Frankrijk stuwt EEG naar het Europa van de Gaulle Nieuwe weg naar volle Velsertunnel gaat open VS: Egypte gaat wel Kamer gaat gewoon door met afhandelen van de begrotingen Nieuwe burgemeester van Eindhoven geïnstalleerd 'Atlantici' en 'Europeanen' staan tegenover elkaar Zeshonderd gulden boete voor illegale zondagsrijder Meisjes in Meppel lastig gevallen Bernterdhoeve op tijd gereed voor bouwvakbeurs Bomaanslagen in Griekenland Ook in Neede nu plastic vuilniszakken op de bon Brochure van dr. Broekmeyer lokt actie uit Wester terp wil gesprek over ritmachtigingen IRiOUW7/KiWAIRfTET DINSDAG 4 DECEMBER 1973 BINNENLAND K9 door Chris Blankenburgh Ondanks de feitelijke mislukking van het 'jaar van Europa' dat 1973 volgens president Nixon had moeten worden, zijn de hechte banden tussen de VS en West-Europa nog niet wezenlijk aangetast. Het Watergate-schandaal waardoor Nixons positie onzeker is geworden, de onenigheid over de defensie en de groei in de economische tegenstellin gen heeft de anti-Amerikaanse stro mingen in de EEG-landen versterkt. In West-Europa begint zich een hero riëntatie in het politieke denken af te tekenen. Daarmee dreigt binnen de EEG opnieuw een conflict te ontstaan tussen 'Atlantici', die West-Europa nauw gekoppeld willen houden aan de VS en 'Europeanen', die met Frankrijk menen dat de EEG zich geleidelijk van Amerika moet losmaken om een onafhankelijke, nieuwe supermogend heid te worden. Zonneklaar Het staat zonneklaar vast dat de Fran se politiek in de afgelopen maanden aan aantrekkingskracht heeft gewon nen. De Parijse invloed op het Euro pese integratie-proces is sterk ge groeid. Plotseling is gebleken dat En geland dichter bij de Franse opvattin gen staat dan ooit in Nederland werd vermoed. Parijs en Londen zijn er samen in geslaagd met de EEG-verklaring over het Midden-Oosten neutrale en pro-Is raëlische EEG-landen tot een pro-Ara bisch standpunt te dwingen. Het was de Arabische olieboycot die Parijs binnen de EEG een sterke onderhan delingspositie verschafte. In Kopenha gen wordt volgende maand, conform het Franse verlangen, de EEG-topcon- ferentie van regeringsleiders gehou den. Onder Franse pressie is de EEG bezig zich via de Europese Monetaire Unie (EMU) los te maken van de Amerikaanse invloed op het internati onale geldstelsel. Er begint een poli tieke en militaire integratie op gang te komen, die past in de Franse poli tiek die regeringen van EEG-lidstaten gezamenlijk, en niet een boven de lid staten staand EEG-bestuursorgaan, de beslissingen wil laten nemen. Teleurstelling Voor Nederland, dat zich binnen de EEG steeds 'Atlantisch' heeft opge steld moet het een bittere teleurstel ling zijn te zien dat Engeland zich sinds enige tijd opwerpt als verdediger van de Franse opvattingen. Onder .premier Edward Heath, die op zeer vriendschappelijke voet staat met Ge orges Pompidou, heeft Engeland zijn 'speciale relatie' met de VS verbro ken. Op Brits initiatief werd in sep tember op de EEG-conferentie van minister van buitenlandse zaken in Kopenhagen, een beginselverklaring aangenomen over de toekomstige be trekkingen tussen de VS en de EEG. Het Britse voorstel was aanzienlijk koeler van toon jegens de VS dan het ingediende en niet aangenomen West- duitse voorstel. West-Duitsland, dat sinds 1963 door een virendschapsverdrag nauw aan Frankrijk gebonden is, heeft tot dus ver zeer behoedzaam gemanoeuvreerd. Behalve detailkritiek heeft Bonn nog geen frontale aanval gedaan op het Frans-Britse EEG-beleid. Een belang rijke reden hiervoor is de Ameri kaanse