Laat christen-arabieren hun visie komen geven Kerk in de wereld fllsillfilll Zweedse bisschoppen: huwelijk onontbindbaar Vandaag Voorstel dr. H M. de Lange: (raad van kerken): Trouw Kwartet Koningin bekijkt kaarten Haile Selassie en Nimeiry naar paus Drie gewonden bij explosie in flat In Sowjet-Unie 186 baptisten gevangen Verzet tegen breideling baptisten in Roemenië Nieuwe boeken mOUW/K-ft ARTET WOENSDAG 5 DECEMBER 197.-4 KERK/BINNENLAND T2/1 >1 UTRECHT In de vergadering van de raad van kerken heeft dr H. M. de Lange, voorzitter van de sectie voor sociale zaken, voorgesteld een delegatie van Arabische christenen naar Nederland te laten komen, zodat ook zij de gelegenheid hebben hun standpunt in het conflict in het Midden-Oosten uiteen te zetten. Dr De Lange werd gesteund door de afgevaardigde van de Nederlandse Protestanten bond en de raad besloot aan de sectie voor internationale zaken te vragen of zulk een bezoek zinvol wordt geacht. In de volgende vergadering zal een beslissing worden genomen. Er is een brief van de hervormde synode onderweg naar de raad van kerken, waarin hetzelfde wordt ge vraagd. In deze synode had namelijk secretaris-generaal dr. A. H. van den Heuvel ook een gesprek met Ara bische christenen voorgesteld, naar aanleiding van de brief van de Nederlandse rabijnen. die de ker ken verweten dat zij Israël in de steek laten. De suggestie van dr. Van den Heuvel tot een gesprek met arabische christenen werd door de hervormde synode niet in behande ling genomen, maar doorgezonden aan de raad van kerken. De raad besloot een delegatie van de kerken van Oostduitsland uit te nodi gen voor een bezoek aan ons land. De oostduitsers zullen, zo is de bedoeling, vooral in contact gebracht worden met het plaatselijk kerkelijk leven in Nederland. Daarnaast zal er gelegen heid zijn voor overleg op landelijk ni veau. Nadat een vorige beginselverklaring van de raad mikpunt werd van veel kritiek, besloot de raad althans voor lopig niet te streven naar een nieuwe beginselverklaring. Een concept daar voor, dat eerder in dit jaar bij de raad werd ingediend door een com missie onder leiding van prof. dr. A. J. Bronkhorst verwierf onvoldoende instemming. Sommigen, zoals met na me de doopsgezinden en de remon stranten vonden het stuk 'magistraal kerklatijn', waarvan buitenstaanders niets zouden begrijpen. Door anderen, met name de hervormden werd het Dr. H. M. de Lange geprezen als een indrukwekkend ge loofsgetuigenis. De raad wilde dit stuk niet zomaar van tafel vegen. Besloten werd het ?.o te bewerken dat het een handreiking kan worden bij de bezinning op het statuut van de raad, waarin het gaat om 'het geloof in de ene Heer Jezus Christus, het Hoofd der Kerk en Je Heer der wereld'. Dit statuut, waarin ook allerlei organisatorische kwesties zijn geregeld werd in laatste lezing door de raad goedgekeurd, zodat net naar de notaris kan. Terzijde van deze discussie werd met name van remonstrantse zijde betoogd dat er in de raadsvergaderingen te weinig gelegenheid is om bijbelse stellingen betreffende actuele proble men dogmatisch en praktisch te be spreken. Te veel tijd wordt, zo vond men, in beslag genomen door organi satorische en financiële vragen en aan het eigenlijke gesprek komt men niet toe. Intussen wordt, zo rapporteerde secre taris dr. H. A. M. Fiolet met veel ver wachting gewerkt aan de Nederlandse kerkenconferentie-1974. Deze wordt gehouden in het Jaarbeurscongrescen trum in Utrecht op 14, 21 en 28 sep tember. Men