Gesprek Israël Egypte niet hervat ZAMBIANEN MOGEN UIT KAOENDA KAOENDA Parijs wantrouwt vredelievendheid van Sowjet-Unie Pionier scheert zonder schade langs Jupiter Amerikaanse marine in Rode Zee Noordvietnamezen lanceren ilgrote aanval in 't zuiden Wachten op de trein Granaat ontploft in Jeruzalem K8 •16.2 30 19.5 18.23 38.3 183 UROUiW/JOTiWrET VQEgNiaOAG 5 DECEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 TEL AVIV, CAIRO, DAMASCUS (UPI, AP, Reuter) Niets wees er dinsdag op, dat Egypte en Israël de afgebroken onderhandelingen over nieuwe bestandslijnen vandaag nog zullen hervatten. Maar de Amerikaanse onderminister Kenneth Rush liet zich opnieuw optimistisch uit over de vredes- kansen in het Midden-Oosten. Volgens Egyptische kranten heeft de commandant van de VN-troepen in het Midden-Oosten, generaal Siilasvuo, beide partijen voorgesteld om vandaag de gesprekken bij kilometerpaal 101 weer te beginnen. Daarop was gistera vond nog geen officieel Egyptisch ant woord bekend. Officieuze bronnen vertelden, dat Egypte er weinig voor voelt om weer te gaan praten zo lang Israël niet duidelijk gemaakt heeft be langrijke concessies te willen doen. In Cairo wordt het onwaarschijnlijk ge acht, dat Egypte en Israël nog tot een vergelijk zouden kunnen komen over de nieuwe bestandslijnen, voor het begin van de reis van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Volgens Israëlische dagbladen zou Israël er voor voelen om de kwestie van de bestandslijnen op de vredesconferentie in Geneve te regelen. De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban had gisteren een gesprek met de Amerikaanse on derminister Kenneth Rush. De Ameri kaan liet zich na afloop weer optimis tisch uit over de vredeskansen in het Midden-Oosten. Volgens hem zal de vredesconferentie in Geneve nog deze maand kunnen beginnen. Wel zal de conferentie veel tijd vragen. 'Ik ge loof, dat alle partijen zich na een zorgvuldige schatting, realiseren, dat iedereen beter af is met een duurza me vrede, d^n met de conflictsituatie, die voorheen bestond,' aldus Rush, die gisteren weer naar Washington vertrok. Volgens de Israëlische pers heeft Rush de regering van Israël willen uitleggen waarom de VS niet bang zijn dat Egypte de strijd zal hervat ten. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Ismail Fahmi had gis teren weer een gesprek met de Ame rikaanse ambassadeur Hermann Eilts. Het Amerikaanse minister van buiten landse zaken bevestigde gisteren offi cieel, dat Henry Kissinger van 13 tot 17 december in het Midden-Oosten zal zijn. Hij bezoekt dan de volgende lan den: Egypte, Saoedie-Arabië, Jordanië, Syrië, Libanon en Israël. Het gezaghebbende Egyptische dag- SAIGON (AP, Reuter) De strijd in Zuid-Vietnam wordt sinds gis teren hevig gevochten, nadat Noordvietnamese troepen in het Cen trale Hoogland een grote aanval hebben ondernomen. Voor het eerst sinds het bestand in januari van kracht werd, wordt een districts hoofdstad aangevallen. Noord- en Zuidvietnamese troepen voerden hevige gevechten langs een belangrijke aanvoerroute in het lage gedeelte van het Centrale Hoogland van Zuid-Vietnam. Volgens militaire woordvoerders in Saigon heeft een grote Noordvietnamese strijdkracht, ondersteund door tanks en zware ar tillerie, elf verschillende aanvallen uitgevoerd langs een 45 kilometer lang front, dat loopt van Dak Song naar het zuiden naar de districts hoofdstad Kien Doec. Het lot van Kien Doec, in de buurt van de grens met Cambodja (145 km ten noordoosten van Saigon) schetfn tegen het vallen van de avond onze ker. Noordvietnamese en regerings troepen voerden man tot man ge vechten in de straten van de stad. In het duister duurden de gevechten voort. Een derde van de bevolking van Kien Doec is weggevlucht naar de provinciale hoofdstad Gia Nghia. De rest zou zich bevinden op de weg tus sen de twee steden. LUCHTOORLOG De berichten over de sterkte van de Noordvietnamese' troepen lopen uit een. Het ene spreekt over een