olewijekers naar fusie gedreven an Bols: 'Als de WISO niet ilaagt stop ik er ook mee' Zaalhandbalsters spelen nu vooral om veel te leren volgende weck caravans kijken in de rail Weer winst voor Okker ïoar Grönvold wil bewijzen dat profschaatssport wel een toekomst heeft roblemen rond etbaltoernooi Haïti Harm Kuipers klasse apart Flamingo's uitgeschakeld iLlSyKWiARTBT VRUDAG 7 DEGEMBER 1973 SPORT T15/K15 fesblijiend publiek eerste oorzaak voor toenadering tot FC Amsterdam in onze sportredactie [STERDAM Binnen twee r is het aantal betaald voetbal lende clubs in Amsterdam ge veerd. Gisteren is aangekon- d dat FC Amsterdam een fusie met De Volewijckers. De b gaat verder spelen onder de im FC Amsterdam en op het ifdveld van het Olympisch Sta ll. FC Amsterdam is indertijd staan uit een fusie tussen uw Wit en DWS. De Vole- ckers wilde toen niet mee- besprekingen tussen beide vereni gen zijn de afgelopen weken n het otste geheim gevoerd. Van de spe- Igroep van De Volewijckers was mand op de hoogte van de onder- idelingen. Ook de gemeente Am- rdam was niet op de hoogte van de (gelijkheid dat een stuk passieve re- itie uit het toch al niet zo sterk Teelde Amsterdam-Noord dreigde te vertrekken. Al had natuurlijk ie- in al aan kunnen zien komen dat i korte termijn iets moest gebeu- met de betaald voetbalclub De 'ijekers om het bestaan langer tj ai rekken. gaat al lang slecht met de club. Het publiek laat het afweten. Toe schouwersaantallen onder de duizend kwamen regelmatig voor. Sommige wedstrijden werden slechter bezocht dan amateurclubs (DWV en Rood Wit A) die ook in Amsterdam Noord hun terreinen hebben. Dat is natuurlijk de belangrijkste oorzaak voor het feit dat De Volewijckers nu opgaat in FC Am sterdam, want zo mag men deze fusie wel noemen. Twee jaar geleden stelde het bestuur van De Volewijckers waarin zakenman en idealist Loe Lap een plaats had ge kregen, een driejarenplan op om de club weer in het zadel te helpen. Maar een harde benadering van de be woners van Amsterdam-Noord leverde nauwelijks enig rendement op. Van een vooraanstaande vereniging die ja ren geleden geprezen werd om het fraaie voetbal raakte de club verzeild in de onderste regionen van het be taald voetbal. Het publiek, de basis toch van betaald voetbal, bleef weg ondanks de nieuwe aanpak (bijvoor beeld via advertenties in Amsterdamse kranten). Zonder die basis kon Ger Blok. de ambitieuze trainer van De Volewijc kers zo hard werken als hij wilde, hij kon zijn spelers motiveren wat hij wilde, het kwam er niet meer uit. De Volewijckers dat zich tijdens de on derhandelingen over een fusie tusssen Blauw Wit, DWS en de Noordamster dammers uiteindelijk terugtrok omdat het toch nog mogelijkheden zag, werd naar een fusie gedreven. Eerder dit jaar is er dan ook al spra ke van geweest dat de licentie van de club voor veol geld verkocht zou wor den aan de Haagse 'vrienden van Houtrust', een groep ontevreden met de FC Den Haag, die graag een twee de profclub in de stad wilde zien. On derhandelingen die binnen de club voor nogal wat onrust zorgden (de spelers wilden op een gegeven mo ment zelfs dat het hele bestuur en bloc zou aftreden) maar die uiteinde lijk tooh afsprongen. Ondertussen kwam ook de gemeente lijke subsidie niet los. Iedere cent voorziahtig uitgevende slaagde De Vo lewijckers erin het hoofd boven water te houden. Maar toen eenmaal duide lijk werd dat het driejarenplan niet zou slagen moest wel uitgekeken wor den naar andere mogelijkheden. Die lagen dan zowaar toch bij FC Amsterdam. Een club die na een kom mervol bestaan en een dreigende op heffing plotseling mee ging draaien in de