MO-studenten op de bres voor bedreigde opleiding dichtbij tiwfe Geschrokken? Commentaar '^een ouc^e schoenen weggooien voor je nieuwe hebt' Principieel Kamerlid Heijmans (KVP) overleden Ouderling niet geschorst Dooi zoetermeer stapt af van in n waarschuwing idee: rij met 'n ander mee voorop genieten boe 6j URiOW/KTOIABTEfr DlNSDAiG 4 DECEMBER 1973 BINNENLAND TS/K7 Sommige mensen denken, dat KVP'ers nauwelijks principieel kunnen zijn, en KVP-cconomen helemaal niet. Zij zullen ongetwijfeld met blijde verba zing hebben kennisgenomen van het recente optreden van minister Lubbers te Brussel. Want de houding die deze KVP'er en beheerder van het departe ment van economische zaken daar te genover twee Arabische olieministers heeft aangenomen, was een toonbeeld van beginselvastheid, waaraan refor matorische broeders zich alleen maar bewonderend kunnen spiegelen. Vier kant zeg maar gerust: principieel weigerde de heer Lubbers om, ter wille van onze olievoorziening, het Midden-Oosten-beleid te verloochenen, dat deze en vorige Nederlandse rege ringen hebben gevoerd. Dat is een woord van lof waard, niet alleen aan het adres van minister Lubbers trou wens, maar aan dat van het hele kabi net. De keerzijde van deze lof zou ge vormd kunnen worden door een ver ontwaardigde uitval naar de twee Ara bische deputaten die, om het maar eens heel duidelijk te zeggen, Neder land probeerden om te kopen. Maar is daar eigenlijk wel reden toe? Het ge bruik van economische strijdmiddelen om bepaalde opvattingen van politieke rechtvaardigheid te verwezenlijken, is in onze wereld niet ongewoon. Wie een boycot van b.v. Rhodesië wense lijk acht, kan het de Arabieren moei lijk kwalijk nemen, dat zij, op grond van hun ideeën over wat rechtvaardig is, een boycot van Nederland wense lijk achten. Men kan dan ook begrip hebben voor de Arabische actie, maar toch van oordeel zijn, dat Nederland er niet voor behoort te zwichten. De situatie valt te vergelijken met die van een militair in een oorlog, die er wel iswaar het volste begrip voor heeft, dat de tegenpartij hem onder vuur neemt, maar daaraan geenszins de conclusie verbindt, dat hij zich dan ook maar moet overgeven. De houding van minister Lubbers zal zijn Arabische gesprekspartners wel licht ietwat hebben verrast, omdat Ne derland sinds het begin van de olieboy cot toch enigermate had laten mer ken, niet geheel ongevoelig te zijn voor Arabische pressie. Misschien meenden ze, nadat minister Van der Stoel al een duit in bun zakje had ge daan (de EEG-verklaring van 6 no vember), ook op een bijdrage van diens collega Lubbers te kunnen reke nen. Door hen daarin teleur te stellen heeft minister Lubbers namens het ka binet duidelijk gemaakt, dat de grens van de Nederlandse toegeeflijkheid be reikt is. Wie vindt dat Nederland be ter zijn olie dan zijn zelfrespect kan verliezen, zal dit van harte toejuichen. SITTARD Op 49-jarlge leeftijd is in het ziekenhuis 'De Goddelijke Voorzieningheid' in zijn woonplaats Sittard overleden het Tweede-Kamer- lid voor de KVP, de heer J. A. Heij mans. De heer Heijmans, die een week geleden met een bloedziekte in het ziekenhuis opgenomen was, had sinds 1971 zitting in de Tweede Ka mer. De heer Heijmans studeerde twee jaar filosofie in Rolduc en daarna (van 1950 tot 1954) theologie in Roermond. Van 1959 tot 1953 studeerde hij theo- logie en sociologie aan de katholieke universiteit in Nijmegen. Hij was ja^ renlang pastoraal werker ln de sector Noord-Limburg en in de westelijke welzijnszorg en jeugd welzijnszorg in mijnstreek. