hemie wil volle pond aan olie Mariënburg op rand bankroet Geen verdere beperking Arabische olieproduktie Bezig bedrijf In Noordzee wordt thans intensiever dan ooit geboord Produktie van centen kromp in '72 sterk in Ter voorkoming totale ontwrichting Aandelen voor Britse arbeiders Suikerproduktie gedaald Akzo en Bayer kempen om Amerikaans farma-concern WALL STREET FLAUW ROUW/KWARTET DINSDAG 4 DECEMBER 1973 FCS'AiNCIëN/ECONOMIE T13/K13 Yan een onzer verslaggevers DEN HAiAG De cliemische industrie Avil op zijn minst de hoeveelheid olie toegeleverd krijgen, die gebruikt werd voor de olievoorziening ging stagneren. Dat geldt voor de olie, die als grondstof wordt aangewend, maar ook voor de olie, die in de chemische bedrijven als energiebron dient. Ont vangt de chemische industrie de gevraagde hoeveelheid niet, 'dan dreigt er een ontwrichting van de Jjele samenleving.' Dit is de mening van de Vereniging 'van de Nederlandse Chemische Indus- tie (VNCI). De VNCI wil, dat de 'overheid de zeggenschap krijgt over de verdeling van de schaarse olie. In een brief aan het ministerie van eco nomische zaken pleit de Vereniging ervoor, dat de industriële activiteit in leder geval in stand gehouden moet worden en dat het onbelemmerd func tioneren van de chemische industrie idaarvoor een eerste vereiste is. Zono dig moet de olievooraening aan de ^chemische bedrijven ten koste gaan van andere aanwendingen van olie en olieprodukten, aldus de VNCI. Krijgt de vereniging haar zin, dan zal dit zeer ingrijpend zijn voor de ande re sectoren in de maatschappij. Van de totaal in Nederland beschikbare olie dient 20 pet. als grondstof voor de chemische industrie, terwijl deze bedrijfstak ook nog eens beslag legt op 10 pet. van de landelijke energie voorziening, waarin olie een grote rol speelt. Wanneer nu de chemie het volle of bijna het volle pond krijgt, dan betekent dat een aanzienlijke ver mindering voor andere sectoren. De VNCI keert zich echter duidelijk tegen het huidige beleid van de olie maatschappijen, waarbij iedere sector DEN HAAG In 1972 zijn belangrijk minder centen geproduceerd dan in het voorafgaande jaar, zo blijkt uit het Muntverslag 1972. De produktie liep nl. terug van 70 miljoen (in 1971) tot 40 miljoen. pverweging daarbij was, dat er reeds meer dan 1.5 miljard centen uitston den en dat een activering van de muntcirculatie tot een efficiënter ge bruik van deze hoeveelheid zou lei den. Hiermede werd in 1972 een be gin gemaakt door verbetering en uit breiding van de muntendienst van de 'PTT die het in circulatie brengen en het in ontvangst nemen van pasmun ten verzorgt. Uit het muntverslag blijkt voorts, dat er op 1 januari van dit jaar bijna 3,5 miljard munten uitstonden, die teza men een nominale waarde vertegen woordigden van ƒ538 miljoen. De to tale muntcirculatie nam vergeleken met 1971 met ruim 140 miljoen munten toe met een nominale waarde van meer dan 30 miljoen, behalve de munten met de hoedanig heid van wettig betaalmiddel stond er !per 1 januari 1973 ook nog 8.996.900 ƒ8.996.900 aan muntbiljetten van aan muntbiljetten van ƒ2,50 en ƒ4.930.000 aan muntbiljetten van ƒ1 uit. (Deze muntbiljetten zijn nog steeds wettig betaalmiddel). Aan zilveren guldens en rijksdaalders, die begin van dit jaar buiten omloop werden gesteld en daarmede hun hoe danigheid van wettig betaalmiddel verloren, waren per 1 januari '73 de volgende aantallen nog niet uit de circulatie teruggekomen: rijksdaalders (zilver) 43.340.000 met een nominale waarde van 108.350.000 en guldens (zilver), 128.840.000 met een nomina le waarde van 128.840.000. Ultimo 1972 waren nog slechts 48.204 tienguldensstukken (bevrijdingstien tjes) voor afgifte beschikbaar, welk aantal per eind augustus j.l. was te ruggelopen lot 9.887 stuks. In 1970 werden hiervan in totaal 6 miljoen stuks aangemaakt. