D en CHU illen praten over olieboycot Nieuwe kachel zou veel energie sparen MIJN HOND WILONTHEFFING WAT NU? Sint klaar, cadeaus weg 'flinister zegt ter toezicht Schiphol toe Is Geweldig: al f40.000 voor Ermelo PTT vergoedt 25 mille aan 4 kunstenaars Hulde voor een 'echt melkkoetje' Mevrouw Allende bij Chili-manifestatie NVVNiet te hard van stapel lopen Directie en personeel in de kleinste auto Ziektekostenverzekering mag met 13,5 procent omhoog Hasj verstopt in partij voetballen Echtpaar betrapt bij winkeldiefstal Zuidafrikaanse raad van kerken blij met besluit synode 'Zelfde warmte op alle niveaus van de huiskamer' Zout volop in ons land Bende van 47 inbrekers opgerold Onderzoek naar besmetting baby's in ziekenhuis Telegram naar prof. Sacharow ROCT/KWARTET VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/IK5 gv] eraoek om gesprek met Den Uyl: Si )EN HAAG De oppositiefracties in de Tweede Ini tamer, VVD en CHU, hebben gisteren een onder- ioud over de energiecrisis aangevraagd met pre- be", lier Den Uyl en de minister van buitenlandse ,'ae! aken, Van der Stoel. een communiqué van de WD-frac- aat werd uitgereikt, staat dat 'le leren Wiegel en De Koster (VVD) en ruisinga en Van der Mei (CHU) dit nderhoud hébben aangevraagd over et Midden-Oostenbeleid en de olieboy- Rp7orö*d naar aanleiding van de behande- van de begroting van buitenland- ar(j,zaken in de Tweede Kamer. e reden voor de aanvraag van dit ge le \®rek is volgens de heer Wiegel dat dcfe het kamerdebat over buitenlandse len de WD is gebleken dat er een groot aantal vragen is opengebleven over de aanpak van het beleid ten aanzien van het Midden-Oosten en de oliecrisis. De VVD-fraetie heeft, aldus de heer Wiegel, grote zorg over de tegenstrij dige en onduidelijke uitspraken van verscheidene leden van het kabinet over genoemde kwesties. De heren Wiegel en De Koster zijn Wiegel van plan een aantal suggesties te doen, vooral ten aanzien van de aan pak van het buitenlands beleid door de Nederlandse regering met betrek king tot deze problematiek. De fractie van de WD hocpt als grootste oppo sitiegroepering met dit gesprek bij te kunnen dragen lot de voor ons land beste oplossing van genoemde proble matiek. Voor dit gesprek wil de WD-fractie gezien het delicate van de situatie, geen nadere mededelingen doen. HAAG Minister Van Agt (jus- je) heeft gisteravond iin de Tweede ner gezegd dat de controle op Iphol beter zal worden gerealiseerd, deelde hij mee dat hij overleg met de minister van binncn- le zaken over een andere taakver- g voor de korpsen rijkspolitie op •hol en de gemeentepolitie van rlemmermeer. linister zei dit in antwoord op de irpellatie van het Tweede Kamer- De Beer (WD). De heer De Beer de regering de toezegging ge- ?d dat het overheidsbeleid erop :t gericht dat iedere luchtreiziger je van Nederlandse bodem vertrekt liedere passagier die elders op een Tl-vliegtuig stapt, op wapenbezit Tt gecontroleerd, linister van justitie schatte de in van de controleverscherping nieuwe apparatuur op Schiphol jaar op 5 k 6 miljoen gulden. Hier- l'zou tweederde uit investerings in bestaan. iter Westerterp van verkeer en Instaat meende dat een controle KLM-personeel van passagiers ilders instappen, op grote bezwa- zou stuiten. In de eerste plaats It dit op verschillende luchthavens s gedaan, wat de vraag dan op- it, of in het toestel door het per- feel dan nog eens een controle zou )ten worden uitgevoerd, aldus de ÜSter. Tevens vond hij dat hier een r aan kleefde, dat een eventuele dan reeds binnen het toestel ijn en in een machtspositie zou ircn. Meer zou hij voelen voor controle buiten het toestel, maar zou medewerking van het desbe- feilde land voor