Ik ben een harde voetballer, ik ben ook hard voor mezelf Italiaanse voetbalfans gaan niet gebukt onder energiecrisis Tom Okker start met overwinning 25/1.75 Amateurregel IOC weer ter discussie Er is ook de lange. De lange TTVOT J. lortjournaïisten illen betere erktijden Winst Haiti Honkbalploeg komt slagkracht tekort Froukje Jongsma moet stoppen met schaatssport ITW/KWlVRTET DOMDiERlDAG 6 DECEMBER 1973 _12kOUW/KWti j par ta's Ger ter Horst vindt dat er een eenzijdig beeld is gegeven van het duel tegen PSV SPORT T11/K13 m onze speciale verslaggever JTTERDAM Ger ter Horst, Sparta's 30-jarige centramverdedi- ir, heeft zich de afgelopen dagen geërgerd aan de opnieuw oplaaien- discussie over de wedstrijd PSVSparta (31). Een duel, dat ior grimmigheid en grofheid werd getekend en waarin met name ir Horst als de grote boosdoener werd aangewezen. Na de vele ma li herhaalde televisiebeelden van de allergrofste overtredingen was lgens Ter Horst bij veel kijkers de indruk gewekt dat hij een ordi- ire voetbalmisdadiger zou zijn. jarom. zo vraagt hij zich af, moest televisie alleen het gekwetste been 1 zijn directe opponent Ralf ïström in beeld brengen en waarom rd niet gevraagd zijn been eens te en zien'. Ze hadden ook eens naar je Michielsen moeten kijken. Hij d een grote scheur in zijn been op lopen. Dat had Willy van de Kerk- [f op zijn geweten', r Horst beschuldigt Ben van Gelder min of meer van een spelletje met televisie en de verslaggevers te bben gespeeld om op die manier oude rekening te vereffenen. 'We bben in het verleden wel eens ruzie lad over een contract dat ik bij V zou tekenen. Ik was al helemaal id, maar Van Gelder kwam zijn be tes niet na. Ik ben toen bij Sparta lieven en dat zit hem kennelijk dwars.' Horst wil absoluut niet ontken- i dat hij op de vaderlandse velden fotzinnig te werk gaat, maar hij wil t het audium op zich geladen zien hij een intens gemene speler zou Ik voetbal al twaalf jaar in de divisie en ben nog maar een keer cnorst Toegegeven, ik ben een rde voetballer, maar men vergeet ik ook hard voor mezelf ben. Wat tegen de borst stuit is dat een ot aantal technisch begaafde voet- Iers, die het aan een zekere hard- d ontbreekt hun toevlucht nemen allerlei geniepigheden. Zij zijn er oorzaak van dat wedstrijden kun- ontaarden in een gooi- en smijt- tij. Neem nu de gebroeders Van de rkhoff eens. Ze zijn altijd wel er- is bij betrokken, maar zelf kunnen weinig incasseren'. IPLIEK zal echt nooit iemand opzettelijk blessure toebrengen, maar ais men mij provoceert- of men is er op uit mij voor mijn hielen of schenen te schoppen dan zal ik niet nalaten hem hoe dan ook terug te pakken'. Op de vraag of hij een dergelijke uit spraak vindt getuigen van een goede mentaliteit antwoordt hij resoluut: 'Ja, waarom moet je je laten afslach ten. Moet ik dan maar goedvinden dat ze mij willen uitschakelen. Als ie mand er bewust op uit is mij een blessure te veroorzaken kan-ie er op rekenen dat ik hem van repliek dien.' Ter Horst is de mening toegedaan dat spelers als Eddle Achterberg en Dick Beek er voortdurend op uit zijn hun tegenstanders uit te dagen. Achter berg van FC Twente loopt altijd maar tegen je te schelden. Is het dan zo verwonderlijk dat het uit de hand loopt?' De affaire met Edström is naar het oordeel van de Spartaan op een vreselijke manier overtrokken. 