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer ter voorziening in de door overlijden ontstane vacature komt in aanmerking mevrouw mr. A. H. S. M. Luckers-Bergmans uit Heerlen, 47 jaar, lid van het partijbestuur van de KVP en werkzaam als advocaat en procureur. Zij is niet de onmiddellij ke opvolger van de heer Heijmans op de kandidatenlijst maar bij het sa menstellen van deze lijst is afgespro ken dat onderscheid gemaakt zou wor den tussen 'nationale' en 'regionale' kandidaten. Bij tussentijdse vacatures zouden 'nationale' kamerleden door 'nationale' en 'regionale' door 'regio nale' u-orden opgevolgd. De onmiddel lijke onmiddellijke opvolger op de lijst van de heer Heijmans, die zelf als 'regionaal' kandidaat gekozen werd, is de heer P. R. H. M. van der Linden uit Eijs, die echter een 'natio nale' kandidaat is. Mevrouw Luckers is de eerstopvolgende 'regionale' kan didaat. Herman Knipscheer (66) overleden APELDOORN In Apeldoorn is op 65-jarige leeftijd overleden de musi cus Herman Knipscheer. De heer Knipscheer is veertig jaar organist ge weest van do gereformeerde Brink- laankerk in Apeldoorn. Hij was diri gent van de Christelijke Oratorium Verenigingen in Putten en Velp, het Rheden's Dameskoor en het kerkkoor van de Evangelisch-Lutherse gemeen te in Apeldoorn. In Velp is hij cantor organist geweest van de gerefor meerde kerk. ROTTERDAM De raad van de ge reformeerde kerk te Rotterdam-Pen- drecht deelt ons mee dat in tegenstel ling tot het verleden week door ons uit 'Waarheid en eenheid' overgeno men bericht, tegen de heer W. A. Roskam geen kerkelijke tuchtmaatre gelen zijn genomen. De heer Roskam maakt nog steeds als ouderling deel uit van de kerkeraad. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De ongeveer vijftienduizend M.O.-studenten zijn gewend in stilte te werken. Als overal de televisie aan gaat. vluchten zij naar hun studeerver- trek of haasten zij zich naar een van de acht M.O.-instituten. Wie overdag werkt en 's avonds stu- deert houdt weinig tijd voor ac-l tiés over. Er moet dus wel iets aan de hand zijn wanneer er een1 Landelijk Overleg van M.O.-stu-j denten wordt opgericht. Twee van de initiatiefnemers, Fred Zoomers en Jan Ternede, derdejaars M.O.-studenten van het Nutsseminarl- um dn Amsterdam, willen graag ver tellen waarom zij in actie gekomen zijn. Hun grootste vrees is de dreigen de afbraak van de M.O.-oplcidingen. Doel van het overleg is: behoud van de M.O.-instituten. De vijftienduizend studenten die be zig zijn voor een middelbaar onder- wijsalïte A of B vertegenwoordigen samen een complete avond-universi teit De verbazing van deze M.O.-stu denten geldt het feit dat er nu druk gepraat wordt over een 'open univer siteit' en 'tweede-kansonderwijs' en dat het ondertussen nog steeds gonst van geruchten over afbraak van de bestaande instituten. Waardoor worden de M.O.-instituten bedreigd? In 1970 zijn de eerste nieu we lerarenopleidingen van start ge gaan en sindsdien wordt er op hoog niveau nogal smalend over die ouder- wetse M.O.-opleidingen gesproken. De nieuwe lerarenopleiding biedt de dag studenten na vier, vijf jaar een be voegdheid voor het geven van twee vakken. Veel aandacht krijgt de peda gogische, didactische en onderwijskun dige scholing. Een van de pretenties van de nieuwe lerarenopleiding is een nieuw type leraar te scheppen. Een leraar die vooral geschikt is voor het onderwijs aan twaalf tot zestien-jari gen. Een soort middenschoolleraar, die niet alleen vakkennis bezit op twee verschillende gebieden (bijvoor beeld: aardrijkskunde èn engels), maar bovendien het begeleiden van groepen leerlingen (dat is iets anders dan het ouderwetse lesgeven) in zijn vingers heeft Elke vernieuwing in het onderwijs, hoe goed of slecht ook, roept een re actie op bij degenen die al langer meelopen. Hebben wij het altijd ver keerd gedaan? In de M.O.