Sedney: Suriname onbewoonbaar ais tegenstelling tussen de rassen blijft dichtbij Hwdfffe SM Commentaar Aftredende profijtbeginsel Aanbeveling Partijpolitiek premier vreest heilloze compromissen «UI Hp 'II 'Levens t K- 'tl fltf? .^NÜ^ kans van 2 1lÜüUn nieuwe regering niet erg -JU groot' ;fg| weerrapporten het weer Te koud en te nat sint moet al 1600 jaar zijn kindervriend schoentje drie I/Ki KOLWKWiAHTET W OENSDAG 5 DECEMBER 197:5 BINNENLAND T5/K7 De oliecrisis maakt vindingrijk. Ook onze regering vindt nieuwe oplossin gen voor oude problemen. Zo begint het er steeds meer op te lijken, dat zij een nieuw antwoord heeft bedacht op de vraag, wat Israël met de bezette gebieden moet doen. Een opvallende, in deze kolom al eerder gesignaleerde «anwijzing daarvoor was onlangs te vinden in een interview van premier Den Uyl met het Franse dagblad Le Monde. Onze eerste minister beweerde daarin, dat Israël, in het kader van een vre desregeling. 'de bezette gebieden' zou moeten prijsgeven. Daarmee sugge reerde hij, dat onze regering afscheid beeft genomen van het standpunt, dat Israël zich zou kunnen beperken tot ontruiming van 'bezette gebieden' (zonder lidwoord, hetgeen inhield, dat jommige gebieden niét behoefden te worden ontruimd). Deze indruk is gisteren door een woordvoerder van Buitenlandse Zaken bevestigd. Nederland, zei deze woord voerder, is met de rest van de EEG van oordeel, dat Israël afstand moet doen van 'de bezette gebieden' (zij het beginsel', wat dat ook moge bete kenen). Dit vloeit voort, zei de woord voerder, uit dé van 6 november date rende resolutie van de EEG, die ook door ons land is aanvaard. Nu is het eigenaardige, dat deze woordvoerder daarmee zijn eigen mi nister tegensprak. Want die minister, de heer Van der Stoel, heeft altijd be weerd. dat de aanvaarding van de EEG-resolutie geen wijziging van de Nederlandse politiek jegens het Mid den-Oosten betekende. Wie houdt ons nu voor de mal. de mi nister of zijn woordvoerder? Uitgaan de van de veronderstelling, dat er over deze kwestie niet zo moeilijk ge daan zou worden, als er inderdaad niets was veranderd, vrezen wij het ergste namelijk dat de minister ons voor de mal houdt. In dat geval nemen wij alsnog iets te rug van de lof die gisteren in deze ko lom aan het kabinet is toegezwaaid wegens minister Lubbers' standvastige houding jegens enkele Arabische olie collega's. Want dan is Nederland er kennelijk toch niet afkerig van, de in druk te wekken dat zijn politieke standpunten te koop zijn, zo niet voor geld. dan toch voor olie. Als dat het profijtbeginsel van Den Uyl is. hebben we toch maar liever dat van Biesheu vel. i'Met het oog op de rust in het leger verdient het aanbeveling, het officiële advies inzake de maximum-snelheid niet langer te laten gelden voor som mige generaals. Dan behoeven ze zich althans op de weg niet gepasseerd te voelen. Men kan het onze politici natuurlijk niet verbieden, de partijpolitieke dis cussie. die al zoveel jaren zoveel gees ten verwart, ook in de huidige crisis achtige omstandigheden voort te zet leder zijn hobby, moeten we maar denken. Al zullen velen zich daarbij wel afvragen, of ook Tweede Kamerleden niet iets belangrijkers aan hun hoofd hebben dan zich zelfs nu te bekommeren om partij-kaders, samen werkingsverbanden of zelfs de moge- lijkheid van een nieuwe kabinetscrisis. De fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer. dr. B. de Gaay Fort man heeft gelijk als hij vindt, dat in deze situatie de regeringsgezinde par tijen hun onderlinge strijd maar beter kunnen vergeten. Maar door dat uitgerekend als PPR-man ook te zeggen, valt juist hij ondèr de verden king. dat hij daarmee zijn voordelige positie in de coalitie hoopt te kunnen consolideren. De fractieleider van de ARP. mr. W. Aantjes is volkomen gerechtigd, deze verdenking te