schrobbering geweest, die Bon kreeg na haar weigering Amerikaanse wapentransporten voor Israël door te laten. Daar komt bij dat ook binnen Willy Brandts sociaal-democratische partij symphatisanten met de Franse politiek te vinden zijn. Ook in de Bondsrepubliek kan daarom een poli tiek gevecht tussen 'Atlantici en 'Europeanen' worden verwacht. Het ziet er naar uit dat door de groei ende anti-Amerikaanse stemming en de vergrote Amerikaans-Europese be langentegenstellingen de 'Atlantici' en Europeanen' worden verwacht. Het izet er naar uit dat door de groei ende anti-Amerikaanse stemming en de vergrote Amerikaans-Europese be langentegenstellingen de 'Atlantici' een zware tijd tegemoet gaan. Toch spelen hun argumenten voor handhaving van het Atlantisch bond genootschap nog steeds een gewichti ge rol. De Atlantici wijzen op het ge vaar dat ook de VS zich versneld zul len losmaken van Europa. De atlantici waarschuwen dat Europa nog lang niet in staat is zichzelf te verdedigen, dat de defensielasten zeer zwaar zul len wegen en dat de Sowjet-Unie, dat zich de laatste tijd tot de tanden toe heeft bewapend, het militair zwakke Europa onder zware politieke druk zal kunnen zetten. Barrière Daar komt bij dat in de angelsaksi- sche en germaanse EEG-landen van nature, en mede door historische en commerciële banden, een culturele, en emotionele binding met de VS be staat, die in de latijnstalige EEG-lan den aanzienlijk minder is. Britten, Denen, Nederlanders, Westduitsers en vooral Vlamingen ervaren de barrière, die taal en cultuur tussen hen en Fransen plus Italianen vormt als een hogere muur dan de kloof, die hen van de Amerikanen scheidt. Tijdens het bewind van president Charles de Gaulle heeft men zich vooral buiten Frankrijk gestoten aan de rol die de generaal zichzelf en Frankrijk in Eu ropa wilde toebedelen. Het Franse na tionalisme en soms chauvinisme wek te weerstanden, terwijl ook thans in democratischer ingestelde EEG-landen weinig bewondering kan worden opge bracht voor de huidige gaullistische binnenlandse politiek. Nederland heeft zich in de jaren steeds hardnekkiger verzet tegen de anti-Atlantische politiek van de Gaul le en zijn ambitieuze streven naar het Europese leiderschap. Den Haag vreesde dat de Fransen de kleinere EEG-landen onder de voet zouden lo pen, waaruit het Nederlandse streven is te verklaren Engeland als tegen wicht in de EEG op te nemen. Onder Joseph Luns kreeg het Britse EEG- lidmaatschap hoge prioriteit en werd alle diplomatieke activiteit gericht op het open houden van de EEG-deur voor Londen, nadat de Gaulle zijn ve to over het Engelse toetreden had uit gesproken. Machtsverschuiving Nu Engeland EEG-lid is blijft de vraag of de Nederlandse regering zich met dezelfde kracht zal blijven verzet ten tegen de Franse EEG-plannen. Andrew Shonfield, directeur van het Londense Instituut voor Internationa le Betrekkingen, wees er vorig jaar in een reeks lezingen op dat de EEG met het toetreden van Engeland door een drie-mogendheden systeem zou worden beheerst, waardoor de machts verhoudingen in de EEG wezenlijk anders zouden komen te liggen. Het is nu de machtsbalans tussen Frank rijk, Engeland en West-Duitsland. En de belangrijkste verandering, aldus Shonfield, is 'dat het dreigement van een van de EEG-leden om uit te tre den zou ophouden te werken als een afdoend afschrikmidddel'. Gezien de economische zwakke positie van Engeland wordt het machtseven wicht in de EEG echter nog steeds bepaald door het economisch sterke West-Duitsland en Frankrijk, dat in de afgelopen