sub-top van de eredivisie. Nog wel geen vetpot, maar men ziet nu de mogelijkheden op een subsidie van de gemeente aanmerkelijk stijgen. De sa nering van het betaald voetbal heeft daardoor in ieder geval in Amsterdam al gestalte gekregen. De Volewijckers heeft uiteraard op het ogenblik te kampen met een rede lijke schuld, redelijk dan in verhou ding tot andere betaald voetbal spe lende clubs. De schuld draait zo een beetje rond de drie ton. Draaglijk, ze ker in vergelijking met andere clubs, waar ondanks subsidies soms aanmerkelijk grotere schulden zijn ontstaan zonder dat er een mogelijk heid over is gebleven om daar nog iets aan te veranderen. Bij de KNVB is men er dan ook van geschrokken dat al zo vroeg in de competitie een fusie is aangekondigd. Op de eerste plaats omdat dit de hui dige gang van zaken in het competi tieverloop in de eerste divisie zou omdat van het besluit van De Vole- kunnen komen bij andere clubs die in wijekers wel eens een bezinning zou kunnen beïnvloeden, maar ook niet de schemering van het betaalde voet bal dolen. Daarnaast is de werkgele genheid voor de betaalde voetballers weer een stuk teruggelopen. Er worden nog besprekingen gevoerd om te kijken hoe FC Amsterdam en De Volewijckers deze zaak gaan rege len. Voordeel daarbij is wel dat de spelers uit Amsterdam Noord allen slechts gecontracteerd zijn tot het ein de van de huidige competitie. FC Am LOE LAP idealist sterdam zal echter een aantal spelers over dienen te nemen. Daarbij is het een geluk dat in het elftal van De Vo lewijckers een aantal jonge talentvolle spelers zitten en ook spelers die FC Amsterdam aan het einde van de »mri- ge competitie zeer ongaarne naar Am sterdam Noord zag vertrekken. Om De Volewijckers in de komende maanden te helpen en ook als teken van de goede harmonie waarin een op lossing is gevonden, heeft FC Amster dam besloten nu nog twee spelers uit te lenen aan De Volewijckers. Frank Kramer en Huub Mensink gaan de ko mende week al over naar Amsterdam- Noord. D onze speciale verslaggever [MAAR/DEN HAAG Bij de eerste confrontatie tussen de prof- latsers van de World Ice Sport Organisation (WISO) in Alkmaar [het verschil in voorbereiding tussen de Nederlandse en de Skan- kvische rijders duidelijk aan de oppervlakte gekomen. De uiterst Srekkige training van met name Schenk en Bols stak schril af jpn de professionele inspanningen die het Noorse kwartet Grön- d-01sen-Tveter-Erikson zich getroosten onder leiding van trainer iTenmann. Die gebrekkige voorbereiding is in feite symptomatisch fcr het gebrek aan vertrouwen dat een deel van de rijders in het jtfessionele schaatscircus heeft. Schaatsers zijn in een vertwijfelde om de wankele zaak te redden 'ergaande concessies bereid geble- Concessies die lagen in de sfeer de prijzen (slechts een fractie fietgeen er vorig jaar te verdie- fviel) van dfbegeletdfng* (noodge- igen minimaal) en van de onkos- •goeding (een vaste afspraak •ver ontbreekt zelfs nu nog). De ijd in Alkmaar mag dan niet een debacle zijn uitgelopen, er toch ook weer niet zoveel vanuit de sponsors in de rij zullen staan de wankele financiële WISO-basis meer steun te verlenen, jrijker nog dan de wedstrijden in ;maar zijn in dat opzicht die van komend weekend op de Haagse lof. De Noor Roar Grönvold en de jevener Jan Bis, ieder exponent een groep de ene groep heeft wel, de andere niet goed voorbe- geven hun visie op het prof- itsen. Bols (29) heeft zich evenals lenk, Verkerk en Verheyen al in JÉIT AU PRINCE (UPI, Reuter) druk scheidsrechter en een van de 'oto insrechters die woensdag de leiding aersl Iden bij het duel Haïti-Trinidad en iago, in