EEG-landen voelen steeds minder voor energiebeleid Beztg bedrijf is Verdeling voedsel ;n energie nodig Ook november toont gebrek aan spaarzin Gulden nog yamani spreekt zich zelf tegen zeer flauw Produktiebeperking olie gaat toch door HET VERBRUIK VAN PRIMAIRE ENERGIE IN DE EUROPESE GEMEENSCHAP 1960 1972 Ontslagen bij Erdal 'beperkt' tot 100 EEG dreigt met stappen tegen Japanse uitvoer NEW YORK ZEER FLAUW BOUW/KWARTET DONDERDAG 6 DECEMBER 1073 FINANCIËN 'ECONOMIE TPNOt S13/DU3 Grote' leden willen liever directe contacten met olieproducenten door Nico Kussendrager BRUSSEL Het Europese energiebeleid lijkt ter ziele nog voordat het goed en wel was geboren. Weliswaar zeggen de meeste EEG- landen bereid te zijn tot 'een evenredige verdeling van de schaar ste,' o.a. om liet door de boycot getroffen Nederland te helpen, maar de kans op een werkelijk gemeenschaps b e 1 e i d op lange termijn jlijkt uitgesloten. Engeland en Frankrijk hebben op de jongste mi nistersconferentie in Brussel alle voorstellen voor een gezamenlijke energiepolitiek onder tafel gewerkt. Deze zaak stond niet officieel op t> agenda, maar in de wandelgangen van het EEG-gebouw bleek overduidelijk de geringe animo van de 'grote' EEG- anden om mee te werken aan een ge- neenschappelijk energie beleid. Enge land en Frankrijk (en in mindere ma- e ook West Duitsland) sluiten veel liever afzonderlijke contracten met de olielanden. Daarmee was de voorberei dende nijvere arbeid, die de Europese Jommissie vorige week had verricht, evergeefs. ïoewel over de activiteiten van de Jommissie niets is bekend gemaakt, «eet iedereen in Brussel dat er o.a. ilannen bestonden voor een Europees igentschap voor de 'eerlijke' verde- ing van olie, voor een gezamenlijk iptreden binnen de Organisatie voor Jconomische Samenwerking en Ont wikkelingen (OESO) en vooral voor en gemeenschappelijke energiemarkt. Jnlangs nog noemde Europees com- nissaris Lardinois een dergelijke narkt 'onmisbaar; omdat de helft van je industrieële produktie en een wart van de voedselproduktie in de JEG afhankelijk is van olie'. Lardi- lois vindt het op elkaar afstemmen ran het prijsbeleid noodzakelijk om onaanvaardt are concurrentie van nergieprodukten te voorkomen'. De luropese Commissie noemt een geza- nenlijke regeling voor de in- en uit roer van olieprodukten 'een wezenlijk inderdeel' van zó'n gemeenschappelij- e markt. let ziet er echter niet naar uit dat leze er komt. Al tijdens de ambassa- eursbesprekingen die aan de minis- irsconferentie vooraf gingen, bleken Commissievoorstellen onhaalbaar, odat de ministers er geen omkijken aeer naar hadden. 'ijlers gesneuveld )at de pijlers van een mogelijk EEG- mergiebeleid zijn gesneuveld nog oordat ze waren opgericht, heeft nog- wat verklaringen, zoals bijvóór- eeld de verdeeldheid over de kerne- ergie, één van de krachtbronnen oor de toekomst. Om kernenergie op wekken is verrijkt uranium nodig n voor het verrijken van uranium estaan twee systemen, een Frans c-n en Duits-Engels-Nederlands, naar het lee van 'onze' professor Kistemaker. et Franse proces voor gasdiffusie eeft het voordeel dat het in principe u al beschikbaar is - het is dezelfde ichniek Avaarmee de Fransen het ma- iriaal voor hun atoomwapens hebben ervaardigd. De Fransen dringen dan pk met grote kracht aan op een sG-verrijkingsfabriek volgens hun odel. aar tegenover staan Engeland, Ne derland en West-Duitsland. die hun concurrerende ultracentrifuge-tech niek bijna klaar hebben, maar er op wijzen dat die aanzienlijk handzamer zal zijn en op meer dan een manier voordeliger. Een verrijkingsfabriek met ultracentrifuges kan