Spijkenisse weert oliepijp: Total spant geding aan I Het ging CHU niet alleen om extra zetel in kabinet Koning Wikkepokluk op zoek naar macht Wildwest vlakbij Gouda: politiemannen onder vuur Hake typeringen in dagboek van tiener Burgemeester rammelt met collectebus Nieuw orgel Kintfepboeken [BOÖW/KWARTET VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 I 1 .YXEXLAiSD Kil Gemeentebestuur gelastte Gasunie werk te staken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Omdat liet gemeentebestuur van Spijkenisse blijft weigeren de pijpleiding van Total Nederland tussen de raffinaderij in het Zeeuwse Sloegebied en het Rotterdamse industrie gebied over het grondgebied van Spijkenisse te laten lopen, heeft de directie van Total Nederland tegen het gemeentebestuur een kort geding aangespannen. Maandag zal deze zaak voor de presi dent van de Rotterdamse rechtbank dienen. Het werk aan de pijpleiding, die al bijna klaar is, ligt stil omdat de gemeenteraad van Spijkenisse de Gasunie, die het werk van Total uit voert, verboden heeft het karwei op het grondgebied van Spijkenisse uit jte voeren. De gemeenteraad van Spijkenisse heeft eind augustus op grond van mi- jlieutechnische bezwaren de beslissing tégen aanleg van de oliepijp in de ge meente al genomen. De pijpleiding was half september via het grondge bied van Oud-Beijerland aan de ge meentelijke grens van Spijkenisse aangenomen. De grens tussen het Spijkenisser grondgebied en dat van Oud-Beijerland wordt onder meer ge vormd door het riviertje Het Spui, waardoor de pijpleiding zou worden afgezonken. Ondanks de beslissing van de gemeen- Schutters gebruiken snelvuurwapen Van een onzer verslaggeefsters GOUDA Twee mannen hebben in de nacht van woensdag op don derdag vlak bij Gouda voor een wild-west vertoning gezorgd. Met een snelvuurwapen, waarop een ronde trommel met patronen zat, hebben zij twee Goudse politiemannen beschoten. Dit gebeurde op de Moordrechtsedijk in Gouda, nadat de politieagenten Si mons en Van Vliet de auto van het tweetal hadden klemgereden. De agen ten lieten zich plat op de grond val len toen de kogels uit het wapen spo ten. Er werd niemand gewond. De twee schutters zijn de polder in ge vlucht Tot nu toe ontbreekt elk spoor. De wagen met de twee mannen, die een bruine huid en kroeshaar hadden, stond voor een geopende brug te wachten toen de agenten met hun au to ernaast kwamen staan. Zij maakten een praatje met het tweetal en wilden de autopapieren controleren. Op dat moment reed de bestuurder de wagen snel achteruit, keerde en ging er van door. Tijdens de achtervolging werd om assistentie gevraagd. Op de Moor drechtsedijk bemerkten de twee man- nog te keren, maar raakten daarbij een paaltje, waardoor de linker voor band lek raakte en het spatbord werd afgerukt. Daarop sprongen de mannen uit de auto, begonnen in het wilde weg te schieten en verdwenen vervol gens in de duisternis, nen dat een tweede politiewagen hen tegemoet reed, terwijl de eerste hen bleef achtervolgen. Zij probeerden De wagen waarin zij reden, bleek te zijn gestolen in Delft. Het kenteken bewijs was vals. In de auto vond de politie een langwerpig magazijn met patronen. In de loop van de donderdag heeft de Goudse politie natte kleren van de mannen gevonden; 's nachts zijn zij het water langs de Oostringdijk bij Moordrecht over gezwommen. Uit een boerenschuur hebben zij laarzen en overalls gestolen. Het wapen waarmee de schoten zijn gelost, is niet terugge vonden. teraad van Spijkenisse werkte de Gas unie door aan de aanleg van de pijp leiding. Pas midden september merk te het gemeentebestuur dat de Gas unie intensief bezig was met voorberei dend werk voor de aanleg van de olie pijpleiding op het grondgebied van Spijkenisse. Daarop waarschuwde het gemeentebestuur de Gasunie onmid dellijk met de werkzaamheden te stoppen, waarbij de politie een