hoopt er groepen uit al le sectoren van het kerkelijk leven in te betrekken. Er is al veel belangstel ling in plaatselijke gemeenten en pa rochies. Van het themaboekje 'Bevrij ding* zijn al 26.000 exemplaren ver kocht, zodat een tweede druk nodig is. De Utrechtse kerkdagen worden in november 1974 gevolgd door een be- leidsconferentie van de Raad van Ker ken in De Blije Werelt te Lunteren. Het bureau van de raad, thans geves tigd aan de Maliebaan in Utrecht ?al op 17 december a.s. verhuizen naar het oud-katholiek seminarie aan de Koningin Wilhelminaweg 5 te Amers foort, waar men o.a. xetere vergader ruimten krijgt. De redactie behnudl zich hel rechl voor ham ter opname In «leze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- bllkatle wordt mei de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus HM Amsterdam. Olieboycot (31) De olie-boycot treft het Nederlandse volk gevoelig. En daarom protesteren de Nederlanders niet tegen de verkla ring van min. Van der Stoel, zoals ze eigrtilijk hadden moeten doen. De open brief van dr. L. de Jong zegt precies waar het op staat: Israël is het veilig tehuis voor het Joodse volk, en het is een ereschuld voor Europa, dit tehuis te beschermen omdat Europa gedoogde dat 6 miljoen Joden werden uitgeroeid. Toen deze uitroeiing een feit werd, was Nederland bezet ge bied. Bovendien kunnen we nog aan voeren (tot onze verontschuldiging) dat we niet wisten wat er met de weggevoerde Joden gebeurde. Tóch was er in Amsterdam in februari 1941 de staking om de Joodse medebur gers, een spontane daad van gewone menstin. Over solidair zijn gesproken: er was toen moed voor nodig om soli dair te zijn. Dat is wel gebleken uit de gevolgen: hoevelen zijn er niet ge fusilleerd? Voelt u het verschil? Toen kon het gebeuren dat je leven gevaar liep. nu gaat het alleen om een beetje minder welvaart. Amsterdam A. Kuil Olieboycot (32) Weer worden wij de dupe omdat wij achter de Joden staan en worden wij door nazi-potentaten gestraft. Maar sinds de bevrijding kennen wij de EEG. die ons miljoenen kost en wor den wij nu desondanks schandelijk bedrogen door de 'prominenten' in de EEG. Voorop gesteld dat ik de auto- verdwazing verfoei met de duizenden dodt'n. Maar dat nu vele zakenmensen en anderen de dupe zijn van wat jo denhaters beogen, mag niet doorspe len in het gehele EEG-bestel en moe ten de EEG-prominenten tegen die machthebbers hun gezicht laten zien. Maartensdijk G. J. Kolenbrander Olieboycot (33) De oliemaatschappijen leveren mo menteel aan particulieren 15 procent minder olie dan vorig jaar en daar zijn wij het van harte mee eens. Wat ons echter verontrust is, dat zij op De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. zijn vroegst op dezelfde datum leve ren als het vorig jaar. Net als in vori ge jaren zullen zij het dus straks in januari en februari weer heel druk krijgen met de dan gebruikelijke piek in de particuliere vraag naar huis brandolie. Maar het is te hopen dat er dan nog iets te verdelen is vcor al die mensen die dan met een bijna lege tank zitten. Als het vriest gaan de energiebedrijven over van aardgas op olie, en januari is een maand met veel vorst. Het is duidelijk dat de be langen van de energiebedrijven straks zwaarder wegen dan die van particu lieren. Ons inziens zou men nu aan particulieren voorschotten op hun winterrantsoen moeten leveren zodat zij met zuinig stoken tenminste de ergste kou door komen. Doorn D. en H. de Vries-Edel Olieboycot (34) Dt jaar is voor het eerst bij de troonrede Gods hulp niet gevraagd, ja wij klaren het zelf wel! Nederland maakt nu een zeer moeilijke tijd door en juist in de winter. Heeft God mis- schen de Arabieren gebruikt om ons volk en regering te laten zien dat we Hem niet straffeloos kunnen negeren? Den Haag I. S. Lamkester v.d. Viruk Versobering In Tr-Kw van 24 nov. zegt de geref.