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Indien de voortekenen niet bedriegen, zullen bin nen afzienbare tijd enkele succesvolle boringen naar olie en gas in de Noordzee worden bekendgemaakt. De laatste tijd is, niet in laatste plaats als gevolg van de olieboycot van het Midden-Oosten, het zoe ken in dat gebied intensiever dan ooit voortgezet. •Het zeer slechte weer windstoten .van ca. 160 km. per uur en golven van zo'n 20 meter hoogte bemoei lijkten de werkzaamheden vaak in 'sterke mate. Zo zelfs, dat enkele boor eilanden naar een haven moesten wor den gesleept voor het ondergaan van noodzakelijke reparaties. Uiteraard heeft dit vertragend gewerkt op de exploratie. i In totaal wordt in de Nederlandse, Engelse, Noorse en Deense sector van het continentale plat op 31 plaatsen geboord. Alleen in de maanden okto ber en november werd met 11 nieuwe programma's begonnen door de inter nationale oliegroeperingen die hier 'werkzaam zijn. 'Opvallend is daarbij, dat de belang stelling om te boren zich in toene mende mate concentreert op het noordelijk deel van de Noordzee. Hier werden in de afgelopen maanden de olievelden Dunlin, Brent en Thistle als commerciële bronnen aangemerkt. !ln oktober kreeg in dit gebied ter (hoogte van de Shetland-eilanden de booractiviteit een nieuwe impuls door de aanvang van een drietal nieuwe programma's. Als eerste besloot de Britse Burmah Oil met een uit Japan overgebracht booreiland een speurac tie in te zetten naar olie en gas. Par ticipant in de boring, in net veelbelo vende blok 3/3 id o.a. het Britse che mische concern ICI. Ten zuiden van deze lokatie is de Bri tish Petroleum actief in het blok 3/8. De wedloop tussen Burmah Oil en BP, waarvan op korte termijn resulta- ten worden verwacht, wordt door de olie-experts in Londen met grote inte- j resse gevolgd. Maar ook Conoco, Philips Petroleum en Occidental zijn op zoek, o.m. in de Noorse sector. Het is hier echter, dat niet alle boringen even succesvol ver- lopen. Het laatste geldt ook voor het I zgn Heimdahl-veld, voor de Noorse j kust, waar de Franse groep Petronord LONDEN In Groot-Brittannië is een wet in werking getreden, die het werknemers van Britse industriële- en handelsondernemingen mogelijk maakt tegen gereduceerde prijzen en met belastingaftrek aandelen te kopen in de ondernemingen waarvoor zij werken. De bedoeling ,a het sparen aan te moedigen door deze vorm van investe ring toe te voegen aan de faciliteiten voor geregelde bijdragen aan bedrij ven waar men werkt door middel van het 'sparen-naarmate-men-verdient- plan' teleurstellende resultaten zou hebben geboekt. De boring van Philips Petroleum in het Ekofisk-complex zou eveneens twijfelachtige uitkomsten hebben op geleverd. in de maatschappij, of het nu de huis- verwarming betreft, het vervoer of de industrie, in principe allemaal hetzelf de percentage minder krijgt. Het ge vaar bestaat dan, aldus de chemici, dat er gaten vallen in onze economie. Daarom moeten we zoeken naar een nieuw verbruikspatroon, dat is afge stemd op de verminderde olietoevoer. De brief van de VNCI aan het minis terie van economische zaken is het ge volg van een enquête, die is gehouden onder de leden, dat zijn bijna alle chemische bedrijven in Nederland. In het onderzoek werd de vraag gesteld, wat de gevolgen zouden zijn van een 25 pet. vermindering van de olieleve ring. Werkgelegenheid Een van de conclusies was een aantas ting van de werkgelegenheid over de geheld linie, dus niet alleen in de chemie. Bij 25 pet. minder olie zal de werkgelegenheid in de chemische in dustrie op korte termijn minder dan die 25 pet. afnemen, maar op lange termijn meer. Veel ernstiger zijn de gevolgen voor de gehele industrie. Voor iedere man, die in een chemisch bedrijf zijn baan verliest, gaan er in andere takken van de industrie twee man de straat op. Dit hangt samen met de