met betrek kelijk kleine eenheden worden uitge breid en kan dus de behoefte aan ver rijkt uranium op de voet volgen. Maar de Franse techniek levert alleen een redelijk geprijsd produkt wan neer er meteen een zeer grote fabriek wordt opgezet. Daar stellen de Fran- sèn dan weer tegenover dat de ultra centrifuge nog in het stadium van proeffabrieken zit, en gedeeltelijk zelfs dat nog niet. Dat is wedden op een methode die zich nog niet bewe zen heeft, waarschuwen zij. Op net ogenblik komt bijna al het verrijkt uranium voor de EEG via het Eura tom inkoopbureau uit de VS, maar n verband met komende capaciteitspro blemen, daar worden de leverings voorwaarden steeds ongunstiger.- Om de kool en de geit te sparen heeft de Europese Commissie onlangs beslo ten beide techniekep verder te subsi diëren en verder te ontwikkelen. De EEG-zal er dan voor zorgen dat de produktie binnen de perken blijft, wat er op neer komt dat de Franse fa briek ver onder haar capaciteit zou moeten werken. Parijs is dan_ ook nauwelijks enthousiast over het 'com promis' dat de Europese Commissie heeft bereikt, en blijft de voorkeur geven aan het alleen en uitsluitend toepassen van het gasdiffusiesysteem,, de tegenstellingen hierover vormen één van de belemmeringen voor een Euro pees energiebeleid. Ander obstakel Een ander, veel belangrijker obstakel kan worden gevat onder het goed-Ne- derlandse gezegde 'het hemd is nader dan de rok'.. De EEG-landen proberen afzonderlijk hun energievoorziening zoveel mogelijk veilig te stellen, i.u de olielanden hun produktie inkrim pen. Zij bekommeren zich niet om ou- ropese solidariteit. Met name Frank rijk en Engeland halen de buit bin nen door middel van afzonderlijke af spraken met de olielanden, en niet door een gemeenschappelijk optreden van de EEG-staten. (De reis van de Saoedi-arabische minister Jamani blijkt niet tevergeefs te zijn geweest). Als tegenprestatie zullen de twee wa pens aan de Arabieren levéren en hun ook verdere (economische en po litieke) steun verschaffen. Engeland zag de dreiging dat de olielanden hun Sterlingreserves gaan inwisselen tegen andere valuta als nog een andere In miljoenen ton steenkoleneenheden 740 1260 100.73 inclusief geothermische energie in kernenergie De Europese energie situatie heeft zich in 1960 grondig gewijzigd. overweging om het te zoeken in twee zijdige -contaeteirmet de olielanden, in plaats van over'eg via de EEG. Voor Engeland is het eenvoudiger ie handelen buiten de EEG om dan voor Frankrijk, omdat Londen de Noordzee oliereserves voor zich zelf wil houden. Premier Heath maakt er geen geheim, van dat hij er niets voor voelt de voorraden in het Britse deel van de vastèlandsstoep op de 'gemeenschappe lijke markt' te brengen. Frankrijk verkeert wat dat betreft - bij gebrek aan eigen reserves - in een veel lasti ger positie, behalve als het erin slaagt de contracten met de olielanden ook op langere termijn veilig te stellen. Op de EEG-conferentie in Brussel bleek ook West Duitsland het bij voorkeur te willen zoeken in afzon derlijke contacten met de producen ten, na een tevergeefse poging de een heid te bewaren. Bonn gaat een aan tal landen in het Midden Oosten eco nomisch helpen en steunen bij de op bouw van de industrie in ruil voor olie. Het Europese solidariteitssprook- je is uit, omdat nationalisme en egoïs me' sterker bleken, In gevaar Rol beperkt De rol van de oliemaatschappijen lijkt door dit alles te zijn beperkt, wat trouwens ook het geval was geweest als de Gemeenschap wel, als eenheid was opgetreden. Europees energie-commissaris Simonet zei eerder al dat de traditionele ro! van de concerns ernstig is aangetast. Hun verhouding tot de produktie lan den en hun invloed op de prijzen is fundamenteel gewijzigd, zo vindt Si monet. Naar zijn mening zijn de con- suemtenlanden hoofdverantwoordelijk geworden voor hun olietoevoer. 