- synode dat versobering noodzakelijk is. Het komt alleen wat krom over als naast die oproep tot versobering een mededeling staat dat maar even vijf miljoen wordt gevergd voor een cen traal gebcuw. Over versobering ge sproken! Daarbij te denken dat de synode nog niet toegekomen is aan het deugdelijke versoberingsvoorstel van o.a. ds. Overduin van Veenendaal t.a.v. de predikantstraktementen. Als ik dan denk aan wat deputaten voor alg. diakonale arbeid (ADA) schreven over het teruglopen van de diakonale collecten, dan vraag ik mij af of de synode en deputaten vreemdelingen in Jeruzalem zijn en niet weten dat veel kerken door teruggang in leden tal enz. in grote financiële moeilijkhe den verkeren en dus diak. collecten naar collecten voor de kerk verschui ven. Is het niet beter dat de synode zich meer met de geestelijke proble men bezighoudt en de financiële aan deskundigen, die begrijpen wat er in de plaatselijke kerken leeft? Den naag H. Voogd Energiebesparing (3) Ik ben geen ondernemer, maar heb nog nooit ontdekt dat de niet-onder- nemer per se meer sociaal en natio naal engagement bezit dan de onder nemer. Trouw-Kwartet schijnt dat wèl ontdekt te hebben. Onder de titel 'Aardig experiment' (vooral dat woordje 'aardig* doet het goed) no digt Trouw-Kwartet (24 nov.) de on dernemers uit, hun verantwoordelijk heid in de oliecrisis eens te 'beleven', en stelt voor 'eens te kijken' of ze dat doen bv. docr hun reclameverlichting te doven. Trouw-Kwartet is dus hoogst benieuwd naar de nationale g»A zondheid van uitgerekend de ene groep der ondernemers voor zover ze dan over reclameverlichting beschik ken. Er is overvloedig reden voor Trouw-Kwartet om nu ook maar met een dergelijk 'opwekkend woord' ene even duidelijke motie van wantrou wen de niet-ondememers te benade ren. En ik stel me voor nu eens 'te gaan kijken' wanneer dSt gebeurt. Baarn dr. H. M. Matter Energiebesparing (4) De tv gebruikt veel electriciteit. Als men na tien uur niets meer uitzendt, zouden die lampen in de tv-studio's uit kunnen. Vele gezinnen blijven op zolang de beeldbuis aanstaat. Als wij vroeger naar bed gaan, kan cok de verwarming vroeger naar beneden. In mijn gezin zou om tien over tien alles ln bed liggen. Werkendam mevr. Ippel Dienstencentrum Terwijl de kerken leeglopen, besluit de gereformeerde synode een dien stencentrum te bouwen. Is dit vak- blindheid of zijn het oogkleppen? Of moet dit godsvertrouwen heten? Voor mij is het een reden om ernstig te twijfelen aan het waarachtig kerk-zijn van onze kerken. Het gaat er niet om, wat op den duur voordeliger zal blij ken te zijn; het gaat om het oprichten van een hovaardig teken, üosterbeek B. Rouman STOCKHOLM In Zweden is enige beroering ontstaan als gevolg van een herderlijk schrijven van de lutherse bisschoppen over de seksuele ethiek. De bisschoppen stellen tegenover 'de verwarring' op het gebied van de seksuele ethiek een christelijke visie. Koningin Juliana nam gisteren op paleis Soestdijk een facsimile herdruk in ontvangst van de eerste 'Topografische en militaire kaart van het koninkrijk der Nederlanden'. Deze herdruk van de uit 1850 stammende