Verwarring over 'gewijzigde visie' op Midden-Oosten Nieuwe Deense partijen behalen grote winsten Meningsverschil over defensie-uitgaven bij regeringsfracties Gewicht kan rol spelen bij benzine distributie In deze krant WASAUTOMATEN 499- PvdA verontwaardigd Minister-president tekent register Chileense junta wijst Zweed Edelstam uit Voor vriend en vijjand Defensie raakt wellicht weer generaal kwijt Texel in zorgen over zwakke dijk hl Nieuwe Leidlse Courant cn -• ZL V_/ (TO CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Iteenstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" k HAARLEMMERSTRAAT 250 'LEIDEN Alle bekende merken Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Buitenlandse zaken herroept uitspraak Van onze Haagse redactie DEN HAAG Grote verwarring is gisteren ontstaan over het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van de door Israël bezette Arabi sche gebieden. Een woordvoerder van buitenlandse zaken verklaarde aanvanke lijk, dat Israël de Arabische gebieden die liet sinds 1967 bezet houdt, moet ontruimen. Later verklaarde hij evenwel nadrukkelijk dat er geen verandering is gekomen in het standpunt van de Neder landse regering. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is niet onmo gelijk dat de regering afhankelijk van het type auto verschillende hoeveelheden benzinebonnen be schikbaar zal stellen, in plaats van een uniform aantal. Op de kaar ten, die de bezitters van auto's deze weken hebben ontvangen, is met een codeletter aangegeven, tot welke categorie het voertuig behoor1 De codering is als volgt: Abroni fietsen Bmotorfietsen E---pers-.nenauto's tot 750 kilo met be izine>.iotor Hpersonenauto's van 750 tot 1250 kilo met benzinemotor Iauto's van invaliden K—personenauto's boven de 1250 kilo inet benzinemotor Mbedrijfswagens met benzinemotor Rpersonenauto's met dieselmotor Sbedrijfsauto's tot 7500 kilo met dieselmotor Zbedrijfsauto's boven 7500 kilo met dieselmotor. Door deze codering heeft de regering de mogelijkheid, afhankelijk van het gewicht, meer brandstof beschikbaar te stellen, zodat iedereen eenzelfde aantal kilometers kan rijden, ongeacht het verbruiksgemiddelde. Een woord voerder van het ministerie van econo mische zaken verklaarde echter dat hierover nog niets met zekerheid kan worden gezegd. De witte kaart, die thans wordt ver stuurd, is slechts een machtiging om ever enige tijd een stamkaart te ha len. Op die stamkaart worden dan in januari de bonnen verstrekt. Uit wat hij eerder had gezegd ont stond de indruk dat het Nederlands^ standpunt met de ondertekening van de EEG-verklaring van 6 november is gewijzigd. Voordien werd dat steeds officieel ontkend. Nederland hield zich voordat de EEG- verklaring verscheen, altijd aan de Engelse tekst van de VN-resolutie 242, die spreekt van het ontruimen van 'bezette gebieden', terwijl de Franse tekst spreekt van ontruiming van 'de (dus alle) bezette gebieden.' Volgens de woordvoerder van buiten landse zaken houdt de EEG-verklaring in, dat Israël 'de Arabische gebieden, die het sinds 1967 bezet houdt, moet ontruimen', waarbij de Engelse inter pretatie dus is verlaten door Neder land, In de EEG-verklaring werd het pro bleem van de Engelse of Franse tekst omzeild door te spreken over de nood zaak voor Israël een eind te maken aan de territoriale bezetting, die het sinds 1967 heeft gehandhaafd. Ook de ze tekst was voor meer interpretatie vatbaar, reden waarom de Arabische landen erop aandrongen dat Neder land nog met een afzonderlijke ver klaring zou komen. De uitlatingen van de woordvoerder van buitenland se zaken gingen, hoewel niet officieel, in deze richting. De PvdA wil naar aanleiding van de verwarring over de verklaringen inza ke het Midden-Oosten dat de voorlich tingsdienst snel gereorganiseerd gaat worden. De fractie in de Tweede Ka mer is zeer verontwaardigd over het gebeurde en zal de zaak vandaag tij dens het debat over buitenlandse za ken in de Tweede Kamer aan de orde stellen en minister Van der Stoel er zijn mening over vragen. Fractievoor zitter Ed van Thijn noemde het een 'onacceptabele manier van voorlich ting, die ook in het buitenland veel verwarring heeft gezaaid.' In de PvdA- fractic bestaat al langer forse kritiek op het ambtenarenapparaat van buiten landse zaken en op de voorlichtings dienst onder meer naar aanleiding van verwikkelingen rond de erkenning van Chili. De afgetreden Deense premier Jörgensen bracht gisteren zijn stem voor de algemene verkiezingen uit samen met zijn vrouw en zijn zoon Lars. 