'GRAAG GEDAAN' WIL EEN WAT MENSELIJKER WERELD dichtbij Commentaar Lidwoordje Denemarken In drie jaar zijn duizenden aanvragen en aanbieders van hulp in contact gebracht Achter de vraag om hulp bij 'n klusje zit vaak veel méér Oudjaar: na negen uur geen treinen het weer Wat kouder Eis van 300 gulden voor opslaan van benzine in tuin zusters huilen ook wel eens artistiek kuur rijstpot stemmen I TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 HrWF.XL\M) T5/K7 De discussie over de vraag of, wat Nederland betreft, Israël 'bezette ge bieden', dan wel 'de bezette gebieden' moet ontruimen, is inmiddels al zo langdurig gaande en bovendien nog steeds zo precair dat het nauwelijks te geloven valt, dat een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken het onderscheid tussen beide begrippen niet nauwkeurig in de gaten houdt, wanneer hij journalisten inlicht over de Nederlandse houding inzake het conflict in het Midden-Oosten. Toch heeft hij dinsdag op een bijeen komst met journalisten dat betekenis volle lidwoord 'de' blijkbaar toch per ongeluk laten vallen. Nadat het minis terie dat woordje al openlijk had ge schrapt, heeft gistermiddag ook minis ter Van der Stoel in de Tweede Ka mer van 'een fout' gesproken. Boven dien heeft hij ontkend, dat deze 'fout' zoiets als een bedekte poging zou zijn, het Nederlandse buitenlandse beleid langs indirecte weg een draai te ge ven. Het beleid is onveranderd, al thans nadat de verklaring van de ne gen EEG-landen van 6 november, die het aan de bij het conflict betrokke nen Israël, de Arabische landen, de Sowjet-Unie, de VS en de Veilig heidsraad overlaat, te bepalen wel ke grenscorrecties er nodig en moge lijk zijn. Maar die verklaring het is niet overbodig dit nog eens vast te stellen betekende voor Nederland wél een koerscorrectie. Het is dus nu niet meer 'bezette gebieden', maar ook (nog) niet 'de bezette gebieden', het is een nuance daar tussenin. Premier Den Uyl heeft een vraag hierover in het op deze plaats al eerder geciteerde interview in 'Le Monde' beantwoord met een verwijzing naar de passage in de verklaring van de negen waarin wordt gesproken over de beëindiging van 'de territoriale bezetting'. Daar heb je dat 'de' toch weer. Wie zich duidelijk wil uitdrukken, ont komt er blijkbaar niet aan, zo nu en dan eens een lidwoordje te gebruiken. De Deense verkiezingsuitslag, die een eind heeft gemaakt aan het sociaal-de mocratische kabinet van premier An ker Jörgensen, heeft tevens een zware slag toegebracht aan de gevestigde rechtse oppositiepartijen. De verschui ving in de sympathieën van de Deense kiezers, waarvan twee tegen het belas tingsysteem gerichte splintergroepen hebben geprofiteerd, is niet uitsluitend te verklaren uit een algemeen wan trouwen jegens de gevestigde partijen. De stembusuitslag brengt ook tot uit drukking, dat de Denen zich vrij alge meen verzetten tegen de noodzaak om, na jarenlang boven hun stand te hebben geleefd, de buikriem aan te halen. Al sedert een aantal jaren vertoont de Deense betalingsbalans ernstige tekor ten. Een der oorzaken daarvan is de verslechterende exportpositie van het land, welks economie sterk afhankelijk is van de afzet van landbouw- en in dustriële produkten in het buitenland. Voordat Denemarken vorig jaar tot de EEG toetrad, moest het opboksen te gen de concurrentie van het EEG-blok en tegen de tolmuren van deze ge meenschap, die met name de uitvoer naar West-Duitsland bemoeilijkten. Toen Engeland de voornaamste af nemer van Deense landbouwprodukten tot de EEG toetrad, zag Denemar ken zich genoodzaakt mee te gaan. Kopenhagen verwachtte van het lid maatschap van de EEG al op korte termijn een spectaculair economisch herstel, onder meer dank zij de EEG- subsidies voor de landbouw. In die verwachting zijn de Denen teleurge steld. De toetreding tot de EEG heeft hun tot dusverre geen opzienbarende baten opgeleverd. De betalingsbalans vertoont dit jaar opnieuw een groot tekort, terwijl een inflatie van