Vierde strook voor vrachtauto's taboe Boycot schept problemen bij (universitaire verkiezingen fcgfe i *-JRF! IMfr" Waarom gaat de krantwéfelke dag mee naar boven? Vier meter Escher in blik Personalia Oliemaatschappij gaat onze bodem 'uitwringen' Veertig honden ontdekt in huis van invalide man In de landbouw 34 miljoen schade door aprilstorm Masman: uitstel beste oplossing Treinen met kerst naar wintersport nu al volgeboekt IS ontgoocheld' Kamer voor extra Kasbah-bewoners van de sneeuw in de drup geraakt voor ziekenfonds Botlekbrug blijft brug der such ten Briels regisseert 'Gijsbrecht' in de Westerkerk Neerlands Hoop Express van Bram en Freek Compromis over wering Rijn vuil Haast met bouw van wijkcentrum in Steenvoorde Omdat men ervoor betaalt Daarom kunt u beter adverteren in de krant De krant is koning. U, TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 BINNENLAlND Lil Tweeduizend studenten in Delft van deelname uitgesloten? Ontslag gevraagd Van onze onderwijsredactie JDELFT De boycotacties van studenten tegen de collegegeldverhoging lijken misschien wat naar de Echtergrond verschoven, maar ze zijn het niet. Nog steeds worden van tijd tot tijd instituten bezet, nog pteeds zijn er groepen studenten die principieel weigeren collegegeld te betalen, zolang de Kamer de jduizend-guldenwet van De Brauw niet heeft ingetrokken. je Kamer heeft nog niet beslist over iet voorstel van de regering de dui- jnd gulden terug te brengen tot vijf- ionderd gulden. Tot die tijd zitten de iniversiteiten (en de studenten) met loeilijkheden die voortvloeien uit de joycotacties. In Delft speelt op het ogenblik de iwestie van verkiezingen voor de ho- ;eschoolraad, waar alleen ingeschre ven studenten aan mogen meedoen, itudenten die niet ingeschreven staan .n die bovendien niet een formulier billen tekenen waarbij ze verklaren dat ze examen-tentamenstudenten zijn en dus geen gebruik maken van on derwijsvoorzieningen, zijn door de Universitaire Kiesraad (een onafhan kelijk lichaam dat door de Wet Uni versitaire Bestuurshervorming is inge steld) uitgesloten van deelname aan de verkiezingen. Het gaat in Delft om ruim tweedui zend studenten die dat formulier (in gesteld door staatssecretaris Klein) niet willen tekenen; ze willen wél een formulier tekenen dat ze examen-ten- amenstudent zijn en op de hoogte zijn van de verplichting collegegeld te letalen als ze onderwijs volgen. Jat formulier vond de hogeschoolraad oldoende, maar de Universitaire Kiesraad niet. En dus ontstond een irobleem, want de verkiezingen voor de Raad worden deze maand gehou den en uitsluiting van zo'n groot deel •an de studenten zal een niet erg re- iresentatieve Raad opleveren. Er zijn tegen de beslissing van de (iesraad bezwaren gerezen. De Rotter- iamse hoogleraar Hulsman, lid van de ïogeschoolraad, vond dat het niet aanging boycotters uit te sluiten van ie verkiezingen, omdat je Nederlan ders die hun belasting niet betalen, Dok niet uitsluit van het kiesrecht. Jaartegenover werd gesteld dat je met-betalende studenten niet als stu dent kunt herkennen: iedereen kan dan wel gaan meedoen met die Raads- erkiezingen met het argument dat hij een boycottende student is. Vergadering Van een verslaggever ZUNDERT Bij de 57-jarige invalide J. M. in Zundert zijn veertig zwerfhonden gevonden. De man hield deze dieren in zijn woning, maar was niet in staat ze te verzorgen. Bijna alle beesten vertonen een slechte ge zondheid. Achtendertig honden zijn overgebracht naar het die renasiel in Breda. De twee lie velingshonden van de heer M., die beide een goede gezondheid hebben, zijn in de woning ge bleven. Volgens de rijkspolitie brachten bewoners van Zundert de zwerf honden bij de heer M. De die ren zijn weggehaald door de in specteur van de dierenbescher ming, de heer De Ridder, de rijkspolitie te Zundert en de af deling Breda van de dierenbe scherming. Van een verslaggever DEN HAAG De landbouw heeft door de aprilstorm van het vorig