De slotzin van Den Uyl Gerefdeputaten zeggen nee tegen Wurmbrand AhiIuIiI (haring? tips Uit de kerkbladen Vandaag Trouw Kwartet jy Des investering houdt hervormde kerk verdeeld Beroepingswerk Nieuwe boeken Resten eeuwenoude kapel gevonden rKOliW/KWiViRTCT DESSÖAjG 4 DECEMBER 1973 KERK/BEVNENLAIND T2/K2 door A. J. Klei Drs. Joop den Uyl zou een uiterst bekwaam dagsluiter zijn, zo hebben we zaterdag avond vastegesteld toen hij vanaf het scherm ons alle maal ernstig toesprak. Hij begon met uit te leggen waarom er narigheden op komst waren en hij gebruik te sobere zinnen die een tonig genoeg waren om ons een gevoel van neerslachtig heid te bezorgen. Vervolgens moest hij meedelen wat voor soort narigheden ons wachtten en op dat moment werd duidelijk welk een fijn afgestemd gevoel de heer Den Uyl heeft voor wat een mens verdragen kan. Hij gooide namelijk niet meteen alle aanstaande ellende op tafel, maar volstond in eerste instantie met een bescheiden greep: we zouden 't wat minder luxe krijgen. Zie, dat was te verwerken. Geen blikjes met uitheemse spullen meer op de etenswarenafdeling van De Bijenkorf en minder keus in exclusieve borrelhapjes. Het zal wennen zijn, maar even de tanden op elkaar en we lachen wat dit betreft de oliesjeiks uit. Hierna opende de heer Den Uyl een aanzienlijk triester vergezicht, zó triest dat hij er ook niks meer bovenop deed. Met schijnbare kalmte bracht hij ons op de hoogte: weldra zouden we in massa's bij tochtige bushaltes of op winderige perrons kleumend lopen te wachten op mudvolle bussen en propvolle treinen. De klap kwam behoorlijk hard aan. Op zichzelf ben je wel vertrouwd met het beeld van hópen wachtende mensen, je komt ze in ieder journaal tegen, ze zijn te vinden in Vietnam, in Afrika, noem maar op, en ze wachten: op eten, op weer een bombardement, op de politie.... Niet leuk natuurlijk, maar voorzover je 't bekijken kunt, gebeurt dèt wachten onder een warm zonnetje, terwijl hier... Maar drs. Den Uyl ging alweer verder. Hij ging nu, dat kon je horen, een snèèr aanroeren, en jawel hoor, daar kwam het: we moesten maar goed bedenken, hoe mooi het eigenlijk was als je van elkaar wist, dat je er sèmen doorheen moest. Dèt was het! Zo tilde Den Uyl ons uit boven ons eigen, miezerige ik. Zo kon voor ons geestesoog opdoemen een file van vrolijk koutende mensen, vrij van alle pijn en smarte, en ze keken elkaar blij aan: sèmen wachten we hier op die rotbus, want ze zullen het niet hebben, ons ouwe Nederland! Dapper hieven we het hoofd opnieuw op, naar het beeldscherm, waar drs. Joop den Uyl juist met een gebaar, dat geen kanselredenaar hem verbeteren zou, z'n bril afzette en ons recht in de ogen keek. Toen sprak hij het verlossende woord: zo kan een koude winter toch warm zijn! Koud en toch warm. Hoe komt iemand er op! Hoe komt drs. Den Uyl er op? Ik denk dat het zo gegaan is. Een van zijn adviseurs heeft gezegd: hoor es hier. Joop, jij gaat zaterdagavond het Nederlandse volk toespreken en dat is best, maar denk er aan dat je een behoorlijk slot aan je verhaal breit. Je hebt al genoeg gezanik gehad met het slot van de troonrede, we moeten niet nóg eens zoiets krijgen. Ik begrijp wel dat jij als ex-gereformeerde geen stichtelijke slotzinnen weg kunt geven, maar maak er alsjeblieft ook niet zoiets van als: kop op, jongens, het valt wel mee. Je weet dat ze het tot vandaag toe Colijn kwalijk nemen dat-ie eens geruststellend deed. Wat had je dan gedacht?, vroeg Den Uyl zijn kwieke adviseur. Maar die meende dat Joop dat zelf