)penbaar vervoer: Spreid de spits' )lieschaarste treft leroepsvervoer erg zwaar et Kunstenaar droomt over pyramide van 240.000 olievaten Na Soma De Revisor utoloze zondag levert tö vier ton extra op Meningsverschillen over temperatuur en zoutgehalte van de Rijn Jongeren willen nu eerst hoger minimumloon, dan uitbreiding van leerplicht CNV: 'Lasten evenwichtig delen' Opleiding voor artsenbezoekers Schilderij 'Emmaüsgangers' echt, zegt dr. Hannema in boek Geen orgeldagen in Arnhem 10 Kitl'iff/XTOItTET WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 BINNENLAND T9/K11 boorbruggen in drukke uren niet meer open Vekendverïof van militairen anders regelen w ;n van ;en ii> iin al- I r uur miuuags euiuigeu. r wordt het mogelijk het ve lelijk- de ruim vijftigduizend scholieren per trein reizen, buiten de spits verzorgen 'k aan Het militair vervoer van wedkend- lt ofgangers zal maandags en vrij- tijdens de ochtend- en avondspits meer kunnen worden verwerkt. een onzer verslaggevers ECHT Trein en bus zullen dagelijks honderdduizenden passagiers meer moeten gaan vervoe* L zodra de benzine op de bon gaat. Om die stormloop op het openbaar vervoer op 'aanvaardbare' jze liet hoofd te kunnen bieden hebben de Nederlandse Spoorwegen de regering gevraagd een aan- Imaatregelen te nemen. jmoet met het bedrijfsleven over- M worden om tot een spreiding van dijden te komen. Dit is noodzake- om niet 'tot een onaanvaardbare bezetting van bussen e'n treinen e huidige spitsuren te komen', regering moet eraan meewerken alle scholen uitgezonderd kleu- en basisscholen voor de duur de oliecrisis op zijn vroegst om tien 's morgens beginnen en voor uur 's middags eindigen. Daar- ledigdi an tiji istoten t rust rom zou de regering het zo moe- et een regelen dat de militairen bij het :ezet|in van de week later in de kazer- komen en die op vrijdag vroeger jelman aten. De bruggen over de grote rivieren met name de Hembrug over het 3_2 rdzeekanaal. die over de Konings- 3o en te Rotterdam en die over dc' 1j wede bij Dordrecht moeten tij de spitsuren niet meer geopend 1o den voor het scheepvaartverkeer. 0—3 treinverkeer moet absolute voor- krijgen. 'Geopende bruggen in zowel extrp >ünen als de be- iwbaarheid va e uitvoering van taande dienstregeling in de weg'. De Nederlandse Spoorwegen vra- ontheffing van de totnutoe gt'han- rde kwaliteitsnormen in de zin van rimaal toelaatbare bezettingsgraad de treinen. Die normen kunnen de komende situatie niet worden landhaafd. Het zal in de meeste treinen aanzienlijk drukker worden dan normaal het geval is en staan plaatsen zijn geen uitzondering meer. De NS gaan ervan uit dat de door openbaar vervoersbedrijven gevraagde energie, zowel elektriciteit als motor brandstof. volledig wordt geleverd. In de distributiebeschikking dient een al gehele' vrijstelling voor openbaar ver voersbedrijven en taxi-ondernemingen opgenomen te worden. SAMEN De brief aan de minister van verkeer en waterstaat is geschreven mede na mens alle autobusondernemingen in het streek- en stadsvervoer, de ge meentelijke vervoersbedrijven en de taxi-ondernemingen die met de NS sa menwerken in het Koninklijke Neder landse Vereniging voor Transporton dernemingen (KNVTO). De NS hebben de berekening gemaakt dat bij et'a benzine-distributie van 85 liter per auto per maand, het aantal reizigers met ongeveer dertig procent zal toenemen; bij een toewijzing van vijfenveertig liter per maand zou het aantal passagiers tot veertig a vijftig procent meer kunnen worden. Zekerheid over het aantal litefs dat op 7 januari volgend jaar aan automo bilisten verstrekt zal worden is er nog niet. De president-commissaris van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, verwacht 'dat het tussen de 85 en de 45 liter zal liggen'. BUS GEVOELIGER Veel moeilijker dan de trein krijgen de autobussen het in de distributie-si tuatie. 