elf pro cent de prijzen fors heeft opgedreven. Nu hadden de Denen al voordat ze zich bij de EEG aansloten, een voor West-Europeanen opvallend hoog con- sumptiepeil bereikt Daarnaast hadden ze zich voorzien van een uitgebreid stelsel van sociale zekerheden, dat een zware financiële last op de overheid legde. Voor dit sociale pakket moet een bedrag aan belasting worden op gebracht, dat voor West-Europa (Zwe den en Noorwegen uitgezonderd) on gekend hoog is. Een gemiddelde belastingdruk van bij na vijftig procent, die de brutö-inko- mens halveert, weegt extra zwaar in een economisch klimaat waarin de recle inkomens voortdurend door in flatie worden belaagd. Mede omdat hun binnen de EEG een goede toe komst was beloofd, hebben de Denen nog niet willen buigen voor de eis der feiten om afstand te doen van een stuk van hun welvaart. Toch kunnen ze daar niet onderuit. Ook een politi cus als Mogens Glistriip, die de poli tieke situatie doeltreffend heeft weten uit te buiten, is niet in staat om de Denen meer welvaart te bezorgen dan ze, economisch gesproken, verdienen. door Kees de Leeuw UTRECHT Onder de instellin gen en actiegroepen, die zich be zig houden met 'alternatieve' hulpverlening, neemt de actie 'Graag Gedaan' een bijzondere plaats in: hier wordt geprobeerd vanaf de basis het verlenen van eenvoudige directe burenhulp te stimuleren. De actie 'Graag Ge daan', drie jaar geleden begon nen in Rotterdam op initiatief van de Nederlandse Bond voor sociaal-cultureel vormingswerk in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame (SIRE), is inmid dels uitgegroeid tot een echte landelijke actie, waarbij behalve in Rotterdam (waar de actie ge woon doorgaat) het 'Graag Ge daan' nu ook in Alblasserdam, Amsterdam, Haarlem, Leiden en Utrecht in praktijk wordt ge bracht. Dat het Rotterdamse initiatief is aan geslagen, blijkt wel uit het feit, dat in die drie jaar duizenden aanvragers van hulp cn aanbieders van hulp via de advertenties van SIRE in de plaat selijke bladen met elkaar in contact zijn gebracht en er duizenden kar weitjes zijn verricht, variërend van het doen van boodschappen en het witten van een plafond voor bejaar den tot het maken van een praatje met en het meenemen van een bloe metje voor een invalide. Een simpele vorm van dienstbetoon in feite, die echter juist vanwege die simpelheid door de mensen vaak niet meer wordt opgemerkt eri waaraan ook de geves tigde hulpverleningsinstituten voorbij gaan, omdat ze daar niet op 'gebouwd' zijn. Mevrouw mr. E. L. van Vucht Tijssen-Van der Burg: het is een wis selwerking Mentaliteit De actie 'Graag Gedaan' wil echter meer. Het gaat niet alleen om het be middelen bij hulpverlening tussen particulieren onderling, maar ook om het beïnvloeden van de mentalitéïiriop dit gebied en om het veranderen van de houding hiertegenover, terwijl men daarnaast een bijdrage wil leve ren aan het ontdekken van nieuwe vormen van sociale hulpverlening. En met dat laatste, die derde doelstelling, is in Rotterdam, dat min of meer mo del staat voor de landelijke actie, ook al een zij het schuchter begin gemaakt. Mevrouw mr. E. L. van Vucht Tijs- sen-van der Burg, die ook ten nauw ste betrokken is geweest bij het 'Rot terdamse gebeuren', is sinds 1 oktober van dit jaar coördinator van het lan delijk bureau in Utrecht, met steun van CRM opgericht om de plaatselijke acties te kunr.en begeleiden. Mevrouw Van Vucht Tijssen, die naast rechten ook medicijnen en psychologie heeft gestudeerd, heeft, zoals ze zelf zegt, zich altijd al aange trokken gevoeld tot het werken in de maatschappelijke sector. Vroeger thuis geconfronteerd met het 'Doe eens iets voor een ander zonder er geld voor te vragen', wat haar altijd is bijgebleven, vindt ze het erg fijn nu met de actie 'Graag Gedaan' bezig te kunnen zijn. Eerst in Rotterdam op plaatselijk niveau en nu in Utrecht landelijk. Zelf iets doen 'De gedachte achter 'Graag Gedaan' is, dat je de maatschappij niet alles kunt verwijten, maar