kaarten kwam tot stand in samenwerking tussen de topografische dienst van defensie en het Koninkrijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, die haar 100-jarig bestaan viert. Naast de Koningin ir. J. A. C. E. van Roermund, directeur van de topo grafische dienst van defensie. De seksuele verhouding gaat verder dan het geslachtelijke aldus de bis schoppen, en grijpt diep in in het le ven van beide partners en hun per soonlijk gevoel, vertrouwen en liefde. De brief noemt liefde en trouw de ba sis voor het huwelijk en beschrijft de christelijke huwelijksmoraal als een 'dynamische oproep tot liefde en we derzijds dienstbetoon'. Eventuele kin deren vormen een praktisch motief voor bijeenblijven en voor de onont bindbaarheid van het huwelijk. Maar ook afgezien van kinderen, zegt de bijbel duidelijk, dat scheiding tegen Gods wil is en dat het huwelijk voor het leven gesloten is. Christelijke sek suele ethiek, aldus de bisschoppen rechtvaardigt 'iedere vorm van toeval lige verbintenis' niet. De kerk wijst toevallige gemeenschap of coitus uit niet meer dan vriendschap af, evenals voorechtelijke vaste relaties, omdat daaraan de zekerheid en de bestendig heid ontbreeken, die alleen het huwe lijk kan geven. De brief van de Zweedse bisschoppen heeft scherpe kritiek uitgelokt, zo meldt het kerkelijke blad 'Var Kirka'. Onder de bevolking komt de brief over als 'een produkt van de groene tafel zonder relatie tot het werkelijke leven.' Er wordt gesproken van 'sek suele discriminatie' tegenover men sen, christenen en niet-christenen, met andere opvattingen. Ook Zweedse predikanten verschillen scherp van mening met hun bisschoppen. De bisschoppelijke brief is tevens een reaktie op het besluit van deze zomer van de Zweedse rijksdag de huwelijks wetgeving te verruimen. Echtschei ding werd vergemakkelijkt en 'vrije huwelijken' werden in een aantal op zichten met officieel gesloten huwelij ken gelijk gesteld. BEIROET President Nimeiry van Soedan en keizer Haile Selassie van Ethiopië gaan binnenkort naar Rome voor een gesprek met paus Paulus over Jeruzalem. 'Wij hopen, dat dit gesprek gevolgd zal worden door >en islam itisch-christelijke proclamatie, dat Jeruzalem geen joods karakter moet krijgen, maar aan de Arabieren moet worden teruggegeven', aldus Ni meiry in een interview met het Liba nese dagblad An Nahar. Op de vraag, waarom hij Haile Selas sie voor het bezoek aan de paus had uitgekozen, antwoordde de Soedanese president: 'Ethiopië is het oudste chris telijke land in Afrika. Wat de mo hammedanen ir Jeruzalem interes seert, interesseert de christenen ook. Ik weet precies hoezeer keizer Haile Selassie zich het lot van de heilige plaatsen in Jeruzalem aantrekt'. EINDHOVEN Gisteren is in Eind hoven het ketelhuis op het dak van een pas afgebouwd flatgebouw van acht woonlagen ontploft. Drie installa teurs werden licht gewond. Het ketelhuis werd totaal vernield. LONDEN Volgens de Sunday Tele graph heeft het centrum voor de stu die van godsdienst en communisme van Michael Bourdeaux de beschik king gekregen over nieuwe en gede tailleerde gegevens over de vervolging van baptisten in de Sowjetunie. Het centrum beschikt nu over de namen van 186 gedetineerde baptisten. In de Roemeense baptistenkerk (dui zend gemeenten, honderd voorgan gers) is verzet ontstaan tegen de dis criminatie van de baptisten door de Roemeense autoriteiten. In het cen trum van dt Roemeense hoofdstad Boekarest, op het Plein van de een heid, .staan het paleis