LUBBERS BOOG NIET Zwaarste lasten op sterkste schouders De nieuwe Ronson pijp >irish moss< Commentaar Verstandig Tankwagen met 25.000 liter gestolen alcohol achterhaald Geen optimisme over opheffing boycot na gesprek in Brussel DELFIN Den Uyl: Tijd van voor de oliecrisis komt niet terug 'gS*- TROUW 'KW ARTET MiAiWD VG 3 DECEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) Het is een verstandige gedachte" van premier Den Uyl geweest, de Neder landers zaterdagavond via alle be schikbare zenders toe te spreken over de oliecrisis. Alleen al omdat het zo ongewoon was, heeft dit initatief, nog afgezien van de wijze van uitvoering, vermoedelijk een heilzaam schokje veroorzaakt bij hen die onze sociaal- economische toekomst tot dusverre wat al te onbekommerd tegemoet za gen. Het tijdstip van uitvoering de spitsavond van de Hilversumse amuse mentsindustrie was vanuit dit ge zichtspunt goed gekozen. Wat voor het hele kabinetsbeleid in deze crisisachtige situatie geldt, gaat natuurlijk in verhevigde mate op voor deze ene toespraak van de premier: er mogen geen wonderen van worden verwacht. Het is al mooi, als zo'n re de in brede kring het besef stimuleert, dat de gevolgen van de oliecrisis ern stig genoeg zijn om sommige van onze levensgewoonten te veranderen, maar lang niet ernstig genoeg om aanleiding te geven tot algemene mismoedigheid, laat staan tot paniek. Naar dit criterium beoordeeld, moet ook de inhoud van Den Uyls toe spraak positief worden gewaardeerd. Ze bevatte weinig nieuwe en nog min der onverwachte feiten: dat de benzine op de bon gaat, was al bekend, en dat het speciale inkomensbeleid van deze regering voor 1974 mikt op een be heersing van alle inkomens, tantièmes en dividenden incluis, zal niemand hebben verbaasd. Wat Den Uyls radio- en tv-optreden tot een geslaagd programma maakte, was, dat hij deze en andere maatregelen wist te presen teren als een weliswaar niet pijnloze, maar ook niet ondraaglijke en vooral als een noodzakelijke ingreep noodzakelijk om de lasten van de olie crisis zo verstandig, maar ook zo eerlijk mogelijk te verdelen. Of ze op den duur ook algemeen als zodanig aanvaard zullen worden, hangt natuurlijk voornamelijk af van de concrete uitwerking van Den Uyls belofte, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten te dragen krijgen. Door dit .uitgangspunt nogal te bena drukken, heeft de premier vermoede lijk bereikt, dat die uitwerking door velen niet zonder vertrouwen tegemoet wordt gezien en dat is in een situa tie waarin psychologische factoren een voorname rol spelen, een winstpunt van betekenis. Als poging om Nederland op te wek ken tot een nuchtere, evenwichtige en, als het even kan. ook ietwat blijmoe dige houding jegens de gevolgen van de oliecrisis, vertoonde het tv-optre den van de premier slechts één tekort koming. Hij constateerde terecht, dat niet enkelen het slachtoffer mogen worden van een nood die ons allen aangaat, maar hij verzuimde ten on rechte duidelijk te maken, dat de nood van ons allen ook tot uitdrukking zal komen in de uitgaven voor ons allen die de overheid verzorgt. Het staat wel vast, dat door de huidige crisis ook de inkomsten van het Rijk zullen worden verminderd. Èen enkele op merking over de wijze waarop het ka binet deze tegenvaller denkt te ver werken. zou het betoog van de pre mier niet hebben misstaan. ADVERTENTIE After Shave Spray. Parelende troost voor de frisgeschoren huid. Pienter kado-idee van Piet! 7.95 SPRANG-CAPELLE De rijkspoli tie heeft zaterdagavond een tankwa gen gevonden, die in de nacht van woensdag op donderdag in Pijnacker werd gestolen. De tank, gevuld met 25.000 liter zuivere alcohol, stond in een schuur in Sprang-Capelle (NB). Volgens de politie is het in Neder land nog niet eerder voorgekomen, dat een zo grote hoeveelheid