moest bedenken. En 's avonds in bed dacht Joop na om iets te bedenken. Hij woelde en Liesbeth vroeg: wat hèb je toch? Maar hij had juist niks. Tot op die éne nacht, toen hij helemaal teruggedacht had aan zijn zondagsschooljaren, aan dat boekje dat 'Arm en toch rijk' heette. Zo'n werkje, waarin de armen wordt voorgehouden dat het gaat om innerlijke rijkdom en dat je welbeschcuwd niets hebt aan een portemonnaie vol met van die misselijke guldens. Joop glipte z'n bed uit en bibberend op het koude zeil schreef hij 't gauw op: arm en toch rijk, want hij was bang dat-ie het de volgende morgen vergeten zou zijn. De rest was een koud kunstje, van arm en toch rijk naar: koud en toch warm, was maar één stap. De adviseur was ook dik tevreden. Wel waarschuwde hij Joop dat hij niet moest vervallen in de fout van dominees, die dan zo'n zinnetje tien keer herhalen en er dan nog iets achteraan prevelen van: nu mag u alles vergeten wat ik vanavond gezegd heb. als u dit éne maar meeneemt.... en dan zeggen ze 't voor de elfde keer. Op die manier verpest je 't alleen maar, wist de adviseur. Joop knikte, hij begreep het. En zo gebeurde het dat hij zaterdagavond dat koud, en toch warm, de huiskamers ingooide en daarna meteen punt, uit. Het was geweldig, en opgeruimd zetten wij ons aan de zaterdagavcndse televisielol. Drs. J. M. den Uyl. Foto overgenomen uitJaar te kijk', uitg. Gooise uitgeverij te Bussum; prijs f 9,90. Dc rrdactle behoudt zich tin recht voor hnm ter opname In deze rubriek lueeezondeu me ningsuitingen verkort weer le geven. Bil pu- bllkatle wordt mei de nnam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge- xiuurd aan het secretariaat hnnfdrednetie Trouw/Kwartet, postbus xs*. Amsterdam. Investeringen (1) Investeringen (2) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. ook niet en gaf eerlijk de mening van het Nederlandse volk weer. Hiermee is Nederland een van de eer ste landen (m.i. na Zweden) van de wereld die een politiek voert, die niet op eigenbelang gericht is en daar ben ik erg trots op! Cothen Ko van Dijk Schoelje (6) De wereldraad van kerken heeft be sloten om de investeringen in Zuid Afrika terug te nemen. Ik geloof dat de bijbel wel dicht gebleven is bij dat besluit 'Niet door kracht of geweld' kun je ergens lezen en als de kerk zich nu tracht waar te maken om als economisch machtsblok te fungeren, dan is er wel iets grondig mis. Andijk J. Bakker President Nixon heeft onder de meest moeilijke omstandigheden de Vietnam- oorlog weten t e beëindigen. Hij heeft goede betrekkingen aangeknoopt met China en Rusland, heeft in het Midden-Oosten vastberaden de juiste koers gevolgd en steeds gestreden voor militaire steun aan Europa. Geen Watergate of wat dan ook kan teniet doen wat Nixon voor de we reldvrede heeft gedaan en nog doet. Zelfs afzetting zou de verdiensten van deze staatsman niet kunnen uitwissen. God behoede president Nixon en zijn gezin. Den Haag D. C. Bogers Homofilie (3) Dc kerken mogen geen politiek voe ren. God wil ons door Zijn woord en geest regeren. Met haar aktie tegen Zuid Afrika is de wereldraad op het verkeerde spoor. Onze tijd wil demo cratie en wereldvrede. Niet alleen maatschappelijk, maar ook kerkelijk. Democratie wil zeggen dat de leden op alle kerkelijke vergaderingen met een gelijk aantal zijn vertegenwoor digd en stemrecht hebben. Alleen de mocratie kan de kerk haar plaats in de samenleving weer doen innemen. Wereldvrede dienen de kerken door een gemeenschappelijke reformatie van de godsdiensten. Al met al ge