van de patri arch en de kathedraal recht tegenover het parlementsgebouw, de nationale eenheid te symboliseren. De ortho doxe kerk in Roemenië is een deel van de nationale cultuur, net zo als de gezellige zigeunermuziek, de dans en de taal. Een Roemeen, die geen lid is van de partij is lid van de kerk. En wie geen lid van de ortho doxe kerk is, is geen echte Roemeen. De kerken die toch in Roemenië be staan zijn 'afgezien van de kerken van culturele minderheden als Honga ren en Duitsers) op zijn minst ver dacht. Zij betekenen zoiets als een in breuk op het nationaal culturele erf goed. Dat hebben vroeger met name de baptisten goed kunnen merken. Toen na de oorlog een socialistische staat met een nieuwe grondwet kwam, betekende dat voor de baptisten pas 'volledige vrijheid', schrijft Josef Ton, een theoloog die verbonden is aan het baptistenseminarie in Boekarest. Maar ds. Ton stelt vast dat er na vijf entwintig jaar socialistisch bewind niet zoveel meer van die vrijheid overgebleven is. Ton heeft drie en half jaar in Engeland gestudeerd. Na deze peride kwam hij terug in zijn kerk. Hij schrok van de mate waarin de Roemeense baptisten bukken onder het iuk van het regime. 'Onze kerken moeten zoveel inbreuk in hun interne leven van de zijde van de autoriteiten gedogen, dat we nu nauwelijks meer kunnen spreken over de vrijheid van de Heilige Geest en over de heer schappij van de Heer Jezus Christus over de baptistenkerk in Roemenië. en ik wil baar uitvoeren met Gods hulp. Ds. Ton weigert de atheïstische lei ders van zijn land de schuld te geven van de onvrijheid waarin de baptis- tenkerken zich thans bevinden. 'De fout ligt bij de baptisten zelf, die aanvaard hebben dit spel met de atheïsten samen te spelen'. Stemming In 1954 nam het overheidsorgaan voor de eredienst het besluit dat het maar eens uit moest zijn met de vurige ac tiviteiten van de baptisten. Het deelde de kerken mee dat er teveel bijeen komsten werden gehouden. De baptis ten hadden geen tijd voor 'andere cul turele activiteiten' en volgens het mi nisterie voor de eredienst kon men het grote aantal kerkdiensten best be perken tot een op zaterdagavond en een op zondagmorgen. De baptistenlei ders mochten echter niet laten uitko men dat de staat hun had gezegd dat er minder diensten moesten worden gehouden. Zij moesten net doen alsof de unie zelf het wilde. De leiding van de unie van baptisten doorzag het do delijke van dit regeringsverlangen en weigerde er aan toe te geven. Er volg de een zenuwenoorlog en in 1955 maakte de staat bekend dat zij de lei ders van de unie niet meer erkende en dat er dus nieuwe leiders gekozen moesten worden. In eind 1955 kwam daartoe een congres bijeen, waar ds. Ton bij aanwezig was. 'Op het podium zat vlakbij de voor zitter van het congres de afgevaardig de van het ministerie van eredienst. (ADVERTENTIE) De voorzitter legde uit dat het con gres een nieuwe leiding moest kiezen, gezien de verhouding tussen de oude leiding en het ministerie. Op voorstel van het ministerie noemde de voorzit ter de naam van een nieuwe algemeen secretaris, ledereen hoorde de naam in ijzige stilte aan. Zij wisten dat de ze man moeilijkheden in de unie zou veroorzaken. Toen de voorzitter tot stemming overging, deed niemand zijn hand omhoog. Toen de voorzitter daarop vaststelde dat de man niet ge kozen was, barstte een applaus los. Op dat moment stond de man van het ministerie op. Op beleefde wijze legde hij uit dat de niet gekozen man de goedkeuring van de staatsleiding had en dat hij gekozen moest worden ter- wille van een goede samenwerking tus sen kerk en staat. Hij vroeg de aan wezigen opnieuw hun stem uit te brengen. Bij deze stemming gingen slechts tien handen omhoog. Weer stond de man van het ministerie op. 