het kader van de voorron- van het toernooi om het wereld- mpioenschap voetbal, zijn geschorst. Itl, gastland waar het toernooi tus- zes Midden-Amerikaanse landen ^Brdt gespeeld, won de ontmoeting Trinidad met 2-1. Maar er wer- n niet minder dan vier doelpunten ersii n Trinidad afgekeurd, lage: n zegsman van de CONCACAF en netbalfederatie van Noord en Mid- L. n Amerika en het Caraïbisch ge len. d) vertelde gisteren dat scheids- 'hter José Roberto Enrique uit El I Ivador en grensrechter John Hig- ts uit Canada geschorst waren na- 1 t Mexico, GuatamalaT Honduras, 1 J-' inidad en de Nederlandse Antillen gen' protesteerd hadden tegen hun lei- P' ng omdat zij partijdig waren. avon 't is niet het enige probleem dat ent; h in Haïti tijdens het toernooi ogen eft voorgedaan. Mexico, Honduras, 1 de latamala en Trinidad en Tobago 'e dden eerder al een verzoek om be- rc bescherming overhandigd aan de ïanisatoren. Als aan het verzoek (USizou worden voldaan zouden de 267 D(jen zich terugtrekken uit het toer- n 'oi. Felipe Zetter, leider van de sliiij exicaanse delegatie, lichtte het ver mei *oe door te wU^en op de gebeur- juds nissen na de tweede wedstrijd. De dkoo e'ers van Mexico konden toen nau- ïüjks de bus bereiken omdat zij wer- n ingesloten door een menigte die - en bedreigde. Uiteindelijk slaagde de asta hulp geroepen politie erin de spe- ko rs in de bus te loodsen. En i het toernooi heeft de Nederlandse i. 3J ntillen zijn eerste punt binnen ge lald door een 2-2 gelijkspel tegen I uatamala. Het was de beste wed- f'id die tot nu toe in dit toernooi is snel ispeel d. s, v iwel ?kaa aiti rkoi widuras E exieo we "atamala >1. ^erl. Antillen I kinidad 2 2 0 0 4 51 2 1 1 0 3 3—2 2 0 2 0 2 1—1 2 0 2 2 2 2—2 2 1 1 1 1 2—5 2 0 0 2 0 2—1 februari zorgen gemaakt over de fi nanciële afwikkeling van de ISSL-za- ken. 'We hadden al snel door dat het fout zat. Veel eerder dan de Noren. We hebben cr ook op aangedrongen dat de cijfers op tafel kwamen. Er is ons' naderhand wél eens verweten: waarom heb je de ISSL-mensen niet aangepakt. Maar er viel in feite niets aan te pakken. Wij moesten die men sen hun gang laten gaan in de hoop dat er nog wat geld loskwam tenmin ste'. De Hoogeveense handelaar in sportar tikelen is er een bedrag van 12.500.- bij ingeschoten. De helft van het prij zengeld van de wedstrijd in Goten- burg. Bols: 'Ik heb al het geld van de ISSL gehad dat mij toekwam met uit zondering van de laatste helft van het bedrag dat ik in Gotenburg had ver diend. Maar er was voor mij geen re den tot ontevredenheid. In m'n hele sportcarrière heb ik nogniet zoveel verdiend als vorig seizoen. En dat gold niet eens voor iedereen. Er wa ren er bij die de cheques gingen spa ren als postzegels en pas in maart ge probeerd hebben die cheques in te wisselen. Dat lukte natuurlijk niet best, want toen was er geen geld meer. Ik heb de cheques steeds zo spoedig mogelijk na ontvangst verzil verd. Alleen de laatste helft van het prijzengeld in Gotenburg heb ik niet ontvangen. Maar daarvoor heb ik dan ook nooit een cheque ontvangpn'. In de verwarde situatie rond het defi nitieve stervensuur van de ISSL was de animo voor de voorbereiding op een nog lang niet zeker profse-aoen begrijpelijk niet al te groot. Bols: 'Dat kwam pas duidelijk toen de he ren Admiraal, Barèl en Kok met plan nen kwamen. Daarna ben ik begonnen met de conditietraining. Maar toen was het inmiddels al augustus. Ik was dus aan de ene kant erg laat begon nen met de voorbereiding en aan de andere kant had ik bovendien de pech dat de WISO al vroeg in het seizoen wedstrijden had gepland. Normaal ge sproken ga ik altijd pas eind decem ber goed rijden. Ook al omdat het in december druk is in de zaak. Na de wedstrijden in Alkmaar heeft mijn vrouw mij weggestuurd uit de zaak. Ze heeft gezegd: je rijdt als een dweil. Dat kan zo niet langer. Mijn zwager heeft wat snipperdagen opge nomen om de sinterklaasdrukte op te vangen. Als ik mij voorbereiding be kijk mocht ik in Alkmaar niet meer venvachten dan ik nu gepresteerd heb.' 