dat je ook moet pro beren er zelf wat aan te doen. Het is een wisselwerking. Je kunt niet het een veranderen zonder het andere te veranderen. Dat is niet van elkaar los te denken. Bij deze actie gaat het (in eerste instantie) om een individuele aanpak van de mens, die steeds meer in deze tijd in de verdrukking raakt. Om met mensen, die het niet meer zien zitten (bijvoorbeeld) een praatje te maken en hem te laten zien, wat hij aan werkelijk menselijke gaven hebben en dat om maar iets te noemen studeren op zich niet het belangrijkste is'. Bij de actie 'Graag Gedaan' gaat het in eerste instantie om het verrichten van hand- en spandiensten en daarop werd in de advertenties van SIRE ook de nadruk gelegd. De advertenties richtten zich zowel op hen, die bereid zijn medemensen met kleine prakti sche hulpverlening van dienst te zijn, zoals: 'Hij doet niet aan liefdadigheid, maar hij wil best een kast verschui ven', als tot hen, die hulp nodig heb ben 'Zij heeft geen huishoudster no dig, maar iemand, die de kinderen naar school brengt' Mevrouw Van Vucht Tijssen: 'Bij het bemiddelen van hulp merk je nog vaak, dat mensen bang zijn om hulp te aanvaarden. Het feit, dat je afhan kelijk bent van iemand, als je die hulp aanvaardt, vindt men verschrik kelijk. En direct wordt dan al gezegd: maar ik kan niets terug doen. Ik zeg dan altijd: natuurlijk wel, je kunt warmte geven, hartelijk zijn. Dat is al heel wat'. Zij vertelt dan van die oudere dame, die iemand zocht om boodschappen te doen en een student, die zich daar voor aanbood Die mevrouw kwam toen zelf op het idee om elke keer, als die student boodschappen had ge daan, hem te vragen om te blijven eten, zodat hij tenminste éln keer een goede warme maaltijd nuttigde en zij zich niet meer afhankelijk hoefde te voeien. Mevrouw Van Vucht Tijssen: 'Vooral bij echte bejaarden (van boven de tachtig jaar» merk je vaak iets van een schrikreactie, als je vraagt of ze hulp nodig hebben. Het eerste, wat ze zeggen, is: 'ik ben nog niet oud, hoor, ik kan best alles zelf nog'. Echter niet bij alle mensen tref je die angst om geholpen te worden aan. Zeker niet als het gaat om eenvoudige klusjes, maar wel wordt heel vaak de vraag gesteld: wat kan ik terug doen, en dat uit zich dan meestal in het maken van een gezellig praatje of in het in schenken van een kopje thee'. Isolement Bij de actie 'Graag Gedaan' is geble ken dat er vaak meer achter zit dan het alleen maar vragen om een klusje van het schilderen van het tuinhek tot het behangen van het zolderka mertje te laten doen: meer dan eens blijkt cr veel behoefte aan con tact achter te zitten. Maar het omge keerde is ook waar: ook bij de aanbie ders wordt vaak hulp aangeboden om uit een zeker isolement te komen en een blijk van waardering (is er kenning) te ontvangen. Mevrouw Van Vucht Tijssen: 'Er zit ten twee stromingen in de mens, zoals ik dat heb mogen ervaren. Hij heeft behoefte om zich dienstbaar op te stellen jegons zijn medemens, wat te gelijkertijd een stukje realisatie van die mens zelf inhoudt. Een verlangen zelf het gevopl te hebben: ik ben toch nog een goed mens. En als dat het ge val is, kan je spreken van gelijkwaar- digheid van aanvrager en aanbieder van hulp en dan is het zaak geworden van helpen op gelijk niveau'. Geen liefdadigheid Op deze manier wilde actie 'Graag Ge daan' er toe bijdragen, dat de mensen voor elkaar de wereld wat draaglijker, wat menselijker maken. Het heeft echter niets te maken met de 'liefda digheids-theekransjes' van vroeger. Die liefdadigheid zit er niet bij en ook niet de gedachte van 'Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Achter de ac tie zit meer, omdat men ook de oorza ken van het falen van deze maat schappij wil opsporen en van daaruit ook de structuren wil aanpakken. Structuren, die de mens zelf in het le ven heeft geroepen en die hem nu bo ven het hoofd zijn gegroeid. De men sen bij 'Graag Gedaan' weten ook wel, dat met een tijdelijke oplossing uit eindelijk noch de mens noch de maatschappij is geholpen. Daarom wordt ook gezegd: het één doen en het andere niet nalaten. 