Bezwaar tegen ontslagverbod 1 Generaalsconflict de wereld uit Ruime meerderheid CNV voor federatie CHU en VVD willen wel regeren, maar niet met dit kabinet Geen twijfels aan bekwaamheid van Zweed M. U. Johnson Actie voor 'Ermelo': f 30.000 u Omdat je nooit weet waar je terecht komt. PHILIPS CPN wenst openheid van olieconcerns Sint-papier niet weggooien9 Olie uit Noordzee is mogelijk binnen minimaal vijf jaar Mijnwerkers willen De twee hoofdrolspelers zijn verdwenen Geurtje Puur VVD wenst ook geheime informatie Plukje Puur Pijpje Puur PuurLekker Voortrekker ROUW/KWiAiRTET DINSOAG 4 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 Christelijk werkgevers verbond over oliecrisis: ADVERTENTIE van be-. Van onze sociaal-economische redactie PEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) is er scherp tegen gekant de nadelige gevolgen van de olie crisis voor met name de werkgelegenheid op te vangen met arbeidstijdverkorting en een ontslagverbod. Een wervingsstop voor buitenlandse werknemers vindt het NCW ook niet juist, aldus blijkt uit een publikatie die deze week in 'De Werkgever' verschijnt, het tweemaandelijks blad van het NCW. 3-0. het oud- de [lijst leidt; 1 de- van I Arbeidstijdverkorting en een ontslag- I Verbod veronderstelt ten onrechte dat de sterkste schouders bij de onderne- mingen moeten worden gezocht. Te verwachten is echter, dat daar de eer ste en hardste klappen vallen. Horeca- en autosector zijn er- de eerste voor beelden van. Hun toeleveranciers zul len snel volgen. Deze ontwikkeling groeit uit tot een sneeuwbal van te ruglopende activiteiten. Een ongenuanceerde toepassing van bijvoorbeeld arbeidstijdverkorting of 'BO. invoering van ontslagverboden kan dat sneeuwbaleffect alleen nog maar versnellen of versterken, aldus drs. C. C. M. Geerkens, algemeen secretaris van het NCW. Een nóg stringenter prijsbeleid zou hetzelfde effect oproe pen. [In het artikel waarschuwt de heer Geerkens de regering ook in de huidi ge omstandigheden geen 'socialistische stokpaardjes' te berijden. 'De wense lijkheid van een vriendelijker onder nemingsklimaat verdraagt zich niet met het koesteren van troetelkinderen zolang die naar namen luisteren als spreiding van macht, kennis en inko men' °dPe'Teleurstelling 000. men en levensvatbare ondernemingen bij de toedeling van energie en schaar se grondstoffen voorrang te verlenen. Een wervingsstop van buitenlandse werknemers acht het NCW onder de huidige omstandigheden niet geschikt, omdat zal blijken dat de dan openge vallen plaatsen niet door (werkloze) Nederlanders zullen worden ingeno men. De bedrijven zouden daarvan ui terst nadelige gevolgen ondervinden. In een artikel in 'De Werkgever 'wor den ook vraagtekens gezet achter een aantal sombere prognoses over de ont wikkeling van onze economie. Er wordt op gewezen, dat alle berekenin gen zijn opgesteld met behulp van be staande economische modellen. Geen van deze modellen houdt echter na drukkelijk rekening met de schaarste aan grondstoffen. De onzekerheids marge is daarom groot, te meer om dat niet bekend is hoe het bedrijfsle ven de olieschaarste zal opvangen, bijv. door gebruik te maken van ver vangende grondstoffen. (ADVERTENTIE) gdij he- het ich- be en Het NCW blijkt ook zeer teleurge steld te zijn over de geringe informa tie die minister-president Den Uyl in zijn rede van zaterdag heeft verstrekt. Volgens de heer Geerkens is de onze kerheid bij het bedrijfsleven groot. Bij velen is de 'kritische grens' al be reikt. Het NCW suggereert de regering onder de huidige omstandigheden de selectieve investeringsregeling niet toe te passen, zuiniger en efficiënter om te springen met de overheidsuitga ven, energie- en grondstofbesparende investeringen fiscaal tegemoet te ko- AMSTERDAM Het plan van het CNV-verbondsbestuur om een federatieve samenwerking aan te gaan met NVV en NKV is gister avond op een zevental rayonver gaderingen van het CNV aan vaard. Deze ledenvergaderingen de eerste zeven van tachtig bijeenkomsten leverden een ruime steun