'Ard en ik hebben al afgesproken in december naar Inzeil te gaan om daar nog eens flink te trainen. Er staat buiten de wedstrijd in Rettvik (Zwe den; red.) nog wel niets vast maar ik ga toch maar. Van resultaten zoals in Alkmaar heb ik zelf ook geen voldoe ning. En ik kan niet het risico lopen door slecht weer in Nederland nu nog noodzakelijke trainingsdagen te mis sen'. Jan Bols heeft zijn schaatslot aan dat van de WISO verbonden. 'Als de WI SO niet slaagt, dan stop ik er mee. Dit jaar heb ik bewust niet willen af haken. Het alternatief was vnor mij geweest in een luie stoel voor de tv de wedstriiden van amateurs kijken. Maar met 29 jaar ben je nog long ge noeg om er zelf bij te zijn. Als je nu al in een stoel gaat zitten ben ie in mijn oeen ergens een stumper. Ik ge niet nog van het schaatsen. Daarom ben ik door gegaan. Maar de WISO moet wel slagen. Want Ik wil niet het risico loDen later nagewezen te wor den als iemand die deel uit maakte van een organisatie die doorlopend die er overigens niet steeds bij kon zijn'. Het groepje Noorse schaatsers werd tijdens die conditietraining uitgebreid met Dag Fornaess, de kampioen uit het recente verleden. Grönvold: 'Dag bereidde zich heel serieus voor. Tij dens de conditietraining kon hij met de beste mee. Alles wees er op dat het zijn come back zou maken in dit seizoen. Maar in september zei hij plotseling: ik kap ermee. Ik heb be grepen dat het professionalisme toch te veel problemen zal opleveren in verband met zijn studie. En helemaal onbegrijpelijk komt mij het ook niet voor. Ik heb mijn studie voor fisio- therapeut dit seizoen onderbroken, omdat ik vond dat ik of goed moest studeren of goed schaatsen. Beide half doen kon ik tegenover mijzelf niet verantwoorden'. Grönvold heeft geen moment overwo gen om na de teleurstellende ervarin gen met de ISSL met schaatsen te stoppen. 'De voornaamste reden dat ik door ben gegaan is gewoon geloof in het professionalisme. Ik vind dat ik door moet gaan om te bewijzen dat het werkelijk kan. Topsport amuseert het publiek. En als er werkelijk prijs wordt gesteld op dat amusement moet er voor betaald worden. Het is op dit moment moeilijk te zeggen of de WI SO het zal redden. Schaatsen is na tuurlijk geen wereldsport' 'Ja misschien kunnen wij die wereld veroveren. Professionalisme spreekt in bepaalde landen nu eenmaal meer aan dan amateurisme. En dit professi onalisme heeft er toch wel toe geleid dat er binnen de amateurorganisatie (ISU: red.) veranderingen hebben plaats gevonden die het klimaat voor de rijders beter hebben gemaakt. Dat is in ieder geval al pure winst. Loting voor de wedstrijden van morgen: Sprinters. 500 meter: eerste rit: Ove Könlg (Zwe)Erhard Keiler (Wdl), tweede rit: tvar Eriksen (Noor»Leo Linkovesl (Fin), derde rit: Seppo HUnnlnen (Fin)Nell Balt- cheford <VS>. vierde rit: Greg Lyman iVS>— Masse Bnrjes (Zwd). 1000 meter: eerste rit: BórjesKördg. tweede rit: EriksenLinko vesl. derde rit: BlatchfordHünnincn. vier de rit: KellerLyman. Allrnundcrs. 