'De oude partijen hebben deze ronde verloren KOPENHAGEN (UPI, Reuter) De Denen zijn gisteren in record-aantallen naar de stembus ge gaan om de traditionele politici en politiek te verwisselen voor onervaren, radicale kandidaten, die de belastingdruk drastisch willen verlagen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tussen de rege ringsfracties in de tweede kamer bestaan grote meningsverschillen over de hoogte van het defensie budget dat door het kabinet voor 1974 op ruim 5 miljard gulden is vastgesteld. PvdA en PPA hebben gisteren tijdens het defensie-debat in de Tweede Ka- Minister-president Den Uyl tekende gisteren op de ambassade van Israël het condoleance-register in verband met het overlijden van de stichter van de staat Israël, David Ben Goerion. mer voorstellen tot bezuiniging op ta fel gelegd. De KVP leek het met de begroting wel eens te zijn, maar de ARP had forse kritiek op de hoogte van de defensie-uitga ven- De PvdA woordvoerder, P. Dankert zei, dat er vooruitlopend op de defen sienota (die begin volgend jaar ver schijnt) al 70 tot 100 mijloen op het budget bezuinigd kan worden. Minis ter Vredeling heeft eerder benadrukt dat die defensie-nota wel verschuivin gen in de begroting zal veroorzaken, maar zeker geen verandering van het totale budget, noch omhoog, noch om laag. PPR-fractievoorzitter De Gaay Fort man, diende voorstellen in tot bezuini ging van een totaal rond 180 miljoen op belangrijke investeringsposten als de aanschaf van onderzeeboot-bestrij- dingsfregatten, luchtafweergeschut en vliegtuigen. Hij vond dat de Kamer over té weinig gegevens beschikte waaruit nu al zou kunnen blijken, dat deze aanschaffingen gewenst zijn. In lijnrechte tegenstelling daarop was het standpunt van de ARP en ook van de VVD. 'We kunen ons nauwelijks voorstellen dat er met het huidige defensiebudget nog sprake kan zijn van een verantwoorde defensie-inspan ning. Het ziet er naar uit dat een verdere aanpassing van het leger met dit kabinet weer is ingezet', verklaar de het ARP-Kamerlid mcj. Van Leeu wen. Zij sprak de vrees uit dat de olie-crisis een dusdanige verhoging van de exploitatiekosten van de krijgs macht zou veroorzaken, dat daardoor investeringen nog verder in de knel komen. De KVP defensie specialist Van Eisen bleek in principe akkoord te kunnen gaan met het huidige budget. Wél waarschuwde hij ervoor dat de defen siebegroting geen vrij-plaats moet zijn om te bezuinigen ten gunste van ande re begrotingen. De VVD, die voorgesteld heeft de be groting met 50 miljoen te verhogen, sprak twijfel uit over de mogelijkhe den tot ontspanning tussen oost en west. Het VVD-kamerlid Ploeg meent dat er met deze begroting al teveel vooruitgelopen wordt op de mogelijke resultaten van de onderhandelingen over wederzijdse troepenverminde ring tussen oost en west. Van verschillende kanten in de Ka mer werd er bij de minister op aan gedrongen volledige opening van za ken te geven over de generaals-ontsla- gen die de laatste maanden zijn ge vallen. De heer Van Eisen zei daar over dat die generaals kennelijk de loyaliteit minder belangrijk vinden dan hun zakelijke en persoonlijke con flicten. SANTIAGO (UPI, Reuter) Zweedse ambassadeur Harald Edelstam is door de Chileense junta persona non grata verklaard. Sinds Chileense militairen de regering van Salvador Allende af zetten, is Edelstam actief geweest bij het helpen van politieke vluchtelin gen. Hij zal waarschijnlijk Chili zo spoedig mogelijk verlaten. De Zweedse minister van