proces verbaal opmaakte. Op dat moment werd in Spijkenisse verwacht, dat het werk niet eerder dan volgend jaar zou kunnen worden voortgezet. Daarbij werd rekening gehouden met een mi nisteriële beslissing, wanneer de raad zou blijven weigeren. Total Nederland wil daar niet op wachten en via het kort geding een beslissing afdwingen. Overigens is deze maatschappij voor de raffinaderij in het Sloegebied hele maal afhankelijk van de ruwe olieaan- voer vanuit het Rotterdamse indus triegebied. Weliswaar is de raffinade rij dichtbij de Westerschelde ge bouwd, maar het vaarwater is daar te ondiep om er mammoettankers te kunnen opvangen. Wel is het moge lijk om tankers van tachtigduizend ton te ontvangen en het is niet uitge sloten dat Total deze mogelijkheid aangrijpt als de pijpleiding niet tijdig genoeg gereed is. Men zou dan de ru we olie vanuit mammoettankers op zee niet al te ver uit de Zepuwse kust in kleinere tankers moeten overpom pen. Voor de nieuwe Total-raffinaderij blijft dus de pijpleiding een belang rijke 'levensader'. De raffinaderij krijgt in eerste instantie een verwer kingscapaciteit van vijf miljoen ton ruwe olie per jaar, die later tot zeven miljoen ton kan worden opgevoerd. De raffinaderij kreeg onlangs van de provincie Zeeland de benodigde ver gunningen en wanneer alles volgens de plannen verloopt, wil men de raffi naderij reeds half volgend jaar in werking stellen. Het gemeentebestuur van Spijkenisse voelde er gistermor gen, vooruitlopend op het kort ge ding, niet veel voor om commentaar te geven op de thans ontstane situa tie VI De redactie behoudt ilch het recht voor haai opname In deze rubriek toegezonden mc- BlnRsultlngen verkort weer te geven. BI] pu- blikatle wordt met de naam van de Inzender •ndertekend. Brieven kannen worden ge duurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Deense film (1) Als ik het stuk van C. G. van Zweden over de Deense film nog eens aan dachtig overlees, kan ik het gedeelte lijk met hem eens zijn. Er is niets of niemand die iets aan de Godheid van Jezus kan af- of toedoen. Hij heeft on ze verdediging niet nodig. Toch ben ik blij met de reacties van overal, om dat daaruit blijkt dat het geloof niet alleen verstandelijk reageert, maar dat men door de liefde tot onze Here Jezus zich getroffen voelt. Als ie mand, die je liefhebt, beledigd en be lasterd wordt, is het onmogelijk daar op niet te reageren. Den Haag M. Jongsma-Van Kampen Deense film (2) Ik ben blij dat er maar één mijnheer C. G. van Zweden is en dat er honderd duizenden iri en buiten Nederland anders heten en anders denken, die door hun handtekening wel geprotes teerd hebben tegen de komende, be kende Deense film. Wat zou u zeggen en doen als iemand in boeken of film uw dochter als prostituée gaat uit beelden? Oosterbeek G. H. van Hall Deense film (3) Ik protesteer tegen het artikel 'Van Demetrius naar de Deense film'. Al leen al in ons land kwamen meer dan 250.000 handtekeningen binnen. Trouw-Kwartet het christelijke dag blad van Nederland, heeft niet alleen deze akties niet ondersteund, maar haalt een forse streep door al die 250.000 handtekeningen. Dank u wel, Trouw-Kwartet. Nogmaals wil ik uitspreken, dat ik uw krant niet meer kan aanbevelen aan anderen. Steeds meer neig >k er toe via kadervorming en huisbezoek gemeenteleden te wijzen op hot be staan van andere bladen. Het schrijven van Van Zweden moet velen pijn hebben gedaan. Waar schijnlijk zal Trouw-Kwartet daar weer aan voorbij gaan. Noch»' -, doe ik een dringend beroep op u het arti kel van Van Zweden te herrwpen. één der initiatiefnemers van dc hand- tekeningenaktie een nieuw artikel te doen schrijven, en aandacht te beste den aan de aktiviteiten van het Comi té van aktie, Merellaan 37, Vlaardin- gen. Wapenveld ds. H. Veldhuizen Deense film (4) Het artikel van C. G. van Zweden geeft een scherpe analyse