'Zij kunnen hun verantwoordelijkheid Miulbouwschap: hamsteren et miljoenen mensenlevens op het spel EN HAAG Omdat de energiecrisis het wereldvoedselvraagstuk erscherpt, zijn er behalve afspraken voor een rechtvaardige ver- _Jeimg van de energie, ook afspraken nodig over de beschikbaarheid an voedsel en grondstoffen voor de voedselvoorziening. 'Het is grie- ilig als men moet constateren dat de wereldvoedselvoorraden niet irder reiken dan de consumptie van één maand', zo betoogde de ce-voorzitter van het Landbouwschap, de heer C. G. A. Mertens. Is uitvloeisel van het olievraagstuk Mnt ook de voedselproduktie van es- ntiële grond- en hulpstoffen voor agrarische sectoren in de knel. De er Mertens noemde als voorbeeld fabricage van kunstmest en bestrij- imiddelen. land- en tuinbouw - en dus de ledselproduktie - in de knel komen. Hen zijns inziens niet alleen de rij- maar ook de arme landen de dupe Door paniekstituaties, die w tot hamstermethoden leiden, men niet alleen de. voedselproduktie de westerse ianden, maar ook en oral in de ontwikkelingslanden op tocht te staan. Van enige ontwik- lingssamenwerking kan dan nauwe- Its sprake meer zijn. er worden dan leen maar miljoenen mensenlevens het spel gezet. 'er de situatie in Nederland merkte heer Mertens op, dat de klappen n de olieboycot in de hele agrari- he sector gaan vallen. Een maand leden had het voor menigeen nog schijn, dat de nare gevolgen tot de linbouw beperkt zouden blijven. en groot stuk onzekerheid in de nd- en tuinbouw is volgens de heer "tens al weggenomen door de toe- King van minister Van der Stee, 't de olievoorziening voor land- en 'Inbouw gecontinueerd zal worden. ieders belang achtte de voorzitter t voorts, dat de regering tot distri- 'tie heeft besloten. Alleen bij een stributiesysteem zijn boeren en "nders in staat hun produktie voor nabije toekomst te plannen. AMERSFOORT De ontslagen die nodig zullen zijn bij de reorganisatie binnen het Erdal-concern, kunnen be perkt blijven tot ongeveer 100 man. Van de 60 personeelsleden van de fa briek in Schiedam kunnen ongeveer 20 mensen elders binnen het concern wor.den ondergebracht en van de 120 van Mijdrecht circa 40, aldus desge vraagd directeur algemene zaken H. Termolen. Dinsdag maakte de heer J. Evers van de Industriebond NKV bekend dat de bonden niet akkoord zullen gaan met een reorganisatie waarbij ontslagen zullen vallen. Partijen gaan op 10 de cember opnieuw rond de tafel zitten op basis van een nota, samengesteld door de Erdal-directie. Zij denkt aan de overplaatsing van de commerciële zaken, opslag en expedi- FONDSEN IN NEW YORK Olie noteerdo gisteren S 313; 31V6-32). r. S 414-424 (42-424). Philips 11%-% 1,2 U> en KLM $21% (22%). Opgave du RëWulston. Amrak (Akzo) bouwt fabriek ontzwavelings katalysatoren ARNHEM Amrak, een dochter van Akzona, gaat in Texas een fabriek bouwen voor de produktie van ont- zwavelingskatelysatoren met een jaar lijkse capaciteit van 4.100 ton. Ver wacht wordt dat medio 1975 met de produktie kan worden begonnen. De katalysatoren worden door raffinade rijen bij de verwerking van een grote verscheidenheid van ruwe olie toege past. Hierbij kan worden voldaan aan de milieubeschermïngsvoorschriften die brandstoffen met een laag zwavel- gehalte vereisen. Veneta positief HILVERSUM Ofschoon het afgelo pen boekjaar 1972-1973 een jaar van stagnatie is geweest, is dit