'Ik merk dat u mij niet begrepen heeft', zei hij. Laat mij u dit zeggen, als u uw erkenning wilt houden en niet wilt dat het congres op dit punt wordt opgeheven, moet u deze man als uw secretaris kiezen. Ik hoop dat de situatie u nu duidelijk is'. Hij ging zitten. De voorzitter stond op en smeekte het congres begrip te tonen en in te zien dat er geen andere keus was. Toen gingen aarzelend een voor een de hander omhoog', schrijft ds. Ton. Plagen Beperking Hulproepen De brief van ds. Ton is kortgeleden in het westen terechtgekomen. 'Een jaar lang heb ik geluisterd naar de hulproepen van mijn mensen en heb ik geprobeerd te begrijpen hoe de huidige situatie is ontstaan. Ik heb nagedacht en gebeden om een uitweg. Ik'ben nu in staat mijn ontdekkingen te formuleren en ik realiseer mij dat ik sta tegenover de belangrijkste uit daging van mijn leven. De situatie dwingt mij tot de grootste beslissing, die ik ooit heb moeten nemen. Ik nam deze beslissing onder leiding van Gods woord en van de Heilige Geest Deze secretaris moet stap na stap toe geven aan de eisen van de staat. Maar op zo'n manier dat het net leek alsof hij de maatregelen tot beperking van het kerkelijk leven bedacht. Wie bij de staat klaagt krijgt te horen: 'Wij leggen je geer. beperkingen op. De unie van baptisten nam de besluiten. Daar moet u ook uw klacht inleve ren'. Ds. Ton noernt enkele van' de beper kingen van he* kerkelijk leven. In het begin van de jaren zestig werden hon- derden kerken gesloten door de unie van baptisten. Van de overblijvende kerken kregen daarop nog eens honder den dominees de bons. Er bleven on geveer 150 predikanten over, ieder met zo'n vijf tot tien kerken. Doordat de predikantstraktementen niet langer door de gemeenten worden betaald, maar door de unie, konden dezen ge dwongen worden de besluiten uit te voeren van de door de atheïsten beïn vloede unie. De communistische autoriteiten wen sen een overzichtelijke gecentraliseer de kerk. De orthodoxe kerk kan zich uitstekend aan dit verlangen aanpas sen. Maar het is strijdig met de bap tistenbeginselen, die altijd uitgaan van de soevereiniteit van elke plaatse lijke gemeente. De steeds verdergaande inmenging in de plaatselijke kerkzaken voelen de ge meenten pijnlijk, zo schrijft ds. Ton. De inspecteur van de erediensten moet nu ook al goedkeuren wie in de kerkleden worden gekozen. De ac- IN MOEILIJKE DAGEN Het is duidelijk dat onze regerk» zich vrij plotseling voor grote m« lijkheden gesteld ziet. Dat daarin ni< meteen allerlei uitzichten gebode kunnen worden zal een ieder kunnt begrijpen die enigszins op de hooj is van de grootte van de problem*». - en van de verstrengelde strukturt van onze samenleving. Het kan di ook grotelijks verbazen dat sommige,-i zich bij iedere uiting van deze regt.. ring al meteen weer grimmig opste len. Voor hen die op dit moment hi land besturen zal niets gemakkelijks-- zijn dan al deze betweters de touwtjs,- in handen te geven, met de woordei doe het dan zelf maar, als je het toe zo goed, en beter weet. Anderen b nutten deze gelegenheid om alsno;- via allerlei partijpolitiek oude verlat- gens waar te maken. De regering v« keert in een stress-situatie en da., kunnen die balletjes opgegooid