jaren een ongekende economische groei heeft doorgemaakt. Frankrijk daarentegen lijdt aan een chronische binnenlandse onstabiliteit. De groeiende linkse oppositie vormt og steeds een ernstige bedreiging voor de regering Pompidou-Messmer, waardoor de bewegingsvrijheid van de Franse president beperkt is. Het samengaan van Engeland en Frankrijk in de EEG-politiek vormt Vervolg van pagina 1 staande bezoek van Kissinger zei rege ringswoordvoerder Anis, dat het zo wel de impasse in de onderhandelin gen als de vredesconferentie betreft, 'maar in de eerste plaats de impasse', voegde hij daaraan toe. De Israëlische premier Golda Meir en haar minister van buitenlandse zaken Abba Eban hadden gisteren een on derhoud met de Amerikaanse onder minister Kenneth Rush. 'Ik denk dat naarmate de tijd verstrijkt de hoop op vrede in het Midden-Oosten steeds groter wordt', zei Rush. Hij was in Is raël om de begrafenis van Ben Goerion bij te wonen. Over de berichten, dat Egypte en Syrië de vredesconferentie wellicht zullen boycotten zei Rush: 'Ik geloof dat de Egyptenaren en alle partijen in het conflict voort zullen gaan om een poging te doen om duur zame vrede in het Midden-Oosten te krijgen.' Contracten Hoewel de Egyptisch-Israëlische onder handelingen op hoog niveau zijn afge broken, hebben Egyptische en Israëli sche officieren nog wel ontmoetingen bij kilometerpaal 101 aan de weg Seuz-Cairo. Dit hebben Israëlische bronnen be kendgemaakt. Het dagblad Yediot Aharonot 'citeerde een Israëlische offi cier, die vertelde, dat er overleg was geweest met Egyptische collega's over transport van medicijnen en voedsel naar de omsingelde stad Suez. Verschillende Israëlische dagbladen meldden gisteren, dat de Israëli's die tijdens de oorlog in oktober door Egypte krijgsgevangen zijn gemaakt, gemarteld zijn. De Jerusalem Post meldde, dat de meeste van de, Israëli's die inmiddels uit Egypte zijn terugge keerd, lijden aan verwondingen en in wendige kneuzingen, die zij hebben opgelopen bij martelingen. De Israëli sche regering zou nog bezig zijn met het verzamelen van bewijsmateriaal, dat kan worden voorgelegd aan de VN en het Rode Kruis. Arafat De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gezegd, dat het doel van de Pa lestijnse revolutie is: 'Het vestigen van een democratische staat op het to tale grondgebied van Palestina. Dat vereist een lange bevrijdingsoorlog van het volk' Arafat zei dit in een ge sprek met het Libische persbureau. Hij vindt dat de tijd voor een rege ring in ballingschap nog niet is geko men. Over de vredesconferentie had de Palestijnse bevrijdingsorganisatie nog geen mededelingen ontvangen, al dus Arafat. Hij herhaalde dat de Pa- lestijnen de VN-resolutie van 1947 die de verdeling van Palestina regelde, niet erkennen. De Egyptische president Sadat heeft zijn minister van voorlichting Ssjraf Marwan naar Libië gestuurd om te praten over de verslechterde betrek kingen tussen de/.e beide landen. Mar wan is ook secretaris-generaal van «le Egyptische-Libische politieke unie. Ook de Syrische president Hafez ol- Assad zou bezig zijn met pogingen de breuk tussen Egypte en Libië te helen. Hij stuurde een minister met een per soonlijke boodschap voor de Libische leider Khaddaffi naar Tripoli. echter een fors tegenwicht tegen het 'Atlantische' West-Duitsland. daarmee is de kiem aanwezig voor een omvang rijk conflict binnen de EEG over de Atlantische of Europese conceptie voor de Europese Unie die in 1980 moet zijn gevormd. Maar door de Amerikaans-Russische Midden-Oosten politiek en