grote onder linge afhankelijkheid tussen de che mie en andere branches. Naar de me ning van de VNCI neemt de chemi sche industrie een centrale plaats in onze economie in. Zij wijst er bijvoor beeld op, dat chemische bedrijven grote afnemers zijn van de machine- en apparatenindustrie. Maar wellicht nog belangrijker is, dat de chemische produkten op grote schaal worden toegeleverd aan andere industrieën. Naar schatting gaat 35 pet. van de chemische produktie di rect naar de consument en 65 pet. naar andere bedrijven in de vorm van grondstoffen of halffabrikaten. Het wegvallen van essentiële produk ten zal daarom met name in arbeids intensieve bedrijfstakken tot een aan merkelijke werkloosheid leiden, aldus de VNCI. Genoemd kunnen worden de textielindustrie, de metaal- en elektrotechnische industrie, de voe- dings- en genotmiddelenindustrie, de bouwwereld en, buiten de direct in dustriële sfeer, de land- en tuinbouw. De VNCL ontdekte in de enquête, dat er geen tak van industrie is te noe men, die niet op een of andere wijze voor bepaalde essentiële stoffen op de chemische industrie is aangewezen. In de huidige situatie is dit van des te groter belang omdat in zeer vele ge vallen het verminderen of wegvallen van in Nederland geproduceerde pro dukten niet kan worden gecompen seerd door invoer, aangezien vrijwel alle andere landen met een goed ont wikkelde chemische industrie in de zelfde situatie als Nederland verkeren of dreigen te komen. Mag de invoer wegvallen, de uitvoer komt in nog veel grotere mate in gevaar, als de hele industrie stagneert. Daarom con cludeert de VNCI, dat verminderde ontvangst van olie in de chemie een structurele aantasting van de beta- PARAMARIBO De suikeronderneming 'Mariënburg' in Suriname staat aan de rand van een bankroet. Als niet snel hulp wordt gebo den, zal het bedrijf eind deze maand moeten sluiten. Er zal dan geen geld meer zijn om de lonen uit te betalen, zo wordt van goedinge- lichte zijde in Paramaribo vernomen. Een onderdeel van de chemische industrie in Nederland. Van de be schikbare olie in ons land dient 20 pet als grondstof voor de chemie. Daarbij komt nog een hoeveelheid olie als energiebron voor de che mische bedrijven. omdat apparatuur beneden een be paalde bezettingsgraad niet kan wer ken. Of omdat essentiële hulpstoffen niet te krijgen zijn. Maar de belang rijkste oorzaak van een staking van pen deel van de activiteiten is, dat on dernemingen met meerdere produk- ties hun grondsoffen en energie moe ten bewaren voor hun belangrijkste afdelingen. Bij dit alles speelt, dat de chemische bedrijven geen kans hebben de boycot te omzeilen, door direct olieprodukten m het buitenland te kopen. Al voor de oorlog in het Midden-Oosten uit brak, was er een tekort aan nafta, het belangrijkste olieprodukt voor de che mische industrie. Zo nu en dan kan men een hoeveelheid op de kop tik ken, maar dat zet geen zoden aan de dijk, bovendien is de prijs zeer hoog pn de samenstelling meestal anders dan men in Nederland gewend is. lingsbalanspositie zou veroorzaken, die zeer moeilijk ongedaan zal z^n te maken. Eigen bedrijfstak Een leveringskorting van 25 pet. heeft in veel chemische bedrijven een even redige vermindering van activiteiten tot gevolg. Uit de enquête kwam ech ter naar voren, dat enkele grote tot zeer grote bedrijven te maken hebben met een meer dan evenredige daling van de bedrijvigheid. Een aantal ondernemingen zou zelfs de produktie moeten staken, als de toevoer van grondstoffen en/of ener gie stagneert Een op de drie ant woorden in de enquête maakt daar melding van, zij het dat zij het in dat geval slechts hebben over een maatre gel op korte termijn. Staking van de produktie kan bijvoorbeeld nodig zijn. De directeur van 'Mariënburg' is naar Nederland vertrokken om overleg te plegen met de directie