'Die jongen wordt als een vedette be schouwd. Dan mag hij zeker niet meer worden geattaqueerd? Dat is na tuurlijk waanzin'. NIET HARDER Het hedendaagse eredivisievoetbal is naar de visie van Ter Horst niet har der dan een paar jaar geleden. Wel is er een verandering in mentaliteit op getreden die in de hand is gewerkt door het vaak destructieve spel van vaderlandse vertegenwoordigers in Europacuptoernooien. Zii hebben voor de ogen van miljoenen laten zien hoe het niet moest. Maar tal van andere clubs hebben zich wel gesniejeld aan deze slechte voorbeelden. En dan ont staan situaties zoals nu. De rol van de trainer is in dit verband wel belang rijk maar niet overheersend. Ter Horst: 'Ik heb in mijn hele loopbaan nog nooit van een trainer de opdracht gekregen een tegenstander via een blessure uit te schakelen. Wel krijg je GERRIE TER HORST (op de foto in duel met FC Twente's Kick van der VallJ: 'Als iemand er bewust op uit is mij een blessure te veroorzaken kan ie erop rekenen dat ik hem van repliek dien'. te horen er kei- en keihard tegenaan te gaan. Maar dat doe ik al zolang ik betaald voetbal speel'. FOUTEN Dat Sparta herhaaldelijk in de clinch ligt met scheidsrechters spruit vol gens de Spartaan niet voort uit grim migheid of het niet kunnen accepte ren van tegenslagen. 'We voelen ons in sommige wedstrijden verschrikke lijk benadeeld door foutieve beslissin gen. Dan is het toch menselijk dat we emotioneel reageren. Waarom geven de scheidsrechters zo zelden toe dat ze ernstige fouten hebben begaan, waarom moeten wij spelers, wel onze fouten en gebreken publiekelijk er kennen en zij niet?' RICHARD MATTHIJSSE 1ST (ANP De sportjournalist een 'kampioen-overwerker zonder :oldiging' en neemt binnen de geor- n'seerde journalistiek nog teveel i uitzonderingspositie in. Dit heeft Nederlandse Sportpers vereni- van sportjournalisten in Zeist ilaard in een resolutie. Deze jour- isten willen bij de komende cao erhandelingen voor dagbladjour- isten hoge prioriteit voor hun soci- positie. Nederlandse Vereniging van Jour listen moet deze zaak zonodig als breekpunt beschouwen met alle olgen van dien (werkstaking, aldus leden van de Nederlandse Sport- De resolutie is met algemene nmen aangenomen, sportjournalisten behandelden hun ktijden aan de hand van een lête. De resolutie spreekt van hrikbarende cijfers'. De regels in cao voor dagbladjournalisten over rktijden en compensatie voor over- tige werktijd functioneren niet en daarom totaal onvoldoende. Zij m niet aan bij de hedendaagse ale verworvenheden van de jour- st-werknemer, zo zeggen de sport- nalisten in hun resolutie. djfers van spurttoto twintig; warendtel lers: 474.225, bruto Inleg: 1.090.504.-. enbedrag: 461.283.19, lc. 2e, 3e prijs mie elk 115.320,80. ie prijs: 3 w!n- die elk bruto 88.440,20 ontvangen, prijs: 38 winnaars, die elk bruto 134.70 ontvangen. 3e prijs: 646 winnaars, elk per kolom 178,50 ontvangen. De nie wordt na het verstrijken van de re- etermijn woensdag 2 Januari 1974 loting toegewezen aan een van de eerste winnaars. no 16: De premie van bruto 82.052,73 n deel gevallen aan de houder van het lulier nummer 3606448. Hij ontvangt nu prijs en premie totaal bruto 82.736.93. no. 17: De premie van bruto 8.350,95 is ten deel gevallen aan de hou- van het formuliernummer M. 3363252. Hij tangt nu aan Drijs on premie totaal bruto 15.258.15. ROME (UPI) Er is wel wat meer voor nodig dan een groep boze Ara bische sjeiks die de oliekranen dichtdraait om een van de belang rijkste Italiaanse industrieën, de voetbalsport, zwaar te treffen. De Italianen zijn door de oliecrisis ge dwongen hun levensstijl te verande ren. Doen dat ook maar zijn niet massaal van plan op één punt toe te geven, hun wekelijkse portie' voet bal. De eerste autoloze zondag werd door de bestuurderen van de clubs ademloos afgewacht, maar zij kon den bij het eerste fluitsignaal van de scheidsrechter al weer opgewekt verder gaan met ademhalen. Het grote publiek laat zich niet stoppen niet door een energiecrisis en niet door sneeuw, kou en regen want dat kwam er afgelopen zondag ook nog bij. Er was een minimale teruggang in het aantal bezoekers maar dat lag al leen aan het weer dat hier en daar werkelijk al te bar was. Maar in Mi laan bijvoorbeeld, waar de derby tussen AC en Internazionale werd afgewerkt werd