'Burgerraadsman geen klachtenbureau' Sint nicolaas aanbieding die ieder verrast p 'Burgemeester moet van zijn formalisme loskomen' RESBURG Agenda voor Leiden AfbraaK Backer-complex vordert Vrouwen aangehouden na kerkdiefstallen Voettocht met Kerst 'Kunst als geschenk' bij v. d. Vlist Bankenfusie in Ter Aar Reinigingsdienst Alphen gaat glas ophalen CHU in Valkenburg wil niet meedoen aan schijnsamenwerking TROCW KW VRTET MlAiANOAG 3 DECEMBER 1973 STAD EN REGIO L3 Kamphuis/Lelieveldt: 'Signaleren van leemten ook een zeer belangrijke taak' door WILLEM SCHRAMA LEIDEN Het verschijnsel van een burgerraadsman in Leiden ver keert weliswaar nog in het stadium van de sollicitatie, maar heeft al een riante laag stof doen opwaaien, onder meer midden in het gezicht van mr. J. C. Lelieveldt, chef van het gemeentelijk buro voorlichting, aan wie vorige week maandag j.l. tijdens de raadsvergadering door enkele leden een plaats werd toevertrouwd in de commissie, die de burgerraadsman zal gaan begeleiden. Andere oorzaken van de tram melant blijken een aantal misverstanden te zijn rond de preciese taak stelling van de raadsman. Of liever gezegd: onder wat voor omstan digheden hij zijn taak zal gaan uitoefenen. Volgens Van Aken ontbreekt er in Leiden nog altijd een echt voorlich tingsbeleid. reden waarom hij zich af vroeg of het toekomstige samenspel tussen de burgerraadsman en het bu ro voorlichting wel goed zal verlopen. 'Zo'n man moet deuren open doen', aldus Van Aken. 'en zelfstandig be paalde zaken afhandelen. En ik weet niet of dat bij het buro voorlichting wel het geval is'. Van Akens veront rusting leidde niet tot enige wijziging van de zaak; hij wilde het alleen maar even gezegd hebben. De chef-voorlich ting moest zo weinig mogelijk met die burgerraadsman te maken krijgen. Mr. Lelieveldt heeft er wel een kort commentaar op. Rancune? 'Vraag het hem zelf maar. Maar als Van Aken eens bij me zou komen, dan kon ik hem zo'n pak brochures, nota's en bulletins mee naar huis geven (cre- eert een halve meter spatie tussen bei de handen) en aantonen dat wij wel degelijk zaken afhandelen en signale ren, Maar daar ligt nou het probleem. Veel van dat soort zaken zijn geen specifieke voorlichtingstaken. Daar hebben wij ook de mensen en de ou tillage niet voor'. Vertalen 'Voorlichten', zegt Lelieveldt, 'is het vertalen van voorlichtingsbehoeften. Als bij ons aan het loket blijkt dat er op bepaalde gebieden behoefte aan in formatie bestaat, dan maken wij daar over een bulletin. Als die vraag niet op ons gebied ligt, maar de behoefte aan informatie is er wel degelijk, dan doen we dat ook. Kijk maar naar de folders, die we maakten over het Juri disch Advies Bureau en de kinderop- vangmogelijkheden in Leiden. Dat is eigenlijk je taak niet, maar om al dat soort vragen via een folder te beant woorden schep je een stukje effi ciency voor jezelf en een stukje dienstverlening voor de klanten. En nu raak je de kern. Uit de individue le vraag distilleer je een bepaalde voorlichtingsbehoefte. Als er vijfmaal op een dag iemand vragen komt stel len over woningen van Ons Doel in de Merenwijk, dan maak ik daarover een informatiebulletin. Wat zo'n, buro voorlichting dus moet doen is groeps gerichte voorlichting. En zo'n burger- raadsman is er nou voor het individu ele vlak, waar wij gewoon geen tijd voor hebben. Dat is nou het samen spel. Wij kunnen groepgericht ingaan op wat hij individueel signaleert. Ik heb het al eens meegemaakt dat je aan één individueel geval een mede werker drie, vier dagen kwijt bent. Dan werden er hele nota's doorgeka- beld naar boven. Ook gevallen van signaleren. Maar we hebben er ge woon de tijd niet voor'. Signaleren Mr. Lelieveldt: 'Wij moeten ons be perken tot groepsvoorlichting. De bur gerraadsman moet dat individueel doen'. ke problemen. Worden die daar gesig naleerd, dan kan ook nu weer de hulp van de burgerraadsman worden inge roepen'. Dr. J. Kamphuis, directeur van de Stichting Welzijnsraad Leiden en een belangrijke stimulator achter de komst van een burgerraadsman in Leiden, is het daar wel mee eens. 