buitenlandse zaken zei in reactie op Edelstams uit wijzing: 'Hij heeft harder dan ieder een gewerkt om vluchtelingen te red den. Hij heeft geweldige prestaties ge leverd op humanitair gebied. En zij (de Chileense machthebbers) hebben alles geprobeerd om hem weg te wer ken.' De ambassadeur veroorzaakte verleden week een verhitte diplomatieke twist over de arrestatie van een ernstig zie ke vrouw uit Uruguay. De vrouw. Mirtha Pucurull, stond onder bescher ming van Edelstam in de vroegere Cubaanse ambassade (De belangen van Cuba worden door Zweden waar genomen). Zij moestechter wegens kanker worden opgenomen in het zie kenhuis. Ondanks de protesten van Edelstam werd ze daar gearresteerd. Edelstam werd daarbij twee keer neergeslagen. De vrouw heeft echter vrijgeleide gekregen en is gisteren in Stockholm aangekomen, waar ze on middellijk in een ziekenhuis is opge nomen. De eerste, onvolledige uitslagen wij zen op het ergste verlies dat de rege rende sociaal-democraten ln honderd jaar hebben geleden. De drie rechtse oppositie-partijen schijnen wel te ver liezen, maar niet zo zwaar. De twee nieuwe partijen, die zich verzetten te gen de hoge belastingen in Denemar ken, leken ongeveer 30 procent van de stemmen te zullen krijgen. 'Ik geloof dat de trend duidelijk is. De oude partijen hebben deze ronde verloren', verklaarde oud-premier Hil- mard Baunsgaard op de televisie. De huidige premier Anker Joergensen. wilde geen commentaar geven tot de volledige uitslagen binnen waren. Vol- gens de prognoses, gebaseerd op de eerste uitslagen, dalen de sociaal-de mocraten van 70 naar 42 zetels en zakken hun linkse coalitie-partners, de socialistische volkspartij, van 17 naar 11 zetels. De drie oppositie-partijen verloren samen 30 zetels. De twee nieuwe partijen, van de rebellerende sociaal-democraat Erhard Jacóbsen en van de controversiële belastingadviseur Mogens Glistrup, zouden samen onge- voor 42 zetels krijgen. De belangrijkste verkiezingsonderwer- pen waren de hoge belastingen en de hoge prijzen, de groeiende overheids uitgaven en de onstabiele economie, die nog verergerd kan worden door een mogelijke recessie en toenemende werkloosheid. De kiezers schijnen hun vertrouwen te hebben verloren in de 'oude' partijen en veel sociaal-demo- Droog Overwegend droog weer met vrij veel bewolking. Maximum tem- peraturen rond 8 graden. Matige, in het Waddengebied vrij krach tige wind uit west tot noordwest. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met regen en later iets kouder. Morgen zon op: 08.32 onder: 16.30 maan op: 13.54 onder: 03.56 Onze kranten hebben het moeilijk. Kunt u zich voor stellen, dat ze niet meer zouden verschijnen? Voor honderdduizenden zou dat een zwaar gemis zijn. Voor velen, omdat ze dan een goede vriend en een onont beerlijke bron van informatie zouden verliezen. Voor anderen, omdat ze een geliefde vijand kwijt zouden ra ken, met wie ze het zo heerlijk oneens konden zijn. Om beide groepen dit verlies te besparen, is het nodig, dat de kring van onze abonnees wordt uitgebreid. Ook door u. De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (+briefpa- Een postzegel is niet nodig. Schrijf op de envelop: De pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Die betalen wij. Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Weer vraag naar perronhaartje enderde Idas' Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben er de laat ste weken, zo is hun indruk, heel wat nieuwe klanten bij ge kregen. Er reizen zelfs veel mensen met de trein die dat de laatste jaren niet meer gedaan hebben. Dat laatste leidt de president- directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. M. G. de Bruin, af uit het feit dat er veel ge vraagd wordt naar 'n perron kaartje (al 'n paar jaar zijn de perrons gratis toegankelijk) en zelfs naar een enkele reis derde klas (al jaren eerder verdwe nen). Bovendien blijken veel mensen die nu een kaartje ko pen niet meegegroeid te zijn met de prijsontwikkeling van de laatste jaren, want ze