wo: den. Het moet intussen voor hen di achter deze regering staan een bedra vende zaak zijn om op die manier konfronteerd te worden met een stil partijpolitiek dat een weloverwoge en nauwkeurig de toestand volgen regeringsbeleid voor de voeten gar. lopen. Als dit soort mensen hun zi krijgen kunnen we nog wat belevei Het zal iedereen duidelijk moeten zij. dat van deze oliecrisis geen gebrui gemaakt mag worden om gerechtvaai i digde plannen tot herstrukturerin van onze maatschappij te dwarsbi men. In 't bijzonder mag van christi lijke partijen verwacht worden dat xi op dit moment in de eerste plaat denken aan de problemen waarvoo- wij samen gesteld worden en niet aa de positie van eigen partij. Reeds n bliikt hoe sommigen dan eisen gaa stellen die gewoonweg onredelijk zijt - en vele weldenkende burgers terecl van hen zal vervreemden. Zij kunne daartegenover rekenen op de steu van alle in-troebel-water-vissers. Dii bij bezuiniging bv. in de eerste plaati denken aan ontwikkelingshulp en deit gelijke. De apostel schreef meen il ergens dat iedereen 'denke niet alleej aan het zijne, maar ook aan dat wal. van de ander is'. door Aldert Schipper tiefste kerkleden wijst hij af. De men sen van de unie van baptisten zeggen op dit soort inmenging 'broeders, als je in vrijheid wilt voortbestaan, dan moet je dit aanvaarden. Beter kun je een kleinigheid opgeven om de rest tenminste ;n stand te houden'. Tegen deze houding richt ds. Ton zijn pro test. De staat heef» bepaald dat een doop- dienst vooraf door de kerk moet wor den aangevraagd. Om te plagen wordt een datum dan niet goedgekeurd. Een volgende eis is dat de namen van de dopelingen moeten worden ingele verd, zodat de inspecteur die namen kan afvoeren van mensen, die niet uit een baptistengezin kohien. Dit soort besluiten wordt evenwel mondeling aan de unie doorgegeven. En de unie geeft de opdracht ook weer mondeling aan de gemeenten verder. 'Waarom doet de staat dit zo', vraagt Ton zich af. 'De grondwet en de andere wetten van ons land laten iedere burger vrij een willekeurige godsdienst aan te hangen en naar wens van godsdienst te veraanderen. Als een inspecteur van de eredienst iemad van de lijst van dopelingen schrapt, wordt deze per soon zijn grondrecht ontnomen. Daar om vindt deze inmenging mondeling plaats, zodat de inspecteur officieel vrijuit gaat. De dominee moet het dan maar zien te klaren met de dope ling die afgewezen wordt. Meestal ver telt hij hem de waarheid en doopt hij de man onofficieel'. Ds. Ton schrijft: 'Alle beperkingen te gen de baptisten zijn ongrondwettig. Als wij vragen de beperkingen op te heffen, dan vragen wij niets anders dan toepassing van de wetten van ons land. 'Ds. Ton gaat verder: 'Veel vroe gere baptistonieiders en veel vooraan staande baptisten steunen mijn actie en staan achter mij. Hoe de baptisten unie en de staat er op zullen reage ren weet ik n'et. Maar ik weet dat ik een wachter ben, die het gevaar ge zien heeft en een signaal moet geven. Mijn broeders moeten dan maar hun mening hierover vormen. Misschien raak ik mijn baan bij het seminarie kwijt. Misschien nemen de officiële autoriteiten wraak, omdat ik hun komplot heb ontmaskerd om de bap tistenkerk te vernietigen door de hand van dc unie van baptisten. Wat mij ook moge gebeuren, -het geeft niets, zolang ik mij laat leiden door Gods Woord en de Heilige Geest'. Ds. Ton weigert een soort onder grondse kerk te 'gaan vormen. Hij ge looft daar niet in. 