gesto len alcohol kon worden opgespoord. De alcohol, bestemd voor distilleer derij Vrijhoed in Schiedam, had een waarde van 413.000 en de pas twee maanden oude tankwagen, eigendom van de transportonderneming Jawico in Pijnacker, kostte anderhalve ton. Een deel van de 25.000 liter grote partij gestolen alcohol in een garage in Sprang-Capelle, die bij toeval door de politie werd ontdekt. Toen rechercheurs uit Pijnacker. Sprang-Capelle, Den Haag en Den Bosch zaterdagavond de schuur in Sprang-Capelle binnenvielen, waren drie mannen achter gesloten deuren bezig met het overtanken van de alco hol in vaten. Er stonden 200 vaten in de schuur, voldoende om de gehe le inhoud van de tank in over te he velen. »De mannen gaven zich zonder verzet te plegen over en werden in verzekerde bewaring gesteld. Het waren de houthandelaar Van der H. (34 jaar) uit Bergevk (NB), de kippenfokker B. (33) uit Balen (Belsië) en de zonder beroep zijnde S. (22) uit Eersel (NB). Uit een grootscheeps onderzoek van de rijkspolitie onder leiding van de officier van de recherche uit Den Bosch, de heer E. T. van Hoorn, bleek dat een chauffeur, komende uit de richting Brabant en in dienst van de Jawico, de gestolen zilver kleurige tankwagen 's nachts was te gengekomen op de rijksweg Rotter- dam-Breda. Het spoor leidde naar het zuiden, maar volgens de recher che werd de wagen bij toeval in Sprang-Capelle ontdekt. De politie deed in de nacht van za terdag op zondag ook een inval bij twee van de drie arrestanten. Bij Van der H. in Bergeyk kwam een complete distilleerderij voor de dag. De apparatuur stond gereed om naar elders te worden vervoerd. De ver dachten bleken over moderne com municatiemiddelen te beschikken. Het onderzoek, waarbij ook de doua nerecherche is ingeschakeld, is nog in volle gang. De rijkspolitie zegt niet te weten of er verband bestaat tussen de alco- holroof en de grote tinroof in Am sterdam in juli dit jaar. De dieven gingen er toen met een vrachtwa gencombinatie vandoor, beladen met 420 blokken tin ter waarde van 300.000 gulden. De rijkspolitie kwam ook toen de lading op het spoor in Sprang-Capelle, zij het op een ge heel andere plaats dan waar nu de tank met alcohol stond. BRUSSEL Minister Lubbers (economische zaken) verwacht niet dat het olie-embargo wordt opgeheven, voordat het Midden-Oostenprobleem is opge lost. Hij zei dit zaterdagochtend in Brussel na besprekingen met de Saoedi- sche en Algerijnse olieministers, Ahmed ZakiYamani en Belaid Abdes-Salam. 'Ik ben niet zo optimistisch over een opheffing van het olie-embargo in de nabije toekomst', aldus de minister. 'Maar ik ben niet zo pessimistisch over een oplossing van het Midden- Oostenprcbleem'. Beide Arabische ministers gaven de wens te kennen, dat Nederland eenzij dig een verklaring aflegt, waaruit blijkt dat de Nederlandse opvattingen niet afwijken van die van de overige acht lidstaten van de EEG. Minister Lubbers heeft een dergelijke verkla ring niet willen geven. 'Wij willen niet de indruk wekken dat wij, door het afleggen van een verklaring die door anderen verkeerd zou kunnen worden geïnterpreteerd, op een zater dagochtend olie willen kopen', aldus minister Lubbers. Nederland wil, op basis van de verkla ring der EEG-landen van 6 november, bijdragen tot een oplossing van het Midden-Oostenprobleem. Tegenover de Arabische mening dat Nederland een uitzonderingspositie inneemt, stelde de minister van economische zaken dat Nederland deel uitmaakt van de gemeenschap, die een duidelijk stand punt heeft ingenomen met haar ver klaring dat uitbreiding van grondge bied door geweld onaanvaardbaar is en dat een einde moet komen aan de territoriale bezetting van de gebieden die Israël in de zesdaagse oorlog heeft veroverd. Reeds eerder had minister Yamani verklaard, dat Nederland, als