Pronk fel tegen knijpen in ontwikkelingshulp als gevolg van oliecrisis Ga eens kijken of er een lamp uit kan. :4>: Joodse beschrijft haar onderduikjaren Scheuring als EEG last niet meedraagt Vrouw (26) zou miljoen hebben verduisterd >irishmossc Commissie-Claus blijft bestaan Total heeft fiat voor raffinaderij in Sioegebied Engeland komt benzine tekort Plan om boek van Nederlands-Amerikaanse te verfilmen Bovenkamer in Usselo nog intact Den Uyl: 'Altijd boven onze stand geleefd' Defensieministers bespreken opvolging van Starfighters Uw giro-kado voor 'Ermelo' IlROnS" KWARTET WOENSDAG 5 DECEMBER 197.1 BINNENLAND T3/K5 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een 26-jarige vrouw heeft tegenover de politie verklaard voor ongeveer een mil joen gulden verduisterd te hebben. Minstens tien Haagse zakenmensen zouden benadeeld zijn door mejuf frouw A. B., die voor effcctenspe- culatics kapitale bedragen bij hen had losgekregen. Aanvankelijk verliepen de specula ties gunstig. De vrouw beschikte over een behoorlijke basis-kennis over speculatie omdat zij geruime tijd heeft gewerkt op een bank, waar ze vaak in aanraking kwam met effectentransacties. Enige maanden geleden begon zij de ver worven kennis te gebruiken door bij vrienden en bekenden geld te lenen voor speculatieve doelein den. De vrouw beloofde hen het geld op korte termijn terug te be talen en het bedrag aan te vullen met een winstpercentage van circa zes. Het aantal belangstellenden voor haar aktiviteiten groeide snel en uiteindelijk wilde ook een groep mensen uit de zakenwereld van haar diensten gebruik maken. Het succes van de speculaties ver anderde in een debacle toen de koersen van veel aandelen snel daalden als gevolg van de oliecri sis. Op een gegeven moment kon de vrouw niets anders doen dan het ene speculatiegat met het an dere dichten, waardoor de financië le misère nog groter werd. Dit re sulteerde in een enorme schuld, die volgens de Haagse politic onge veer een miljoen gulden zal bedra gen. Vrijdag werd de vrouw aangehou den naar aanleiding van geruchten dat zij betrokken zou zijn bij een verduislenngsschandaal van kleine re omvang. Na langdurige verho ren gaf de vrouw toe het geleende geld voor speculatieve doeleinden te hebben gebruikt zonder het tc- r.ug te kunnen betalen. 'Het gaat om enige stagnatie in economie' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) is er fel op tegen, dat als gevolg van tie oliecrisis bezuinigd zal worden op de hulp aan de derde wereld. 'Het gaat om een stukje stagna tie van de economische groei in dit land,' zei hij gisteren in de Tweede Kamer. 'Maar in de ontwikke lingslanden worden de mensen getroffen, die aan de rand van het bestaan leven.' Tóch hield de minister een slag om de arm. Hij achtte het mogelijk, dat door niet direct economische factoren van buiten tot bezuining moet worden overgegaan. In de ministerraad moet trouwens nog worden onderhahdeld over de be zuinigingen op de verschillende be grotingen. Maar de prioriteit voor ontwikkelingssamenwerking moet blij ven bestaan. In de eerste plaats omdat het niet juist is de mensen in de ar me landen de dupe te laten worden van onze moeilijkheden. In de tweede plaats, aldus minister Pronk, is op de begroting 1974 de post voor ontwikke lingssamenwerking niet sterk ver hoogd. De minister verzette zich dan ook te gen het voorstel van de WD om liefst maar 137 miljoen gulden te be zuinigen. Het doel blijft, dat straks de "ontwikkelingshulp 1.5 procent van het netto nationaal inkomen zal bedragen. Het voorstel van de WD brengt het 5-jarenplan en continuïteit van het beleid in gevaar. Deze continuïteit was voor minister Pronk, die veel waardering kreeg voor zijn betoog in de Tweede Kamer, ook de reden waarom er geen nieuw beleid wordt gevoerd. Het is een voortzetting van het beleid van minis ter Boertien, gaf de minister toe. Gro te wijzigingen zijn niet mogelijk. Verontwaardigd wees de minister Pronk het verwijt van de WD en SGP van de hand, dat door het ont wikkelingsbeleid van de laatste maan den schade is toegebracht aan de Ne derlandse positie in het buitenland en dat Nederland' zich door dit beleid heeft vervreemd van vrienden en bondgenoten. In een zeer lang, maar niettemin soms boeiend betoog legde minister Pronk uit, dat de hulp in de eerste plaats niet rechtstreeks van land tot land (bilateraal) maar via de interna tionale organisaties (multilateraal) moet worden verleend. Deze hulp moet goed verlopen. 