'Handen vrij in Griekse kwestie' MIJN KAT MAAKT VERSJES WAT NU? Isolatie straks verplicht stellen bij nieuwbouw In water kan zwakzinnige méér Rabobank S wM<& Zestienjarig meisje debuteert met dagboek Van der Stoel wil geen moties Geheime cheque 029: Op de polaroid met Sint Nicolaas. Nog geen datum bekend voor distributie D 66publiceert plan: 'Groot-Schuylenburg' blij met zwembad 'Het Ei' geef een appeltje voor de dorst; zet wat op een spaarboekje bij de TROUW/KWVRTET VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 BENiNENLANO T3/K5 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft gisteren een dringend beroep op de Tweede Kamer gedaan geen uitspraken in de vorm van moties te doen over eventuele maatregelen tegen Griekenland. 'De regering moet de mogelijkheid hebben in overleg binnen de Navo de meest effectieve beleidslijn uit te zet ten. Ze moet daarbij niet van tevoren gebonden worden aan uitspraken van de Kamer', verklaarde mr. Van der Stoel. Hij reageerde daarmee op een door PvdA, D'66 en PPR aangekondig de motie waarin bevriezing van de militaire contacten met Griekenland wordt bepleit. Ondanks het beroep van minister diende de PPR toch de (ADVERTENTIE) -• Maandag 3 t/m woensdag 5 december's middags van 2 tot 5 mag iedereen gratis op de Polaroid in gezelschap van de Sint. Na afgifte van Geheime Cheque 029. Kijk es in de BijenkorfJjTl Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het dagboek van een zestienjarig meisje, waaraan zij op dertienjarige leeftijd begon, wordt als boek uitgegeven. De jeugdige schrijfster is Karin Beks. dochtertje van de kunstenaars Elma en Maarten Beks. Het boekje, waarvan het eerste exemplaar maandag op het provin ciehuis in Arnhem wordt uitgereikt, wordt uitgegeven door de stichting De Gelderse Bloem, een culturele instelling, die werkt met subsidie van de provincie. Het boekje van Karin, handelend over haar leven op school, verschijnt binnenkort ook in het Frans. De vertaling is reeds klaar. (ADVERTENTIE) Dan is het de hoogste tijd om óók maar 's wat te doen, mevrouw S. te B., want ook een kat wil v/el 's een surpise. En denkt u aan iets lekkers, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens ons uitstekende Witte Molen VLEESMENU. nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Dan staakt-ie z'n wild geraas! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. motie in.. 'Griekenland betekent een geweldige belasting var het Navo-bondgenoot- schap. De situatie op dit moment is echter nog onduidelijk. Ik heb sterk de indruk dat er een ontwikkeling in ongunstige zin zal plaatsvinden, maar er is misschien nog lans op een meer positieve ontwikkeling. Nederland zal ter gelegenheid van de Navoraad op 10 en 11 december in Brussel van on ze houding blijk geven', aldus de mi nister. PvdA, D'66 en PPR vonden dat de minister met zijn bereidheid mogelijkheden tot actie te onderzoe ken niet ver genoeg was gegaan. Zij willen met name van de minister de toezegging hebben dat hij het pro bleem Griekenland niet alleen in de wandelgangen tijdens de Navoraad, maar ook in de Navoraad zelf aan de orde stelt. Gisteravond laat deed minister Van der Stoel de toezegging de kwestie de orde te stellen. De PvdA trok daar- Griekenland ook in de Navo-raad aan op haar steun voor de motie in. Minister Van der Stoel weigerde DEN HAAG Er is nog geen ze kerheid over de datum waarop de oliedistributie zal worden inge voerd. Het kabinet moet hierover nog beslissen. Het is niet waar schijnlijk dat de distributie vóór 17 december een feit wordt. In de commissie van de Tweede Ka mer voor verkeer en waterstaat heb ben de ministers Westerterp en Lub bers zich nog niet concreet uitgespro ken. De commissie heeft vele vragen gesteld en suggesties gedaan. Er was kritiek op de regering naar aanleiding van de noodkreet, dat als de oliemaat schappijen de busondernemingen niet voldoende olie leveren, het openbaar vervoer half december met 25 pet moet worden ingekrompen. Geen duidelijkheid gaven de ministers over de groette van de olievoorraden. Evenmin kon werden gezegd of deze voldoende zouden zijn om bij een dis tributie zow»i het recreatieverkeer als het woon-werkverkeer mogelijk te ma ken. Indien dat laatste niet het geval zal