enig EEG-land, tot de categorie van staten behoort, die vijandig staan te genover de Arabische zaak. Doel van het gesprek, dat volgens mi nister Lubbers in een 'goede, open en zakelijke sfeer is verlopen', was niet zo zeer het verkrijgen van een ophef fing van de boycot, als wel het uit eenzetten van wederzijdse standpun ten; een gedachtenwisseling tussen ministers die met het economisch be leid belast zijn. Maar het was onver mijdelijk, dat ook politieke aspecten ter sprake kwamen. Volgens minister Lubbers bestond er over sommige punten na afloop van het gesprek 'een grotere mate van overeenstemming dan aan het begin.' Minister Abdessalem liet zich echter veel negatiever uit over het gesprek. Gevraagd of er een beter begrip is ge komen na zijn ontmoeting met minis ter Lubbers, antwoordde hij: 'Niet van de zijde der Nederlanders*. Vol gens de Arabische minister zal Neder land als een bevriende natie worden ADVERTENTIE the water champion Het superwaterdichte horloge voor mannen die het onmogelijke verlangen. - 5 jaar garantie op waterdichtheia. - absoluut condensvrij! Handopwinding v.a. 120.- Automatisch v.a. 180.- behandeld, wanneer het een duidelijk standpunt inneemt ten aanzien van de ontruiming van alle bezette gebieden door Israël en wanneer Nederland een 'gebaar maakt om de Arabieren te helpen'. Dat gebaar zou militaire en andere hulp moeten inhouden en te vens het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen met Israël, aldus de minister. Volgens minister Lubbers hadden de beide Arabische ministers niet gespro ken over het verbreken van de diplo matieke betrekkingen tussen Neder land en Israël. Zij aanvaarden de Joodse staat als politiek feit, maar willen van Nederland een verklaring waaruit blijkt dat het de Arabische opvattingen onderschrijft, aldus Lub bers. Palestijnen De drie ministers hadden ook een ze kere mate van overeenstemming be reikt, met name over de Palestijnen, over wie minister Lubbers opmerkte, dat een oplossing moet worden gevon den voor hun politieke en humanitai re problemen. Het enige geschilpunt, aldus minister Lubbers, was de taxa tie van hetgeen tot nu toe in het Mid den-Oosten was gebeurd: of het Israë lische optreden als agressie moet wor den gekenmerkt, of 'in andere termen moest worden vertaald'. DEN HAAG Vrijdag lieeft de regering besloten, dat van 7 janu ari af benzine alleen nog op de bon te krijgen zal zijn. Dat betekent dat voor bet eerst sinds de oorlog een jonge generatie zal kennis maken met distributie en schaarste. Dit zei minister-president Den Uyl zaterdagavond in een toespraak via de radio- en televisiezen ders. Hij zei voorts o.m.: Vele mensen zijn diep verontrust over de gevolgen, die de oliecrisis kan hebben voor onze welvaart en in het bijzonder voor de werkgelegenheid. Ik wil voorop stel len dat voor die zorg reden bestaat, ook al moeten wij ons hoeden voor overdrijving. De energiecrisis, waarmee wij te ma ken hebben, is wereldwijd. Deze zo mer, lang voor het uitbreken van de vijandelijkheden in het Midden-Oos ten, ging het grootste olieverbruiken- de land ter wereld, de Verenigde Sta ten, over tot beperking van het olie- verbruik en tegelijk stegen de olie prijzen met sprongen. Tekenen van een tekort aan energie in het alge meen en van olie in het bijzonder. Half oktober besloten de meeste olie producerende landen in het Midden- Oosten de produktie te verminderen. De feitelijke vermindering bedraagt nu ongeveer 25 procent. Alle afne- merslanden in de wereld, van Japan tot Canada, ondervinden daarvan de gevolgen. Wat betekent dat nu? Een olietanker uit het Midden-Oosten doet er zo'n vijf weken over om hier aan te lopen. De afgelopen maand hebben wij dus de olie binnen gekregen van vóór de boycot. Tegelijk hebben wij die zelfde maand het verbruik