'Daarom', aldus de minister, 'is een lekker progressief beleid alleen in een land als Neder land voor de ontwikkelingslanden niet zo interessant'. Bij de multilaterale hulp moet het accent worden gelegd op de ontwikkeling van de kleine landbouw, van het onderwijs en voor al van de werkgelegenheid. Minister Pronk zei de indruk te heb ben gekregen, dat de hulp aan Indo nesië ook in deze richting wordt be steed. Zijn reis naar dit land had hem geleerd, dat het bewind kleine ope ningen biedt. Het land is minder in de greep van de militairen. De stu denten mogen weer kritisch zijn. Overigens moest de bewindsman toe geven, dat voor hem het probleem van de politieke gevangenen in Indo nesië niet is opgelost. Hij is met twij fels weer teruggekeerd in Nederland. Maar de hulp aan Indonesië gaat door. Voor de hulp aan Chili wil minister Pronk vooral samenwerken met parti- ADVERTENTIE) SIK culiere organisaties als de Wereldraad van Kerken. Maar dan moeten wel concrete projekten in het belang van de bewoners worden aangegeven. Zo als bekend is de algemene hulp aan Chili na de omwenteling bevroren. Een uitdrukkelijke voorwaarde voor het verlenen van steun aan bevrij dingsbewegingen in Afrika is, dat er geen wapens voor het geld worden ge kocht. Minister Pronk wenst, dat hier een regeling voor wordt gevonden. De Scandinavische landen hebben bij voorbeeld dergelijke verzekeringen ge kregen. Ook de Wereldraad van Ker ken heeft als donor hierover afspra ken gemaakt met de bevrijdingsbewe gingen. Deze soort van hulp is alleen bestemd voor het welzijn van de bevolking van de bevrijde gebieden. Het is niet uit gesloten, nu de hulp via de Verenigde Naties niet gemakkelijk is (Engeland en de VS werken niet mee), dat de hulp meer via andere kanalen wordt verleend. In aanmerking komt het program van de Wereldraad van Ker ken ter bestrijding van het racisme. Het gesprek hierover ds bijna afge rond. Minister Pronk verzekerde overigens zeer kritisch te zijn bij het verlenen van deze hulp. Hij voelt er niets voor allerlei akties te bestempelen als be vrijdingsbewegingen. De heer S. Keuning was dooT dit ant woord niet overtuigd. Hij diende een motie in, gesteund door de WD, waarin de hulp aan de bevrijdingsbe wegingen wordt veroordeeld en alleen hulp wordt toegestaan aan de bevol king van een nog niet erkend land. (ADVERTENTIE) t Ivo wuAü" tXv Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft gis teren in de Tweede Kamer bevestigd, dat de nationale commissie voor ont wikkelingsstrategie, (met prins Claus als voorzitter) blijft bestaan. Naast deze commissie wordt een tweede commissie van deskundigen geïnstal leerd, die de adviezen van de commis sie-Claus beoordeelt en prioriteiten vaststelt. De Tweede Kamer zal in een brief nog precies op de hoogte worden ge steld van de taak en de structuur van de commissie-Claus. De commissiele den en de déskundigen moeten in zicht hebben in de vraagstukken van de derde wereld. Verder blijft de taak bestaan de bewustwording in het ei gen land te bevorderen. De hcrstruc- tuering ook va*n de binnenlandse eco nomie en die van de derde wereld is een van de onderwerpen, waarvoor de aandacht zal worden gevraagd. Oolè het proces van de bewustwording ver eist veel deskundigheid. Zoals bekend had het vcrige kabinet besloten, dat de nationale commissie per 2 december naar huis zou worden gestuurd. Dit gaat nu niet door, tot grote spijt van de WD-er Waalkens, die sprak over dat 'stelletje mensen, dat moet bepalen hoe we moeten her structureren'. MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben Total Neder land gisteren de drie aangevraagde hinderwetsvergunningen verleend voor de raffinaderij van de maat schappij in het Zeeuwse