van au-pair tot maatschappelijk advies I d5H MEBAM Olieprijs jaarlijks 10 tot 15 pet. omhoog Actie in Lunteren voor behoud stationsgebouw Bende smokkelt voor miljoenen aan heroïne Luisteren, praten, wachten, meedenken, niks doen, niks kunnen doen Apeldoorn verdeelt aanmoedigingsprijs Kerstconcert in Grote Kerk Schepen op de plaat Eredoctoraat voor dr. Went premier Den Uyl: Open deurdienst in Grote Kerk Marktberichte ANNA KARENINA ÜV Berkel verhoogt veiligheid ÜV verpleegkundigen voor staffunkties (vrl./mnl.) JEZUS REVOLUTIE! TROI .W/KW ARTET WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 Rljjjgj door Haro Hielkema De belangstelling voor het Maatschappelijk Advies- en Informatie bureau, gevestigd in het eerste pand op de Zeedijk, wordt wellicht het best geïllustreerd door de opmerking van de eigenaar van een sex- winkel, eveneens in deze historische Amsterdamse straat. Met een lichte ondertoon van jaloezie stelt hij: 'Ik mocht willen dat ik zoveel klanten had als er daar dagelijks in- en uitlopen.' Een bezoek aan het M.A.I.-bureau onderstreept deze uitspraak over de 'klandizie' volledig. Voordturend is de balie in het oude pand bezet door informerende bezoekers en ad viserende M.A.I.-stafleden. En het telefoonverkeer is inmiddels zo druk geworden dat een derde lijn moest worden aangelegd. Vraagbaak Directrice .Tctte de Rooy en haar medewerksters verrichten geen maatschappelijk werk: 'Wij behande len niet, gever, geen therapie. Wij beantwoorden de vragen van de be- bezoekers. Wat die er mee willen doen, moeten ze zelf weten. Eigen lijk zijn wij alleen een vraagbaak.' Hoe nodig deze functie is, blijkt wel uit de stroom inlichtingen die er op het bureau binnenkomen: 'Het is ontstellend hoeveel mensen er nog nooit van de meest simpele zaken gehoord hebben. Gewone alledaagse informatie, daar heeft men erg veel behoefte aan.' Jette de Rooy conclu deert dat de meeste informatie inge steld is op een klein select groepje: 'Vijftig procent van ons werk is in formeren en beroepenvoorlichting geven. De andere helft is bemidde ling onder andere bij practische dienstverlening en vrijwilligers werk'. Luisteren, praten, wachten, meeden ken, niks doen, niks kunnen doen. Dat staat in het jaarverslag over de informatieve werkzaamheden. 'Waar om is er niet een handige manier om mensen uit te leggen hoe zij een kort geding kunnen aanspannen?' is de verzuchting op het M.A.I.-bureau. Want regelmatig krijgen ze visite van iemand die niet weet hoe hij een zaak moet aanpakken. 'Een man had jaren gespaard en kon van zijn geld uiteindelijk tweedehands meu belen kopen. Kort daarna bleek dat hij verschrikkelijk bedrogen was. Bij ons komt hij er dan achter dat er wel recht bestaat en dat hij een kort geding kan beginnen.' Druivenplukkers Een nieuw aspect in het werk van het M.A.I.-bureau is de bemiddeling bij het vrijwilligerswerk. Velen ge ven zich op omdat de op zoek zijn naar een tijdelijk baantje of in een jeugd- of clubhuis willen werken. Jette de Rooy: 'Vroeger hield net bureau zich grotendeels bezig met werk zoeken voor au-pair meisjes. Dat is inmiddels uitgegroeid tot het leveren van baantjes als druiven plukker in Frankrijk voor een paar weken, leiding geven in een kinder kamp in het buitenland voor vier tot acht weken: de deelnemers lopen tegelijkertijd stage, leren de taal tn verdienen nog wat. Ook is er tegen woordig belangstelling voor au-pair jongens. In de Verenigde Staten kunnen ze bij een familie metselen, gras maaien en werkzaamheden ver richten rondom het huis.' Dolly Coppens-Rooth, een van de medewerksters van Jette de Rooy: 'Gelukkig zijn het niet alleen stu denten die wij helpen. Wij zijn geen studentenbemiddelingsbureau, die zijn er al genoeg. Wij houden ons bezig met werkende mensen.' Zoals die 25-jarige electro-monteur, die eens iets anders wilde en zich bij het M.A.I.