noeg thuiswerk voor de wereldraad van kerken. Rotterdam P. C. van Wijk Kabinet Den Uyl (2) Geirriteerd las ik het stukje over het kabinet Den Uyl van dhr. Esveldt uit Ter Aar in Tr-Kw van 22-11. Iedereen, die de krant maar een beetje leest, weet echt wel dat het kabinet wél pro gressief handelt. Men hoeft het Ne derlandse protest tegen de Chileense junta, tegen de behandeling van de Russische dissidenten, tegen schen ding van de Rechten van de Mens in Griekenland, verder de verbeterde ontwikkelingssamenwerking en de hulp aan de Zuidafrikaanse bevrij dingsorganisatie maar te noemen, om deze bewering te weerleggen. Ik kan dhr. Esveldt vertellen dat een opinie peiling uitwees dat 65 pet. van het Nederlandse volk pro-lsraël is. Zou het dan niet huichelachtig en verraad aan Israël zijn, om toch maar in het straat je van de Arabieren te praten? De Nederlandse regering deed dat dan Uit Tw-Kw van 22 november blijkt dat ook de KRO-uitzending de proble men rond de homofiele mens niet heeft opgelost Vooral christen-homo fielen blijken het zwaar te verduren te hebben. Mij lijkt de aangewezen weg om deze problematiek uit het menselijke vlak over te brengen naar het zakelijke. De verslaggeving geeft het idee dat het kernprobleem van de theologen is, dat niet ieder onder scheid maakt tussen waar de bijbel spreekt over voortplanting en waar over sexualiteit. En toch zit hierin een wezenlijk verschil. Laat men trachten gezamenlijk hierover tot een eenstemmig zakelijk inzicht te komen. Bij de zakelijke discussie hierover brengt men geen mensen in grote nood. Wanneer men het hierover eens is, kan men zinvol gaan werken aar verwachto hulp voor de homofiele naaste. Stiens H. Veens tra Hongerakties Dr. de Jong (11) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Het bestaan van een ondergrondse kerk in de zin van Wurmbrands omschrijving, wordt niet door de feiten onder steund'. Tot deze conclusie komen de deputaten voor algemeen dia- konale arbeid van de gereformeerde kerken. Zij hebben dit feit en een keur van andere informatie over de christenen in de socialis tische landen van Oost-Europa neergelegd in een geschriftje 'Kerken onderweg in een marxistische samenleving'. De laatste jaren worden wij regelma tig opgeroepen, om elders onze mede mens in dikwijls zeer ernstige nood te helpen: op zichzelf een goede zaak en christenplicht. Directe hulp is nu no dig, maar toch zal onze regering via ontwikkelingshulp sterk moeten aan dringen op een heel andere aanpak, die gericht moet zijn op het voorko men van al deze hongersnoden, vooral in Midden-Afrika. Het onoordeelkun dig gebruik, de ontbossing, gewoonte rechten, gebrek aan begeleiding van deze volken en stammen enz. is een samenbundeling van oorzaken. Het zal niet probleemloos gaan: structuurver anderingen, hun fatalistische volks aard, hun vrijheden, levensgewoontes, en vele jonge staten zullen ons be schuldigen van inmenging in hun pro blemen enz. maar er is geen andere weg. Directe hulp als nu brengt ook etm gevaar mee. Men gaat zich instel len op westerse hulp, leert er mee le ven. maar het ontneemt hen de vecht lust om in hun harde bestaan te vech ten tegen allerlei natuurelementen. Steun in natura zonder meer maakt ons indirect medeschuldig aan verde re verwaarlozing van vele goede bouwgronden. Maasland A. Noorden Rode school (7) De eigenlijke vraag is: Heeft het christelijk onderwijs zich waar weten te maken of is het een voze vorm ge bleken? Als lid van de zwarte kou- senkerk had ik het (on)-geluk een ge