van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam (Amsterdam Rubber), de eigenaresse van het suikerbedrijf. Hij zou ook be sprekingen gaan voeren met de Ne derlandse overheid. De produktie van 'Mariënburg' is de laatste maanden gedaald tot ongeveer 200 ton suiker per week. Dat is ge middeld 30 t( n minder dan de norma le weekproduklie. De huidige produk tie is niet toereikend voor de binnen landse behoefte Men schat dat de to tale jaarproduktie niet hoger zal ko men dan 9000 ton terwijl er 10.000 ton nodig is om de normale behoefte te dekken. Bij een goed jaar produ ceert 'Mariënburg' ongeveer 12.000 ton suiker. Het overschot wordt geëx porteerd. Zware regenval Eén van de oorzaken van de produk- tiedaling is de zware regenval van de laatste maarden. Volgens de Suri naamse krant 'De ware tijd' er is vol doende suikerriet aangeplant en staat het riet op de velden er goed bij. De aanvoer van het riet naar de fabriek wordt, aldus het blad, evenwel gestag neerd doo:r de slechte staat van onder houd waarin de treinen en 't spoor ver keren. De machines in de fabriek zou den door geldgebrek ook slecht zijn onderhouden waardoor het regelmatig voorkomt dat door defecten de pro duktie enkele uren of dagen komt stil te liggen. De laatste lien jaar is in Suriname de prijs van suiker niet verhoogd. 'Ma riënburg' heeft regelmatig gevraagd de prijs te n ogen verhogen maar de Surinaamse regering gaf nimmer toe stemming. Volgens 'De ware tijd' zal een prijsverhoging het bedrijf gedeel- Minister Aboe Dhabi: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de minister van olie van Aboe Dhabi, Mana al Oteiba, zijn de Arabische olielanden niet van plan hun produktie in januari verder te vermindt^en, tenzij de omstndigheden veranderen. Op het ogenblik bedraagt de produktievermindering 25 procent. De Arabische landen hadden besloten tot een verdere beperking van 5 procent in januari maar zouden uitzonderingen maken voor 'vriendschappelijke' landen als Engeland, Frankrijk en Spanje. telijk uit de financiële moeilijkheden helpen. 'Hoewel daarmee niet alle problemen zijn opgelost'. De slechte gEng van zaken bij 'Ma riënburg' is nu al duidelijk voelbaar in Suriname. Witte suiker is bijna niet meer tc krijgen. Op de zwarte markt wordt meer dan het dubbele betaald van de normale prijs. In het district Commewijne, waarin 'Mariën burg' ligt, zijn ongeveer 8000 mensen voor hun dagelijks brood afhankelijk van het suikerbedrijf. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Akzo en de Duitse che mie gigant Bayer dreigen elkaar te gaan bekempen om het bezit van de Amerikaanse geneesmiddelfabriek Cutter in Berkley. Kondigde Akzo 17 oktober aan een bod te willen doen op deze (toen nog niet met name ge noemde) fabriek, nu wil ook Bayer het bedrijf overnemen. De prijs per aandeel die het Duitse bedrijf wil be talen zou 18,50 dollar per aandeel zijn, wat neerkomt op in totaal 50 miljoen dollar. Minstens 90 procent van de aandelen moet worden aange boden. De familie Cutter, die het me rendeel van de stukken bezit, zou het bod, dat nog niet officieel is uitge bracht steunen. Akzo wil een eventue le overname deels financieren met aandelen Akzona, de Amerikaanse dochter van het concern. Een con creet bod is nog niet uitgebracht De farmacie-divisie van Akzo zou haar omzet verdubbelen bij overname van- Cutter, dat gevestigd is te Berkley Ca- lifornië. De omzet van de farmacie-di visie bedroeg vorig jaar ongeveer ƒ450 miljoen. De overname moet Ak zo een betere toegang tot de Ameri kaanse markt verschaffen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch «vond. verkeer kwamen maandagavond de volgen de koersen tot stand (tussen haakjes do of ficiële slotkoers van dezelfde dag): Akzo 49.40 gb-49.60 (49.70 gl), Hoogovens (63.50), Kon. Olie 83 gb—84.00 (84.30 gl), Philips 32.70—32.90 (33.20 gl). Unilever 114.40 gb—115.20 (115.10 gb). KLM (63.50). De minister van olie van Saoedi-Ara- bië, sjeik Achmed Zaki Jamani, ver wacht dat de prijs van ruwe olie in 1975 of nog eerder de 10 dollar per vat zal bereiken. Hij zegt in een in terview in het Westduitse weekblad Der Spiegel dat de Arabische landen bezig zijn na te gaan wat de gevolgen van een priisveriioging tot 10, 15, 20 dollar zullen zijn. 