vertolken. Maar door de PPR uit te nodigen een ministerszetel ten behoeve van de CHU af te staan, zet hij veel mensen erover aan het denken of hij niet bezig is. de crisis te gebruiken om de precaire relaties tus sen ARP en CHU weer wat te verbe teren. De fractieleider van de CHU, dr. R. J. H. Kruisinga heeft de uitspraken van mr. Aantjes met andere woorden weer opgepakt, om zijn opstelling te genover het kabinet nog eens aan te scherpen. Hij blijkt te zijn vergeten, dat de CHU haar medewerking aan het kabinet uitsluitend wegens de ver deling van ministerszetels heeft ver smaad en wil er nu slechts instappen als de programmatische grondslag en de personele samenstelling weer ter discussie komen. Met andere woorden: als de complete crisis weer van voren af aan begint. Wij hebben daar geen enkele behoefte aan. De fractieleider van de WD, de heer H. Wiegel tenslotte, heeft ook een duit in het zakje gedaan door te zeg gen dat de WD niet kan worden ge mist in een kabinet dat de problemen krachtig te lijf wil gaan. Zo'n frase ligt natuurlijk bestorven in de mond van elke oppositieleider. Maar het is wel gortig dat we haar juist in deze tijd moeten horen van een man die niets nalaat, op de geldzucht van de mensen tc spelen en hen tegen het ka binet op tc zetten. Van een medewerker in Paramaribo PARAMARIBO - De Surinaamse premier dr. Jules Sedney, die op 15 december de regeermacht aan de nieuw gekozen ploeg zal overgeven, is er zich terdege van bewust dat de kiezers op 19 november een raciale stelling hebben betrokken. En hij betreurt het. Dat vertelt hij mij op rustige, zakelijke toon in zijn werkkamer op het ministerie van Algemene Zaken. Minder rustig, haast emotioneel zelfs wordt hij wanneer hij vaststelt dat Suriname onbewoonbaar zal worden wanneer beide dominerende groepen de creolen en de hindostanen zich in deze houding blijven vastbij ten. De huidige raciale opstelling aldus dr. Sedney is heilloos en le vensgevaarlijk voor Suriname, gevaar lijker nog dan alle vorige situaties. De wedijver en naijver tussen creolen en hindostanen hebben ongetwijfeld het gezicht van de jongste parlements verkiezing bepaald; het is dan ook lo gisch dat het gesprek met dr. Sedney voornamelijk hierom draait. Afgang Het is niet alleen de raciale opstelling van de kiezers geweest die bepalend werd voor de afgang van dr. Sedneys partij. Ook de februari stakingen heb ben er belangrijk toe bijgedragen. Dit is ook voor de aftredende regerings leider een duidelijke zaak. Dit neemt evenwel niet weg dat hij van mening blijft dat de februari-problemen in eerste instantie niet zozeer met vak- bondsbelangen te maken hebben ge had. maar aangedreven werden door ambitieuze politieke leiders die toe vallig ook in de top van het vak bondswezen zaten. Toch is er ook toen een duidelijke raciale ondertoon geweest. Deze werd nog versterkt dóór het feit, dat het een hindostaan- se minister Radhakishun van finan ciën is geweest, die de brand aan stichtte toen hij weigerde pérsoonlijk te onderhandelen met de bond van douane-ambtenaren. Waarom heeft dr. Sedney toen het he le Radhakishun-konflikt geannexeerd, terwijl hij wist hiermede zijn collega te ontlasten en tegelijk het risico te lopen de zondebok te worden? Zijn politieke tegenstanders zagen hierin een bewijs voor hun vier jaar lang volgehouden bewering dat het creools segment binnen de regering-Sedney door de hindostaanse partner werd overstemd. Veren laten Als ik dr. Sedney erop wijs, dat deze bewering, waar of onwaar, gedurende zijn gehele regeringsperiode is her haald. ontkent hij met alle stelligheid dat zijn progressieve nationale partij genoegen heeft genomen met het spe len van de tweede viool. Wel tekent hij, heel voorzichtig formulerend aan, dat het nu eenmaal vaak het lot is van de kleine partij die met een zo veel grotere