)e Emigranten: ntiem epos iver Zweedse landverhuizers Tegemoetkoming in reiskosten iNieuwe Nederlandse filmpjes: hoopvol Sportprogramma :ILIV1 PREMIERES VAN DEZE WEEK The legend of Heil House: over spoken Het bloed van Jennifer: derde rangs thriller Hammersmith is out: aardig, niet bijzonder Patrouille 820: een film waarin de misdaad loont Eersteklassers ontvangen steun van KNVB Opstellingen Geen westelijke bondsdag in 1974? Sportspetters TENACO HOUDT PRESTATIELOOP HLltï ;OU\Y KWARTET VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 FILM EN SPORT K13 1 s iemand Zweedse film zegt, denkt hij aan Ingmar Bergman en Bo gee iderberg. Met Jan Troell is er nu een derde regisseur bij gekomen iba: et een grote, internationale status. afn r?s: eme cite iuui ede 584. olie ku d Troell, geboren in 1931, oorspron- rtricilijk onderwijzer en filmfotograaf ider andere bij Bo Widerberg) llee|eft enige bekendheid verworven ■a st zijn films Har har du ditt liv rale$ier heb je je leven) en Ole Dole lijkbff. Svensk Filmsindustri droeg hem to», de vierdelige romanserie van de Tirtgeleden overleden populaire opgi irijver Vilhelm Moberg, over een ■oleqeine groep landverhuizers uit Sma- oeg|i(j,tc bewerken en te verfilmen (Jan voi oell is zijn eigen scenarioschrijver, ograaf en cutter), t resultaat waren twee films van eer dan drie uur. Utvandrarna (De granten) en Nybyggarna (De Ko sten). De eerste, De Emigranten, nu in ons land in een door de re- seur verzorgde verkorte versie te n, de tweede zal binnenkort volgen. Troell schildert het lot van de eren, die omstreeks 1850 uit Zwe- naar het beloofde land, Amerika, %trokken aan de hand van enkele °°jrikters. Daar zij Karl-Oskar, zijn OW Kristina, zijn broer Robert, is vriend Arvid, zijn oom Danjel, lekenpredikant, diens vrouw en der zusters uit zijn kudde, Ulrika, ~J] vrouw met een slechte reputatie, zijn nog wel andere figuren, maar blijven op de achtergrond, slechts deze zeven mensen worden we be- af16"- )SSj(ngzaam en behoedzaam, beheerst en raafet°Ren' wars van elke kitsch, schil- ft Troell in schijnbaar willekeurig ;ozen beelden hoe deze mensen er- komen Zweden te verlaten. Karl reld^ar raakt verbitterd als hij ziet hoe met beestachtig hard werken iffefcds verder achterop raakt en zijn ïodilin niet kan voeden, Danjel wil het rvotingelie uitdragen op zijn manier redi wordt daarin door de staatskerk gehinderd. Robert is de katalysator, heeft al jaren van Amerika ge- wo wind en is vastbesloten te vertrek- rdef wanneer hij door de boer bij wie moet werken zo zwaar wordt mis- ndeld dat hij er een kapot oor aan i toferhoudt. diep-gelovige Kristina, die met gemoed haar eindeloze zwangerschap- draagt, biedt oorspronkelijk te- 13 stand, maar geeft die op als een 111 haar kinderen sterft omdat het e^aeel pap in zijn lege maag heeft ge- $Id. het afscheid zijn er geen tranen, n grote scènes, alleen een herinne- ibecld: een paar prachtige natuur- lamen, de bejaarde ouders die roer- i voor hun houten huis staan, de die langzaam wegrijdt. Het geluk, de emigranten zoeken, vinden ze :hts een ogenblik: als ze aankomen de zee en daar hun zeilschip sier- Als ze in Amerika aankomen is Karl- Oskar stilzwijgend lot leider gekozen. Wat Robert zei is niet waar: het nieu we land kent wel degelijk rangen en standen, ze worden