Kerkgangers kunnen hun scha inhalen Bisschoppen bezorgd over verlies zondebesef 'Om en om': geschreven uit bezorgdheid Slot troonrede voor rekening Koningin laten fllsillalll Prisma i Nieuwe zendingsgebied geref. zendingsbond zilver-mode Vandaag Kerkbalans interkerkelijk Trouw Kwartet Nederlandse hulp aan Palestijnen met 150 procent omhoog Bestsellers 6 Gezamenlijke lijst van SGP en NEV Nieuwe boeken TROUW/TCWAKTET MAANDAG 3 DECEMBER 1973 KERK /B1N N.ENLAND Sinds een jaar ol acht houdt dominee Buskes om de zoveel weken op zondagochtend een toespraakje voor het IK.OR en 75 van die toespraakjes zijn nu bijeengebracht in een boek van 157 pagina's, dat 'Kort en goed* beet, een tientje kost en op de markt gebracht wordt door Zomer Keuning te "Wiageningen. Kerkmensen kunnen nu hun scha inhalen, want als 't goed is, hebben zij dr. Buskes nooit voor de IKOR- microfoon gehoord, omdat ze op het uur van de uitzending op weg naar de kerk waren of er al in zaten. Liever dan een verhaal over deze stukjes te houden laten we hier een stukje volgen, het eerste van de 75, dat tot titel kreeg 'Voor eeuwig verloren'. Wel moet me van 't hart dat ik weinig gelukkig ben met het uiterlijk van 'Kort en bondig': zowel op de voorkant als de achterkant van het omslag staat een levensgrote foto van de auteur, en omdat ik niet aanneem dat deze zo'n geweldige ijdeltuit is, reken ik de uitgeverij deze opdringerigheid aan. Maar goed, hier komt dr. Buskes zelf: 'k Heb weer een paar weken op Texel gezeten. Texel is mijn eiland. Niemand verwijte mij het bezittelijk voornaamwoord. Dat is niet exclusief bedoeld. Het mag wat mij betreft het eiland van ik weet niet wie zijn, maar het is in elk geval ook mijn eiland, waarmee ik mij door de gang van mijn leven zeer wezenlijk v°i bonden weet. We troffen het dit jaar niet met het weer, maar Texel met zijn zee, duinen en dennen, zijn weilanden en korenvelden zijn vogels en bloemen vooral met zijn wijde hemel en zijn mooie kerkjes, is onder alle weersomstandigheden weer of geen weer een prachtig eiland. Ik preekte in Oosterend, in de oudste kerk van het eiland. Op een dag na was het 43 jaar geleden, dat ik voor het eerst op Texel preekte. In 1924 deed ik er mijn intree. Een pastoi e met olielampen, een pomp en een emmer als w.c. Geen radio en geen televisie. Wie geen fiets had. moest naar de haven van Oude Schild lopen. Anderhalf uur. Dat deden de meeste vissers. Toen ik een paar maanden aan het Dr. J. J. Buskes werk was, moest ik een stervende man bezoeken. Hij hoorde niet tot de kerk en werd door de mensen van de kerk ingedeeld bij de ongelovigen. Hij was ver in de zeventig. In zijn jonge jaren was hij getrouwd met een meisje, dat tot de Gereformeerde Kerk behoorde. Men had haar gewaarschuwd, maar u weet hoe dat gaat De man beloofde haar alle vrijheid. Hij zou zijn weg gaan en zij mocht haar weg gaan. Ze trouwden en de eerste de beste zondag verbood hij haar naar de kerk te gaan. Ze ging toch. De tweede zondag ging ze niet. Hij had haar kleren weggestopt. Het werd een trieste geschiedenis. Zij bleef geloven, maar kerkelijk meeleven werd haar onmogelijk gemaakt. Hij was niet slecht voor haar. Hij wilde alleen van de kerk en het geloof niets weten. Op dit punt was hij vijandig op het giftige af. Zijn vrouw was al jaren geleden gestorven. Nu kwam voor hem he1* einde. Een zoon die voor zijn moeder partij had gekozen, vroeg mij, vader op te zoeken. Het was een warme voorjaarsdag. Hij woonde een paar kilometer buiten het dorp, in Oost. een gehucht aan de Waddenzee. Een klein woninkje en een klein en nogal benauwd kamertje. Vanwege de voorjaarshitte stond het raam open. Al op een afstand hoorde ik de man