de Arabische oliepressie is het binnen de EEG nog niet tot een fikse ruzie gekomen. Het betekent dat naarmate de druk van buitenaf op de EEG blijft voort duren het toekomstige Europa er wel licht Franser zal gaan uitzien dan werd verwacht en gehoopt. Dit was het laatste artikel in een se rie van drie. De vorige artikelen ver schenen op vrijdag 30 november en zaterdag 1 december. ASSEN De economische politie rechter van Assen heeft gisteren een illegale zondagsrijder veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden. Dat is honderd gulden hoger dan het 'gebruikelijke tarief. Volgens de offi cier van justitie mr. C. J. van Olden- beek die deze straf had geëist had de 27-jarige straatmaker C. L. uit Ruinen het er dan ook naar gemaakt. Hij was op 11 november in zijn woon plaats aangehouden omdat (naar zijn zeggen) zijn zieke vader plotseling be nauwd was geworden. Toen de politie op onderzoek uitging, bleek dat de va der niet eens bij hem thuis was. L. moest bekennen dat hij met de auto een flesje bier wilde halen. Een boete van driehonderd gulden werd door de economische politierech ter mr. J. C. F. Semmelink opgelegd aan een 35-jarige monteur H.K. uit Smilde. Hij was op zoek naar een weggelopen buurman, die eveneens op 11 november op de weg Dieverbrug- Dwingeloo was aangetroffen. Drie overige verdachten kregen de gebrui kelijke vijfhonderd gulden boete op gelegd. MEPPEL Een onbekende heeft het afgelopen weekeinde geprobeerd de 22-jarige secretaresse H.G. aan te val len. Toen deze poging mislukte, be proefde hij zijn kunsten op mej. I.K., die in de omgeving van het Wilhelmi- napark in Meppel liep. De man, die een legerjack met vastge snoerde capuchon droeg, greep de meisjes en snoerde hen de mond. Om dat in het ene geval twee mensen na derden en in het tweede geval mej. K. begon te schreeuwen, nam de on bekende de benen en vluchtte het park in. Over de motieven van de aanvaller is niets bekend. Omtrent zijn identiteit is alleen bekend dat hij ongeveer 1.80 m lang moet zijn. De Meppeler politie stelt een onderzoek in. ZUIDLAREN De vierde hal van de Prins Bernhardhoeve zal op tijd ge reed zijn voor de veertiende bouwvak beurs die op 14 januari begint. Deson danks is het aantal inschrijvingen nu al zo groot dat besloten is ook nog een semi-permanente hal te plaatsen gedurende de vijf beursdagen. Computer regelt verkeersstromen HAARLEM Als het weer mee werkt zal op 11 december een nieuw, bijna twaalf kilometer lang wegvak van rijksweg 6 wor den geopend. Dit nieuwe wegge deelte strekt zich uit tussen de Velsertunnel en de aansluiting op een provinciale autosnelweg bij Haarlem. Ten zuiden van de Vel sertunnel sluit het weggedeelte aan op rijksweg 9 (Haarlem-Alk maar) De toegang tot de tunnel wordt gere geld door een verkeersgeleidings systeem, waarbij onder meer een com puter werdt gebruikt. Het nieuwe wegvak van rijksweg 6, in de toe komst een verbinding via Haarlem en door de Flevopolders met het noor den, heeft circa tachtig miljoen gulden gekost. De weg bezit een dwarsprofiel van 2x2 rijstroken, met vluchtstro ken. De middenberm is 4.50 meter breed en over de volle lengte voor zien van vangrail. Op de samenvoe ging van rijksweg 6 en rijksweg 9, op de beweegbare brug over Zijkanaal C, op het Rottepolderplein en bij aan sluiting Haarlem is verlichting aange bracht. In 1960 begon Rijkswaterstaat aan dit wegvak te perken. Drie jaar later hield men er weer mee op. Onder meer wegens gebrek aan geld. In 1969 werd de draad opgepakt met de bouw van een brug over Zijkanaal C, in 