er pijnlijk mee ge confronteerd op een lange bootreis. Beneden zitten de geketende slaven, boven de rijke lui die vlees en melk en vruchten krijgen, voedsel dat hun wordt onthouden. Als ze zijn aangeko men in Minnesota blijkt de Zweed, die zulke mooie brieven aan zijn oude moeder schreef, geen hereboer te zijn maar een schuwe zwerver in een hou ten hut. Ze nemen het zoals het valt, hun droom wordt er nauwelijks door aangevreten. Karl-Oskar trekt nog een eindje verder en komt bij een meer. Daar kerft hij in een boom 'K.O. Nils- son. Swensk'. Hij heeft zijn nieuwe wereld geclaimd. PORT-REGIO-SPORT-REGIO-SPORT-REGIO- Vol lyriek 180. op de golven zien rijden. 591. overtocht is meestentijds een ihtmerrie. De bemanning is onver- illig, zo niet vijandig. Als het 2Q rmt zitten ze opgesloten in hun en- verblijf, het braaksel druipt langs muren, het water sijpelt erdoor, ir ze worden tot een eenheid ge- eed en het geloof laat hen niet in steek, zelfs al gaat de profetie van lekenpredikant dat ieder die waar- gelooft geen luizen krijgt en niet 2,! ziek wordt niet in vervulling. 26* De Emigranten is een epos, een in tiem epos, vol lyriek. Het staat of valt met onze betrokkenheid bij de hoofd personen en die is er, van de eerste meter af. Het is Troell gelukt de ge hele lange film door een enorme in tensiteit op te brengen, hij werkt meesterlijk met contrasten, schijnbaar vredige scènes worden plotseling doorbroken met visuele shock-effec ten. Maar altijd is het verantwoord wat hij doet er nooit is het goedkoop, of sentimenteel, of te geconstrueerd. Het is wonderbaarlijk hoe hij bij dit onderwerp elke gemakkelijke streek- romantiek heeft weten te vermijden. En wat hij filmt is altijd mooi lyrisch mooi of wreed mooi maar mooi. Hij had voor zijn cast de beschikking over wereldberoemde acteurs: Max von Sydow als Karl-Oskar. Liv Ullman als Kristina, Monica Zetterlund als Ulrika. Maar de prestaties van de minder bekende spelers (Eddie Ax- berg als Robert. Allan Edwall als Danjel en Pierre Lindstedt als Arvid) doen daar niet voor onder. Ik heb eigenlijk slechts één aanmer king en die slaat niet op de film zelf. Waarom wordt hier de Engels nage synchroniseerde versie vertoond? Het is ongetwijfeld goed gedaan, ten dele door de acteurs zelf, maar het blijft toch behelpen en sommige scènes (de Engelse les) worden er een beetje be lachelijk. W. Wielek-Berg (Amsterdam-Kriterion, 18 jr) In Heli-House, de naam zegt het al, spookt het Brits ouderwets. Ondanks de parapsycholoog die er kwasie we tenschappelijk tegenin gaat,'met inge wikkeld klinkende theorieën en elec- trische apparaten, waarmee hij al die magnetische krachtvelden wil uitscha kelen. En ondanks, of dank zij, het knappe jonge vrouwelijke mentale medium, dat telkens door een geest wordt bezeten, tot in bed toe. Zij zit dan ook al gauw onder de krabben en schrammen, en die komen maar voor een deel van de zwarte kat. Liv Ullman in 'De Emigranten' Een mannelijk fysiek medium, door ervaring wijs en bang geworden, gaat zo weinig met de spoken om, dat hij de avonturen overleeft. Met de vrouw van de parapsycholoog die, op wat ero tisch gedreven slaapwandelen na, ta melijk normaal blijft in die omstan digheden. Al valt er voor haar af en toe ook wel wat te krijsen. Want de nachten zijn rumoerig met al dat -- zucht en gesteun in het kasteel, en soms blijft er geen stukje huisraad op zijn plaats. Er gaal heel wat kapot en het tocht ook nog. Buiten is het dagenlang mis tig. Bèhalve de nieuwe lijken zijn er nog een paar lelijk verschrompelde van vroeger. Het hoofdspook heet Em merich Belasco. John Hough heeft het gemaakt, naar een scenario van Richard Matheson. niet alle griezeltrucjes op tijd, en met vijf spelers de trances, angsten en de moed doodernstig opbrachten. B. Huising (Amsterdam-Bellevue-Clnerama, 18 Jr) Het Bloed van Jennifer is een derde rangs thriller, nagesynchroniseerd uit het Italiaans, met een intrigé zo afge zaagd, dat er alleen houtwol is over gebleven. Een en ander betekent, dat de mooie meiden die erin spelen tot niet veel meer in staat zijn dan het slaken van hoge, hijgerige gilletjes, of er nu een mes in hun maag wordt geplant, of een decoratief flard van hun kleding wordt getrokken. Ze gaan bij bosjes voor de bijl, want er waart een mani ak rond, en aangezien iedereen even dom doet, de politie incluis, duurt het lang voor hij in de kladden wordt gepakt. Ene Anthony Acsott heeft het spektakel geregisseerd, maar hij zal wel-gébruik hebben gemaakt van een Engels pseudoniem, daar zijn de Itali anen sterk in. Gelijk heeft hij! W.W.-B. (Amsterdam-Cineac Damrak, 18 jr) Hammersmith is Out is een film van Peter Ustinov, een geestige man, cue alles kan: schrijven, regisseren, spe len. Hij kreeg Elizabeth Taylor cn Ri chard Burton voor de hoofdrollen, en dan nog Beau Bridges, die zeker zo goed is, plus nog wat goede acteurs, waarbij George Raft. Maar de som van al die talenten komt niet zo hoog uit als je zou verwachten. Waar dat aan ligt? Niet aan het verhaal. Dat is gek en sarcastisch genoeg. Hammersmith is satan zelf. Hij zit in een gekkenhuis, in een dwangbuis, maaar een broeder, die hij rijkdom en macht belooft, laat hem los. Die broe der, en zijn vriendin, schieten om hoog in het zakenleven. Hammersmith geeft ze eerst een nachtclub, d n een fabriek van ziek makende geneesmid delen, vervolgens olie, daarna een di plomatieke post, met alle bijbehoren de weelde. De broer blijft dom, lui en vulgair. De vriendin blijft de onbe nullige1 barjuffrouw. Maar in de hoge kringen tellen ze mee. Totdat Ham mersmith, die over lijken gaat, de broeder straft met invaliditeit en zelf moord, en de vriendin met een klein Hammertmith-je. Zelf gaat hij 't gek kenhuis weer in. Richard Burton doet zo satanisch als hij kan, maar dat lukt niet erg. Liz Taylor is de vriendin. Beau Ridges speelt de Kroe- der voortreffelijk. Ustinov heeft de spelers nogal theatraal laten gaan, en dat past wel komisch bij de satiri die hij voor ogen had. Het begint alle maal heel leuk en dan gaat verderop de spanning eruit, en er blijft een ge wone film over, wel aardig, maar niet bijzonder. B.H. (Amsterdam-Calypso, 18 Jr) Een soort vrolijke ondergangsfilm, dat is 'Patrouille 820' (oftewel Cops and Robbers, Smerissen en Rovers een spelletje in het Engelse taalge bied). In een maatschappij waarin bij kans iedereen gapt, steelt, rooft en de boel oplicht (als hij tenminste niet moordt) kan het een paar arme poli tieagenten toch niet kwalijk worden genomen dat ze een graantje willen meepikken? Nee, dat vinden de arme politieagenten zelf ook. Als 1 van hen door ervaring