LITURGISCHE BROEDPLAATSEN Is CNV blij met een dode mus? fllSlllfillI Vandaag Opnieuw pleidooi voor zomertijd Simonis belet dankmis voor Gerard Reve Hoe kunt u de deurwaarder van uw deur afhouden? Trouw K wartet Laat de Amro Bank het maaropknappen! Misboek geheel vernieuwd Vijfentwintig jaar gesprek der godsdiensten M Nieuwe boeken Arrestaties in Seoel TROOT/KmWTET DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 KERK/BUTCNiENL AM) T2/K2 T®0 door dr. C. Rijnsdorp De hervormde dominee drs. Paul Oskamp stelt veel belang in de inrichting van de eredienst. Benieuwd om te weten hoe anderen het doen, is hij in Nederland op reis gegaan. Er zijn immers in ons kerkelijk va derland, na wijlen prof. dr. G. van der Leeuw, theologen die niet alleen over liturgie hebben geschreven, maar ook liturgieën ontwerpen en in de praktijk toepassen. Hun namen zijn bekend: dr. W. Barnard, ds. W. G. Overbosch, dr. P. A. Elderenbosch, rector Th. J. M. Naastepad. dr. J. van der Werf. ds. B. J. Aalbers en Huub Oosterhuis. Bij alle zeven heeft ds. Oskamp een dienst van Schrift en ta fel meegemaakt (deze uitdrukking is afkomstig uit de Buurkerk te Utrecht). Hij spreekt van liturgische broedplaatsen, die overigens ook el ders worden aangetroffen. Want ds. Oskamp heeft er een boek van ge maakt: Liturgische broedplaatsen (Uitgeversmij. J. H. Kok B.V., Kam pen, 124 blz., j 11,90). 'Er zijn nu een maal, gelukkig, plekken waar de ere dienst met meer intensiteit beoefend wordt dan elders. Liederen en gebe den ontstaan daar. nieuwe vormen worden er beproefd, of oude heront dekt, opdat velen daar hun voordeel mee kunnnen doen (bl. 110). Het zijn oefenplaatsen; niet om zich aan te vergapen maar om ervan te profite ren, zegt de auteur. In zeven achtereenvolgende hoofd stukken vertelt de schrijver van zijn belevenissen in de kerk te Rozendaal, bij de Amsterdamse Matinen, in de Bergkerk te Amersfoort, de Araunagc- meente te Rotterdam, de Domkerk te Utrecht, de Evangelische Kerkenge- meenschap in Geldrop en bij de Stu- denten-ekklesia te Amsterdam. Type rend is wat hij ergens in zijn boek vertelt: hij doet een verkeerde deur open en ziet ernstige mannen in het zwart de collecte tellen van een zo juist afgelopen officiële kerkdienst. 'Een andere wereld' ervaart ds. Os kamp. Hij sluit de ogen niet voor ge varen van hoogkerkelijkheid. snobis me. te grote gebondenheid aan een bepaalde, begaafde voorganger en twijfelachtige duurzaamheid. Maar de noodzaak van dergelijke oefenplaatsen ten dienste van een kerk die haar boodschap in een sterk ontkerstende wereld moet brengen, staat voor hem vast Goed gepreekt 'Er wordt in de liturgische broed plaatsen goed en meeslepend ge preekt. Het is door en door vals om een tegenstelling tussen liturgie en preek te creëren' (13). Er is 'heel be wust en nadrukkelijk gekozen voor de preek als een centraal gegeven' (101). En ook het liturgisch element zelf is naar de bevinding van ds Oskamp geen wilde nieuwlichterij: men kent en bestudeert de rooms-katholieke tra ditie en die van de synagoge. Wel lig gen de accenten nogal verschillend: Barnard streeft 'een gezalfde romme ligheid' na (een schertsende onder waardering natuurlijk): 'aan de wor tel van de Matinen ligt de zorg voor de zaak van de cultuur' (26): dr. El derenbosch 'weigert de prediking als een kommentaar op het actuele ge beuren op te vatten' (39); het leer huis van Naastepad 'is ontstaan uit wanhoop daarover dat in de Romana de systematische prediking geen ge bruik en ook haast niet mogelijk is' (58); dr. Van der Werf bidt om 'Paas- daden en geen administratieve en the oretische maatregelen' (68); de litur gie in Geldrop is 'een expressie van kerkelijke eenheid geworden' (name lijk die van gereformeerd en her vormd, bl. 81); bij Oosterhuis speelt sterk mee 'de afkeer van grote woor den en van de al te zelfverzekerde toon' (97). Is in Amersfoort met het oog op de Bergkerk wel van berghei- denen gesproken. Oosterhuis met het oog op de Ecrkerk wel van bergheide- nen gesprosen. Oosterhuis zegt van zijn studenten: 'Wij zijn een gemeen te van heidenen' (108). 