Regering wil meer vervoer per schip Van der Stoel: Israël-beleid niet gewijzigd Actie voor zuiniger wegvervoer Meer ritvergunningen voor vervoerders Disconto van 8 naar 9 procent In deze krant Het Kwartet Zogezegd VN-commissie: beëindiging illegale bezetting Namibië Goochelaar op de preekstoel 'Vrachtrijders niet harder dan tachtig' Overschakelen van wegvervoer op binnenvaart sal paar maanden duren CP Italië zou zich verzetten tegen rode top Eerste vuurwerk-bekeuring Vervoer te water levert besparing van brandstof op Volgende week harde gegevens over oliecrisis Saigon verwacht een offensief Een rijk bezit 12/ Nieuwe Leicis e Comraimt DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 54ste jaargang no. 211 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur o8j Duitsland verruimt grenzen BONN De Nederlandse vervoersondernemingen krijgen 42.500 ritvergunningen meer voor liet goederenvervoer naar Duitsland. Hiermee komt liet totaal aantal ritvergunningen op 627.500 voor liet lopende vergunningenjaar, dat op 1 oktober 1974 afloopt. Voor het eerst komt Nederland tevens in het bezit van 10.000 vergunningen voor het doorgaande vrachtverkeer naar de DDR en van 5000 vergun ningen voor het gecombineerde auto- treinvervoer. Dit heeft de Duitse minister van ver keer Lauritzen gisteravond in Bonn meegedeeld aan zijn Nederlandse col lega Westerterp. De heer Lauritzen zei thans niet verder te kunnen gaan dan een verhoging met 42.500 in ver band met de huidige onzekere situatie. Hij doelde hiermee op de oliecrisis en de conjuncturele ontwikkeling. Hij zegde toe begin volgend jaar opnieuw met minister Westerterp te willen on derhandelen. Minister Westerterp zei na afloop van het gesprek teleurgesteld te zijn over het extra contingent van 42.500. Ne- ïieui langi eope bo ;eli rson vord 1. I e L it 1 0 koo? Hl Harde wind Veel bewolking met tijdelijk regen en aanvankelijk nog hier en daar mist. minimum tempera turen rond 6 graden, maxima tot 8 graden. Krachtige, aan de kust tol hard of stormachtig toe nemende wind, later ruimend van zuid-west naar west tot noordwest. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele regen- of hagelbuien. Iets kouder, maar geeu vorst van be tekenis. Morgen zon op: 08.33 onder: 16.29 maan op: 14.22 onder: 05.17 Rij met een ander mee derland had verwacht er 100.000 bij te krijgen. Niettemin kon hij begrip op brengen voor de door de oliecrisis veranderde situatie, die dit thans on mogelijk maakt. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag alle tarieven met een procent ver hoogd. Het promessedisconto, (de ren te die de Nederlandsche Bank bere kent, als de particuliere banken bij haar lenen) gaat van 8 naar 9 pro cent, het wisseldisconto van 7 naar 8 pet. en de rente voor voorschotten in rekening courant wordt nu 10 pet. De Nederlandsche Bank heeft de maatregel genomen met het oog op de stijging van het binnen- en buiten landse renteniveau. De verhoging is de zesde in ruim zes maanden. De laatste verhoging dateert van 16 oktober. Toen verhoogde de Nederlandsche Bank haar tarieven tPal« over de jieie Unie met een half pro- op - S orti ortil werd het disconto 3V4 pet verhoogd. NEW YORY (Reuter) De beheer- schapscommissie van de Algemene ver gadering der Verenigde Naties heeft in een resolutie de algemene vergade ring verzocht er bij de Veiligheidsraad op aan te dringen een einde te maken aan 'de illegale bezetting van Namibië (Zuidwest-Afrika) door Zuid-Afrika.' Vóór de resolutie stemden 99 afgevaar digden. Portugal .verklaarde zich tegen en negentien gedelegeerden onthiel den zich van stemming. De delegatie van Zuid-Afrika verliet de zaal voordat de resolutie in stemming werd ge bracht. In de Veiligheidsraad begint maandag het debat over de status van de voor malige Duitse kolonie. Geldmarktkringen noemden de discon toverhoging een 'onaangename Sinter klaasverrassing'. maar de maatregel werd toch logisch geacht gezien de ontwikkeling van de rentetarieven en de 'zware aanval op de gulden'. Wel is men algemeen van oordeel dat meer maatregelen noodzakelijk zijn om de binnenlandse geldmarkt steun te bieden. De tarieven voor daggeld (:ente voor uitlening op zeer korte termijn) wa ren woensdag reeds opgelopen tot cir ca 11 pet en de verwachtingen zijn dat donderdag 14 tot 18 pet zal gel den. 