en sterkere politieke partner in zee gaat. om enkele veren te laten. Terugkomend op de februari-stakin- gen zegt dr. Sedney nooit opzettelijk een confrontatie met de vakbeweging te hebben uitgelokt, of zelfs maar te hebben gewild; ook een verwijt dat hem altijd gedaan is. Waarom heeft hij dan toch, en kenne lijk met hartstocht, deze confrontatie ondernomen? v. gen. Als premier mocht ik echter geen onderscheid maken tussen hin- doestanen en creolen'. Later is er ook nog de joint venture met de Energie Bedrijven Suriname bij gekomen, waardoor de hindostaan se wooncentra in snel tempo betere woonvoorzieningen kregen. Dat heeft bij de creoolse bevolkingsgroep slechts de mening versterkt, dat het niet Sedney, maar Lachmon is ge weest, die het groepsbelang heeft ge diend ten koste van de creolen en dat Sedney dit lijdelijk heeft aangezien. Emancipatie Sedney: Dat moest ik doen. Toen de februari-krisis uitgroeide van een de partementaal konflikt naar nationale crisis, moest ik als regeringsleider in grijpen. Deze nationale crisis. en ik sta onverkort op dit standpunt werd geboren toen de stakende doua neambtenaren het rechterlijk bevel om het werk te hervatten, hadden ge negeerd. Ik zie de februari-moeilijkheden niet als vakbondszaak, maar als een uitge lokt konflikt tussen een belangen groep en de staatsorde. Bovendien ben ik van oordeel, dat elke regering do gelegenheid moet krijgen zijn nor male zittingsperiode van vier jaar uit te dienen, tenzij het parlement als controlerend orgaan voor de afloop van deze tijd anders beslist Maar een regering behoort zich niet door bui tenparlementaire acties ertoe laten krijgen het vierjaren mandaat te vér- korten. Hoe triest het ook mag zijn, er is op het ogenblik geen zinnig gesprek over de Surinaamse politiek te voeren, zon der ook de groeiende polarisatie tus sen beide grote ethnlsche groepen (creolen en hindostanen) erbij te be trekken. Wat denkt u daar nu per soonlijk van; zowel in het algemeen ais in het bijzonder wat uw persoon betreft? Sedney: Deze polarisatie is niet van vandaag of gisteren. In 1969 (toen de hindostaanse VHP een zeer grote stembus-overwinning haalde, red. Tr./Kw.) is voor de eerste maal de creoolse veste doorbroken en toen is het belangrijkste gedeelte van de re geermacht toegevallen aan de hindos tanen. Dat hebben de creolen moeilijk kunnen verwerken. Bovendien zijn er in de afgelopen regeringsperiode za ken tot stand gekomen, die weliswaar van algemeen belang zijn, maar in hun praktische werking de hindos taanse bevolkingsgroep hebben be voordeeld. Kunt u een voorbeeld geven? Sedney: Nou, neem bijvoorbeeld de kwestie van de nationale feestdagen. Vrijwel onmiddellijk na het optreden van de regering-Sedney (een coalitie van de creoolse PNP met de hindeos- taanse VHP) werden de hindoe reli gieuze feestdagen gelegaliseerd en verheven tot nationale dagen. Als er één kwestie is die enorm veel kwaad (creools) bloed heeft gezet, dan is het wel deze: temeer daar de 'nieuwe' na tionale dagen kwamen in de plaats van een tweetal christelijke hoogtijda gen. Deze zaak heeft en dat weet dr. Sedney zeer goed de aftredende regering voorgoed in een slecht blaad je bij de creolen geplaatst. Sedney: 'Van daaruit heeft men vier jaar lang mijn creoolse partij beoor deeld, en is men op de loer gaan lie- Premier Sedney constateert, zoals ie der ander in Suriname, dat hindosta nen in korte tijd opvallend zijn ge ëmancipeerd, en dat dit de overige be volkingsgroepen hoog zit. Hij is er zich van bewust dat hij mede hierom veroordeeld wordt, omdat hij toevallig geroepen is geweest leiding aan dit proces te geven. Als ik Sedney vraag wat hij van de nieuwe regering denkt, blijkt dat hij haar levenskansen niet groot acht. Na de wittebroodsweken aldus Sedney zullen de ideologische verschillen van de in de Nationale Partij Kombi- natie samenwerkende partijen aan het licht komen. Het zal dan noodzakelijk worden te komen tot heilloze compro missen die geen van beide partijen zullen bevredigen, met de daaraan verbonden frustraties. Bovendien wordt de kans op vastlopen vergroot door het feit, dat door deze compro missen de achterban van de respectie velijke partijen zal vervreemden van de leiding. En tenslotte is er nog een breekpunt, namelijk de structurele problemen van Suriname, zoals de werkloosheid. 