Sioegebied. Direct nadat de directie van Total te lefonisch hiervan op de hoogte was gesteld, werd begonnen met het over pompen van 55.000 ton olie uit de gis termorgen aangekomen Griekse tan ker Olysses. Woordvoerders van Total wilden niets zeggen over de herkomst van de aangekomen olie. Ondanks de afgegeven vergunningen toonde men zich niet optimistisch over de toe komst. Ook in Engeland wordt het gebrek aan brandstof voor auto's steeds meer merkbaar. Bij de tankstations die nog open zijn staan lange rijen, terwijl diverse andere stations de deuren gesloten hebben. Van der Stoel waarschuwt: BRUSSEL Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft er voor gewaarschuwd, dat de EEG zou kunnen scheuren als de lidstaten niet bereid zijn de gevolgen van de olieboycot naar billijkheid mee te dragen. Een dergelijke scheuring zou 'hoogst ernstige consequenties hebben, zo zei hij gisteren na afloop van een beraad ADVERTENTIE Alleen als in het klein bespaart, kunnen we samen in het groot be sparen. Thuis. Maar vooral in de zaak waar u werkt. Beperk daarom uw verlichting. Gebruik zwak kere lampen. Haal één buis uit 'n dubbele TL- verlichting. Doe 't licht uit als u de kamer verlaat. Want bedenk wel: er is gas en olie nodig om elek triciteit voor u te maken. Uw aardgas-en elektriciteitsleveran ciers hebben deze en andere tips verza meld in een vouwblad, dat voor het einde van het jaar huis aan huis zal worden bezorgd. Deze publikatie is tot stand gekomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Afhankelijk door Jac Lelsz USSELO Zo mogelijk beginnen na Oud en Nieuw in de Twentse buurtschap Usselo de opnamen voor tie verfilming van het boek 'The upstairs room', nu een bestseller in Amerika. In het boek, dat enigszins een pendant zou kunnen worden van Anne Franks 'Het Achterhuis', beschrijft de nu in New York wonende Annie de Leeuw haar lotgevallen in de oorlogsjaren "40'45 en speciaal in de tijd waar in ze met haar negen jaar oudere zusje Sind bij het boerengezin van Johan en Dientje Oosterveld was ondergedoken. Shaving Stick. Schuimrijke scheerzeep in stevige staafvorm met 'n pittige, opwekkende geur. Pak dat 's in 'n Sinterklaaspakje! 3.25 Het initiatief tot verfilming van het boek 'The upstairs room' (De Bovenkamer) is ge nomen door de ook in Usselo wonende Gert Timmerman, die ons gistermiddag vertelde dat hij de financiering het gaat om ongeveer een half miljoen gulden praktisch rond heeft. Gert Timmerman, die grote affiniteit met deze geschiedenis heeft, omdat de joodse meisjes ook nog kort ondergedoken zijn geweest in het huis dat hij nu met Her- mien in Usselo bewoont, (des tijds was de aannemer Gerrit Hannink, die bij de onder grondse was, erin gevestigd) zou zegt hij het door Van Ditmar in Amsterdam geïmporteerde boek ook het liefst zelf in het Nederlands vertalen. Johan en Dientje Oosterveld kunnen het boek helaas niet zelf lezen, omdat ze het En gels niet machtig zijn. Naar wat ze ervan gehoord hebben moet het een waarheidsgetrou we beschrijving zijn van de gebeurtenissen, die zo'n dertig jaar geleden plaats vonden Juist door de eenvoud, waar mee deze te boek zijn gesteld, zou het ook een menselijk, ontroerend document zijn ge worden. Een van de meest ontroerend ste pagina's is die. waarin An nie de Leeuw, die afgelopen zomer met haar dochtertjes July en Kathy op de boerderij in Usselo logeerde, vertelt hoe ze de meisjes de schuilplaats liet zien. 'Kijk, daar moest ik altijd inkruipen, zei ik tegen de kinderen. Probeer eens of je 't nog kunt, zeiden ze. Ik voldeed gehoorzaam aan hun verzoek, ging op de knieën ligen en probeerde in het gat te komen, totdat ik niet ver der kon. Kijk eens. zeiden ze tegen Johan, moeder huilt Johan en Dientje hebben het bovenkamertje volledig intact gelaten. Midden in het schuin afgetimmerde kamertje staat een hoog, twee-persoons ledi kant met een witte, gehaakte sprei. De wanden van het ka mertje zijn groen geschilderd en langs de muren staan ou derwetse toilettafels met spie gel en lampetkan. Hachelijke situaties Annie de Leeuw en haar zusje Sini, toen