zijn, zal het openbaar vervoer nooit de gro»i van het reizigersaanb )d in de spitsuren kunnen opvangen. Hst openbaar vervoer heeft dan niet al leen voldoende olie nodig, maar ook extra geld cm uit te breiden, aange zien het huidige materiaal onvoldoen de is. In Den Haag wordt dan ook bij de be handeling van de begroting van Ver keer en waterstaat een hevig debat verwacht over structurele verbeterin gen van het openbaar vervoer, een on derwerp dat volgens een aantal poli tieke partijen ook regeringspartij en in de begroting wordt gemist. Er worden dan vanuit de Kamer en niet name van progressieve zijde voor stellen verwacht om het openbaar ver voer structureel te helpen. Dit zou mogelijk moeten worden door be- snoeïng op de gelden voor het rijks wegenfonds. omdat elders in de begro ting nauwelijks financiële ruimte is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Door een goede isolatie van woningen en gebou wen kan op liet totale energiegebruik in Nederland ongeveer 25 pet bespaard worden. Minister Van der Stoel aan het woord in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Verder op de ze foto van onder af: staatssecretaris Brinkhorst, minister Vredeling en staatssecretaris Kooymans. voorts de dringende pleidooien van de linkse fraciics te honoreren om de in de Portugese kolonie Guinee Bissau door de bevrijdingsbeweging PAIGC uitgeroepen republiek te erkennen. Het PvdA-Kamerlid Ter Beek had hierover met een motie gedreigd. De minister meende dat inplaats van de erkenning van de republiek door Ne derland alleen veel meer effect te verwachten is van een diplomatiek of fensief van de gezamenlijke westerse landen bij Portugal om tot onderhan deling te komen met de bevrijdings bewegingen in zuidelijk Afrika. De minister nam een suggestie van dr. Boertien (ARP) over om de westerse landen hulp te laten bieden aan de dan onafhankelijk geworden Portuge se koloniën voor de opbouw van het land. Over deze financiële hulp, die volgens hem grote prioriteit moet krijgen, heeft hij al positief overleg gevoerd met minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking). De minister kondigde vooits aan dat het onder zoek naar het ontduiken van de han delsboycot tegen Rhodesië door de Nederlandse firma Zephyr en de toe leveringsbedrijven binnen korte tijd in handen van de officier van justitie gesteld zal worden. Daarmee kan dan de justitiële vervolging van dit be drijf beginnen Ten aanzien van het. midden oosten en de campagne in sommige persorga nen om hem van de oliecrisis de schuld te geven, zei mr. Van der Stoel dat dit absurde beweringen zijn. Fel ging hij in tegen de algemene kri tiek op zijn beleid die door CHU en VVD waren geuit. 'Dr. Kruisinga (CHU) verweet mij onzorgvuldigheid in het beleid, maar hij bewijst dat nergens'. Ook de bewering van het VVD-Kamerli:l De Koster dat het be leid teveel getuigend is en door actie groepen wordt bepaald, wees hij van de hand. 'Tn deze wereld kun je be hartigen van de Nederlandse belangen niet loszien van andere belangrijke doelstellingen als het bereiken van vrede, veiligheid en gerechtigheid in de wereld. Je kunt niet verzwijgen wat wezeniijk in het volk leeft, maar het getuigen daarvan moet ook mee helpen de problemen op te lossen. Ik ben er niet voor te pas en te onpas banvloeken ie slingeren naar landen die ons niet aanstaan', verklaarde mr. Van der Stoei. Uitgebreid ging de minister in op de komende conferentie van de staats hoofden en regeringsleiders van de EEG-landen in Kopenhagen op 14 en 15 december. De minister benadrukte dat op deze door de Franse president Pompidou geïnspireerde topconferen tie geen besluiten zullen worden ge nomen. Nederland en enkele andere landen heoben dit voorbehoud bedon gen, omdat niet premier Den Uyl. maar minister Van der Stoel verant woordelijk is voor het buitenlands be leid. De ministers van buitenlandse zaken zullen, in tegenstelling tot de eerdere bedoeling van president Pom pidou, wel op de conferentie aanwezig zijn bij de begin- en slotzitting. Van uit de Kamer waren ernstige bezwa ren tegen deze topconferentie gefor muleerd onaer meer omdat men vreest dat hierdoor de normale insti tuten van de EEG worden uitgehold. Minister Van der Stoel gaf toe ook niet