'Graag Ge daan' is een ideologie en dat vraagt tijd, geld, geduld en een frisse kijk, wordt gezegd. Daarom wordt begon nen met het opknappen Van eenvoudi ge klusjes of het afleggen van een be zoekje bij mensen, die wel eens wat gezelligheid zouden willen hebben. Ie mand, die gewoon een kopje thee komt drinken. Want als je alleen maar met de poes kunt praten, wil je ook wel eens iets anders. Het landelijk bureau van de actie Graag Gedaan is gevestigd in Utrecht: Biltstraat 192 tel. 030-712874. Van een verslaggever UTRECHT Ook de komende oude jaarsavond zullen er na negen uur vrijwel geen treinen meer rijden. De internationale treinen zullen gewoon rijden. De dienstregeling van de spoorwegen voor maandag 24 december is nogal gewijzigd in verband met het feit dat de dag na kerstmis, 27 december, zal zijn en dat het overige verkeer nogal gespreid zal verlopen. De trei nen rijden dan als op een dinsdag. Op de dag ne kerstmis, 27 december, wordt volgens het normale donderdag- schema gereden (in tegenstelling tot andere jaren toen er op de dag na kerst als op maandagen gereden werd. Dit jaar houden de NS echter reke ning met het vervallen van veel woon- werkverkeer. Van onze weerkundige medewerker Na een dag in rustige sfeer, gooit een uitgediepte depressie op weg naar De nemarken weer roet in het eten. Een bijbehorend koufront veroorzaakt vandaag in Nederland meer wind uit west- tot noordwest. In het Wadden gebied vooral kan voor de zoveelste keer dit najaar de grens van harde of stormachtige wind worden overschre den. Uit deze ontwikkeling blijkt, dat het hogedrukgebied van 1035 mb. in het zeegebied ten westen van Frankrijk de atmosfeer niet goed onder controle kan krijgen, zolang in de hogere ni veau's die beruchte depressie-glijbaan van IJsland naar de Oostzee in takt blijft. Achter het front wordt koudere lucht aangevoerd, waardoor er een eind komt aan een kortstondig moment met temperaturen tot circa 10 graden Cel sius. In de polaire lucht is de vor ming van enkele regen- en hagelbuien mogelijk en later is zelfs sneeuw niet uitgesloten. Door de Noordzee zal de temperatuur daling in de onderste luchtlagen wel worden getemperd, maar de kans op wat nachtvorst neemt in het binnen land later toe, zonder dat het nu tot serieus winterweer komt. Er zijn mensen geweest, die in de korte maar koude winterperiode van vorige week een begin zagen van een lange en natuurlijk strenge winter. Het zat er echt wel in, dat die ge dachte niet bewaarheid zou worden. Het gebeurt vrijwel nooit dat een vroege felle kou voorafgaat aan zoiets groots Eén van de uitzonderingen was de legendarische winter van 1890- '91, die in de laatste novemberweek inzette en in december steeds rigoreu- zer te keer ging. Ook de schipper in noordoost-Gronin- gen. die een paar dagen geleden ver kondigde dat de dooi maar één dag zou duren zat er naast. Wanneer deze man een blik op de weerkaarten had kunnen slaan, vooropgesteld dat hij ANP/KNMI ran de lijnen en symbolen kaas had gegeten, zou hij wat voorzichtiger in zijn uitspraak zijn geweest, die louter en alleen stoelde op het feit dat het zo wel eens een keer verloopt. Hier ons gebruikelijke herfst-neerslag- goverzicht, aan de hand van gegevens van 'ner en der in het land verspreide medewerkers. Almkerk 183 mm, Nijme gen 227 mm. Fijnaart 242, Apeldoorn 249, Oud Beijerland 253 mm, Deventer 256 mm, Bussum 260 mm, Gorredijk 291 mm, Andijk 300 mm, Leeuwarden 306 mm, Rotterdam 310 mm, Arnhem 316 mm, Uithuizermeeden 335 mm, Scheveningen 367 mm, Amsterdam 396 mm neerslag gemeten tussen 1 septem ber en 1 december. Het landelijke normaal voor de herfst is circa 255 min. UTRECHT Onbegrijpelijk vond de Utrechtse officier van justitie mr. T. van Dijk het dat aannemer II. B. uit Driebergen vaten met bijna duizend Liter benzine in de tuin bij zijn huis had opgeslagen terwijl dagelijks wordt