volle dige Noordvietnamese divisie van on geveer 10.000 man, het andere van een troepenmacht van 5.000 man en een squadron van zestig tanks. Slechts een vijfde van de tanks was volgens waarnemers ingezet. In Saigon wordt aangenomen dat de aanval de inlei ding van een groot offensief is. Zuid- Vietnam heeft de luchtoorlog opge voerd tot het hoogste peil sinds het begin van het bestand. Uit vergelding voor aanvallen van de Viet Cong op brandstofvoorraden, bestookten hon derden Zuidvietnamese vliegtuigen gisteren stellingen van de Viet Cong en van de noordelijken. blad Al Achram heeft gisteren gepro testeerd tegen de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogsschepen in de buurt van de straat Bab-el-Mandab, de ingang van de Rode Zee. Inmiddels heeft het Iraakse persbureau gemeld, dat twee Amerikaanse schepen de Ro de Zee zijn binnen gevaren. De sche pen maken deel uit van de Ameri kaanse zevende vloot. Het dagblad Al Aachram noemt de aanwezigheid van deze marine-eenheid in de buurt van Bab el-Mandab 'een provocatie voor de bevolking van dat gebied en een bedreiging voor hun veiligheid.' Eer der deze week protesteerde de rege ring van Zuid-Jemen tegen de bewe gingen van de VS-marine in de buurt van de Rode Zee. Zuid-Jemen, dat aan de mond van de Rode Zee ligt. klaag de bij de Verenigde Naties en de Ara bische Liga. Syrië heeft in de oktober-oorlog 1,8 miljard dollar materiële schade gele den, zo maakte de minister van econo mie Mahammed Imadi in een vraagge sprek bekend. Hij vertelde, dat Israë lische vliegtuigen en schepen olieraf finaderijen en -opslagplaatsen en twee krachtcentrales hadden vernietigd. Volgens Imadi had de laatste oorlog met Israël aangetoond, dat de Arabi sche samenwerking op economisch ge bied moet worden versterkt. Als voor beeld noemde hij het opbouwen van een electriciteitsnet, dat zich uitstrekt 'van Syrië tot Saoedi-Arabië en van Irak tot Marokko.' De Syrische minis ter vond, dat de Arabische landen niet alleen van hun olie. maar ook van hun enorme tegoeden bij buiten landse banken gebruik kunnen maken bij hun strijd. Volgens het Libanese dagblad An Na- har heeft de Arabische topconferentie in Algiers besloten, dat de Palestijnse bevrijdingsbeweging alle steun zal krijgen, wat voor uitleg ze ook zal ge ven aan 'de rechten van het Palestijn se volk'. Het Libanese dagblad zegt. dat dit is vastgelegd in geheime be sluiten van de topconferentie. Totnu- toe heeft de Palestijnse organisatie al tijd aangedrongen op vestiging van een staat op het gehele grondgebied van Palestina. Volgens een ander Libanees perscommentaar is duidelijk, dat het Arabisch doel op langere termijn ver der gaat dan de eisen, die in de offi ciële resoluties van Algiers zijn vast gelegd. De economische raad van de Arabi sche Liga vergaderde gisteren in Egypte. De secretaris-generaal van de liga waarschuwde de openbare verga dering, dat 'de strijd tegen Israël nog maar pas is begonnen.' PARIJS (Reuter) Een rapport van Franse geheime agenten in lan den van het Warschau Pact, waarin staat dat de Sowjet-Unie en zijn bondgenoten hun militaire potentieel bezig zijn te vergroten ligt ten grondslag aan de recente verkoeling in de Frans-Russische betrek kingen. Dit heeft het rechtse Franse dagblad L'Aurore gisteren ge meld. Japanse forensen drommen het station van een particuliere spoor wegmaatschappij op, nadat leden van de Japanse vakbond voor spoor wegpersoneel gisteren een dag in staking waren gegaan. De staking veroorzaakte een geweldige chaos bij het vervoer. MOUNTAIN VIEW, Californië (Reuter, UPI) De eerste ver kenning van de planeet Jupiter door een ruimtevaartuig is een vol ledig succes geworden. Om elf minuten over drie gistermorgen werd uit de signalen die op liet grondstation werden ontvangen duidelijk, dat de Pionier 10 liet gekaald had, zij het op het nipper tje. De enthousiaste deskundigen in Cali- fornië beschreven dit als 'de belang rijkste gebeurtenis in de astronomie sinds