heeft geleerd hoe mak kelijk het is in uniform te stelen, slaat de ander aan het peinzen over de grote slag. Ze krijgen nog een paar heel nare akkefietjes op te knappen waarbij ze hun leven moeten wagen voor hun schamel loon, dat maakt het besluit gemakkelijker. Zouden ze elk één miljoen in de wacht kunnen sle pen? Dat kan, zegt de Maffiaman, als jullie me helpen aan tien miljoen aandelen. Ze slaan hun slag op de dag. dat de astronauten triomfantelijk door New York rijden en de baas van de bank is van een inschikkelijkheid die ze pas begrijpen, als ze merken dat hij voor zichzelf ook een miljoen- tje of wat achterover heeft gedrukt. Dan komt nog de grote ontknoping, in Central Park, op zondag, zonder auto's, en daarbij blijkt dat de mis daad soms wèl loont. Als je dieper graaft dan het opper vlak zit daar een wanhopigheid en een cynisme om koud van te worden, maar hoewel regisseur Aram Avakian die ijzige ondergrond soms wel ont bloot, heeft hij er toch een warme film van gemaakt. Een vlotte amuse mentsfilm vol vaart, met sympathieke hoofdpersonen, 't Had net zo goed an dersom gekund, maar nu valt er ten minste om te lachen. W.W.-B. (Amsterdam-Tuschinki, 14 Jr) Vat de Voorlichting van CRM aan ieuwe, met subsidie tot stand «komen, Nederlandse filmpjes liet ien, was hoopgevender dan wij de patste tijd gewend zijn. Er is bij Ike vertoningen altijd wel mooie tografia, een cineast die het zou ®9' lunnen, cn een vlijtig oefenen met 15y Ie filmmiddelen, maar wat er dan 64'4 litkomt valt wel eens tegen. En 135 leze keer was er, in vier van de zes ilms, bewust wat mat film gedaan. 20* 'onald Bijisma, en zijn 39* ledewerkers, maakten van 32M Jrainwasii' een volwassen ekenfilm. Over een massa npersoonlijke wezentjes in Vo* orenflats, die door een paar is-, ictators en militairen met knoppen 33, ïmanipuleerd worden. En dan zit ai r. op het scherm, opeens een s ongen die op dc schuiftrompet daast over vrijheid en liefde. Die 26i-tooet gelijkgeschakeld worden, maar mi,let loopt andersom: hij brengt de leersers in feeststemming. De massa 2b"« rijgt toeters en balonnetjes maar im lelaas, de vreugde zit er al niet 8 joeer in. De poppetjes, de sfeer, de eluiden zijn caricaturaal 'ïklemmend, de grapjes zijn itirisch. de bewegingen (animatie) open vlot. Ironisch Het Genieten', van Walter Kous en 'ohn Rosinga, is ook een kostelijk tonisch stukje kritiek. Er wordt loor de spelers herkenbaar in «noten, van de bungalow en de 'oot en het kortgemaaide grasveldje, 'an de snoer, de frisdranken en de |4 milkshake, de slagroom, de droomkeuken. de ideale strijkplank, de barbecue de pick-up en het filmtoestel. Bovendien nog van elkaar ook. want gezin en vrienden Gjn onophoudelijk glimlachend Nukkig. Zoa's mensen in advertenties dat zijn. Die vals Nikte reclamestijl ,s in het epeelfilmpje van een kwartier 31* *kl' n *ir Opname uitBrainwash geestig volgehouden, ook in de kleurenfotografie van Ed van Zwanenburg. Gevoelig Struggle fo-- Live (ar.d for love) van Otto Maria Jongerius is een gevoelige fiimschcts, met vee! humor, over een aaHig, maar bijzonder onhandig, verlegen. onnozel buigermeisje, dat niets durft, weinig meemaakt en altijd maar stuntelt Zodat een agent die haar, laat bar.g en éénzaam op een bushalte vindt, dé oë-stc is. op die dag. die aardig tegen haar