een toprecette ge haald: ruim een miljoen gulden. Bij na 80.000 toeschouwers brachten de centen in de geldla. Goed, in totaal kwamen er bij de eerste divisie wed strijden 43.804 toeschouwers minder dan een week eerder, maar de sci- zoenkaartliouders meegerekend wa ren er meer dan 9000 toeschouwers meer dan gerekend over dezelfde zondag van vorig jaar. In Italië heeft men er even over ge dacht om in plaats van op zondag op zaterdag tc gaan 6pelen. Dat is ech ter niet haalbaar. In Italië wordt op zaterdag normaal gewerkt en er is meer angst voor het wegblijven van publiek als de winkels open zijn, dan als de auto's in de garages moe ten blijven staan. Atemio Franchi, voorzitter van de Italiaanse bond wil de ontwikkelingen even afwach ten. Hij is iets sceptischer dan de meeste voetbalbestuurders. 'Je kunt er nog zo weinig van zeggen. Pas na twee of drie zondagen kunnen we eens goed kijken wat de gevolgen zijn voor het voetbal'. Op het eerste gezicht zijn die gevolgen in ieder geval aanmerkelijk minder ernstig dan bijvoorbeeld In Nederland waar zeer veel publiek het Iaat afweten. Inkoop en verkoop De Franse eerstedlvlsieclub FC Pa ris zou graag gebruik willen maken van de talenten van Heinz Schilcher. De Oostenrijker slaat nog onder contract bij Ajax. Maar via Schil- chers zaakwaarnemer Cor Coster (inderdaad dè Cor Coster) worden de mogelijkheden van een overgang van de Ajax-reservc verdediger naar de Franse club bestudeerd. FC Den Bosch heeft de Duitser Vol- kert Graul die twee halve scizóehen voor de Bossche club heeft gespeeld overgedaan aan de Duitse Regional- legia club SC Arminia Bielefeld. Graul die dit seizoen zes doelpunten scoorde (Vier uit strafschoppen) werd de laatste tijd niet meer in het eerste team opgesteld. Hij moet in Duitsland zijn militaire dienstplicht gaan vervullen. Arminia Bielefeld heeft daarmee In verband gemeld dat het de vroegere jeugd-internatio- nal voor een koopje heeft kunnen krijgen. In ieder geval voor minder dau de 80.00(1 gulden die FC Den Bosch in eerste instantie vroeg. In Frankrijk heeft de eerste divisicclub Nimcs overeenstemming bereikt met Independiente uit Argentinië over de transfer van de linkervleugelspe ler Mario Ruben Mendoza. Mendoza heeft al bij Nimes getraind. Bij die club speelt de Nederlander Cas Jansscns in de spits. De ex-NEC spe ler zo wordt gezegd, zou graag weer terug willen naar Nederland onder meer omdat hij ernstige taalmoei lijkheden heeft. Moore De Engelse ex-international Ian Moore moet stoppen met voetballen. Manchester Uniteds manager Tommy Docherty heeft gezegd dat zijn vleugelspeler die op de transfer markt zo een anderhalf miljoen gul den waard is, niet meer kan herstel len van een enkelblessure. Moore heeft van de artsen het advies ge kregen om met voetballen te stop pen. Dit seizoen heeft de 27-jarige Ian Moore slechts tweemaal voor Manchester United aan kunnen tre den. Daarin toonde hij de blessure nog steeds niet te boven te zijn. Moore raakte tien maanden geleden geblesseerd. Licht Dp gemeente Brussel gaat 21 mil joen franken (zo een 1,4 miljoen gulden) uitgeven om het Heysel sta dion waar op 5 mei de finale om de Europa Cup wordt gespeeld van be ter licht te voorzien. De huidige lichtmasten zijn in 1932 opgericht en voldoen niet zo best meer. In ie der geval geven ze onvoldoende licht om de opname van een voet balwedstrijd In kleur mogelijk te maken. LAUSANNE (Reuter) Lord Killanin, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft in Lausanne verklaard, dat een overweldigende meerderheid van de internationale sportfederaties graag zou zien dat het IOC de leiding neemt bij de definitie van de amateurstatus voor de Olym pische Spelen. Lord Killanin, die gedurende twee dagen gesprekken heeft gevoerd met voor zitters van 26 internationale federaties over regel 26 van