'We krijgen weer crisis-achtige tarieven', aldus een wisselmakelaar. RHOS ON SEA Een metho distische predikant in de En gelse plaats Rhos on Sea, ds. Brian Kay heeft een uniek middel bedacht om zijn ge hoor tijdens de preek wakker te houden. Wanneer hij iemand in een bank ziet knikkebollen, tovert hij cea konijn te voorschijn op de preekstoel. Hij is hier toe in staat doordat hij de goochelkunst na zes jaar oefenen enigermate mees ter is. Dominee Brian Kay blijkt niet voor niets de goochelkunst te baat genomen om zijn preken 'kracht bij te zetten', want hij heeft nu elke zondag een volle kerk en van indutters heeft hij niet veel hinder meer. Gelet op de geruchten die tot je 'komen is het wellicht zo dat het de grootste moeite zal kosten vol gend jaar met het inkomen reëel gelijk te blijven J. Lanser. OPEN HAARDEN SCHOUWEN Boekee Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 -118440 Donderdagavond verkoop Ruime parkeergelegenheid voor de showroom Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Werkgevers- en werknemersorga nisaties in het beroepsgoederenvervoer gaan vol gende week, samen met het ministerie van ver keer en waterstaat, een groots opgezette publici teitscampagne beginnen die als doel heeft brand stof te besparen. Aan chauffeurs van vrachtwagens wordt gevraagd niet harder dan tachtig kilometer per uur te rij den. Bovendien doen de organisaties een beroep op de transportondernemingen om 'de handen in elkaar te slaan.' Door een goede samenwerking tussen de ondernemingen kan voorkomen worden, dat zich lege vrachtauto's op de weg bevinden. De werkgevers en de vakbonden reageren met deze actie op uitspraken van staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten tijdens zijn toespraak voor de algemene ledenvergadering van de Nederlandse bond van protestants christelijk beroepsgoederen- vervoerders, twee weken geleden. De heer Van Hulten zei toen: 'Ik kan mij niet geheel aan de indruk onttrekken, dat, terwijl vele personen auto's hun snelheid matigen tot honderd kilome ter, het vrachtverkeer zijn snelheid heeft opge voerd.' De werkgevers- en werknemersorganisaties heb ben een speciale commissie in het leven geroe pen, waarin ook enkele reclame-deskundigen zit ting hebben. Dit comité heeft een campagne voor bereid, die 10 december van start gaat. Met deze actie hoopt men, dat het beroepsgoederenvervoer vrijwillig tot brandstofbesparing overgaat. Wan neer dat lukt, venvacht het comité, hoewel het daartoe geen concrete toezeggingen heeft gehad van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat het wegvervoer aan een distributiesysteem voor dieselolie zal ontkomen. Het beroepsgoederenver voer wil namelijk niet dubbel getroffen worden: Door de teruggang in de economie zal er minder te vervoeren zijn. Wanneer daarbij nog eens een distributiesysteem komt, zullen de transporton dernemingen in ernstige moeilijkheden komen. Binnenland Guinee-Bissau nog niet erkend Van onze verslaggevers DEN HAAG In verband met de energiecrisis gaat de regering het ver voer te water de komende maanden sterk stimuleren, is in regeringskringen meegedeeld. In een binnenschip kunnen tonnen tegelijk vervoerd worden. Hoewel het ver voer te water minder snel gaat, levert het een aanzienlijke besparing van brandstof op, zo meent de regering. MOSKOU (UPI, Reuter) Ita- lië's communistische partij zou zich verzetten tegen een commu nistische wereldconferentie die de Sowjet-Unie van plan is op korte termijn bijeen te roepen. Moskou zou desondanks toch op de conferentie aansturen. De Italianen zouden een Russiscne uitnodiging in feite van de hand heo- ben gewezen door te laten weten, dat zij de conferentie slechts zullen bij wonen, als ook