1971 gevolgd door de bouw van brug gen en viadukten in de kruising van rijksweg 6 met rijksweg 5: het Rotte polderplein. De laatste fase begon in het voorjaar van 1972 met de recon structie van de aardebaan en het aan brengen van de verharding. In totaal werd hiervoor ongeveer 260.000 ton asfalt verwerkt ATHENE (AFP) In Athene en Pi raeus zijn gisterochtend tijdbommen ontploft. Een bom was geplaatst bij een bijkantoor van de Griekse Han delsbank, in Athene, de andere bij de ingang van de 'Bank of America' in Piraeus. Er is wel schade aangericht, maar er zijn geen slachtoffers. Ook zijn er nog geen arrestaties verricht. De laatste bomaanslagen in Griekenland dateren van 25 juli. Intussen zijn de Griekse universitei ten weer geopend. In Athene kwamen echter weinig studenten opdagen. 'We kunnen niet gewoon met de colleges doorgaan alsof er niets gebeurd is. Veel studenten en drie hoogleraren worden nog vastgehouden door de mi litaire politie', aldus studenten. ROME (DPA) De 67-jarige prins Junio Valerio Borghese, die ervan werd verdacht als voormalig leider van een rechtsradicale organisatie .n december 1970 een staatsgreep in Ita lië te hebben voorbereid, kan naar zijn land terugkeren. Een tegen hem uitgevaardigd aanhoudingsbevel is na een jarenlange juridische strijd inge trokken. De rijkswegen 6 en 9 maken gezamen lijk gebruik van de Velsertunnel om het Noordzeekanaal te kruisen. Toen in het midden van de jaren vijftig de tunnel gereedkwam, stond het reeds vast dat te zijner tijd ook rijksweg 6 op deze tunnel zou aansluiten. De sa menvoeging van beide autosnelwegen ten zuiden van de tunnel, met op dat punt ook nog de aansluiting IJmui- den, vereiste bijzondere maatregelen. De tunnel heeft 2x2 rijstroken en verlaagt daarmee de capaciteit van de twee aansluitende wegen. Om deze verlaging te beperken en het verkeer zo veilig mogelijk af te wikkelen, werd een systeem van verkeerslichten, rijstrooksignalering en matrixborden ontworpen om het van verschillende zijden toestromende verkeer in goede banen door de tunnel te leiden. De verkeerslichten zorgen voor een vloeiend invoegen van het verkeer. De rijstrooksignalering is ervoor, om bij onderhoud van de tunnelbuizen of bij ongevallen de tunnelbuizen geheel of gedeeltelijk te kunnen afsluiten. COMPUTER Tevens werd ook een hoogtedetectie aangebracht. Te hoge voertuigen wor den, nadat zij zijn opgevangen door verkeerslichten, door de gemeentepoli tie van Velsen uit het verkeerscircuit geleid. Tenslotte plaatst Rijkswater staat op dit punt zogenaamde matrix borden. Dergelijke borden zijn ook in gebruik op rijksweg 16 bij Dordrecht. Met behulp van deze borden, die in staat zijn verschillende adviessnelhe den aan het verkeer door te geven, kan men rijsnelheid en rijgedrag beïnvloeden. Het gehele systeem wordt geregeld en gecontroleerd door een computer. Detectoren in het weg dek registreren het verkeersbeeld en geven de informatie door aan de com puter, die op grond daarvan het systeem bestuurt. Een belangrijk werk is het Rottepol derplein. Hier kruisen de rijkswegen 6 en 5 elkaar. De vorm van dit knoop punt werd beïnvloed door de spoor lijn Haarlem-Amsterdam en de ring vaart rond de Haarlemmermeer, die op circa driehonderd meter van el kaar liggen. Door rijksweg 5 plaatse lijk 'op te schuiven' ontstond er ruim te voor de bouw van een rotonde, die de uitwisseling tussen beide verbin dingen mogelijk maakt. In een later stadium zal een fly-over worden ge bouwd die rijksweg 6 over de rotonde tilt. Tot dan rijdt het doorgaande ver keer