-opleiding dar» niet goed? Kennelijk niet, want eerst zag het er naar uit dat de acht bestaande institu ten (Tilburg, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Groningen, twee in Amsterdam) dit jaar al zouden moeten stoppen met het aannemen van eerstejaars. Inmiddels is het teke nen van de overlijdensakte wel uitge steld (optimisten zeggen tot 198Ó), keerd gedaan? Is de M.O.-opleiding Fred Zoomers flinks) en Jan Ternede: vrees voor dreigende afbraak. blijft onzeker. De enige zekerheid die men heeft is de belofte van de minis ter dat de instituten niet zullen wor den opgeheven voordat er nieuwe part-time-opleiddngen zijn. En nog een schrale troost: het ministerie zal zo beleefd zijn het stervensuur tenmin ste een jaar van tevoren aan te zeg gen. En dan nog krijgen alle reeds in geschreven studenten de kans hun studie af te maken. Waardevol Fred Zoomers en Jan Ternede vinden het uitstel van executie niet iets om over te Juichen. Wat er nu gebeurt is minstens even erg: de M.O.-instituten krijgen onvoldoende armslag om te bewijzen dat zij nog steeds een waar devolle functie hebben. Zij krijgen te weinig geld en hebben duidelijk te lijden onder een gebrek aan belang stelling. Fred Zoomers: 'Iedereen praat over de nieuwe lerarenopleiding. De MO is nauwelijks interessant. M.O.-zakem (ADVERTENTIE) ISt W'li&Y'fig. Verminder de teer en de nicotine in de rook van uw sigaret. M«t Denicotea filt.r-pljpjes. cJen'cOtfQ Dij elko tabak*wlnke!|or verkrijgbaar. Filters (10 stuks) f 1.25. Pijpjes vanaf f 1.40 BoraumV Wehry Nederland B.V. SctnvenlngMweg 66, Den Hasg. worden geregeld door ministeriële be schikkingen, waar de Kamer nauwe lijks aan te pas komt. Daarom is een van onze eerste eisen dat de vaste on derwijscommissie van de Tweede Ka mer een hoorzitting wijdt aan de M.O.-opleidiingen'. De voornaamste verlangens van de M.O.-studenten kunnen de Kamerle den nu alvast op een briefje krijgen: Q meer subsidie. Argument: een dag student van de nieuwe opleiding kost acht maal zoveel als oen avondstudent aan de oude M.O. En zelfs op de hui dige subsidie aan de M.O. wordt nog beknibbeld. O Minder cursusgeld. Argument: vo rig jaar werd het cursusgeld verhoogd van 150 gulden (Akte-A) tot 300 gul den en van 200 (akte B) tot 350 gul den. Hoewel de gelijktijdig Ingevoer- de verhoging van het universitaire collegegeld en andere verhogingen van cursusgelden werden terugge draaid, wordt deze verhoging gehand haafd. Hogere rijksstudietoelagen. Geen studentenstop. 9 Medebeslissingsrecht van studen ten. Betere examenregelingen. Onrechtvaardig Fred Zoomers en Jan Ternede zeggen niet dat de M.O.-opleiding niet beter kan worden, maar ze vinden het on rechtvaardig een instituut dat zoveel betekend heeft nu langzaam maar ze ker wordt uitgerangeerd. Jan Zoo mers: 'Je moet geen oude schoenen weggooien voor je nieuwe hebt. En zeker niet wanneer je nog niet weet of de nieuwe schoenen die misschien drie maten te groot of te klein zijn'. Dat laatste slaat dan op de twijfels die beide studenten hebben aan de opzet van de nieuwe lerarenopleiding. Ze geloven niet in de juistheid van het systeem van twee bevoegdheden. Ze vinden verder de doelstelling van de nieuwe opleiding te