blijken nog prijzen van jaren geleden in hun hoofd te hebben. Zie voor meer nieuws over het openbaar vervoer pagina 11. craten voelen zich in de steek gelaten door Joergensens 'flirt' met de lin kervleugel van zijn partij. De climax werd bereikt toen Erhard Jacobsen op dramatische wijze brak met de sociaal-democraten en een eigen partij oprichtte: de democrati sche partij. Twee dagen later liet hij de regering Joergensen door zijn afwezig heid vallen en moesten nieuwe verkie zingen uitgeschreven worden. Jacobsen is een tegenstander van de hoge inkom stenbelasting. Hij wil het budget be snoeien via de indirecte belastingen. BELASTINGEN De tweede partij, die profiteert van het groeiende verzet tegen de hoge be lastingen, is Partij der vooruitgang van de steenrijke belastingadviseur Mogens Glistrup. De miljonair, die geen belastingen betaalt en zegt dat iedereen dat moet doen, heeft beloofd alle belastingen te elimineren en te besnoeien op onderwijs, pensioenen en defensie. Hij heeft ook verklaard dat hij de helft van de ambtenaren wil ontslaan om een einde te maken aan de inflatie en stijgende prijzen. Alle vijf 'oude' partijen hebben voor de stembusuitslag geweigerd met ieder van de nieuwe partijen samen te wer ken, maar wil Denemarken bestuur baar blijven dan zal één van de nieu we partijen of beide deel moeten uit maken van de nieuwe regering. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In sommige defensie kringen wordt verwacht dat minister Vredeling brigadegeneraal Clumkens zal ontslaan. Dat zal dan gebeuren op grond van het bepaalde in het ambte narenreglement over de onverenigbaar heid van standpunten tussen dc mi nister en één van zijn ambtenaren. Naar wij vernamen zal generaal Clum kens daartegen geen bezwaren maken. Anderzijds zou hij zelf vrijwillig ont slag willen nemen op grond van het zelfde artikel als de minister hem niet ontslaat. Brigadegeneraal Clumkens sprak giste ren het bericht van de legervoorlich- tingsdienst tegen, dat hij al een ont slagbrief had geschreven. De leger- voorlichtingsdienst trok dit bericht la ter ook in. Het ontslag van de gene raal wordt in Den Haag verwacht nu de commandant eerste legercorps ont slag heeft genomen in verband met de benoeming van generaal Van der Slik- ke tot chef van dc generale staf. Het bezwaar van Meijnderts en diens pro tégé Clumkens tegen deze benoeming zou zijn dat nu Van der Slikke, in plaats van Meijnderts zelf, het plan van Meijnderts en Clumkens voor de diensttijdverkorting moet uitvoeren. Binnenland Pronk houdt slag om de arm 5 Sedney: Suriname dreigt onbewoonbaar te worden 7 Buitenland Israël en Egypte nog niet dichter bij elkaar 9 Het gaat om Kaoenda 9 Kerk Laat christen-arabieren visie komen geven 2 Sport Roeiwereld akkoord met combinaties 10 Economie Oliecrisis inspireert Sinterklaas-inkopen Kerk In de wereld Lezers schrijven Nieuwe boeken Rndlo cn tv Recept Puzzel Stript, feuilleton Commentaar 13 TEXEL Bewoners van het Wadden eiland Texel maken zich zorgen over de toestand van de dijk aan de oost- f.anf ,,van het eiland. Nog ruim twin tig kilometer dijk moet op zgn. Delta hoogte worden gebracht. Door bezui nigingen bij Rijkswaterstaat dreigen deze werkzaamheden verder te wor- den uitgesteld In een telegram aan minister Westerterp hebben de ei landbewoners gevraagd hun dijk 20 hoog mogelijk op de prioriteitenlijst voor dijkverbcferinp te plaatsen. Voigens een woordvoerder van Rijks waterstaat vertoont de dijk 'een paar bijzonder zwakke plekken'. Maar die situatie geldt volgens hem voor vrij wel alle zeedijken in Nederland die nog niet op Delta-hoogte zijn ge bracht. 'Er is geen enkele reden tot paniek maar het staat natuurlijk ie dereen vrij voor z'n veiligheid op te komen. De onrust op het eiland ont stond toen bekend werd dat een be staand evacuatieplan voor de bevol king was 'verbeterd'. In dit verbeter de plan kunnen door dijkbreuk be dreigde delen van het eiland sneller worden ontruimd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1