van deze rijksweg via de rotonde verder. Tenslotte loopt rijksweg 5 on der de rotonde door.IIet tracé van de ze rijksweg 6 werd in zijn geheel op genomen in het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. Rijksweg 6 loopt dwars door het toekomstige re creatiegebied 'Spaarnwoude'. Dit ge bied, straks voornamelijk in gebruik voor de dagrecreatie, fungeert als grone bufferzone tussen Haarlem en Velsen in het westen en de havenge bieden van Amsterdam in het oosten. In het voorontwerp van dit gebied werd rekening gehouden met de aan leg van deze verbinding. Evenzeer hielden de ontwerpers van de weg re kening met de omgeving. Voor de stroken grond die direct naast de weg liggen stelde Staatsbosbeheer (in sa menwerking met de beherende dienst van het recreatiegebied) een beplan tingsplan op. Om te voorkomen dat de autosnelweg het gebied zou split sen in twee ontoegankelijke delen, werden naast de zes reeds gebouwde kokers en viadukten, nog eens drie onderdoorgangen gemaakt voor reke ning van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Op basis van prognoses verwacht Rijkswaterstaat dat in de jaren '74/75 ongeveer 60.000 motorvoertuigen per dag van de Velsertunnel gebruik zul len maken. Ongeveer de helft hiervan is afkomstig van rijksweg 9. Ongeveer 30 tot 40 procent (ca. 21.000 motor voertuigen) zal afkomstig zijn van rijksweg 6. De lokale aansluiting IJ- muiden levert nog eens 10 k 20 pro cent, ongeveer 9.000 motervoertuigen bij aan het totaal. Het nieuwe wegvak van rijksweg 6 verbindt het noorde lijk deel van de provincie Noord-Hol land met midden- en zuid-Nederland. Van een onzer verslaggevers NEEDE In de gemeente Neede (Gelderland) zijn de plastic vuilnis zakken gisteren op de bon gegaan om dat bij de gemeente de voorraad door het hamsteren uitgeput raakt Het rantsoen is twintig zakken per twee maanden. De bonnen zijn in het ge meentehuis verkrijgbaar. De inwoners die nog een vuilnisemmer hebben, mogen die deze week gebrui ken. De gemeente Papendrecht heeft reeds eerder distributie van plastic afval zakken ingesteld. Ondanks berichten over bezuinigingen: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het pakket maatregelen dat premier Den Uyl heeft aangekondigd om de economische ontwikkeling het volgend jaar, ge zien de oliecrisis, in de hand te houden, zal deze week de grootste aandacht van politiek Den Haag vragen. Berichten over bezuinigingen op de, in september ingediende, begroting voor 1974 doen de ronde. De Tweede Kamer gaat onderhand gewoon door met de behandeling van die begrotingen. Ontwikkelingssamenwerking, defensie en volks huisvesting en ruimtelijke ordening zijn deze week aan de orde. Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) moet vandaag antwoord ge ven op de eerste termijn van de Ka mer, die vorige week plaats vond. Op vallend daarbij was de, voor de rege ringspartijen, toch wel scherpe kritiek die door PvdA en PPR op de begro ting van Pronk was uitgeoefend. Zij vinden dat de minister het nieuwe be leid, dat door hem al zo lang was aan gekondigd, op een te gering gedeelte van de begroting werkelijk doorvoert. Defensie Vandaag zal de Kamer ook zijn me ning geven over het defensiebeleid van minister Vredeling. Door de oppo sitie. WD, CHU en DS'70 zal, naar verwachting worden aangevoerd dat de stijging van het budget voor vol gend jaar te gering is. Veel verder zal de kritiek nog niet kunnen gaan om- dat alle belangrijke beslissingen pas in de defensienota bekend worden ge maakt, die volgend jaar maart vér- schijnt. Deze