Galilei in 1610 met zijn tele scoop de vier helderste manen van Jupiter waarnam.' De Pionier 10 heeft foto's gemaakt op een afstand van 130.000 kilometer van de planeet en vanuit een hoek waaronder wij hem van hier nooit kunnen zien. Verder werden gegevens verzameld over mag netische velden en stralingsgordels. Die laatste waren bovendien reden voor bezorgdheid. Zij zijn aanzienlijk intenser dan die rond de aarde, en zouden de elektronische apparatuur hebben kunnen storen of beschadigen. De gisteren gemeten waarden bleken de helft te zijn van het ergste waarop de Pionier technisch was voorbereid. En gegeven de gigantische onzekerhe den was dat inderdaad op het nipper tje. Het grote principiële belang van de Ju- piter-verkenning is dat hiermee het zonnestelsel wat meer in zijn juiste verhoudingen kan worden beschouwd. .Tot nog toe weten we erg veel van de aarde, vrij wat van de maan en een beetje van de planeten, die 'in onze buurt' om de zon cirkelen: Venus :n de binnenbaan en Mars in de buiten- .baan. De andere planeten vooral Jupi ter en Saturnus, zijn aanzienlijk gro ter en verder weg. (De inhoud van Jupiter is duizend maal die van de aarde). Gegevens over Jupiter beteke nen dan ook dat we nu de hoofdza ken van het platenetenstelsel kunnen bekijken, in plaats van de kleine brokjes die toevallig in de buurt wa ren. Jupiter is ook om een andere reden belangrijk: voor verkenningstochten naar nog verder weg cirkelende plane ten kan gebruik worden gemaakt van de extra snelheid die een 'zwiep' door het zwaartekrachtsveld van de ge streepte planeet oplevert. Voorwaarde daarvoor is dat de bocht vrij dicht langs Jupiter genomen wordt, en de beperkende voorwaarde daarvoor zijn weer de stralingsgordels. De ongeha vende passage van Pionier 10 heeft dus de weg naar het buitengebied van ons zonnestelsel voor de toekomst opengelegd. Volgens L'Aurore had de Franse rege ring haar inlichtingendienst opgedra gen te onderzoeken of de Sowjet-Unie werkelijk een bestendige vrede in Eu ropa wenst. De geheime agenten, al dus L'Aurore, ontdekten dat 'bijna overal in het Oosten' aanwijzingen waren van militarisering en groot scheepse versterking van de strijd krachten. In het rapport zou staan dat de troe pen van het Warschau Pact hun aan tal tanks in de afgelopen drie jaar met 8700 hadden vergroot. Er waren drie luchtbrigades bijgekomen en ra ketten met een bereik van 4000 kilo meter waren opgesteld in de bergen van de Oeral en bleken 'rechtstreeks op Europa gericht' te zijn. L'Aurore heeft bericht dat Franse functionaris sen de inhoud van het rapport heb ben bekendgemaakt aan de EEG-part- ners. Frankrijk heeft de NAVO-inlichtin- gendienst nog een ander rapport ge stuurd van de Franse militaire waar nemers in het Midden-Oosten, dat tij dens de oktober-oorlog is opgesteld. L'Aurore schrijft dat in dit rapport staat dat als de landen van het War schau Pact een conventionele oorlog tegen West-Europa zouden beginnen, met wapens zoals de mobiele SAM-6 anti-luchtdoelrakettdn. 'Europa daar niet tegen bestand zou zijn en snel verslagen zou worden'. Volgens L'Au rore hebben Franse experts opgeroe pen tot een volledige herziening van het westerse defensie-systeem om West-Europa tegen een mogelijke aan val van het Warschau Pact te bescher men. 'Socialistische Unie' In weer een ander rapport, aldus L'Aurore. hebben in Oost-Europa gé- stationeerde Franse agenten gewaar schuwd dat de Snwiet-Unie de landen van het Warschau Pact en ook Joego slavië heeft voorgesteld voor 1980 een 'soort politieke unie, den federatie van de communistische staten' te vor men. In het rapport wordt gezegd dat dit zou betekenen dat de nationale identiteit 'zal vervagen' van landen als Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije en andere landen van het Pact van Warschau en dat zij zullen kunnen versmelten in een uitgestrekte 'Socia listische Unie'. Joegoslavië was hierover afgelopen voorjaar door het Kremlin /benaderd maar Tito was er