door het raam roepen: 'Ik verloren.' Een toen ik bij hem naast zijn bed zat, kwam er niets anders dan dit al maar herhaalde: 'Ik ben verloren, ik ben voor eeuwig verloren.' Veel heb ik niet gezegd, al heb ik geprobeerd ik was toen 24 iets te zeggen over de barmhartigheid van God, die roemt tegen het oordeel! In de nieuwe roomse vertaling staat: die truimfeeri over het oordeel. Als een geslagen hond ging ik naar huis, met in mijn oren die vreselijke belijdenis: 'Ik ben verloren, ik ben voor eeuwig verloren.' Voor het eerst heb ik toen gezien wat angst voor de dood is, angst voor de dood als een teken van het gericht: het oordeel. Ik was er kapot van. Nu na ruim 40 jaar zeg ik: honderdmaal liever is mij deze Texelaar, die schreeuwt, dat hij verloren is, dan de duizenden nette, fatsoenlijke kerkelijke mensen, die geen angst kennen, omdat ze hun hele leven net, fatsoenlijk en kerkelijk zijn geweest. Want als een mens verloren gaat, dan niet vanwege zijn zonden, maar vanwege zijn ongeloof, omdat hij zichzelf misleidt en meent,, dat hij geen zonde heeft en zo God tot een leugenaar maakt. God zegt ons immers in het kruis van Christus, dat ben verloren ik ben voor eeuwig wij het er niet zo goed afgebracht hebben. In 1924 dacht ik, dat deze oude Texelaar inderdaad voor eeuwig verloren was. Nu vraag ik me, af, of ik toen niet voor het eerst een mens ontmoette, die God tegenover zichzelf gelijk gaf en zo God de eer gaf door van elke zelfrechtvaardiging af te zien. Zou wie zich zo verloren weet niet behouden worden? Zou een mens zo van schuld tegenover God weet kunnen hebben zonder Gods genade? Deze man wist in elk geval wat er Ln 'De Broedervete' van Frederik van Eeden staat: 'Buiten U is de hel.' Wat mij betreft, aan het begon van mijn domineesleven heb ik zeer wezenlijk existentieel noemen we dat tegenwoordig leren verstaan, wat Fedde Schurer in een kwatrijn tot uitdrukking brengt: Ik ben aan 't eind van mijn humaan latijn, er is geen troost in bloem- en zonfestijn. Er is behoud voor arme mensenzielen in Christus' kruis.en heel de rest is schijn. Dat heeft tot vandaag een stempel op mijn prediking gezet. Tot zover dr. Buskes. A. J. K. Veen onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse r.-k. bisschoppen maken zich zorgen over het verbes van zondebesef. Zij zeggen dit in de adventsbrief 'Bekering en vergeving', die dit weekend is voorgelezen in de r.-k. kerken. (ADVERTENTIE) 'Concrete daden dreigen minder en minder op hun zondigheid te worden getoetst aan ncrmen. die de kerk ons voorhoudt als uitingen van Gods be doelingen. Dat klemt vooral op het gebied van de menselijke sexualiteit en van de vragen rond leven en dood', aldus de bisschoppen. 'Of schoon sommige nieuwe ideeën op de ze terreinen niet in alle opzichten in strijd zijn met de normen, die de kerk ons leert, wordt het zedelijk be wustzijn hier al te gemakkelijk afhan kelijk van wat wij persoonlijk denken of van wat de goegemeente denkt'. De bisschoppen bedoelen niet te spré ken over oude taboes, maar, zo vervol gen zij, bijvoorbeeld het gebod 'gij zult niet doden' is geen taboe. Het reikt een norm aan. Het vraagt om eerbied vcor het menselijk leven. De adventsbrief wil niet een nieuwe lijst van zonden opstellen, maar 'niemand zal ontkennen, dat het menselijk han- Van een onzer verslaggevers ZEIST De gereformeerde zendingsbond (GZB) in de hervorm de kerk gaat zijn zendingsterrein in Kenia verden uitbreiden. Het nieuwe gebied ligt in het district West-Pokot, in het noordwesten van Kenia. Er wonen meer dan honderdduizend mensen, onder wie nog geen vijf procent christeneu. West-Pokot is lange tijd een zoge naamd gesloten gebied (restricted