'Als die man informatie geeft maar tegelij- kertijf signaleert, dan moet er een overdracht volgen naar collectieve voorlichting. Naast een heel set van handelingen informeren, advise ren, service verlenen, -verwijzen en bemiddelen heeft die raadsman ook tot taak het signaleren van leem ten. Hij moet ook actief kunnen op treden ten opzichte van een stuk con sultatie. Zowel bij de Welzijnersraad als bij het buro voorlichting komen mensen, waarvan je ziet: daar moet mee gepraat worden. Dat los je niet op met doorverwijzen. Op dat moment gaat die burgerraadsman functione ren. Hetzelfde kan het geval zijn bij het Juridisch Advies Bureau. Die jon gens pakken de zaken louter juridisch aan. Maar achter juridische moeilijk heden zitten vaak hele maatschappelij- Zelfstandig Waar komt die man nou te zitten? Lelieveldt: 'In elk geval in de buurt van het stadhuis. Het is nog niet he lemaal zeker wddr, gedacht wordt aan het LJA-kantoortje aan de Breestraat- zijde. Hij krijgt in elk geval een ei gen winkeltje. Nou is er ook wel weer gezegd: ja, maar als die man in het stadhuis zit, komt-ie meteen weer onder de vleugels van B. en W. Dat is onzin natuurlijk. Vanuit het ministe rie van erm heeft hij alle mogelijke waarborgen tot zelfstandigheid. Maar feit is nu eenmaal dat het Stadhuis de drukste winkel van Leiden is naast V&D. Als het stadhuis nou in het Waardgebied stond, kon het me geen bliksem schelen. Maar nu is het zo, dat de mensen bij V&D hun bood schapjes hebben gedaan en bij mij nog even hun zielsproblemen op tafel komen leggen. Dat is gewoon de prak tijk. Dus zo'n burgerraadsman moet gaan zitten op het punt waar die vraag zich manifesteert'. Kamphuis: 'Een eventueel spreekuur in de wijken is natuurlijk niet uitge sloten'. Lelieveldt: 'Juist, hij krijgt een soort huisartsenfunctie, omgeven door een aantal specialistische func ties. zodat hij veel precieser kan door verwijzen als dat nodig is dan nu het geval is'. Ombudsman Kamphuis: 'Ik zal een voorbeeld ge ven. Er komt hier pas geleden iemand om arbeidsbemiddeling. In een nor maal geval verwijs je zo iemand door naar het arbeidsbureau. Maar ik vond, dat die jongeman op een bijzondere manier bemiddeld moest worden. Ik ontdekte in die jongen een aantal mogelijkheden, die binnen de norma le structuur van bemiddelen er niet uitkomen. Ik heb toen het arbeidsbu reau gebeld en gezegd: 'Ik wens dat aan deze jongen op heel bijzondere wijze aandacht wordt besteed'. Dat is geen aanval op de maatschappij, want die kan generaal nooit anders werken. Maar toch is er in zo'n geval een leemte, die een burgerraadsman kan opvullen'. In de raad is ook al de term 'ombuds man' gebezigd. Lelieveldt: 'Dat wordt het niet'. Kamphuis: 'Nou ja, dat is natuurlijk een termenspel. Het is niet zo dat hij naar de burgemeester zal rennen met de mededeling dat die zijn werk niet goed doet, maar hij moet proberen te ontdekken wat voor structurele fouten er zijn en hij moet trachten die structuren te verbeteren. Het zal mij dan verder een zorg zijn of je dat een signaleringsfunctie noemt of ombudsman. Als zo'n bur gerraadsman bijvoorbeeld tot de ont dekking komt dat de kinderopvang in Leiden zowel kwalitatief als kwantita tief niet deugt, dan moet hij dat soort zaken zowel bij de overheid als bij particuliere organisaties voordragen. De overheid heeft de verantwoorde lijkheid om structurele fouten aan