van het la waai dat er geschopt wordt rondom echte of vermeende spotternij. Jammer is echter dat de parallel die de schrijver trekt tussen Artemis en haar volgelingen enerzijds en Christus en zijn navolgers anderzijds, er bij bels volstrekt naast is. De schrijver suggereert dat wij eigenlijk Christus •beschermen', zoals Demetrius en zijn aanhangers dat deden t.o.v. Artemis. Maar zo zit het niet. Het is precies andersom. Christus beschermt ons in onze strijd voor Zijn Rijk. In die strijd nemen wij daarom geen 'Siberi sche houding' aan; ook niet tegenover het filmwerk van Thorsen. Welke die houding dan verder ook moge zijn: af keurend of goedkeurend, doet er in dit verband minder toe. Maar zeker niet 'Siberisch'. Enunen (Dr.) ds. L. F. Stolk Deense film (5) Ik voel mij gedrongen te reageren op uw artikel over de Deense film. Over de tendens van bijna het gehele stuk en in het bijzonder de vergelijking van Jezus en Demetrius. De discipe len hebben niets ten nadele van Arte- mis gezegd blijkens de uitspraak van de stadssecretaris. De Deense film is dit wel van plan en zal een verkeerd beeld van Jezus geven. Mogen christe nen dan met in actie komen? Als zij niet in acne zouden komen, zouden ze Jezus verloochenen. De relativerende tendens in dit stuk is voor mij onbe grijpelijk voor een christelijke krant. De Lier C. L. II. Winkelman Deense film (6) Ongetwijfeld geeft de bijbel zelf de garantie dat Gods Woord, en daarmee de naam van Jezus tot het einde der tijden zal besiran en alles zal door staan (Jesaja 40 vers 8b). Dit ontslaat de christen geenszins van de plicht om voor de Naam van God en Jezus op te komen Hiervoor kan verwezen worden naar de bijbel: dc profeten van het Oudse Testament (oma. Elia in 1 Koningen 18). en naar het Nieuwe Testament, de brief aan Tttus, hoofdstuk 1 vers 9 slot. Tenslotte de kerkgeschiedenis, Tertullianus" Apologeticum, en uit de latere tijd Fascal s s Tenslotte slaat het hoofdargument van Van Zwaden de plank volkomen mis. De woede van Demetrius cum suis kwam enkel en alleen voort uit de woede om verlies van puur winst bejag. Het nrotest tegen deze film komt daarentegen voort uil positief chnste'ijke overtuiging en het wordt daarom hoog tijd dat een christelijk dagblad als Trouw/Kwartet eindelijk eens een ander geluid laat horen en zich zo fel iregelijk te weer stelt tege nover de makers van dergelijke walge lijke produki» n. Ernst en humor Na de voorpagina las ik in de krant van 4 december eerst 'De slotzin van Den Uyl' van A. J. Klei. Humor is een groot goed, milde humor in het bijzonder. De veel verguisde en gepre zen minister-president dubbend over het slot van zijn toespraak; wie zou niet om en met hem glimlachen? Vlak daarnaast de ernst van 'Van daag'. Ik werd door beide bijdragen zeer getroffen en hoop dat de schrij vers nog lang de inhoud van de krant met zijn overstelpende hoeveelheid schokkende en vaak tegenstrijdige be richten mogen relativeren èn op een hoger plan brengen. Rotterdam R. G. Koutstaal-IIofstra Groningen Over de breuk in het Groninger colle ge van b. en w. stelt u de vraag of het sop de kool wel waard was. U beant woordt die vraag min of meer ontken nend door te stellen dat het grootste deel van de plannen door het vorige college waren voorbereid. U volgt daarmee uitspraken van de oudwet houder vaan onderwijs; hij claimt o.a. de middenschool en de integratie kleuter-basisonderwijs voorbereid te hebben. Wat de middenschool betreft: de voorbereidingen daartoe werden getroffen door de voorganger van oud-wethouder Hendriks. Tijdens hel wethouderschap van Hendriks ver scheen wel een structuurnota over het gemeentelijk voortgezet onderwijs, waarin de middenschool wordt ge noemd. De lange weg die deze nota heeft afgelegd, toont wel dat Hen driks zich voor die middenschool be slist niet gehaast heeft. Er zijn uit de raadsperiode van