'Een prijs van 10 dollar, zullen we mogelijk al in 1975 berèiken, misschien wel eerder'. De minister vindt dat een regelmatige voorziening van de Bondsrepubliek met olie uit Saoedi-Arabië en verster- Sanders Behang verwacht goede resultaten DELFGAUW Sanders Behang ziet, wat de bedrijfsresultaten betreft, het boekjaar 1973-74 met een zeker ver trouwen tegemoet. De collecties voor dat jaar zijn op de binnen- en buiten landse markten goed ontvangen, zo zegt de directie in het jaarverslag. Ge geven de concurrentie in het binnen land en het aandeel van Sanders in deze markt, zal de omzetstijging waar schijnlijk in meerdere mate in de ex port liggen. Ondanks de valutarisico's heeft de directie goede verwachtingen over de omzetmogelijkheden in het buitenland. De omzet in geld nam toe van ruim 42,6 min tot bijna 45.5 min. De omzet in rollen daalde. Ondanks de kostenstijgingen bleef het bedrijfsre sultaat, na hogere afschrijvingen" van 1,88 min (v.j. 1,73 min), met 2,31 min 2,43 min) nagenoeg ge lijk. De netto-winst beliep 1,33 min 1.28). Eerder werd een onveranderd divi dend voorgesteld van 17,5 pet. waar van opnieuw naar keuze 5 pet in aan delen. Aannemers fuseren HOOFDDORP/HAARLEM Aanne mingsmaatschappij P. Vermeer te Hoofddorp 60 min omzet en 700 werknemers) en Aannemingsmaat schappij D. de Rooij te Haarlem (om zet 25 ml"i, circa 250 werknemers) gaan volledig samen. De fusie zal plaatsvinden in de vorm van overne ming door Vermeer van alle aandelen De Rooij via aandelenruil. Chrysler beperkt produktie DETROIT In navolging van Gene ra! Motors gaat Chrysler deze winter fabrieken sluiten omdat de oliecrisis de verkoop van auto's met grole cylinderinhoud drastisch heeft doen teruglopen De zes fabrieken, waarin 33.000 mensen werken, worden op ver schillende tiidstippen met korte tus senpozen gcs:otcn. Ondanks crisis: Bredero optimistisch gestemd UTRECHT De oliepcrisis en de economische gevolgen daarvan vor men voor de Verenigde Bedrijven Bredero 'dank zij haar flexibiliteit buiten de grenzen' geen aanleiding om de prognoses voor 1973 te herzien De president-directeur van Bredero, dr. J. de Vries, verklaarde dat maan dag op een lunchbijeenkomst in Utrecht. Ook aan de positieve prognose voor 1974 behoeft volgens hem niet te wor den getornd. Bredero is van plan haar activiteiten vanuit Nederland 'te ver schuiven naar gebieden in Europa waar de dynamiek andere aangrijpings punten biedt' dan in ons land waar de activiteiten teruglopen. De heer De Vries verklaarde voorts, dat de recente gebeurtenissen Brede- ro's Ankers in de Noordzee (het be drijf is ook betrokken bij 'de gaswin ning) alleen maar versterken doordat er meer opdrachten komen. Hoger saldo Oostzee AMSTERDAM Door de opleving van de vrachtonmarkt is het voorlopi ge exploitatksa'do van Stoomvaart- Maatschappij Oostzp" (waarin onder meer de Noorse Fearnly en Egcr- groep een belang heeft) in de eerste tien maande'! van 1973 niet onaan zienlijk betet geweest dan in 1972. Het ligt in de bedoeling om in de na bije toekomst enige wijzigingen in het vlootbestard aan te brengen. Hiertoe zullen oudere schepen worden vervangen doe: modernere tonnage. Kortgeleden werd besloten een geau tomatiseerde bulkcarrier van 21.000 ton dwt met eigen laadgerei, gebouwd in 1965, aan te kopen. Stoomvaart-Maatschappij Oostzee (Cu racao) zal <n het eerste kwartaal van 1974 twee identieke volledige nieuwe roll-on-roll-off-sebepen van 3400 ton dwt in de vaart, brengen. Met