het licht te brengen, en kan dat door middel van die signaleringsfunctie van zo'n burgerraadsman ook doen. Overheid en particulieren moeten het instituut burgerraadsman dan ook niet gaan zien als een soort klachten bureau maar als een aanvulling voor het beter functioneren van beiden'. helemaal uit te vlooien. En dan moet je achteraf ook nog goed nagaan of de betrokken instanties er ook werkelijk wat aan gedaan hebben. Op zich is het enorm dankbaar werk om mensen individueel uit de prut te helpen. Daarom zie zo'n burgerraadsman ook niet als een ontlasting van ons werk. Ik vind het'gewoon jammer dat wij het zelf niet kunnen opbrengen'. Kamphuis: 'Men praat nou over geïn tegreerde beleidsvoorbereiding. Nou, ik vind het best hoor. "dat er nieuwe structuren komen. Maar er zijn een aantal elementen, die B.O.O. (begeleiding organisatie onderzoek) zich voorstelt, maar die in feite al lang geactualiseerd zijn. Neem deze zaak maar als voorbeeld. Deze zaak is al helemaal samen met het buro voorlichting afgehandeld'. Lelieveldt: 'Tja, Joop weet nogal goed de weg in maatschappelijk wonder land en zodoende hadden we de zaak in één middag voor mekaar'. Is er samenvattend enige reden om de bezorgdheid van de Leidse raad serieus te nemen en te twijfelen aan het toekomstige samenspel met de burgerraadsman? 'Nee', zegt Kamp huis. Lelieveldt knikt in dezelfde richting. Uit de prut Lelieveldt: 'Op zich is het een gigan tisch arbeidsintensief karwei om zelf allerlei contacten op te nemen en die Dr. Kamphuis: 'Burgerraadsman moet ook actief kunnen optreden ten op zichte van een stuk consultatie'. Namens de fractie-voorzitters las de nestor A'an de raad de visie voor van het seniorenconvent over het manage ment van de burgemeester. De heer De Klerk Wolters (PCG): 'De geza menlijke fractievoorzitters hebben mij als nestor van de raad gevraagd onze opvattingen hierover samen te vatten en u mede te delen dat wij over dit onderwerp op constuctieve manier hebben gesproken. Daarbij is met na me de nadruk gelegd op de mogelijke verbeteringen van de coördinatie aan de top binnen B. en W. en op de gro- terè betrokkenheid van uzelf in dit verband. Voor uw benoeming hadden wij een profiel: we dachten toen aan een burgemeester volgens het profiel van een manager of een uitstekend coördinator. We hadden een burge meester voor ogen, met dat beetje ex tra in zijn mars dat enerzijds veel goeds kan doen aan het immage van de gemeente en anderzijds zonodig veel kan doen vergeven. Naar onze mening bent u er nog steeds niet in geslaagd geheel aan dit profiel te be antwoorden'. Wetboekjes LEIDEN Gestadig niaar% resoluut voltrekt zich op dit ogenblik de afbraak van de voormalige hakkerijgrondstoffenfabriek van de fa. Backer Co. aan de Hoge Rijndijk, b.c vorig jaar grotendeels uitbrandde. Zoals reeds gemeld gaat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren op dezelfde plaats een woonflat bou wen. Men hoopt daar begin volgend jaar mee te beginnen. DINSDAG 4 DECEMBER Driftstraat 49. 10 30 tot 11.30 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. WOENSDAG 5 DECEMBER Dijkstraat 2a. 10 tot 11 uur: spreekuur socia le raadsvrouw. Gerecht 10, 4.30 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DONDERDAG 6 DECEMBER Stadhuis. 6 tot 8 uur: spreekuur soclalo raadsvrouw. VRIJDAG 7 DECEMBER Rapenburg 24, 22 uur: Jazz-zolder Hot House. Louk Dikkers muziekgroepje. Vestestraat 40, 8.30 uur: Imperium met 'Stof- ZATERDAG 8 DECEMBER öegstgeest-Rijnlands Lyceum. 8.15 uur: kaba- ret Don Qulshocklng met 'Zand in Je bad pak'. Gehoorzaal: Residentie-Orkest, met Barry Medaniel bariton, werken van Mozart. Mah ler en Honeggcr. Vesterstraat 40. 