zo nodig leger naar Midden-Oosten Al 1700 aanvragen om korter werken I Beurs zakt verder Volgende week stamkaart afhalen Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhetANPzèlf! ht deze krant Rijksdiensten dicht op 24 en 31 december Kosten ƒ2,50 ïngekeurd vlees gestolen Huisvuil in Parijs bleef dagje staan Prijzen dit jaar al met 7,6 pet omhoog Kamer achter aanvulling loon ex-werklozen Idealist kreeg geen visum voor Koeweit Minister gaat met openbaar vervoer praten Voor kikkers en vissen Nieuwe Leidse Coraramit CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 54ste jaargang no. 212 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11, Lelden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur OEN HAAG De rijksdiensten zullen voorzover de dienst dat toelaat op de maandagen 24 en 31 december gesto len zijn. Het kabinet zal vandaag een beslissing nemen over de compensatie van die twee dagen. Van een verslaggever DEN HAAG Volgende week maandag 10 tot en met vrijdag 14 december kunnen automobi listen hun stamkaart voor de benzine-distributic afhalen bij het postkantoor. Dat zal evenwel niet op een willekeurige dag In die week kunnen gebeuren. Om stagnatie te voorkomen is het volgende schema ontworpen: maandag ko men aan de beurt de mensen met achternamen van A tot Dor, dinsdag Dor tot Jansen, woensdag Jansens lot Mul, don derdag Mui tot Spro en vrijdag Spro tot en met Z. De stam kaart gaat 2,50 kosten. Een stamkaart wordt slechts af gegeven tegen inlevering van de machtigingskaart en gelijktijdi ge overlegging van het kente kenbewijs. Als bewijs van afgif te van de stamkaart komt op het kentekenbewijs een stem pel. Voor de categorieën E, H en K worden de stamkaarten uitgereikt bij alle postinrichtin- gen, dus ook bij de postagent schappen. Voor de overige cate gorieën worden de stamkaarten uitgereikt op ruim 300 daarvoor aangewezen postkantoren. Een lijst van deze kantoren is op ie der postkantoor aanwezig. Piekuren Het ministerie doet een beroep op de automobilisten om zoveel mogelijk de piekuren (middag pauze) te vermijden. Zonodig blijven de .postkantoren langer open. Automobilisten die op een later tijdstip dc machti gingskaart hebben gekregen kunnen na 15 december bij een aantal postkantoren terecht. Wie geen machtigingskaart heeft ontvangen, kan via een Informatiekaart op de postkan toren een klacht indienen. Dit geldt ook als het kenteken nummer niet overeenstemt met dat van de auto. Het heeft volgens het ministe rie geen zin een informatie- kaart in te vullen zolang niet tenminste één maand is verstre ken sedert weer belasting is be taald of overgeschreven. Later zal nog worden bekendge maakt welke regelingen zullen gelden voor voertuigen, die bui ten de algemene regeling val len: iandbouwtractoren, politic- en brandweerauto's, rijdende bi bliotheken en wegenbouwmachl- ncs. ELST Uit een noodslachterij in het Gelderse Eist is ruim 250 kg onge keurd vlees gestolen, dat bij gebruik erg gevaarlijk kan zijn. De burgemees ter van het stadje heeft de bevolking hiervoor gewaarschuwd. Opklaringen De Bilt verwacht: Opklaringen gevolgd door regen. Vrij krachti ge tot harde wind uit west tot noordwest, later krimpend naar het zuidwesten en afnemend tot matig of krachtig. Maximum temperaturen rond 7 gr. C. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanvankelijk regen, lafer hagel en sneeuwbuien en kans op lichte vorst in de nacht. Morgen zon op: 08.35 onder: 16.29 maan op: 14.59 onder: 06.39 WASHINGTON (Reuter. E PI, AP) De Verenigde Staten willen desnoods troepen sturen naar het Midden-Oosten om de vrede daar te garanderen. Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger liet zich in deze zin uit op een persconferentie twee dagen voor zijn reis uaar Euro pa en hel Midden-Oosten. Veel Fransen hebben gisteren niet ge werkt tijdens een 24-uursstaking te gen de snel oplopende prijzen. Het verkeer (ook in de lucht) liep gron dig in de war, de elektriciteitsvoorzie ning werd onderbroken en de produk- tie in veel bedrijven leed onder het wegblijven van talrijke arbeiders. Door de straten van Parijs marcheer den ongeveer 100.000 stakers. In de talrijke verlaten straten werd het huisvuil niet opgehaald. Op e?n vraag naar de mogelijkheid, dat de VS en de Sowjet-Unle een troepenmacht voor het Midden-Oosten zullen vormen, zei Kissinger: 'Tegeno ver de permanente vestiging van troe pen van de VS en de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten st an wij wat