KNWU IN HOGER BEROEP Gekrakeel rond spel met de guldens in honkbal VRU CP RECHT0 Voetbal onderwerp in poëzie van Scheepmaker Naïef optimisme van Arthur Ashe NCSU discussie Feyenoord week later in actie Toppunt van zuinigheid: 4 Sinterklazen in één DAF Dal-rijders zijn boilers! >irish moss c Basis-contract voor professionals in voorbereiding Westphal terug bij KNAU Wolsink tweede Meer geld voor profschaatsers JO(fROUW/K^iARTET DINSDAG 4 DECEMBER 1973 SPORT T11/K11; Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie wil zich niet zonder meer neerleggen bij de uitspraak die mr. A. Lyclama vorige week heeft gedaan in het kort geding dat Fedor den Hertog, Nanno Bakker, Roy Schuiten en Frisol tegen de unie hadden aangespannen. De KNWU gaat in appèl tegen deze uit spraak, die de unie dwingt om de sponsoring van amateurs niet naar leeftijd te beperken. Het hoofdbestuur is bovendien van plan om nog voor 31 december de algemene vergadering bijeen te roepen om de sponsormaatregel aan de vergadering voor te leggen. Bovendien wil de KNWU in een bijeenkomst met sportcommissie, amateursponsors en vertegenwoordigers van de gesponsorde renners nog eens het waarom van deze maatregel uitleggen. lozen. En dat heeft af en toe bijzon der nare gevolgen. In dit basiscon tract wordt vuoral de rechtspositie van de renner beschermd. De vraag is alleen of het bindend voorgeschreven kan worden. Van de ene kant wil de unie geen maatregelen nemen, die een dictatoraal karakter hebben, van de andere kant kunnen wij geen besluit nemen, dat wanneer zo'n contract vrij-blijvend is helemaal niets in houdt'. Van de zijde van de WWB wordt er in ieder geval wel op aangedrongen om een dergelijk contract voor Ne derlandse groeperingen, die interna tionaal mogen rijden en dus mini maal vijf renners in dienst hebben bindend te verklaren. Voorzitter Eddie Beugels: 'De vooruitzichten zijn op dit moment niet te rooskleurig met de wankele economische situatie. De potentiële sponsors stellen zich uiterst voorzichtig op. Maar dat neemt niet weg dat wij graag zien dat het basis contract bindend wordt verklaard. Dan zal het in de toekomst uitgesloten zijn dat foefjes zoals ploegleider Vissers, die het afgelopen jaar heeft geleverd, nog langer voorkomen. Hij had een bepaling in zijn contract opgenomen, waardoor hij renners, als zij een schor sing oplopen, kan ontslaan. Juridisch viel er niets aan te doen. Maar wan neer dat basiscontract wet wordt, kan dat niet meer. Dan moet een sponsor zijn renners ook sociaal verzekeren voor zijn basissalaris'. Peter Post, die op 10 december een 3- jarige verbintenis als ploegleider bij de Engelse Raleigh-fabniek tekent, heeft de KNWU al te kennen gegeven bijzonder positief tegenover het basis contract te staan. Bondsdirecteur Harry Meuwisse: 'Dat is nu een schitterend voorbeeld van iemand, die dat con tract wil accepteren.' Post: 'Ik wil al les in het werk stellen om negatieve publiciteit te voorkomen. In het ver leden zijn firma's wel eens op nega tieve wijze in de publiciteit gekomen doordat in de contracten tussen hen en de renners de positie van de ren ners niet of nauwelijks werd be schermd.' Post heeft in afwachting van de defi nitieve oontracten, die dus mede geba seerd worden op het basisoontract van de KNWU, twee Nederlanders via een voorlopig contract gecontracteerd: Jos van Beers, dit jaar nog rijdend voor Kela en Wirn de Waal, die als ama teur voor Trioo Noble uitkwam. Post: Een van de grieven