8.30 uur: Imperium met 'Stofnesten'. APOTHEKEN REGIO LEIDEN Dc avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken In de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 30 nov. tot 7 dcc. door de apotheek Kok. Rapenburg 9 Leiden, dc apotheek Voorschoten en de apotheek Van Brcest Sniallcnhurg te Leiderdorp. Tevens op zaterdag tot B uur nam. door dc Oegstgccs- upotlicck Wilhclminapark 8 aldi TENTOONSTELLINGEN I.AK-foyer. Levendaal 150. derde verdieping: lenioonstelling LAK. edelsmeedkunst, siera den en objekten. tot 20 december. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3 Leiden, schilderijen van Hulb van Vugt, Karei Wig- gers en Kees Hak, grafiek van Sees Vlag. keramiek van Anke Blankevoort en poppen van Maud Muller Massls. Tto 31 december, dinsdag tot en met zat. van 10 lol 17.30 uur. donderdag tot 21 uur. FILMS IN LEIDEN TOT EN MET 6 DECEM BER CAMERA: Vlucht 502 antwoordt niet... 14 Jaar. Dag 19.00 uur en 21.15 uur. du. vr en ma. 14.20, Kin'dermatlnee. Tarzan. koning van het oerwoud, za en wo 14 30 uur zo 14.00 uur en 16.15. Nachtv V and Zee' vr za 23 30 uur 18 j. LIDO The GetewaiJ 18 J dag 14 30. 19.00 en 21 15 uur. zo 14 30. 16 45. 19 00 en 21 15 uur Op 5 dec 's middags en 's avonds oin 19.00 Mdo ■VPWPHi 19.00 en 21.15. zu 16 45 extra wo 5 dec 14.30 en 19.00 uur TRIANON Macbeth 18 Jr. dag 14 30. 19.00 en 21.15 uur en zo 14.15. 16 15. 19 00 en 21.15 'Wanneer wij u vragen hoe u uw taak opvat, dan moet u dat zien tegen de achtergrond van ons bevraagde profiel van manager of zeker een coördinator in de top. U beantwoordt onze vraag over uw taakopvatting met een voor lezing uit de kleine wetboekjes waar in uw taken zijn omschreven en dan praten we langs e'kaar heen. Waar het ons om gaat is dat u loskomt uit het formalistische en ons dat laat zien in uw handel en wandel'. De burgemeestei gaf als antwoord: 'Ik betreur dat ik niet aan bepaalde ver wachtingen voldaan heb. Mijn taak vervul ik naar eer en geweten. Een mens kan niet meer talenten ontplooi en dan hij heeft'. Alle beschouwingen stonden in het ip- ken van de naderende gemeenteraads verkiezingen. De woordvoerder van D'66 betreurde hei dat de visie van zijn partij niet goed doorgedrongen f overgekomen is en kondigde aan lat D'66 als zelfstandige fractie zal ophou den. Drs. Mennema (PvdA) voorspelde een concentratie van progressieve partijen een soort PAK. De heer Marcelis (KVP) sprak de wens uit dat de voor bereidende gésprekken met de PCG tenslotte zou resulteren in een confes sionele fractie. De gemeente Voor schoten is alleen gebaat met grote fracties, omdat het vele werk onmoge lijk door een eenmans of een twee mansgroepering verricht kan worden Sober beleid REX Bloedjonge 18 Jr. lijdei Mr. Begeer (WD) drong aan op een uiterst sober financieel beleid, waarin geen ruimte is voor het uitleven van hobbies. De VVD diende moties in, waarin tot uitdrukking kwam dat er geen behoefte bestaat aan uitbreiding van de secretaris met een functionaris als versterking, geen bouw van de Ma- naschool, geen voorzieningen aan het scholencomplex 'Noord-Hofland' (waar anders met het puin van de verbou wing de laatste restjes samenwerking tevens opgeruimd worden), geen ver hard veld voor de handbalvereniging en geen bouw van een Rudolf Steiner- sehool. Het zwembad moet eventueel intergemeentelijk worden aangepakt en de wijk Bijdorp moet gevuld wor den met premie-woningen of goedko pere huurwoningen. De Klerk Wolters (PCG) verzocht op prioriteit voor de bibliotheek, aan dacht voor de volkstuinen, restauratie Ambacht- en Baljuwhuis en de bouw van een goedkope brandweerkazerne (maximaal 500.000). De heer Marcelis (KVP) vroeg om een betere gemeentelijke voorlichting en indien een ambtenaar te duur zou zijn, dan graag een parttime kracht. De grondprijspolitiek