Hendriks geen raadsstukken over deze zaak geprodu ceerd. Het zou billijk zijn voor de le zer om te weten wat er moet worden verstaan wat o.a. in voorbereid éfi wat Wallage niet behoort op te eisen. On der dat oa. vallen beslist niet de plan nen om middels onderwijs de kwali teit van het bestaan te verbeteren. Wat onderwijs betreft is er een we zenlijk verschil qua politieke keuze en qua beleid tussen Hendriks en Wallage. Daaraan heeft de sanering van de gemeentefinanciën meer bijge dragen dan de komst van Van Kerae- nade. Pelze K. W. Swaak Verkuyl Schiedam M. Monster Prof. Verkuyl trekt van leer tegen ie dereen die kritische geluiden laat ho ren met betrekking tot de synodale oproep tot versobering. Dr. Weyland, die nog een lans brak voor Zondag 42 van de Heid. Cat., harder werken om de nooddruftige te kunnen helpen, krijg: van prof. Verkuyl te horen dat die oude Calvinistische wijsheid ge- van: loopt te ontaarden in Wiegel-ide- ologie. Ouderling Buikema van Uit huizen kan ook wel opstappen. Hij raadde dc synode liever in haar op roepen te versoberen en had de moed te menen dat de taak van de kerk lag in de prediking van de blijde bood schap en niet in het doen van uitspra ken over onvervangbare grondstoffen. Dat was wel tegen het zere been! Rotterdams burgemeester Thomassen ging gisteren persoonlijk met de collectebus de straat op om de burgers van de Maasstad een bij drage te vragen voor de opbouw van de Noordvietnamese havenstad Haiphong. De actie ging gisteren van start onder de naam 'Haven stad voor havenstad - Rotterdam voor Haiphong'. Drs. II. van Spanning, medewerker van de chrlstelijk-historlsche Tweede - Kamerfractie, schrijft ons: Uit hez commentaar 'Partijpolitiek' van 5 december blijkt dat ook bij Trouw/Kwartet het meergehoorde misverstand heerst, dat het de CHU tijdens de jongste formatie slechts om een extra ministerszetel ging. U schrijft: 'De fractieleider van de CHU, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft de uitspraken van mr. Aantjes met andere woorden weer opgepakt, om zijn opstelling te genover het kabinet nog eens aan te scherpen. Hij blijkt te zijn vergeten dat de CHU haar medewerking aan het kabinet uitsluitend wegens de ver deling van ministerszetels heeft ver smaad en wil er nu slechts instappen als de programmatische grondslag en de personele samenstelling weer ter discussie komen'. Het is niet verwonderlijk dat men na enige tijd, van een vijf maanden du rende formatie veel vergeet. Wij wil len hier de hele geschiedenis niet op halen. We moeten de schrijver van 'Partijpolitiek' echter op het volgende wijzen. Van begin af aan heeft de CHU zich bereid verklaard aan vorming van een kabinet met 'de linkse drie' mee te werken mits redelijk overleg mogelijk was over program en zetelverdeling. De CHU keerde zich niet alleen tegen de verdeling 10-6, die zij in strijd acht met de verhoudingen in de Ka mer, maar tevens en tegelijkertijd te gen het gefixeerd en onaantastbaar karakter van 'Keerpunt' 72'. Dit is in die dagen, door de toenmali ge fractievoorzitter Tilanus, in pers, radio, t.v. en in de Kamer, bij herha ling gesteld. In de eerste brief aan de informa teurs Van Agt en Albeda, d.d. 19 ROTTERDAM Dinsdag 11 decem ber, des avonds om 8 uur, zal het nieuwe orgel van de Vredevorstkerk in gebruik wrden genomen. Koos Bons, organist in Maassluis en advi seur tijdens de bouw van het orgel, zal enkele orgelwerken ten gehore brengen. Het programma vermeldt ook samennzang. Prof. Verkuyl heeft recht van spre ken. Hij heeft in zijn leven vol liefde en zorg bepaald niet de grootste hap uit het nationale inkomen gepikt. Maar hij moet, als hij fel het 'wee u' der profeten tegen zulke misvattingen van de taak der kerk in herinnering roept niet de indruk wekken dat hij zich zelf de profetenmantel omwerpt. Groningen dr. T. J. Poppema Volgens het appèl van