'Start van te korte baan Tripolis was noodsprong' dichtbij het weer erwarring )nd bericht ij lating pmmentaar euwe aanslag Gezagvoerder Risseeuw op Schiphol: Matige vorst suggestie Affretair krijgt geen brandstof meer 'Bezorgdheid over bewakingsdiensten is ongegrond' 1 proefschrift op de helling dutje belgisch bartje komeet *VX K6 UW/KWARTET VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 Joui een onzer verslaggevers 'tjlIPHOL De verwarring over bericht dat woensdagmiddag om vier via een extra radio-nieuws- ïïTóÉst-uitzendmg werd omgeroepen, zou de bemanning van de gekaapte irtinf bo-jet vrij zijn, blijft bestaan. De insl. il was bijzonder boos over dat be- t. De bemanning was. volgens de i-directie, helemaal nog niet vrij. onze krant van gisteren maakten melding van de oorzaak van deze AFP. het Franse persbureau nee France Presse, zou een be- J»'4t van het Algemeen Nederlands sbureau (ANP) waarschijnlijk ver- rd vertaald hebben en het ANP later de AFP-tekst weer overge- ien. Deze mededeling blijkt geheel ;ens de feiten, temeer daar de be- Disc. vning pas om 4 uur 's middags kwam. Franse persbureau is nogal boos gorden over deze mededeling in on- IfteTt crant- Volgens het persbureau had Tcorrespondent van AFP in Doebai. heer Clot, om 15.22 uur een be- t doorgegeven, dat de bemanning vliegtuig verlaten had. De KLM- ictie ontkende tegenover de Haag- correspondente van AFP dit be lt. Deze ontkenning verscheen om ï'eiriO uur op het Parijse AFP-net. De 20.:i^enning van het Alg. Ned. Persbu- "'u kwam pas om 16.12 uur. Agence Ince Presse treft in deze dus geen Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL - 'In Tripolis stonden de kapers met de rug tegen de muur. Ze konden niet in Libië blijven. Maar van de autoriteiten mochten we ook niet vertrekken.' Captain I. L. Risseeuw (53), gezagvoerder van de gekaapte Boeing 747 van de KLM, vertelt, de ogen terneergeslagen, met een verlegen glimlach. Het is muisstil in de mudvolle perskamer van Schiphol. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. max temp. neerslag Amsterdam onbewolkt 2 1 De Bilt onbewolkt 2 0.4 Deelen mist 2 0 Eelde sneeuwbui 1 0.1 Eindhoven mist 2 0.2 Den Helder sneeuwbui 4 1 Luchth. Rtd. licht bew. 2 1 Twente onbewolkt 1 0.2 Vlissingen hagelbui 5 1 Zd. Limburg licht bew. 1 0 Aberdeen zwaar bew. 0 0.1 Athene licht bew. 11 2 Barcelona licht bew. 15 0 Berlijn driftsneeuw 0 3 Bordeaux half bew. 13 12 Brussel licht bew. 3 0 Frankfort onbewolkt 2 0 Genève licht bew. 5 5 Helsinki licht bew. —9 0.1 Innsbruck sneeuw —2 3 Kopenhagen licht bew. 2 0 Lissabon onbewolkt 16 0 Locarno onbewolkt 1 0 Londen onbewolkt 5 0 Luxemburg onbewolkt 1 0.3 Madrid zwaar bew. 14 0 Malaga onbewolkt 19 0 Mallorca licht bew. 17 0 München sneeuw —2 0.5 Nice onbewolkt 15 0 Oslo onbewolkt —4 0 Parijs half bew. 6 0 Rome regen 13 2 Split regen 8 0.3 Stockholm onbewolkt —6 0 Wenen sneeuw —1 l ZUrich zwaar bew. 2 8 Istanboel geheel bew. 4 3 ZONNIG ->C OPKLARINGEN PEGEN HAGEL c££>s BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING 'ijl hij nog wacht op de behande- van zijn beroep in een zeer prin- le zaak. wordt dr. Beyers Naudé nverwacht ook nog uit een andere door de Zuidafrikaansc justitie rongen. Wat is er gebeurd? Een verij onder zijn medeverantwoor- dicid heeft uitspraken gepubli- van iemand die sinds februari spreekverbod had. Wie zulke din- doet kan in Zuid-Afrika vervolgd len onder de wet op de onder- king van het communisme, die deze categorie van overtredingen imaal drie jaar gevangenisstraf in heeft. nieuwe vervolging is niet mis te