintig jaar in het vak zit ten'. De zin Ingenieurs worden niet opgeleid om creatief te denken. De zin van de techniek komt tijdens de studie nau welijks aan de orde. 'In Delft leer je hoe je iets moet deen. De vraag 'wat je doet' wordt onvoldoende behan deld. Met de wet-Posthumus wordt dat nog erger. Die wet maakt van het wetenschappelijk onderwijs een vak opleiding'. Maar niet alleen de techni ci maken fouten. De grote massa heeft vertrouwen in de techniek, zij ervaart techniek als 'rustbevorderend'. Door de bouw var een dam in de Ooster schelde ontstaat veiligheid. Of die vei ligheid het milieu kapot maakt, doet er weinig toe. Techniek is daarom een gevaar voor onze samenleving gewor den. Het is als het verhaal van koning Mi- das. Die wilde alles wat hij aanraakte in goud veranderd zien. Toen zijn wens in vervulling ging, kon hij niet meer leven. Goud kun je niet eten, evenmin als auto's, wegen en dijken'. 'Techniek maakt de cultuur kapot. De Zeeuwse cultuur bijvoorbeeld, die op de angst voor het water, maar tegelij kertijd de verbondenheid met het zil te, gebaseerd is. 'Ik heb zo'n hekel aan dat woord welzijn. Welzijn is welvaart met een beetje crm. Ik spreek liever van zin-zijn. Met de mo derne techniek zijn we bezig de zin van ons bestaar. te verliezen. De grote techniek In zijn studeerkamer in Breukelen praten we over de energiecrisis. 'Ja, we hebben ons afhankelijk gemaakt van de olie van de grote techniek', zegt hij. 'Dc kleine techniek zijn we vergeten'. De filosoof is vooral op zoek naar die kleine techniek, die hij als 'vormen van techniek, die onaf hankelijk zijn van de gigantische, de industriële techniek' definieert. Schuurman heeft het afgelopen week einde zijn ouders in Stadskanaal be zocht. Zijn vader had hem een aardig voorbeeld van die kleine techniek ge geven. De boeren verzamelden vroe ger gas doo'- een ton in de sloot te leggen. 'In Thailand doen ze ongeveer hetzelfde. Daar zetten ze een grote, omgekeerde ton op een vat met mest. Weet u, dal zes varkens voldoende zijn om een boerengezin wat betreft de gasvoorziening onafhankelijk te maken?' De terp om overstromin gen te overleven is een ander voor beeld. 'We hebben dat allemaal over boord gezet. Dat is jammer'. Dc grote, gigantische techniek wordt autonoom, staat op zichzelf. 'Kijk', zegt Schuur man, 'er zitten in een bedrijf bijvoor beeld, een groep specialisten bij el kaar. De ene wil niets zeggen over een bepaald onderwerp, omdat hij bang is een flater te slaan. De ander denkt precies zo. Op deze manier ont staat de autonome macht van de tech niek. Niemand in de groep druft te zeggen: doen we het wel goed, waar zijn we mee bezig'. 'Weet u: ik stelde een paar weken geleden, op dc Confe rentie Milieuzorg, voor. dat we eens per maand een autoloze zondag moes ten invoeren. Men vond dat wel een aardig idee. maar er zat zo veel aan vast, dat het nooit gerealiseerd zou kunnen worden. En nu kan het in eens wel. Ket ontbreekt de mensen aan moed, aan inventiviteit', en even later, 'alleen de maatschappij kan de autonomie van de techniek doorbre ken'. Autonomie Ik zeg hem, dat ik me wel kan voor stellen, dat een ingenieur zelf geen kritiek op die autonomie heeft. Een jongen, die ingenieur wil worden, droomt ervan, dat hij ooit een gigan tische brug zal bouwen. Wanneer men hem zegt, da' hij die brug nooit zal mogen bouwen, heeft hij geen zin meer om ingenieur te worden. Schuurman zegt: 'Een goede brug is niet fout. Het is alleen fout, wanneer iedereen een brug wil bouwen. Een ingenieur mr.et leren dienen, niet wil len heersen'. Zolang hij wil heersen, of, zolang de maatschappij de dicta tuur van de techniek niet tegenhoudt, zal onze toekomst er slecht uitzien. Dan krijgen we een wereld waarop al leen mensen en ratten kunnen leven, zoals Jacques Ellul het formuleert. Het unieke van de mens wordt gere duceerd tot materiële welvaart. 'Wel vaart is de mythe van het geluk', zegt Schuurman. 'De mensen geloven in de mythe, maar verliezen daarbij het le ven'. Ik vraag de hoogleraar, of hij zelf ook ooit wel eens gedroomd heeft een brug te mogen bouwen. 