beperkt, met als gevolg dat de voorraden zijn toegeno men. Maar nu daalt de aanvoer snel. Dat betekent dat de voorraden gaan afnemen. De laatste week was de aan voer al met 30 procent gedaald. Ik volg die cijfers van dag tot dag. Nu zouden wij met onze voorraden nog twee, drie maanden op de oude voet door kunnen gaan, maar als wij dat deden, dan zouden wij dik de kans lo pen in maart in een noodsituatie te recht te komen. Dat zou niet verant woord zijn. Wij moeten ernstig rekening houden met de waarschijnlijkheid dat de aan voer van olie voor langere tijd 20 a 30 procent misschien nog wel meer, lager zal liggen dan normaal. Daarom zijn die maatregelen onvermijdelijk geworden. Olieboycot Eind oktober werd een speciale boy cot tegen Nederland afgekondigd. Ons land krijgt nu te maken met een ex tra-beperking van de olie-aanvoer, die daaruit kan voortvloeien. Sommigen vragen, of de tot dusver af gekondigde beperkingen wel voldoen de zijn. Anderen vragen, of zij nu ei genlijk wel nodig zijn. Er zijn, zegt men, immers belangrijke voorraden. De tanks in Rijnmond zijn vol. Mag ik eerst toelichten waarom ik meen dat die maatregelen onvermijde lijk zijn ondanks die volle tanks. On middellijk nadat duidelijk werd dat de Arabische olieproducerende landen hun produktie drastisch gingen ver minderen, heeft de regering de olie maatschappijen gevraagd hun afleve ringen voor alle doeleinden, ook voor de uitvoer, te beperken. En u weet het. 31 oktober kreeg Nederland zijn eerste autoloze zondag. W erkgelegenheid De eerste zorg van de regering geldt de instandhouding van de werkgele genheid. Ruwweg gesproken wordt van de olie die binnenkomt 70 pro cent gebruikt door het bedrijfsleven. 30 procent door particulieren in het verkeer, voor verwarming en verlich ting. Naarmate wij meer besparen in huis en op de weg, naar die mate kunnen wij onze economie langer overeind houden, en de werkloosheid beperken. Daarom is de regering be gonnen met beperkingen op het parti culiere benzineverbruik en daarom hebben wij op u een beroep gedaan zuinig te zijn met verwarming en ver lichting. Ons land verkeert in een bijzondere positie. Wij hebben veel bedrijven, die olie als grondstof gebruiken Dat maakt ons extra kwetsbaar. Daar staat tegenover, dat wij over veel aardgas beschikken, en dat aardgas wil de re- Premier Den Uyl. gering ook gebruiken nu de nood aan de man is. In de winter als veel aardgas wordt verstookt, plegen de elektrische centrales olie te stoken. Dat willen wij deze winter voorko men. Maar om dat te voorkomen is het nodig, dat wij ook zuinig zijn met aardgas. En dan die hele belangrijke vraag: zal het mogelijk zijn ernstige werkloos heid te voorkomen? Er doen op het ogenblik schrikbarend hoge cijfers over te verwachten werkloosheid de ronde. Ik zei het al, er is inderdaad reden tot grote zorg. Stel dat de olie- aanvoer terugloopt met nog meer, zeg 40 procent en dat duurt, langer dan een halfjaar, zodat onze voorraden op raken, dan zal het inzakken van de werkgelegenheid in een aantal bedrij ven en, bedrijfstakken onvermijdelijk zijn. Maatregelen ADVERTENTIE trekt licht «rookt koel «va.f27.25 Dat zit *m in het ingenieus verlengde rookkanaal en het vochtopnemend filtertje in de kop. De pijp raakt niet verstopt en de rook koelt precies genoeg af. Fraaie moderne vormgeving. Een pijp voor doorgewinterde pijprokers en beginnelingen. Voor dc hanjcl: allccmcrkoop LcclAnia TeK bv. P om bus 9227, Amsterdam (tel. 020-176851) RONSON Maar de regering treft een reeks maatregelen om die noodlottige ont wikkeling te voprkoraen De regering wil door grotere besparingen op olie- verbruik in de particuliere sector meer ruimte maken voor olie verbruik in de bedrijven. Daarvoor is de benzi nedistributie bedoeld. Er komen ver dere maatregelen om het elektrici