laan in twee opzichten. Ten eerste kt zij de indruk een monsterpro- te moeten worden, dat een af- ikkende werking moet hebben allen die anti-apartheidsliteratuur i verschijnen. Vele schrijvers daar- hebben inmiddels al een 'banning ir\ zodat ze niet meer geciteerd en worden. tweede is de justitie er kennelijk lit om Beyers Naudé zo snel mo- k uit te rangeren. Dat kan onder vet op de onderdrukking van het munisme uitstekend dit rom- ge geheel van strafgronden voor- ook in een keur van straffen en inistratieve maatregelen om voor van deze profeet af te zijn. weten dat dr. Beyers Naudé zelf zal zijn om van zich af te wij- en te zeggen dat vele andere bur- van Zuidafrika ook vele anders dan hij het onder de heel wat zwaar- hebben. juist omdat Beyers Naudé de belichaamt van zovelen binnen Zuid-Afrika op een door- in door blanken gevoede rassen- is het zaak ook deze aanslag op zijn vrijheid met de aandacht te volgen. De piloot doet het relaas van 'zijn' kunststukje: het vertrek van de Jum bo Jet, met aan boord 247 passagiers, op de veel te kleine, tweede startbaan van het vliegveld van Tripolis. 'We konden niet meer met de toren spreken. De kapers dreigden het toes tel op te blazen. Toen draaiden wij het vliegtuig, zonder de toestemming van de verkeerstoren op de baan. Die was geblokkeerd door auto's. De ka pers zagen geen uitweg meer. En ik ook niet. De gezagvoerder stopt zijn verhaal, kijkt het zaaltje rond, en herneemt het woord. 'Toen keken we naar het oude, korte baantje ernaast. En we dachten: 'Hij móet kunnen hangen'. 'We dederl net. of we op de hoofd- baan wilden starten. Toen zijn we plotseling dwars uitgegaan. Het toes tel stond aan het hoofd van de kleine startbaan. Daar bevond zich alleen een truck. We namen vaart, recht op de truck af. De mannetjes die op de truck zaten, sprongen als gekken de baan af. We lieten-het vliegtuig een zwenking maken, om de truck heen. We zaten toen half naast de baan, op de harde grond. Zo gingen we de lucht in. 'Jagers' Van onze Weerkundige medewerker Een eerste aanval van de zachte oce- aanluchi op het continentale vorstge- bied is afgeslagen. De storing die plaatselijk in het zuiden van het land tien centimeter sneeuw bracht, zwaai de af naar Frankrijk. Achter het mi nimum namen in de loop van donder dag koude noordelijke winden de cir culatie weer over en prompt keerden de hagel- en sneeuwbuien terug. Aangezien er tussen de buien ook royale opklaringen zijn, vriest het des nachts hier en daar matig; 4 tot 7 graden, een kwestie van sterk warmte verlies boven een sneeuwdek, dat de warme aardse uitwaseming blokkeert. In een zeer groot deel tan Europa is de koudegolf nu goed te merken. Tot op het vliegveld bij Rome werd vrij dag 4 gr.C. gemeten. Daarentegen steeg het kwik op Mallorca nog tot 22 graden. Bij de noordwest-punt van Spanje bevindt zich een hogedrukge- bied van 1035 millibar. Het weer in het Noordzeegebied wordt beïnvloed door een uitloper ervan die in verbin ding staat met een maximum boven Groenland, dat nog altijd in zeer goe de doen is en zich weinig verplaatst. Donderdagmiddag gaf Daneborg met ruim 1039 mb. de hoogste barometer stand. Het. was daar in de buurt 27 tot 28 graden onder nul, in tegenstel ling tol het wat zuidelijker gelegen Angmasalik: 2 gr. maar daar sneeuwde het dan ook aanhoudend (12 mm neerslag). Het koude weer houdt tot en met zon dag aan. Naarmate de hogedrukzone dichterbij komt dat gebeurt erg langzaam zal de nachtelijke tempe ratuur nog wat verder dalen, tijdens het weekeinde tot dicht bij de 10 gr. C\, vooral in het