'Men kan immers niet alleen leven van de wrok tegen de hindostanen, er moet brood op tafel komen', aldus Sedney. De huidige demissionaire premier heeft zich bij de jongste verkiezingen niet kandidaat laten stellen door zijn partij. Als verklaring hiervoor zegt hij dit te hebben gedaan, omdat hij na zijn februari-optreden niet de steen des aanstoots wilde zijn. Toekomstplannen Zijn toekomstplannen? In de komende vier jaren wil Sedney proberen de vertroebelde relatie met de vakbewe ging te verbeteren. Daarnaast wil hij zijn hindostaanse politieke en per soonlijke vrienden ertoe brengen hun conservatieve kijk op de Surinaamse maatschappij te herzien. Dit laatste ts volgens dr. Sedney noodzakelijk om de verhouding tussen de bevolkings groepen te harmoniseren. De les van vier jaren voor dr. Sedney (die onomwonden zegt, nog steeds po litieke ambitie te hebben) is dat Suri name een duidelijk socialistisch geo riënteerd beleid nodig heeft, waarbij het ras geen rol'speelt. Hij is dan ook van plan na zijn verlof zich hiervoor in te zetten. Weerrapporten van gisteravond 19 u. max. neer- temp. slag Amsterdam motregen 9 0.1 De Bilt regen 9 0.1 Eelde zwaar bew 8 1 Eindhoven geheel bew 8 0.1 Den Helder regen 8 0.1 Luchth. R'dam motregen 9 0.4 Twente geheel bew 8 0 Vlissingen geheel bew 10 0 Zuid-Limburg mist 6 2' Athene licht bew 17 0 Barcelona onbew 10 0 Berlijn licht bew 5 0.2 Brussel mist 7 0 Frankfort zwaar bew 4 0.2 Helsinki geheel bew —1 0 Innsbruck ijzel —1 1 Kopenhagen onbew 5 0 Locarno onbew 4 0 Londen zwaar bew 12 0 Madrid onbew 11 0 Malaga onbew 14 0 Mallorca geheel bew 10 3 München regen 3 3 Parijs geheel bew 9 0 Stockholm sneeuw —1 0.1 Wenen zwaar bew 4 2 ZUrich ijzel 0 0.3 Casa Blanca onbew 16 0 Tunis zwaar bew 16 0 Wij voelen ons meer thuis bij de voor zitter van dc Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. W. H. Fockema Adrea die blijkens een interview in dc Leeuwarder Courant 'die emo ties over inkomensverdeling' niet zo kan meevoelen, maar intussen wel zegt dat we het beleid van de Neder landse regering, en dat met hoofdlet ters, moeten steunen.' Van een man als Fockema Andrea, die van zichzelf getuigt: 'Ik ben libe raal van huisuit, ik ben het vandaag de dag en morgen ook nog', wil de heer Wiegel zich hopelijk nog iets aantrekken. HOOG WATER 6 november Vlisslngen: 10 23—22.58. Haringvllotslimen: 12.03 Rotterdam 0.44—13.00, Schevenlngen: 11.36— IJmuiden: 12.15Den Helder: 3 02 15.24. Harlingen: 5.27—18 04. Delfzijl: 7 33— 20.29. AN^KNMi Hoes'1 Van onze weerkundige medewerker November was een te koude, natte en iets te zonnige maand. De Bilt bere kende evenals Stornoway op de Hebri- den een etmaal-temperatuur gemiddel de van 5.1 graad Celsius, tegen 5.9 graad C. normaal. Er mei gemiddeld in het land ruim 80 mm neerslag te gen 72 normaal. In De Bilt viel gedu rende 50 uur neerslat) tegen geduren de 57 uur normaal. Omveren deed het op twaalf dagen ergens in het land, het dubbele van normaal. In het weer- overzicht van Almkerk wemelde hei in de laatste week van hagel- en sneeuwsymbolen, met vanaf de 25e t.m. 28e dagelijks omveer (eerder op 4, 6 en 15 november). De sneeuwlaag van 9 centimeter was er de dikste, die de waarnemers zich in november kon den herinneren en over het hele win terseizoen gerekend: de dikste sinds de winter van 1970-'71. In