dr. E. Masselink c.s. staat het voortbestaan van de ge reformeerde kerken op het spel. wan neer de zgn. nieuwe theologie niet on dubbelzinnig wordt afgewezen. Naar mijn mening staat dit voortbestaan op het spel, wanneer de kerk koste wat het kost vasthoudt aan de oude belij denisgeschriften. Goos Hans de Boer Hoog te paard Na de jongste successen met ons bui tenlandse beleid, doet Den Uyl er nog 'n extra schep bovenop. Hij slingert weer de meest ongenuanceerde kreten in de richting Chili, Griekenland, enz. Zulks wel ter illustratie van zijn uitspraak: 'De Nederlandse regering zal niet zwijgen maar voor haar over tuiging uitkomen'. Dit laatste dan blijkbaar, ongeacht hoe eenzijdig en ondoordacht die overtuiging ook mag zijn en hoe gebrekkige kennis van fei ten er aan ten grondslag mag liggen: en ongeacht ook welke brokken door de betreffende regeringsverklaringen gemaakt worden. Op deze wijze heeft dit kabinet het klaargespeeld van ons voorheen politiek gerespecteerde land, binnen enke.e maanden een internati onaal lachertje te maken. Maarheeze J. van Wijk Serenase Volgens Sacharow wordt in Russische psychiatrische inrichtingen aan 'an dersdenkenden' het zeer gevaarlijke psycholepticum Haloperidol 'toege diend'. hetwelk blijvende schade van psychische aard tot gevolg kan heb ben. Dezelfde stof wordt in ons land door huisartsen en psychiaters onder de naam Serenase toegepast. Waak zaamheid is geboden! Een arts vertel de onlangs in het maandblad 'Gezond Leven', dat een patiënt, lijdend aan het zg. concentratiekampsyndroom, door hem met een natuurgeneeskundi ge behandeling, d.w.z. zonder gebruik te maken van industrie-chemicaliën, volledig werd genezen. Ook iets om over na te denken! Bosch en Duin A. den Hertog Wiegel-ideologie De opmerking, geuit door dr. H. B. Weyland. dat Cat. Zondag 42 aan spoort tot harder werken is m.i. niet juist Er staat getrouw werken om zo doende armen te helpen. Ook het commentaar van prof. Verkuyl dat dit een calvinistische wijsheid is, klopt niet. Zondag 42 verwijst naar Ef. 4:28. Het is dus et'n bijbelse opdracht Rotterdam C. v. Hartingsveldt Twee bijzonder fantasierijke boeken van eigen bodem zagen het licht bij Van Holkema Warendorf in Bus- sum. Om te beginnen Koning Wikke pokluk de merkwaardige zoekt een rijk van Wim Hofman (143 blz ƒ9,90). Niet alleen de tekst van dit boek voor kinderen van rondom de tien jaar is van hem, ook het omslag en de illustraties zijn van zijn hand. Het verhaal gaat over een inderdaad zeer merkwaardige koning die, verge zeld van zo niet nog merkwaardiger onderdanen (Poekaun, Stoomvis en Keevineen) op zoek is naar een rijk. De speurtocht, die eindigt in een kist, verloopt niet bepaald zonder hinder nissen. Maar ze zijn niet gewoon. Ie dereen en alles is zo vreemd als al leen maar in een droom kan gebeu ren. De bizarheid van het verhaal en zijn bewoners spreken kinderen erg aan. Geen situatie is ze te dol. Het taalgebruik is direct, zonder omhaal. Het andere boekje van dezelfde uitge ver is Lobbes van Tin Lodewijks en Carol Mensonides (74 blz ƒ6,90). Dit boekje, dat werkelijk schitterende tekeningen bevat van Henk Kneep- kens, is voor de kleintjes (tot 8 jaar). Een sneeuwpop die tot leven gebracht wordt met zeven druppeltjes levens water is natuurlijk niet niks. Hij heet Lobbes en het kaboutertje dat het wonder verricht luistert naar de naam Wombat. Een speels, leuk boek je dat geschikt is om uit voor te lezen- Indiaan Een al even bijzonder verhaal staat in het uit het Duits vertaalde Hannes Strokop en de onzichtbare indiaan (91 blz ƒ5,90). Janosch is de schrijver en illustrator. Hannes Strokop is de hoofdfiguur, die het op school niet gemakkelijk heeft. Hij is niet de slim ste en staat alleen. Dan vraagt hij zijn oom in Amerika om steun. Deze stuurt hem een indiaan. Alleen Han nes kan hem zien. Wel, dat gegeven staat garant