area) geweest. Ook vanwege het nogal bergachtige terrein was het gebied niet gemakkelijk toegankelijk en tot voor korte tijd vrij onbekend en ach tergebleven. Een van deze streken, het Kara-Pokotgebied, dat bijna 20.000 mensen telt, behoorde niet lang gele den nog tot Oeganda. Hier is nog nooit permanent zendingswerk op gang gekomen. In een ander gebied, ten noorden van Sigor, is de GZB op een verkenningsreis zeer hartelijk en gastvrij ontvangen door bevolking en regeringsautoriteiten. De mensen in het nieuwe zendingsge- bied leven nog in uiterst primitieve omstandigheden. In de wijde omtrek ls geen enkele medische voorziening. Een van de grote volksziekten is het alcoholmisbruik. Aan kerk en zending is twintig hectare grond in het voor uitzicht gesteld om met het werk te beginnen. De GZB werkt in Kenia sa men met de hervormde kerk van Oost- Af rika. delen in de sector van het mijn en dijn of in de beleving van de sexuali teit ergens aan normen is gebonden'. De adventsbrief roept op tot bekering. Dat is niet iets voor heidenen in ver re landen of voor grote zondaars. Wij moeten ons allemaal bekeren, voort durend. 'Bekering is namelijk op de eerste plaats steeds opnieuw ons leven bijsturen op het kompas van de hoop op Gods heilzame komst onder ons'. De bisschoppen oemen heel de bijbel een oproep tot bekering, 'een cproep tot de mens om temg te keren van wat hem ten onrechte zo aanlokkelijk voorkwam, en zich loyaal toe te keren tot de God van het heil'. Biecht Aan het slot van hun brief gaan de bisschoppen in op vragen rondom de biecht. 'Tegenwoordig hoor je vaak zeggen: biechten hoeft niet meer, of: de biecht is afgeschaft. Vroeger biechtte vrijwel iedereen. Biechten had ook iets van sociale druk. Nu biechten maar weinig mensen. Het ge vaar van sociale druk naar de andere kant is aanwezig. Werd je er vroeger op aangekeken, wanneer je niet ging biechten, nu is het omgekeerde het geval. Daarvoor moeten we elkaar hoeden. Het valt te betreuren, dat de- privé biecht als sacrament iets uitzon derlijks, bijna iets buitenissigs is ge worden. De privé biecht heeft name lijk iets eigens: zij schept de moge lijkheid voor een persoonlijk woord van vergeving, voor Jezus' vergeving ten bate van precies déze mens', aldus de bisschoppen. De adventsbrief is ook in een uitvoe riger versie verschenen als brochure in de reeks Bisschoppelijke Brieven PRISMA v echt zilveren dameshorloge met zilveren band 229 Zilveren horloges verkrijgbaar v.a. 155,- UTRECHT Tussen 14 en 26 janua ri 1974 wordt in heel ons land de in terkerkelijke aktie Kerkbalans 1974 gevoerd. Voor het eerst is deze finan ciële aktie voor de instandhouding van kerkelijke gemeentes en parochies een gezamenlijk projekt van hervorm den, gereformeerden, katholieken, doopsgezinden, lutheranen, remon stranten en oud-katholieken. Het doel van de aktie is tweevoudig: verhoging van de inkomsten en meer zekerheid over de financiële basis van het kerkewerk doordat men meer vas te inkomsten heeft uit de regelmatige kerkbijdragen en minder is aangewe zen op de wisselvallige collecten tn de kerk. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag. dr. E. Bieumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp: W. A. Fibbe. Rot terdam: J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma. Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag. J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. O. T. Hytkema. Bot hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten, mevrouw J. G. Kraayevetd- Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man. Den Ha8g, H. de Mooij. Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga. Lunteren; H. H. Wemmers. Den Haag: drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor B V. De Christelijke Pers, N Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. door prof. dr. E.C.F.A. Schillebeeckx "Een bundel theologie en geloofsbezinning", getiteld "Om en om" van prof. dr. H. M. Kuitert: zoals steeds van deze auteur, de moeite waard om te lezen! Naast meer vaktheologische artikelen heeft hij in dit boek bevattelijker artikelen gebundeld. Hiermee nam hij weliswaar een risi co. Echter een gelukkig risico. De vaktheologische bijdragen laten zien. dat een theoloog niet zomaar lukraak nieuwe dingen zegt; bij al wat hij zegt, heeft hij eerst zorgvuldig geluis terd naar wat de heilige Schrift zegt of niet zegt, en naar wat de menselij ke ervaringen zeggen. In beide, elk op Prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx hun manier, spreekt de Geest Gods. Mij heeft vooral de gedachte getroffen van de 'evidentie van het negatieve'; de zekerheid over wat iets, of iemand (vooral Jezus van Nazaret), niet is, mag meestal een sterkere genoemd worden dan de zekerheid over wat iets of iemand wel is. Hermeneutisch, dat wil zeggen voor het verstaan en interpreteren van Jezus, is het belang rijk, ons steeds af te vragen, waarom wij een bepaalde vraag stellen of wei geren te stellen, bv. wat is de politie ke en maatschappelijke betekenis van Jezus van Nazaret? 'Voor èn tegen standers kunnen graag hun gedrag willen rechtvaardigen met wat ze in Jezus herkennen' (p. 142). Vragen of het christendom maatschappelijke be tekenis heeft, is geen vruchtbare vraagstelling, zolang niet is opgehel derd waarom deze vraag gesteld wordt. Prof. Kuitert laat daarom zo wel de norm van Jezus, de Christus, doorwegen als de eisen van onze con crete werkelijkheid. Een simpel be roep op de Schrift zonder de werke- lijkheidseis hier en nu mede te verre kenen, is niet zo onschuldig als we vaak voorgeven, maar vaak levens gevaarlijk, juist christelijk gezien. De eis tot ervaarbaarheid en beleef- baarheid van ons spreken over God, Jezus, en godsdienst staat centraal in 'Om en Om'. 'God heeft een cultureel gelaat; dat behoort tot zijn wijze van Zelfopenbaring. Als de cultuur veran dert, verandert God mee om Zichzelf te zijn en te blijven' (p. 97): dit lijkt me één van de kenmerkende uitspra ken van Kuitert, welke voor wie er door prof. dr. H. Jonker Ook de suggestie van prof. Verkuyl heeft ons niet uit de verlegenheid gehaald, waarin de discussie rondom de naam Gods in de troonrede langzamerhand is gekomen. Ik wil derhalve de discussie vanuit een andere invalshoek benaderen. Prof. dr. H. M. Kuitert op nadenkt heel wat ongefundeerde verontrusting zou kunnen wegnemen. Meer van deze christelijk bevrijdende en verhelderende uitlatingen zijn ln deze bundel te vinden! Kuiterts boek is ook kerkelijk-oecume- nisch belangrijk. Niet zozeer omdat hij als gereformeerde theoloog ook r.- k. problemen bespreekt (p. 116-132) of andere algemeen-kerkelijke vraag stukken (bv. p. 90-109; 133-136 en 158- 166), maar uit hoofde vooral van zijn wereldlijk-oecumenische inspiratie, die in alle artikelen aan het woord komt en de 'crisis' van alle kerken be spreekt als gevolg van haar breuk tus sen 'wereld' en 'kerk'. Niet voor niets neemt hij het artikel: 'Mens. en li chaam in de Heilige Schrift' (p. 15- 38) in deze bundel op, en besluit hij zijn boek met de woorden: 'de naam van God weer te kunnen vastknopen aan ervaringen die elke mens vandaag kan zien en meemaken' (p. 220). De spraakverwarring, die er nu in de kerken heerst, kan in het licht van deze bundel ja een 'lichtbundel' inderdaad 'vrolijker worden uitge legd': niet uit een gemis maar uit overvloed! Dit boek is uit een diep