reformeerde mulo te bezoeken. De treiterijen die ik vanwege mijn afwij kende kleding zowel van leraren als leerlingen had te ondergaan, gaven mij toen reeds te denken. Evenals een 'goedkoop geloof (Bonhoeffer) be staat, bestaat er ook een goedkoop christelijk onderwijs. De rode school heeft dan het voordeel van de eerlijk heid. Amsterdam R. Lindhout Als bijlage zijn aan het boekje de be faamde kerstboodschap 1971 van patri arch Pimen van de Russisch-ortho- doxe kerk en de hierdoor uitgelokte correspondentie van de schrijver Sols- jenitsin en anderen toegevoegd. Het boekje besluit met een beknopte lite ratuurlijst In de ruim honderd pagina's van het werkje wordt de lezer een zorgvuldig uitgewogen beeld geschetst van de toestand van de kerk en de verhou ding van de kerk tot de marxistische overheid. Die verschillen van lam" tot land en van kerk tot kerk. De kerken in de Sowjet-Unie hebben het het moeilijkst. In dit land bevinden zich dan ook grote aantallen christenen in gevangenissen en gevangenkampen. Maar hun totale aantal is lang niet zo groot als Richard Wurmbrand voor geeft. De verhouding tussen kerk en staat is volgens het boekje ook aller minst zo zwart/wit als dc Roemeense predikant suggereert. Met name in Roemenië zelf bestaat een orthodoxe kerk, welke weinig door de staat in de weg wordt gelegd. In Albanië wordt daarentegen in het geheel geen kerk getolereerd en bestaan alleen huisgemeenten. De situatie in de overige oost-europese landen bevindt zich ergens tussen deze twee uiter sten. Overal wordt de kerk evenwel in zekere mate in haar ontplooiing be lemmerd. Initiatiwniki Alleen in de Sowjet-Unie bestaat een 'ondergrondse', da. wil zeggen niet-ge- registreerde kerk, de zg. inibiatiwmiki. Hun aantal is ongeveer 50.000 (niet, zoals Wurmbrand zegt, drie miljoen). Verder worden in een aantal landen sektes en extreme pinkstergroepen vervolgd, bijvoorbeeld op beschuldi ging van dienstweigering. Er is evenwel geen sprake van een ge organiseerde of ongeorganiseerde on dergrondse kerk, die losstaat van de officieel getolereerde kerkelijke orga nisaties. Het boekje van dc gereformeerde de putaten stelt dat Wurmbrand in de stalinistische periode verschrikkelijk geleden heeft in de gevangenis. Hij schijnt hierdoor geneigd te zijn alles in de landen van Oost-Europa te per sen in een zwart/wit-schema, waarin aan de ene kant de leiding en de offi ciële kerkleiding zich bevinden en waarin aan de andere zijde een gro tendeels fictieve ondergrondse organi satie staat. Dit doet evenwel groot on recht aan de vele christsnen, die in de Oosteuropese landen trachten ge meente van Christus te zijn, ondanks de offers die dat kost. Gevaar De deputaten concluderen dat finan ciële steun aan de organisatie van Ri chard Wurmbrand geen aanbeveling verdient, omdat zijn groep aan de communistische regimes propaganda in handen speelt tegenover de officië le kerken en omdat Wurmbrand deze christenen in gevaar brengt. De depu taten merken op dat de Nederlandse afdeling van Wurmbrands organisatie, de 'stichting de ondergrondse kerk' geen rechtspersoonlijkheid heeft. De giften aan deze 'stichting' worden ge stort op de girorekening van de ICCC, de Internationale raad van christelij ke kerken, de door de Amerikaanse predikant Mclntire geleide tegenhan ger van de Wereldraad van Kerken. Tegen deze wereldraad richt zich veel kritiek uit de koker van Richard Wurmbrand. De deputaten melden dat Wurmbrand zich na zijn vertrek Richard Wurmbrand uit Roemenië bij deze wereldraru als 