op voor het plan om per 1 april 1974 met de federatie van start te gaan. Er werd gisteravond vergaderd in Zwartsluis. Ede, Hoorn, Alblasserdam, Zevenber gen, Woerden en Franeker. Alleen in Ede verklaarde de meerderheid van de leden zich tegen de federatievorming. Handhaving en bescherming van het christelijke karakter van het CNV werd eveneens door een meerderheid van de leden als een voorwaarde voor toetreding tot de federatie gezien. Voor de tegenstanders was een even tueel verlies van de eigen identiteit het struikelblok. De voorstellen van het bestuur om de CNV-bonden nauwer te laten samen werken aan de hand van het rap port 'Versterking van de christelijke vakbeweging' ondervonden algeme ne instemming. Vooral na een eventu ele toetreding tot de federatie van vakcentrales is een interne verster king van het CNV noodzakelijk, zo werd er geoordeeld. Na de raadpleging van de leden wordt zowel door CNV als door NW en NKV die ook vergaderingen hou den verslag uitgebracht in het overlegorgaan van de drie vakcentra les. In maart volgend jaar moet er een gemeenschappelijk concept op pa pier komen, waarna na goedkeu- zou je altijd die kleine, snoerloze Philishavebijjemoeten hebben. Handig! Op kantoor, op reis, op vakantie. Altijd en overal lekker glad geschoren. Kleintje Philishave: met 90-Super scheerhoofden; loopt op 4 Philips- batterijen; vanaf f 35,50. Vraag een Kleintje Philishave Van een verslaggever AMSTERDAM De CPN wil dat de regering de olieconcerns dwingt open kaart te spelen over voorraden, prij zen en diensten. Het partijbestuur wil een onmiddellijke prijsstop voor de concerns, en optreden van de regering om de olietoevoer veilig te stellen. Voorts denkt men aan het zo snel mo gelijk weer in gebruik nemen van de kolenmijnen, het gebruiken van ons aardgas voor alle eigen energiebehoef ten en opschorting van overeenkom sten in het kader van de EEG, die energievoorziening, levenspeil en werkgelegenheid in gevaar brengen. Het partijbestuur heeft gisteren alle progressieve krachten opgeroepen hun inspanningen te bundelen. De CPN wil niet berusten in aanslagen op het levenspeil, want die aanslagen hebben slechts ten doel de oliecrisis af te wentelen op de schouders van de mensen die werken. Volgens het par tijbestuur heeft Den Uyl toegegeven dat de olievoorraden sterk zijn toege nomen. De CPN meent dat de opgeslagen olie tegen sterk verhoogde prijzen wordt doorverkocht, of dat de olie wordt bewaard totdat de prijzen verder zijn gestegen. 'Valselijk wordt het nu zo voorgesteld alsof de hele toekomst van ons land afhangt van de bereid heid tot bezuiniging en matiging van de werkende bevolking.' aldus het be stuur. Van een verslaggever AMSTERDAM Gooi gebruikt sinterklaas-pakpapier en kartonnen dozen niet weg maar geef dit materiaal aan schoolkinderen mee. Via hen kan het weer opnieuw in 'roulatie' komen, want oud papier (dat op het ogenblik zeven tot negen cent per kilo opbrengt) Is een belang rijke grondstof voor de vervaardiging van nieuw papier. Dit verzoek heeft de vereniging van Nederlandse papierfabrikanten gedaan in ver band met de grondstoffenschaarste. Van onze verslaggevers EDE/WEERT Zowel de CHU 1 als de WD willen in 'deze moei- Drees sr.: Tijd niet rijp lijke tijd' regeringsverantwoorde- 'J* lijkheid dragen, maar niet in het V00T 11311011331 K3D!fl6t kabinet-Den Uyl. Dat blijkt uit toespraken van de heren Van Leijnhorst (CHU) en Wiegel (VVD) op bijeenkomsten in Ede en Weert. Als opvolger van Tenhaeff ring door de verbondsraden de op richtingsvergadering van de nieuwe federatie kan plaatsvinden. Het staat de aangesloten bonden (41) vrij om tussentijds de eigen leden te raadple gen. Op de rayonvergaderingen van giste ravond stelden een aantal leden zich nogal behoudend op in kwesties als gemeenschappelijke huisvesting en verruiming van de beginselverklaring. Met name verruiming van de begin selverklaring, waarin het evangelie als enige bron voor het handelen van de christelijke vakbeweging wordt ge noemd, ontmoette twijfel. De veron derstelling dat verruiming van de be ginselverklaring de werfkracht van het CNV zou vergroten werd in ieder geval niet overal gedeeld. In het rayon noordwest Overijssel bleek dat 55 procent van'de leden het 'sterk eens' was met het federatie-plan van het verbondsbestuur, 45 procent vulde 'eens' in op de daar rondgedeel de enquêteformulieren. Vakbondbestuurder D. de Jong van de Industriebond CNV toonde zich na af loop van de vergadering tevreden over de uitslag. 