niet op ingegaan, al dus L'Aurore. Ook de inhoud van dit geheime rapport is aan de EEG-part- r.ers bekendgemaakt, aldus het Franse dagblad. In de VS zijn deze week details be kend geworden van hdt Amerikaanse nucleaire verdedigingssysteem voor West-Europa. Informatie hierover stond in een zwaar gecensureerd rap port over de betrekkingen tussen de VS en de NAVO. dat is opgesteld door de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen. Uit de gege vens blijkt dat vliegtuigen van de Westduitse luchtmacht en van andere Westeuropese NAVO-landen zijn voor zien van nucleaire wapens, die elk on der controle staan van één enkele Amerikaanse bewaker, aldus zegslie den van de Amerikaanse sdnaat. 'Buitenlandse vliegtuigen behoren tot de toestellen die zijn ingeschakeld bij het 'snelle reactie alarm' (Q. R. A.). Zij zijn geladen met Amerikaanse nu cleaire wapens en staan klaar om on middellijk te worden afgeschoten', zo staat in het Senaatsrapport Kernkoppen Het rapport meldt dat in decertiber 1966 reeds 7000 Amerikaanse kernkop pen in West-Europa aanwezig waren. Op 31 juli waren kernwapens opgesla gen in 'meer dan 100 speciale muni tieopslagplaatsen' in Westeuropese landen, aldus het rapport. Ongeveeer een ddrde deel van de opslagplaatsen was bestemd voor wapens van de Amerikaanse strijdkrachten en de rest voor wapens van de andere NAVO- partners. Al deze wapens stonden ech ter onder controle van de VS, met de Amerikaanse president aan de nucle aire drukknop, behalve Engeland, waar de Britse premier de vinger aan de atoomtrekker houdt voor zover het de Britse kernwapens betreft. JERUZALEM (AFP. Reuter? Bij de toegang tot de oude stad van Jeru zalem is dinsdag omstreeks twaalf uur een granaat ontploft. Meer dan twin tig mensen liepen verwondingen op. Twee werden ernstig gewond. Er ont stond kort na de ontploffing paniek. Over het onderzoek van de politie is nog niets bekend gemaakt. In noordelijk Israël zijn in de nacht van maandag op dinsdag enkele ne derzettingen vanuit Libanon bescho ten. Daarbij zou niemand gewond zijn geraakt. De Israëli's hebben het vuur beantwoord. Aan het Syrisch front bleef het gisteren, na drie dagen van gewelduitbarstingen, rustig. Er waren enkele bestandsschendingen zonder betekenis. Aan het front met Egypte waren verscheidene schietpartijen van korte duur. Eén Israëlische soldaat werd gewond. ill Tc 27 15.15 25 21.05 en LOESAKA (ANP, Reuter) Zambia gaat vandaag naar de stembus voor de eerste algeme ne verkiezingen sinds het land een jaar geleden afscheid nam van het op Britse leest geschoei de parlementaire stelsel en overschakelde op de een-partij- staat. De proclamatie van de regerende partij UNIF (United National Inde- pendance Party) tot eenheidspartij is formeel geen inzet van de verkie zingen. Maar de verkiezingsuitslag zal toch een belangrijke graadmeter zijn waaruit blijkt of deze ingreep de steun van het volk heeft. Behalve een nieuw parlement moet vandaag ook de president worden gekozen. Voor het presidentschap is de huidige president, Kenneth Ka oenda, de enige kandidaat. Voor de parlementszetels zijn in de 125 kies districten maximaal drie kandidaten gesteld. Die kandidaten zijn geselec teerd in de voorverkiezingen die eerder deze maand binnen de UNIP zijn gehouden. De verkiezingscampagne is tot dus ver rustig verlopen, enkele plaatse lijke incidenten daargelaten. 'In de zuidelijke plaats Livingstone zijn de gemoederen verhit door ruzies tus sen de Lozi en de Tonga-stam, hoe wel de plaatselijke kandidaten de bevolking op het hart drukten niet te stemmen op basis van stam-lid- maatschap. In het koper-bekken, het economische hart van Zambia, zijn hier en daar aanplakbiljetten met de afbeelding van dr. Kaoenda afge scheurd. Kaoenda Voert geen speciale verkie zingscampagne met redevoeringen, maar hij maakt wel een reis door het land. Zijn partij heeft wel ge zorgd voor een lawine van affiches, hemden, petten en stickers met het opschrift 'stem op K.K.'