'Men komt vanuit een minimum aan kennis' (105). Studenten die van huis uit rooms zijn reageren soms agressief op alles wat te ritueel is; daarom is Oos terhuis 'steeds gewoner gaan doen' (101). Polariteit Men voelt de polariteit: ds Overbosch immers is van mening dat 'overzet ting in populair Nederland (en die tendens is sterk bij de bijbelgenoot schappen) het wezenlijke dreigt weg te vertalen' (30) en in de eigen verta lingen van dr. Van der Werf klinkt het Hebreeuwse idioom door (66). De actualiteit van de wereldgebeurtenis sen is bij de een uitdrukkelijk aanwe zig, bij de ander afwezig, althans in de preek; het gebed lijkt het meest geschikt voor de actualiteit, omdat daarin als het goed is! niet ge schoolmeesterd, maar gesmeekt wordt. Wat ds. Oskamp wel duidelijk is ge worden, dat is de noodzakelijkheid van een vakkundig geschoold musicus. Want daarover is men het er in alle broedplaatsen eens: het geloof leeft bij de kerkelijke samenkomst in het lied. 'De liturgie ritselt in veel blaad jes. Hoe meer leven, hoe meer druk- Over liturgische broedplaatsen gesprokendit plaatje uit Punch laat zien welke ongekende mogelijkheden een goed ingerichte oogst- dienst biedt. werk' (9). Het is meen ik Oosterhuis die gezegd heeft het te betreuren, dat het Liedboek voor de kerken is afge sloten. Hij zal wel willen inzien dat er een tijd is om te zaaien en een tijd om te oogsten. Geforceerd De schrijver van dit goed gedocumen teerde en prettig leesbare boek is van mening dat de tegenstelling tussen al ternatieve en gewone diensten (die 'andere wereid' van bl. 91) hem gefor ceerd aandoet. Want er zit in de klas sieke liturgische vormen veel meer speling dan men denkt. En liturgie houdt toch ook viering in! Er komt hij ds. Oskamp maar één ge reformeerde dominee aan te pas: B. J. Aalbers te Geldrop. Uiteraard gold zijn belangstelling in de eerste plaats zijn eigen kerk en dan konden Ooster huis en Naastepad, die aan de rand van hun roomse moederkerk staan, niet worden overgeslagen. Ik denk dat gereformeerde predikanten en kerke raden uit dit boekje het een en ander kunnen opsteken, om liturgisch gelief- hebber te voorkomen en om het be staande materiaal, rlus de opgedane ervaringen, degelijk ter kennis te ne men. Natuurlijk blijft, altijd het ge vaar bestaan, dat de geloofsbeleving naar het esthetische verschuift, maar aan de andere kant moet het peil van de eredienst ook liturgisch zo goed mogelijk zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Opnieuw wordt een pleidooi gevoerd voor de herinvoering van de zomertijd. Dit in verband met de energieschaarste. De Stichting recreatie en de Vereni ging Euroklok hebben in een brief aan de regering voor deze zaak gepleit. Ze zeggen dat invoeren van de zomer tijd (tzt) betekent dat meer gebruik kan worden gemaakt van het daglicht. Daardoor kan een aanzienlijke bespa ring op het energieverbruik worden verkregen. De vereniging en de stich ting vragen de regering spoed te be trachten met deze zaak, en de kwestie ook in Europees verband aan de orde te stellen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De dankmis, die Ge rard Reve vrijdagmiddag in Den Haag wilde doen opdragen ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag en zijn 25-jarig schrijversschap mag op last van bisschop Simonis niet doorgaan. De mis zou gehouden worden in de kerk van de H. Theresia van Avila aan het Westeinde. Het programma was integraal goedgekeurd door paro chiepastoor J. Oorst en door de pro vinciaal der jezuiten in Nederland, pater dr. J. G. van Deenen. Het zou een traditionele gregoriaanse mis zijn, afgewisseld door twee aria's van Haendel, een Maria-hymne van Duran- ti en voordracht van drie religieuze gedichten van de schrijver, 'Hymne voor M', '15 augustus 1979' en 'Dag sluiting'. 