twij felachtig. Wij sluiten het niet volko men uit. maar wij zullen er met grote tegenzin aan beginnen.' Hij zei verder: 'Wij zijn bereid om de kwestie van de garanties in de ruim ste zin te bekijken en wij willen elk idee. dat de partijen ter zake van ade quate garanties naar voren brengen, bestuderen.' Eerder hebben de VS geweigerd deel te nemen aan de vestiging van Ameri kaanse en Kuss'sche troepen in het Midden-Oosten. Egypte drong daarop kort na het van kracht worden van de wapenstilstand sterk aan. Op 25 okto ber brachten de VS hun troepen over de gehele wereld in staat van paraat- he d naar aan'eid.ng van berichten dat de Sowjet-Unie vel soldaten naar Egypte zouden sturen. Wijziging Waarnemers .n Washington geloven dat de houding van de Amerikaanse regering nu gewijz'gd is, en dat ze nu geen enkel middel, waarmee het be stand gehandhaafd kan worden, al bij voorbaat uitsluit. Verschillende func tionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken hebben daarvoor aanwijzigingen gegeven. Kissinger acht het zeer waarschijnlijk dat de vredesconferentie voor het Midden-Oosten 18 december in Genève kan beginnen. Hij prees de Sowjet- Unie voor haar medewerking bij de voorbereiding van de conferentie. Als de houding van Moskou niet veran dert, biedt zij goede hoop dat er vre de tussen de Arabieren en de Israëli's kan worden bereikt, aldus Kissinger op zijn persconfjrer.tie. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Ismael Fahmi. heeft in een vraaggesprek voor de Noorse tele visie gezegd dat zijn land deel wil ne men aan een vredesconferentie in Ge neve. Hij hoopte dat het gesprek zal plaatsvinden in een zakelijke sfeer en verwachtte, dat men belangrijke zaken kan bespreken, nog voordat de alge mene verkiezin n in Israël achter de rug zijn. Die verkiezingen zijr op 31 december. Het gesprek met Fahmi werd gisteravond uitgezonden. Luchtgevecht Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Als gevolg van de oliecrisis zijn er bij het ministerie van sociale zaken tot nu toe 1700 aanvragen binnengekomen voor werktijdverkorting. Aan 400 bedrijven voornamelijk horeca- een garagebedrijven is al toestemming verleend. Binnenland We /uilen een veer moeten [laten' Behalve voor de horeca, de automo bielindustrie, de garages en de chemi sche industrie dreigen er ook moei lijkheden voor de bouw en de chemi sche vezelindustrie. Enka-Glanzstoff, Nederlands grootste producent van textielvezels en garens, heeft laten weten ernstig werktijdverkorting in overweging te nemen. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf heeft in samenwerking met de bouw bonden becijferd dat, indien de bouw bedrijven 25 procent minder oliepro- dukten zouden krijgen, op korte ter mijn 55.000 man in de bouwnijverheid zonder werk zcuden komen. Op de wat langere termijn komen er daar nog eens 10.000 bij. Werkgevers en werknemers zijn er bij deze berekening vanuit gegaan, dat de benzinetoewijzing voor personeelsver- voer van en naar de bouwplaatsen on gewijzigd zal blijven. Mocht hierin ook gereduceerd worden, dan zijn de gevolgen niet te overzien, menen zij. Aan de toevoer van olieprodukten, be stemd voor de bouw, mag volgens hen dan ook niet worden getornd. Veel minder De Nederlandse Vereniging van On dernemers in het carrosseriebedrijf (FOCWA) heeft de minister van soci ale zaken inmiddels verzocht aan het verstrekken van vergunningen tot werktijdverkorting aan carrosseriebe- drijven de hoogste voorrang toe te kennen. De ongeveer 1000 binnen de FOCWA georganiseerde carrcsseriebe- drijven herstellen het overgrote deel van de aanrijdingschade van het Ne derlandse wagenpark. De beperking van het autoverbruik op zondagen en de geadviseerde snelheidsbeperking hebben volgens de organisatie het schadeaanbod bij de carrosseriebedrij- ven sterk doen afnemen. Als de bedrijven niet door middel van arbeidstijdverkorting in de gelegen heid worden gesteld het huidige per soneelsbestand op peil te houden, zal de werkgelegenheid voor de tiendui zend werknemers ernstig worden be dreigd. aldus de FOCWA. De Federatie van Metaal- en Eiectro- technische Industrie (FME) heeft aangekondigd dat er momenteel hard wordt gewerkt aan een becijfering van de gevolgen van de oliecrisis voor de groot-metaal. Mede irr verband met de grote verscheidenheid aan bedrij ven, worden de resultaten van dit on derzoek niet voor volgende week ver wacht. Enka Glanzstoff Ook de bedrijfsleiding van Enka Glanzstoff overweegt met ingang van