deze sch-pen zal vanuit Miami een week dierst worden onderhouden op de Maagdeneilanden en de Dominicaanst Republiek. Gouda Garen verwacht beter resultaat in '73 GOUDA Gouda Garen verwacht in 1973 beter resultaat te behalen dan over 1972. Bij dit te realiseren resul taat is geen rekening gehouden met bijzondere inkomsten. Per 1 december zal een interim divi dend van b pet. betaalbaar worden ge- steid. In 1972 behaalde het bedrijf een winst van circa 60.000 en werd 5 pet. dividend betaald. In de jaren 1P70 en 1971 werkte Gou da Garens met verlies. Hierop werd een ingrijpende herstructurering door gevoerd, waarirj niet-rendabele onder delen werden afgestoten en de pro duktie van b« ter in de markt liggende artikelen enigszins werd uitgebreid. Akzo neemt Zweeds bedrijf over ARNHEM Akzo Zout Chemie heeft "het gehele aandelenpaket van het Zweedse bedrijf J. P. Hogberg overge nomen. Dit meldt het personeelsblad 'Spindop' van Enka Glanzstoff. Het Zweedse familiebedrijf met ongeveer 25 werknemers trad al enkele tiental len jaren op als o.a. importeur en dis tributeur van het zout dat Akzo naar Zweden exporteert. Hetzelfde personeelsblad meldt voorts, dat Akzo Zout en het Japanse inge nieursbureau Nittetu Chemical Engi neering (NICE) in Tokio een over eenkomst hebben gesloten, waarbij NICE de exclusieve licentie krijgt om en een aantal gebieden van het Verre .Oosten het cloor-vloeibaarmakingspro- ces van Akzo-Zout te verkopen. In Groot-Brittannië zal Akzo de Bri tish Salt helpen met de uitbreiding van de zoutproduktie. Met deze uit breiding wordt ook werkgelegenheid in Nederland verschaft. Amev: gelijk dividend UTKECHT AMEV zal over 1973 een onveranderd interimdividend van fl per gewoon aandeel van 10 uitke king van de Westduitse economische betrekkingen met zijn hand land uits luitend afhankelijk is van het beleid van de regering in Bonn. Hij merkt op dat andere landen zijn regering be naderd hebben voor besprekingen over uitbreiding van de economische betrekkingen met zijn land uit sluitend afhankelijk zijn van het beleid band de Verenigde Staten, Japan en Frankrijk. Hij verwerpt het denkbeeld van een Westeuropese tegenboycot van de Ara bische olielanden als 'erg gevaarlijk voor Europa'. Olie is naar zijn me ning voor de Arabische landen een bijzonder krachtig wapen. Tegenmaat regelen kunnen alleen maar tot ver geldingsacties van de Arabische lan den leiden. Over de aard van deze ac ties laat nij zich niet uit. De minister zegt er ook niet bang voor te zijn dat de Westerse technolo gie energiebronnen zal ontwikkelen die de plaats van olie kunnen inne men. Die alternatieve energiebronnen zijn toch nodig met het oog op de vermindering van de Arabische oliere serves. maar olie zal een van de be langrijkste bror.nen van energie voor de wereld blijven, aldus Jamani in het interview. In hetzelfde nummer van Der Spiegel doet minister-president Den Uyl een beroep op de loyaliteit van de EEG- landcn. Hij steunt bondskanselier Brandt die onlangs gezegd had: 'De Europese solidariteit inzake het ener gieprobleem moet op haar laatst be wezen worden op de in december te houden EEG-topconferentie'. Was dit niet zo, aldus de Nederlandse pre mier, dan zou deze vergadering ,>p een grote teleurstelling uitlopen. 'Welke gevolgtrekkingen wij daaruit zouden moeten maken zou ik thans Gamma redelijk optimistisch HELMOND De resultaten van Gamma Holding zijn in de eerste pe riode van dit jaar niet geheel bevredi gend geweest. Toch bestaat de ver wachting, dat de resulaten >ver het hele jaar ver beneden die van 1972 zullen liggen, aldus een verslag van een vergadering van de Concernraad in het bedrijfsinformatieblad Wijzer. Er zijn twee ontwikkelingen die Gam ma zorgen baren. Daar is ten eerste het structurele tekort aan arbeids krachten, waardoor een aantal orders niet kan worden uitgevoerd