'Het besluit van de bisschop, dat in overleg met kardinaal Alfrink is geno men, houdt geen verband met inhoud of vorm van de mis, maar is genomen op grond van een aantal negatieve re acties uit parochie en bisdom. Een door de bisschop voorgesteld alterna tief achtte de schrijver onaanvaardbaar en grievend', aldus een verklaring van Gerard Reve. In een communiqué van het bisdom Rotterdam wordt gezegd: 'Bisschop Si monis heeft met de heer Reve de pas torale achtergrond van deze beslissing openhartig doorgesproken. Wanneer rond een publieke kerkelijke viering van de eucharistie ernstige onrust en misverstanden worden voorzien, moet al het mogelijke worden gedaan om deze te voorkomen. De bisschop heeft aan de heer Reve gevraagd, om daar als katholiek christen begrip voor te hebben'. Dc redactie bchnndl zich het recht voor haar ter opname In ileze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer «c geven. Bl) pu- bllkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus XS9. Amsterdam. Autoloze zondag (30) Verraden? Wanneer de heer R. Bente zelf de au to aan de kant zet, dan spaart dat nog meer benzine en dan staat hij 'achter Nederland. Dat iemand die achter Is raël staat, niet achter Nederland staat, is onjuist. Dordrecht J. Holster Midden-Oosten (85) Het is schrijnend dat juist, nu in Is raël het verstand de overhand begint te krijgen over blinde haat, de inzen der van Midden-Oosten 81, J. E. v. d. Wielen, weer aan komt dragen met de oud-zionistische verhalen van landaan koop tegen hoge prijs, ontginnen van verwaarloosd land en Arabische on verschilligheid jegens Palestijnse vluchtelingen (waarom altijd cliché vluchtelingen als het over Palestijnen gaat?). Nu zal binnenkort de lijst ge presenteerd worden voor herstelbeta ling aan de eigenaren van de eenzij dig onteigende gebieden, na ruim 25 jaar onrecht. Tot de rechtmatige ont wikkeling blijven alle Jaffa-sinaasap- pelen uit Israël besmet als gestolen goed. Brieven met sympathiebetuiging aan de eigenaren van Jaffa-plantages zende men aan prof Said Dajanl, American University of Beirut, Bei- rut, Libanon. Rcnkum W. Tj. Rinnerts maar in een hoek laten drijven. We moeten gewoon héél erg vervelend gaan doen tegen de belaangrijkste sto- kertjes in het Midden-Oosten conflict: '1. Rusland en 2. Amerika. Aangezien het er op begint te lijken dat Neder land thans de leiding heeft van een Europese revolutie, kunnen we dicht bij huis beginnen. Nu daar gaan we maar. De Russische ambassade alhier wordt subiet gesloten, op last van de regering. Alle 'medewerkers' van dit instituut zullen in eigen land best vrel weer een leuk baantje kunnen vinden, zullen we tevens maar 'ns be ginnen met nationalisatie van enige Amerikaanse (olie)bedrijven. En dan nog iets over Marokkaanse (Arabi sche) gastarbeiders. Deze moeten maar weer naar hun land van her komst Vervanging door Europeanen (Turken, Finnen, Nederlanders). Haarlem (ADVERTENTIE) Luuk Aarts Oliecrisis Europa kan zich natuurlijk niet zo De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Er is een stelregel: Men moet soms spreken omdat men niet mag zwijgen. De keerzijde daarvan is: Men moet soms zwijgen