'De bus is veel gevoeliger. Als dc' regering tot een rantsoenering van 45 liter over zal gaan, moeten de bus- t tij- is en. 1 eden voor, iP zijnj HECHT De benzinedistrubtie zal een gunstige uitwerking op de economi- 1S j=c' e situatie van het openbaar vervoer hebben, wordt verwacht. De autoloze .ee' idag heeft de Nederlandse Spoorwegen tot nog toe vier ton per zondag aan !winfi ra-inkomstcn opgeleverd. Volgens president-directeur mr. M. G. de Bruin len de NS per jaar enkele tientallen miljoenen guldens kunnen inlopen op de p.yer dige verliescijfers. alm&J (FC rzow- schu- fles- t oe- toe- en te,' .•hen, lver- feit ter-' ïoud bedrijven veel drastischer maatrege len nemen', zei gisteren de heer Van Setten van de KNVTO. In de huidige omstandigheden heeft de bus in de spits in vrijwel alle gevallen nog een extra capaciteit van tien procent. Dat is betrekkelijk weinig. Het is in geval veel te weinig om de toeloop van extra-passagiers op te vangen als de benzine op de bon gaat. De vervoersbedrijven hebben de mo gelijkheid een beroep te doen op de toerwagt'nbedrijven, die althans in dc winterperiode materieel in de garages hebben staan. Daardoor zou voor de streek- en gemeentelijke vervoersbe drijven dertig procent extra-capaciteit aan de bestaande mogelijkheden kun nen worden toegevoegd. De KNVTO verlangt een toewijzing van de rege ring van ongeveer twintig procent dieselolie meer dan tot dusverre door de bedrijven werd gebruikt. UITBREIDEN Als de energiecrisis langer gaat du ren, zal het wagenpark van de busbe drijven drastisch worden uitgebreid. Autobussen die dit jaar, omdat ze af geschreven-zijn, zouden worden afge voerd zullen voorlopig in dienst blij ven. Ook de bus het'ft een spreiding van de spits nodig om de toenemende passagiers aantallen op te kunnen vangen. Volgens de heer De Bruin van de NS zou het een goed ding als het gebruik van de auto straks gedurende het weekeinde sterk wordt beperkt. Veel mensen zullen in de week met het openbaar vervoer gaan reizen, om al thans op zondag de handen vrij te hebben. Maar dat betekent dat zeer nadrukkelijk beslag wordt gelegid op de capaciteit van de trein in het woon- en werkverkeer. Ook het busvervov'rs- bedrijf is huiverig voor het ineens op geven van de autoloze zondag, waar door de run op de bus in de week sterker zal worden beïnvloed en die situatie kan tot onaanvaardbare conse quenties leiden. De busbedrijven zullen bij een voort durende distributiesituatie meer men sen moeten aantrekken. De NS denkt de toestand voorlopig op te kunnen vangen met part-timers en een aantal extra-machinisten op de treinen, die moeten worden uitgebreid, frequenter zullen gaan rijden en langt'r worden. anks voor 800 liter zonder toestemming O an een onzer verslaggevers MSTERDAM Gebrek aan brandstof plaatst het beroepsgoederen- rvoer voor grote problemen. Op de internationale ritten slagen lauffeurs er slechts met de grootste moeite In dieselolie te krijgen, ams lukt ze dat niet en blijft een vrachtwagencombinatie steken. o i transportbedrijf uit Nieuwerketk IJssel, dat met koelwagens op Ita- rijdt, heeft onlangs tanks voor 800 r brandstof gemonteerd om te orkomen dat de koelwagens onder- eg door gebrek aan brandstof stil imen te staan. De ondernemer heeft meegedeeld aan staatssecretaris M. i Huiten (verkeer en waterstaat), irmeel heeft het Nieuwerkerkse be- ijf toestemming nodig. Tanks met inhoud van 800 liter brengen gro gevaren met zich mee. Bij ongeluk- kunnen ze oorzaak zijn