jaar een schade van 34 miljoen gulden op gelopen; dat komt neer op een gemid delde schade van 332 gulden per be drijf. Van de 34 miljoen gulden is twee miljoen gulden voor rekening van de verpachters gekomen en 32 miljoen ten laste van de landbouwers zelf. Tien miljoen gulden daarvan wordt gedekt door de verzekering, voor de boeren zelf blijft dus een ichadepost van 22 miljoen over. Dit heeft het Landbouw Economisch In stituut berekend. De schade aan de landbouw door de novemberstorm van ^'orig jaar was veel groter: 81 miljoen gulden. college van bestuur van de Vrije Uni versiteit nietig verklaard. De facultei ten moet?n controleren of studenten die tentamens en examens willen af leggen, wel collegegeld betaald heb ben of als speciale studenten geregi streerd staan. De universiteitsraad stemde achteraf met deze maatregel van het bestuur in. De studenten kun nen niet veel meer doen dan boos worden. De universiteitsraad is bij de WUB als een wettig vertegenwoordigend li chaam ingesteld en het college van bestuur handelt niet in- strijd-met de WUB. Ondanks het feit dat gebruik gemaakt wordt van een speciaal VU- reglement dat het boycotters extra moeilijk maakt. Want het .ministerie van onderwijs vindt dat speciale reg lement niet strijdig met de WUB. Je hogeschoolraad zal vandaag een ;xtra vergadering beleggen om over dit probleem te praten. Het is niet nogelijk om tegen de beslissing van de universitaire kiesraad in beroep te aan. Als de hogeschoolraad deson- anks beslist boycotters mee te laten temmen, bestaat er een goede kans lat de verkiezingen onwettig ver jaard worden en daar schiet ook nie- nand mee op. Sen andere mogelijkheid is de verkie- ingen uit te stellen. PvdA-kamerlid klasman vindt dat dit de beste oplos sing is. 'Als je met die verkiezingen pacht tot de Kamer de collegegeld- iwestie heeft behandeld, is de situatie raarschijnlijk veel duidelijker. Het astige is dat de Wet Universitaire lestuurshervorming (de WUB) werd ngesteld toen er van boycotters nog ;een sprake was. Een student wordt n die wet omschreven als iemand die ngeschreven staat'. Dat er verschillende categorieën inge- chreven studenten bestaan, is nu een irobleem en was in 1970 nog niet aan Ie orde. Maar de WUB nu op dat tunt te veranderen, lijkt me niet zo'n ;oede oplossing. De wet moet in 1976 ïelemaal opnieuw ter sprake komen n tot die tijd moet je zo weinig mo- elijk wijzigen. Ga je wel veranderen, in zet je ook de deur open voor nensen die de WUB willen terug- •aaien en daar zou ik niet veel voor oelen'. klasman vindt overigens de vergelij king van prof. Hulsman van boycot- ers met Nederlanders die geen belas ing betalen, niet opgaan. 'Je kunt rel zeggen dat het er niet toe doet 'oor de verkiezingen of een student Mr. J. W. Masman: wachten goed of slecht studeert, als maar vast staat dat hij student is. Dan gaat de vergelijking met 'gewone' verkiezin gen wel op: daaraan doe je mee als je Nederlander bent, ongeacht of je wel of niet belasting betaalt, maar dat staatsburgerschap staat dan niet ter discussie'. Ook de VU Evenals in Delft, stoten ook VU-boy- cotters hun hoofd aan de WUB. Een beslissing van enkele faculteiten om geen controle op collegegeldbetalers uit te oefenen totdat >de zaak in de Kamer behandeld is, werd door het Van een verslaggever UTRECHT De normale D-treinen en de zogenaamde reisbureautreinen dié van 20 tot en met 23 december naar Oostenrijk en Zwitserland rij den, zijn nu al volgeboekt. Ia de tien reisbureautreinen zijn alle^ zevendui zend plaatsen aan wintersporters ver kocht. De normale D-treinen naar Oostenrijk en Zwitserland rijden op 21 en 22 de cember met maximale versterking; twee treinen naar. Zwitserland tellen zelfs vijftien rijtuigen. Voorts moes ten drie extra treinen worden inge- schakeld naar Oostenrijk, Zwitserland VPrmiOriflO* 0TATIQ en Frankrijk. Naar Parijs gaan dit 'ClHUglllg jaar alleen reeds met de FTS, de toe ristische Organisatie van: de Franse