van degenen, die tegen de gewraakte sponsorregering voor amateurs hebben geageerd, is dat de KNWU geen duidelijke alternatie ven heeft gesteld voor de overgang naar 't professionalisme. De KNWU is echter in samenwerking met de Ver eniging voor Beroepswielrenners (WWB) en de Stichting Bevordering Beroepswielersport (SBB) bezig met het opstellen van een algemeen basis contract voor professionals. Het ont werp van dat basiscontract zal nog de ze week in een vergadering van de sportcommissie worden behandeld. Het ligt in de bedoeling dat basiscon tract nog voor het komend seizoen (dus het jaar 1974) te laten gelden. KNWU-directeur Meuwisse: 'Dat basis- contract is bedoeld om duidelijkheid te bieden aan zowel sponsor als de renner. De praktijk leert dat de ren ners de beruchte kleine lettertjes in een contract te gemakkelijk verwaar- ROTTERDAM De UEFA Cupwed strijd Standard Lulk-Feyenoord is op nieuw een week verschoven. Het duel zal nu gespeeld worden op woensdag 12 december in Luik (aanvang 20.00 uur). De return is verschoven naar woensdag 19 december in Rotterdam, aanvang 20.30 ur. Vertegenwoordi gers van de Belgische voetbalbond hebben gistermorgen het veld van Standard Luik aan een keuring onder worpen en zijn tot de slotsom geko men dat er morgen onmogelijk ge speeld kan worden. In een overleg tussen de clubbesturen kwam men de nieuwe speeldata overeen. Manager Brox van Feyenoord bracht de UEFA op de hoogte en vernam dat er geen bezwaar bestond tegen de nieuwe da ta. Wim de Waal, professional: amateursponsor stopt. DEN HAAG (ANP) Wil Westphal, die kort voor het begin van de Olym pische Spelen van 1968 in het nieuws kwam omdat hij weigerde de atletiek- ploeg naar Mexico te vergezellen, treedt per 15 december weer in dienst van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU). Door de affaire 'Mexico', die ontstond omdat Westphal lich niet kon verenigen met de aan wijzing van een tweede trainer (Ton Eykenboom), werd het dienstverband tussen de KNAU en Westphal niet meer verlengd. Hoewel er de laatste Jaren weer sprake was van enige toe nadering tussen beide partijen, heeft het toch nog vrij lang geduurd voor dat er een definitief contact tot stand kwam. De trainingsorganisatiecommissie (TOC) heeft de afgelopen weken de contacten gelegd. Het dagelijks be- ituur van de KNAU heeft zich gister avond tijdens een vergadering in Am sterdam in principe akkoord verklaard met hetgeen de TOC met Wil West phal is overeengekomen. 'Er zal alleen nog een gesprek moeten plaatsvinden over de uitwerking van de condities en het opstellen van een contract,' al dus KNAU-voorzitter Frans Jutte. 'Het is de bedoeling dat Westphal per 15 december in dienst treedt' Wil Westphal zal zich gaan ontfermen over de sprinters, de 4 x 100 m esta fette en de hordenlopers op de 110 en 400 meter. De trainingen zullen plaats vinden in de oude RAI in Amsterdam en op Papendal. 'Ik denk aan een aantal van zes Ne derlanders voor mijn ploeg. Daarbij zou ik ook graag Bas Hordijk in de ploeg opnemen, omdat hij het afgelo pen seizoen in België zich g->ed in de kijker heeft gereden.' Het contact dat Post via het internatio nale jurylid Wim Jeremiasse heeft opgenomen met de Zeeuwen Wim de Waal, Jan Raas en Toine van den Bunder, heeft inmiddels geleid tot een terugtrekken van sponsor Trico Noble uiit de amateurwielrenne- rij. Post had De Waal, Raas en Van den Bunder uitgenodigd voor een ge sprek over een eventuele overstap naar het