defensienota zal de Ka mer er overigens niet van weerhou den het personeelsbeleid van de mi nister en met name zijn beleid in het beruchte generaalsconflict aan de or de te stellen. Donderdag zullen minister Gruyters en zijn staatssecretarissen van Dam en Schaefer moeten ingaan op de kri tiek die zowel door regerings- als op positiepartijen is geuit op hun volks huisvestingsbeleid. In de Kamer be staat twijfel of de regering het bouw programma voor de volgende jaren wel zal kunnen realiseren. In het rege ringskamp is men het verder oneens over de huurharmonisatie en de libe ralisatie. Het wordt voor Gruyters schipperen tussen de klippen door. Dezelfde dag zal de Kamer de rege ring ook vragen hoe het nu eigenlijk zit met de controle op Schiphol. Het VVD-Kamerlid De Beer heeft daar over een interpellatie aangevraagd. Af gezien van de vraag of de kapers van de KLM-jumbo zelf nu wel of niet in Schiphol aan boord zijn gekomen, of hun wapens via Amsterdam ontvin gen, is het zeer vreemd dat de passa giers voor deze vlucht via het Midden- Oosten niet gecontroleerd bleken te zijd- Donderdag behandelt de Tweede Ka mer het netelig probleem van de loongrens voor de ziekenfondsverzeke ring. Deze loongrens wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde stij ging van zowel de loonindex als de prijsindex. Het gevolg van dit systeem is echter, dat het percentage verzeker den in het ziekenfonds is teruggelo pen. Staatssecretaris J. P. M. Hen driks van volksgezondheid en staatsse cretaris P. J. J. Mertens van sociale zaken stellen daarom voor de loon grens uitsluitend aan te passen aan de loonindex. Deze nieuwe regeling zou al op 1 januari 1974 moeten ingaan. De bedoeling van het wetsvoorstel is het aantal verzekerden in het zieken fonds niet meer te laten dalen. Een argument is ook dat de kosten van ge zondheidszorg belangrijk meer stijgen dan de prijzen. Het is niet verant woord, dat personen, die een inkomen genieten, dat nét boven de loongrens komt, worden geconfronteerd met een in het algemeen iets zwaardere pre mie. Dit speelt vooral bij gezinnen met kinderen een belangrijke rol. De extra verhoging van de loongrens be draagt 150 gulden. Bij een loongrens van 22.850 gulden (zonder extra ver hoging) raken zevenduizend werkne mers buiten de verzekering. Bij de voorgestelde loongrens van 23.000 gul den blijft dit aantal beperkt tot vier duizend. Mr. Van der Leeivilrmodern bestuurderzijn EINDHOVEN 'Ik hoop dat de 'les van Eindhoven' zal kunnen bijdragen tot een goede groei op het nog pas ingezaaide veld van de inspraak bij burgemeestersbenoemingen,' zei mr. J. J. van der Lee gistermiddag na zijn installatie tot burgemeester van Eindhoven. Over de benoemingsprocedure zei de nieuwe burgemeester 'De muren van deze raadszaal stonden nog maar en kele weken geleden bol van de ver ontwaardiging. Ik heb dat alles wel begrepen. Zolang niet duidelijk vast staat hoever de invloed van de locale AMSTERDAM Een groep weten schappelijke stafleden en technisch-ad- ministratief personeel van de univer siteit van Amsterdam is een handteke ningenactie begonnen tegen wat zij zien als pogingen de dèmocratisering aan de universiteit terug te dringen. Met name richt de actie zich tegen de recent verschenen brochure van dr. M. Broekmeyer, waarin een pleidooi gehouden werd voor een grotere in vloed van wetenschappelijk personeel om te grote studenteninvloed tegen te gaan. De Amsterdamse afdeling van de VA- WO (vereniging van academici bij het wetenschappelijk onderwijs) die de actie op touw heeft gezeg. heeft