omdat men niet mag spreken. Aan dat laatste had ds. Jo- han Snoek moeten denken voordat hij zijn artikel Mag Israël zich verraden voelen' in Tr/Kw van 29 november jl. liet verschijnen. Uit zijn artikel blijkt dat hij tijdens zijn jarenlang verblijf in Israël het 'hart van Jeruzalem' niet heeft begrepen, dat de gevoelens van Israël hem vreemd zijn gebleven en hij het denken van Israël niet heeft gepeild. Nee Johan, jij had in deze zaak beter kunnen zwijgen en denken aan Spreuken 17:28. Amersfoort S. P. Tabaksblad Oosterschelde De heer mr. Th. A. J. Vosters, voor zitter van de Unie van Waterschap pen, heeft in zijn jaarrede gezegd, dat de Oosterschelde dicht moet. Dat het levensmilieu, dat voor mens en dier onmisbaar is, hierdoor ernstige schade zal lijden, wordt in de overweging van hen die de problemen van milieu en techniek niet in samenhang zien (of willen zien) niet opgenomen. En dat is een schadelijk uitgangspunt; wij zullen met het milieu rekening moeten houden, want het goed functi oneren van het leven op deze aarde is ermee gemoeid. De heer Vosters wijst op de gevolgen die dijkverhoging langs de Oosterschelde voor het aan grenzende landschap zou hebben. Af gezien van het feit dat ingeval van dijkverhoging offers zullen moeten worden gebracht om het landschap zo ongerept mogelijk te bewaren, klinkt dit argument niet overtuigend: De Waterschapsunie heeft immers geen belang bij dijkverhoging langs de Oos terschelde? Als een waterschap dijk verhoging wel nodig zou vinden, zou het zich door het milieu niet laten weerhouden. Denk aan de acties die in de Betuwe gevoerd worden tegen de plannen van de waterschappen daar om dijken te verhogen, met als gevolg kappen van bomen, wegbreken van karakteristieke dijkhuizen, rade ring van de dijkflora: wat overblijft is een eentonig confectielandschap. En dat voor de 'veiligheid*. Schiedam J. Groenenberg Hij zal u wel nooit met een bezoek vereren. Maar het kan natuurlijk wel voorkomen, als u eens door omstandig heden door bijv. ziekte of vakantie hardnekkig vergeet de huur over te maken. Wat u moet doen om dat nooit te vergeten: de bank opdracht geven eens per maand de huur van uw Amro Privérekening over te schrijven op de rekening van de huisbaas. Zo wordt uw huur prompt elke maand (of elke week of elk kwartaal) betaald. U hebt er geen omkijken meer naar. En op uw dagafschriften ziet u steeds hoe u er financieel voorstaat. Bent u de gelukkige bezitter van een eigen huis? Dan is zo'n betalingsopdracht natuurlijk ook prachtig voor vaste periodieke aflossingen en/of rentebetalingen. Periodieke betalingsopdrachten één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder vooru werken: 3UIUIIS. Oplossing De Verenigde Naties hebben nu een kans om het waar te maken ten aan zien van de 'vrijheid, gelijkheid en broederschap' (art. 1, van de Univer sele Verklaring van de rechten van de mens). Want: 'Een ieder heeft recht op een levensstandaard, die hoog ge noeg is' (art. 25). Oplossing van de oliecrisis! Noorden ds. A. v. d. Kooy Dr. C. P. van Andel, oud-secretaris van de hervormde raad voor kerk en samenleving, schrijft ons: In Trouw-Kwartet van 4 december vermeldde u op de voorpagina: CNV is blij met uitspraak tegen apartheid. Blijkbaar heeft het CNV zich ver heugd over het feit, dat de her vormde synode zich achter het standpunt van de Nederlandse vak beweging heeft geschaard, zonder zich te realiseren, waar het in deze synode in feite om ging namelijk om de terugtrekking of stopzetting van de investeringen in Zuid-Afri- ka. Noch een besluit in die richting, noch de strategie, die nodig is om de bewuste investeringen in de on dernemingen aan de orde te stel len. noch