nodig zijn. bij rees dan volgens hem de lag, wat de politionele bevoegdheid n een KLM-personeelslid zou zijn, s hij bij iemand een pistool vindt, rwijl deze zich in feite nog op het ondgebied van een vreemde mogend- id bevindt. Hierover wilde de heer esterterp echter wel overleg plegen et de KLM. e heer De Beer had ondanks de ant- oorden van de regering zijn twijfels er haar doortastendheid. Daarom :nde hij zijn beloofde motie in, maar llde de stemming daarover laten achten, tot een nader te bepalen tijd- ip. Hij noemde hierbij als voorbeeld behandeling van de aangekondigde iligheidsnota voor Schiphol. Kamer stelde zich in grote lijnen hter de wens, in de motie uitgespro- in, op om op de kortst mogelijke ter- jn controle-maatregelen op Schiphol op vliegvelden in andere landen te breiden. (ADVERTENTIE) !N HAAG De bijdragen die ge- irt zijn op giro 777 van het Neder- idse Rode Kruis in Den Haag heb- n de k-.vartmiljoen gulden over- ireden. De afgelopen twee maande:. d enige zendingen medicamenten, rbandmiddelen en voedsel naar net bied van de bij het conflict betrok- n partijen verzorgd. AMSTERDAM Zelden heeft Trouw-Kwartet-Sinterklaas- pctie zó aangeslagen als die, welke thans gaande is voor de terzorgiv.gsinrichtïng van pro testants-christelijke signatuur in Ermelo's Heerenloo. In en kele weken is 40.000 gulden hij een gebracht voor de bouio van een bezoekers- en ontspannings centrum voor duizend patiën ten. Dat betekent, dat er nog 'maar' 35.000 gulden resteert. VVe gaan dóór totdat dit bedrag is bereikt. Reeds jaren heeft de lezerskring van Trouw-Kwartet daadwerkelijk begrip getoond door telkens icisselende projec ten op het terrein van de kin derbescherming in binnen- «.n buitenland. Voor degenen, die - om welke reden dan ook - nog niet in de gelegenheid waren om bij ie dragenhei kan nog steeds. Iliften zijn welkom: B.V. De Christelijke Pers, Am- *terdam; Postgiro: 26.92.74; Gemeentegiro Amsterdam: X 500; Nederlandsche Middenstands- bank N.V., Amsterdam, reke- ningno. Chr. Pers: 69.73.60.768. Oh nee, mevrouw W. te R., ook voor hèm geldt op zondag de rand van het trottoir en niet de straat! Mocht u overigens ook wat wülen weten overz'n eten,vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar krijgt u trouwens dc uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur- natuur voedsel, bakvol met krachtstof. En daar is tenminste voorraad genoeg van! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. II a n dsch i Ideringen oiergeschilderd Van een verslaggever AMSTERDAM De PTT heeft 25.000 gulden schadevergoeding be taald aan vier kunstenaars, die zich door de PTT gedupeerd voelen. De kunstenaars voelden zich gedupeerd doordat in dc nacht van 10 op 11 ja nuari in het hoofdkantoor van het te lefoondistrict Amsterdam vier wand schilderingen met enkele lagen 'witte verf werden bedekt. De wandschilderingen waren van de kunstenaars P. Alma, J. Sjollema, J. Bouhuijs en H. Broer. De opdracht tot verwijderen was gegeven door de directeur, op advies van de esthetisch adviseur van de PTT. Namens de be trokkenen protesteerde de secretaris van de maatschappij Arti en Amicitae fel tegen het overschilderen. De kun stenaar eisten herstel in de oude toe stand of, indien restauratie niet moge lijk zou zijn, schadevergoeding. Her stel bleek onmogelijk. De schadever goeding voor de inmiddels overleden P. Alma werd uitgekeerd aan diens weduwe. Van een verslaggever UTRECHT Een vervelend slot had het sinterklaasfeest voor het gezin van de Utrechtse dierenarts Dwars: de cadeautjes ter waarde van ongeveer zeshonderd gulden die het gezin had gekregen tijdens een sinterklaasviering bij familie, werden door dieven meegenomen