gezien de incidentele lactoren daarvan, voor de directie van Veneta geen reden de re sultaten van het lopende boekjaar met reserve tegemoet te zien. Ook de huidige gang van zaken in het bedrijf geeft op zichzelf aanleiding tot een positieve beoordeling, aldus het jaar verslag. Hat maken van redelijke prognoses wordt echter ernstig be moeilijkt door diverse, buiten het be drijf gelegen factoren. Een selectieve investeringsregeling en een prijzenbe- schikking, die doorberekening van be paalde kostenstijgingen slechts gedeel telijk toelaat, maken het de onderne mer niet gemakkelijker het noodzake lijke rendement te behalen. De onze kerheid over het verloop van de grondstoffenprij7en en de monetaire onrust kunnen de resultaten op onvoor spelbare manier beïnvloeden. Ondanks deze verstorende invloeden vertrouwt de directie erop dat de opgaande lijn dit boekjaar weer wordt voortgezet. De omzet van Veneta daalde in 1972- 1973 met een procent. Het bedrijfsre sultaat voor afschrijvingen ging om laag van ruim ƒ2,2 min. tot iets meer dan 2,0 min. en de winst van 616.000 naar 594.000. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van ƒ2,80 per aandeel van 20. HVA optimistisch AMSTERDAM Op grond van de re sultaten van de maanden januari tot en met oktober verwacht Verenigde HVA-Maatschappijen voor het lopende boekjaar een aanmerkelijk hogere concernwinst dan over 1972. In 1972 steeg de nettowinst van 5,8 min tot 6,7 min. en werd een onveranderd dividend uitgekeerd van 6 pet. De in mei tol stand gekomen samen werking met de Belgische Socfin be gint al haar vruchten af te werpen. Nutsspaarbank Maassluis bij Spaarbank R'darn ROTTERDAM De Nutsspaarbank Maassluis is toegetreden tot de orga nisatie van zusterinstellingen De Spaarbank te Rotterdam. Door de toe voeging van vijf kantoren in Maas sluis Maasland en Rozenburg ontstaat zo een regionale spaarbankeenheid met 90 vestigingen in Rotterdam en 33 in andere gemeenten. Het gezamen lijke tegoed van de ruim 815.000 reke ninghouders bedraagt 1.3 miljard aldus een communique. Duitse boor- onderneming vestigt zich in Oldenzaal OLDENZAAL De Westduitse boor- maatschappij Deutag (Deutsche Tief- bohr Aktiengesellschaft) in Bentheim zal een Nederlandse dochtermaat schappij in Oldenzaal vestigen, ge naamd Deutag Friesland Drilling BV. Dit is medegedeeld door de indus triestichting Oldenzaal die het eerste contact met Deutag voor deze vesti- ging heeft gelegd. Deutag maakt deel uit van het Deil- mann-concern en verricht zowel in op dracht van als in samenwerking met verschillende maatschappijen borin gen voor het opsporen en de exploita tie van olie, gas, kolen, water en an dere mineralen. Het Deilmann-con- cern heeft een jaaromzet van 250 mil joen DM en heeft vestigingen in ver schillende plaatsen in Duitsland. In 1937 vond dit bedrijf gas in Bent heim, wat destijds de aanleiding was voor Deilmann om zich ter plaatse te vestigen. Uit deze vestiging is Deutag als dochteronderneming ontstaan. Deutag heeft een jaaromzet van meer dan 50 miljoen DM en een personeels bezetting van ongeveer 600 personen. Deutag heeft in Bentheim een werk plaats voor de reparatie en vervaardi ging van alle soorten onderdelen, die bij boringen, zowel te land als ter zee, benodigd zijn of vervangen moe ten worden. Deutag Friesland Drilling is in Oldenzaal gevestigd om boringen in Nederland en daarbuiten op ver antwoorde wijze te kunnen verrich ten. BRUSSEL De EEG heeft Japan ge waarschuwd maatregelen te zullen ne men om die industrie-sectoren te be schermen die in de concurrentiestrijd schade lijden als gevolg van goedkope re Japanse uitvoer. De