'communistisch expert' heeft aange meld. De raad accepteerde hem even wel niet als zodanig en sindsdien be hoort de wereldraad tot Wurmbrands tegenstanders, die hij te vuur en te zwaard bestrijdt. Eigen weg In hun boekje citeren de deputaten enkele uitspraken van Wurmbrand over de wereldraad en over een aantal kerkelijke leiders in Oost-Europa. De deputaten vragen zich af 'of het een christen past om zich zo, als Wurm brand doet, uit te laten over zijn me de-christenen'. De deputaten wijzen het 'model-Wurmbrand als benade ring van de kerk in Oost-Europa af. Voor financiële en andere steun wij zen zij op de eigen weg van de diako- nale organen van de Nederlandse ker ken. De deputaten pleiten daarnaast voor versterking van de contacten, bijvoorbeeld tussen de gereformeerde kerk van Hongarije en de Nederland se calvinisten. De relaties zijn reeds eeuwenoud en zouden heel wel inni ger kunnen worden, 'waarbij echter wederzijds er voor gewaakt moet wor den dat deze contacten niet in de 'toppen', i.e. de synodes blijven han gen. Juist de gemeenten hebben zo'n behoefte er aan adt iets blijkt van onze solidariteit met hen'. (ADVERTENTIE) «4 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat, f 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes- puntje boter óf kort koken j in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar ksmaak sherry of cognac^ Aan politiek doe ik niet en de Arabie ren haat ik niet, maar het Arabische standpunt is Israël te vernietigen. Is raël vecht en vocht voor zijn leven? En nu zouden wij het in de kou laten staan, uit angst voor de kou? Nee toch! Ik heb dr. De Jong een berichtje van adhesie gestuurd en doe het ook via dit blad. Oegstgeest Mcj. C. A. Koen De commentaren op de synodediscus sie over Zuid-Afrika lopen sterk uit een. Hervormd Nederland schrijft: 'Dat de desinvesteringsresolutie van de Wereldraad van Kerken vorige week in de hervormde synode nog geen schijn van kans maakte, is tot daaraan toe, maar dat het gematigde, evenwichtige advies van de raad voor de zaken van overheid en samenleving van de tafel werd geveegd, is niet goed te praten Met deze papieren in de hand zal men bij de investeerders zeker vrien delijk ontvangen worden, maar op hetzelfde ogenblik worden ingepakt waar men bij staat. Niet voor niets is de open brief van Feddema c.s. in die kring met opluchting begroet. Een en ander geeft blijk van een betreurens waardige ervaringsachterstand.' beurd is. De emotionele verontwaardi- ging bij de pleitbezorgers van de we reldraad-koers maakte duidelijk dat hier wel iets wezenlijks gebeurde. Het was voor het eerst dat de linkse poli tieke vleugel een nederlaag leed. Me dunkt dat veler ogen opengaan ook al betekent dit niet dat nu de hervorm de kerk positie gekozen heeft tegen de wereldraad als zodanig. Maar wel tegen de huidige koers ervan. Er is gelukkig een stukje bewustheid geko men. De vraag is hoe het verder zal worden uitgewerkt.' En dan deze in het maandblad Ten minste: 'Hoe komen die kerken toch aan zo veel geld, dat zij dit kunnen beleggen in Zuid-Afrikaanse ondernemingen in de hoogte van zulk een groot bedrag, dat door terugtrekking der aandelen de economie en daardoor de discrimi natie getroffen worden?' hele kerk voor deze sektoren al op 25 komen, maar zo groot is het aantal synodale landelijke sekretarissen niet, zelfs niet als we de diakonale en fi nanciële sektor er bij tellen en die voor de katechese en de vorming.' Lege maag Vrijgestelden Ogen open In de Waarheidsvriend, orgaan van de