toen de heer Dwars de geschenken in zijn auto had gezet en de wagen even onbeheerd achterliet Van de dieven (en de cadeaus) geen spoor. Als honderdste de honderdduizend Van een verslaggever SCHOORL De koe 'Nellie' van de heer A. Rens te Schoorl zal op 13 december gehuldigd worden in de manége 'Van Poe lenburg' in Aagtdorp (gemdente Schoorl, Noord-Holland) De koe, die bij het Nederlands Rundvee Stamboek ingeschre ven staat onder de naam Nellie F 7 is een bijzondere koe en bovendien een echt melkkoetje voor haar baas. Zij is de hon derdste zwartbonte koe die in het werkgebied van het rund veestamboek een levensproduk- tie van 100.000 kilo melk heeft gehaald. Nellie werd in 1955 geboren. Haar vader was Frans van C_a- trien, ook al een hele piet, die al eerder den honderd-ton-koe op zijn naam had staan. Om nog maar niet te spreken van overgrootvader Frans D, die vijf van zulke ferme dochters verwekte. In 1959 overschreed de eerste Nederlandse koe de magische grens van honderdduizend kilo. Dit was mogelijk doordat de dierziektenbestrijding een hoge mate van perfectie had bereikt Om het record van honderd ton melk te kunnen bereiken, moe ten de •marathonkoeien' tot tweeëneenhalf maal zo oud wor den als de gemiddelde Neder landse koe. De record-koe-beesten getuigen, zo meldt het Nederlandsche Rundvee-Stamboek, van een groot uithoudingsvermogen en een opvallende vruchtbaarheid, tot uiting komend in het ter wereld brengen van ongeveer vijftien kalveren. Deze 'cracks' onder de koeien moeten ook een sterk hart en solide 'boezem' hebben, want voor de vorming van een kilo melk stuwt het koeiehart vier honderd lieter bloed door de uier. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM Het Chili-comité Nederland houdt zaterdag 15 decem ber in de Amscelkerk in Amsterdam een landelijke manifestatie, die in het teken zal staan van Chili en de ge beurtenissen daar. Thema's zullen zijn: het imperialisme in Zuid-Ame-i- ka, de rol van het leger in Chili en Nederland, de rol van de basisbewe gingen in Chili en Nederland, balans van drie maanden verzet in Chili en de opvang van de Chileense vluchte lingen. Voor déze manifestatie is de vrouw van de vermoorde president Allende van Chili uitgenodigd. Zij zal naast onder meer Anton Constandse, Huib Riethof. Piet Reckman en ande ren het woord voeren. Vrachtwagen met 26 ton suiker gestolen AMSTERDAM Van dc Amsleldijk in Amsterdam is in de nacht van woensdag op donderdag een vrachtwa gencombinatie beladen met 26 ton suiker gestolen. De suiker was ver pakt in 500 jutezakken met de opdruk 'CSM' De combinatie een DAF- trekker met een Drako-oplegger is eigendom van het expeditiebedrijf Helsloot in Diemen. Zij is licht- en donkergroen van kleur en heeft het kenteken BV 38-83. Degenen die in lichtingen kunnen verstrekken wordt verzocht zich in verbinding L' stellen met de recherche in Amsterdam, tel. 020—752399. Van onze sociaal-economische rer'actie DEN HAAG Het NW heeft de re gering ervoor gewaarschuwd niet te hard van stapel te lopen: 'Eerst feiten verzamelen, rangschikken, gevolgen tegen elkaar afwegen, conclusies trek ken en dan een beleid uitstippelen'. We kunnen ons echter niet aan de in druk onttrekken dat de regering de volgorde heeft omgedraaid, aldus een commentaar in 'De Vakbeweging', het officiële blad van het NW. De verleiding snel met maatregelen te komen is groot, omdat binnen enkele weken niet onbelangrijke cao's aflo pen en het nodig is greep te krijgen op de loonontwikkeling, aldus het NW. Het vakverbond pleit er echter voor, niet te hard van stapel te lopen: 'Spaar energie voor wanneer het wer kelijk nodig is'. Het NVV vindt verder dat het woord noodsituatie