ministers van buitenlandse zaken van de negen lan den van de Europese Gemeenschap hebben overeenstemming bereikt over een ontwerpverklaring waarin de han delspolitiek van de gemeenschap ten opzichte van Japan wordt verduide lijkt bij gebrek aan een algemene handelsovereenkomst tussen EEG en Japan. Het Japanse kabinet heeft besloten beperkende maatregelen in te stellen om de Japanse industrie te dwingen hun investeringen met name voor installaties te besnoeien. De rege ring hoopt een dergelijke investe ringsbeperking tot stand te brengen door meer toezicht van overheidswege en door meer financiële druk. Doel van de maatregelen is 'de opgetaste binnenlandse vraag te beperken en de produktie enigszins in overeenstem ming met het olietekort te brengen. Ontsporingen groter dan vorig jaar AMSTERDAM De minder gun stige ontwikkeling bij de spaar banken heeft zich in november voortgezet. Nadat het derde kwartaal al gferingere overschotten te zien had gegeven dan in dezelfdé periode van 1972, trad in oktober zelfs een ontsparing op. Ook november leverde ontsparingen op. Nu is ncvember door de sinterklaas aankopen altijd een slechte maand voor 'de spaarbanken, maar het nega tieve verschil tussen inleggingen en opvragingen was groter dan in no vember 1972. Bij banken, waar vorig jaar november nog een klein over schot werd gemeld, was er sprake van.een en negatief resultaat. De Nutsspaarbank in Den Haag ont ving 95.5 min en moest ƒ101,8 min terugbetalen zodat het tegoed vermin derde met ƒ6,3 min. Vorig jaar no vember nam het tegoed, met 2 min toe. Bij de Rijkspostspaarbank vond een ontsparing plaats van ƒ4 min (v.j. ƒ1 min). Ingelegd werd ƒ186 min en opgenomen 190 min. Het in leggerstegoed bedroeg ultimo novem ber 7902 min tegen ƒ7250 min eind november 1972. De Spaarbank voor de Stad Amster dam ontving aan inleg ƒ137.8 min en moest ƒ40.4 min terugbetalen, zodat een nadelig spaarverschil is ontstaan van 2.6 min. Vorig jaar nam het te goed met ƒ2 min toe. De Spaarbank tc Rotterdam verging het niet anders. Hier werd ƒ2,7 min meer terugbetaald dan ingelegd tegen over vorig jaar een nadelig verschil van ƒ1,3 min. De Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland moest zich een ontsparing getroosten van 0.7 min tegenover een toene ming vorig jaar van 2,6 min. niet meer overdoen aan particuliere ondernemingen' Engeland, Frankrijk en West Duitsland hebben de woor den van Simonet ter harte genomen, maar ze anders uitgelegd dan de EEG- commissaris ze bedoelde.... Een derde reden voor het gebrek aan solidariteit is de Nederlandse verhou ding ten opzichte van de Verenigde Staten, tegelijk oorzaak en gevolg van de oliesituatie. Washington heeft ons land toegezegd olie te zullen leveren, zodat minister Lubbers zich het afge lopen weekeinde flink kon houden, toen hij met sjeik Jamani in Brussel besprekingen voerde. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat als 'dank' steun moet worden gegeven aan het Ameri- kaansé standpunt inzake het Midden Oosten, wat een verder uit elkaar drijven van de EEG-landen inhoudt. Daardoor is - naast veel meer - ook de samenwerking tussen de EEG en de VS op energiebeleid in gevaar. Die coöperatie had volgens de plannen van de Europese Commissie niet al leen wedijver om op de wereldmarkt de schaarse reserves in de wacht te slepen moeten voorkomen, maar ook kunnen leiden tot samenwerking bij het opsoren van nieuwe voorraden. De Commissie heeft verder ook een pleidooi gehouden voor (economi sche) samenwerking tussen de EEG (als geheel) en de olieproducerende landen. Ook dit is volledig van de baan. In Brussel stierven