Oud-Beijer- land leiierden de talrijke hagelen sneeuwbuien vanaf 25 november liefst 35 mm neerslag op. Op de Britse Ei landen kreeg Lerwick op de Shetlands met 236 mm neerslag een recordhoe- veelheid over de laatste 30 jaar. Ook Valentia en Belmullet op Ierland wa ren nat met 164 en 157 mm. Ze vorm den een groot contrast met Edinburgh (23 mm) en Leeming in Noord-Enge- land met 19 mm. De herfst van 1973 was te koud (9.6 graad Celsius tegen 10.1), vrij zonnig (319 uren tegen 298 normaal) en te nat (gemiddeld over het hele land circa 255 mm. tegen 216 normaal). Het regende en sneeuwde in De Bilt gedurende 170 uur tegen 143 normaal. Onweren deed het op 32 dagen ergens in het land tegen 25 normaal. Onder invloed van een sterk hoge- drukgebied (1040 mb) ten zuidwesten van Ierland, met krachtige uitbouwers via de Alpen tot de Zwarte Zee, ver andert er vooreerst weinig in het weertype. Later in de week zal een koufront de regenkans1 vergroten, ge volgd door een daling van tempera tuur. onder redactie van loessmil man, die alleen 's woensdags en vrijdags at (hoeveel vermeldt de geschiedenis niet). Toen in 1034 ae Saracenen Myra veroverden, kon den de christenen Nicolaas' graf niet meer bereiken en het kon dan ook niet uitblijven: in 1087 ont voerden gelovige zeelieden het eeu wenoude gebeente en droegen zo Sint Nicolaas posthuum triomfante lijk de Zuid-italiaanse havenstad Bari binnen. En dat alles omdat de bisschop eens, op doorreis naar Rome in Bari gelogeerd, zou heb ben gezegd: in deze goede stad zal mijn gebeente rusten. Dc echte Sinterklaas zou nu een jaar of zestienhonderd moeten zijn. Want vermoedelijk is het ruim zes tien eeuwen geleden dat de 18-jari- ge Nicolaas in Myra in Klein-Azië tot bisschop gekozen werd. Zijn staf, mijter en tabberd waren toen echt. Zijn baard was nog niet aan geplakt en ook zijn snor liet tij dens het verrichten van goede da den nooit los. Als dat allemaal waar is, hoeft niemand meer illu sies over de echte Sinterklaas te koesteren: in dat geval is hij om streeks het jaar 400 na veel goed en wonderen doet gewoon doodgegaan en begraven en zijn alle getabberde heren van nu nep- klazen. Als dat allemaal waar is, want ir zijn in de loop der eeuwen zoveel legenden om de goede oude gewe ven, dat er intussen helemaal niets meer vaststaat. De Sint is zelfs geen echte heilige meer, want de rooms-katholieke kerk heeft hem van het heiligenregister geschrapt. Zelfs is hel mogelijk, lezen we n Televizier, dat Sint Nicolaas een fantasie is van een verteller uit de eerste eeuwen van het christen dom. Er bestaat een in hetzelf de blad afgedrukte 'officiële' le vensloop van de ex-heilige. Al op vijfjarige leeftijd verraste hij ie dereen door zijn wijsheid in ge- loofs. Hij was een uiterst sober Dit mag dan niet de echte Sinter- ulaas zijn met z'n valse baard en namaak snor, wat hij hier doet is wèl authentiek. Want wat er alle maal over de weldoener Is rond verteld, in alle verhalen en legen den komt hij over als iemand die speciaal voor kinderen letterlijk al les deed als hij tenminste be- >taan heeft. De aankomst in Bari viel op 7 mei, een dag die door de hele streek nog steeds als hèt Sint Nicolaas- feest wordt beschouwd. Gui Fori- gens was er dit jaar met fotograaf Cor van Weele bij en vertelt in Televizier, hoe dan duizenden devote mensen rondom het plein voor de Sint Nicolaas-basiliek staan: 'De stemming op het plein zal niet veel van de sfeer destijds in de vroege middeleeuicen ver schillen; de mensen van Bari zijn verlangend het jaarlijks weerke rende sprookje te zien, de mystiek van heiligheid te ondergaan, le weten dat het allemaal legende is, maar niettemin te geloven en le bidden om kracht. Er kan immers altijd een mirakel geschieden. Van heinde en verre zijn ze gekomen, de boeren, de dorpelingen. Alle- niaal naar Bari