. Het partij kader doet alle moeite om een grote opkomst aan te moedigen. Kaoenda moet meer dan vijftig pro cent van de stemmen krijgen. In het zeer onwaarschijnlijke geval dat hij daar niet in zou slagen moet er een algemeen partijcongres bijeengeroe pen worden om een nieuwe presi dentskandidaat aan te wijzen, waar na nieu?/e verkiezingen volgen. Maar alles wijst op een massaal 'ja' voor de president, mogelijk wel 90 procent van de stemmen. De 49-jari- ge Kaoenda besloot begin 1972 van Zambia een één-partij-staat te maken omdat het land verlamd dreigde te raken door stammentwisten die in de politiek werden uitgevochten. Stammenstrijd Zelf stelde Kaoenda, in zijn land en ook in de rest van Afrika een geres pecteerd staatsman, zich steeds bo ven de stammenstrijd. Zijn afkomst - Kaoenda's vader kwam uit Malawi - vergemakkelijkt dat. Sinds Zambia in 1964 onafhankelijk werd probeert Kaoenda onder het motto 'één Zambia, één natie', de stammentegenstellingen te overbrug gen. Zijn ideaal, het 'Zambiaanse humanisme' is een nieuwe maat schappij, waarin socialisme samen gaat met traditionele Afrikaanse waarden. Hij streeft naar een multi- raciale, klasseloze maatschappij, waarin de mens centraal staat. Dat ideaal is nog lang niet bereikt, zoals hij zelf volmondig toegeeft. Het tra ditionele model van de westerse par lementaire democratie heeft hij slechts .na lans aarzelen laten varen. Kaoenda zei altijd liever te zien dat de oppositie door de kiezers uit het parlement wordt gestemd, dan dat de oppositie door wetgeving van het toneel moet verdwijnen. Uiteindelijk besloot hij begin 1972 toch dat Zambia een één-partij-staat zou worden. Daarbij liet de presi dent zich mede inspireren door het voorbeeld van het bevriende buur land Tanzania, dat al langer volgens dit systeem werkt. Aandrang uit zijn eigen partij ernstige economische moeilijkheden veroorzaakt door een scherpe daling van de koperprijs, een steeds massaler trek van het platteland naar de stad en groeiende spanningen tussen enkele stammen brachten hem tot dit besluit, dat een slagvaardiger bestuur mogelijk moet maken. De dreiging van de oplaaiende stam- veten was acuut geworden na een splitsing in de UNIP, in 1971. De voormalige vice-president Simon Kapwepwe richtte toen met een aan tal stamgenoten van zijn Bemba- stam een oppositiepartij op. de UPP (United Progressive Party). Daar mee deed het tribalisme openlijk zijn intrede in de politiek, met het gevaar dat stammen-vetes in de poli tiek uitgevochten zouden worden. Kapwepwe In februari 1972 werd Kapwepwes UPP verboden. Hijzelf werd. met een honderdtal andere leidende par tijleden gearresteerd. Begin dit jaar, nadat het parlement zijn goedkeu ring had gehecht aan de wetgeving die van Zambia een één-partij-staat maakte, kwamen Kapwepwe en de meesten van zijn medestanders weer op vrije voeten. De andere opposi tiepartij, het ANC (African National Congress) van Harry Nkoemboela, liep bij deze stemming uit protest weg uit de vergaderzaal. Deze partij had onvoldoende zetels om goedkeu ring van de wet te verhinderen. De UPP had geen parlementszetels ge had, omdat ze nog niet bestond bij de laatste parlementsverkiezingen, in 1968. De meeste afgevaardigen bleken ech ter van oordeel dat het land zich de luxe van het 'politieke gehakketak' niet langer kon veroorloven, en dat de ontwikkeling van het land werd belemmerd door een dreigende pola risatie van de stammentegenstellin gen, die vorm kregen in de politieke partijen. Toen de ANC er niet in slaagde de ëén-partij-staat tegen te houden, sloot deze partij zich toch aan bij de UNIP. Nkoemboela, met Kaoenda één van de voorvechters voor Zambi a's onafhankelijkheid van Engeland, President Kenneth Kaoenda: gezaghebbend demo craat werd autoritair leider. verklaarde dat hij niet werkloos kon blijven toezien, en stapte met zijn volgelingen over naar de UNIP. Nkoemboeia is in het zuidelijk kies district Bwengwa kandidaat voor het parlement, en is vrijwel