te pas en te onpas wordt gebruikt: 'Niemand zal in ernst willen beweren dat er nu, eind 1973, al spra ke zou zijn van een noodsituatie. De olietoevoer is tot voor kort gewoon doorgegaan. De voorraden zijn in Ne derland groter dan ooitNiemand zal ook met stelligheid durven bewe ren dat een noodsituatie in de eerste helft van 1974 zou kunnen ontstaan of tenminste zijn schadywen vooruit zou kunnen werpen'. Het NW herinnert er nog eens aan dat het regeringsingrijpen ten minste aan de volgende voorwaarden zal moe ten voldoen: de maatregelen dienen van beperkte duur te zijn, de werkge legenheid zal zoveel mogelijk moeten worden veiliggesteld, de lasten moe ten over alle schouders worden ver deeld naar het draagvermogen daar van. Tenslotte een strak prijsbeleid. De maatregelen moeten bovendien zijn afgestemd op het destijds door de werkgeversachterban verworpen ont- werp-centraal akkoord. AMSTERDAM Alle medewerkers, ook de directie, van Fiat-importeur Leonard Lang in Amsterdam zijn sinds gisteren wegens de olieschaarste in de kleinste Fiat-auto het type 126 gaan rijden. 'Op deze manier hopen wij een steentje tot de bezuiniging te kunnen bijdragen,' aldus directeur J. L. Lang sr. De maatregel zal duren tot de olieboycot voorbij is. DEN HAAG De verzekeraars van ziektekosten mogen in 1974 hun premies met maximaal 13,5 procent verhogen, mits zij deze in 1973 met niet meer dan 23 procent lieten stijgen. Dit heeft het ministerie van economische zaken mee gedeeld. Als de prijsstijging in 1973 groter was dan 23 procent, dan moet het meerdere in mindering komen op deze verhoging van 13,5 procent. De beslissing van het ministerie is gebaseerd op prognoses van de kosten stijgingen in de medische sector na de recente maatregelen ten aanzien van het ziekenhuiswezen. De ziektekostenverzekeraars mogen de premieverhoging van 13,5 procent alleen toepassen, als deze ingaat in dezelfde maand als dc verhoging van 1973. Voor elke maand, waarmee de premies in 1974 eerder omhoog gaan, moeten zij een aftrek toepassen van 0,5 procent. Van een verslaggever SCHIPHOL De douanerecherche op Schiphol heeft 70 tot 80 kg hasj gevonden in een partij van vijf balen voetballen, in totaal circa 2500 stuks, afkomstig uit Pakistan. In een groot aantal ballen zat een plak hasj ver stopt. Twee in Amsterdam wonende Pakistani zijn aangehouden toen zij de voetballen op Schiphol wilden af halen. Ook twee 'handlangers' zijn ge arresteerd. Van een verslaggever APELDOORN Door de aanhouding van een Zweeds echtpaar E. uit Landskrona is een reeks winkeldief stallen in verschillende plaatsen van ons land aan het licht gekomen. Het echtpaar werd betrapt toen de vrouw bij V-en D in Apeldoorn onder meer een nertssjaal en een paar pantoffels wegnam. Bij verheor door de politie bekende het echtpaar veel meer win keldiefstallen, met name in Amster dam. DEN HAAG Het besluit van de hervormde syncde om de resolutie van de wereldraad van kerken tot te rugtrekking van investeringen uit Zuid-Afrika niet te steunen is buiten gewoon welkom. Dit heeft John Rees, secretaris-generaal van de Zuidafri kaanse raad van kerken, in Johan nesburg verklaard. De raad is et blij mee, dat de her vormde synode zich heeft uitgespro ken voor contact met de raad en met andere geïnteresseerde partijen over de westerse investeringen in zuidelijk Afrika. De Zuidafrikaanse raad heeft zich, evenals lidkerken van de wereld raad in Zuid-Afrika, van het begin af aan verzet tegen de strategie van te rugtrekking van investeringen als middel om verbeteringen in Zuid-Af rika te bevorderen. Zij zien in het ge bruik van investeringen een doeltref fender middel hiertoe. Dit standpunt is ook naar voren ge bracht in afzonderlijke kerken en bij de wereldraad zelf, die, paradoxaal ge noeg, ons een van de beste podia heeft verschaft voor de oppositie te gen zijn desinvesteringsaanpak, aldus Rees. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers TERBORG De N.V. Vulcaansoord in Terborg heeft gisteren een nieuw type gaskachel in produktie genomen, die volgens de directie een energiebesparing van twintig procent oplevert. Het principe is eigenlijk zo eenvoudig, dat meteen de vraag rijst, waarom men al niet op bet idee is gekomen voordat er van een olie boycot sprake was. In de kachel is een ventilator gebouwd, die de lucht vanon der het plafond aanzuigt en deze vervolgens verwarmd over de vloer heenblaast. Het resultaat ervan zou zijn dat de temperatuur in de kamer op alle niveaus eenzelfde hoogte bereikt. Naar ïr. D. van Bavel, pro- dukt-manager van de NV Vul caansoord, ons vertelde heeft de ontwikkelingsafdeling van dit bedrijf ogenblikkelijk op de plotseling ontstane olieboy cot ingehaakt. In een paar weken was net ei (van Colum bus) uitgebroed. Patent is in- midddels aangevraagd en giste ren reeds werd met de pro duktie van de nieuwe gaska chel de Siegler V O 580 een begin gemaakt. Indien er grote vraag naar komt, zal het produktieschema daarop wor den afgestemd. Normaal is het in het boven ste deel van de huiskamer, juist daar waar geen mensen wonen, het warmst. Zo'n 28 graden Celsius, als het midden in de kamer 21 graden is en daaronder nóg enige graden lager. Door een ventilator in de kachel te stoppen, wil men nu de onrendabele warmte van het plafond naar beneden brengen, zodat overal in de kamer, ook op de vloer en in de hoeken, een gelijkmatige, behaaglijke temperatuur ont staat. Er zijn in Nederland ondanks de snelle opmars van de cen trale verwarming nog 1.8 mil joen woningen waarin gewo ne' kachels gestookt worden, in de regel met aardgas. Ge middeld gebruikt een gezin zestienhonderd kubieke meter gas per jaar, allleen al voor verwarming. Met de nieuwe kachel kan, aldus de gegevens uit Terborg, driehonderdtwin tig kubieke meter gas be spaard worden, wat in geld uitgedrukt neerkomt op zo'n 35 gulden. Indien wat uiteraard zeer hypothetisch is allen over schakelen op de kachel met ventilator, dan zou dat voor ons hele land een jaarlijkse energiewinst opleveren van 570 miljoen kubieke meter. De prijs van de Siegler VO 580 die een vermogen heeft van achtduizend calorieën zal onder de duizend gulden blij ven. De kosten van vergelijk bare typen variëren van zeven honderd tot dertienhonderd gulden. De levensduur is vijf a zes jaar. Op de vraag 'waarom, als het zo simpel is dat iets dergelijks Ventilator ingebouwd in minder dan een maand be keken was, is er dan niet eer der mee begonnen?', luidde het antwoord dat men tot nu steeds van een andere filosofie is uitgegaan. De gedachtenvor- ming heeft zich altijd op het verbrandingsproces geconcen treerd, waar echter nauwelijks viel. Direct als gevolg van de meer iets aan te veranderen olieboycot heeft men gepoogd een antwoord te vinden op de vraag: hoe kunnen we de warmte daar brengen waar die het meeste effect sorteert? De Nederlandse Gas Unie te Groningen heeft het prototype nog niet kunnen bekijken. Zij is dus nog niet in staat er een oordeel over te geven. Het is niet haar zaak dat de fabri kant al met de produktie is gestart. 