van klei- rampen. nlgëns de nationale organisatie voor t beroepsgoederenvervoer is het be- ijf in overtreding, maar zal staatsse- (taris Van Huiten onder de huidige istandigheden niet tegen dc onder- de rechter stappen. Maar die kan er verder ook weinig aan doen. Daarom stoppen we liever met de grote ritten en nemen het zekere voor het onzeke re', zegt de heer Vroome. De prijs in de EEG-landen voor diesel olie blijft tamelijk stabiel. Volgens de nationale organisatie voor het be roepsgoederenvervoer is in Joegosla vië als niet-EEG-land de prijs voor dieselolie drastisch verhoogd. Langs de Duitse autoweg gebeurt het dat er prijzen van ver boven de markt be taald moeten worden. De kortingen die ondernemers tot voor kort kregen bij stations waar ze regelmatig tan ken, zijn eT af. 'We betalen nu het volle pond', zegt de heer Vroome. Staatssecretaris Van Huiten mer optreden, ijwel alle bedrijven die zich met internationale vervoer bezig hou- worden geconfronteerd met de iiaarste aan dieselolie. Langs de au- vegen wordt dieselolie met mond- smaat verkocht. Soms met 25 liter gelijk en soms is er helemaal niets, rachtwagencombinaties -gaap van imp tot pomp om te kunnen blijven iden. ft Amsterdamse transportbedrijf trac heeft onlangs besloten niet lan- fr grote ritten uit te voeren. 'We J ibben daar geen interesse meer •or. We gaan nu hoogstens tot net fer de grens. Het is geen lolletje om Duitsland te gaan en daar te »eten afwachten of er brandstof is. kost tijd en extra geld en boven- kan je nog blijven staan ook', 2 gt directeur H. Vroome. et komt de laatste dagen voor dat ederlandse vrachtwagens dieselolie eweigerd wordt. Dat gebeurde een »ar dagen geleden in Antwerpen en a'ais. Ze konden pas weer gaan rij en toen er brandstof was bezorgd uit iederland. Formeel mogen pomphon- ers uit de EEG-landen geen brand- tof weigeren. 'Maar als er niet is, ®n is er niet. Je kan dan wel zeggen at je gediscrimineerd wordt, en naar Van een verslaggever BONN De minister van de Rijnlanden zijn het nog s/teeds niét eens over de maximale temperatuur die de Rijn mag hebben en over de enorme Franse en Duitse zoutlozingen. Dat is gisteren op een conferentie in Bonn duidelijk aan het licht getreden. In bos bij Kröller-Müller museum door JAC. LELSZ OTTERLO Bij alle ellende, die de Arabische oliesjeiks veroorza ken, komt voor de in Hongarije geboren, maar in Amerika wonende kunstenaar Christo, nog dit verdriet dat een droom van hem waar schijnlijk nooit werkelijkheid zal worden. Christo droomt er namelijk al geruime tijd van op een open plek in het bos bij het Kröller-Mül ler museum een afgevlakte pyramide een mastaba van 25 me ter hoogte, 63 meter breedte en 52 meter diepte op te bouwen uit welgeteld 242.945 olievaten. Het moet een slechte tijd zijn voor een kunstenaar, die om aan een droom gestalte te geven bij-na een kwart miljoen olievaten nodig heeft, zelfs al zijn die leeg. Afgezien hiervan nog is er vernemen we ook fi nancieel geen kans op. Maar goed, van 7 december tot 12 ja nuari kan men in Kröller-Müller aan de hand van dertig tekeningen, voorstudie in elk geval zien tot welk een droom Christo in staat DRIEBERGEN 'Een evenwichtige spreiding van de lasten moet tot stand komen, maar een van de strin gente voorwaarden van de vakbewe ging is, dat daarbij de sterkste schou ders de zwaarste lasten hebben te dra gen.' Dit heeft de voorzitter van de Indus triebond CNV, de heer C. van Dijk. gisteren gezegd op de in Driebergen gehouden vergadering van de bonds raad. Hij benadrukte, dat de moeilijk heden waarmee ons land thans te ma ken heeft, slechts ten dele een gevolg zijn van de aan Nederland opgelegde olieboycot. Het