alle voor stellen gemeenschappelijke markt, sa menwerking met producenten en (an dere) consumenten - een voortijdig eindè. De Europese topconferentie - eind volgende week in Kopenhagen - zal daar waarschijnlijk weinig aan veranderen. AMSTERDAM Ook gisteren was er op de Amsterdamse wisselmarkt spra ke van een vlucht uit de gulden, zij het, dat de stroom naar het buitenland niet zo groot was als dinsdag. De Ne- derlandsche Bank moest voor circa 165 miljoen aan buitenlandse valuta verkopen om te voorkomen, dat deze munteenheden door hun plafond zou den stoten. Dinsdag was het liefst 356 miljoen geweest Verkocht werden 230,5 min Franse francs, 298 min Belgische francs en 4,2 min Zweedse kronen. De dollar was zwakkèr. Na een opening op 2,8200-20 werd gesloten op 2,8030- 50 tegen dinsdag 2,8110-30. Met de dollar gebeurde er verder wei nig opziebarends op de Europese mark ten. Hier en daar waren er kleine win sten, elders lichte verliezen. Goud stond des te meer in de belangstelling In Frankfort schoot de prijs per ounce 5 dollar omhoog tot 105,75 dollar en in Parijs bijna 3 dollar. In Londen was goud 75 dollarcent lager, maar had de grote prijsstijging dinsdag al plaatsge had met 5,25 dollar. DOW JONES INDEX Indust. Spuren LUIII. Obi. Mods 3 dec. 806.52 172.12 86.40 73.13 676.8 4 dec. 803.21 171.23 86.05 73.27 684.3 5 dec. 788.31 166.86 84.82 73.96 680.9 3 dec. 17.900 15.910 1.842 210 1.385 4 dec. 19.030 17.470 1.825 532 964 5 dec. 19.180 19.930 1.825 236 1.308 tie en produktie van tubes naar de fa briek in Amersfoort. De overige bë- drijfsactiviteiten van Mijdrecht en Schiedam zouden moeten worden overgeplaatst naar het Belgische St. Truiden. In tegenstelling tot Schie dam en Mijdrecht zijn daar nog uit breidingsmogelijkheden genoeg, aldus de heer Termölen. De toezegging die de Erdal-directie heeft gedaan ten tijde van de overne ming door Consolidated Foods dat tengevolge van de fusie binnen vijf jaar geen ontslagen zouden vallen, heeft volgens de Erdal-directeur niets met deze interne reorganisatie te ma ken. Deze staat, volgens hem volledig buiten de fusie als zodanig. De reor ganisatie zal bij een zelfstandig blij ven van Erdal ook moeten worden doorgevoerd. Eten en drinken in trein 30 pet meer op autoloze zondag AMSTERDAM 'Het gaat niet slecht op de autoloze zondag. In de treinen wordt zondags bijna dertig procent meer gegeten en gedronken dan op zondagen voor het zondags rijverbod'. Al dus drs. P. J. van Houten, alge meen directeur van Wagon-Lits Nederland. Drs. Van Houten is van me ning, dat een zeer goed 'koelgc- bied' in de treinen nodig is en mogelijk ook In de treinen ge plaatste automaten. De Wagon- Lits-dirccteur vindt de afstan den in Nederland te kort voor zelfbedieningsrijtuigen ten be hoeve van de verschaffing van maaltijden, zoals deze sinds twee jaar in Frankrijk bestaan. Wel hoopt Wagon-Lits deze rij tuigen in mei 1974 in te zetten in de verbindingen tussen Ne derland, België en Luxemburg. Ook wordt nagegaan of in deze verbinding een mlnigrill inge voerd zou kunnen worden. Deze zou kunnen passen in een 'be ter gekwalificeerde trein Am- sterdam-Brussel-Parijs'. Drs. Van Houten meent, dat de ze ontwikkelingen helemaal pas sen In de treinen, die in de toe komst op langere trajecten rij den. Tot nog toe Is zijns inziens de recreatieve behoefte van de trein onderschat. Wagon-Lits en de NS hebben de besprekingen afgerond over het aandeel van Wagon-Lits over de 40 tot 50 driewagontreinstellcn, die in 1978 op de Nederlandse trajecten zullen verschijnen. NEW YORK De Arabische landen gaan hun olieproduktie in januari wel met 5 pet