binnenland, waar flink wat sneeuw ligt. Van Huiten heeft dc gedaan dat bij invoering van rantsoenering van benzine de re- zelf de mogelijkheid moet niet gebruikte benzinebon- aan haar te verkopen, zou te rooskleurig zijn om tc den dat met het invoeren van deze be- zou worden voorkomen dat er zwarte handel in benzine en ben- ontstaat: een zwarte han- die door minister Lubbers eerder niet ten onrechte is gekenschetst 1'ccn naar en kapitalistisch bijver- ijnsel van elke rantsoenering'. :h moet de regering de suggestie Van Huiten maar overnemen. It er kan tenminste mee worden be- t dat het door minister Lubbers ge- Jes„ aleerde euvel niet de grootst moge- omvang aanneemt. Ten eerste dt voorkomen dat met nict-gebruik- lonnen de welgestelde autobezitter de zwarte markt meer kilometers kopen dan de minderwelgestelde en tweede is het mogelijk dat door regeling het totale benzinc-ver- k nog iets zal afnemen. Zonder een ;elijke regeling zou het voor een be- x van niet-gebruikte bonnen aan- kclijk kunnen zijn of worden die tien te gelde te .maken door ze aan ander door te verkopen 'omdat an- toch niemand wat aan zou heb- leurs' (15.01 >eurs- med. de regering nu een dergelijke ver- verbiedt. anders dan aan haar fiRfis »n. wordt niet alleen de eerlijke en 23.li afide niet-gebruiker de kans gege- een klein financieel voordeel te be- :n. maar vooral ook wordt de rege- de kans gegeven een aantal ben bonnen zonder ook maar iemand ide tc doen. uit de markt te nemen rdoor het totaal-gebruik zal worden xemd. We hoorden de vliegleiders op de to ren schreeuwen: 'We sturen jagers achter jullie aan! En de kapers riepen op het moment dat we langs de truck heenzeilden: 'No. no, no..' Klaarblijke lijk stelden ze tóch prijs op hun le ven, het dreigement om het vliegtuig op te blazen ten spijt'. De vermoeidheid speelt de gezagvoer der geen parten meer. Hij zit op zijn praatstoel, en kan daar later alleen door de KLM-persdienst van afgehaald worden. 'We hebben de afgelopen nacht goed geslapen', vertelt de gezagvoerder. Waar? 'In het ziekenhuis, in de kraamafdeling'. Na Tripolis Malta. De passagiers en de stewardessen verlieten daar het vliegtuig. Hoewel de kapers daar wel mee ingestemd zouden hebben, wei gerde de gezagvoerder dat er een nieuwe bemanning aan boord zou ko men. Hij stond alleen toe, dan een andere gezagvoerder, de heer J. Koe dam, aan de bemanning toegevoegd zou worden. Daarna ging het naar Doebai, vervolgens naar Aden. De ka- SCHIPHOL In het kader van de brandstofbeperking heeft Mobil Oil- Brussel via de afhandelingsmaatschap pij Aerogrond, gevestigd op Schiphol, aan de Gabonese luchtvaartmaatschap pij Affretair laten weten dat zij met ingang van volgende week geen brandstof op Schiphol meer zal kun nen tanken. Affretair is al enkele maanden in het nieuws omdat de verdenking was ge rezen dat de maatschappij zich niet hield aan de tegen Rhodesië gerichte economische blokkade, en het boven dien waarschijnlijk om een in feite Rhodesische maatschappij gaat. Er zijn echter nimmer maatregelen tegen Affretair genomen, aangezien alle vracht die de maatschappij op Schip hol inlaadde geadresseerd was aan Rhodesië omringende landen. Gezagvoerder Risseeuw wordt verwelkomd door zijn vrouw. pers hadden de bemanningsleden ge zegd: 'We have friends in Aden'. Ge zagvoerder Risseeuw: 'De kapers had den overal vrienden'. De toren in Aden liet weten, dat zij op eigen verantwoording konden lan den, dat zij echter alleen benzine zou den krijgen en verder niets. De toren van Doebai herhaalde toen, dat zij daar een vrijgeleide zouden krijgen. In Doebai kwamen de kapers, na uren op het vliegveld gestaan te hebben, u;t het vliegtuig, met de bemannings leden als dekschild, en met zakdoeken voor het gezicht, bang om gefotogra feerd te worden. Zijn ze later gearresteerd? 