religieuze be zorgdheid geschreven. Een betrouwba re gids voor christenen, die de weg mee willen zoeken. Prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx, hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, bespreekt: 'Om en om' door r of. dr. H. M. Kuitert. Uitg. Kok. Kampen, 220 pag.. prijs 17,50. Ik vind het raadzaam eens te letten op de bijzondere aard van de laatste zin van de troonrede. Er worden daar in geen regeringsplannen onder mi nisteriële verantwoordelijkheid meer ontvouwd. De kern van de zin is dat het nieuwe parlementaire jaar door de Koningin voor geopend is ver klaard. Bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar in de Ridderzaal hebben eigenlijk twee gebeurtenissen plaats. Ter introductie bij het Neder landse volk worden de regeringsplan nen, waarover het kabinet de ministe riële verantwoordelijkheid draagt, voorgelezen (tot en met de voorlaat ste zin in de troonrede). Daarna gaat de Koningin over tot de eigenlijke opening (laatste zin: 'verklaar ik voor geopend'). Het kabinet opent niet, maar de Koningin opent. De wijze van openen kiest de Konin gin. Ik wil er voor opkomen het pre rogatief van de koningin ten aanzien van de opening ook ten aanzien van de formulering van de laatste zin van de troonrede te laten gelden. En dat brengt ons wederom op de dis cussie over de Naam Gods in de troonrede, die meestal verloopt rond om de vraag of de meerderheid van het volk de Naam Gods in de troonre de wenst al of niet. Heeft een Chris ten een menselijk recht om een niet- gelovige toch Gods zegen toe te wen sen? Heeft een gelovige Koningin een menselijk recht kabinet en volksverte genwoordiging Gods zegen toe te wen sen? In na-oorlogse kabinetten hebben sommige Minister Presidenten bij be paalde gebeurtenissen en gelegenhe den de Naam Gods uitgesproken, ook parlementariërs stellen hun politieke beschouwingen in relatie tot het Woord Gods, alle onderdanen hebben in ons land der geloofsvrijheid volle dig recht al of niet hun politieke keu ze in relatie tot God te brengen. Dit recht van geloofsvrijheid wordt de Koningin door de 'voorgeschreven wijze van opening' blijkbaar onthou den, wanneer de Naam Gods door haar niet mag worden uitgesproken. Zijn de grenzen van de ministeriële verantwoordelijkheid in dit punt niet overschreden? En komen wij niet in de buurt van de 'schendbaarheid van de Koning' ten aanzien van zijn ge loofsvrijheid? Wanneer zo het traditi onele recht van geloofsvrijheid de Ko ningin wordt onthouden, is zij dan niet bij haar wijze van opening tel kens afhankelijk van een bepaalde in stelling van een bepaald kabinet? Bij het ene kabinet wel, bij het andere niet? Maar ook het omgekeerde geldt. Wan neer een christelijk kabinet al thans een kabinet die de Naam Gods wel in de troonrede wenst een on gelovige Koningin) zou voorschrij ven dat hij (zij) de Naam Gods dient aan te roepen bij de afsluiting van de troonrede, zijn wij dan niet genaderd tot de stichtelijke fraseologie, een le ge uitspraak, die de zonde tegen het NEW York De Nederlandse rege ring heeft haar bijdrage aan het werk van het VN-bureau voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen (Unrwa) voor het komende jaar met 150 pro cent verhoogd tot 1,5 miljoen gulden. Naar de Nederlandse vertegenwoordi ger bij de VN, de heer R. Fack, heeft meegedeeld, is de extra-hulp in het bijzonder bedoeld voor de jongere ge neratie onder de vluchtelingen in de hoop dat zij een betere toekomst zul len krijgen dan hun ouders. Van de Nederlandse bijdrage zal 400.000 gulden in contanten worden verstrekt en 200.000 gulden in de vorm van levensmiddelen. Naast deze 600.000 gulden een zelfde bedrag ais voor dit jaar