professionalisme. De Waal en De Raas gaven gehoor aan die uit nodiging; Van den Bunder bleef zon der iets van zich te laten horen weg. De Waal en Raas (beiden het afgelo pen seizoen gesponsord door Trico Noble) tekenden een voorlopig con tract. Jan Raas verbond daaraan de voor waarde dat hij daarop terug mocht komen. "Dat is inmiddels gebeurd.'Jan Raas: 'Aanvankelijk was mijn plan om pas aan het eind van het volgend seizoen professional te worden. Toen Post echter met een voorstel kwam, besloot ik toch om erop in te gaan, maar ik heb wel bedenktijd gevraagd om de consequenties nog eens te kunnen overzien. Uiteindelijk besloot ik toch maar om neen te zeggen, omdat ik tot de conclusie ben gekomen dat 99 pet. van de wielrenners onvoldoende soci aal verzekerd is. En Peter Post kon mij wat dat betreft ook niet helemaal gerust stellen. Hij kon mij bij die En gelse firma niet voor de volle hon derd procent de sociale voorwaarden garanderen, die je krijgt als je in Ne derland ergens op de loonlijst staat. En ik wil niet het risico lopen dat ik aan het eind van het komend seizoen via de bijstandswet in mijn levensonder houd moet voorzien'. De 'terugkeer' van Raas naar het ama teurisme heeft geen gevolgen voor het besluit van directeur Van Turenhout om de sponsoring stop te zetten. Ploegleider Henny Schouten: 'Meneer Van Turenhout vindt het beneden peil dat een jurylid achter de rug van de sponsor om als contactpersoon is opgetreden. Wanneer Raas en De Waal beiden 'ja' hadden gezegd, had den wij misschien pas eind januari gehoord dat die jongens prof waren geworden. Nadat het besluit gevallen was om met de amateursponsoring te stoppen, heb ik alles in het werk ge steld om te proberen zoveel mogelijk renners bij andere sponsors onder te brengen. En ik geloof dat mij dat al aardig lukt. Voor Raas is er wellicht een plaats in de ploeg van Herman Krott'. Raas: 'Ik weet dat nog niet. Ik heb nog niet met Krott gesproken. Maar er 2ijn ook andere ploegen, die mij wel willen hebben JOOP HOLTHAUSEN Betaling in contanten nog geen haalbare zaak ORANGE (SID) De Nederlandse motorcrosser Gerrlt Wolsink heeft in het eindklassement van de transama- serle, bestaande uit twaalf wedstrij den voor 500 cc-motoren, beslag ge legd op de tweede plaats. Wolsink verzamelde 955 punten. Eerste werd de. Westduitser Adolf Weil met een totaal van 1138 punten. Achter de Westduitser Willi Bauer (879) kwam Pierre Karsmakers tot de vierde posi tie met 822 punte».. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Nog maar een paar maanden geleden stond de nationale honkbalwereld volledig op zijn kop: de voornaamste oor zaak was dat de 'geldduivel' zich weer eens in een gevaarlijke ge daante in deze tak van sport had laten zien. Er werden geruchten verspreid als zouden honkballers voor hun al of niet geleverde prestaties worden betaald. Op het moment lijkt de grootste onrust voorbij. Lijkt, want volgens Theo Ederveen moet de grote storm nog komen. De eerste onruststoker was de naar de hoofdklasse gepromoveerde vereniging Schoten met aan het hoofd voorzitter Ted Hessling. In voor het behoudende honkbalwereldje schokkende bewoor dingen stelde hij de betaling van spe- lérs aan de orde. Met ambitieuze plan nen toonde hij zich bereid in het ko mende seizoen zijn spelers recht streeks van harde dukaten te voorzien al zou dat indruisen tegen de denk beelden van alle gerenomeeröe clubs. De enige voorwaarde die hij stelde, was een reglementswijziging van de honkbalstatuten. 