spoorwegen, 2700 Nederlanders. DEN HAAG Brigade-generaal W. A. F. A. Clumpkens, commandant van 43e pantserbrigade, heeft minister Vredeling van Defensie gisteren schriftelijk ontslag gevraagd uit de militaire dienst. Als grond voor ont slag noemt hij de artikelen in de Wet bevordering en ontslag beroepsperso- neel, waarin is bepaald dat aan een opperofficier eervol ontslag kan wor den verleend indien het belang van de dienst dit noodzakelijk maakt. De minister van defensie beraadt zich over de mededeling van generaal Clumpkens. De minister heeft hem op 27 november meegedeeld dat generaal- majoor Van der Slikke zal worden voorgedragen voor benoeming tot chef van de generale staf en dat Clump kens benoemd zou worden tot voorzit ter van een in te stellen stuurgroep diensttijd verkorting. Hierdoor is deze in hoge maie ontgoocheld. Generaal Clumpkens vindt, dat het plan voor diensttijdverkorting dat lui tenant-generaal Meijnderts-en hij heb-- ben ingediend, zodanig ingrijpend is dat het slechts kan worden gereali seerd onder krachtige en deskundige leiding met voldoende gezag om door de volgens hem ongetwijfeld opko mende weerstanden te kunnen heen- breken. Verwezenlijking van het plan ziet generaal Clumpkens niet met ver trouwen tegemoet, gezien de persoon van de nieuwe chef van de generale staf en het karakter van de hemzelf toegedachte functie. Deze constructie acht hij niet in het belang van de dienst. Tenslotte zegt generaal Clump kens de laatste jaren voortdurend on der mentale druk te hdbben moeteh leven, omdat, 'zijn meestentijds in vrije tijd gerealiseerde studies ten be hoeve van de landmacht nagenoeg steeds door de top van de landmacht werden bdanl woord met verdachtma king en twijfel aan zijn loyaliteit'. Ge neraal Clumpkens heeft zijn ontslag aanvrage in beraad genomen, na het ontslag van generaal F. Meijnderts. Clumpkens werd in legerkringen 'de kroonprins van Meijnderts' genoemd en heeft een groot deel van diens plannen uitgevoerd. crp Fragment van de vier meter lange metamorphose van Escher. Voordracht: De Tweede Kamer heeft professor mr. K, Wiersma, oucl-staals- secretaris van justitie en hoogleraar aan de RU te Leiden, als nummer een geplaatst op de voordracht voor de benoeming, door de kroon, van raads heer in de Hoge Raad. Verder kwamen op de voordracht mr. L. J. M. Reynders, raadsheer in het hof te Leeuwarden, en professor mr. W. L. Haardt, hoogleraar aan de RU te Leiden. Grootkruis Mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, is door H. M. de Koningin bij bevordering benoemd tot grootkruis in de orde van Qranje- Nassau. De opvolger van mr. Langemeijer mr. M. S. van Oosten, is gisteren als pro cureur-generaal bij de Hoge Raad geïnstalleerd. Kamerlid De heer A. J. Evenhuis te Meppel (bijna, 32) heeft besloten zijn benoeming tot jid van de Tweede Kamer (VVD-fractie, opvolger van mr. W. J. Geertsema, die commissaris van de Koningin Gelderland geworden is) aan te nemen. De heer Evenhuis is waarnemend adjunct-directeur van de pedagogische academie in Meppel, leraar geschiedenis, lid van de provin ciale staten van Drente en hoofdbe stuurslid van de WD. HENGELO Een groot aantal bewo ners van het in Hengelo neergezette experimentele Kasbah-complex kampt met lekkage. Ongeveer twintig ge zinnen hebben bij de Stichting tot Be^ heer en Exploitatie van Woningep een klacht ingediend. Bij een onder zoek is komen vast te staan dat de lekkage is ontstaan doordat jacht: sneeuw, die onder de daken was ge^ waaid, is gaan doooien en via niet ge* heel waterdichte verbindingen de wo ningen binnendrong. 