de daadwerkelijke be strijding van de politiek zoals die in Zuid-Afrika gevoerd wordt is door de synode vastgesteld. Er is op deze synode niets gebeurd, waar investeerders of regeerders ook maar weinig bezwaar tegen zouden kunnen hebben. Niet radicaal Formeel is inderdaad het vakbewe gingsstandpunt overgenomen. Als men dit daadwerkelijk gedaan zou hebben, dan zou dat betekenen een onmiddel'ijke deelneming aan het drie-fasen plan van de vakbewe ging: 1. schriftelijke vragen aan direc ties; 2. inschakelen van ondernemings raadleden; 3. inschakelen van de leden werk zaam in de betreffende sector. De synode heeft echter niet meer gedaan dan vast te stellen, dat in gesprekken met directies over in vesteringen kén gesproken worden. Waar is het CNV toch eigenlijk blij mee? Of heeft het CNV ook geen be hoefte aan een radicaal standpunt? Wij vrezen het laatste. In de dis cussienota van de vakbeweging wordt wel iets, maar niet alles ge zegd. Niets wordt er gezegd over de wetten die de bewegingsvrijheid van de Afrikanen beperken, die de basis vorming van de uitbuiting van Afrikaanse arbeiders. Niets wordt er gezegd over het ontbreken van mogelijkheid tot collectieve onderhandelingen en van stakingsrecht voor Afrikanen. Niets wordt er gezegd over het re geringsbeleid met betrekking tot vestigingen van ondernemingen in de grensnijverheidsgebieden. Juist daar immers komt de doel stelling van het apartheidsregiem in zijn dubbele strekking bloot: scheiding van 'rassen' aan de ene kant en creëren van grote reser voirs goedkope arbeidskrachten aan de andere kant. Bang Had de vakbeweging zich tenmin ste maar negatief uitgesproken over vestigingen aan de rand van Bantoesians. Had zij maar iets ge zegd over het verbod van organisa ties als de SACTU, waarin de Afri kanen hun eigen vakbeweging kun nen hebben. Had de vakbeweging in Nederland maar iets duidelijker gemaakt, hoe de loonwet van 1957 precies in el kaar zit, die uitsluitend bedoeld is en ook gebruikt wordt om de lonen van de Afrikanen vast te stellen in overeenstemming met de wensen van de regering, de blanke vakbon den en de ondernemers. Zijn kerk en vakbeweging het mis schien toch wel een beetje eens met elkaar? Zijn ze allebei bang voor moeilijlheden met hun leden? Laten we hopen, dat het zo niet gesteld is. dat dc vakbeweging door zal zetten en zich zal aanslui ten bij de aanbevelingen van de ILO, de Internationale Arbeidsor ganisatie, die overheids- en parti culiere investeringen in Zuid-Afri ka stop wil zetten. UTRECHT 'Nederland heeft weer een eigen missaal'. Onder dit motto heeft de nationale raad voor liturgie van de r.k. kerkprovincie het 'missaal voor zon- en feestdagen* op de markt gebracht. Het is een vertaling van het in 1970 geheel vernieuwde Romeinse missaal. Het boek, dat 1024 pagina's telt. kost 35 gulden. Het bevat alle officiële schriftlezingen en gebeden van de driejarige cyclus. Terwille van de zang zijn de openings- en communie teksten in het Latijn en het Neder lands opgenomen. De orde van dienst bevat onder meer de vier officiële eu charistische gebeden en 37 prefaties. Ook is aandacht besteed aan de voor naamste heiligenfeesten en aan voticf- missen. De afdeling muziek telt vijf Nederlandse en vijf Gregoriaanse mis sen en 138 liederen en beurtzangen. Onder de 120 bladzijden 'gebeden voor privégebruik' is ook plaats inge ruimd voor acht niet officieel goedge keurde eucharistische gebeden. Tijdens een persconferentie ter pre sentatie van het missaal lichtte de voorzitter van de raad voor liturgie, vicaris dr. C. Braun van het bisdom Rotterdam, de bedoeling van de nieu we uitgave toe. Hij noemde het 'een beknopte bijbel voor de gelovigen' on zei, dat de raad er grote waarde aan hecht, dat deze schriftlezingen zoveel mogelijk in de zondagse liturgie wor den gevolgd. Wel waarschuwde hij de kerkganger, om niet met de vinger op de tekst de priester te volgen om te zien of hij wel alles letterlijk zegt wat er staat. 