moet in de com missie besproken worden. Het school- advieswerk verdient voorrang te krij gen en hiervoor moet een bedrag van i 40.000 alvast gereserveerd worden. De Raadhuisiaan moet nodig aange- past worden en evenals alle andere fracties wees ook de KVP de verkeers lichten bij de Karei Doormanlaan van de hand als overbodig. Vernederpark Drs. Mennema (PvdA) diende moties in over de structuurnota, de voorzie ningen aan het scholencomplex Noord-Hofland. Deze voorzieningen mogen alleen betrekking hebben op het maken van drie goede scholen on der een dak, waardoob heen en weer verhuizen niet meer voor komt. Ook LEIDEN Een 54 jarige inwoonster uit Leiden en een 52 jarige inwoon ster uit Oegstgeest werden donderdag door de politie aangehouden. De twee vrouwen worden verdacht van 30 dief stallen van antiek uit kerken en van insluipingen in woningen. De diefstal len zijn gepleegd in 1972 en 1973. Dc inbraken gebeurden in de Aposto lische kerk, Lodewijkskerk. Harte- brugkerk, Marekerk, Hooglandse kerk, Pieterskerk en Doopsgezinde kerk. De buit bedroeg ongeveer 25.000,-. Hij bestond o.a. uit kandelaars, wierook vaten, kollekteschalen, klokken en turfketels. LEIDEN Er is een plan ontstaan om op maandagavond 24 december een 'kerstvoettocht' te houden, die uitloopt op een bijeenkomst in de Be vrijdingskerk aan de Montgomery- straat met Sipke van der Land als voorganger. Het doel van de voettocht is. dat jongeren en ouderen zich al lo pend bezinnen op de betekenis van Kerst voor persoon en gemeenschap. Er wordt gedacht aan drie verschil lende routes wat de lengte betreft. RaadVoorschoten: 'Nog niet aan profiel beantwoord Van onze correspondent VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten heeft het college van B. en tijdens de al gemene beschouwingen bedolven onder de moties, en amendementen toegezegd. Over de prioritei tenlijst bestaat geen eensgezindheid. een motie over het Vernèdepark, waarbij verzocht werd om nu eens iets anders te gaan doen dan de laat ste jaren, waardoor er inderdaad iets gaat gebeuren. Alle fracties verzoch ten om snelle voortgang met deze wo ningen of af te breken of op te knap pen. De Raadhuislaan ij een prioriteit van de eerste orde. De heer Cok D'66) meende dat de gemeentepolitiek langzamerhand gede gradeerd is tot het aanhollen achter de feiten die door het rijk worden -,'e- dikteerd en zag het faillissement van de gemeente duidelijk zichtbaar ko men. Ten aanzien van de gewestvor ming ziet D'66 thans na alle geknoei in het Gewest Leiden uit naar een Grootgewest Den Haag-Leiden. Ook andere fracties spraken in deze rich ting. Door Willem Prins LEIDEN Tot het einde van dit jaar wordt in Galerie Van der Vlist een gevarieerde ten toonstelling gehouden onder de doorzichtige titel 'Kunst als Ge schenk'. Een flinke verscheiden heid van grafiek, schilderijen, wandkleden, poppen en vooral van keramiek hangt en staat er te kijk van kunstenaars, die overigens reeds eerder aan de Botermarkt hun produkten toonden. Zo hangen er van Cees Vlag en kele mooie grafische prenten waaronder vooral 'Galjoen' op valt. Er hangt van hem een se rie 'Franse kastelen' alsmede een zeer decoratieve prent 'Knodsenburg', voorstellend een boerderij in de omlijsting van een groot rococo-hek. Opvallend zijn de felle kleuren en de op merkelijke compositie der schil derijen van H. van Vugt. Ze neigen soms naar het primiti visme. soms ook vertonen ze min of meer kubistische motie ven. Naar mijn smaak echter zijn deze schilderijen niet altijd even geslaagd in kleurschik king, die nu eens wat onharmo nisch is, dan soms wat schreeu wend. Wild Kees Hak toont een aantal schilderijen in een erg wilde toets, waarin het motief, het onderwerp, soms dreigt te ver