voor idiote gebeurtenis sen. De indiaan helpt hem en als het weer winter wordt is Hannes zelfstan dig geworden. Een leuk leesboek voor jongens en meisjes tot tien jaar. Wie had gelijk, Mary Rose?, van Ma rilyn Sachs (Querido 119 blz 12,90) is voor de oudere kinderen boven de tien jaar. Het boek is uit het Amerikaans vertaald door Frédé- rique van der Velde. Het thema is erg origineel: een meisje van twaalf, Mary Rose, is genoemd naar een dertig jaar eerder op dezelfde leeftijd bij een brand omgekomen tante. Het zou zich bijzonder moedig hebben gedragen waardoor haar broertje het leven be hield en zijzelf onzelfzuchtig in de vlammen omkwam. Oma vertelt hon derduit over het uitzonderlijke kind. Dat de waarheid het tegendeel is komt hard aan voor Mary Rose 2. Een menselijk verhaal dat afrekent met domme dweperij. De illustraties zijn van The Tjong Khing. Zestien kaarten Uitgever Thomas Rap de man met zowel leuke uitgaven in zijn fonds heeft weer prentbriefkaarten uitgege ven. Na die van Rie Cramer nu zes tien exemplaren in een mapje van Henriëtte Willebeek le Mair. Prijs ƒ6.Deze Nederlandse illustratrice had in Engeland veel succes met-haar romantische tekeningen. De bedoeling is om prentbriefkaarten te versturen, maar ik denk dat deze erg lang in het mapje zullen blijven zitten. Meinema - stapel De traditionele stapel van uitgeverij Meinema uit Delft wijkt ook dit jaar niet af van de voor de boekjes gebrui kelijke zeer lage prijzen. U kent ze wel. die boekjes die rondom vijf de cember en kerst veel worden weggege ven. Wij ontvingen: Nel Veerman: De zusjes lammetje, 32 blz, meisjes 6-7 jaar, 1,45; Mariannne Verhaagen: Jan Albert en het schepnet, 48 blz, jongens 7-9 jaar, ƒ2,35; Liesbeth Lems: Annelot en Lotje, 56 blz, j. en m. 6-8 jaar, ƒ2,55; A. G. Lameris-Bolt: Het rode sleetje, 72 blz, meisjes 7-9 jaar, ƒ2,80; Elja Vlas: Dat waren spannende dagen. 112 blz, vierde druk, j. en m. 9-13 jaar, ƒ3,90; Nel Veerman: Mario van Koosje, 116 blz, meisjes 10-13 jaar, 3,90; H. Henszen Veenland; Danny Green en de india nen, 128 blz. tweede druk, jongens 10- 13 jaar, 4,10 en H. te Merwe: De verstekeling, 128 blz., jongens 10-13 jaar. ƒ4,25. april is door de CHU meegedeeld dat men, ondanks zwaarwegende bezwaren tegen een aantal punten in het zoge naamde werkdocument, bereid was aan het preconstituerend beraad deel te nemen, omdat blijkens het werkdo cument een nevenschikking had plaats gevonden tussen Keerpunt '72 en het program van de christen-democraten. Het eindoordeel over deelname aan het kabinet zou afhangen van de con clusies van het preconstituerend be raad, alsmede de zetelverdeling en de zetelbezetting. Op 24 april is in het antwoord op de zogenaamde peilingen van de heer Ruppert, door de CHU er op gewezen dat de verhouding 10-6 geen recht doet aan de verhoudingen in de Ka mer. Dit werd echter duidelijk in ver band gebracht met de zwaarwegende bezwaren met betrekking tot een aan tal punten van het Werkdocument; terwijl bovendien werd meegedeeld dat uitlatingen van de toen beoog de premier Den Uyl opnieuw twij fel had doen rijzen aan de neven schikking van beide programs. In de laatste brief van de CHU aan de heren Ruppert en Burger d.d. 26 april een brief die merkwaardiger wijs niet is opgenomen in het beken de door Gerda Brautigam samenge stelde overzicht heeft Tilanus er op gewezen dat Ruppert in rijn ant woord d.d. 25 april, niet op het voor de CHU zo essentiële punt van de 10- 6 verhouding was ingegaan. Tilanus voegde hier aan toe: 'Ik heb uit de brief van de heer Rup pert niet de overtuiging kunnen ver krijgen, dat de zwaarwegende bezwa ren, die onzerzijds bestaan tegen een aantal punten in het werkdocument, zeker ln de 10-6 verhouding, op aan vaardbare wijze tot een oplossing ge bracht zullen worden'. De CHU heeft tijdens de gehele for matie dus staande gehouden dat zowel over