gereformeerde bond, schrijft ir. J. van der Graaf: 'Ik ben dankbaar om wat hier ge- Ds. G. Spilt, de gereformeerde-bonder in het moderamen van de hervormde synode, werd geïnterviewd door Op Weg. Op een vraag over het gevaar van al die raden met vrijgestelde se cretarissen in de kerk, antwoordt hij: 'Dat gevaar is er en de ontsporingen zijn er ook. Maar de synode probeert het te beteugelen allereerst door een gevarieerde samenstelling van de ra den. Helaas laten hier mensen uit de rechtervleugel van de kerk het nogal eens afweten bij een benoeming. Peri odiek is er kontakt tussen de sekreta rissen van de synode en de sekretaris- Dr. A. H. van den Heuvel sen van de raden, de informatie door de notulen en de jaarverslagen. Ook zijn er periodieke ontmoetingen van de organen van bijstand met het breed moderamen van de synode of met de synode zelf. Overigens, men heeft wel eens wat overdreven ge dachten over een leger van sekretaris sen. Als we nagaan dat de gerefor meerde zendingsbond. de bond voor Inwendige zending plus de HGJB sa men vijf landelijke vrijgestelde sekre tarissen hebben, geruggesteund door, laat ik zeggen, een zesde van het aan tal predikantsplaatsen in onze kerk, dan zou een evenredig aantal in de Lege pijp Ds. A. Faber schrijft in Kerk en We reld het blad van de vrijzinnige her vormden: 'Er zijn Christenen die de kwes tie van de kerkdienst niet hoogst belangrijk vinden maar integendeel: zeer onbelangrijk. Zij zijn Christen om praktische redenen. Voor hen is het geloof op Maandag. De Zondag is een dag van ontspanning. De ernst begint op Maandagmorgen. Persoon lijk respecteer ik zulke Christenen wel, maar ze overtuigen mij niet. Het is zo iets van werken met een lege maag.' En we blijven nu maar in de her vormde kerk tot slot een opmer king van ds. C. Jongeboer in het Her vormd Weekblad van de confessionele vereniging over het tv-optreden van dr. A. H. van den Heuvel: 'Wanneer houdt hij eens op in het beeld te komen als een vlotte jongen met de uitgebrande pijp tegen de lin kerwang gedrukt? Hij verschijnt daar voor miljoenen mensen op de buis. En een uitgebrande pijp als symbool voor de image van onze secretaris (of van de kerk) is een irritant gegeven.' ZONDAG MIDDAG Het uitzicht op de stad in de sneeuw is van een bijna serene stilte. Hier, vlakbij het grote hotel rijdt nog af en toe een auto zeker gasten die van Schiphol zijn afgehaald maar ver der liggen de wegen verlaten. Het wordt al donker zodat ook de groepen wandelaars die de grote brede weg langs het park vandaag hebben be volkt naar huis zijn gegaan. De onder gaande zon heeft een onaards gloeien voltrokken tussen twee flats in, zodat achter weer andere woonkolossen die tegen de horizon vervaagden het wel leek of daar de hemel begon. De lich ten worden nu hier en daar één voor één ontstoken. En straks zal de stad daar liggen, verlaten in een vroeg- winterse koude. Bevangen door een vreemdheid die verre in woestijnpa leizen wonende sheiks haar hebben aangedaan. Een kleine man loept dwars het sneeuwveld over en heel ver weg een jongen met een hond. Een zondagmiddag in december. De winter moet nog beginnen. De pre mier heeft gezegd dat het nog wel warm kan worden als we straks sa men opeengepakt in tram en bus naar ons werk of naar huis gaan. Dat kan natuurlijk wel en de hele teneur van zijn spreken volgend is het niet moei lijk te begrijpen dat hij wilde zeggen hoezeer we elkaar nodig hebben bij onze veranderende maatschappij. We gaan een ander leven tegemoet. Een bestaan waarin we