teitsverbruik af te remmen. De regering wil vervolgens zo veel mogelijk olie vervangen door aardgas. Dan bereidt de regering een toedeling van alle olieprodukten dus niet al leen van benzine, voor om die bedrij ven bij voorrang aan olie te helpen, waar dat voor dc werkgelegenheid het meest gunstig is. Of het lukt op deze manier stijging van werkloosheid te voorkomen, iieeft Nederland niet alleen in eigen land. Veel hangt af van de houding die de andere landen van de Europese Ge meenschap zullen innemen. De rege ring maakt aanspraak op de toepas sing van de grondbeginselen van de Europese Gemeenschap. Die gemeen schap kan alleen functioneren als schaarse produkten evenredig worden verdeeld. De regering zal er in het in ternationale overleg, met alle kracht op staan dat nu Europese solidariteit wordt getoond. Maar ook, wanneer nu die solidariteit wordt betracht zal heel Europa, en dus ook ons land, toch de gevolgen van de oliecrisis ervaren, door het te ruglopen van de economische groei, door stijgende prijzen. Er zal eenvou dig minder te verdelen zijn. Ook wanneer de speciale boycot tegen ons land zou worden beëindigd, zullen wij te maken houden met die beper king van de olieproduktie en met dat energietekort in de gehele wereld, waardoor alle landen worden getrof fen. Wij moeten beseffen dat wij niet kun nen voortgaan met het verbruik van beperkte voorraden brandstoffen en grondstoffen, zoals wij in de laatste kwart eeuw hebben gedaan. Voorgoed voorbij Zo bezien, keert de wereld van vóór de oliecrisis niet terug. Wij zullen ons blijvend moeten instellen op een levensgedrag met een zuiniger ge bruik van grondstoffen en energie. Daardoor zal ons bestaan veranderen. Bepaalde uitzichten vallen daardoor weg, maar ons bestaan hoeft er niet ongelukkiger op te worden. Ik wil toch niet licht tillen aan de grote moeilijkheden, die velen van onze medeburgers vandaag al onder vinden als gevolg van de crisissitua tie. De mensen van de horeca, de au tohandel, en zoveel anderen die met de auto te maken hebben, de werkne mers, ook de ondernemers, die zich in hun bestaan bedreigd zien, het onge mak van dc beperking van het autoge bruik. De een lijdt meer onder de noodzakelijke beperkingen dan de an der. Dat is niet rechtvaardig, maar het is niet altijd te voorkomen. Intus sen bereidit de regering een pakket van maatregelen voor, dat er vooral op gericht is om de werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te houden en de lasten, waar wé n<u mee te ma ken hebben, eerlijk te verdelen: de zwaarste lasten op de sterkste schou ders. Waar het werk minder wordt omdat grondstof of energie ontbreekt, zal door werktijdverkorting en bijzondere ontslagregellngen, nieuwe bepalingen daaromtrent, worden voorkomen, dat enkele ik denk aan de mensen in de eerst getroffen industrieën dat enkelen het slachtoffer zouden wor den van een nood, die ons allen aan gaat Alle inkomens Eind volgende week zal de regering aan het parlement machtiging vragen om voor 1974 bijzondere regels te stellen voor alle inkomens, voor lonen van werknemers, maar ook voor het salaris van de directeuren, voor de in komens en de tarieven in de vrije be roepen en voor de salarissen van de ambtenaren, voor alle inkomens, voor huren, voor pachten, voor dividenden, voor tantièmes. Er komen bijzondere prijsvoorschrif- ten Naar het oordeel van de regering zal waar minder te verdelen valt dat mindere ook gelijker moeten worden verdeeld. Dit is een tijd waarin we harde feiten moeten erkennen. Op veel gebieden zullen de komende weken dwingende voorschriften worden uitgevaardigd. Maar belangrijker vooral is dat wij met elkaar bereid zijn, de nieuwe pro blemen het hoofd te bieden. I "Ik heb mijn huiswerk op de band gezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5