China tot de deelne mers behoort De kans, dat de Chine se leiders een delegatie naar Moskou zu.len sturen is echter uiterst gering, aangezien men in Peking van mening is, dat de conferentie wordt belegd om stemming te maken tegen China Joegoslavië, Noord-Korea en andere Aziatische partijen vriendschappelijke betrekkingen met China onderhoudt of weigeren, positie te kiezen in het conflict tussen Moskou en Peking, zouden zich ook afwijzend hebben >p- gesteld tegenover de Russische uitno diging. Moskou zou er wel in geslaagd zijn de Fra .se communistische partij over te halen. (ADVERTENTIE) Kennelijke kortsluiting tussen minister Van der Stoel en PvdA- Kanicrlid Dankert, die zich nogal kritisch had uitgelaten over het beleid van Buitenlandse Zaken in de oliecrisis. DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer nadrukkelijk ontkend dat het Neder landse standpunt ten aanzien van het Midden-Oosten is gewijzigd. Hij reageerde daarmee op verwarrende uitlatingen van de woord voerder van buitenlandse zaken dinsdag, die in politiek Den Haag tot grote opwinding aanleiding hadden gegeven. 'Ik heb ook niet geprobeerd via deze woordvoerder op indirecte wijze een andere draai aan het beleid te geven', verzekerde mr. Van der Stoel. Vol gens hem was de woordvoerder zon der dat te willen tot zijn omstreden uitlatingen gekomen in de loop van Kan ik starten? Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft een bekeuring uitgedeeld aan een winkelier in de Atjehstraat, die was begonnen met de verkoop van jaarwisse lingsvuurwerk. De politie nam tien kilo knal- en sismateriaal, bestaande uit Chinese rotjes, ratelslangen, vuurpijlen en raketten in beslag. een discussie met journalisten tijdens de wekelijkse achtergrond-persbijeen komst op buitenlandse zaken. De minister kondigde maatregelen aan om dit soort misverstanden te vermijden. De voorlichtingsdienst zal in dat kader worden gereorganiseerd, en er zullen, naar in Den Haag ver wacht wordt, ook veranderingen in de personele bezetting van de diens1 ko men. De minister zal internationaal ook stappen ondernemen om de nu weer gerezen misverstanden over het Nederlandse standpunt door de uitla tingen van de woordvoerder, uit de wereld te helpen. Internationale pers bureaus en onder meer de Franse ra dio constateerden op grond van deze Zie verder pagina 5. De overschakeling van weg- op water vervoer zal wel enige maanden ver gen. De afgelopen tien jaar heeft van wege de snelheid van het vervoer, een verschuiving plaatsgehad ten nadele van de binnenvaart. Talloze los- en laadinstallaties zijn afgebroken. Maar, zegt het ministerie van verkeer en waterstaat, de waterwegen liggen er nog en kunnen direct gebruikt wor den. Wanneer de binnenschippers een beetje slim zijn ligt er een mooie toe komst voor ze te wachten, verneemt men in Den Haag. Met name in het bieten- en aardappelenvervoer kan Je binnenvaart weer volop ingeschakeld worden. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat is het vervoer per schip per ton-kilometer wel tien keer zo goedkoop als per vrachtauto. 'Wanneer tijdens de bieten- en aard appelencampagne van dit najaar niet per vrachtauto, maar per schip was vervoerd, zou dat een aanmerkelijke energiebesparing hebben gegeven', meende onze zegsman. 'Ondergewaardeerd' Werkgevers- en werknemersorganisa ties in de binnenvaart zouden rege ringsmaatregelen ter stimulering van het vervoer te water sterk toejuichen De l.eer W. de Meester,directeur -/an het Centrale bureau voor de Rijn- i n Binnenvaart zegi, dat de binnenvaart 'altijd ondergewaardeerd is'. Nu pas ziet men de voordelen van het goede renvervoer te water in: goedkoper en energie-besparend. Volgens de heei" De Meester heeft Je binnenvaart op het ogenblik voldoen de capaciteit oviir, om snel ingescha keld te worden. Aan de investeringen, die de binnenvaart de komende maan den zal moeten doen, tilt hij niet zwaar. 