helemaal gelukkig te zijn met de nu gevonden constructie voor deze topconferentie 'We staan echter voor het probleem dat er veel contacten tussen Frankrijk, Engeland en Duits land bestaan Als wc deze conferentie hadden afgewezen, zouden die contac ten toch doorgaan, zonder dat wij daar enige invloed op hebben. Dat is een belangrijke reden voor Nederland geweest met deze conferentie akkoord te gaan', aidus mr. Van der Stoel. Op de conferentie zullen onder meer de oliecrisis, de verhoudingen binnen Europa en die met de Verenigde Sta ten aan de orde komen. Geen verandering De ministers Van der Stoel en Vrede ling (defensie) ontkennen dat er spra ke zou zijn van een verandering van de Navo-strategie. Verschillende Ka merleden hadden gewezen op de be richten dat de Amerikanen andere ideeën ontwikkelen over de tactische nucleaire wapens, die een hoofdbe standdeel vormen van de Navo-strate- gie. Op het gebied van de warmteisolatie van woningen loopt Nederland ver achter bij het buitenland. Fractievoor zitter Jan Terlouw van D'66 vindt daarom, dat bij nieuwbouw afdoende isolatie verplicht moet zijn. Deze ver plichting kan worden opgenomen >n de gemeentelijke bouwverordening. Bovendien wil hij de warmte-isolatie als voorwaarde zien voor het verstrek ken van subsidie. Het wetenschaopelijk bureau van D'66 heeft gisteren een rapport gepubli ceerd, waarin een plan wordt ontwik keld voor de isolatie van woningen. Voorgerekend wordt, dat de isolatie- voorzieningen een extra investering vragen van gemiddeld ƒ2.100 per huis. Dit betekent, dat er een hog°re huur moet worden gevraagd. Hi->r staat tegenover, dat de stookkosten geringer zullen zijn. In tien jaar kun nen de extra uitgaven worden terug verdiend. Bij een prijsstijging van H) tot 12 pet per jaar kan dit minder dan vijf jaar worden. De voorzienin gen bestaan uit het aanbrengen van dubbele glazen, tochtweringen en be tere gevels, daken en vloeren. Het bureau van D'66 doet verder Je suggestie de kosten van de extra isola tie te spreiden. Dit zou mogelijk lijn door wat genoemd wordt 'warmte-isn- latie-tiypotheken'. Bij een juiste aan pak kunnen de maandelijkse kosten gelijk zijn of zelf'-, minder dan die van de brandstofbesparing. maatregelen voor in de particuliere sfeer. Energie-intensieve apparaten in de huizen moeten gewoon verboden worden. Genoemd worden: tweede ^u- to. airconditioners, wasdrogers, afwas machines en elektrische waterverhit- ters, waarvoor dan een vergunning nodig is (bijvoorbeeld voor invali den. Ook stelt het wetenschappelijk bureau een sterk progressief tari?t' voor het gebruik van elektriciteit, gas en huisbrandstof voor. Dit zal het ge bruik sterk kunnen afremmen. Omwenteling Als gevolg van de oliecrisis zijn '1? rapporten van D'66 vervroegd uitgege ven. Er moeten snel maatregelen wor den genomen. Fractieleider Jan Ter louw voorspelde: 'Het tijdstip voor goedkope energie is voorgoed voorbij. Er zullen zich op allerlei gebied ge weldige omwentelingen voordoen. Er gaan belangrijke dingen gebeuren'. Zijn argumenten zijn: 'De prijs van de energie rtijgt, afgezien van de in flatie. 10 tot 15 pet per jaar tot drie tot vier keer de prijs van vandaag. Daarom moet er een nieuw beleid ko men gericht op het ontwikkelen van nieuwe en schone energiebronnen, het beter gebruiken van de bestaande energiebronnen en het stabiliseren -n verminderen van de vraag'. Verspilling Het rapport van D'66 maakt duidelijk, dat we in onze huizen zeer verspil lend zijn me» de energie. De cv-instal- laties met ingebouwde heetwatervoor- ziening gebruiken bijvoorbeeld 3,5 ku bieke meter aardgas per dag. Dit bete kent over een heel jaar een onnodig verbruik van 20 tot 25 pet van het to taal. Een andere slokop is de elektri sche pomp van de cv, die constant draa't, terwijl, aldus het rapport, 5 tot 10 pet van de tijd voldoende is. Door deze pomp gaat 20 tot 40 pet van het totale elektriciteitsverbruik van het gezin verloren. Het wetenschappelijk bureau van D'36 gaat in zijn suggesties nog veel verder en stelt in een tweede rapport met als titel 'Van oliecrisis op weg naar een optimaal energiebeleid', ingrijpende RITA 'Mogen we uw luchtpomp ge bruiken om een langgerekt signaal te geven?' (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DIREKTE