beperken als er geen belangrijke stap wordt gedaan in de ais,- vredesconferentie. De maatregel is gericht tegen alle landen, die Arabische olie afnemen. Deze mededeling heeft de minister van oliezaken van Saoedi-Arabië, sjeik Yamani in New York gedaan. De verklaring van Yamani staat lijnrecht tegenover die van zijn collega van Aboe Dhabi, Mana Al Ateiba. Dit zei maandag, dat de Arabische landen niet van plan waren hun produktie in januari met 5 pet te beperken. sche zaken hebben woensdag gevraagd om een geleidelijke terugtrekking van Arabisch kapitaal uit buitenlandse banken om het vermogen van Arabi sche financieringsmaatschappijen te vergroten cn kwamen verder overeen dat de rijke Arabische landen zouden moeten investeren in ontwikkelings projecten van meer behoeftige Arabi sche staten. Intussen heeft ook de omstreden Rot terdamse 'nlieprofessor' Odell weer van zich doen spreken. Zijns inziens kan olie uit de Noordzee tweederds goedkoper worden geleverd dan de huidige wereldprijs, ui. op 1.50 dollar per vat. Bij zeer grote winsten voor de oliemaatschappijen zou het vier dollar zijn. Tot nog toe is steeds ge zegd dat olie uit de Noordzee zeer duur zou zijn. Noorwegen is gisteren het achtste land in Europa geworden, waar de au toloze zondag is ingevoerd. Het ver bod geldt van 0.00 uur tot 24.00 uur. De leveranties van olieprodukten aan de Noorse industrie zal met 10 pet. worden besnoeid. Ook Engeland heeft bezuinigingsmaat regelen bekendgemaakt. Er geldt een maximumsnelheid van 80 km en de straatverlichting zal worden gehal veerd, uitgezonderd op enkele gevaar lijke punten. Ook de verwarming in kantoren en fabrieken zal worden ver minderd. Rantsoenering van benzine wordt nqg. niet nodig geacht. De mi nister van handel, Walker zei, dat de auto-industrie hem ervan verzekerd had, dat de leveringen slechts 10 pet minder waren dan vorig jaar. West- Duitsland zal deze winter een extra toelage verstrekken aan mensen in de laagste inkomensgroepen, die met olie stoken. Het gaat om een miljoen men sen en het kost de Duitse schatkist 160 miljoen mark. De mededeling van Yamani is ook in strijd met wat hij vorige week in Brussel heeft gezegd. Volgens zijn uitspraken daar zouden 'bevriende landen', waaronder hij Frankrijk. En geland, Spanje en wellicht ook België rekent, per maand kunnen rekenen n een hoeveelheid olie. die gelijk staat aan de leveranties in september of het gemiddelde over de eerste ne gen maanden van dit jaar. In New York vertelde Yamani, nu, dat de ver mindering in de afleveringen doorgaat. Indien en wanneer er een regeling .n het Midden-Oosten, worj.lt getroffen die de instemming van Üe Arabische olielanden heeft zal de olieproduktie worden vergroot, zoveel als dat, tech nisch gespnken, mogelijk is. totdat we hulp krijgen bij de industrialisatie van onze landen.' Yamani zei dat die hulp niet noodzakelijk behoeft te be staan uit de volledige buitenlandse ti- nanciering van de industrialisatie maar meer uit bijstand in de vorm van techrioloeische kennis en commer ciële ervariu. De minister deeld? mee dat de /.es Olielanden aan de Perzische Golf eind december opnieuw,..bijeen zullen ko men om te praten over een verdere verhoging, van de posted prices in ia- nuari. Of daartoe ook zal worden be sloten vhangt van de andere deelne mers aan het overleg af, zo zei hij. In antwoord op vragen over berichten dat de Arabiscne landen met Noorse ondernemingen praten over de bouw van tankschepen zei Jamai: We zullen een Arabische vloot hebben en vervol gens een Sacedische vloot. Hierover willen we praten met Noorwegen, Spanje, Japan de Verenigde Staten .mi alle andere landen die er belangstel ling voor hebben.' Dc minister ont kende dat" Saoedi-Arabië met Ameri kaanse belangen besprekingen had ge hóuden over financiële deelneming van Saoedi-Arabië in de bouw van een olie raffinaderij in de Verenigde Stateo. 