'Oh nee', ant woordt hij. 'ik deed research naar luchtbelletjes in klei'. Schuurman voegt er verontschuldigend aan toe: 'voor de dijkenbouw was dat natuur lijk wel beiangrijk'. Hoe reageren de studenten aan de Technische Hoge school op zijn kritiek op de industrië le techniek9 'Een deel blijft onver schillig. anderen zien het niet meer zitten. Ze zeggen: de techniek is fout. Dat is natuurlijk niet zo'. En hoe rea geren 7e op zijn liefde voor de kleine techniek. Voor die kleine techniek hebben we Delft en Eindhoven im mers niet meer nodig? 'Jawel', roept Schuurman, 'we hebben Delft en Eind hoven hard nodig. Het vergt heel wat onderzoek eer je een goede wind molen hebt gebouwd. Alternatieve techniek is veel moeilijker, ze ver langt creativiteit. Door geestelijke lui heid hebben we ons overgegeven aan de grote techniek' Van een verslaggever DEN HAAG Uit hef huis van «'e 91-jarige H. J. Lieshout aan de Wal deck Pyrmontkade in Den Haag zijn vijftien schilderijen gestolen die vol gens een raming van de politie vijf tig- k tachtigduizend gulden waard zijn. Er zijn doeken bij van Toorop, Willem de Zwart en Brouwer. De schilderijen weiden met lijst en .'1 van de wand gehaakt en meegenomen. De heer Lieshout vermoedt dat hij uij zijn thuiskomst de dieven heeft ge stoord en dat zij zich toen uit de voe ten hebben gemaakt. Hij maakt dat op uit het feit dat de dieven sen Breitner, waarvoor volgens de heer Lieshout onlangs een halve ton is ge boden, wel van de muur hadden geno men. maar in de gang hebben achter gelaten. De heer Lieshout was niet te gen diefstal van de schilderijen verze kerd. Van ome weerkundige medewerker Uit een aanvankelijk kleine storing bij IJsland heeft zich een volwassen stormdepressie ontwikkeld. Met een luchtdrukwaar'dè van tijdelijk 968 mil libar in de kern, is het lagedrukge bied via de Shetlands naar Zuid-Scan- dinavië getrokken om vandaar door te gaan via het Skagerrak naar het zuid oosten. De luchtdruk was gisteravond in het centrum iets onder 980 mb. Op het noordelijk en oostelijk deel van de Noordzee groeide de westelijke ivind aan tot zware storm met oikaan- stoten tijdens buien: 100 tot 120 km p. u., kracht 11-12 B). Ook de Duitse Bocht kreeg, zoals gebruikelijk, weer een flinke veeg uit de pan en ook hier zaaiden stormbuien met uitschie ters tot 10 a 11 Bf. onrust. Doordat er in de hogere niveaus kou dere lucht wordt aangevoerd, gaan sommige buien vergezeld van hagel en sommige van sneeuw. Een hogedruk- gebied van 1.025 mb. boven Oost- Groenland stimuleert het afstromen van poollucht met gure buien. In fei te hebben we dus hetzelfde wisselval lige en stormachtige weertype als in de tiveede helft van november, vóór de kort durende sneeuwwinter. De vooruitzichten voor de komende dagen zijn beslist ongunstig. Eerst krijgen we nieuwe regen door een snel van de oceaan naderende, uitdie pende storing, daarna tijdens het tveekeinde moet er een hernieuwde kou-inval worden verwacht met sneeuwbuien en enige verdere daling van temperatuur. De kans op lichte vorst in de nacht wordt dan weer gro ter. Dit is dus een allesbehalve gun stig vooruitzicht met het oog op de komende sportwedstrijden. Zeer koud weer heerst momenteel in Noord-Scandinavië. In Noord-Finland en Noord-Zweden vriest het 's nachts 25 tot 35 graden Celsius. Enkele cij fers van gisteravond 7 uur: Salla in N.-Finland -31 gr. C. (maximum over dag -22), Joensuu ZO-Finland-33 en Turku in ZW-Finland -15 gr. C. In Rusland valt overvloedig sneeuw, maar in het Middellandse Zeegebied profiteert men van nazomer-achtig weer met middagtemperaturen gemid deld tussen plus 14 en 18 gr. C. HOOG WATER 8 november - Vllssingen 12.18 - Haringvlielsluizen 1 28-13.54 Rotterdam: 2.38-14.53 Scheveningcn:' 1 02-13.25 IJmuiden: 1.39-14.00 Den Helder: 5.37-18.04 Harlingen: 7.54-20.29 Delfzijl: 9.50-22.32. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De bouwbonden zijn er. waarschijnlijk voor het eerst in ge slaagd om een afvloeiingsregeling af te sluiten voor werknemers op de bouwplaats. Dat gebeurde bij de wo- ningfabriek 'Elementum' in Maassluis, die behalve in de fabriek ook mensen op de bouwobjecten aan het werk heeft. De afvloeiingsregeling heeft betrek king op 29 werknemers, onder wie acht uitvoerders. Elementum schakelt in verband met de gewijzigde markt situatie over van hoog- op laagbouw, wat tot gevolg heeft dat sommige werkzaamheden vervallen. De afvloeiingsregeling is gebaseerd op leeftijd en lengte van het dienstver band van de betrokken werknemers. In de industriële sector hebben de bonden al eerder een afvloeiingsrege ling afgesloten en wel met de woning- fabriek Dura in Rotterdam (250 werk nemers) die gesloten moest worden. Vclgens de bouwbond NKV houdt Du- ra zich goed aan de afspraken, die af gelopen zomer zijn gemaakt. Boven dien stelt Dura zich positief op bij de afwikkeling: bedrijven uit het hele land krijgen de gelegenheid de Dura- werknemers onder werktijd in de kan tine voor te lichten over mogelijkhe den om elders aan de slag te gaan. 'DE ENERGIECRISIS' is het the ma van een lunchbijeenkomst, welke het departement van Utrecht van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel 19 december houdt in het Beatrixgebouw van het Jaar beurscongrescentrum aan de Croese- laan. Gastspreker is de heer E.' Brou wer, algemeen directeur van British Petroleum bv. De bijeenkomst begint om half een. onder redactie van loessmil De burgemeester en zijn vrouw staan, keurig opgetut, in de burge meesterskamer van het gemeente huis en in de gangen verdringen zich de vertegenwoordigers van de gemeentenaren om het paar zo gauw mogelijk een handje te kun nen geven en vervolgens te ver dwijnen in de ruimte waar je een drankje kunt krijgen: het ver trouwde beeld van de traditionele nieuwjaarsreceptie. In de stad Groningen zal dat, als de eerste receptiemieuwe-stijl een succes wordt, nooit meer zo gaan. 'We willen het wat democratischer en moderner opzetten', zegt voor licht ingshoofd Wolff. En dus wordt het op nieuwjaarsdag een hele toestand: in het nieuwe cultu reel centrum d'Oosterpoort, intus sen zo goed als klaar, zal niet al leen de burgemeester recipiëren, maar de hele gemeenteraad en nog voor de hele bevolking ook. In de grote zaal geeft het Noordelijk Fil harmonisch Orkest een concert, in de kleine zaal is een cabaretpro gramma te zien en verder is er een poppenkastvoorsteling, een dia show en misschien nog wel meer voor de grotere kinderen en voor de hele kleintjes een crèche. Bur gemeester Buiter zal de 'grote' voorstelling openen met een nieuwjaarswoordje en na ongeveer een uur, als alles zo'n beetje afge lopen is, komt iedereen in het hart van het cultureel centrum bij el kaar om te praten en iets te drin ken. Burgemeester, wethouders en raadsleden zijn daar ook bij, ook om te drinken en met iedereen te praten. Wie een wensje of een klacht kwijt wil, kan ze herkennen aan een bloem, maar wat voor soort bloem wilde voorlichter niet vertellen. 'Als ice zeggen: het icordt een vergeetmenietje, dan zouden grappenmakers ook best eens allemaal met een vergeetme- De Italiaanse regering zou er bij de Italianen op aan moeten drin gen hun kindertal te beperken, be lastingvoordelen moeten bieden aan ongetrouwde mensen en echt paren met hoogstens één kind, de verkoop van voorbehoedsmiddelen stimuleren en die gratis uitdelen in kinderrijke gebieden en verder een liberale abortuswetgeving moe ten invoeren. Dat schrijft prof. Buzzati Traverso expert op het gebied van bevol kingsvraagstukken in de 'Cor- - ere della sera', waarin hij zijn ongerustheid uitspreekt over de versoberingsmaatregelen die zijn regering heeft getroffen in ver band met de energietekorten. Daar kan. voorspelt hij somber, niets anders dan een rampzalige geboor tegolf voor het toch al overbevolk te Italië uit voortvloeien. Van dat 'nieuwe ongeluk' zal het land de gevolgen nog tientallen jaren voe len, meent hij. De vervroegde slui tingsuren van restaurants, biosco pen en tv plus het zondagse rijver bod 'zullen paartjes, getrouwd of niet. verleiden tot meer en langdu riger