HULP Angola, Mozambique, Guinee-Bissau Moncllane-Stichting Giro 1.884.800 Amsterdam spaar vooralle zekerheid APELDOORN In het wa ter kan de zwakzinnige méér. Hij hoeft het maar met een vinger te beroe ren en er komt beweging in, er vormen zich kringen, het spettert en* het spat, een verrukkelijke sensatie. Water is belangrijk voor (uiteraard op zijn niveau) de persoonlijkheidsbele ving van de zwakzinnige. En daarom is men in de christelijke inrichting voor geesteszwakken Groot- Schuylenburg in Apeldoorn zo blij met het zwembad complex, dat vandaag door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester officieel wordt geopend, blij is men op Groot-Schuy- lenburg (dat deel uitmaakt van dat landelijke vereniging 's Heeren Loo. die haar zor gen in totaal tot vijfenveertig honderd zwakzinnigen uit strekt) ook met wat genoemd wordt 'Het Ei'. Een in ei-vorm gebouwd gewennigsbad' om kleuters met het water ver trouwd te maken. Het EI is de vrucht van parti culier initiatief, van veel lief de ook. Een bedrag van twee honderdduizend gulden is hiervoor destijds bijeen ge bracht door de Stichting 'Vrienden van Groot-Schuylen burg', door een plaatselijk ac tiecomité en dour zeer velen in den lande. Mr. W. van Het nieuwe zwembad van Groot-Schuylenburg, Inrichting voor geesteszwakken te Apeldoorn, deel uit makend van de christe lijke vereniging 's Heeren Loo. Op de voorgrond een funktie- assistente bewegingstherapie. Doorn, voorzitter van de be- voor in touw geweest. Aalten stuurscommissie van Groot- voetbalde ervoor, de Amster- Schuylenburg: 'In Breukelen damse politiekapel kwam er- is de postduivenvereniging pt voor blazen'. Winst Het Ei maakt deel uit van een groot, modern, volledig aan de behoeften van de zwakzinni gen aangepast complex, waar toe ook behoren een oefenzaal voor bewegingstherapie en een zwembad. Architect was de heer J. C. Sprey uit Arnhem. Samen kostte het driemiljoen- tweehonderdduizend gulden, waarvan de overheid miljoe nen verschafte. Het gaat hier immers om meer dan alleen maar het bieden van wat ont- spanning.Een dergelijke acco- modatie is eenvoudig nodig als middel om de zwakzinnige zoveel mogelijk als mens tot zijn recht te laten komen. 'De winst gaat veel verder dan het zuiver recreatieve', zegt de heer L. C. Keers, hoofd bewe gingstherapie Groot-Schuylen burg. Ongeveer zeshonderd van de ruim achthonderd pupillen van Groot-Schuylenburg gaan per week een uurtje te water. Zij komen met hun eigen, ver trouwde zusters of broeders. Daarnaast zijn er de specialis ten van het zwembadcomplex, de functie-assistenten bewe gingstherapie. In het in L- vorm gebouwde, grote zwem bad kan men tot twee meter diep gaan. Er zijn tenslotte al veertig zwakzinnigen met een zwemdiploma, van wie zelfs één met het diploma C. Het water heeft een als prettig er varen temperatuur van 28 gra den en men kan er desge wenst per rolstoel inrijden. De veiligheid is uiteraard op timaal, er is ook beademings apparatuur aanwezig. Wie - bijvoorbeeld - aan epilepsie lijdt, draagt een blauw kapje en kan daardoor gemakkelij ker in de gaten worden gehou den. Toiletten zijn bijwijze van spreken binnen handbe reik, want veel pupillen blij ven onzindelijk. Juweel Ook geneesheer-directeur L. Hoorweg is met de aanwinst in zijn nopjes. Groot-Schuylen burg, dat gehuisvest in intus sen wel gemoderniseerde pa viljoenen, waarin voor de oor log '40-'45 een psychiatrische inrichting van joodse huize gevestigd was, behoort tot ou dere inrichting van de vereni ging 's Heeren Loo. Het is wat laat in het bezit gekomen van een zwembad annex oefen zaal voor bewegingstherapie, maar geleerd door wat men el ders in dit opzicht heeft ge zien, is er dan ook een ju weeltje uit de bus gekomen. Een aardige uitspraak cite rend, sprekt dr. Hoorweg van: 'de voorsprong van de achter stand'. Aan een der wanden van het zwembad is een kunstwerk aangebracht naar ontwerp van de heer W. D Kluizenaar, hoofd creatieve therapie van Groot-Schuylenburg. Een mo zaïek met motieven, ontleend aan het leven onder water. In het 'oortdurend in beweging zijnde water, levert het spie gelbeeld van dit kunstwerk de fraaiste effecten op. zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5