drinken. De kleurschakering is over het algemeen vrij donker, zoals veel nachtblauw en de vormen wat elementair, getuige een overigens toch wel fraai stilleven. Mooi van compositie is een stadsgezicht met een bre de, witgepleisterde muur als centrum en blikvanger. Voorts is er een heel mooie aquarel, een stilleven van glaswerk, wel wild maar mooi transparant ge schilderd. Van Karei Wiggers hangt er o.a. het middeleeuws-primitief georiënteerde 'Jongen met muis'. Ankie Blankevoort ver rast weer met haar surrealisti sche keramische plastieken. De fantasievolle vormen zijn soms heel grappig. Wij noteerden een drietal 'Open vogelhuisjes' als mede het fantastische 'Kopzorg'. Keramiek Keramiek staat er ook van Koen Mertens, getrouw aan- diens bolrond gestileerde dier vormen. Leuk werk om neer te zetten en bovendien verstaan baar in die zin dat de geknede vorm het wezen van het uitge beelde beest geen geweld aan doet. Het zijn goed herkenbare dier-karika turen. Tenslotte hangen er enkele mooie, kleurige wandkleden van Maud Muller-Massis. Daaronder een opengewerkt tapijtje uit een grote verscheidenheid van textiel- en andere materialen, opgehangen aan een brede plank van kleinhout. Bovendien is de 'tekening' zeer aantrekke lijk. Haar 'poppen' konden mij minder bekoren. De bizarre vor men spreken niet erg aan al zijn ze wel karikaturaal. Het ef fect van de door haar toegepas te kleur-combinaties maakt ech ter wel veel goed. Overigens zullen ze in een 'wild' modern interieur wel een plaats kunnen vinden. kort-n i euvc-u i t-rf c-regio kort -nieuws -11 it-de-re&io kort -nieuvü-u i t-de -Tcgio kort -n iouwn-uit-de-iegio kor t-nicuur.-uit-d o-regio NIEUWKOOP De heer K. G. Rom- men is door de Nieuwkoopse raad oe- noemd in de vacature die ontstaan is door het bedanken van de heer M. J. de Vreugd ;n de VVD-fractie. Voor het bestemmingsplan 'Dorpskern Nieuwkoop' is andermaal een voorbe- re;dmgsbesluit verlengd, met het oog op totstandkoming van het structuur plan, waarna het dorpskernplan in studie kan worden genomen. NIEUWKOOP Het Jeugdkoor 'Geuzenveld' (honderd jongeren uit Amsterdam die tijdens de vacantie- campagnes die door de Stichting 'Kerk en Recreatie' werden georganiseerd, erg succesvol optraden) zal opnieuw in Nieuwkoop komen zingen. Het koor zal op vrijdag 14 december a.s. een optreden verzorgen met als thema 'Achter de horizon wordt een kind ge boren'. De opbrengst zal opnieuw voor Ethiopië worden bestemd. De in terkerkelijke dienst vindt plaats in de gereformeerde kerk. SASSENHEIM Het eerste tiental van de Sassenheimse Damvereniging heeft al negen verliespunten met nog twee wedstrijden voor de boeg. Ver wacht mag worden dat men in de middenmoot zal eindigen. Het tweede tiental had het kampioenschap in ei gen hand. maar omdat het tegen Lisse 2 10-10 speelde en drie dagen later van W.D.G. 2 verloor, kwamen bij de eerdere twee gelijke spelen er nog eens drie verliespunten bij. De stand is thans RDG 3 vier verliespunten. SDV 2 vijf verliespunten en WDG 2 idem. SASSENHEIM Evenals vorige ja ren houden alle protestanten van Sas- senheim, Warmond en De Kaag ook dit jaar weer gezamenlijk een actie voor 'de verre naaste'. Met de plaatse lijke katholieke commissie 'Missie en Ontwikkelingssamenwerking' die een actie houden t.b.v. het onderwijs in Argentinië, is dit jaar een bepaalde vorm van samenwerking gevonden. Beide acties worden tegelijkertijd de ze maand gehouden. Aan de scholen wordt voorlichting gegeven over de ontwikkelingsprojekten. Op zondag '.6 december staat in alle kerken van Sassenheim de hulp aan hen 'die geen helper hebben' in het centrum van de belangstelling. SASSENHEIM Bij wijze van proef zullen door de IJsclubs van Sassen heim, Lisse, Lisserbroek en Warmond op 11 en 18 december a.s. 