'Het gaat hier om relatief klei ne investeringen'. In de Tweede Wereldoorlog heeft de binnenvaart de voedselvoorziening ge red. Waarom zou die binnenvaart in deze energiecrisis ook niet een helpen de hand kunnen uitsteken? aldus Je heer De Meester. Ook de heer J. Zampinga, districtsbe- DEN HAAG Uiterlijk begin vol gende week stuurt de regering naar de Tweede Kamer cijfermatige gege vens over de gevolgen van de oliecri sis, welke gegevens harder zijn dan de globale aanduiding van enkele ten denties, die zich thans aftekenen. Dit heeft oremier Den Uyl gisteren geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Wiegel en Por- theine (beiden WD). Desgevraagd heeft de minister presi dent nog gezegd, dat van de zijde van de regering aan werknemers en werk gevers niet meer informatie is ver schaft dan een globale aanduiding van enkele tendenties die zich aftekenen. Eerst tegen het einde van deze week zal de regering kunnen beschikken over hardere cijfermatige gegevens. Voor zover deze van belang zijn voor het nader overleg met werknemers .m werkgevers in de komende week, zul len deze gegevens in dat overleg wor den ingebracht. stuurder van de Algemene Christelij ke bond van vervoerspersoneel, /.iet perspectieven voor de binnenvaart. 'Er zijn schippets, die al maanden op vracht liggen te wachten', aldus ue heer Ampinga. Maar, vindt hij, wij moeten niet al te optimistisch doen. Het vrachtvervoer is efficiënter. De regering is heel vaag over haar plannen om de ener giecrisis te bestrijden. In een dergelijk klimaat mag men van de binnenschip pers niet verlangen, dat zij investerin gen gaan doen. 'Wanneer de regering de binnenvaart werkelijk wil inscha kelen, zal ze een aantal subsidies moe ten verstrekken om investeringen mo gelijk te maken'. Doordat de schepen groter zijn gewor den, kunnen we vaak niet meer te recht in de kleine haventjes. Het bie- tenvervoer is helemaal afgestemd »p het wegvervoer. Men kan van. de boe ren niet verlangen, dat zij hun vracht nu naar een schip zullen brengen. De heer Ampinga ziet in de naaste toe komst mogelijkheden voor de binnen vaart. maar hij verlangt wel een 'dui delijk' beleid van de regering. Zie verder pagina 5 Mevr. Van Vuclit Tijssen: "Graag Gedaan' wil menselijker wereld 7 Buitenland Israël verhoogt paraatheid... 9 Krijgsgevangenen in Egypte gemarteld 9 Kerk Liturgische broedplaatsen 2 Simonis belet dankmis 2 Sport Ter Horst ook hard voor zichzelf 13 Men schrijft ons Nieuwe boeken Radio en tv Recept, puzzel Strips, feuilleton Weekbladen Commentaar Dichtbij en verder SAIGON (AP) De Zuidvietnamese regering heeft de internationale con ferentie voor Vietnam meegedeeld dat naar haar mening Noord-Vietnam een offensief voorbereidt. Zij verzocht de conferentie in verband hiermee onmid- (ADVERTENT1E) '-'net even andere" vakantie-mogelijkheden in Griekenland? Wil ik wel eens zien! Een bezit wordt het meest gewaardeerd, wanneer het nog net niet verkregen is. Voor wie het eenmaal be machtigd heeft, verliest het op den duur de glans van hot ongewone. Zelfs het rijkste bezit wordt voor velen allengs de gewoonste zaak van de wereld. De gevolgen van dit slijtingsproces zijn gelukkig niet altijd en overal! terug te vinden in de heden daagse waardering van de vrije christelijke school, de Vrije Universiteit en de NCRV. Wat vroegere genera ties beschouwden ais een kostbare gave, ls voor het nageslacht niet zelden een vanzelfsprekende stoffe ring van het bestaan. Ook aan onze kranten is dit proces niet voorbijgegaan. De Christelijke Pers zou minder arm zijn, wanneer ze door heel protestants-christelijk Nederland als een rijkdom werd ervaren. De bevordering van die erva ring is een taak die wij niet alléén aankunnen. Onze werfkracht is zwak, als ze niet verstevigd wordt door de uwe. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: Een postzegel is niet nodig. Schrijf op de envelop: De IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-I-briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- der/etters). Gezellige rookverdrijver Die betalen wij. Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1