'We moeten nu maar eens in het openbaar doen, wat we al tijden lang verhullen. Als ik een spe ler geld wil geven, dan moet dan kun- Ted Hessling noemt de betaling van spelers door Aktie'68 steun op het so ciale vlak. 'Maar dan maakt het voor ADVERTENTIE HAVANA Nederland heeft :n Havana in het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal met 12-4 verloren van de ploeg van de Dominicaanse republiek. Nederland had even de leiding (2-1maar de Nederlandse werpers, die opvallend veel vrije lopen weg gaven, waren niet bestand tegen het slagge- weld van de Dominicanen, die In totaal 12 honkslagen plaatsten. Nederland kwam tot zeven honkslagen en maakte drie fouten De Nederlandse Antillen leed eveneens een ne derlaag. Venezuela triomfeerde met 5-2. Cu ba staat nog steeds ongeslagen op de eerste f«laats, gevolgd door Panama. Nederland Is aatste. De Nederlandse Antillen, die tot nu too eenmaal een overwinning behaalde, staat voorlaatste. Barry Eygendaal, die tot zendag met een slaggemiddelde van 0.476 als beste slagman stond genoteerd. Is gepasseerd door de Puer- torlcaan Veca mij geen verschil of je een speler een baan geeft of een auto, of je hem een renteloze lening verschaft, hoge on kostenvergoedingen of kwijtschelding van contributie. Dan kan je net zo goed 5000 gulden voor een speler ge ven. Het wordt tijd dat er nu eens eindelijk klaarheid komt in deze zaak. Altijd hebben we op honkbalgebied Amerika als voorbeeld genomen. La ten we dat dan nu ook doen in de nen', aldus Hessling. COMMENTAAR De woorden van de Haarlemmer kre gen een smalend onthaal. 'In 'n kleine sport als honkbal is professionalisme een onhaalbare zaak' was het com mentaar. Toch werd men huiverig, toen het gerucht de ronde deed dat vooraanstaande spelers als Nol Been- ders en Amoud Blom door Schoten benaderd waren. De angst voor de geldduivel werd nog groter, toen Beenders enkele weken later het aan bod van Schoten afsloeg en naar HCK vertrok, niet lang daarna gevolgd door Jan van Markus (eveneens van Haar lem Nicols) en de beide HCAW-ers Hallman en Lewis. Deze overschrijvin gen moesten wel het gevolg van een lokkende geldbuidel zijn; welke be kende hoofdklasser zou anders naar deze eerste klasser HCK gaan? De voornaamste schuldige in het spel werd gezocht in de sponsor van de Haarlemse formatie, honkbalfanaticus en directeur van het uitzendbureau Aktie '68, Rob Muller. Via krantenadvertenties trachtte de Haarlemmer de beschuldigingen te weerleggen. 'Want van ronselen en betalen, daar is geen sprake van. Ik heb Nol Beenders een baan aangebo den op mijn uitzendbureau. Daar is hij ingestapt, omdat de aanapk bij HCK hem bijzonder aansprak. Boven dien zag hij het bij Haarlem Nicols helemaal niet meer zitten. En de komst van Nol trekt natuurlijk weer andere spelers aan.' vorm van professionalisme. Toen ik met mijn ideeën kwam, nam men mij in de maling met dingen die men in feite op de zelfde manier doet.' Het spel om de guldens heeft in Haarlem nog een derde deelnemer, de voorzitter van de door het vertrek van Beenders en Van Markus zo gedu peerde Haarlem Nicols, Theo Eder veen: 'Als we werkelijk spelers gaan betalen iets dat ze ons ook wel eens in de schoenen hebben gescho ven, maar wat pertinent niet waar is dan gaan we met onze sport bin nen een jaar te gronde. Niettemin vind ik de woorden van Hessling een eerlijke opstelling. Wat Muller bij HCK doet is absurd. Hij bemoeit zich als sponsor met de