respectievelijk ne gen en achttien jaar, zijn de dochters van een Winterswijk- se veehandelaar. Ongeveer twee en een half jaar waren ze bij de Oostervelds onderge doken. Behalve Johan en zijn vrouw Dientje was er ook opoe, die de joodse meisjes varkensbouillon voorzette en die om de bezwaren te be zweren deze sikkensoep noemde. Hachelijke situaties waren er meer dan genoeg: zo hebben de Duitsers een poosje kwartier gemaakt in de boer derij, terwijl boven hen de on- derduiksters sliepen. Sini woont nu in Schevenin- gen, Annie vertrok na de oor log naar Amerika. Zij schreef haar herinneringen aanvanke lijk op voor haar kinderen. Met de Usselose boerrnfamilie bleef een innige band bestaan. Verschillende kerei. is Annie, getrouwd met dc Amerikaan Jim Reiss maar inmiddels we- du we. terug geweest. Behalve 'The upstairs room' wil Annie ook nog eens een boek schrij ven 'over de periode direct na de oorlog. 'The upstairs room' zal wel licht op korte termijn door Carpenter Productions (de platenmaatschappij van Gert Timmerman) - verfilmd wor den. De film begint met Kerstmis, want in die tijd zijn de meLjes in Usselo gekomen. Aap Annie de Leeuw is schrif telijk toestemming gevraagd, ook Van Ditmar is reeds bena derd. De familie Oosterveld is bereid mee te werken indien de opnamen de bedrijfsuitoe fening niet verstoren. Johan en Dientje spelen er zelf mis schien ook even in mee. Dat ze intussen zo'n dertig jaar ouder zijn geworden, is al dus Gert Timmerman geen bezwaar, want ze zien er nau welijks anders uit als in 1945. Voor de rol van de onlangs op 93-jarige leeftijd overleden opoe denkt hij aan Beppie Nooy. Als Duits officier speelt mogelijk Gert Fröbe mee. Ta- mar Baruch, die ook een rol had in De Kleine Waarheid, wordt vermoedelijk Annie. Voor de rol van Sini wordt aan een joods meisje uit En schede gedacht Ook zal een aantal inwoners van Usselo meespelen. In de film worden ook enkele kleine documentaires ver werkt. De in het Nederlands gesproken film met een paar Twentse woorden krijgt een Engelse na-synchro nisatie. Het wordt een zwart wit film. hetgeen, denkt Gert Timmerman, de in dit ver band vereiste sfeer ten goede zal komen. Hij wil de winst van de firma ter beschikking stellen van kindertehuizen in Israël Op de vliering van zijn •huis in Usselo heeft hij nog een papieren koffertje, afkom stig van de meisjes De Leeuw, teruggevonden. 'Moeilijk 't publiek ervan te overtuigen' AMSTERDAM Premier Den Uyl heeft in een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel van difce week benadrukt dat het 'zeer, zeer moeilijk* zal worden om het publiek in de westerse industrielanden duide lijk te maken, dat het altijd boven zijn stand heeft geleefd. Doelend op het in het vooruitzicht ge stelde proces van bezuiniging in ver band met de energiecrisis, zegt de premier: 'De gewone mensen werden nooit betrokken bij de beslissingen, die werden genomen door de olie maatschappijen, de technocraten, de grote industrieën en de regeringen, dit' ook aan de onbegrensde mogelijk heden van de economische groei heb ben geloofd. En de man, die zich voor het eerst een kleine wagen heeft aan geschaft, zal het eenvoudig niet gelo ven, wanneer hem nu wordt verteld: 'Neem ons niet kwalijk, maar u bent te laat hiermee, dit gaat nu niet meer.' Op de vraag van Der Spiegel hoe de premier dit dan wel duidelijk wil ma ken aan het publiek, antwoordt deze: 'De boodschap, dat de gedroomde groeimogelijkheden er doodgewoon niet meer zijn, is alleen geloofwaardig te maken, als de leidende klassen, de elite/van de grote industriestaten zelf, de consequenties trekken. Als er min der te verdelen is, moeten de bevoor rechten eerst een offer brengen. Als energie moet worden gespaard, moet bijvoorbeeld eerst een punt worden ge zet achter de grote auto's, die zeer veel benzine gebruiken en achter veel prettige dingen'. EEG Over de solidariteit van de EEG-lan- den met Nederland, zegt de premier, dat 'indien de Europeanen niet ge meenschappelijk onder de olieboycot willen lijden, de EEG-topconferentie in Kopenhagen een 'grote teleurstel ling' wordt. 