doel. Versieren hij haar ook wel. maar ook drt zit, mi* haar pech, weer komisch tegpn. R:a Cort speelt die jonge vrouw levensecht, gewoon niet belachelijk en niet triest ook. Andere spelers, ook goed geregisseerd, doen er alledaags in mee. De omgeving waarin alles zich afspeelt, is puur noordhollands en met liefde gefotografeerd door Frans Broiret. Jongerius heeft al meer goede, stemmingvolle, aanlopen naar een speelfilm genomen. Wanneer s'.aagt de sprong? Documentaire Jan Huyskens maakte een uitvoerige, zuivere documentaire van het National Theatre of the Deaf, dat in '71 uit New York naar het Holland Festival kwam. Niet van de voorstellingen, wel van het repeteren en vooral van de onderlinge omgang, het praten, discussiëren, mededelen en kijkend 'luisteren', zonder gesproken woorden en gehoor. Een levendige, boeiende film die even, en met begrip, doordringt in de wereld der doven. Deze film en ook Het Genieten trouwens zou wel wat bekort kunnen worden. Het onbarmhartige snijden in op zich zelf goed materiaal, voor een beter ritme en een krachtiger werking, kunnen filmers vaak nog niet over hun hart verkrijgen. Verduistering Bankgeheim van Rob van Stecnsel, over een bankbediende die geld verduistert en dan g^ede sier maakt met andere meisjes dan zij, die hem ertoe aanzette is een onbelangrijk oefeningetje En The Fingers of Dik Visser, die zo goed gitaar speelt, ging de mist in door een erbarmelijke geluidsprojectie, zodat ik over die film niet wil oordelen. Maar zo'n afgang, wie er ook de schuld aan heeft, moet toch wel voorkomen worden. Ben Huising ZWOLLE Goed nieuws voor de penningmeesters van de zaterdag- eerste-klassers. Fokke Remmers, voorzitter van de sectie zaterdag- amateurvoetbal van de KNVB, deelde tijdens de jaarlijkse ver gadering te Zeist mee, dat de clubs, met ingang van het sei zoen 1974-1975, een reisvergoe- ding tegemoet kunnen zien, zij het met een afbouw-systeem. Begonnen wordt met veertig cent per kilometer. Jaarlijks loopt dit dan met tien cent terug. In het seizoen 1978- 1979 wordt er met de reiskostenver goeding gestopt. Zo'n zelfde regeling geldt voor de toekomstige hoofdklas sers in het zondagamateurvoetbal en terecht meende de zaterdagsectie van die tegemoetkoming gebruik te mogen maken. Zoals bekend wordt elke eersteklas-af deling in 1974-1975 van 12 tot 14 clubs uitgebreid. Het verontrust de heer Remmers dat het aantal strafzad ken steeds stijgt. Het zijn wel geen ernstige gevallen die worden behan deld, doch nodig is het niet. 'De spe lers komen om te voetballen en niet om tegen eikaars schenen te schop pen. Wat mij betreft mogen de scheidsrechters daar veel straffer tegen optreden, vooral wanneer het expres gebeurt. Het veld uitzenden is dan nodig.' Overigens is de sectievoorzitter niet ontevreden over het spelpeil in het zaterdagvoetbal. 'De jongens doen hun best'. Er wordt van alles aan gedaan om het peil te verhogen. Er wordt vèèl getraind onder leiding van be kwame oefenmeesters. Vele velden hebben een verlichting waardoor het mogelijk is goed voorbereid de slag in te gaan. De 57-jarige bondbestuurder liet enige maanden geleden, bij de opening van het verbeterde domein van De Zwer vers in Kinderdijk, een waarschuwend geluid horen. Nog steeds is hij van mening dat de clubs niet te veel moe ten uitbreiden. Het onderhoud vergt echter eveneens veel geld, temeer daar er tegenwoordig maar weinigen zijn die vrijwillig voor hun club werkzaamheden willen verrichten ook al zijn er wat dat betreft gunstige uit zonderingen. De clubs, die er in de zaterdagsectic aan meedoen moeten eveneens rekening houden methetfedt, dat de inzet van de toto terugloopt. Zij Fokke Remmers: 'Van mij mogen de scheidsrechters straffer optre den'. zullen de tering naar de nering moe ten zetten. 