clubleiding. En 'be taling in het sociale vlak' wens ik be slist niet te nemen. Dan is het einde zoek.' WRANG Ted Hessling blijft een wrange smaak in, de mond houden, als hij de woor den van Muller hoort: 'Sponsors heb ben morele verplichtingen ten opzich te van de spelers. Waarom kan men er dan niet rond voor uit komen, als men een speler wil helpen door woon ruimte aan te bieden en andere facili teiten te schenken? Wat in de voet ballerij destijds kon, kan nu in de honkballerij ook!' Dat zijn dan weer woorden die Hessling en Ederveen te genspreken. Hessling: 'Professionalis me zie ik beslist niet zitten. Daar is de markt te klein voor!' En Ederveen: 'Je kunt ze wel vrije kleding geven, onkostenvergoeding, maar dan is de pot duidelijk op.' Nicols zal de overgang van Beenders naar HCK overigens niet stilzwijgend meer accepteren. Binnenkort is een klacht van de Haarlemse club bij de bond te verwachten tegen de handel wijze van stadgenoot HCK. Ederveen: 'Dat ligt op het vlak van de geldelijke vergoeding. Want of je nu recht streeks geld geeft, of een auto, dat maakt voor mij geen verschil.' Voorlopige conclusie: veel geschreeuw maar weinig wol. Want betaling in contanten is in de honkballerij nog steeds geen haalbare zaak. Nicols krijgt van zijn sponsor Raak 100.000 uitgesmeerd over drie jaar, Rob Mul ler vermoedt dat hij komend jaar 20.000 gulden op tafel zal moeten leg gen om zijn sponsoring extra-inhoud te geven. Met dergelijke bedragen 'be taald' honkbal spelen? HARO HIELKEMA Van onze sportredactie DEN HAAG Volgens WISO- grondlegger Jan Klok is er na de recente successen van de Noorse schaatsers op de Alk- maarse kunstijsbaan belangstel ling getoond van Noorse banen om dit seizoen wedstrijden voor profs te organiseren. Klok: 'Die zaak zal deze week in het be stuur worden besproken. De kans dat wij op Bislet kunnen schaatsen is te verwaarlozen. De gemeenteraad heeft zich voorlo pig uitgesproken tegen toelating van de profschaatsers'. Tot nu toe staat naast de twee wedstrijden op De Uithof en het toernooi op de kunstijsbaan Alk maar nog maar één wedstrijd vast voor de WISO-profs: die in het Zweedse RSttvik, de woon plaats van sprinter Hasse Börjes. In het eerstvolgende WISO-ge- beurem, komend weekeinde op de Haagse Uithof, zal er voor de profschaatsers meer te verdienen zijn dan vorig weekeinde in Alkmaar. Klok: 'Wij denken er over om ieder punt te honore ren met ƒ150,of ƒ200,(in Alkmaar ƒ100,Daarover zal het bestuur één dezer dagen een definitieve beslissing nemen. De toegangsprijzen in Den Haag zijn op het eerste gezicht aan zienlijk hoger dan In Alkmaar: ƒ25,—, ƒ17,50 en ƒ7,50, tegen ƒ12.50 en ƒ8,in Alkmaar. Klok: 'Het aantal duurdere kaar ten is te verwaarlozen. Wij heb ben 400 plaatsen van ƒ25,en 400 van 17,50. Dat is eigenlijk alleen maar voor de upper-ten. Er zijn 25.000 kaarten van 7,50 voor iedere dag beschikbaar.' ADVERTENTIE) SIK Navulbare Shaving Bowl vol aktieva scheerzeep die de weerbarstigste baard de baas wordt. Je zult 't maar krijgen van Sint... 4.75 door Hans Schmit Waarom, zo vroeg Nico Scheepma ker zich een jaar terug in zijn boek over Johan Cruijff af, zouden voet bal en dichtkunst niet samen kun nen gaan? Hoewel het voor de hand ligt te antwoorden: inderdaad, waar om ook niet?, is voetbal toch een vrijwel vergeten onderwerp in de vaderlandse poëzie. Op een enikele uitzondering na heeft vrijwel geen dichter zich met voetbal ingelaten, ondanks het feit dat voetbal een boeiende