is pertinent onjuist de schuld voor die olieboycot te geven aan de huidige of vorige regeringen. Ook vindt de heer Van Dijk het on juist, bepaalde opvattingen die onder ons volk leven, op te offeren zodra die ons voor materiële problemen stellen. Dat getuigt, aldus de heer Van Dijk, van een materialistische in stelling. De heer Van Dijk zei dat zijn bond de in de verschillende bedrijfstakken ingediende cao-voorstellen wil hand haven zolang niet voldoende duidelijk wordt gemaakt, dat andere maatrege len noodzakelijk zijn. Hij erkent het recht en zelfs de plicht van de over heid bindende voorschriften af te kondigen. Maar dan zal de vakbewe ging een aantal voorwaarden moete:; stellen. UTRECHT De geneesmiddelenin dustrie werkt aan een 'gestatvdaardi- was. Het constructierapport, de funde ring, enz. alles was ai tot in detail uitgewerkt. Christo, die in Parijs in aanraking is geweest met de Nouveau Réalistes, deed eerder van zich spreken door het thema van het ingepakte object. Op merkelijke dingen in dit verband wa ren het inpakken van de Kunsthalle te Bern, anderhalve kilometer rots achtige Australische kust en een dal in Colorado. Door die tijdelijke inpakkerij met doek en touwen, waardoor geome trische structuren ontstaan, wil hij de bestaande functie doorbreken en tot iets nieuws komen, geen voorstelling van iets andors maar een werkelijk ding, zoals een pyramide in Egypte, heeft hij zelf gezegd. Maar genoeg; olie erover. Wat in het bos bij Kröller-Müller wèl realiteit wordt is de Jardin d'Email van Jean Dubuffet, de man van wie gezegd wordt dat hij de topografie van de schilderkunst heeft veranderd en het absurde poëtische waarde ver leent. Het werk schiet flink op en kan in het voorjaar worden overge dragen. Of dit eerste landschapspro ject van Dubuffet in Europa het ge meenschapsgeld waard is, mag de be lastingbetaler dan zelf beoordelen. Soms verschijnen er van die boeken, waarvan je je afvraagt, wie ze eigen lijk zal kopen. 'Flitsen uit mijn leven als verzamelaar en museumdirecteur' van dr. D. Hannèma (Ad Donker, Rot terdam. 24.50) is zo'n uitgave. Aantrekkelijk misschien voor enkele museumdirecteuren, 'n paar verzame laars, voor de mensen, die in het boek genoemd worden en voor een aantal zeer geïnteresseerde insiders. Maar zelfs die mensen zullen toch moeite hebben ook maar enige be langstelling op te brengen voor aller lei familierelaties van Hannema zelf, voor een oom, die secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken was, zijn broer, die 'later president van de rechtbank te Arnhem' werd, hoe hij gekleed ging, toen hij voorgesteld werd aan de Koningin, over tante Ad- die van Beyma thoe Kingma, tante Ni- coline de Stuers-von Mühlen, Charles de Stuers, of over 'onze ridder', Rut Schimmelpenninck, zoon van de graaf, afstammeling van de Raadspensiona ris. Bladzijden lang gaat dat zo door. Het Museum Boymans, dat nog maar van geringe betekenis was, toen hij daar in 1920 directeur werd, bouwde hij uit tot een instelling van interna tionale allure, maar zijn relaas over die geschiedenis is ook weer door spekt met gezellige ontmoetingen in (en beschrijvingen van) de deftige sa lons waarin hij placht te verkeren, bezoeken van hoge gasten en over reiskosten, die hij zelf moest betalen omdat de gemeente ze niet vergoedde. Maar een onderwerp, dat best nog eens een keer goed uitgediept kon worden het geval-Emmausgangers doet hij af in vijf pagina's. Waarin hij overigens wel verklaart, dat hij nog steeds overtuigd is, dat het schil derij uit de 17e eeuw stamt; dat' het in het bezit van Han van Meegeren is geweest en als voorbeeld heeft ge diend voor andere valse Vermeers. 