zeker van zijn verkiezing. In sommige districten is maar één kandidaat, hetzij omdat zich geen andere kandidaten meldden, hetzij omdat het centraal comité van de JJNIP andere kandidaten als onge schikt afwees. De UNIP-b-den roepen hun landge noten op om president Kaoenda een duidelijk mandaat te geven voor de komende mji jaar. Er zijn anderhalf miljoen modellen van stembiljetten uitgereikt, waarop wordt uitgelegd hoe men voor Kaoenda kan stem men. De kiezers krijgen een biljet waarop de naam van Kaoenda staat, plus de woorden 'ja' en 'nee', die aange kruist moeten worden. Voor de anal fabeten staat op het biljet ook een adelaar, voor 'ja' en een hyena voor 'nee'. De verkiezingscampagne is geken merkt door twee opmerkelijke ge beurtenissen. Het centraal comité van de UNIP heeft een 'leider schapscode' opgesteld, die schoon schip wil maken met regerings- en partijfunctionarissen die buitenspo rige persoonlijke rijkdommen verga deren. En, als tweede punt, presi dent Kaoenda heeft gedreigd met af treden als de Zambianen zich niet wat matigen in het drankgebruik. De leiderschapscode heeft betrek king op zo'n 200.000 mensen, van ministers tot politie-agenten. Ze mo gen naast hun salaris geen andero inkomstenbronnen hebben, en niet meer dan 10 hectare land bezitten. Inkomsten uit bezit van huizen en winkels zijn verboden, evenals ande re neven-inkomsten. De betrokkenen hebben drie maanden tijd gekregen om te kiezen tussen hun zakelijke belangen en hun politieke positie. De code is in sommige kringen met gemengde gevoelens ontvangen. Maar toch is de code vrij algemeen begroet als een positieve maatregel, die gehandhaafd moet worden. De drankzucht van do Zambianen, door Kaoenda 'schandelijk' genoemd, is inderdaad een ernstig probleem. Dronkenschap is niet alleen de oor zaak van veel verkeersongelukken, maar ook van een arbeidsverzuim dat hoger is dan normaal. Kaoenda, zelf geheelonthouder, waarschuwde dat het land naar de bliksem gaat als het bierverbruik niet wat aan ban den wordt gelegd. Volgens onofficië le schattingen gaan er gemiddeld per dag een miljoen flesjes bier door de dorstige kelen van de 4.5 miljoen Zambianen. Gezag gedaald Noch de leiderschapscode. noch de oproep tot matiging in het bierver bruik heeft Kaoenda's populariteit aangetast. Zijn aanzien steeg tijdens het conflict met Rhodesië. Rhodesië sloot de grens voor de in- en uitvoer van Zambia, met een uitzondering voor koper, dat de belangrijkste in komstenbron voor het Rhodesisch vrachtvervoer is. De maatregel was bedoeld als repressaille voor de Zambiaanse steun aan de Afrikaanse guerillastriidcrs in Rhodesië. Maar Zambia zette ook de uitvoer van koper via Rhodesië stop. En drie weken later, toen Rhodesië de grens weer opende, had Zambia via Tanzania. Kenia. Mozambique en Angola alternatieve in- en uit-voer- routes gevonden. De moeilijkheden, die deze omvangrijke operatie met zich mee bracht, zijn nu grotendeels overwonnen. En bovendien zijn de economische vooruitzichten aanzien lijk rooskleuriger geworden door een ongekend sterke stijging van de koperprijzen. Koper haalde onlangs een recordprijs van 1.000 pond ster ling per ton, terwijl hel in 1971 slechts 400 pond sterling per ton op bracht. De Zambiaanse economie is erg afhankelijk van het koper, dat 95 procent van de export vormt. De sterke schommelingen van de koper- prijzen op de wereldmarkt geven dan ook een onstabiele basis aan de Zambiaanse economie. Bij de stembus zullen de Zambianen zich waarschijnlijk Kaoenda's 'over winning' op de blanke buurman wel herinneren, evenals zijn recente aan kondiging dat Zambia meer greep wil krijgen op de kopermijnen, waarin het al een aandeel van 51 procent hef .ft. De volledige verkie zingsuitslag wordt twee dagen, of nog later, na 5 december venvacht, afhankelijk van de weersomstandig heden in het natte seizoen. De presi dent zal de zitting van het nieuwe parlement openen op 13 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9