'Wij staan', werd ge zegd, 'sympathiek tegenover elke ontwikkeling die energie besparend is, een standpunt dat overigens onafhankelijk van Üe olieboycot door ons wordt ingenomen'. Van een verslagever DEN HAAG De huisvrouwen behoeven zich niet ongerust te malcen: er is volop zout, nog voor honderden jaren, in de Nedelandse bodem en AKZO- chemie te Hengelo ziet kans het uit de grond te halen en er in meer dan voldoende mate keu kenzout van te maken. Als er in sommige winkels geen zout meer te koop is, is dit een gevolg van een toegenomen vraag, die niets met hamsteren heeft te maken. De vrouwen hebben hun kleine voorraad in de keuken tijdens de dagen dat er sneeuw op de stoep lag, op gebruikt Uit een onderzoek van AKZO- chemie is gebleken dat de Ne derlandse huisvrouw gemiddeld een kilo zout in huis heeft en dat dit bij gladheid wordt ver bruikt Dan gaan twee tot drie miljoen vrouwen binnen enkele dagen een nieuw pak zout ko pen. De kruideniers hebben meestal geen grote voorraad in huis, zodat er dan op een be paald moment geen zout meer is te krijgen. Het tekort bij de winkeliers wordt echter snel aangevuld. Van een verslaggever ROERMOND De Limburgse rijks politie heeft 47 mensen gearresteerd, die ervan worden verdacht deel te hebben uitgemaakt van een bende, die voor meer dan 1 miljoen gulden aan geld en goederen hebben gestolen. Volgens de politie is het mogelijk, dat de totale waarde van de buit zelfs tot boven de twee miljoen gulden zal stij gen. De groep werkte nauw samen met Belgische en Westduitse benden. Het door de ene groep gekraakte werd door een andere meestal in een an dere streek f een ander land ver handeld. De vertakking in Nederland lopen buiten Limburg naar Noord- Brabant, Zeeland. Noord- en Zuid-Hol land. Tot nu toe zijn 58 inbraken en 111 gevallen van heling geconstateerd. Van de 47 aangehouden bendeleden zitten er op het ogenblik nog zeven in arrest. De achterhaalde misdrijven zijn ge pleegd tussen 1970 en heden. Als de Belgische en Duitse politie haar on derzoeken beëindigd zullen hebben, zal het aantal verdachten waarschijn lijk nog beduidend hoger blijken te zijn. De eerste verdichten zullen 11 decem ber voorkomen ARNHEM De Arnhemse politie heeft ruim dertig inbraken, die voor namelijk in de binnenstad werden ge pleegd, opgelost. Drie Arnhemmers zijn gearresteerd. Zij legden bekente nissen af en worden vandaag voorge leid voor de officier van justitie in Arnhem. De totale buit aan geld en goederen bedraagt ruim 40.000 gulden. De da ders willen tot nu toe geen namen van helers noemen. Zodoende is van de buit slechts weinig achterhaald, al dus de Arnhemse recherche. Van een verslaggever GORINCHEM De inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, de heer L. C. Buysert, treft voorberei dingen voor een onderzoek naar de besmetting van vier baby's in het Prinses Beatrix-ziekenhuis te Gorio- chem. Hij heeft een klacht van een van de ouders ontvangen. De baby's zijn in het ziekenhuis be smet met de zogenaamde colibray-ba- cil, een besmettelijke darmbacterie, die onder meer diarrhee veroorzaakt. De afdeling van het ziekenhuis, waar de vier baby's lagen, is intussen ont smet. De baby's die er lagen zijn overgebracht naar ziekenhuizen in de omgeving. AMSTERDAM Ter gelegenheid van de dag van de Sowjet-constitutie, 5 december, hebben elf Nederlanders in een telegram aan prof. Sacharow hun verbondenheid uitgesproken met de Russische dissidenten. 'Wij zijn deze dag, waarop men de grondwettelijke mensenrechten in uw land herdenkt, in gedachten bij u en Amalrik, Gri- gorjenko, Sjichanowitsj en vele ande ren', aldus het telegram, dat is onder tekend door prof dr. J. W. Bezemer, Prof. mr. I. A. Diepenhorst, dr. J. P. Feddema, dr. Bas de Gaay Fortman, prof. dr. K. van het Reve, prof. dr. G. Th. Rothuizen, Nico Scheepmaker, prof. dr. I. F. Sllvera, drs. H. L. Ver haar, prof. dr. J. Verkuyl en Theun de Vries. RITA 'Geeft u provisie, als ik uw omzet heel snel verhoog?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5