gewaarschuwd hoe gevaarlijk dat kan zijn. Wegens overtreding van de hinderwet en van de plaatselijke brandweerverordening hoorde G. gis teren voor de Utrechtse kantonrechter 300 gulden boete tegen znch eisen. De aannemer zei, dat hij de benzine nodig had voor zijn bedrijf maar dat hij de brandstof tijdelijk maar thuis had opgeslagen omdat hij niet over vervoer beschikte. De risico's die aan zijn handelwijze waren verbonden had hij onvoldoende beseft, voerde hij aan. Mr. Van Dijk wilde ten aanzien van G. nog wel enige clementie opbrengen omdat het hier niet ging om een no toire hamsteraar of om iemand die de opzet had om de felbegeerde brand stof tegen een zacht prijsje te verhan delen. Mr. Van Dijk liet doorscheme ren dat de justitie tegen die lieden streng zal gaan optreden. OPKLARINGEN L BEWOLKING 10 MAX. TE MP. «10 MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER vrijdag 7 december - Vlissln- gen: 11.25-23.58 Haringvlletsluizen: 0.36- v.ao rotterdam: 1.49-14.03 Scheve tngen: 0.06-12.32 IJmuiden: 0.45-13.09 Den Helder: 4.23-16 48 Harlingen: 6.45-19.21 Del>.,jl 8.44- 21.35. onder redactie van loessmil Verpleegsters lijken vaak van die taaie vrouwen, die onder alle om standigheden het hoofd koel hou den, maar vergeet het maar: ook zusters zijn geivone mensen, die het net als een ander soms niet meer kunnen harden en in snikken uitbarsten. Een vijfde van alle ver pleegkundigen geeft zelfs eerlijk toe wel eens op de afdeling te hui len waar de patiënten bij zijn. Dat blijkt uit een enquête van de 'Werkgroep 2000', die de verpleeg kundigen in algemene ziekenhui zen, psychiatrische inrichtingen en tehuizen voor zwakzinnigen een iwagenlijst stuurde. Daarop kwam voor de dames en heren die 'ik huil nooit op de afdeling' hadden ingevuld, ook deze vraag voor: waaróm huilt u niet eens een keer op de afdeling? 'Ik hoef niet', ant woordde 54 procent en 21 procent 'Ik wil niet'. 'Omdat het niet mag', vulde 0,8 procent in en 4,2 procent vond dat zoiets gewoon niet kan. Drieduizend verpleegkundigen kre gen zo'n vragenlijst en de helft vulde die in en stuurde 'm netjes terug. Hoewel de werkgroep het onderzoek niet als representatief voor het hele verpleegwezen teil zien, kernen er toch aardige con clusies uit. Zo lijkt de situatie nan de hand van de antwoorden ten minste, in de inrichtingen voor zwakzinnigen in veel opzichten het gunstigst. De minst negatieve ant woorden op vragen over omgang met superieuren, grootte van afde lingen en personeelstekorten ko men bijvoorbeeld allemaal uit die hoek. Ruim een kwart van de wer kers in psychiatrische ziekenhuizen zegt dat 'het idealisme waarmee ze de verpleging in gingen, al snel te pletter is gelopen'. In gewone zie- De Engelse rockformatie The Who is in de Canadese stad Montreal wegens vernielingen in z'n geheel door de politie opgepakt. Welis waar zijn de heren intussen weer losgelaten, maar het muisje kan nog best een staartje hebben. Daags tevoren was de groep in Montreal opgetreden voor een af geladen zaal met zeker achttiendui zend mensen, waar het ook wel niet zo rustig zal zijn gebleven, maar dat had verder niets met hun arrestatie te maken. Ze logeerden in een hotel in het centrum, waar ze een van de betere suites hadden gehuurd. Personeel, gealarmeerd door andere gasten die klaagden over hels lawaai, vond de kostbare suite veranderd in een puinhoop. De muzikanten hadden de kamers van onder tot boven volledig ge ruïneerd; alles was in elkaar ge ramd en er was voor zeker twintig duizend gulden schade aangericht. Daarop belde de hoteldirectie de politie, die het hele stel meenam naar het bureau. Achteraf zeiden de artiesten spijt van hun dolle bui te hebben en alle schade te zullen vergoeden. Als tegenpresta tie heeft het hotel beloofd geen aanklacht tegen hen te zullen in dienen, maar de polntie. 