januari werktijdverkorting aan te vra gen. In een speciale zitting van de centrale ondernemingsraad heeft de bedrijfslei ding meegedeeld dat er. als gevolg van de zeer krappe grondstoffensitua- tie en het vooruitzicht van verdere stagnatie van de aanvoer, ernstig re kening met een dergelijke maatregel moet worden gehouden. Enka Glanzstoff heeft in Nederland 14.000 mensen in dienst, waarvan ruim 5.000 in Emmen en Breda. De produktie van synthetische vezels en garens geschiedt op basis van aardo lie. Behalve in Nederland zal er ook voor een aantal Wesiduitse produktie- bedrijven arbeidstijdverkorting wor den aangevraagd. De rayonproduce- rende bedrijven, die voor hun grond- stoffenvoorziening niet van aardolie afhankelijk zijn, vallen buiten eventu ele maatregelen. Volgens de bedrijfsleiding van Enka Glanzstoff is de wereldhandel in pe trochemische grondstoffen als gevolg van de oliecrisis ernstig verstoord. Zelfs wanneer de oliestroom na maart volgend jaar weer op gang komt, dan nog zal het een half jaar duren voor dat het evenwicht in de wereldhandel weer hersteld is. Aan prijsstijgingen en toenemende schaarste in de chemi sche textielvezels zal toch zeker de ko mende maanden niet te ontkomen zijn. De bedrijfsleiding heeft er ook op gewezen dat het hele concern voor iets meer dan de helft van petroche- BultSnlanO mischo prnduktpn afhankelijk is. VVD en CHU willen kabinet spreken Het gevaar van de techniek Geding Total-Spijkenisse Van een verslaggever DEN HAAG De prijzen van artike len voor de gezinsconsumptie zijn dit jaar tot dusver dit jaar met ruim 7.6 procent gestegen. Dit blijkt uit de prijsindexcijfers van het CBS. De prijsstijging van half oktober tot half november bedraagt 0.5 pet. De prijs stijgingen traden op voor groenten, fruit, eieren, kleding, schoenen, huis brandolie en benzine. Voor rundvlees is een daling geconstateerd. "Europese defensie nog niet mogelijk' Verkiezingen in Venezuela... Kerk Van een onzer verslag gevers AMSTERDAM/LONDEN De Amsterdamse ef fectenbeurs was donder dag opnieuw in mineur gestemd. Over een breed front gingen de noterin gen omlaag, ais gevolg waarvan de ANP-CBS beursindex (algemeen) voor het eerst sinds be gin van dit jaar beneden zijn basis (1963 100) kwam. De index beliep 99,8 evenals op 20 janua ri van dit Jaar. Op de eerste beursdag van dit jaar was de index nog 135.5; de hoogste stand in 1973 was 144,8. Op de Londensc effec tenbeurs was het van het zelfde laken een pak. Als gevolg van bijna paniekachtigc verkopen daalde de Financial Times Index met niet minder dan 19,7 punten tot 320,5. Daarna trad enig herstel in tot 328,4. Het slot was echter met 323,8 op het laagste peil sedert maart 1971. Handelaren schreven de ontwikkeling toe aan de slechte binnenlandse economische situatie. Voorts aan berichten, dat de regeringen van de Arabische landen een begin zouden willen ma ken met het te gelde maken van hun ponden bezittingen en deze in andere valuta's om te zetten. (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Prof. Lammens: tv en kerkdienst Sport De Volewijckers en FC Amsterdam samen Men schrijft ons Nieuwe boeken Radio en iv Recept, puzzel Strips. feuilleton Cdmmenlaar W eer Dichtbij cn verder Beurs Familieberichten Films Ook d piomat.eke kringen in Cairo meldden, dat Egypte wel naar de vre desconferentie zal gaan. H.ertegenover staan berichten uit Cairo en Tel Aviv over groeiende inspanningen langs de bestandslijnen. In de Israëlische pers wordt de toestand zeer alarmerend ge noemd. Gisteren brak een luchtgevecht uit boven het gebied van het Suezkanaal. Volgens Israël werd een aantal jagers bij een normale vlucht boven Israëli sche linies aangevallen door Egypti sche Migs. Een Egyptisch toestel werd neergehaald, alle Israëli's keerden op hun bases terug. Volgens Egypte werd één Israëlisch toestel uitgeschakeld. In de Israëlische pers wordt gewaar schuwd voor een 'uitputtingsoorlog', waarbij het bestand formeel gehand haafd blijft, maar waarbij Israël wel Kissinger voortdurend verliezen worden toege bracht. Volgens militaire correspon denten zal Israël zich een dergelijke oorlog ni2t laten opdringen maar de gevechten in dat geval hervatten. De Egyptische regeringswoordvoerder Aehmed Anis zei ook dat de spanning aan het front tieneemt, 'terwijl het Israëlisch getalm alle constructieve pogingen om tot vrede te komen in de weg staan'. Hij bevestigde, dat mi- nistcr Fahmi dc afgelopen dagen in tensief over'cg heeft gevoerd met Je Amerikaans- en Russische ambassa deurs in Cairo. De onderhandelineen tussen Egypte en Israël iver nieuwe bestandslijnen ziin ook gisteren niet hervat. Minister Kissinger liet op zijn persconfereiv ie doorschemeren, dat deze kwestie wel licht pas up de conferentie in Genève zal worden afgehandeld. 