's avonds per bus tochten worden georganiseerd naar 'De Uithof' in Den Haag waar naar hartelust kunstrijden en hardrij den op de schaats kan worden beoe fend. Het schaatsen duurt van 20 tot 22 uur. Bus- en entree-kosten bedra gen 6. Aanmelden bij J. C. Karre- mans, Hoofdstraat 119, Sassenheim, E. v. Benten, Dorpsstraat 80, Warmond, P. Timmers, Lisserdijk 569, Trefpunt Lisse en L. Hoogervorst, Nic. Dames straat 15, Lisse-de Engel. VOORSCHOTEN In het Cultureel Centrum was zaterdag en zondag een expositie van 'De Vogelvrienden'. Bij de zangkanaries kwamen de volgende kampioenen: meesterzanger C. Roozen Leiden: kampioen stammen C. Roozen Leiden; Tropische vogels: kampioen W. Taffijn, Leiden; jeugdkampioen Louise Taffijn Leiden: Bastaarden: kampioen W. Taffijn Leiden; Vorm en postuur kanaries: kampioen A. Ammerlaan Zoeterwoude; Kleur kana ries: kampioen P. Arentsen, Leiden; kampioenstammen W. v. d. Geijn Lei den. Clubkampioen van rayon-tentoon stelling Vogelver. 'Le Diamantvink' Roelofarendsveen. TER AAR De Coöperatieve Raif- feisenbank 'Ter Aar' en de Boeren leenbank 'Langeraar' hebben besloten een fusie aan te gaan onder de naam Rabo-bank. De nieuwe bank heeft nu vijf kantoren, drie in Ter Aar, één in Nieuwveen, en én in Zevenhoven. De fusie heeft geen consequenties voor het personeel. (ADVERTENTIE) PRESBURG brengt een Mooie bruine HERENC0SY eerste klas kwaliteit Ook als MUIL verkrijgbaar maten 41 t/m 4F leiden - donkersleeg 13-17 den haag - spuistraat 11 - werkhovenstraat 94 - v'. zeggelenlaan 107 ALPHEN Woensdag begint de ge meentelijke reinigingsdienst met het ophalen van verpakkingsglas ten ein de recycling mogelijk te maken. Dat zal het begin zijn van een proefperiode, die tot eind maart 1974 zal duren, waarna aan de hand van de resultaten zal worden bezien of het inzamelen zal worden doorgezet. Het welslagen van de inzameling zal grotendeels afhan gen van de medewerking van de plaatselijke bevolking, die zelf het le ge verpakkingsglas, ontdaan van plas tic of metalen doppen of andere voor werpen in daartoe periodiek geplaat ste gele containers moet deponeren. De reinigingsdienst voert de volle containers af naar een centrale verza melplaats, waar het glas voor de in dustrie wordt opgehaald om tot nieuw verpakkingsglas te worden verwerkt. De containers zullen periodiek in ver schillende wijken van de gemeente worden geplaatst en wel gelijktijdig met het maandelijks ophalen van grof huisvuil. VALKENBURG De ledenvergade ring van de plaatselijke afdeling van de CHU heeft de door de ARP voorgestelde wijze van samen werking afgewezen. Men wil wel sa menwerken bij de komende verkiezin gen, maar op een andere basis dan door de ARP is voorgesteld. De ARP had het volgende aanbod gedaan: evenals in het verleden ook nu bij de komende verkiezingen samenwerking, waarbij elke kiesvereniging een eigen kandidatenlijst zou samenstellen, zon der dat eikaars kandidaten beoordeeld zouden worden, om vervolgens bij de vaststelling van de gezamenlijke lijst de combinatie 1 CHU, 2 ARP enz. aan te houden. Vooral deze verhouding was voor de leden van de CHU onaan vaardbaar. Men vond het bod van de ARP te zakelijk en geen goede basis voor samenwerking. 'We willen niet meedoen aan schijnsamenwerking', ,o werd gesteld Het raadslid J. Schip per, die deel uitmaakt van de Gewest raad, gaf zijn visie op het gewest Leiden. Zijn oordeel was niet bepaald positief. 'Leiden heeft een heel vreemde rol gespeeld, speciaal van progressieve zijde. Veel gepraat, maar weinig positiefs', aldus de heer SchiD- per. Hij zei de indruk te hebben dat verschillende gemeenten uiteinde lijk niet mee zullen doe».

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3