'Dat moet gaan' aldus de heer Rem mers. 'Vroeger hebben de verenigin gen het óók zonder deze inkomsten moeten doen en toen lukte het ook! Vanzelfsprekend kwam het gesprek ook op het Nederlands Amateurelftal met onontkoombaar de vraag: 'Vindt U niet dat er te weinig zaterdagspe lers in het amateur team worden op gesteld terwijl de kwaliteit van het zaterdagvoetbal toch geenszins onder doet ten opzichte van de zondag-colle ga's?'. 'Ja, Arie de Vroet is een be roepsman' meent Remmers, 'die gaat er vanuit dat het sterkst mogelijke elftal moet worden opgesteld. Mis schien vindt hij dat de zaterdagspe lers er zijn er nu drie bij de gese lecteerden nog iets aan kwaliteit te kort komen'. Remmers herinnerde nog eens aan de uitspraak: 'Arie de Vroet kiest spe lers. Geen zaterdag- en zondagvoetbal- lers'. 'Wat denkt u van de concentratie in Zeist van al'es wat KNVB is'. De heer Remmers daarover: 'Een goede zaak. Die heeft geen opeenhoping tot gevolg. De drukte is tijdens de week enden hot grootst wat de technische kant van hei voetbal betreft. Tijdens die weekenden zijn de employé's van het bondskantoor niet aanwezig. De KNVB hoopt dc nieuwe kantoren in mei 1974 te betrekken. Het kantoor van de Koninklijke Nederlandse Korf- balbond dat tegen het KNVB-domein wordt aangebouwd, wordt later in ge bruik genomen. Ook de korfballers zullen mede gebruik kunnen maken van de gehele accommodatie, die te Zeist aanwezig is, zoals vergaderzalen, sporthal, de medische afdeling cn der gelijke. 's-GRAVENZ. SV: selectie uit Van Kooten, Koole, Van Drongelen, De Jong, Roosenboom, Pajic, Vos Mo- ritz, Koedood, Storm, Groenenberg, Dijkhuizen en Van der Meer. DE ZWERVER: K. de Jong; Kruithof, Slagboom, P. de Jong en Stolk; Voink, Huisman en Leensvaart; Van Stenis, Zanen en De Pauw. SHO: Groenenberg; Nobel, Hitzert, Schipper en Bravenboer; Booman, Reedijk en De Boom; Den Boer, Van Bennekom en De Groot. KOZAKKEN BOYS: (vermoedelijk) Van der Linden; Koraan, Tameris, De Graaff en Van der Stelt; Van den Heuvel, Vogel en Groeneveld; Van Vuuren, Den Breejen en Damen. TER LEEDE- De Landmeter: Van der Heiden, Ligtenberg, De Bruin en Schoen; Van der Fange, Boot en Van Biezen (of Vonk); Bisschops, Spaarga ren en Krop. ZWART WIT: Lolkema; Hak, A. Wan der, C. Wander en Van den Heuvel; Van der Sande, Viergever en Ter Mors; Jansen, Steur en Van Waard huizen. CSVD: Van Oort, Verschoor, Van Oos- terom, Schuitemaker en Zoutendijk; Van den Akker, Doorduyn en Praag man; Chung, Van Peppen en Van der Meer. NOORDWIJK: Ted Lumoindong heeft reeds twee weken griep. Trainer John Eelman kiest het team uit: Smit, Westgeest, C. Spaanderman, Van Kes- teren, Karstens, Barten, Vreugdenhil, Lumoindong, Glas, Bröring en Bogers. QUICK BOYS: Schaap; Remmelzwaal, Den Hollander, P. Haasnoot en Ver does; Pronk, P. Haasnoot en Klinken berg; Van