'Een calamiteit', zei een gemeentelijk functionaris, die overigens meent dat zoiets ook bij traditionele bouw kan voorkomen. Consequentie van een en ander is wel dat het gehele kasbah- complex (architect: Pieter Blom uit Monnikendam) op dit punt aan een onderzoek zal moeten worden onder worpen. Mogelijk is het euvel vrij eenvoudig te verhelpen, bijvoorbeeld door de ontstane openingen dicht te spuiten. Hoe groot de schade is kon men ons nog niet meedelen. Men stond op het standpunt dat een en ander nog tot de bouwkosten behoort. Men zal er contact over op nemen met het minis terie van Volkshuisvesting. Verwacht wordt dat de gedupeerde bewoners, dié de afgelopen dagen ijverig met emmers, teiltjes en potjes hebben gesleept, maar desondanks schade leden aan vloerbedekking, meubels eqz., oók jvel een rekening bij de Woning' Stichting Hengelo zul len indienen. DEN HAAG De Tweede Kamer gaat in grote meerderheid akkoord met de verhoging van de loongrens voor het ziekenfonds tot 23.000 gulden en met het voorstel deze grens voor taan te bepalen alleen aan de hand van de loonstijging. Volgens het nu gebruikelijke systeem is de loongrens gekoppeld en aan de prijsstijging en aan de loonstijging. Het nadeel van dit systeem is, dat het aantal verplicht verzekerden naar ver houding afneemt, omdat de lonen sneller plegen te stijgen dan de prij zen. Het is zelfs mogelijk, dat de loon grens verder wordt opgetrokken tót 23.200 gulden wanneer het araende ment - Dolman (PvdA) ^vordt aange komen. De heer Tilanus (CHU) deel de mee, dat een deel van de fracties van KIT, ARP en CHU, voor het amendement zal stemmen. Ook DS'70 zal voor het voorstel-Dolman stemmen Het effeet van het amendement en van het voorstel van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en Mer- tens (sociale zaken) is, dat in het to taal 10.000 werknemers méér onder het ziekenfonds zullen vallen dan wanneer er geen extra verhoging van de loongrens zal worden doorgevoerd en deze volgens het oude systeem 22.850 gulden zou worden. Een nadeel van de extra verhoging van de loongrens is, dat minder alleen staanden kunnen overgaan naar de voor hen altijd goedkopere particulie re verzekering. Voor gehuwden met kinderen geldt dit voordeel niet. De heer Tilanus vooeg de aandacht voor deze alleenstaanden, ook omdat de be windslieden een verband hadden ge legd tussen hun voorstel en de alge mene volksverzekering, die op komst is. Bij de invoering van deze volksver zekering, zei de heer Tilanus namens de KVP, ARP en CHU zouden de al leenstaanden voor een premie-reductie in aanmerking moeten komen. Vol gende week zal de Kamer over de voorstellen stemmen. ROTTERDAM De koek is voorlo pig op: aan de Botlekbrug valt, nu de vierde rijstrook is geopend, niets meer te verbeteren. Het wachten is nu op het sein van de regering, dat er aan de Botlektunnel kan worden begon nen. Dat hangt, zoals wethouder Po lak (verkeer en openbare werken) woensdagochtend ten overstaan van Sinterklaas zei ter gelegenheid van de officiële opening van. die vierde rij strook, helemaal af van de minister van financiën.' Want zowel dienst ambtgenoot van verkeer en water staat als het bestuur van Rijnmond willen zo spoedig mogelijk naar een Botlektunnel. En vanzelfsprekend is dat ook de wens van Rotterdam. Wethouder Polak schetste aan de hand van het grapje over de man, die een nieuw confectiepak kocht en door de goede raad van zijn vrienden ten slotte krom en scheef liep om dat pak maar goed te laten zitten. 'Op dezelfde manier kan ik van de Botlekbrug zeggen: wat een nare ver binding is dat nog steeds. Maar wat iigt-ie er keurig bij!' Directeur ir G. Plantema van gemeen tewerken sprak over de geschiedenis van de Botlekbrug die twintig jaar geleden door burgemeester Van Wal- sum werd geopend en hij vertelde, hoe de pas geopende vierde rijstrook een elektronische 'sluis' tegen vracht wagens heeft, omdat die te zwaar zijn voor dit vroegere fietspad. De hele zaak kwam in een jaar klaa^verleden jaar viel de beslissing na een initia tief van .da deelgemeenteraad Hoog vliet, in april 1973 werd met het werk begonnen. Dit initiatief maakte, dat Sinterklaas de schaar, waarmee het lint moest worden doorgeknipt, over handigde aan ir Ph. F. Spoor van de deelgemeenteraad Hoogvliet De heer Spoor sloot zich aan bij de mening van de heer Polak, dat