'De christelijke vakbe weging zou sterk aan invloed verlie zen wanneer we buiten de federatie zouden blijven', zei hij. De tegenstemmers in Ede verklaarden dat zij de voorkeur gaven aan een zelfstandig CNV, met een eigen koers en een eigen geluid. Men had het gevoel dat het CNV-standpunt in het nieuwe samenwerkingsverband onvol doende tot zijn recht zou komen. De vrees kwam tot uitdrukking dat de fe deratievorming de eerste stap zou zijn naar een volledige fusie met NW en NKV. 'In een eenheidsvakcentrale zullen wij ons niet thuisvoelen'. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Voor de bezetting van de leerstoel in de parapsycho logie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht kwam niemand zozeer in aanmerking als de Zweed Martin Ulrik Johnson. Dit moet althans worden opgemaakt uit de aanbe velingen die gisteren werden overgelegd tijdens een bijeen komst waarop in aanwezigheid van de heer Johnson zelf een toe lichting werd gegeven op diens benoeming. Da Utrechtse universiteit had fotoko pieën vervaardigd van brieven waarin collega's van de nieuwe hoogleraar de loftrompet steken over de wetenschap pelijke en menselijke kwaliteiten van professor Johnson. John Beloff, ver bonden aan de universiteit van Edin burgh, laat in een brief van 26 no vember 1973 aan 'president' van de Utrechtse universiteit weten, dat de parapsycholoog Johnson in Europa ie boek staat als een toonaangevend ge leerde. Van gelijke strekking zijn twee brieven van een Zweedse psycho loog die met Johnson heeft samenge werkt bij het Instituut van militaire psychologie in Stockholm. Kwaad daglicht De rector magnificus van de Utrecht se universiteit, prof. dr. Sj. Groenman, die de bijeenkomst bijwoonde, zei dat tot deze ongebruikelijke introductie van een hoogleraar was besloten, om dat prof dr. W. H. C. Tenhaeff en de Studievereniging voor psychical re search Johnson de afgelopen paar jaar in een kwaad daglicht hebben gesteld. Tenhaeff en de vereniging voeren nog steeds aan, dat de nieuwe hoogleraar in wetenschappelijk opzicht geen en kele reputatie geniet. Zoals bekend, voelt Tenhaeff, bijzonder hoogleraar in Utrecht vanwege de Studievereni ging voor psychical research zich door de benoeming van Johnson tot ge woon hoogleraar ernstig in zijn wiek geschoten. In de 'aanbeveling' van John Beloff, gewezen president van de Parapsycho- logical Association, wordt Tenhaeff op zijn beurt afgeschilderd als een para psycholoog die internationaal geen re- Johnson putatie geniet. Beloff laat onder meer weten dat Johnson wetenschappelijk te werk gaat en Tenhaeff niet. Johnson, de eerste gewone hoogleraar in de parapsychologie die in Neder land is benoemd, hield zich op de bij eenkomst verre van diskwalificaties van professor Tenhaeff. De in 1930 in Lapland geboren Zweed, die al een jaar lang gastcolleges in Utrecht heeft gegeven, liet slechts weten dat hij een voorstander is van de beoefening van de experimentele psychologie en een multidisciplinaire aanpak van de pa rapsychologie noodzakelijk acht. Verouderd Hij liet zich niet uit over de weten schappelijke kwaliteiten van zijn col lega Tenhaeff, al liet hij doorscheme ren dat hij diens wijze van vakbeoefe ning verouderd acht. Tenhaeff, zei hij, hield zich voornamelijk bezig met het 'bewijzen' van paranormale be gaafdheid, dcor een groot aantal 'il lustratieve' gevallen te verzamelen, terwijl hij zich wil toeleggen op een experimenteel onderzoek naar de om standigheden waaronder paranormale verschijnselen zich voordoen. Daarbij wordt onder meer