eng: leraren opleiden voor onderwijs aan twaalf tot zestien-jarigen. Dat is dan een soort middenschool, maar het is nog lang niet zeker dat die er komt Een laatste bezwaar: de doorstroming van de nieuwe lerarenopleiding naar de universiteit is nog een hangende kwestie. Dat betekent dat je aan de nieuwe instituten een bevoegdheid kunt krijgen voor MAVO en HAVO, maar daarna niet verder kunt voor een eerstegraads bevoegdheid die no dig is als je in de hoogste klassen van gymnasia en athenea wilt lesgeven. Het is waarschijnlijk dat alleen de al lerbeste tweedegraders worden toege laten tot de universiteit. Dan is het zolang het kan veiliger aan een oude M.O.-opleiding te studeren, want wie M.O.-A heeft kan ook zijn B-akte halen, en dat staat gelijk met een eer stegraads bevoegdheid. Opvallend is overigens dat deze bezwaren niet al leen komen van de M.O.-studenten, maar ook van de studenten van de nieuwe opleidingen. Toch een punt waarop de toekomstige leraren van oude en nieuwe instituten elkaar vin den kunnen. EMMEN De 85-jarige F. W. Helde- mann en zijn 21-jarige zoon, beiden uit Oldenzaal, zijn in Sleen om het le ven gekomen. Hun auto kwam bij het inhalen in een slip. waarna een bot sing met een tegemoetkomende vrachtr auto volgde. Van onze weerkundige medewerker De winter is gisteren op een zeer ab rupte manier de deur uit gezet door een stormdepressie van 970 mb boven Scandinavië. Tussen dit systeem en een krachtig hogedrukgebied van 1042 mb ten zuiden van Ierland begon warme re oceaanlucht met westelijke winden aan een opmars. Gistermiddag dooide het overal in het westen, noorden en midden van ons land enkele graden. In zuidoost-Engeland was de thermo meter op plus 5 a plus 6 graden geko men en stations in zuidwest-Eng e- land en Ierland meldden, evenals trouwens Aberdeen, 10 tot 11 graden. Op hetzelfde ogenblik vroor het in zuid-Duitsland nog streng tot zeer streng, gaf ook Straatsburg -9, St. Hu- bert in de Ardennen -6, stations ln Polen -7 en Kaltennordheim in de DDR -12 graden. In noord-Zweden was het een stuk minder koud gewor den met Malmberget op -13 graden. Ook in Spanje was het alles behalve behaaglijk met Saragossa op plus 1 en Majorca op plus 7 graden C. Vandaag zijn er in ons land tempera- tuurmaxima tussen 5 en 8 gr. C. te verwachten. Het weer blijft de eerst komende dagen onbestendig met aan houdende dooi, van tijd tot tijd re gen, later buien wellicht met hagel en natte sneeuw en vooral aan de kust harde of stormachtige westelijke tot noordwestelijke unnd. Het is de huidige mini-vorstperiode net zo vergaan als het diepvrieswin tertje van 16 tot 23 november 1965. Ook toen veegde een stormdepressie bij IJsland de koude lucht in de kortst mogelijke tijd het land uit en deed de sneeuw smelten. Eind novem ber stond de barometer in Nederland record laag: Leeuwarden 964, De Bilt 965 mb, loat uitliep op zware stormen en in december op zeer hoge water standen. In de loop van die winter keerden er van tijd tot tijd koudegol ven terug (in januari werd er een tijd lang geschaatst), waardwr het seizoen als geheel naar de koude kant uitviel Ook nu weer lijkt een derge lijke wlntercyclus mogelijk met perio diek hagel- en sneeuwvlagen. Voor zichtige conclusie: wij zien geen indi caties voor een strenge winter. Op dit ogenblik staan de barometers in Groenland tussen 1009 en 1016 mb met slechts geringe stijgingen. Tenslotte een TV-tip: in het KRO-pro- gramma 'Voor achten' vanavond van 19.05 tot 19.55 uur tweede net zullen o.a. di. Bijvoet (KNMI) en twee weer amateurs, onder wie de molenaar Van Vliet uit Bodegraven, die zegt een strenge winter te verwachten, aan het woord komen. max. neer- temp. slag Amsterdam mist 3 2 De Bilt mist 2 2 Deelen motregen 1 0.6 Eelde mist 3 5 Eindhoven motregen 1 2 Den Helder zwaar bew. 7 1 Luchth. Rtd. mistbanken 4 3 Twente motregen 1 4 Vlissingen geheel bew. 7 5 Zd.