het ons minder zullen kunnen veroorloven om langs elkaar heen te leven. Om te leven bij onze allereigenste systemen en stand punten. We zullen het leven moeten gaan delen zoals de benzine en de warmte-energie, anders zal het inder daad bijzonder koud worden. En er is nog veel meer nodig. Want waar ha len we de geestelijke energie vandaan •om hier iets van terecht te bréngen? Hoe durven we één stap in die veran derende, nu wel bijzonder snel veran derende samenleving te zetten zonder bezinning, zonder inkeer, zonder luis teren naar die ene Stem die alles van ons afweet en die nog nocit mensen alleen gelaten heeft in parken en woestijnen? NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Woudenberg: A. Vroegtn- deweij, te Veenendaal; te Zuidlaren (toez.R. van het Lindenhout ta Be verwijk, buitengew. wijkgem.; te Reeuwijk; E. F. Vergunst te Capelle a.d. IJssel; te Goedereede, Gouderak, Streefkerk, Bleskensgraaf, Bruchem- Kerkwijk en Goudswaard: R. van Kooten, kand. te Delft. Bedankt voor Eist (bij Amerongen): H. van Amstel te Ernst: voor Blijham- Bellingwolde: K. J. Inberg te Brits- werd. Benoemd tot geest, verzorger van de rust- en verpleegtehuizen te 's Graven- hage: H. L. Goudt, em. pred. te Sant poort, die deze benoeming heeft aan genomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Kommerzijl: J. Houwe- ling, kand. te Giessenburg. Bedankt voor Leeuwarden-West en Assen: F. de Jong te Veendam (neemt geen verdere beroepen in overwe ging). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom: G. Bilkes te Westzaan; te Middelbands: G. Bouw te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Apeldoorn: J. W. Ver- wey te Hendrik Ido Ambacht; voor Zwijndrecht: J. Karens te Opheusden. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Santpoort: J. Tiers- ma te Sexbierum (Fr.). Robert Ludlum: 'De Scarlatti erfenis'. Uitgave van L. J. Veen, Wageningen. Prijs 19,50, 352 blz. De uitgeverij in Wageningen heeft de uitstekende kans deze in ons land nog weinig bekende schrijver te introduce ren, niet onbenut gelaten. Ludlum heeft vele jaren als acteur in Broad- way-st ukken geschitterd. Als auteur vervult hij, zoals we in 'De Scarlatti erfenis' konden waarnemen, eveneens een glansrol. De bikkelharde zaken vrouw Elisabeth, enorme kapitalen beherend, zoekt haar zoon die miljoe nen bij honderden achterover drukte en die onder een valse naam door dringt in de Nazi-top. De macht van het geld speelt haar verdoemlijke rol in deze door en door spannende ro man, die terecht aan Ludlum wereld naam bezorgde. Nieuwe inspiratie deed hem inmiddels al weer twee boe ken vervaardigen, die ook op hun beurt reeds zeer hoog op de bestsel lerlijsten staan genoteerd. G.L. VARSSEVELD Bij bodemonder zoek tijdens restauratiewerkzaamhe den van de hervormde kerk te Varsse- veld in de Gelderse Achterhoek, zijn enkele ontdekkingen gedaan. Binnen het kerkgebouw werden de bouwkui- len aangetroffen van een ongeveer uit het jaar 1050 gebouwde houten kapel. Voorts wezen resten van vele eeuwen oude oerstenen en funderingen aan dat nadien het kerkje enige malen r.s vergroot en verbouwd. Omstreeks het einde van de vijftiende eeuw kreeg de kerk ha2r huidige vorm, In het jaar 1723, toen het gehe le dorp door brand was verwoest, ging ook de kerk verloren. Deze werd na herbouw in 1728 weer in gebruik genomen. Van deze brand werden nu nog asresten aangetroffen. Het huidi ge restauratiewerk aan kerk en toren zal zeker nog vier jaar duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2