goede hoop op veel handtekeningen. Binnen korte tijd werden zo'n 300 handteke ningen verzameld van mensen die vin den dat de democratisering van de WUB (wet universitaire bestuursher- vorming) verdedigd moet worden te gen de mensen die deze democratise ring in diskrediet willen brengen. Niet alleen de actie-Broekmeyer speelt een rol, ook de departementale commissie-Polak (die de bestuursreg lementen van de universiteiten moet goedkeuren) wordt zeer kritisch beke ken door de VAWO. Binnen de WUB zou meer variatie mogelijk moeten zijn en zouden niet alleen bestuursreg lementen zo strak vastgesteld moeten worden, zoals indertijd bij de Instel ling van de WUB door de PvdA ook is opgemerkt. Daarom, aldus de Am sterdamse afdeling van de VAWO, mag van deze regering verwacht wor den dat ze de universiteiten wat spe ling toestaat bij het vaststellen van haar bestuursreglementen. Het is de bedoeling de verzamelde handtekeningen te zijner tijd dc mi nister van onderwijs aan te bieden om duidelijk te maken dat een groot deel (misschien een meerderheid) van wetenschappelijk en technisch perso neel voor een ruime interpretatie van de WUB is en niet vindt dat de de mocratisering teruggedraaid moet worden. Daarnaast hoopt de actie groep dat er binnen de faculteiten discussies over deze kwestie zullen ge voerd worden. gemeenschap reiken of niet reiken kan bij de benoeming van een burge meester, zullen deze moeilijkheden blijven bestaan. Mijn vrouw en ik zijn dankbaar dat de persoon van de be trokkene buiten dat alles is gebleven'. Over de functie van het burgemees tersambt zei mr. Van der Lee: 'In mijn opvatting is democratie georga niseerd vertrouwen, al moet dan dit vertrouwen wel heel kritisch zijn. In deze vorm van democratisch samenle ven speelt de burgemeester een rol, want hij is, of hij dat nu wil of niet, voor veel mensen de gepersonificeer- de overheid. Hij moet mee evolueren en proberen aan de stroom een bed ding te geven. Hij moet een modern bestuurder zijn en de geur van zijn ambt mag niet een schroeilucht zijn van een warmlopende transformator". Loco-burgemeester mr. W. van Elk zei dat Eindhoven niet het respect en de zorgvuldige behandeling heeft ge kregen die het als vijfde stad van het land verdient: 'en dat wordt nog steeds als grievend ervaren', aanslui tend een overzicht van de huidige si tuatie gaf. Drs. B. Combee, fractie-voorzitter van de combinatie christelijke partijen in de Eindhovense gemeenteraad verge leek de problematiek rond de benoe ming met een soortgelijke ontwikke ling 250 jaar geleden, toen in Eindho ven enkele protestantse schepenen werden benoemd. 'Er is kennelijk in tien politieke generaties geen proce dure ontwikkeld kunnen worden om aan dit soort onverkwikkelijke situa ties een einde te maken', aldus Com bee. Mr. Van der Lee zal zo lang hij in Eindhoven nog geen woning heeft met zijn vrouw in hotel Cocanje gaan wonen. DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer) wil een persoonlijk gesprek met zijn Westduitse ambtgenoot over het vraagstuk van de ritmachtigingen voor het Nederlandse vrachtverkeer naar en in Duitsland. In antwoord op vragen van het Ka merlid Van Zei (KVP) zegt de minis ter dat de verschillende besprekingen op ambtelijk niveau over deze kwestie nog niet tot een oplossing hebben ge leid. Het voortduren van de heersen de onzekerheid zou naar zijn mening tot vervelende en niet gewenste gevol gen leiden voor het handelsverkeer, veel bedrijven, do werknemers en de consumenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9