der Plas, Pluimgraaff en Van Duyn. HEERJANSDAM: Selectie uit Meyer, Tieleman, Kaptein, Van Zijderveld, Van der Pas, De Vries, Gouman, Huisman, B. Vlasblom, Th. Vlasblom, Hartingsveld. De Beeld, Van der Spoel en Blcm. RWH: Zoeter; Cornelis. Van Baten burg, Schouten en Van Hamburg. Den Hartog, Steketee en Nugteren; Kruit, Van der Spoel en Birahy. Scheidsrechters in de eerste klas zijn: J. H. ten Braak uit Dordrecht ('s-Gra- venz. DV-Huizen), G. A. van Rijk (De Zwerver-AmstelveenH. van der Mo len uit Baam (SVDB-IJsselmeervo- gels), A. H. Schook uit Harderwijk (DOVO-SHO), J. Wissink uit Zwol le (SVZW-Kozakken Boys), A. C. Key- zer uit Alphen aan den Rijn (Ter Lee- de-RWH), J. II. Bol uit Krimpen aan den IJssel (Zwart Wit-CSVD). P. Ou- wersloot uit Valkenburg (Noordwijk- GVW), G. J. Bouw uit Blokker (Spa- kenburg-Quick Boys) en S. Brouwer uit Drachten (WHC-Heerjansdam). ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat volgend jaar voor het eerst in Vollevbal de historie geen Westelijke VCV- bondsdag zal worden gehouden. Reeds op de laatste jaarvergadering van het VCV bleek geen enkele gegadigde aanwezig te zijn. Pogingen van net VCV-bestuur om alsnog een vereni ging te vinden de organisatie op zich te nemen strandden echter. Wèl bleek CSVD aanvankelijk bereid, maar een tè geringd aanta! velden vormden een beletsel. De Oostelijke Bondsdag wofdt in 1974 gehouden bij Leeuwar der Zwaluwen. Voetbal Aanvang alle wedstrijden: 2.30 uur: le klas A: 's-Gravenz. SV-Huizen, De Zwerver-Amstelveen SDVB-IJsselmeer- vogels, DOVO-SHO, SVZW-Kozakken Boys, Ter Leede-RWH. le klas B: Nunspeet-Go Ahead K, Zwart Wit-CSVD, Noordwijk-GCCV, Spakenburg-Quick Boys, ACV-WOG, WHC-Heerjansdam. 2e klas A: IJmuiden-CJW, Zuidland- Excelsior M. DOTO-ZCFC, NDSM-Spij- kenisse, RCL-SIZO, Zuidvogels-Gei noord. 2e klas B: ASWH-HBSS, Rijsoord-Jo- dan Boys, SSS-Amemuiden, SC Voor- ne-'s-Gravenzande, Zwaluwen-Dinte- ne-'s-Gravenzande, Zwaluwen-Dinte- loord. 3e klas A: Loosduinen-Rijnsb. Boys, Spirit-Koudekerk, SV35-JAC, Rozen- burg-Excelsior P, DSVP-SV Hoogvliet, DUNO-Zwervers. 3e klas B: Woudrichem-Vlaardingen, Barendrecht-Maasdijk, ZBVH-Groote Lindt, WGZ-Oranje Wit, Piershil- PPSC, MW-Melissant. 4e klas A: Oegstgeest-Lisser Boys, ARC-SVOW, Katwijk-Unicum, Ornas Scheveningen, TAVV-Naaldwijk, Die Haghe-Woubrugge. 4e klas B: Be Fair-WNC, Bolnes- SVPTT, DSO-Schoonhoven, Semper Altius-Zwammerdam, DEVJO-Monster, Lyra-Capelle. 4e klas C: Ameide-HVO, Stellendam- Maasdam, NVSW-Hermandad, Reeu- wijk-Schelluinen, Hillegersberg-TSB, SNS-TOGR. 4e klas D: GJS-Asperen, Wieldrecht- ASH, Heinenoord-Pelikaan, Arkel- Strijen, Haaften-Meerkerk, Groot Am- mers-Nw. Lekkerland. 3B West I: DVS'33-Montfoort, Veluw- se Boys-DESTO. Sportlust-SDCP, Alti- us-De Musketiers, NSC-DOSC. 4A West I: Brandweer-Hoofddorp, VEW-KMVZ 2.00DWA-ADM(2.00), Jong Hercules-Jong Holland (2.00), SMS-SAC. EVC-Intimis. 3 Zuid: Hoek-Noad, SSC-Good Luck, Tholense Boys-Smerdiek, PTT Breda- NEO, WHS-Rillandia, Wit Zwart- Sleeuwijk- Altena-Tern. Boys. 4A Zuid: Wilhelmina-Zwaluwse Boys, Veen-Rust Roest, Brakel-BVC, Heuke- lum-Almkerk, GDC-Roda Boys. 4B Zuid: WN-Kloetinge, Chrislandia- Wolphaartsdijk, Yerseke-Wissenkerke, Nieuwland-The Gunners, BWR-AZW, Kapelle-Krabbendijke. Basketbal Eredivisie: Heren: FrUol-Delta Lloyd(7/12. 