'Nee', zegt gezagvoerder Risseeuw. 'ze zijn netjes door de zijdeur van de VIP-room af gegaan'. De bemanningsleden hadden de kapers bijnamen gegeven. 'De ene was zeer gemotiveerd, hij was de lei der. We noemden hem streepjespak. De andere twee waren huurlingen. De ene, die aldoor met granaten en kneedbommen door de cabine liep. noemden wij pistolen-Paultje. De der de 'Ketelbinkie'. Na een korte nachtrust vloog de be manning de jumbo-jet zelf terug. 'Dat was wel even vreemd', zegt Risseeuw. 'Toen moesten we weer instructies vragen aan de verkeerstorens. Daarvóór hoefde dat niet. Zij (de ka pers) zeiden wel waar we naar toe gingen. Hoewel, ik prefereer toch wel het eerste'. In een zware sneeuwstorm zette Ris seeuw de jumbo-jet gistermiddag om even voor vier op Schiphol. Het vlieg tuig reed naar de C-pier. waar de fa milieleden van de bemanning het toestel binnen gingen. 'Het was een geweldige sfeer aan boord' zei minis ter Westerterp. die bij de begroeting aanwezig was. later. Onder luid ap plaus van tientallen luehthavenfunctio- narissen kwam de bemanning een kwartiertje later uit het vliegtuig. Na dat mevrouw Risseeuw de begroeting tien keer voor de fotografen had her haald, en Risseeuw zeker vijftien keer had gezwaaid, vertrok het gezelschap naar de perskamer. Daar zorgde Ris seeuw voor een onbezorgde one-man- show. Waar kwamen de kapers aan boord, werd er nog gevraagd. 'In Beiroet' zegt Risseeuw. Zijn ze door de contro le gegaan? 'Ja, ze zijn de controlepost gepasseerd. Zij hebben ons uitvoerig verteld, hoe ze 'm dat gelapt hebben'. Risseeuw ging er eens goed voor zit ten om dit verhaal te vertellen. Maar het hoofd van de public relations dienst KLM-onderdirecteur Vogels, schoot naar voren. 'Dit kunt u echt niet vertellen. De manier waarop de kapers aan boord zijn gekomen, is voor ons van onschatbare waarde'. Van een verslaggever DEN HAAG De bezorgdheid over de snelle groei van het aantal particu liere bewakings- en veiligheidsdien sten is voorlopig ongegrond. Die be zorgdheid was - zoals destijds gemeld - vertolkt door de politiebond St. Mi chael. De diensten voorzien echter in een behoefte. In de praktijk blijkt de sa menwerking met de politie goed te zijn. Dat hebben de ministers Van Agt en De Gaay Fortman geantwoord op vragen van de Kamerleden Aarts, Fievez en Bremen (allen KVP). :Er zijn thans vijftig particuliere be wakings- en veiligheidsdiensten, met een totaal personeelsbestand van on geveer 2400 mensen. Dat personeel heeft niet de beschikking over vuur wapens. Verder zijn er 327 particulie re bedrijfsbewakingsdiensten toegela ten. Deze bewaken uitsluitend de ei gen bedrijven. De beide bewindslie den zeggen overigens dat ze de ont wikkelingen op dit gebied nauwkeurig in de gaten houden. In België, waar de sneeuw vooral in het oosten 30 cm dik ligt, wordt nog strengere vorst verwacht: 10 tot 15 gr. C. Inmiddels heeft profeet Pruiksma uil het Friese Boxum zijn wintervoorspel- ling gereed. Hij verwacht een Zachte winter of een kwakkelwinter. Dit vooral op grond van het vele late on weer in november, op wel vijf dagen in de afgelopen fase van Ridderkerk tot Leeuwarden en van Zierikzee tot boven de Ardennen. WATERSTAND HOOGWATER: 1 december Vlissingen: 5.37- 18 07. Hanngvlietsluiren: 7.11-19.27: Botter dam 8 02-20.