de Botlekbrug de 'brug dér zuchten' blijft: al een ïaar geleden besliste de door G. Kruis DEN HAAG De moderne poster, hoe populair ook vooral bij de jongeren, heeft haar oudere, wat sjiekere zuster, de reproductie, nog lang niet verdrongen. Dat zal wel een gevolg zijn van het feit, dat de oude slogan 'een goede reproductie is beter dan een slecht schilderij' nog steeds als een waarheid ervaren wordt. Gezien de enorme tech nische prestaties op dat gebied, kun je daar wel inkomen. Daar staat natuurlijk wèl tegenover, dat het 'slecht' of 'goed' vinden van schilderijen, van kunst in het alge meen, een uitermate persoonlijke zaak is. Daarenboven wil niemand een re productie (zelfs geen goede) hebben van een schilderij, dat hem niet aan staat, dat hij dus slecht vindt. Zo ge zien blijft de reproductie van het door hem bewonderde (goede)' schil derij toch altijd maar een pover ver vangingsmiddel: een goed schilderij is beter (maar ook verschrikkelijk veel duurder) dan de beste reproductie, 't Zou uiteraard ondoenlijk zijn om aan iedere reproductie, die verschijnt, in deze rubriek aandacht te besteden. Een uitzondering ditmaal, omdat de laatste uitgave van 'Reprinter, Hat- tem/Holland' de uitgeverij, die al een twintigtal reproducties van grafiek van de wereldberoemde graficus M. C. Escher het. licht deed zien, deze col lectie heeft uitgebreid met diens houtsnede 'Metamorphose'. Het is een soort .'beeldverhaal', een verhaal van gedaantenverwisselingen. Uit het woord 'Metamorphose' ont staan langzamerhand zwarte en witte vierkanten, die op den duur dieren vormen worden en dan weer overgaan in de cellen van een honingraat waar uit bijen komen, die vissen worden en blaadjes,, en kubussen, huizen, een stad, met een poort, de toren van een schaakspel en zo terug naar het uit gangspunt, het woord metamorphose. Voor Hagenaars, die nu en dan het hoofdpostkantoor bezoeken is dit een bekend verhaal: 't is er vergroot tot een 42 meter lange muurschildering. De originele houtsnede was vier me ter lang en twintig centimeter hoog. Die maten zijn aangehouden voor de ze reproductie. Een buitengewoon interessante prent waar je niet op uitgekeken raakt (uit stekend, in zwart en wit en twee kleuren, gedrukt door Van Dooren, Vlaardingen) die voor 25 te koop is, origineel verpakt in een bus met het ronde zelfportretje van Eschev uit 1943 op het deksel. AMSTERDAM VondeLs Gijsbrecht van Amstel zal op 1 januari weer worden opgevoerd in Amsterdam. Dit maal in de Westerkerk door een ama teurgezelschap van oud-studenter on der regie van Carel Briels. Zeven van de medewerkenden zijn dezelfden die het stuk 28 jaar geleden (1950) ook onder Briels speelden. Er is één rol die door een beroepsacteur wordt ge- Bram Vermeulen, de jonge cabaretiers van Gasteren is geëngageerd. De Gijs brecht wordt gespeeld door de 68-jari- ge mr. Josef C. S. Nijenbrandering de Boer. Er komen drie voorstellingen: op oudejaarsdag een generale repeti tie voor scholieren, en verder op 1 en 2 januari voorstellingen waarvoor men voor dertig gulden per stuk kaar ten kan kopen bij Elzeviers Magazine. AMSTERDAM Freek de Jonge en Bram Vermeulen, de jonge cabaretiers van de succesvolle Neerlands Hoop- programma's, gaan nu optreden met drie musici onder de naam Neerlands Hoop Express. De musici zijn: Thé Lau, een gitarist van de jongste lich ting, Jan de Hont, een van de Neder landse pop-artiesten van het eerste uur, en drummer Harry Heren die o.m. deel uitmaakte van de Lords. Bram en Freek blijven de bekende rollen vervullen: Bram als bespeler van de elektrische piano en de acht- snarige gitaar, en Freek als all-round voordrachtskunstenaar. De première is op 28 december in het Tuschinsky Theater in Amsterdam. Daarna volgt een toernee van drie maanden door Nederland en Vlaanderen met een 70- tal voorstellingen. In december ver schijnt er een single met twee num mers uit het nieuwe programma (Quo vadis en Gooi een kwartje in de Juke box) en