-bureau aanmeldde om met jongeren te werken. Eerst heeft Jette de Rooy (links) adviseert een bezoekster hij de zaak als vrijwilliger aangeke ken en nam toen pas het besluit om er definitief in door te gaan. Hij is nu een zeer gewaardeerde kracht.' Vooral de club- en buurthuizen heb ben enthousiast gereageerd op -iet aanbod van het M.A.I. om vrijwilli gers te leveren Met name de oude ren die zich aanbieden, vinden een gerichte werkkring, ook omdat ze door de M.A.I.-ers op deskundige wijze worden ingelicht en begeleid. Het bureau op de Zeedijk kent een veelomvattend en veelzijdig bestaan, juist omdat de vraag naar weten schappelijk werk. In 1968 noemde de men dan ook zo groot is. Diverse instanties in de maatschappelijke sfeer nemen regelmatig vrijwilligers op uit het M.A.I.-namendossier. Hoe vreemd het dan kan gaan, illustreert Jette de Rooy: 'Een meisje kwam via ons bij een instantie terecht als vrijwilligster. Toen het werk niet wilde lukken en ze bij ons terug kwam, bleek dat ze zelf hulp nodig had.' Het M.A.I.dat alleen hulp biedt aan instellingen, heeft moeite om de financiële eindjes aan elkaar te kno pen. Vorig jaar werd er 120.000 gul den uitgegeven aan personeelskos ten, huur van het pand, verwar ming, drukwerk, en telefoon. Vijfen veertig procent van de subsidie komt van de kant van het rijk; de gemeente gaf in 1972 een bedrag van 19.000 gulden. Jette de Rooy hoopt dat er in 1974 een betere re geling wordt getroffen van gemeen tezijde: 'Want met de huidige in komsten redden we het niet. Voor werk in het buitenland au-pair bij voorbeeld) vragen we 30 gulden be- middelingskosten. Mensen die een kamer zoeken (ook een functie van het bureau) betalen 25 gulden cn als ze na twee maanden nog niets hebben, krijgen ze vijftien gulden terug. De exploitatieproblemen van nu vor men een groot verschil met de be ginperiode van het M.A.I.-bureau. Tn 1928 begonnen de spoorwegen met de inrichting van informatiepunten op de stations. Een veel geraad pleegde staf was de duizenden bezoe kers aan de Olympische Spelen in Amsterdam toen behulpzaam. Daar na nam de vereniging tot bescher ming van jonge meisjes de posten over en richtte zich in de eerste plaats op de bemiddeling van au- pair meisjes, die naar het buiten land wilden. Ook werden de Duitse vluchtelingen opgevangen en verder verwezen. In 1955 werd de instelling nauwer betrokken bij het maat schappelijk werk. In 1 68 noemde de raad voor maatschappelijk welzijn het informatiepunt een waardevolle zaak. passend in deze tijd. De bu reaus waren inmiddels stichtingen geworden met een eigen bestuur. De eerste taak bleef informatie ver strekken en daarna adviseren n hulp verlenen. Langzaam verdwenen de stationsposten: de spoorwegen wilden de stalletjes op de perrons te commercieel benutten. In Amster dam vestigde het M.A.I. zich juist tegenover het Centraal Station en nog steeds vervult het bureau daar belangrijke functies en net als in 1928 óók aan de buitenlanders die de hoofdstad een bezoek