-40: Scheveningen6.38-18 58 IJ- muiden 7.22-19.42 Den Helder: 10 43-23 21: Hart!neen: 111-1.3 24: Deifnji: 3.04-15 40. aanhoudend koud BINNENLAND T5/K7 onder redactie van loessmil 'Bullomanie' is een kreet die prof. mr. I. A. Diepenhorst, rector mag nificus van de VU, bij de opening van het academische jaar lanceer de. Hij bedoelde daarmee, dat som migen er wel erg veel voor over hebben om een titel voor hun naam te mogen zetten, want dan kijken de mensen pas goed tegen je op. Hij noemde toen zelfs het geval van een onbekende Duitser, die de universiteit 'zomaar' een be drag van 15.000 mark schonk. De aap kwam uit de mouw toen prof. Diepenhorst hem een vriendelijke bedankbrief schreef: de gulle ge ver bleek bij wijze van tegenpres tatie wèl op een doctoraat honoris causa te rekenen. ,Nu hoefde die man er als de VU er op in was gegaan - verder niets voor te doen. Hij dacht voor z'n goeie geld zo even een titel te kunnen kopen, maar iemand die op een normale manier aan de promo tierage meedoet, is daar wel een tijdje voor aan hel werk. Hij of zij zal een uitgebreide studie moe ten doen over een bepaald onder deel van zijn/haar vakgebied en dan bovendien met een proef schrift over dat onderwerp op de proppen moeten komen. Behalve tijd kost zo'n proefschrift ook nog een hoop geld. Hoeveel, dat hangt af van de drukker in de buurt, want dat kan van plaats tot plaats een fors bedrag schelen. 'Acta et agenda', het blad van de Leidse Universiteit, heeft een lijst met prijzen van een aantal drukke rij en opgenomen. Een secretaresse van de universiteit vroeg veertig drukkerijen van noord tot zuid, wat ze zouden rekenen voor het drukken van een persklaar proef schrift van ongeveer honderdzestig pagina's met vijftig zwart-wit gra fieken. Oplage 400 exemplaren, eenvoudig, ingebonden druk werk. Dertien van de veertig fir ma's stuurden inderdad een prijs opgave en toen bleek, dat de ene drukkerij wel bijna vijf keer zo veel berekende als de goedkoopste. En dat hoeft dan helemaal niet een bedrijf in een grote stad te zijn, want de duurs'e (f 7295) zat in het Noordbrabantse Asten en de goedkoopste 1560) in Meppel. In Leiden schommelen de prijzen allemaal rondom de vierduizend gulden op één drukkerij na, die nog geen drieduizend gulden vraagt, in Maastricht kost het nau welijks tweeduizend gulden en Sit- tard blijkt duizend gulden duurder dan Groningen. In Amerika doen ze het anders: daar leggen ze een proefschrift op microfilm vast, wat de man of vrouw die promoveert nogal wat in de portemonnee scheelt. Aan de Groningse universiteit heeft een commissie datzelfde systeem bestu deerd en de conclusies in een voorlopig rapport gezet: laat tien exemplaren van een proefschrift drukken en zet het dan op micro film, want er worden er nu toch veel te veel gedrukt waarvoor niet of nauwelijks belangstelling be staat. De meeste proefschriften zijn zo specialistisch, dat een enke ling er maar interesse voor kan opbrengen. Of zo'n systeem inderdaad veel goedkoper zal werken, valt te be twijfelen, vertelt een zegsman van de universiteit. Natuurlijk scheelt het in de drukkosten, maar aan de andere kant heb je weer film - en afleesapparatuur nodig. Het is ook Nadezjda Lebedin sluimerde toen Stalin stierf, sliep dwars door het regime-Chroestsjow heen en merk te niets van de intrede van Brezi- new in het Kremlin. Ze sloeg De Gaulle en Kennedy, de eerste maanwandeling, de hoela-hoep en de twist gewoon over, ze heeft nog nooit van Dolle Mina's gehoord en de minirok is een volslagen onbe kend verschijnsel voor haar. Het laatste dat ze zich herinnert is dat ze nogal