in het voorjaar zal de nieuwe groep op een LP uitgebreid te horen zijn. BONN De ministers van de Rijn- oeverstaten zijn op hun tweede confe rentie overeengekomen dat het pro bleem van het Franse afvalzout op de derde conferentie, eind volgend jaar, uit de weg moet zijn geruimd. De mi nisters zullen dan een definitieve be slissing nemen. De Fransen zullen in de zomer van 1974 de betreffende studie hebben af gerond, die zij volgens eerdere af spraak nu al klaar hadden moeten hebben. Wat de chemische verontreiniging be- RIJSWIJK Het Rijswijkse gemeen tebestuur wil haast maken met de bouw van een wijkcentrum in Steen voorde II. Dit om de rijkssubsidie van een miljoen gulden nog ten laste van het boekjaar 1973 te kunnen brengen. B. en W. willen overigens de bouw en het beheer van het wijkcentrum, de bibliotheek en het gezondheidscen trum van elkaar loskoppelen. Dat be tekent dat de bewoners zich nu uit sluitend kunnen bezighouden met de plannen voor het eigenlijke wijkcen trum, terwijl de bouw van de biblio theek en het gezondheidscentrum door de besivren van de bibliotheek en de kruisverenigingen voorbereid moet worden. De architect van het plan heeft nu nieuwe schetsen ge maakt, waarbij de eisen van de wijk bewoners het uitgangspunt waren. Het plan :s zodanig ontworpen, dat er later een bibliotheek en een gezond heidscentrum bijgebouwd kunnen worden. De kosten van het wijkcen trum gaan ruim 1,5 miljoen bedragen. Met de bibliotheek en het gezond heidscentrum erbij gaat dat meer dan 2,2 miljoen kosten. treft is op de conferentie een compro mis bereikt. Het houdt in dat de toe passing van de zwarte, grijze en beige lijsten (met afvalstoffen die niet, res pectievelijk onder beperkende bepa lingen, mogen worden geloosd) 'glo baal' wordt aanvaard. De precieze uit werking wordt vastgelegd in een ver drag, waarvan het ontwerp voor de volgende conferentie gereed moet zijn. Op het punt van de thermische be lasting met koelwater van elektrici teitscentrales en industrie, zijn sinds de voorgaande ministersconferentie geen veranderingen in de besluiten gekomen. Dat betekent, dat nog steeds de drie in aanbouw zijnde centrales, twee Duitse en een Franse, de tempe ratuur van het water met niet meer dan twee graden zullen mogen ver hogen. Hoe daarvoor precies gezorgd moet worden, moet de Internationale Rijn commissie uiterlijk in mei 1974 heb ben uitgerekend. Zij zal er tevens op moeten toezien dat de Rijn niet ver der wordt opgewarmd. Rotterdamse raad dat de tunnel er zou komen. Men is nog even ver als toen! De heer Spoor bepleitte verder spoe dige aanleg van de Zoomtunnel en een betere fasering van de verkeerslichten op de toeleidingswegen naar de Bot lekbrug. Aan die fasering is inmiddels al heel wat verbeterd, óók al op. initia tief van het Hoogvlietse deelgemeente- bestuur. Nog één wens: aansluiting van Hoogvliet op het rijkswegennet via doorgetrokken Aveling. ASSEN De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) gaat de komende maanden de Nederlandse bodem 'uitwringen'. Alle olieputten, die waren stil gelegd omdat zij niet rendabel meer waren, zullen nog eens worden onderzocht. Het zal volgens de NAM dan mogelijk zijn de jaarproduktie van 1,6 miljoen ton één tot twee procent te verhogen. Deze rond 30.000 ton extra produktie is meegenomen, maar veel is het niet: ééntiende deel van een mammoettanker. De tot dusverre afgestoten putten, die door de gestegen olieprijzen nu wellicht toch de moeite van het exploreren waard zijn, liggen in Oost-Nederland bij Schoonebeek en Zweelo, in West-Nederland bij Wassenaar, IJsselmonde, De Lier, Berkel, Delft, Moerkapelle en Zoetermeer. De gehele Nederlandse bodem is onderzocht op het voorkomen van aardolie. Bij de huidige stand van de techniek kan worden gesteld, dat Nederland is 'afgeroomd', aldus de NAM. De NAM is het gemeenschappelijk eigendom van de Shell en de Esso (ieder de helft). I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11