gebruik gemaakt van dierproeven, waartoe het psycho logisch laboratorium in Utrecht, waar aan de heer Johnson verbonden wordt uitstekend is uitgerust. Prof. Groenman zei desgevraagd dat nog geen beslissing is genomen over het lot van het laboratorium van Ten haeff in Utrecht. De situatie, zei bij, zal niet van de ene dag op de andere veranderd worden. Prof. Groenman suggereerde dat het laboratorium mo gelijk met hit psychologisch laborato rium zal worden geïntegreerd. Op de bijeenkomst werd professor Johnson ook geconfronteerd met het verwijt van de Studievereniging voor psychological research dat hij tijdens zijn gastdocentschap slechts één colle ge heeft gegeven. De hoogleraar zei daarop dat het er meer geweest zijn, maar dat hij colleges van minder be lang acht dan werkgroepen en semi nars. Over het rumoer rondom zijn benoeming liet hij 'ich ten slotte nog al laconiek uit; van meer belang acht te hij de vriendschap en sympathie die hij in Nederland had ondervon den. DEN HAAG Als het ogenblik waarop nieuwe energiebronnen door de prijsontwikkeling economisch ren dabel worden snel naderbij komt, dan hebben we met de huidige techniek binnen vijf tot zeven jaar olie uit de Noordzee. Dit zei drs. C. Th. A. Ben- nebroek. stafmedewerker van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver- De heer Leijenhorst reageerde gistera vond daarmee op de, naar zijn me ning' potsierlijke' suggestie van ARP- fractievoorzittei mr. Aantjes, om in het kabinet Den Uyl een PPR-minis- ter te verruilen voor een CHU-minis- ter. Hij zei dat, als de heer Aantjes wat aan dit kabinet wil veranderen, hij niet een PPR-minister de deur moet wijzen, maar het voortbestaan van het hele kabinet aan de orde moet stellen. 'Willen we echt iets ver anderen, dan moet deze regering ver dwijnen', voegde hij hieraan toe. Hij herhaalde de bezwaren van de CHU tegen dit kabinet en voegde hieraan toe dat die bezwaren door de ervaringen van de laatste maanden nog groter zijn geworden. De heer Wiegel zei, eveneens gistera vond, in Weert bereid te zijn en te blijven de samenwerking met 'onze' vroegere partners te herstellen. Hij deelde voorts mee, dat de VVD-fractie in de Tweede Kamer de aangekondig de machtigingswet zeer kritisch zal bekijken en tegen die plannen, die niet gericht zouden zijn op het oplos sen van de crisis maar op het doorzet ten van socialistische wensen, zich sterk zal verzetten. De heer Wiegel bepleitte verlaging van de belastingen om de uitgavenmo- gelijkheid voor elke burger 'nog enigszins op peil te houden'. Hij meende ook dat een forse bezuiniging moet worden ingezet en de selectieve investeringsregeling moet worden in getrokken. Hij wilde ook extra steun voor de bedrijfstakken die met bui tengewoon ernstige problemen hebben te kampen, zoals de horeca en de ga rages. bond, gistermiddag op de maandelijke lrrvlün Holvtin bijeenkomst van dit verbond met de W""l HOIcII UdVcil bijeenkomst pers. Zo is het naar zijn mening ook met de andere bronnen, waaruit noodzake lijke oliederivaten kupnen worden verkregen. Deze periode van minimaal vijf jaar kan, zei hij, vrij snel worden overbrugd met steenkool en aardgas, op wat langere termijn met nieuwe technische vindingen op het gebied van thermische energiebronnen en het gebruik van wind- en getijdestro mingen. Het belangrijkste moment in de om schakeling zal zich, naar zijn mening, waarschijnlijk over een half jaar voor doen. De voorraden olie, uitgesmeerd door distributiemaatregelen, zullen dan zo goed als uitgeput zijn. Op dat moment moeten aardgas en steenkool de warmte- en grondstoffunctie kun nen overnemen. De ombouw van bestaande installaties en nieuwe produktiesystemen vergen kostbare investeringen. Het is de vraag of die op zo korte termijn ver werkelijkt kunnen worden. Naast handhaving van de industriële struc tuur kunnen bedrijven of bedrijfstak ken ook besluiten bepaalde produktie- lijnen te stoppen. Zo'n inkrimping zal veel werkgelegenheid kosten. Voor zo ver echter wordt overgeschakeld op het maken van