'Al deze stukken', aldus dr. Hannema, 'zijn in de loop der jaren sterk achter uitgegaan, de 'Emmaüsgangers' niet. Het nieuwe literaire maandblad De Revisor is er. Nadat Soma was opge heven werd het al in het vooruitzicht gesteld. In haar Verantwoording schrijft de redactie dat Soma opgehe ven is 'juist terwille van een voortzet ting in de vorm van De Revisor'. So ma werd in het Nawoord, destijds, 'redelijk charmant en onbevooroor deeld, maar tegelijk enigszins kleur loos van karakter" genoemd. Over De Revisor en wat de toekomst brengen moge, heeft de redactie weinig te mel den. In het nieuwe blad, zo belooft zij, zullen levendigheid en afwisseling onverminderd worden nagestreefd. Themanummers zullen er komen. Nieuw is de grotere ruimte die wordt ingeruimd voor essayistiek, boekbe spreking en vertaalde literatuur. Een polymisch-satirische rubriek komt er ook. Het eerste nummer (Athenaeum-Po- lak Van Gennep tienmaal per jaar, 35,- per jaar) kost vijf gulden en telt 64 bladzijden. De redactie, be staande uit Paul Beers, Tom van Deel, Jan Donkers, Dirk Ayelt Kooi man en Peter Verstegen. De inhoud van deze eerste uitgave bevat o.a. een interview met F. Scott Fitzgerald, ver taalde literatuur van Marian Pankow- ski, een essay van Tom van Deel over het proefschrift van Fokkema rver Achterberg, Uit een dagboek van A. Tuinman en Battus over Hermans. In de afdeling boekbespreking is T. Graftdijk in mineur over 'Het zingend hart' van Reve en Tom van Deel nog somberder over een hele reeks dich ters. In De Revisor staan twee teke ningen van Ron Kaal (Hermans en Reve) die veel beloven. De strakke typografie van De Revisor is in han den van de huisontwerper van Athe naeum, Jacques Janssen. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De organisatie van werkende jongeren K.W.J. wil al leen uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht, wanneer de situatie van de werkende jongeren drastisch verbetert. Nodig is een 'volwas sen' minimumloon voor 18-jarigen, daarvan afgeleid minimum-loon voor 15- tot 18-jarigen, garanties dat 15-jarigen met twee dagen on derwijs voor drie dagen werk kunnen krijgen, en verbetering van het onderwijs voor werkende jongeren. Op de manier waarop het tot nu gaat hoeft het niet meer van de KWJ. 'We seerde opleiding' voor artsenbezoekers," zjjn gemaakt met een dooie mus'. ALKMAAR De 36-jarige mevrouw Bakker uit Baarland is gisteren het leven gekomen bij een botsing Bsen de door haar echtgenoot be- taurde personenauto en een vracht- op een voorrangskruising in de rovincialeweg in Verlaat Schagen. leide voertuigen belandden in een 'oot. De heer Bakker werd ernstig fcwond opgenomen in een ziekenhuis Alkmaar. Wat de temperatuur betreft (de z.g. thermische belasting, veroorzaakt doordat met het Rijnwater o.m. kern centrales worcien gekoeld) is de confe rentie begonnen met een onopgelost verschil van mening. De Fransen me nen dat een temperatuurverhoging van twee graden celsius door de cen trale Fessenheim aanvaardbaar is. De andere deelnemers aan het overleg zien 1,8 graden als het maximum. Als Frankrijk op dat standpunt blijft staan zal da door Duitsland beloofde maximale temperatuurverhoging die gemeten wordt aan de Nederlandse grens (zijnde drie graden) worden overschreden. Een speciale werkgroep buigt zich nu over nieuwe berekenin gen. Wat de zoutlozingen betreft, lijken de oplossingen die vorig jaar in Den Haag werden bereikt, niet haalbaar. Er zijn grote meningsverschillen over de opslag. Bovendien is de financie ring niet rond. Op de ministersconferentie van vorig jaar in Den Haag was een maximale hoeveelheid zout van 200 milligram per liter water als beslissende grens