en dat de uitbreiding van de afzetmarkt voor produkten van met name Vlisco, Ha- tema en Leo Schellens wel zeer moei lijk maakt. Er zijn op korte termijn niet voldoende alternatieven om het tekort aan arbeidskrachten toereikend op te heffen. Daarnaast zal een lang durige olieboycot bijzonder nadelig zijn voor de chemische vezelindustrie en daarmee gedeeltelijk dus ook voor Gamma. Verwacht wordt dat bij een langdurende boycot de prijzen v* de ze synthetische vezels sterk zullen stijgen, hetgeen een negatieve invloed heeft op de afzet van genoemde pro dukten. werkelijk nog niet weten'. Shell Nederland blijft de toekomst op zowel korte als op langere termijn met vertrouwen tegemoet zien. Dit zei president-directur mr. J. R. II. van Schaik ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor het nieuwe Shell-gebouw aan het Hofplein in Rot terdam. Wel vindt hij. dat Nederland wat zuiniger kan worden met het ge ven van vingerwijzingen wanneer het gaat om ontwikkelingen in andere landen. 'Wij zijn tenslotte allemaal af hankelijk van de goodwill in de we reld'. aldus de heer Van Schaik. Hij voegde hieraan toe, dat ook bij hem weinig neiging bestaat jm zich aan ie sluiten bij degenen die nu met de vinger wijzen naar regeringspersonen, die de volle blaam voor de olieboycot van de Arabische landen zou moe ten treffen. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 3l'i-31i4 <S2%- Unilever S 41%-41% (42V4-4S). Philips J 11%-12 <12%-13) en KLM S 22% (24%), Opgave duPont-Wulston. DOW JONES INDEX Induct. Sporen Utlll. Obi. Mods 29 nov. 835.11 176.38 88.38 72.79 679.9 30 nov. 822.25 175.18 87.93 73.20 678.0 3 dec. 806.52 172.12 86.40 73.13 676.8 29 nov. 18.870 16.430 1.829 661 854 30 nov. 15.380 14.320 1.795 396 1.118 3 dec. 17.900 15.910 1.842 210 1.385 Koersen in Montreal Dom Tar Chera Husky Nat Glas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada S/12 1 95 20', NEW YORK ACP Industrie Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cvanamld Am Electr Power Am Meial China* Am Motors Aoi Smell C Rel Ain Tol Tel Ampel Anaconda Armen Stee] Alia rit. Richfield Celanese I'll jse Manhattan Cliessie Syslein Chrvsler Cules Service Colgate Palmoliv Colt Industries Comnmnw Kdiso Cons Edison 32'g 31 25%!4%ex 21' 21 23 22'/, 46'* 45»; 3»; 3% 23', 22', Deere ar.d Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nat City Allengheny Poe Akzona Am Standard Amsted Ind Can Breweries Cello Chadtiourn Goth Chase Select Pd Columbia Gas Comiricp Cont. Telephone 15». 49»; 52'i 152% 1 10% 10% 17». 17», 19 18' Gen Electric Gen Fonds Gen Motor* Gen Publ Ulil Gen Tel Tel Gilet r Oil Central Ind. 18% 7',e Insllco 8% S' Int Busln Mach 263 258' Intern Haivester 2'% Int Nick of Can 31', Int Paper 44'. 43' Int Tel b Tel 28 27 John: wille 17», 17' Jones and Laugh 16»; Lirix-Lemco Vuugh 9», 9' Litton Ind 7', 7" Lockheed Aircraft 4% 4'; Marcur 20% 20», Martin Marietta 14'; 13 May Dep Stores 24', 21'; McDonnell Dougla 15% 15'; Mobil Oil Corp 47% 4 Nabisco Nat Cash Regl«te Nat Distiller* Nul Cypsum Nat Steel Nat Lead Irid 12% 11'; 30% 29% 11% '1 'ie:: mW 42 40% 108% 106% 63 82»; Pac Cas and El Penn Central Pepsico Phelps D"dee Philip Morris Philips Petr Proclei RCA 18% 18% Republic Steel 21% 20% Reynolda Ind 40% 39% Royal Dutch Petr 32% 31% Santa Fé Ind 29% 29% Sears Roebuck 81% 81% Shell Gil 40%>8%ex Siudehiker Worth 29% 9 1» 26% 34»; Int Bank for Ree 99%b 9 Int Fla» Frag 81% Int Paper <*4) 50% Kansas CU Kansas Puv KLM Irid 11% Krui Lei Lone Star Cer 10% 18% 13% Transamerica Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Hrands US "teel West Union Tel Nat Can NV Centr A North West R N Am Philips Co Standard Bram Statham Ind. Tandy Union Eleclr United Corps United Cas Western Banco 13»,; 13% 32% 31% 19% 19% 7% 7V4 7% 1 67% 47%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13