andere produkten, waarvoor zich een geheel nieuwe af zetmarkt opent, kan die teruggang wellicht voor een groot deel worden opgevangen. Alleen al de vraag naar nieuwe vormen van energie biedt per spectieven voor de bouw en voor de metaal. AMSTERDAM Verheugend nieuics aan de vooravond van Sint's jaardag: de stand van de Trouw-Kwartetactie 'Ermelo' is ruim 30.000 gulden We naderen de helft van het streefbedrag, zijnde 75.000 gul den. Eenzelfde bedrag is reeds door "s Heerenloo' in Ermelo het project van de actie bijeen gebracht. In totaal is er 150.000 gulden nodig voor de bouw van een bezoekers- en ontspanningscentrum voor dui zend patiënten, van wie een zeer groot deel nimmer ide maat schappij zal kunnen leven. Feliciteer Sint met een gift, die is hem zeer welkom. Hij vraagt nooit voor zichzelf, altijd voor anderen. Breidt uw geeffeest uit tot 'Ermelo'. Het motto is: vóór zaterdag a.s. naar de halve ton! Giften zijn welkom: Amsterdam. Giro: B.V. De Christelijke Pers, Postgiro 26.92.74, Gemeentegiro Amsterdam X 500. Nederland- sche Middenstandsbank NV Am sterdam, rekening no. giro Chr. Pers. 69.73.60.768. door Ferry Mingelen DEN HAAG Het beruchte generaalsconflict dat de. landmacht de laatste twee jaar zo in opspraak heeft gebracht lijkt nu definitief tot liet verleden te behoren. In navolging van de chef generale staf generaal Usselstein, heeft nu ook de com mandant eerste legerkorps generaal Meijnderts ontslag uit militaire dienst geno men. Daarmee zijn de twee hoofdrolspelers in dit conflict nu verdwenen. Dit conflict, los van alle per soonlijke tegenstellingen tus sen beide generaals, ging er in feite om wie in de landmacht de dienst bepaalde en wie er de grootste Invloed op het be leid van de politieke top van defensie kon uitoefenen. Toen begin november de generaal IJsselstein ontslag nam leek Meijnderts de overwinnaar in het conflict. Kort na die da tum kwamen er uit kringen rond de minister echter al be richten dat ir. Vredeling ook generaal Meijnderts kwijt wil de, omdat deze het te bont had gemaakt. Indien deze be richten juist waren, dan had ir. Vrtdeling zijn doel niet op een soepeler manier kunnen bereiken dan nu door Meijn derts te passeren en diens on dergeschikte, generaal majoor Van der Slikke in de hoogste functie die de landmacht kent, chef generale staf en bevel hebber der landstrijdkrachten te benoemen. Het leek eerst een andere kant uit te gaan. De directe aanleiding voor het ontslag van IJsselstein was tenslotte de opdracht van de minister aan generaal Meijnderts onder diens verantwoordelijkheid het al twee jaar in de krijgs macht circulerende plan Meijnderts voor de diensttijd verkorting tot een jaar uit te werken ten behoeve van de defensie nota die in maart 1974 verschijnt. IJsselstein vond dat de minister generaal Meijnderts en diens 'kroon prins' generaal Clumpkens te veel naar voren haalde. In de Tweede Kamer daarover on dervraagd, gaf ir. Vredeling echter al duidelijke signalen dat de zaak anders lag. 'Ik kon er alleen al politiek ge zien niet aan voorbij gaan dat In dc openbare mening de ge dachte post gevat heeft dat er een 'plan Meijnderts' bestaat', zei hij. Volgens insiders wilde hij aoarmee aangeven persoon lijk niet zoveel waarde aan dit afzonderlijke plan te hebben, omdat de generale staf soort gelijke plannen ook al aan het uitwerken was, maar er niet onderuit te kunnen omdat dit plan eer eigen leven was gaan leiden. Het plan van de gene raal Meijnderts bleek ook niet zo veel van de plannen van de generale staf af te wijken. Het belangrijkste verschil was, dat de generale staf de paraatheid op twee compagnieën per ba taljon wil handhaven, terwijl Meijnderts die paraatheid tot één compagnie per bataljon, maar dan meer gespreid wilde terugbrengen. Het is n'et bekend welk plan voor de diensttijdverkorting tot 12 maanden de minister nu zal kiezen. De minister moet onderhand wel genoeg van Meijnderts hebben gekre gen. De generaal traineerde de uitwerking van zijn plan eerst gedurende enkele maanden. Daarna