aan de Adriatische Zee, sedert antieke tijden poort naar de Levant. Honderden bussen vol, behangen met afbeeldingen van heiligen, ranken groen en kleurige slingers op de motorkap. Heilige Maria, bid voor ons, heili ge Nicolaas, bid voor ons, zeggen onze kinderen, geef ons een goede oogst, staat er op plakkaten ge schreven'. Met Sinterklaasgedichten hebben ze niet veel moeite in Bari. Er is er maar één en dat is elk jaar het zelfde, dat door een vrouwenstem door luidsprekers wordt voorgedra gen, voorafgegaan door de geschie denis van de 'onttioering' van Ni colaas' botten: 'Wie redde drie kinderen uit handen van een moordenaar? Sint Nicolaas. Wie voorkwam dat drie maagden aan prostitutie werden overgeleverd? Sint Nicolaas. Wie haalde drie schipbreukelingen uit de kolkende zee? Sint Nicolaas. Wie redde drie onschuldige mannen ran de galg Sint Nicolaas'. En dan komt de goede Sint zelf. Fortgens vertelt dat het beeld van Sint Nicolaas voor deze ene dag uit de basiliek wordt gehaald en symbolisch vanaf de haven 'thuis' gebracht. Erachter gaat een soort middeleeuwse processie met spook achtige figuren in rood en blauw, gildebroeders, heelebaardiers, ven- delzwaaiers in kakelbonte kleding. De menigte barst uit in applaus, de klokken dreunen over de stad. In Bari is Sinterklaas nog een ech te heilige. Het is al duidelijk: als Nicolaas een wonder deed, zorgde hij er wel voor dat het aantal geredden niet meer en niet minder was dan drie. het getal van de heilige drie vuldigheid. Van het verhaal over de drie kinderen die hij uit de handen van een moordenaar gered zou hebben, zijn twee (of mis schien wel meer) versies in om loop. Volgens de ene waren die kinderen al studenten van vermoe delijk een jaar of twintig, die in een eenzame herberg overnacht ten. De waard beroofde ze toen ze sliepen en doodde ze meteen maar. Toen kwam gelukkig Sint Nicolaas langs, die de scholieren door zijn gebeden weer tot leven bracht De studenten klaagden on middellijk de valse waard aan, zo dat ook die kreeg wat hem toe kwam. In de andere versie zijn de stu denten pas kinderen, die de goede bisschop in stukken gesneden en zelfs al flink ingezouten in de kel der van een slagerij aantrof. Ui teraard werden ook zij weer heel en springlevend. De ruim 350 jaar oude gevelsteen op de hoek van de Amsterdamse Dam en het Dam rak waar eertijds het café De Bisschop gevestigd was beeldt deze legende in de kinderversie uit De drie maagden, die volgens het gedicht van Bari voor prostitutie behoed werden waren, zegt de le gende, dochters van een berooide vader, die er helemaal geen gat meer in zag. Zodoende besloot hij, door wanhoop gedreven, zijn doch ters als slavin te verkopen. De goede Nicolaas was dat nog maar nauwelijks terore gekomen, of hij was al in het holst van de nacht op weg naar het bewuste huis, waar gelukkig een venster open stond. Zonder zich te bedenken wierp hij een buidel met goud stukken naar binnen, die als door een wonder uitgerekend in een schoen voor het bed van een van de dochters terecht kwam. De tweede buidel vloog hoe kan het anders regelrecht in de schoen van de tweede dochter en zo ging het ook met het derde ka pitaaltje. De vader was intusen door al dat gerinkel wakker ge worden en betrapte de heilige juist toen die zijn derde geschenk met een boogje naar binnen wierp en gelijk Zorro direct na zijn goe de daad in het duister verdween. Natuurlijk ging het verhaal prompt door het stadje, vervol gens van mond tot mond door het land en toen door de hele wereld. Hier schijnt ook het vaste geloof vandaan te komen, dat Sinterklaas geen schoentje leeg laat en zijn geschenken, als het even kan, uit de lucht laat valen. 'Ik kan jc niet betalen, wat je waard bent. Simpkins. Ik moet nu eenmaal het minimum-loon geven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7