mixture van spel en strijd, boordevol creativiteit is. Stond Ne derland niet half op z'n kop toen er wat voorbarig werd gezongen dat we naar Rome zouden gaan (hetgeen, inderdaad, niet doorging) en hebben we geen voetbalkunstenaars gekend (Bep Bakhuis, Abe Lenstra, Faas Wilkes) die het gemoed van velen in beroering brachten? Het ver murwde de verzen-schrijvers echter niet De tijden veranderen. Vcetbal,- en zeker het Nederlanse, trekt meer aandacht dan ooit en de ivoren to rens zijn in de wereld van de dicht kunst al weer enige tijd verlaten. Het ligt daarom voor de hand dat voetbalsupporter Nico Scheepmaker (onder meer tv-criticus en schrijver van de Volkskrant rubriek Hopper) zich in zijn nieuwe dichtbundel ('Hopper's Holland' ook bezig houdt met voetbal. Het derde deel van de bundel sonnetten handelt over voet bal en wie de bundel nog niet heeft opengslagen, ziet reeds aan de om slag over welke club en welke spelers de sonnetten gaan. Want de buiten zijde van het bundeltje is wit met een verticale rode band: de kleuren van Ajax. Onderwerpen van de ge dichten zijn de wedstrijden Ajax-Real Madrid en Apaen-Juventus en Piet Keizer en Johan Cruijff. In Hopper's Holland schrijft Scheep maker over de dingen die hem be zighouden en dat is naast voetbal bijvoorbeeld zijn eigen vrouw en Oost-Europese vervolgden als Amal- rik, Pachman en Boekovski. Hij doet dat in eenvoudige bewoordingen, al ledaagse zowat. Poëzie is voor hem dan ook 'Als je het hart opent met een zilveren sleuteltje dat ook op een fietsslot past'. Niet de enige Nico Scheepmaker (eerder schreef hij de bundels Poëtisch Fietsen cn De kip van Egypte) is inmiddels niet meer de enige die voetbal tot onderwerp van zijn gedichten maakt. Cees Buddingh memoreert bij herhaling aan de tijd dat hij in DFC speelde en J B Charles heeft eens een gedicht geschreven waarin hij droomde Abe Lenstra te zijn. De meeste activiteiten dateren echter van de laatste tijd (Scheepmaker: 'Vroeger waren de dichters mis schien nog niet zo ver"). Bij Theun de Winter, Henk Spaan en Tim Krabbe zijn dan ook vooral Ajacie- den het poëtisch onderwerp. Scheepmaker heeft met name be wondering voor Jchan Cruijff, in middels 'uitgeweken' naar Barcelo na. Toepasselijk en recent is dan ook het volgende gedicht: De eerste sliding Een dief zijn van je eigen porte monnee: een groter misdaad is niet voor te stellen! Je moet altijd je centen blijven tel len, want anders tel je later niet meer mee. Het gaat tenslotte niet om een mil joen, maar om een stuk of drie. Plus gra tis reizen. Want dat was een van Johans strengste eisen: eerst de familie, dan pas komt de poen! Ik zal hem missen: hij die vroeger Jopie, daarna Johan, en nu Affaire heet. Wat eens begonnen is als koek-en-zo- pie, staat thans als een imperium gereed ineen te storten bij de eerste sli ding: Cruijff breekt zijn been, een beetje al te vlug! Dan blijkt het nut van goede bege leiding: gelijk met Michels keert hij weer te rug Nico Scheepmaker: Hopper's Hol land. Erven Thomas Rap, Amster dam 1973. Prijs 6,50. Bob Forster is dc tweede Ameri kaanse neger die in korte tijd in Zuid-Afrika lil actie Is gekomen. Na dat eerst tennisser Arthur Ashe na vier jaar eindelijk een visum kreeg zodat hij voor de eerste keer aan de open Zuidafrikaanse kampioenschap pen kon deelnemen, bokste Forster zaterdagavond in Johannesburg te gen de blanke Zuidafrikaanse kampi oen Pierre Fourie. Inzet was de we reldtitel half zwaargewicht die For