liefdesspel'. Nu al. zegt de geleerde, worden er in Italië elk jaar vierhonderdduizend baby's te veel geboren. En wat voor Italië op gaat, kan na tuurlijk net zo goed in andere ver soberende landen gebeuren. nietje op kunnen komen, zodat nie mand meer kan zien wie nou de echte stadsbestuurder is'. Morgen staat er een advertentie in de in Groningen verschijnende kranten, waarin het stadsbestuur alle Groningers uitnodigt om die nieuwjaarsdag mee te komen vie ren. Ze moeten dan een bon invul len en opsturen, want de ruimte in het cultureel centrum is niet onbegrensd; met zo ongeveer twee duizend mensen is het xoel beke ken. En de andere 166.000 Gronin gers dan'Het is al veel, die twee duizend. Voorheen kicamen er al leen een paar honderd hoogwaar digheidsbekleders. Dit nieuiojaars- leest heeft een hoop positieve kan ten, behalve dan dat je er niet heel Groningen bij kunt halen. In elk geval proberen we zoveel moge lijk mensen een genoegen te doen'. Al is het nóg zo mooi opgezet, Gro- ningens gemeentebestuur is er lang niet zeker van of de receptie als je het feest zo nog noemen kunt aanslaat, zelfs niet of er u-el ttceeduizend mensen willen ko men. 'Groningers zitten nogal vast aan tradities en één daan'an is, dat je alle familieleden op zo'n dag een handje moet gaan geven, en ook het feest valt op 1 janaari, meteen na de oudejaarsavond. Je kunt onmogelijk voorspellen of het een schot in de roos wordt of een geweldige misser met een heel or kest dat voor tien man moet spe len'. Het zal wel loslopen. Het feest be gint pas om drie uur 's middags, zodat iedereen eerst kan uitslapen, de oudbakken oliebollen en appel flappen opeten en desnoods nog de familie handjes geven, op weg naar d'Oosterpoort. De Belgische regering wil eindelijk wel eens een besluit ongedaan ma ken. dal koning Willem van Oran je in 1815 eeft uitgevaardigd en waardoor de Belgen nog altijd ver plicht zijn jaarlijks zo'n anderhal ve ton over te maken naar de na zaten van de 'ijzeren hertog' van Wellington. Minister Willy de Clercq van financiën heeft de te genwoordige gelukkige, ook een hertog van Wellington die zich in het Zuidengelse dorp Heckfield op houdt, daar al over benaderd. Koning Willem schonk de ijzeren hertog na Napoleons nederlaag bij Waterloo een landgoed van dui zend hectare in de buurt van liet slagveld, plus een jaarlijkse toela ge. die aan alle mannelijke nako melingen van de hertog uitbetaald moest worden, een bepaling in het verdrag dat de Belgen onafhanke lijk maakte van de noordelijke Ne derlanden. Zodoende int de hertog in Heckfield nog steeds aan belas tingen, jacht- en eigendomsrechten van het oude landgoed een dikke ƒ130.000 en de toelage, die op zo'n 6.000 neerkomt. De Belgische mi nister moet nu proberen met de 58-jarige begunstigde tot een soort afkoopregeling te komen. Miss Coiffure Cótc d'Azur, Anita Sy, heeft hier het nieuwste van het nieuwste op haar hoofd laten fabriceren. 'Nult clectrique' heet het en het dient gedragen te wor den met dc kerst cn met oud en nieuw. Haar komt er eigenlijk nau welijks aan te pas. Wel lampjes en elcctrisch snoer zeventien meter cn naar wc mogen aannemen, zal dc draagster ook ergens een batterijtje moeten meedragen, want het valt moeilijk te geloven dat iemand met zo'n kapsel de he le tijd naast ccn stopcontact moet blijven staan. De jongste kappers van dc Cöte (Jean-Luc en Eddv hebben in hun Jeugdige overmoed blijkbaar niet aan energie-besparen gedacht. Hoewel, hun lampjeshoofd valt pas goed op als alle andere lichten uit zijn. Acteur-zanger-komiek Jerry Lewis (37) jen zijn vrouw Jaren zijn vierde gaan uit elkaar. De 31-ja rige Jaren zegt dat haar man haar 'onmenselijk' heeft behandeld. Het paar, dat goed twee jaar geleden trouwde en een dochtertje van twintig maanden heeft, vertelt rond niet officieel te willen schei den, net als aanvankelijk Liz Tay- lot en Richard Burton, die deson danks kort daarop toch druk aan het scheiden sloegen. 'Hij moest van de huisbaas de ventilatie verbeteren, zei hij.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7