afgesproken, maar nu blijkt dat de maatregelen die Frankrijk wil nemen niet voldoendt zijn om aan die norm te voldoen. Daar komt bij dat de Fransen beloofd hadden een studie over de opslag van het zout in het voorjaar van 1973 gereed te hebben. Die beloften zijn niet nagekomen. Naar verluidt zou die studie pas in de loop van 1974 kunnen worden afge rond. De staatssecretaris van binnen landse zaken van de Bondsrepubliek verwijt de Fransen dan ook dat zij de zoutkwestie op de lange baan willen schuiven. Verder weigert de Bondsrepubliek de precieze cijfers bekend te maken van dc zoutlozingen in het Duitse deel van de Rijn. De Duitse industrie zou verantwoordelijk zijn voor 33 procent van de totale zoutbelasting van de Rijn. de medewerkers die artsen voorlich ten over de produkten van hun firma. De eerste *ase van de opleiding be staat uit een schriftelijke cursus 'pri maire medische kennis', na vier maan den gevolgd door een examen. Dat examen is onlangs al voor de eerste keer afgenomen. De tweede fase wordt verzorgd door dc bedrijven zelf, en omvat mede een praktijkperiode. Daarna volg1 een 'bovenbouw-cursus', evenals de eerste verzorgd door de Leidse Onderwijsinstellingen. Geslaag den zouden geregistreerd worden in een op te richten register voor artsen bezoekers. De commissie die op dit alles toeziet bestaat uit functionarissen van de ge neesmiddelenindustrie. De enige arts die ervan deel uitmaakt is medisch adviseur van een farmaceutisch be drijf. In kringen van artsen en apothekers bestaan Veerstanden tegen de activi teiten van de huidige artsenbezoekers, wier voorlichting nogal eens eenzijdig zou uitpakken. zegt de KWJ. 'Mooie woorden, com missies, nota's, maar in feite is er weinig ten goede veranderd'. Een van dc voornaamste knelpunten is de betaling. De regering wil per 1 januari een minimum-jeugdloon in voeren vanaf 18 jaar, wat dan wordt afgeleid van het gewone minimum loon vanaf 23 jaar. Dat betekent dat een 18-jarige minimaal 615 gulden verdient (dat is 62,5 procent van het minimumloon voor volwassenen). Een 15-jarige die twee dagen onderwijs volgt krijgt dan minimaal 236 gulden of wel 40 i.rocent van het minimum loon, minus twee dagen. De KWJ stelt als minimum-eis: 615 gulden voor 18-jarigen en 369 gulden voor 15-jarigeri (dat is 20 procent van het loon van een 18-jarige voor elke dag werken: voor drie dagen werken dus 60 procent). De KWJ reken", daarbij op het haalba re, piaar zegt er bij dat zij eigenlijk verder willen gaan. Een 18-jarige heeft recht op het gewone minimum loon: 985 guluen per maand. Een viji- tienjarige die twee dagen leerplichtig is zou 60 procent daarvan of wel 591 gulden moeten krijgen. Een andere zorg van de KWJ is de werkgelegenheid. 'Werkgevers zetten jongeren onder druk omdat ze naar een vormingscentrum gaan. Iri perso neelsadvertenties is een duidelijke stijging van de leeftijd die minimaal wordt gevraagd. Wil de uitvoering van de gedeeltelijke leerplicht geen 'puinhoop' werden, dan moeten duide lijke maatregelen worden genomen. De regering moet garanderen dat jon geren die twee dagen per week onder wijs volgen nog werk kunnen krij gen.' üok op het vormingswerk en het leer lingwezen heeft de KWJ kritiek. In de beroepsopleiding via de leerling stelsels bestaat nog altijd een koppe ling tussen arbeis- en leerovereen komst. Daarmee is de leerling voor zijn beroepsopleiding afhankelijk van zijn baas. Gok het vormingswerk is nog niet ideaal. Op sommige centra gaat het goe<j, maar elders werken de i ngsleiders over de hoofden van .e jongeren heen of houden zij hen iic g met spelletjes. Ilan van Meegeren, bezig aan één van zijn 'Vermeers'. Dit doek bevindt zich in zeer