'Ik geloof Jat de onderhandelingen (in Genève) zul- Zie verder pagina 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer staat in grote lijnen achter een wets ontwerp, dat beoogt een extra aan vullende uitkering aan werknemers die na gedwongen ontslag een lager betaalde baan moeten accepteren. Het ontwerp maakt een onderscheid in oudere werknemers, boven de 45, en jongeren. De eerste groep zal ge durende een half jaar na het gedwon gen ontslag een aanvulling tot hon derd procent van het oude salaris ont vangen, indien het loon in de nieuwe baan lager is dan voorheen. Het twee de halfjaar wordt de aanvulling tot 90 procent en 85 procent voor de daarop volgende drie jaren. Werknemers on der de 45 krijgen in soortgelijke ge vallen de eerste zes maanden een aan vulling tot 90 procent en de daarop volgende twee jaar tot 85 procent van het oude loon. De Kamer toonde veel waardering voer het ont werp. De meerderheid van de Kamer schaarde zich echter achter een amen dement van de heer Roolvink (ARP) dat beoogt de oudere werknemer, in dien deze er niet terstond, maar wel binnen drie maanden in slaagt werk te vinden, toch in aanmerking te la ten komen. Van onze correspondent MAARSSEN De 57-jarige Dick Jager uit Maarssen, die enige tijd geleden in het nieuws kwam, omdat hij plotse ling en zonder zijn familie in te lichten naar Koeweit zou zijn gegaan om iets te doen aan de oliecrisis, blijkt niet in Koe weit. maar in Brabant te hebben verbleven. De heer Jager was voor zijn vertrek naar de ambassade van Koeweit in Den Haag gestapt. Daar was hem duidelijk ge maakt dat hij geen visum zou krijgen. Maar omdat de pers al was ingelicht, was er volgens de heer Jager geen weg meer te rug. Hij besloot zijn vliegbiljet naar Koeweit in te wisselen en in plaats daarvan naar familie in Brabant te gaan. Daar ont stond grote verbazing toen de in Koeweit gewaande heer Ja ger op de stoep stond. Men had met de geslagen idea list te doen en bakte een tul band voor hem. Afgesproken werd dat het het beste was. wanneer hij op de afgesproken dag gewoon per vliegtuig op Schiphol zou arriveren. Hij kocht dan ook een enkele reis Beek-Schiphol. Helaas voor de heer Jager was de pers vergeten hem op te wachten op Schiphol, zodat de thuisreis met nog een desillusie extra werd aanvaard. DEN HAAG Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal weke lijks overleg plegen met het openbaar vervoer om op die manier zo snel mo gelijk knelpunten uit de wereld te hel pen bij het reizigersvervoer na het in gaan van de benzine-distributie in ja nuari. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat gisteravond meegedeeld na overleg op het ministerie tussen de minister cn de spoorwegen en vertegenwoordigers van de KNVTO (vereniging van trans portondernemingen). Bij het overleg zijn de suggesties be sproken die het openbaar vervoer de ze week naar voren heeft gebracht, zo als spreiding van werk- en schooltij den en wijziging van de reistijden van militairen. Óp voorstel van de minis ter. die samen met het openbaar ver voer alles in het werk wil stellen om het grotere aanbod van reizigers zon der complicaties af te wikkelen, zal het overleg met ingang van volgende week woensdag wekelijks plaatsvinden, aldus het ministerie 15 Een man uit de omgeving van Hoogeveen vertelde ons eens een wereldse gelijkenis. Hij woonde, zei hij, in de buurt van kanalen, waar je 's avonds veel kik kers hoorde. Je zou haast denken, dat er in het water geen vis zat. Dat is bij de lezers net zo, zei die man. Er zijn kwakers en veel tevreden en rustige vissen. Vandaag doen wij een beroep op al die vissen, zich eens voor Trouw/Kwartet te roeren. Door in hun om geving duidelijk van hun tevredenheid te laten blij ken, kunnen zij ook anderen ervan overtuigen, dat het in ons vaarwater goed toeven is. De kwakers heb ben daartoe ongetwijfeld geen aansporing nodig. Of wel soms? DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Een postzegel is niet nodig. Schrijf op de envelop: De IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (+briefpa- pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Die betalen wij. Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1