komt extra 900.000 gulden, bestemd voor onder wijsdoeleinden. derde gebod nabijkomt? Zo'n kabinet kan nl. dezelfde gronden aanvoeren voor de handhaving als het huidige kabinet voor de weglating van de Naam Gods in de troonrede. Daarom: weg met alle formele krampachtig heid. Laat de laatste zin voor reke ning van de Koningin. (ADVERTENTIE) 1LE0NI0AS PRIJSCOURANT 1913 Van stoommachientjes voor 65 cent tot ,.scherts"-artikelen een kostelijke facsimile uitgave van een postorder catalogus uit 19131 14,90 2 DUIVEN EN HAVIKEN Brian Freemantle Spionage tussen Moskou en Whitehall. 10.- 3GROOT INDONESISCH KOOKBOEK Beb Vuyk SIjna 600 bekende en onbekende Indonesische gerechten! Met 150 illustraties en kleurenplaten 23,30 450 IDEEEN VOOR DE AANLEG VAN UW TUIN Reinhard Grebe/llse Jaehner Rijk gelllustroerd. 19,50 5 DE NIEUWE CENTURIONS Joseph Wambaugh Politie-roman spelend in de harde, maar levende stad Lo» Angeles. 22,90 ALEXANDER DE GROTE De laatste levensjaren Mary Renault Het verhaal van een bij zijn leven al legendarische vorst en veldheer, wiens veroveringen zich uitstrekten tot aan de uitersto oostrand van de destijds bekende wereld. 412 pagina's, 24,50 7210.000 PUZZELWOORDEN Dr. H. J. Verschuyl Een puzzelwoordenboek, waarin tevens veel gevraagde rubrieken werden opgenomen. 18.90 8 KAPITEIN BLIGH FLETCHER CHRISTIAN Richard Hough Een boelend, diepgaand verslag over de Mannen - de Muiterij op H.M.S. Bounty. 344 pagina's met 20 pagina's foto's en kaarten, ƒ32,50 9 IK EIS DE DOODSTRAF Heinz G. Konsalik Een boeiend werk over één der beklemmendste problemen der heden daagse rechtspraak. 18,90 -f /KWANT DE AARDE IS lUONZE MOEDER T. C. McLuhan Indianen van Noord-Amerika. Een bloemlezing van uiteenzettingen en geschriften van Noord-Amerikaanss Indianen, uitgekozen om de loop van de geschiedenis van de Indianen en de onsterfelijke waarde van het Indiaanse leven te Illustreren. Geïllustreerd, 15.- LAATSTE BOEKENNIEUWS Uit de Skarabee Facsimile-reeks: [DE L0NDENSE] VRIJ NEDERLAND GEÏLLUSTREERD POLITIENIEUWS VOLK EN VADERLAND per deel 21,50 HET GROTE AUT0-ABC Alexander Spoerl Een nuttig boek over uw auto niet 180 foto's en 70 technlsfihe tekeningen In kleur. 29.50 Uit de Gourmet-reeks: KLEIN WILDK00KB0EK KLEIN TAARTENBOEK KLEIN SOEPENBOEK HONGAARS GOURMETBOEK per deel 6.90 WAARNEMING EN WERKELIJKHEID Herbert Schober/lngo Rentschler Optische misleidingen In Wetenschap en Kunst. Geïllustreerd, 19.50 BI] iedere boekhandel verkrijgbaar *Uitg.:Hollandia-Luitingh-Skarabee ZEBULON De woorden die vader Jakob voor Zt bulon over heeft zijn niet indrukwej kond. Dan zag Lea meer in hem: Goj heeft mij een prachtig cadeau gegi ven, zei ze, bij zijn geboorte. Jakt weet alleen iets te vertellen over zij woonplaats. Ook die is niet imponj rend: aan de zee, in het hoge noc. den, tussen het meer van Kapernaui en de Middellandse zee. Misschien w ren de Zebulonieten de enige zeevaal ders onder de Israëlieten. In ieder gi val schijnt het woord 'matroos' hit gebruikt te zijn. Vader en moede kunnen verschillend over hun kindi ren denken. Een groot geschenk, e 'drie hoog achter' zoals ds. Overdu: het noemt. Nazareth ligt in Zebulot 'kan er uit Nazareth iets goeds ki men?' Het klinkt als het gesprek vi vader en moeder over de verlort zoon. van Willem de Merode', waarb. de een zegt: ik zie de jongen aldo« verder gaan, en de ander: ik zie her nader komen (ik moet uit het hoof( citeren). Een verschillende kijk o, zijn bestaan, waar Zebulon wel mee mee te maken gekregen zal hebbet In een uithoek opgeborgen, maar we bereid zich voor de broers in te zei ten als de generaal Barak eroc vraagt. Een mens die in verschillen» zin beoordeeld wordt. Maar mee o; weg