-Limburg motregen —1 2 Aberdeen regen 13 0.1 Athene zwaar bew. 16 0.3 Barcelona onbew. 8 0 Berlijn ij zei —1 1 Bordeaux zwaar bew. 0 0 Frankfort sneeuw —7 0.1 Genève onbew. —5 0 Helsinki sneeuw 0 1 Innsbrtlck onbew. —9 0 Kopenhagen regen 5 1 Lissabon onbew. 12 0 Locarno onbew. 1 0 Londen geheel bew. 9 0 Luxemburg sneeuw —5 0.2 Madrid onbew. 7 0 Malaga licht bew. 13 0 Mallorca licht bew. 7 11 München onbew. —10 0 Nice onbew. 9 0 Oslo licht bew. 0 Parijs regen 0 2 Rome zwaar bew. 6 0 Split licht bew. 5 0 Stockholm licht bew. 4 1 Wenen licht bew. —4 0 Zürich zwaar bew. 9 0 Casablanca onbew. 17 2 Las Palmas zwaar bew. 21 0 New York onbew. Tim is regenbui 12 29 HOOG WATER 5 december VMntrfeen: 9.10-21.59 HarlngvlietsluiMti: 10,54-23.30 Rot- onder redactie van loes smil Zoetermeer stapt dit jaar af van het gebruikelijke soort kerst-inn. Niet omdat er daar te weinig be langstelling voor zou zijn vol gens insiders was het een jaar ge leden nergens zo druk als juist in de kerst-inn van Zoetermeer maar eigenlijk eerder omdat de be langstelling tè groot is. Tw.ee jaar kerst-inn-ervaring hebben ze daar nu achter de rug en, zegt mevrouw Oosterheert, 'we hebben sterk de indruk gekregen dat de mensen, voor wie we de inn hadden opge zet, helemaal niet gekomen zijn of gauw weer wegliepen, omdat ze er niet aan bod kwamen'. En nu wordt het daar een beetje een kale boel Er gebeurt wel wat, maar zonder de tamtam, film, tele visie en alle andere festiviteiten die er vorige jaren te beleven wa ren. Er is nu 'Kerstkontakt '73', dat volgens mevrouw Oosterheert die daar ook deel van uitmaakt, veel meer aan het oorspronkelijke doel zal beantwoorden. Centraal staat een soort telefonische hulp dienst, die van kerstavond tien uur tot tien uur in de ochtend van tweede kerstdag doorlopend bereik baar is (079-168076, uitsluitend in de genoemde periode) voor ieder een die, desnoods anoniem, waar dan ook over wil praten. Het kan ook zijn dat iemand behoefte heeft aan een persoonlijk gesprek of een bezoek thuis: Kerstkontakt komt aan die wensen tegemoet. Het is mogelijk dat iemand zo in de knoei zit, dat zij/hij hulp van een des kundige zoekt: ook zulke specialis ten heeft Kerstkontakt achter de hand, mensen die zich bereid verklaard hebben deze dagen des gewenst onmiddellijk beschikbaar en in elk geval doorlopend bereik baar te zijn. Nu is Kerstkontakt '73 onder auspiciën van en gesubsidieerd door het Beraad van Kerken in Zoetermeer, maar overigens zonder een bepaalde kerkelijke signatuur niet alleen opgezet voor men sen die alleen nog maar anoniem willen opbellen. Er is ook een zaaltje open waar iedereen heen kan gaan, net als bij de gewone kerst-inns dus, maar er wordt geen uitgebreid programma voor jong en oud geboden. Wel wordt er een plaatje gedraaid, kan er een kopje koffie gedronken en een rustig ge sprekje gevoerd worden. Aan spraak is er dus nog altijd voor ie dereen die dat zoekt, maar Kerst kontakt verwacht niet dat daar ook weer al die mensen zullen ko men die op recreatie uit zijn. Wel juist degenen die behoefte aan contact met anderen hebben, de mensen dus, voor wie kerst-inns oorspronkelijk op touw gezet zijn. NVV-voorzitler Whn Kok mag wel oppassen: als hij weer te vroeg iuicht (zoals onlangs bij de onder- handelingeh over het uiteindelijk getorpedeerde centraal akkoord) zal ook hij per zak naar Spanje moeten. Deze waarschuwing liet bisschop' Arie Groenevelt in de gedaante van Sinterklaas horen, toen hij gisteren bij de opening van een crèche in Utrecht de gele genheid aangreep zijn collega-be stuurders van het NW een goed heilige hak te zetten. De neppre- laat liet de 'vakbondskereltjes' we ten dat ze er voor deze keer nog zonder slaag en met een letter af kwamen, maar vroeg zich, het nog al conformistische uiterlijk van zijn slachloffers monsterend, wei af of de vakbeweging echt zo pro gressief is als ze zich voordoet. terdam: 11.49 - Schevenlneen; 10.27-23.02 IJmulden: 11.11-23 46 Den Helder: 1.45-13.5# Harllngen: 4.13-16.44 Delfzijl; 6.23-19.22. Zo heeft de Rotterdamse Kamer van koophandel en fabrieken het niet direct bedoeld. Deze Noordduitse heren bouwden, zich daartoe ge drongen voelend door het benzinetekort, een tandem voor tien, maar de Kamer van koophandel heeft dc sticker 'olieslim Idee rij met 'n ander mee' laten maken in de hoop dat bedrijven 'm onder de neuzen van hun personeel willen drukken. En vervolgens hopen ze dan weer dat de werk nemers zoveel mogelijk in zo weinig mogelijk auto's gelijk met collega's- buurtgenoten naar hun dagelijks werk en terug gaan. Bedrijven kuunen de stickers bij de Kamer krijgen voor een tientje de honderd. Nu Amsterdam de Noordvlotname- se hoofdstad Hanoi al een poosje probeert te helpen, gaat Rotterdam hetzelfde doen met de Noordviet- namese- havenstad Haiphong. Bur gemeester Thomassen en een paar fractievoorzitters uit de gemeente raad gaan donderdag zelf met de collectebus de straat op. Om één uur rammelen ze met hun bussen -op het Stadhuisplein en de Lijn baan in de hoop dat niemand durft weigeren er iets in te doen. Daar mee openen ze een drie dagen du rende collecte, onderdeel van de actie van het comité 'Rotterdam voor Haiphong', dat verder van 20 tot 31 december in de hal van het stadhuis een beeld van de verwoes te verre zusterstad laat zitn. Ook het dagelijks bestuur van de Rot terdamse deelgemeente Charlols gaat donderdag met de collectebus in het winkelcentrum Zuidplein voor hetzelfde doel rond. dens een audiëntie in Rome luid keels boe riep op het moment dat paus Paulus zich in zijn toespraak speciaal tot bisschop Gijssen van Roermond richtte. Dat is nu pas bekend geworden, maar het ge beurde dit najaar al, toen het koor op diverse plaatsen in Rome con certen gaf. Bisschop Gijssen was overal als eregast bij. hoewel het bestuur van de Maastreechter Staar hem expres niet had uitgeno digd om moeilijkheden te vermij den. Een aantal leden van het koor was er boos over dat de bis schop er toch was en de boe-roeper had namens hen zijn stem bij de paus verheven. Op aanraden van bijna alle andere, niet-boze leden, is hij geschorst De paus, gewend aan toejuichingen en applaus, heeft voor het eerst 'boe' naar zijn hoofd gekregen. Nog wel van een zanger van onze eigen Maastreechter Staar, die tij- Paus Paulus blijkt geen lekkerbek te zijn. 'Ik ben geen groot genieter van uw specialiteiten, maar ik heb wel bewondering voor uw vakman schap', zei hij op een ontvangst van vijfhonderd chef-koks. En: Goede herinneringen aan een bezoek aan een klooster hangen vaak nauw sa men met de kwaliteit van de spa ghetti.' De paus vond verder dat wie matig leeft, nog niet zonder meer het goede leven hoeft te ver achten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7