'ik moet openlijk weergeven wat ik geloof', zegt hij. Maar hij begrijpt dat dit gevolgen kan hebben. Ds. Ton is daar niet be nauwd voor. 'Als ik Hem gehoorzaam, in wie ik altijd heb geloofd, dan zorgt Hij voor de rest. Hij overwint altijd, ook al gaat zijn weg via Golgotha. Alstublieft, vrienden, bid voor mij, nu ;k door Gcthsemané en de Via Do lorosa ga. Alle glorie en prijs zij ge geven aan onze wonderlijke redder en Heer Jezus Christus. Amen'. NED. HERV. KERK Beroepen te Marken (toez.): J. G. va der Vlist te Zevenhuizen: te Zoeter meer: A. A. Bos te Vlaardingen; ti Woerden: G. C. Post te Leiden; té Bijlmermeer (toez.): S. G. Oosterhofl te Nieuw Helvoet; te Gorinchem: w J v. d. Waal, voorheen redikant vor mingscentrum De Oorsrong, wonen - de te Baarn Aangenomen de benoeming tot zi» kenhuispastor te Hoorn: (alg. ver pleeghuis Lindendael en alg. streek ziekenhuis Westfriesland) Alb. Spaar garen, hulpprediker te Andijk-Wer vershoof. Bedankt voor Ede en Garderen: J. C Schuurman te Putten. Beroepbaar: Th. Zevenbergen kand Zaan 23, Zwolle. Overleden: W H. Schuurmans Stekho ven (45), pred. te Oldebert (Gr.) Stond tevoren in Etten en Ulft. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag-Zuid: drs. T. Brienen te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rijssen: J. Mol te Hardinxveid, die bedankte voor Wer kendam en St Annaland. Bedankt voor Zeist: J. van Haaren te Amersfoort. Oost-Gelderland, land in beweging. Door Willy H. Heitllng. Uitgave Knoop en Niemeljer, Haren (Triangel reeks). 116 pagina's 12,50 Free-lance-journalist Willy H. Heit- ling, in 1916 te Munster geboren, zwerver va nden bloede, maar al veie jaren wonend in Oost-Gelderland, dat hij zeer lief heeft, schreef opnieuw een boekje over deze streek: Oost-Gel derland, land in beweging. Het is ge drukt op kunstdrukpapier waardoor de fraaie illustraties des te beter tot hun recht komen, en gevat in een ge plastificeerd bandje, waarop in kleur een oude, karakteristieke boerderij. Oost-Gelderland, dat vroeger de Ach terhoek werd genoemd wat velen o.i. ten onrechte denigrerend achtten, be vat talrijke boerderijen en ze bepalen voor een belangrijk gedeelte de char me van het landschap. Maar er is veel meer. Er is inderdaad nog een welda dige rust, landelijke schoonheid, een weelde aan kastelen, een areaal loof bossen waarin men een grote stad niet terug zou vinden. Maar het is ook een land in beweging, gericht op de toekomst Heitling schrijft er leuk over, een beetje wijsgerig soms, met enige ironie, niet zonder kritische zin. Zo neemt hij bijvoorbeeld 'de ziekelij ke uitbreidingswaan van sommige ge meentebesturen' op de hak, die er volgens hem oorzaak van is dat Oost- Gelderland meer industrieterreinen en bestemmingsplannen voor woning bouw heeft dan men in een lange reeks van jaren nodig zal hebben. Soms lijkt het even dat de schrijver een beter model voor de ontwikkeling van deze streek in zijn zak heeft dan alle gemeenten, planblogen en advi seurs bij elkaar. Ja en waarom ook ei genlijk niet? (Zelfoverschatting ener zijds en bedrijfsblindheid anderzijds komt op alle niveaus voor). Geen facet van Oost-Gelderland of net wordt in dit boekje wel belicht. Soms vluchtig, soms langduriger. Instem ming oproepend dan wel prikkelend tot tegenspraak. Maar bijna altijd op boeiende zij het zakelijke wijze. Boer, burger en buitenman zou het moeten lezen, doch evenzeer ieder die aan de gedachte- en besluitvorming inzake dit landsdeel deelneemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2