brengen. APELDOORN In Apeldoorn is van de gemeentelijke aanmoedigingsprij zen beeldende kunsten 1973, met vijf december voor de deur, een waar strooiavondje gemaakt. Het beschikba re bedrag van drieduizend gulden werd onder liefst acht inzenders, van piepjong tot zeer gevorderde leeftijd, verkruimeld. Voor onder meer drie olieverfschilderijen is aan de achttien jarige Henk Bruggeman de grootste som (700 gulden) toegekend. De jury bestond uit Adri de Waard. Alja Cousin en Fred Broekkamp. met als secretaris Apeldooms culturele ambtenaar S. J. Hageman. De jury oordeelde dat de gemiddelde kwaliteit van de ingezonden stukken wel wat hoger lag dan in 1971 (in Apeldoorn worden de aanmoedigingsprijzen om en om voor beeldende kunst en litera tuur uitgereikt). Niet best te spreken was de jury ever de manier waarop een deel van het werk werd ingestuurd. 'Sommige in zenders waren,' vond zij, 'wellicht van mening dat het instituut van de aan moedigingsprijzen een soort plaatselij ke loterij is, waarvoor je maar van al les kunt insturen, ongeacht hoe het er uitziet: gekreukt, vies geplakt, met koffievlekken enz. Vooral bij enkele Jongeren was dit het geval.' Behalve naar Henk Bruggeman gin gen (kleinere) prijzen naar Simon VLAARDINGEN Op woensdag 12 december geven de chr. harmonievere niging 'Sursum Corda' onder leiding van Beert Boerman en het Vlaar- dingse Mannenkoor 'Orpheus' onder leiding van Bruno de Greeve een con cert in kerstsfeer in de Grote Kerk aanvang 20 uur. Het is reeds enige tijd geleden, dat 'Sursum Corda' en 'Orpheus' gezamenlijk optraden. 'Or pheus' treedt bovendien voor de eerste keer op onder leiding van de nieuwe dirigent. Twee composities zullen ge zamenlijk worden uitgevoerd nl. het bekende 'Jesu bleibet meine Freude' uit de kantate 147 van Bach en de Spiritual Rhapsody van Paul Yoder. ROTTERDAM Vanaf vrijdag 14 december wordt in het Maritiem Mu seum 'Prins Hendrik', Burg. 's Jacob- plein, een foto-expositie gehouden m- der het motto 'Schepen op de plaat.' Op deze expositie worden veertig be kroonde foto's kit de maritieme jeugdfotowedstrijd tentoongesteld. Drost. Jan Eikendal, mevrouw R. Ver hoef-de Pree. Joop Nijdam, Ety Bag- chus, Gert Meijerink, en Gerard Be rends. Voor enkele inzenders waren er bovendien eervolle vermeldingen. Van onze redacteur wetenschappen DELFT De technische hogeschool Delft gaat een eredoctoraat toekennen aan dr. J. J. Went. De heer Went was tot zijn pensionering, begin dit jaar, directeur van de in Arnhem gevestig de samenwerkingsorganen der elektri citeitsbedrijven. In september nam hij in Delft afscheid als buitengewoon hoogleraar in de constructie en toe passing van kernreactoren. Dr. Went krijgt zijn eredoctoraat we gens zijn wetenschappelijke bijdragen in verschillende gebieden van de toe gepaste natuurkunde. Na zijn promo tie in 1935 was hij verbonden aan het Natuurkundig laboratorium van Phi lips. Hij deed daar fundamenteel on derzoek aan magnetische materialen, een terrein waarop Philips nogal een reputatie heeft opgebouwd. In 1951 stapte dr. Went over naar het fysisch laboratorium van de KEMA in Arnhem. Hij werd daar de drijvende krazcht achter het onderzoek ten be hoeve van de 'homogene suspensiere actor'. Na onoverwinnelijk lijkende technische moeilijkheden draait nu in Arnhem een testmodel van dit buite nissige soort kernreactor, de enige in zijn soort. Over de toekomstmogelijk heden van het principe