'Niemand kan nog in het bestaan van een Europese gemeen schap gelovem, als een land olie in overvloed heeft en een ander lid van de gemeenschap helemaal niets'. over het olievraagstuk door de minis ters van financiën en buitenlandse za ken van de negen EEG-landen. Hoewel geen officiële verklaringen over het beraad zijn gegeven en be slissingen worden uitgesteld tot de EEG-topconferentie op 14 december in Kopenhagen, hebben waarnemers sterk de indruk, dat de door Nederland zo sterk bepleitte solidariteit weinig kans maakt. Vooral Frankrijk en Engeland zouden het totstandkomen van zo'n eenheid belemmeren doordat zij bilaterale re gelingen met de Arabische landen zouden hebben getroffen. In Europese kringen in Brussel is men ervan over tuigd. dat president Pompidou toen hij de olieministers Yamani (Saoedi- Arabië) en Abdessalem (Algerije) ont ving, in ruil voor olieleveranties ver gaande toezeggingen inzake wapenle veranties heeft gedaan. Engeland zou gezwicht zijn voor de bedreiging van de Arabieren, dat zij hun Sterling-tegoeden bij Britse ban ken zouden terugnemen. Een ingreep, waardoor Engeland in ernstige moei lijkheden zou kunnen worden ge bracht Een van de weinige positieve gelui den, die ten aanzien var^ de Neder landse problemen werden gehoord, was de uitlating van de Franse minis ter van financiën Giscard d'Estaing, die de nadruk legde op de onderlinge afhankelijkheid van de EEG-lidstaten. Hij zou verklaard hebben, dat die af hankelijkheid zo groot is, dat vrien den van de Arabische staten geen re sultaat kunnen boeken met maatrege len, die ingegeven zijn door nationa lisme en egoïsme. In diplomatieke kringen meent men, dat dit erop kan wijzen, dat Neder land bij zijn aandringen op Europese solidariteit meer steun van Frankrijk kan gaan krijgen dan tot nu toe. Dit zou bijvoorbeeld ook kunnen verkla ren, waarom minister Duisenberg (fi nanciën) genoegen heeft genomen met een anti-inflatieresolutie, waartegen hij zich eerst verzette. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Navo-defensiemi- nisters gaan morgen en overmorgen in Brussel praten over onder meer de vervanging van de Honest John-raket door de Amerikaanse Lance en de op volger van de Starfighter. Tevens zal de taakverdeling van de landen bin- nen de Navo aan de orde komen. Zowel de vervanging van de Neder landse, in Duitsland opgestelde, Ho- nest Johns als die van de Starfighter zijn voor Nederland hete hangijzers. Het huidige kabinet heeft al te ken nen gegeven de vervanging van de Honest John (voor de korte afstand) door de lange afstands Lance en de aankoop van nieuwe straaljagers een wel erg kostbare zaak te vinden. Te verwachten is dan ook, dat minis ter Vredeling er op zal aansturen, dat de Duitsers (die al voor de Lance hebben gekozen) in het kader van de taakverdeling met hun Lances de taak" van de Nederlandse Honest Johns- overnemen. Het is echter de vraag of de Duitsers daarmee akkoord gaan en wat daarvoor wordt teruggeëist. Wat de vervanging van de Starfighter betreft, is bekend, dat Nederland zich meer wil gaan toeleggen op de steun aan grondtroepen. Wanneer de andere Navo-landen daarmee akkoord gaan, betekent dit, dat Nederland naast de Franse Mirage, de Zweedse Saab-Vig- gen en de Amerikaanse Cobra ook de keuze krijgt uit andere typen van ae vliegtuigindustrie. Sint ijvert vurig voor 'n kado voor de duizend in Ermelo Een eigen centrum voor patiën ten Het einde van inconveniën- ten Een gift voor 's Heerenloo-Lo- zenoord Daarom uw giro snel aange boord, en de balpunt aangezet Voor d' actie van Trouu>-Kwar- tet Een f75.000,- is het streven Wie nu ontvangt, wil stellig ge ven! Giro-overmakingen zijn welkom op de gironummers van de B. V. De Christelijke Pers te Am sterdam. Postgiro 26.92.74. ge meentegiro Amsterdam en omge ving: 500. Of via de rekening van de Nederlandse Midden- standsbank in de hoofdstad met vermelding van het rekening nummer van de Chr. Pers: 69.73.60.678. Wilt U vermelden: 'Actie Ermelo'. RITA 'Pap, breng gauw een zaag. Deze verf droogt heel erg snel.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5