'niet be paald gecharmeerd van de hele af faire', wil het er niet bij laten. henhuizen denkt 17 procent cr zo over en maar 9 procent van de v erple(e)g(sl)ers van zwakzinni gen. In de personeelsadvertenties wordt alles veel te mooi voorge steld, vindt 47 procent van de ver pleegkundigen in psychiatrische inrichtingen (39 procent uit zie kenhuizen en 28 uit de zwakzinni genzorg). Gemiddeld 14 procent van alle on dervraagden is slecht te spreken over de communicatie op de afde ling en de contacten met artsen, maar daar moet meteen bij worden verteld, dat dat percentage onder verzorgers van zwakzinnigen maar 2 is. In de gewone ziekenhuizen zegt 60 procent het gevoel te heb ben weinig of geen invloed op de gang van zaken te hebben, in de psychiatrie 49 procent, maar al weer in de zwakzinnigenzorg niet meer dan 21 procent. Phuong, een tienjarig Vietnamees kind, tekende dit dorpstafereel: een grote kruik midden in een dorp, waarin iedere familie wat rijst doet, bestemd voor passerende strijders. En inderdaad komt op een hier niet zichtbaar deel van de tekening zo'n strijder aanstrompe len, recht op de pot af. Hij mist een been en loopt op houten kruk ken. De kleurrijke tekening van Phu ong is er één van de twaalf die in de maandkalender 1974 van het Medisch Comité Nederland-Viet- nam zijn afgedrukt. Kinderen die vanaf hun geboorte niets anders dan oorlog gezien hebben, brach ten een ziekenhuisbezoek, kinder spelletjes, een gebombardeerde brug en nog veel meer in beeld. Voor 3,50 (postgiro 1090400 t.n.v. MCNV, Amsterdam) wordt de ka lender thuisgestuurd. Er staat nog meer in: over het comité en zijn werk, wat er over Vietnam te koop is (van rapporten, landkaarten en stickers tot recepten aan toe)1 en alles over het belangrijkste project dat het comité nu onder handen heeft: het Binh Vién Hè-lan. Ne derlands ziekenhuis voor Vietnam. Het enige middel om mevrouw Shirley Turner 35 jaar oud. 1.60 meter lang en 220 pond zwaar te laten vermageren, concludeer den de artsen van het Engelse Nottingham-ziekenhuis, is: kiezen op elkaar. Een paardemiddel. want een chirurg klonk haar kaken muurvast aan elkaar, eerst met een voegmiddel en vervolgens nog met een stalen pen aan weerszijden van haar mond, maar het schijnt te helpen: een Schotse vetzak heeft acht jaar geleden hetzelfde laten doen, waarbij hij gedwongen was al die tijd een zeer magertjes dieet te volgen en daardoor van 210 op 76 kilo kwam. De kuur van mevrouw Turner moet haar uiteindelijk tot 110 pond doen afslanken. De snoepgra- ge Shirley vertelde sissend tussen haar tanden dat ze op deze manier een half jaar voor nodig heeft. Ze kan haar mond niet bewegen en leeft op thee, koffie en tomaten soep. Zo is ze in twee weken al tien pond kwijtgeraakt. Alleen ex treem vette patiënten worden in Engeland op deze manier onder streng toezicht in een ziekenhuis oehandeld. In de oliestaat Koeweit, waar ze zo lekker modern meedoen met boy cotacties. zijn ze lang niet zo bij de tijd als ze zich voordoen. Nu pas zijn ze aan het prille begin van emancipatie van de vrouw toe. Want het gaat nog niet eens om gelijke beloning of zo, maar om het afschaffen van de sluier, de veelwijverij en de politieke on mondigheid. Nu zal die politieke medezeggenschap nog wel een eeuwtje of wat in beslag nemen, want zelfs het afschaffen van slui er en polygamie blijkt de Koeweit se heren de grootste moeite te kos ten. Tijdens heftige debatten in het parlement verdedigden de con servatieve afgevaardigden vol vuur het eeuwenoude gebruik om er meer vrouwen op na te houden en voorts waren ze van mening dat vrouwen niets op straat, laat staan in openbare gelegenheden te ma ken hebben. Gelukkig waren er ook liberale parlementsleden, die het hoog tijd vonden voor de vrou wenemancipatie 'in een wereld waarin de man al naar de maan vliegt'. Besluiten zijn er niet genomen. Vanaf de publieke tribune namen veel vrouwen luidkeels aan de dis cussies deel, maar het valt sterk te betwijfelen of hun stem daar ge hoord is. Inderdaad staat er een dubbel bad in het bestek, maar of dit het nu helemaal is?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7