ster dankzij een onverwinning op punten behield. Het was het eerste profgevecht tus sen een neger en een blanke in Zuid-Afrika. Die gebeurtenis, zo kor te tijd na de aanwezigheid van Ar thur Ashe, versterkt de indruk waar Ashe zelf enkele dagen eerder op een persconferentie van verhaalde: dat de eerste veranderingen op til zijn. Ashe toonde zich toen optimis tisch en baseerde dat op twee ge sprekken die hij met sport-minister Piet Koornhof had gevoerd en op bezoeken aan de bantoewljk Soweto bij Johannesburg en de blanke uni versiteit Stellenbosch. Het optimisme van Arthur Ashe, een strijdbaar tennisser die zich in eigen land altijd heeft Ingezet voor gelijke burgerrechten, doet echter wat naïef aan. Terwijl Forster In Jo hannesburg bokste, zaten de 7.000 niet blanke-toe schouwers streng ge scheiden van de 33.000 blanke toe- schouwers. Het lijkt of Ashe (vol gens de Rand Daily Mail tevreden over de reacties van het blanke ten- nispubliek op zijn optreden) zicb wat 2and in de ogen heeft laten strooien door de vriendelijke ont vangst en de gesprekjes tussen het- tennis door. Want kort voor Ashe in Zuid-Afrika arriveerde, bracht het Amerikaanse persbureau Associated Press een be richt dat in scherpe tegenspraak is met de indruk dat het met de apart heid In dc Zuidfarikaanse sport alle maal wel meevalt. Volgens AP is het niet meer toegestaan dat Ban toes in sportwedstrijden uitkomen tegen andere niet blanke sportmen sen. Er zal alleen In uitzonderings gevallen toestemming worden gege ven. Dit stond te lezen in een circu laire aan de Afrikaanse Kwazakhelc Rugbybond in Port Elizabeth. In de circulaire van dc minister van Ban toe-zaken staat, volgens AP nog steeds, dat 'het in strijd is met het regeringsbeleid om gemengde sport toe te staan tussen blanken en niet- blanken en tussen dc verschillende nlet-blanke groeperingen'. Wedstrij den tussen Bantoes en nIet-Bantoes zullen alleen in zeer uitzonderlijke omstandigheden worden toegestaan. Maar daarover zal Plet Koornhof wel niets aan Arthur Ashe hebben verteld. De Nederlandse Christelijke Sportu- nle (NCSU) zal op 14 en 15 decem ber in Zeist een studie-weekeinde houden over de lichamelijke opvoe ding en sport. Plaats van handeling is het conferentie-oord Woudscho- ten, thema van de In samenwerking met het christelijk Paedagoglsch stu diecentrum opgezette conferentie ls 'De christelijke visie op de lichame- Ike opvoeding (school), de sport en de recreatie in de maatschappij van nu en morgen. 'Dc discussies wor- den geopend door een drietal inlei- •rs: rtrs. Barendscn, conrector van li-', lchtuscollege in Drachten, drs. 'man, wetenschappelijk mede werker van de interfaculteit licha melijke opvoeding van de vrije Uni versiteit en dr. Kugel, docent aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding. De NCSU speelde reeds enige tijd met dc gedachte aan zo'n bijeen komst, niet in de laatste plaats door de snelle ontwikkeling van dc sport als maatschappelijk verschijnsel. NSCU-secretaris Grashoff: 'Er rijzen steeds meer vragen rondom de sportbeoefening. Over dc etiek bij voorbeeld, waar wel eens bezinning nodig is. Je kunt Je ook afvragen hoe ver je kunt gaan met beroeps- sport, hoe Je je moet opstellen tegen over sport op zondag. Ik bedoel dan de wedstrijdsport, want Ik dacht dat recreatiesport op zondag geen punt meer is. Zo zijn er legio vra gen en we zijn blij dat die nu aan de orde kunnen komen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11