8 00). Fac-ASVU(8.1J). LevUs-EBBCiS'30). BS Letden-H3arlem Cardlnalsi8.30). Gerard de Lange BC-Transol(9.00). DED-Typsoos<9 00). Raak Punch-Nat. N'ed Donar(8.30). Delta Lloyd-Haarlem Cardlnals<l0/12. 9 00), Dames: Cerard de Lange-TransoU7.30), BV Amstel- VOENcDEDlg 00). AMVJ-The White Stars(7.30), Wllakracht-BOB(7.30). Staunton, B: VHS-DD II. SMB-Rotterdam. HSG-Max Euwe Trophyn. VAS AS Cll-Euro- poort. LSG-Breda Max Euwe. Microkorfbal Hoofdklasse: A: DKOD-De Danaïder.HS/lZ). AKC-Pams. Asko-Ons Eibernest. Die Haghe- Westerkwartier, B: Blauw Wit-Ftdes Pacta. Deto-ArchlpeJ, Het Zutden-Swlft, Luto-Rohda. Overgansklasse: A: Rlgtersbleek-Stanfriea Naas-DOS'46, Nic-DOS. Wordt Kwiek-LDO. B: Pernlx-SDO, BEP-Rapidllas. Deetos-ZKV, Re- ady-Soesterkwartler, C: Fortuna-KInderdlJk. Rust Roest-Koog Zaandijk. Oost Arnhem-Ons Huis, De Algemene-Amersfoort. D: KVS-HKV, PKC-Samos. SOS-PSV, Zuldcrkwartler-Allen Weerbaar. Wielrennen Eredivisie: Heren: Radlus MVC-Bouwlust, US- Starlift, Lycurgus-NDL Valuas. Gerard de Lange-Hofnar GC. Corbulo-Raak SFC, Robot VCT-Delta Lloyd. Dames: Tempo Team Haag- •68-Bouwlu«t. Octopus-Van Houten. Lvcurgus- NDI Valuas. AET-D namo. Corbilo-Kaak SVC. Vredesteln-DVC. Schaken Moerwijk. Utrecht-P.HILIDORi Leeuwarden VAS ASC-EIndhoven. Phllldor(Leiden)- BSG. Eerste klas: A: VHS Il-Zutphen .SMB Unitas. VVGA-Esgoo, Amersfoort-ASV, Groningen- De polsstokbond Holland wil zich aansluiten bij het NSF De raad van Boskoop heeft zijn goedkeuring gehecht aan een lichtinstallatie, die verschijnt op het sportveldencomplex aan de Hoogeveenseweg De dam club Excelsior en de vereniging van Openbaar Onderwijs te Waddinxveen organiseren op 12, 19 en 26 januari damwedstrijden Vlaardingen liet ons weten, dat er niet de minste twij fel bestaat wie de schuldige is aan het staken van de wedstrijd tegen ZBVH 'Goold old' Henny Gouw (Baren- drecht) heeft de training weer hervat Noordwijks trainer John Eelman werd èèn jaartje ouder TOGR'a ou de hap komt op nieuwjaarsdag binnen de lijnen tegen het eerste elftal De Rotterdamse scheidsrechtersvereniging organiseert in december en januari spelregelwedstrijden voor adspiranten, C-en B-junioren Quick Boy's aan- valsspits Leo Pluimgraaff viel vorige week uit een rijdend volkswagenbusje en kwam met zijn hoofd op straat te recht De verwondingen zijn overigens niet van ernstige aard Spijkenisse- trainer Van Dengen groette in de duisternis van het sportpark een paaltje met 'goedenavond' Zuid- lands wedstrijdsecretaris Sint Maar- tensdijk beleefde drukken dagen als Sinterklaas Zwart Wits rechts buiten Wil Jansen heeft bedankt als lid wegens verhuizing naar het Zui den van ons land. ROTTERDAM Op zaterdag 15 de cember organiseert de Christelijke At letiekvereniging Tenaco haar jaarlijks terugkerende prestatieloop. De lopen worden gehouden op en rond het Langepad te Rotterdam. Aan de start komen junioren t.m. 15 jaar(1.15 uur) en senioren boven 16 jaar(l-30 uur. Bovendien wordt speciaal voor wed strijd-atleten een wedstrijdloop afge werkt, die begint om 2.15 uur. Wedstrijd-atleten dienen zich vóór 12 december in te senrijven. Inschrijfa- drossen zijn: H. de Jong Julianalaan 102 te Bergschenhoek en P. de Haan, Viervantstraat 202 te Rotterdam (tele foon: 010-206329).

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13