wordt zeer verschillend gedacht. Als woordvoerder van 'de Arnhemse instellingen' (hij was sedert 1964 di- Van onze sociaal-ecenomische redactie DEN HAAG Premier Den Uyl ver wacht dat, ook als de oliecrisis tot het verleden zou behoren, de prijs van olie jaarlijks met 10 tot 15 procent zal toenemen. Dit betekent volgens de premier dat in de komende jaren een forse ombuiging van het energiever bruik zou moeten worden doorge voerd: Er moet een methode worden ont wikkeld de energie een hoger rende ment te geven. Een beperking van het gebruik van energie. Met name zal blijvend besnoeid moeten worden op de ener gieverslindende auto. Alternatieve energiebronnen moe ten zo snel mogelijk tot ontwikkeling worden gebracht. Premier Den Uyl zei dit na af loop van een gesprek met de drie vakcentrales. De Arabische landen hebben volgens de premier in gezien dat olie een schaars artikel is geworden. De waarde ervan zal daar om stijgen, zodat in de komende ja ren er steeds forsere prijzen voor moeten worden betaald. We zullen ons daaraan moeten aanpassen, onder meer door het rendement van olie drastisch op te voeren. De premier zei over de gevolgen van de oliecrisis voor ons land wat opti mistischer gestemd te zijn dan een paar weken geleden. De energie- schaarste is ook bij de andere EEG- partners voelbaar geworden met name in Engeland en Frankrijk. De premier is er daarom meer van overtuigd ge raakt, dat de overige EEG-partners ons niet in de kou zullen laten staan. De vermindering van de olietoevoer schatte hij voor de EEG-landen op 20 tot 25 procent. Voor Nederland zal dat iets meer zijn. In het gesprek met de vakbeweging is de regering, althans volgens NW- voorzitter Kok, vaag gebleven over de concrete effecten van de oliecrisis. De vakbeweging zag daarom geen aanlei ding af te stappen van haar eisen met betrekking tot de loonontwikkeling van volgend jaar. Zolang de regering niet duidelijk aantoont dat dit on mogelijk is, blijven we vasthouden aan een loonsverhoging van 2V2 pro cent, aldus de heer Kok. En de heer Lanser van het CNV: 'De regering zal eerst een politieke beleidsbeslissing moeten nemen en die ook in het par lement moeten verdedigen, voor wij onze verlangens met betrekking tot volgend jaar opnieuw in overweging kunnen nemen'. De vakbeweging heeft er sterk op aan gedrongen, dat er alleen in de lonen kan worden ingegrepen, als er water dichte garanties zijn dat ook de an dere inkomens in gelijke mate zullen worden aangepakt. De regering heeft toegezegd dat dit ook zal gebeuren. Van een correspondent UTRECHT Inwoners van Lun teren hebben minister Westerterp in een brief gevraagd een stokje te steken /oor het voornemen van de Nederlandse Spoorwegen het stati onsgebouw van Lunteren af te bre ken. Ze vinden die afbraak (kosten dertig mine) in strijd met de noodzakelijke bezuinigingen bij de Nederlandse Spoorwegen. Erger vinden zij dat een karakteristiek pand verloren gaat. Plaatsing van het stationsgebouw op de monumentenlijst achten zij ten volle verantwoord, zelfs meer dan die van het stationsgebouw Ede-Centrum, waarbij dit is ge beurd. De minister wordt gevraagd 'dit cultureel verlies alsnog te helpen voorkomen'. Volgens de brief is het station van Lunteren niet al leen een zeer deugdelijk en nog goed bruikbaar gebouw, maar het is ook riant gelegen en past wat stijl betreft helemaal in de omge ving. De woonruimte boven het stationsgebouw is goed onderhou den. Verscheidene gegadigden zijn afgewezert, omdat NS afbraak eist. Door de automatisering van het beveiligingssysteem op het baanvak Ede-Barneveld-Voorthuizen is het NS-station in Lunteren 'gedegra deerd' tot halte. De treinreizigers moeten in een sigarenwinkel of in de trein bun plaatsbewijs kopen. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft samen met di van het Westduitse Giessen een bende opgerold die dit jaar voo een handelswaarde van ruim vijf miljoen gulden aan verdovend middelen (voornamelijk heroïne) van Nederlanad naar Duitslan gesmokkeld heeft. In Amsterdam zijn de 22-jarige Chine se Surinamer R.K.L.-A.P. en de 25-ja- rige Maleisiër Th.E.N. aangehouden. Zij hadden de verdovende middelen geleverd aan de 23-jarige Amerikaanse ex-militair J.M.W., die in Giessen ge arresteerd werd. Bovendien hield de Westduitse politie vijf Duitse koerier sters aan die de verdovende middelen van Amsterdam naar Giessen over brachten. Tientallen heroïnegebrui kers werden gearresteerd. Toen de gangen van de Amerikaan werden nagegaan bleek dat hij gere geld naar Amsterdam reisde en daar op een adres in oud-Zuid de middelen ophaalde. Hij was dan in gezelschap van een of meer koeriersters, die de heroïne verstopt in hun lichaam ver- VLAARDINGEN Zondag 9 decem ber zal er een Open Deur-dienst wor den gehouden in de Grote Kerk, Markt te Vlaardingen; aanvang 10 uur. Deze dienst zal worden geleid door de voormalige Vlaardingse predikant van wijkgemeente Grote Kerk II: Ds W. C. Sirag. Thema voor zijn toespraak is: 'WAAR IS HET PARADIJS?' Muzikale medewerking wordt ver leend door de Cantorij van de Grote Kerk o.l.v. de heer de Graaf, terwijl het gerestaureerde, voor Nederland unieke orgel, zal worden bespeeld door de heren C. de Graaf en M. C. van Noort. voerden. De Amerikaan kocht hi spul in Amsterdsm voor bijna 13 gulden per gram, en mengde in Gie sen de stof met bananenmeel waa door de hoeveelheid verviervoudij werd. In de nieuwe samenstellii maakte hij er 250 mark per grai voor. In de woning in Amsterda werd in een linnenkast vierhondei gram heroïne en twee honderd gr; cocaïne gevonden. St 3 december. Andijvie: 99-128 aanvoer 3.M kg. Boerenkool: 89-72 aanvoer 1.000 kg. Knoi selderij st: 58-95 aanvoer 3.000 st. Peterselll 33 53 aanvoer 4 000 kg. Prei: 127-135 aanvo« l'' 4 000 kg. Rodekool: -46 aanvoer 3.000 kg. Selderij: 42-56 aar/voi te 5 000 bs. Sla glas: 19-29 aanvoer 19.000 r Spruiten: AI: 123-129. A: 120-126. BI: 118-12 l'JI B: 113-115, C: 102-106. All: 114-116. Bil: 5 O™ 62. ADI: 143, ADII: 124-140, DII: 1209-11 na aanvoer 126.000 kg. U ien: 47-69 aanvol 3 000 kg. Veldsla 5.30-5.80 aanvoer 450 kit!. Witlof: AAII192-239, BII: 185-215 aanvot U. Da; C: 31-33 aanvoer 20.000 kg. Golden Delicious: A: 33-40. B: 20-23 aanvo» 10.000 kg. Conference A: 92. B: 83-85 aanvoe 6 000 kg. Totaal aanvoer fruit: 36.000 kg. VEILING BLEISWIJK 4 december. Kas komkommers 60 en op: 80. 50 err op: B: 84-85. 40 en op: B: 69. 35 a l op: B- 57. 30 en op: B: 46. Kas komkommer rkrom B: 1.20. Sla 11-12, 18-18.5. 13-14. 19 21 15-16. 21-26 17-18, 24-29. 19-20, 27-32.5, 21-21 29-32.5. 23-24. 33-35.5. Spruiten A: 1-1.04. B 1.0-1-1.08. Paprika groen: 12 18. 410 4.25. 9 12 3 50-3.55. 6-9. 280-2.95. Paprika rood: 18 k: 3.40. 12-18. 3.85-z?. a. e-12. 2.75. 6-9. 