'De bedoeling van dit missaal is niet. de priester ermee om de oren te slaan. De liturgie zelf is levendiger geworden en vraagt om aanpassingen ter plaatse'. Dr. Braun uitte voorzich tige kritiek op de huidige liturgie. Daarbij 'zijn ook wel minder gelukki ge teksten in gebruik' en zouden de schriftlezingen-'hier en daar wellicht meer uitgangspunt kunnen zijn'. ROTTERDAM De Nederlandse af deling van het wereldcongres van godsdiensten bestaat vijfentwintig jaar. Ter gelegenheid hiervan heeft de Nederlandse afdeling een bundel opstellen gepubliceerd onder de titel 'Verder dan de Oecumene'. Hierin wordt van verschillende hoeken uit het licht geworpen op de ontmoeting van verschillende godsdiensten, gods dienstwetenschap en de culturele vor men die de godsdienst aanneemt. De eerste Nederlandse voorzitter was ds. Van Dorp van de Nederlandse ge meente in Londen. Belangstelling bleek vooral te bestaan in kringen van vrijzinnig protestanten, leden van de Vrije Gemeente, vrij-katholieken. Katholieken en orthodox protestanten lieten het afweten. Blijkens de nu uitgegeven bundel ge niet het -gesprek der godsdiensten thans ruimer belangstelling. De bun del bevat bijdragen van o.m. prof. dr. J. de Graaf (Utrecht), prof. dr. A. G. Honig (Kampen), rabbijn dr. A. Soe- tendorp en dr. J. A. Hes (Directeur Filmcentrum, Hilversum). Het werk van de Nederlandse afdeling concentreert zich thans rond het insti tuut voor godsdienstcommunicatie 'in- terreligio' te Rotterdam. Onder lei ding van dr. R. Boeke streeft dit cen trum naar een evenwichtige informa tie omtrent andere godsdiensten. Abma laakt persiflage op wederkomst Jezus Van een verslaggever DEN HAAG Volgens het Kamerlid ds. Abma (SGP) is een zaterdag uitge zonden radio-progrogramma een stui tende persiflage gegeven op de weder komst van Jezus. Ds. Abma vraagt mi nister Van Doorn op te treden tegen de verantwoordelijke medewerkers aan dit programma In het programma werd God gelasterd en medeburgers gekrenkt in hun heiligste overtuiging. De vragen, zo zegt het Kamerlid, zijn niet ingegeven uit vitzucht, maar om bestwil. HET KOMT ANDERS De laatste tijd zijn wij opnieuw ge confronteerd met de werkelijkheid die hier boven staat. Onze bevolkings prognoses moeten wij van tijd tot tijd drastisch herzien. Nauwelijks zijn wij begonnen met op grond van een visie het een en ander te plannen of ande ren leggen hun hand op onze arm en zeggen: houdt op. het is anders! Ja renlang hebben wij wegen en viaduo ten, klaverbladen en snelroutes ge bouwd, tegen de klippen op, en in eens liggen ze daar, totaal ongebruikt En niemand kan zeggen wat in di toekomst het lot zal zijn van deze be tonnen linten door ons land. Waren wij enkele jaren geleden nog gebiole geerd door de gedachte van een steeds langer, fitter en gezonder leven, zt zelfs dat de intussen overleden Nor- bert Wiener zijn huivering moest uil- spreken bij de gedachte aan de over bevolking die dit succes zou meebren gen, vandaag schijnt hier en daar dt gemiddelde leeftijd weer te dalen. Hel schijnt altijd anders te komen dan wij denken, Ludendorff schreef in 1930 al dat het communistisch experiment in Rusland niet lang meer kon duren, er waren duidelijke symptomen van eet volksverzet dat een einde zou maken aan het regiem. Maar niets is minder waar gebleken. Ook zag hij de Turken zich ontwikkelen tot een wereld macht, maar wie denkt er nog aar. hen? Het komt