goede staat en draagt bovendien de authen tieke handtekening van Vermeer. Het is een eigen en persoonlijke composi tie.' Volgens hem zal deze trieste zaak zich in de loop der jaren vanzelf op lossen. John Heawood kan uren vertellen over Cole Porter door Ber Huising AMSTERDAM John Heawood is van de week (6, 7, 8 en 9 de cember) nog in Amsterdams Tin geltangel met Cole Porter Redis covered, herontdekt dus, door John Heawood. Hetty Blok, z'n goede vriendin, leidt hem in. en Albert Mol. die hem al 28 jaar kent. vertelt, ook genoegelijk, wat Heawood als regisseur, choreo graaf en acteur al alemaal heeft gedaan, en soms uitgehaald. Hij zou daar nog uren mee door kun nen gaan, maar dat doet hij niet. Want John Heawood kwam over Cole Porter te vertellen, wat hij met hu mor doet. en om wat van zijn honder den songs, uit zo'n tweeënzestig musi cals, te brengen. Meer brengen, zeg gen, spelen, acteren, dan zingen. Zelf zegt hij een keer, met de ironie die hem goed ligt: het is jammer dat Cole Porter dit voor een zanger schreef. De melodieën, de harmonieën, de mu zikaliteit van sommige Porter-songs als 'Night and Day' of 'In the still of the Night' bijvoorbeeld komen «•el eens heter uit dan bij Heawood. Maar wat hij verder met de songs, de teksten, en zijn conferences, doet, is het heel persoonlijke vakwerk, en enig om te zien, Hij acteert sommige songs, hij geeft ze een, soms geestige, soms gevoelige, betekenis met zijn ge baren en bewegingen, hij swingt ze af en toe de pan uit. Nico van der Lin den aan de piano, Robert Meinema vaardig achter de drums en René Mesritz met de basgitaar, zijn de be geleiders. die hem daarbij steunen en stuwen. En H°awood. die met golvend al grij zend hoofd-, baard- en snorhaar doet denken aan een of andere beroemde Fransman uit het findu-siècle (ik weet zo gauw niet wie), weet het zaaltje voor zich in te nemen, te be spelen, en geboeid bezig te houden. Op de eerste avond (maandag), met vele Nederlandse belangstellende ar tiesten een beetje onder ons. had hij dan ook een daverend succes. Muziekonderwijs: meer geld nodig Van een verslaggever DEN HAAG De rijkssubsidie voor restauratie van monumenten moet worden verhoogd, meent de nationale contactcommissie monumentenbe scherming blijkens een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Voor 1974 is volgens de begroting voor de restauratie van monumenten een bedrag van 49.8 miljoen gulden beschikbaar, wat 5,3 miljoen meer clan in het lopende jaar. Om de bouw- kostenstijging van zestien tot zeven tien procent per jaar op te vangen zou voor volgend jaar echter een ver hoging met 7,6 miljoen noodzakelijk zijn, aldus de commissie. Het blijkt dat er bij de rijksdienst voor monumentenzorg 220 aanvragen om subsidie liggen te wachten en daarbij moet bedacht worden dat met aanvragen van restauratiesubsidies af geremd zal zijn door de berichten over bezuinigingen op de rijksfinan ciën. De werkelijke belangstelling is ongetwijfeld groter dan de 220 aan vragen. In de nationale contactcommis sie monumentenbescherming werken samen: de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, de vereniging Hendrick de Keyser, de stichting Menno van Coehoorn, de vereniging De Hollandse Molen, de Nederlandse Kastelenstichting, de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel en de ANWB. ARNHEM De Internationale Orgel dagen, die jaarlijks in Arnhem wor den gehouden gaan volgend jaar vrij wel zeker niet door. Langdurige res tauratiewerkzaamheden aan De Arn hemse St. Eusebiuskerk, traditionele pleisterplaats voor dit evenement, zijn hiervan dc oorzaak, zo heeft de ge meente Arnhem meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11