'Onze plannen zijn in de eerste plaats gericht op de irdustrialisatie van Sa oedi-Arabië. in de tweede plaats op In vestering in industrieën die met de on ze te maken hebben en pas in de der de plaats op verdere buitenlandse in- vesteiingen'. zei Jamani. Jamani is van plan een week in de Verenigde Staten te blijven en daarna door te reizen naar Japan. De Arabische ministers van economi- EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER Slotkoerson van gisteren: Akzo 50.10, Hoog ovens 55.50. Kon. Olie 851 Philips 33.60gb, Unilever 115,30. KLM 64.20. Koersen in Montreal Oom Tar Chcin Huskv Nat. Glas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada 4/12 I 90 201, Accountant mag met andere specialist gaan samenwerken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Registeraccountants (leden van het NIVRA) mogen voor taan een kantoor opzetten in samen werking met beoefenaren van andere vrije beroepen, zoals advocaten, belas tingconsulenten en organisatiedeskun digen. Ook zal in het vervolg zijn toe gestaan, dat accountants, die samen een kantoor hebben, dit kantoor rechtspersoonlijkheid geven, dus er een BV of NV van maken. Zowel bij de samenwerking met anderen of bij het scheppen van rechtspersoonlijk heid is toestemming van het NIVRA- bestuur nodig. Tot nog toe was het uitdrukkelijk verboden, dat accountants en bijv. or ganisatie-adviseurs samen een kantoor vormden. Door de steeds complexere problemen, waarmee de accountant te maken heeft, was er echter 1 een tijd aandrang om de verbodsbepaling op te heffen. Nieuw is verder dat de beroepsrege- len thans uitdrukkelijk voorschrijven welke vormen van accountantsverkla ringen mogelijk zijn (goedkeurend, goedkeurend met voorbehoud, afkeu rend, oordeelonthouding). In dë laat ste drie gevallen moeten voorgeschre ven bewoordingen worden gebruikt. Misverstand omtrent de strekking van een accountantsverklaring wordt daar mee uitgesloten. NEW york AC'F Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Cn of Ain American Brands American Can Am Cvanamid Am Elecir Power Am Mei al Climax Am Mnlurs Am Smell C Ref Am T«l Si Tel Ampex Anaconda Armen Sieel Atlanl. Richfield Burlington I rid. Can Pacafic Hy Celaiieee Chase Manhaiian Chessie System Chrvsler Cuiys Service Colgaie Palmnlive Coll Industries Commnriw Edisui 15'. 65% 67% 31 30'; 24% 24% 20% 191- 22 21% 4-1'. 433' !7% 27% 13", 13% 22 20% Kdi> Curtis» writihi 14'. 14 Curiiss Wright 20 Dart Ind 14% 14' Deere a Ml Co 47 47 Dow Chemical 52% 51% Du. Punt (El) 130 147% Eastman Kodak 109% 103% First Nat City 42% 42% Gen Electric Gen Foods Oen Motors Oen Puhl Util Tel Tel Oil Get tv Gilelle 'int''ftusln Mach Int Mek of Can Int Paper Int Tel Tel 255'25% 21% 23% 30% 30% Martin Marietta 3' Mav Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Uil Corp Nahisco Nai cash Keiisie Vil Distillers Chase Select Fd Columbia Gas Cominou Cont Telephone i„ih 3S 83 r Hec 98%b 98%b Pac Gas and El Penn Central Pepsicn Phelps Dndye Philip Morris Philips Petr Procter Oamhl 22 214 3% 3% 16% ex 66% 41% 40 109% 110% 02% 64% 96% 04% KCA 17 16% Republic Steel 20'% 19% Revnnlds Ind 384 38% Royal Dutch Petr 31% 31% Pacific 33% 33 'i Stand (Hl Indiana 94% KkXiir. Corp 88% Siudehiiker Worlh 28% Sun Oil 554 Texas GuIf Texas lust Transamenc 224 6% 304 48% 104

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15