anders. Dat maakt he niet eenvoudiger. We verkeren blijk baar nog altijd in de situatie van dis bankman die beweerde overmorgen schatrijk te kunnen zijn wanneer hij slechts de koersen van morgen kende Hij had gelijk, maar hij rekende te recht met de werkelijkheid van hel komt anders'. Anders dan wij denken en plannen maken. Dat mag ons be scheiden maken. We staren niet ge heel in het duister, bepaalde gegeven! zijn bekend en zijn veranderbaar. Olie vervoer uit de Arabische landen heef: een bepaalde tijd nodig die niemanó verwaarlozen kan. We weten wel iets maar lang niet alles. Dat geldt ooi voor ons eigen bestaan. De dag var morgen kan ons toelachen en diezelf de dag kan een teleurstelling worden Omgekeerd is het even waar: een mens lijdt meestal 't meest om 't lij den dat hij vreest en nimmer op komt dagen. Naast ons zorgen voor de toekomst aan de hand van de ons ter beschikking staande informaties mo gen we gelukkig ook een beetje van dag tot dag leven. Gedragen door een onzichtbaar fundament. do LE euw daa kan mai tiati' kni met gaa rinj ref< is z 'In con kwi bij\ rak tha: zijn moi Le Er Da: ma lijk fun me' dit Bij boe ma bh: Uit clu NED. HERV. KERK Beroepen te Leerdam: J. v.d. Schee te Zierikzec; te Helmond: H. O. Sasse te Delft. Aangenomen naar Leiderdorp J. Geur- sen te Goes. GEREF. KERKEN Bedankt voor Assen: A. de Jong te Veendam (neemt geen verdere beroe pen in overweging). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mijdrecht: M. W. Nieu- wenhuijze te Delft. Evert Hartman - Signalen ln de nacht. Uitgeverij: Gottmer Haar lem. Prijs: 15.90 Evert Hartman, thans leraar aard rijkskunde in Hoogeveen, was acht jaar toen de bevrijding aanbrak. Hij behoort tot de na-oorlogse jongeren, die het hebben aangedurfd zich te verdiepen in het verzet Een dergelij ke opgave stelt hoge eisen zeker qua inleving in de complexe materie. De auteur voert een verzetsgroep ten to nele, ergens in Nederland men proeft Friesland die betrokken is bij geallieerde droppings en adembe nemende confrontaties met de Duit sers. Naar ons gevoel is de schrijver niet helemaal kunnen ontkomen aan een soms wat geromantiseerd beeld, in die zin, dat er menigmaal sprake is van een zwart-wit-situatie. De illegali teit stond voor niets, de huzarenstuk jes waren even talrijk als verbluffend en de Duitsers schoten herhaaldelijk tekort in reactievermogen. Hartman schreef ontegenzeglijk een 'thriller', waarin hij de mentaliteit van het verzet de weinigen, die voor velen poogden op te treden raak tj'peert. Vooral in de dialogen. Maar, zoals gezegd, er lukt van die zijde opmerkelijk véél. De verdienste van dit eerlijk bedoelde verzetsboek zien we vooral in de po ging om jongeren bij een periode te betrekken, die in ons volk aanspreek baar dient voort te leven. De uitgever zegt op de flap, dat Hartman zich ter stond heeft geschaard bij de beste Nederlandse auteurs, een wat erg na drukkelijke introductie.. SEOEL De Zuidkoreaanse politie heeft vorige week opnieuw enkele geestelijken gearresteerd onder wie een katholieke bisschop, de ere-deken van de protestantse theologische fa culteit en een boeddhistische priester. Zij werden ingerekend terwijl zij tij dens een persconferentie kritiek le verden op de dictatuur en de regering door middel van terreur in Zuid-Viet- nam. De kritiek is vervat in een stuk dat door vijftien schrijvers weten schappers en geestelijken is onderte kend en waarin zij oproepen tot her stel van de democratie. Tijdens de bijeenkomst waarin dit stuk aan de pers werd aangeboden kwam de poli tie tussenbeide en arresteerde negen van de ondertekenaars, studentenpastores

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2