500 meter: eerste rit: Willy Ol- sen (Noor)— Ard Schenk (Ned), tweede rit: Ervaring opdoen tijdens wereldkampioenschap Van onze handbalmedewerker VARAZDIN/DEN HAAG Wanneer het Nederlands dameszaalhand- balteam morgenavond In het Joegoslavische Varazdin aantreedt voor de eerste wedstrijd van het 5e eindtoernooi om de wereldtitel tegen gastland en favoriet Joegoslavië, zal de ploeg geen enkele illusie op overwinningen en een hoge eindklassering koesteren. Niet alleen om dat in de poule naast Joegoslavië ook het op papier sterkere Dene marken is ingedeeld; maar vooral omdat het dameszaalhandbal in Nederland aan het begin van een nieuwe periode staat. 'Wij spelen' zegt interim-coach Jan Alma, 'om te leren'. Jappie van Dijk i.vedRoar Grocnvold (Noor», derde rit Kees Verkerk (Ned) Björn Tveter 'Noor), vierde rit: Johnn llöHlOglin. derde rit: oisenSchenk, vierde rit GrHIOnvold— Tveter JOOP HOLTHAUSEN AMSTERDAM De drie selectiewedstrijden die moeten beslissen ovtr deelname aan de schaatslanden-wedstrijd tegen Noorwegen, zijn gisteren voor de heren in Amsterdam begonnen BH de all rounders was Harm Kuipers het succesvolst, bij de sprinters Piet de Boer Sprinter 500 meter 1. Piet dc Boer 41 6 2. Jan Bazen 42,9 3 Hans Kunz 43.2 1000 me ter: 1 André Kraayeveld 1.28.8 2 Jan Bazen 87.600 3. Andrö Kraayeveld 88.100. All-rounders: 500 meter: 1. Harm Kuipers 42.6 2. Jan Palsma 43,2 3/4. Piet Kleine/Jan Helda 43.8 5000 meter: 1 Harm Kuipers 7.56,5 2. Peter van de Kamt 8.03,6 3. Wim Beukers 8.06.6. Algemeen klassement na een selectiewedstrijd: 1. Harm Kuipers 90 23') punten 2. 1 eter van dc Kant 83.260 3. Piet Kleine 93.290 Roar Grönvold (voorgrond) en Jan Bols flankeren de enige wereldkampioen die de ISSL kon laten kro nen. Ard Schenk. Dat gebeurde vorig jaar in Skiën. schulden maakt. Dat is met de ISSL al gebeurd. Er is gebleken dat de kos tuums die wij daarvan hebben niet betaald waren, dat er bij het Victoria in Hamar onbetaalde rekeningen lig gen van 14 dagen. En dan is het niet prettig om terug te komen. Ik wil straks ook overal netjes goeie dag kunnen zeggen zonder met een scheef gezicht te worden aangekeken.' De overgang naar het professionalis me heeft Jan Bols een deel van zijn populariteit gekost. 'Ik ben duidelijk minder populair. Als het goed gaat staan ze in drommen om je heen. Als het slecht gaat blijven de meeste mensen weg. Maar die mensen kan ik in feite missen als kiespijn.' Roar Grövold (27) hoorde evenals dc andere Noorse profs pas In au gustus dat de ISSL over de kop was. Grövold: 'Natuurlijk wisten ook wij al veel eerder dat cr iets scheef zat niet de proforganisatie van die Amerika nen. Niemand had immers de laatste helft van het prijzengeld van de wed strijd tn Gotenburg uitgekeerd gekre gen. Nealy (de Amerikaanse voorzit ter van de vorige proforganisatie red.) hield ons steeds maar aan het lijntje door te vertellen dat cr 30 pet belasting betaald moest worden in Zweden en dat hij pogingen in het werk stelde om onder die belasting uit te komen. Maar er bleek in feite helemaal geen geld te zijn. Dat heeft mij een bedrag van 10.000.- gekost.' Minder dan bij de Nederlanders werd bij de Noren het accent op liet geld gelegd. Grövold: 'Ik vond het uiter aard wel jammer dat ik er 10.000.- bij inschoot. Maar van de andere kant bedacht ik dat ik ondanks dat verlies nog nooit zoveel geld had overgehou den aan de schaatssport. Als amateur kostte het geld. Nu kon ik tienduizen den guldens aan het seizoen overhou den. We hebben ons na het vorig sei zoen heel serieus voorbereid op het huidige schaatsjaar. Vanaf maart zijn we iedere veertien dagen voor condi tietraining bijeen gekomen. Vanaf ju ni werd de gezamenlijke conditietrai ning opgevoerd tot een keer per week onder supervisie van Jos Tenmann Nederland zou tot voor enkele weken niet deelnemen aan het eindtoernooi