het IOC-handvest, waarin wordt geregeld wie gerechtigd is op de Spelen uit te komen, ver klaarde tijdens een informele persbijeenkomst, dat er overeenstemming is bereikt op twee punten: Ten eerste: het aantal dagen dat per jaar aan training mag worden besteed, wordt niet langer beperkt tot zestig dagen. Maar regeling ervan wordt over gelaten aan de federaties. Ten tweede: Betaling voor 'werkverlet' dus een geldelijke vergoeding voor het werk, dat een sportman had kunnen verrichten als hij niet had getraind of aan wedstrijden had deelgenomen niet meer te verbieden. Stan Smith in tivee sets hansloos: 7-6, 6-3 BOSTON (AFP) Tom Okker is het eindtoernooi van de Grand Prix in Boston, waarin de beste acht van de Grand Prix toernooien van dit jaar uitkomen, uitstekend begonnen. In de hal van het Hynes Auditorium van Boston (Massachusetts) won hij in de eerste wed strijd voor groep B met 7-6, 6-3 van de Amerikaan Stan Smith. In de tweede wedstrijd voor deze groep stonden de Amerikaan Jimmy Connors en de Spanjaard Manuel Santana tegenover elkaar. Connors won met 6-3, 6-2. De Roemeen Ilie Nastase, reeds twee maal winnaar van het toernooi, leed in zijn eerste partij tegen de Ameri kaan Tom Gorman een even verras sende als duidelijke nederlaag: 6-4 6-1. Voorts had de Australiër John New- combe, die kennelijk nog in de Davis Cup-roes verkeerde, geen moeite met Wimbledonkampioen Jan Kodess (Tsj.): 6-4 6-1. Nastase, die zijn verlies niet kon ver kroppen, liet weer eens een staaltje van zijn wispelturig karakter zien en weigerde zijn overwinnaar Gorman na afloop de hand te drukken. Het pu bliek jouwde de Roemeen daarop ge nadeloos uit Tom Okker had zijn fraaie overwin ning op Stan Smith vooral te danken aan zijn sterke passeerslagen vlak langs de lijn. De Spanjaard Orantes verklaarde zijn nederlaag tegen Con nors door zijn onervarenheid met de plastic vloer. Kodess voerde ook dit excuus aan, maar de Tsjech produ ceerde bovendien een ongewoon aan tal dubbele fouten. 'Het lijkt wel of ik op deze baan niet kan versnellen', klaagde de Tsjech na zijn verlies te- een Newcombe. Uitslagen: groep A: John Newcombe (Aus)-Jan Kodess (Tsj.) 6-4 6-1, Tom Gorman (VS)-Ilie Nastase (Roem) 6-4 6-1, Groep B: Tom Okker PORT AU PRINCE Het nationale voetbalelftal van Haïti is in Port au Prince een stapje dichterbij kwalifi catie voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap gekomen door voor de voorronde van de Noord- en Midden-Amerikaanse zöne met 21 te winnen van Trinidad en Tobago. De ruststand was 11 door treffers van Sannon voor Haïti (10e minuut) en David (T en T) in de 14e minuut St. Vil zorgde vier minuten voor tijd voor het winnende doelpunt. Eerder won Haïti met 30 van de Nederlandse Antillen. Het gastland heeft nu de leiding in het kwalificatie toernooi met vier punten uit twee wed strijden voor Honduras, dat drie pun ten uit twee duels heeft 1. Haiti 2. Honduras 3. Mexico 4. Guatamala 5. Ned. AnUUen 6. Trinidad 2 2 0 0 4 5—1 2 1 1 0 3 3 2 2 0 2 0 2 1—1 10 10 1 0—0 1 0 0 1 0 0—3 2 0 0 2 0 21 Van onze sportredactie HAVANNA Het Nederlandse honk balteam dat deelneemt aan de wereld kampioenschappen in Cuba, heeft nog steeds geen wedstrijd kunnen winnen. Nu verloor de jonge, onervaren ploeg met 94 van Panama. Nederland kon niet optornen tegen het Panamese slag- geweld en maakte bovendien zes veld- fouten tegen Panama één. De innings- cijfers waren: Panama 213100110 9 Nederland 002001100 4 De ploeg van de Nederlandse Antillen verloor met 07 van Cuba. (ADVERTENTIE) 15 mm méér TIVOLI (ook in menthol) (Ned)-Stan Smith (VS) 7-6 6-3, Jim Connors (VS)-Manuel Orantes (Sp) 6- 3 6-2. Anneloes Schothorst, die samen met Nora Lautenslager was doorgedrongen tot de derde ronde van het dames enkelspel tijdens een internationaal toernooi in Brisbane, heeft daarin met 16 36 verloren van de Amerikaan se Pat Michel. De Indiase speler Singh, die Hordijk in de eerste ronde uit schakelde, verraste in de tweede ronde de Australiër Tony Roche. Singh won met 76 6—1. DEN HAAG (ANP) Froukje Jongsma, het jongste lid van de voor lopige dames-kernploeg, moet in ver band met haar gezondheidstoestand stoppen met topschaatsen. Het Friese rijdstertje, dat vorige maand 21 jaar werd, eindigde als tweede bij het we reldkampioenschap junioren in Assen. Voorts won zij vorig seizoen internati onale wedstrijden in Svratka (Tsj.sl.)