hoofdpijn had en dat was in 1952. Sinds die hoofdpijn-tijd 'ag ze in een coma, waaruit ze deze week pas is ontwaakt, zo meldt het Russische dagblad Trud. In het zie kenhuis in de Oekraïne, waar ze al die jaren is verpleegd, kreeg /e haar bewustzijn even plotseling te rug als ze het indertijd verloor. Haar artsen hebben verklaard dat haar orgaren aldoor normaal heb ben gefunctioneerd en dat kunst matige voeding haar behoorlijk \>p de been* heeft gehouden. Nadezjdi, van wie niet wordt verteld hoe oud ze nu, leed volgens een gezond heidsfunctionaris aan een zeld zame kwaal, veroorzaakt door een 'psychisch trauma'. maar de vraag of het plan er door komt. Met name de universiteitsbi bliotheek heeft er bezwaren tegen, omdat de hele 'ruilhandel' met an dere UB's in de knoei komt. Er zullen gewoon niet genoeg ruil exemplaren meer zijn. Er zal zeker nog heel wat over het rapport afgepraat worden. In elk geval zal de beslissing niet eerder dan tegen de grote vakantie i»ol- gend jaar vallen. Iedereen mag van de zgn. Belgen moppen' denken wat hij wil, een feit is dot de Belgen hun landge noten zelf niet hoog aanslaan. De Vlaamse televisie zendt op het ogenblik het door Willy van He- mert bewerkte boek 'Bartje' van Anne de Vries uit en je mag dus aannemen dat de namen van de spelers m de Belgische omroepbla den afgedrukt staan of in elk geval wekelijks op het scherm te zien zijn. Niettemin heelt een van die omroepbladen (meldt de NCRV- gids) een prijsvraag uitgeschreven voor zijn lezers, die moeten raden hoe Bartje in 't echt heet: Jan Bol, Jan Krol, Jan Drol of Jan Knol. Wie dit ingewikkelde vraagstuk naar behoren weet op te lossen, kan er zelfs een kleuren-t.v. mee winnen. Tot en met februari zijn honderd vijfendertig amateur-astronomen in de Volkssterrenwacht Simon Stevin in het Noordbrabantse Hoe ven druk in de weer om de ko meet Kohoutek van minuut tot mi nuut in de gaten te houden. Die komeet zal in januari en februari zelfs voor niet-sterrenkijkers met het blote oog te zien zijn. Wie zich er voor interesseert kan zich in die maanden elke woensdag- en za terdagavond in het gebouw van de Volkssterrenwacht van a tot z over het wonderlijke verschijnsel laten voorlichten. En wie niet bij het wetenschappelijk opgezette observatiewerk betrokken is, kan bovendien aan .een wedstrijd mee doen. Die mag een tekening van de Kohoutek maken en opsturen naar de Volkssterrenwacht. Aanval Vier jongens uit Sas- senheim en Amsterdam zetten zich heel vroeg (twee uur) in de vrij dagochtend om een tafel in Sassen- heim om te klaverjassen. Ze willen dat 42 uur volhouden tot zater dagavond acht uur omdat ze zich dan wereld-uurrecordhouders klaverjassen mogen noemen, een record dat met 36 uur en 12 minu ten tot nu toe op naam staat van vier Haarlemmers. Met een paar uurtjes minder zal de aanval dus ook al geslaagd zijn Vriend schap Om vriendschap aan te knopen en te onderhouden tussen Nederlanders en de hier werkende Filippino's is in het Gelderse plaatsje Wehl de 'Dutch Philippine Club' opgericht. Het gaat om vrij wel uitsluitend Filippijnse meisjes, die vanuit de club dan ook voor lichting krijgen over ons land Kreatief Er zijn heel wat vak beurzen, maar desondanks komt er weer eentje bij: Kreatief, gewijd aan handwerken en zelfmaakmode, die voor het eerst op 28 januari in Utrecht opengaat, gelijk met de doe-het-zelf-beurs Karwei en de ideeënbeurs Vakantie. Er zijn drie dagen voor 'lekenbezichtiging' uit getrokken. 'Kom nou, Simpkins, de ontsteking zit er nog niet eens in.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7