om de wereldtitel. Door nederlagen tegen Polen was de nationale formatie uitgeschakeld voor de strijd van de laatste twaalf. Wel werd Nederland als eerste reserve aan de lijst toege voegd. Het terugtrekken van Guinee een maand geleden, bracht Nederland toch nog in Joegoslavië. Jan Alma, zelf oud-speler en trainer- coach van de Haagse hoofdklasse Hel las, verwijst ook naar deze gang van zaken. Zegt terecht: 'Je kunt wel nagaan dat de voorberei dingen hierdoor lang niet zo zijn ge weest als je in normale omstandighe den graag had gewild. Maar zo erg :s dat nu ook weer niet. We zijn naar Joegoslavië gegaan om er zoveel mo gelijk te leren. Want behalve het feit dat we na de uitschakeling door Po len de centrale trainingsactiviteiten hebben verminderd is er eigenlijk tuk een verjonging doorgevoerd. De oude ren zijn om wat voor redenen dan ook gestopt, jongeren zijn er voor in de plaats gekomen en mij moet je i- genlijk als interim man zien. Als trai ner die de periode moest overbruggen totdat de nieuwe bondscoach in func tie treedt.' Jan Alma is zich pas in juni met de nationale damesselectie gaan bezig houden. Jo Gerris, de Limburger, die na het noodgedwongen vertrek van Jaroslav Mraz naar zijn vaderland (Tsjechoslovakije) het roer overnam, stopte er toen mee en de Westduitser Heinz Henneberg start zijn activitei ten eerst op 1 januari officieel. Jan Alma: 'Door dat alles is het irreëel topprestaties te Verwachten. Dat kan niet. Het wereldkampioenschap is ech ter wel nuttig. En daarom ook belang rijk. Je houdt een stuk internationa le aansluiting, die voor een ploeg in opbouw belangrijk kan zijn'. Die ploeg-in-opbouw het meest treffend wordt dit geïllustreerd door de doelverdedigsters die naar Varaz din zijn afgereisd en waarbij naast de Haagse Sandra Reinders met 21 Inter lands de jeugdige Joke van der Kamp (19) van Attila, en Gerda van Jer Valk (21) van Quintus met respectie velijk 1 en 2 interlands staan opge steld zal onder normale omstandig heden mogelijk hoger kunnen gaan reiken en meer verwachtirfgen koeste ren. Het Nederlandse dameshandbal had vorig seizoen in het Amsterdamse Ni- loc een halve finalist in het Eurnoa Cup toernooi en het Roermondse Swift (van Jo Gerris) versloeg vorige Overleg start over wijziging regeling auto- en motorcrosses DEN HAAG (ANP) CRM-minister Van Doorn wil met minister Wester terp (verkeer) overleg over eventuele wijziging van de wettelijke bepalingen voor crosses en snelheidswedstrijden met auto's en motoren. Hij heeft dit aan de tweede kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het socialistisch kamerlid Dol man, die vragen had gesteld naar aan leiding van een dodelijk ongeval bij een autocross in Pietersbierum (Fr). In het antwoord zegt de minister dat het ongeval kon plaats vinden doordat enkele toeschouwers tijdens de race een plaats hadden betreden, die op duidelijke wijze voor het publiek was afgesloten. Het ongeval vond plaats op Hemelvaartsdag. De Nederlandse Rallycross Vereniging meent, alhoewel zij de ernst van de situatie inziet, ontstaan door de huidi ge oliecrisis, toch door te moeten gaan met het ontwikkelen van plan nen voor 1974. Omdat de rallycross een vorm van passieve recreatie is, hoopt men in de loop van het volgen de jaar, als de situatie zich daar weer voor leent, in Valkenswaard dc wed strijden om het nationale kampioen schap tc organiseren. Wel zullen er ten opzichte van 1973 enige wijzigingen in de opzet zijr met als voornaamste de invoering van een knock out-systeem in de wedstrijden om de diverse kampioenschappen in plaats van een klasering naar de snelst gereden tijden en het