< Inzeil en Oost-Berlijn. Mede door een val op de 500 meter eindigde zij bij het Nederlands kampioenschap slechts als tiende. Haar plaats in de voorlopi ge dameskernploeg zal niet door een ander worden ingenomen. Drie selectiewedstrijden zullen bepa lend zijn voor de samenstelling van de Nederlandse schaatsploeg in de landenwedstrijd tegen Noorwegen op 22 en 23 december a.s. in Heerenveen. Deze wedstrijden zullen plaatsvinden op 6 december in Amsterdam (all rounders 500 en 5000 meter, sprinters 500 en 1000 meter), op 11 december in Heerenveen (all rounders 1500 en 3000 meter, sprinters 500 en 1000 me ter) en 13 december in Deventer (all rounders 500 en 5000 meter, sprinters 500 en 1000 meter). De ploeg tegen Noorwegen zal bestaan uit zes all rounders en vier sprinters. De all rounders rijden daar een kleine vier kamp met op de eerste dag een 500 en 3000 meter en op de tweede dag de 1500 en 5000 meter. De sprinters rij den op beide dagen een 500 en een 1000 meter. Aan de wedstrijden om de Nederland se schaatskampioenschappen op 12 en 13 januari a.s. te Assen, zal worden deelgenomen door zestien allrounders, zes sprinters en twaalf dames. Naast de leden van de voorlopige kernploeg (zes allrounders, drie sprinters en ze ven dames), kunnen nog tien allroun ders, drie sprinters en vijf rijdsters zich kwalificeren via de voor-wedstrij den. Deze zijn vastgesteld voor de allroun ders op 6 december in Amsterdam, 11 december in Heerenveen. 13 december in Deventer en 2 december opnieuw in Heerenvecn. Voor de dames gelden de wedstrijden op 6 december in As sen, 9 december in Utrecht, 15 decem ber in Deventer en 18 december in Groningen. Uitgenodigd voor de selectiewedstrij den zijn: Heren: Karei te Winkel, Cees Ripperda, Peter van der Kant, Ron Nooitgedagt. Gerrit Woudenberg, Rien de Roor, Hans Langerijs, Wim Beukers. Daan Gomoer, Piet den Dun nen, Jan Heida, Hermannus Moek, Karei Draayer, Harm Kuipers, Jan Wernerpol, Lambertus Vos, Johan Wardenier. Henk Waarders, Soenar Chamid, Piet van der Zwaag, Cockis Slakhorst, Piet Mayer, Anne Lagerwey en Jan Hendrik Koops. Sprinters: Hans Westerhof. André Kraayeveld, Hans Kuenz, Hans Schouten, Koos van der Meulen. Piet de Boer, Tjibbe Hoks, Marten Hoekstra, Anne Brou wer en Jan Pasman. Dames: Annie Bijsterbosch. Sonja Paans, Ina Kui pers, Joke Visschers, Gerda Volmer, Gerda Rijneveld, Marjan van der Berg, Lida Egberts, Hanneke de Jong, Truus Dijkstra, Gerda Bos, Akke Fal- kena, Sjoke Schuurmans, Margriet Pomper, Dinekc Jetten en Jannie Smit. TIVOLI, TIVOLANG.TIVOLEKKER. VOETBAL Het toerende Russisch elftal heeft in Quito 'Ecuador) tegen de leider In de eerste divisie Naclonale met 3pO verloren. ATLETIEK De Russische dUcuswerp- ster Falna Meinik Is uitgeroepen tot de beste Russische atleten van 1973. Tweede was Xadezda Tsjisjova (kogelstoten) en derde Nadeida Kolesnlkova (400 meter). Pas daarna kwam de eerste heer: Evgeni Arzanov (800 meter). IJSHOCKEY De Poolse eerstedlvlsie club Pomorzanln uit Torun maakt van 7 december tot en met 10 december een toernoe door Nederland. BASKETBAL Punch Is uitgeschakeld In het toernooi om de Coupe Korac door In Delft met 76-74 van Snaldero (II) te wlrrnen. Punch had de eerste wedstrijd met 87-71 verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13