naar die ene mens, die Menser zoon, die voor de één niets en vorf de ander alles is. Voor de één: he groot geschenk en voor de ander: nie om over naar huis te schrijven. E juist Hij wil die man zijn, over wij naar huis geschreven wordt. Van hui tot huis, zoals we vroeger onder ons brieven zetten. Van mens tot mem geschreven en gesproken. Van dij man uit Nazareth, waaruit iets waa: achtig goeds kwam. Zo goed, dat nu mand eigenlijk zonder Hem kan le ven. Aan zee, aan de wijde zee, dai waar de grootheid de mens stil maakj en soms bang als de stormen erove: heen gaan. Daar kwam Hij vandaan uit een uithoek. Niet uit een paleii hier op aarde, niet als de erfgenaan van een rijk en gezien voorgeslacht maar als een homo novus, als de ho mo novus. de nieuwe mens. (Genesij 49,13) Van onze pariementsredactie DEN HAAG Het bestuur van hef NEV probeert in een aantal provu cies bij de komende verkiezingen val provinciale staten samen met de SG1 met één lijst uit te komen. Het hoofd bestuur van de SGP heeft er geen be zwaar tegen dat de provinciale afde lingen van de SGP met het NEV (Na tionaal Evangelisch Verbond) in ze< gaan. Zoals bekend zijn de pogingen val het NEV om samen met het Geretf Politiek Verbond op te trekken in hef verleden mislukt. Het NEV-bestuul noemt de gezamenlijke SGP-NEV-lijsj ten een goed alternatief voor de veil verontruste Anti-Revolutionairen ei Christelijk-Historischen. De gezamenj lijke lijst staat inmiddels vast ia Noord-Holland, de provincie waar oolj KVP, ARP en CHU tot een gezamenj lijke lijst hebben besloten. Het NEV heeft de laatste tijd ook inj tensief contact gehad met het bestuurt van de AR-Gezinden (verontrusten uil de ARP). Men is het eens geworderi over een verklaring, waarin men zie# uitspreekt voor de vorming van een federatie tussen het NEV en de AR-, Gezinden. Deze verklaring wordt zaj terdag a.s. aan de led en vergader infl van de AR-Gezinden voorgelegd. Brian Freemantle: 'Duiven en havi ken. 'Uitgave Hollandia, Baarn. Priji 10, 160 blz. Uit de wereld van spionage en overli pers. Met Rusland en Engeland in d( hoofdrollen. Knappe Russische koppen zijn gelukkig nog zo menselijk dat zt het vreselijk vinden als hun zonen als militair aan de Chinese grens staan; Populair gezegd: de lezer ontkomt niet aan de indruk dat niettemin hier de zaken voor het meisje gaan. DaS wil zeggen het gezin voor de ruimte vaartgegevens. Totdat zelfs een minisj ter-president en zijn ambtgenoot var buitenlandse zaken (nogal onbenullig getekend) tot andere gedachten wor den gedwongen. Het verhaal is v. boeiend, dat wij hier niets aan df openbaarheid prijs geven. Wie zijn wij, dat wij geheimen mogen verra-j den. Wie echter voor twaalf uur in de buurt van pagina honderddertig aangekomen, zal ongetwijfeld spanning na middernacht tot het 01 verbiddelijke einde doorlezen. g.l; John Rowe Townsend: 'Slaap ze prof- fie.' Uitgave van Leopold, 's Gravcnha- ge. Prijs 15,90, 157 blz. 'Pas goed op jezelf, jongeman,' zei hij knipogend. 'En gedraag je netjes'. Hij is pa Hcilis en hij spreekt tot zoon Graham. Graham is zestien jaar en ei genlijk nog niet rijp om alleen tf worden gelaten door zijn ouders, die een week met vakantie gaan. Boven dien is hij een dagdromer. Weinig uren later maakt hij reeds kennis met het dienstertje Lynn, die veel visioe nen verwerkelijkt. 'Godzijmetje prof- fie', is haar onveranderlijke afscheids groet, die tenslotte definitief is. Als we het goed berekenen, kost dit boek per pagina ongeveer een dubbeltje. Een wat hoog bedrag voor de avontu ren die er op gedrukt staan en waarin vijftig Engelse ponden een gewichtige rol vervullen. G.L

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2