de zetelverdeling als over het program een redelijk overleg mogelijk moest zijn. Men achtte dit gelet op de voortdurende uitspraken over de gefixeerdheid en onaantastbaarheid van Keerpunt'72 een vrijwel onmoge lijke opgave. Zo programmatische overeenstemming al mogelijk zou blij ken, dan was dit voor de CHU in de lO-6-verhouding reeds bij voorbaat een vrijwel uitzichtloze zaak. De extra mi nisters-zetel gold slechts als voorwaar de om tot een redelijk programma tisch overleg te kunnen komen. Daar kwam bij dat de ministerszetel voor de CHU binnen de voor de christendemocraten gereserveerde zes zetels gevonden moest worden. Tij dens het debat over de regeringsver klaring heeft Tilanus in dit verband opgemerkt dat deze eis van de 'linkse drie', naast het heilig dictaat van Keerpunt '72 een typisch staaltje was van de linkse dwingelandij. Omdat de CHU hiervoor niet wilde bulgen werd zij het 'notoir onwillig blok aan het been'. Deze korte weergave van het stand punt van de CHU moge voldoende zijn om nog eens duidelijk te maken dat het de CHU beslist niet alleen om een extra ministerszetel was te doen. Er waren van begin af aan bedenkin gen tegen de programmatische onder handelingen, waarbij Keerpunt'72 gelet op de onderlinge verhoudingen in de Kamer een veel te dominerende plaats innam. Voor de goede orde moet er voorts op worden gewezen dat de CHU geen en kele behoefte heeft om tijdens de hui dige politieke moeilijkheden, de par tijpolitiek ten tonele te voeren. Kruisinga heeft slechts geantwoord op suggesties van mr. Aantjes. die recht streeks op de CHU betrekking had den. Overigens heeft Tilanus reeds bij de discussie over de regeringsverklaring gezegd dat hij niet kon inzien waar om de PPR met zeven zetels in de Kamer evenveel ministers ln het kabi net moest hebben als de ARP, met 14 zetels in de Kamer. Wat dit betreft was de conclusie van de heer Aantjes, ten aanzien van de overbedeling van de PPR in het kabinet voor de CHU geen nieuw feit De in Arnhem wonende Karin Beks heeft haar dagboek gepubliceerd. Op zichzelf zou dat niet zo bijzonder zijn, ware het niet dat dit dag boek op dertien en veertienjarige leeftijd werd geschreven. (Ze is nu zestien jaar). Het boekje (112 pagina's) is opvallend goed geschre ven. Zó goed, dat ik af en toe moeilijk kon geloven dat ik de tekst van een meisje uit de eerste klas van het gymnasium in handen had. Toch is dit geschrift authentiek. Karin beschrijft de toestanden die ze thuis en op school beleeft, maar met zoveel laconieke distantie dat een ver makelijk relaas is ontstaan. Haar tekst is snedig en gevat, soms ook scherp als een mes, weliswaar gekruid met stopwoordjes van tieners, maar toch met een syntactisch vermogen dat respect afdwingt. Dat laatste komt niet ongeestig tot ui ting als ze beschrijft hoe ze op school haar schriftelijk werk terugkrijgt. De leraar Nederlands had de klas opge dragen zinnen te bedenken waarir. be paalde lastige woorden moesten voor komen. Een van die woorden was 'consequenties'. Ze noteert in haar dagboek. Ik fabriceerde: De consequenties van de machtsovername door de smeerlap pen in Bolivia zullen aan linkse zijde niet uitblijven (ik merk nu pas op dat dit een tamelijk twijfelachtige zin is, hoewel de leraar het in zijn geest drift niet heeft opgemerkt', (pag 50). Dc moet het kind van dertien nog te genkomen dat in de gyten heeft wat nu precies het twijfelachtige van die zin is. De leraar heeft er zelf blijk baar ook overheen gelezen. Het citaat laat voorts zien in welke richting Ka- rins politieke voorkeur gaat Ze ligt dan ook dageHjks overhoop met een klasgenoot die sympathie voor de VVD koestert. Een jongen met een 'Wien Neerlands Bloed-gezicht' (pag. 51). Dergelijke uitdagende, of agressieve typeringen heeft ze vaker. Wat zou u denken van de volgende

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11