stelde hij voor gene raal Clumpkens het plan, on der directe verantwoordelijk heid van de minister te laten uitwerken. De minister ging daarmee niet akkoord. Ook niet met het voorstel van Meijnderts, zijn protégé briga de generaal Clumpkens voor deze gelegenheid maar gelijk tot generaal majoor te bevor deren. Toen dat plannetje niet doorging kwam in het volgen de stadium generaal Meijn derts zichzelf bij de minister aanbevelen voor de post van chef generaal staf. Ook daarbij probeerde hij weer generaal Clumpkens in de vaart der volkeren op te stoten door te bedingen, dat deze hem als generale staf zou opvolgen eind volgend jaar. De minister besliste anders, het ontslag van Meijnderts volgde en generaal Clumpkens is zijn invloedrijke voortrek ker kwijt 'De minister kan nu met een nieuwe jongere staf beginnen en dat is een goede zaak,' reageerde de KVP-defen- siespecialist generaal b.v. Van Eisen gisteren op het ontslag. Hij paf daarmee in feite aan dat de politieke steun die bei de generaals, met name vanuit de KVP kregen, ook verdwe nen is Dat blijkt nog meer uit het feit dat Van Eisen aan generaal Clumpkens ook niet zijn voorkeur geeft om het commando van de openvallen de divisies over te nemen. In Den Haag wordt nu al ge. speculeerd over de vraag wie Meijnderts moet gaan opvol gen. Voor deze functie wordt genoemd de generaal-majoor Gitz, commandant van de vier de divisie, die volgens een al langer bestaand opzetje in landmacht kringen, dit com mando van Meijnderts zou overnemen als de nu inder daad benoemde generaal Van der Slikke, chef van de gene rale staf zou worden. Beide ge neraals kunnen het heel wat beter met elkaar vinden dan hun voorgangers. Zij zullen vorm moeten geven aan de nieuwe opbouw van het defensieapparaat. Dat is hard nodig, want de huidige organisatie werd, niet ten on rechte, in die nota van Meijn derts waarvan de diensttijd- verkorting een onderdeel vormde, volstrekt ondoelmatig genoemd. Meijnderts is weg, maar de kritiek in zijn nota kan zomaar terzijde worden geschoven, door het nieuwe jongere team generaals dat mi nister Vredeling om zich heen heeft verzameld, DEN HAAG Oud-premier dr. W- Drees Sr. heeft in een radio-uitzending gezegd, dat hij op het ogenblik de stemming helemaal niet goed vindt om over te gaan tot de vorming van een nationaal kabinet. Volgens dr. Drees zijn de tegenstellin gen op het moment veel te groot Hij meent, dat de politieke partijen zich veel constructiever moeten opstellen wil men tot een nationaal kabinet ko men. ADVERTENTIE Van een verslaggever HEERLEN De kolenproduktie in Limburg moet worden hervat. Dit zegt de 'Mijnwerkers-actiegroep' in een gisteren uitgegeven verklaring. Voor de voormalige mijnwerkers zou op deze wijze weer werkgelegenheid ontstaan en chemische bedrijven zou den onafhankelijker van de olie wor den. Ok zou het een gunstig effect hebben op de bouw-, metaal- en elek trotechnische nijverheid, voor de ver voerssector en de middenstand, die al lemaal direct belang hebben bij een verhoging van de koopkracht, aldus de actiegroep. De actiegroep begrijpt niet dat de mijnsluitingen maar doorgaan, terwijl iedereen in ons land over een ener gietekort praat. De mijnen moesten zo nodig gesloten worden op initiatief van de oliemaatschappijen, met name Esso en Shell en samenspel met DSM. die ons nu een energie-crisis aanpra ten'. aldus de actiegroep. DEN HAAG De vertrouwelijke me dedelingen, welke de regering aan net georganiseerde bedrijfsleven (vakbon den en werkgevers) wil doen, moeten volgens de Tweede-Kamerleden Wie gel en Portheine (beiden WD) ook aan het parlement verstrekt worden, eventueel eveneens vertrouwelijk. Voortrekker is een pure,natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en is niet te vochtig. Daarom trekt-ie licht en brandt-ie makkelijk. Geeft een geur en een smaak die nooit verveelt. Dat waardeert de ware pijproker. 1,60 ^OOBTBEKKEB RITA 'Koos, wil je Ellen geen geld geven om naar bios te gaan?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5