instellen van aan auto-crosskampioenschap te verrijden op de banen In Gendt, Leus den, Stadskanaal en Boekei. Voor 1974 heeft de FIA een officieel Europees kampioenschap ralycross ingesteld. (ADVERTENTIE) CL caravan rai/amsterdam maand nog de door Nederland toeren de Tsjechoslowaakse selectie van Ja roslav Mraz met 13-11. En de Tsje choslowaakse meisjes hebben zien 'normaal' voor het eindtoernooi in Joegoslavië geplaatst. Jan Alma, met 'zijn' Hellas juist onder Swift en Ni- loc strijdend in de nationale competi tie: 'Het zijn resultaten die bewijzen dat Nederland langzaam wat van de grote achterstand aan het inhalen is. Maar Oost-Europa is op dit ogenblik zeker nog te sterk en vooral voor de huidige nationale damesploeg'. De Nederlandse ploeg die aan de wed strijdserie om de wereldtitel begint is rond een drietal routiniers (ook de oudste speelsters naast de 25-jarlge Sandra Reinders) opgebouwd: Kea Hendrix (Swift, Roermond, 23 inter lands en 28 jaar), Gret Balstra (Zee burg, Amsterdam, 36 interlands en 28 jaar) en Suzanne Geerdink (Swift, Roermond, 40 interlands en 25 jaar). Zij zullen het met de nieuwe lichting (Margot Puts, Inneke Straatmeyer, Nel Martens. Ellen dc Jong-Kok Anja Slangen) en talenten als Mieke Pottuit. Truus Hendrix en Hannie de Kok moeten doen. Jan Alma: 'Een voordeel is natuur lijk, dat de basisploeg redelijk op el kaar is ingespeeld en de selectie ver der bestaat uit 4 speelsters van Swift en Hellas. De selectie bestaat veelal uit jonge meisjes die nu de noodzake lijke ervaring kunnen opdoen. Ook plezierig irouwens voor Henneberg, die straks met zo'n jeugdige ploeg kan doorgaan.' TEL AVIV Flamingo's heeft de derde ronde van het toernooi om de Europa-Cup voor landskampioenen basketbal niet kunnen bereiken. De Haarlemmers, die vorige week in de eerste wedstrijd met 8584 wonnen, verloren in Tel Aviv met 9071 van Macacbi. dat overgaat naar de kwart finales van het toernooi. Bij de rust leidden de Israëli's met 4736. BOSTON (UPI, REUTER) Tom Okker heeft in het zogenoemde mas- ters-toernooi in Boston, waaraan wordt deelgenomen door de eeerste acht spelers in het Grand Prix-klasse- ment van de ILTF, zijn tweede over winning geboekt. In groep B versloeg hij de Spanjaard Manuel Orantes met 61, 63. Eerder had Okker gewon nen van de Amerikaan Stan Smith, die woensdag zijn meerdere moest er kennen in zijn jongere landgenoot Jim Connors. 06, 6—3, 67. een partij van ruim twee uur. Connors en Okker voeren de lijst nu aan met elk twee zeges. Zij moeten nog tegen el kaar. In de andere groep van vier won John Xcwcombe voor de tweede maal in vier dagen (ettrst in de Davis Cup) van Tom Gorman (36, 62. 62) en versloeg Ilie Nastase de Tsjechi sche Wimbledonkampioen Jan Kodes met 6 '1. 26, 64. Okker gaf tegen Manuel Orantes een vlekkeloze demonstratie van zijn hui dige kunnen. Hij maakte aan het net bijna geen fouten en passeerde zijn tegenstander keer op keer. Op de snelle mattafles-vloer speelde Okker voor dc Spanjaard duidelijk enige tempi te hoog. 'Manoio II' heeft dan ook geen moment het initiatief gehad, hij maakte nog een game minder dan de dag tevoren tegen de in topvorm verkerende Jim Connors. 'Een ver schrikkelijk snelle baan. Dc rallies zijn zo kort, je wordt helemaal niet moe', meende Okker na afloop. Stan Smith is zijn nederlagen in de eindstrijd van het toernooi om de Da- vis Cup tegen Newcombe en Laver kennelijk nog niet te boven, want hij moest zijn tweede nederlaag incasse ren, zij het pas na een tie-break in de derde set tegen Connors. Ongustig voor Okker, die eerder van Smith won.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15