3 45^ Heden werden aangevoerd: Sla 276.280 stukj Kas komkommers B 1325 stuks. Kromil] Rf Komkommers B. 50 kg. Paprika groen 98fl(" Rood: 775 kg. Spruiten 6230 kg. eer Leo N. Tolstoj Roman van een tragische liefde. Een van Tolstoj's gro te meesterwerken. Meesle pend en rijk aan boeiende karakters. Met als hoofdfi guur Anna, de vrouw die al les opoffert aan haar passie, maar tenslotte het levens geluk niet kan veroveren. Amstelpaperback 512 bladzijden f12.- L.J.VEEN - WAGENINGEN Verkrijgbaar in de boekhandel BERKEL Aan de gemeenteraad van Berkel, die maandagavond in De Ark vergadert, zijn enkele voorstellen voorgelegd om de veiligheid in de ge meente te verhogen. Het is de bedoe ling een nieuwe brandbeveiligingsver ordening vast te stellen ter vervan ging van de oude verordening, die onvoldoende is. In verband met deze nieuwe verordening moet de algeme ne politieverordening worden aange vuld. Verder moet de raad beslissen over een verordening, die de opslag van gas-, huisbrand- en stookolie re gelt. Deze verordening is vooral nodig om de verontreiniging van de bodem en het grondwater tegen te gaan. recteur van de KEMA) speelde dr. Went een belangrijke rol in de dis cussie over de milieuproblemen van energie-opwekking. Dat deed hij op een nuchtere manier die zijn tegen standers wel eens ten onrechte de in druk gaf dat hij die problemen niet zag. Zijn suggestie voor de vernietiging van langlevend radioactief afval, voortgezette versplijting in het hart van de kernreactor zelf, maakt deel uit van het onderzoekprogramma van Euratom. Dr. Went is sinds 1963 lid van de Koninklijke Nederlandse aca demie van wetenschappen. krantefoto's De meest spannende, schok kende en curieuze momenten uit ons lieve leven van de laatste 100 jaar op heterdaad betrapt door de vaderlandse persfotografen. Palingoproer in de Jordaan. Juliana wordt gekroond. Pro- vorellen. Springvloed in Zee land. Dit alles en nog vee! meer zaken vastgelegd op 472 gevoelige - en soms kleurige - platen. Met Interessante bij schriften I Een zeldzaam boei end, nooit eerder getoond tijdsbeeld. f 17,50 Verkrijgbaar in de boekhandel L.J. VEEN /FOTON WAGENINGEN SIGNALEMENT: Gebouw: modern (1969)overzichtelijke indeling! prettig om in te werken. Ligging: centraalin een rustige en plezierige omgeving. Capaciteit: 330 bedden. Afdelingen: interne hartbewaking, chirurgie -f- verkoever, orthopaedic, gynaecologie -f obstetrie, kindergeneeskunde, neurologie psychiatrie. Verbindingen met openbaar vervoer: bijzonder goed. Dit ziekenhuis vraagt voor een aantal afdelingen, waaronder klasseafdeling, kraamaföeling, neurologie 4- psychiatrie. Zij dienen in staat te zijn bij afwezigheid van de hoofd verpleegkundige volledig leiding te geven over 30 a 40 bedden. Opleiding: diploma A. Het salaris wordt vastgesteld naar opleiding en ervaring. Inlichtingen over bovenstaande funktie kunt u telefonisch verkrijgen bij de coördinerend verpleegkundige van het Gemeente-Ziekenhuis onder nummer (010) 26 91 26. Sollicitaties onder vakaturenummer 4009 kunt u richten aan de directeur-geneesheerBurg. Knappert laan 25, Schiedam. W. KROLL EN JAN J. VAN CAPELLEVEEN Een waarheidsgetrouw beeld van de Jezus-beweging. Hippies en studenten getuigen van een nieuw ontdekt leven. Blijdschap. Extase. Happenings. Jezus- songs. Bijbellessen. Bidden. Strijd te gen drug-verslaving. Maatschappijkritiek. - Een gevaarlijk strovuur? Een christelijk jongerenreveil? Met foto's f 8.90 Verkrijgbaar m da boekhandel ZOMER KEUNING - WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12