Egypte heeft contact met Israël verbroken Beyers Naudé opnieuw vervolgd Zogezegd Gehele bemanning van Jumbo geëerd bij thuiskomst !n deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Werkloosheid kan oplopen tot 200.000 Officier liep bij 'zaak-Deil' klappen op Van der Slikke volgt generaal IJsselstein op Vijjf ton per pagina VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 206 Nieuwe CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Minister esterterp kon de gezagvoerders Risseeuw en Koedam bij hun aankomst op Schiphol meedelen, dat zij waren benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De vliegers, de boordwerktuigkundigen en de pursers werden be noemd tot ridder. De ste wardessen kregen de gouden eremedaille. Op de foto: minister Westerterp speldt gezag voerder Risseeuw de ver sierselen op. Zie ook pagina 7 Onderhandelingen in impassekans op nieuwe oorlog CAIRO, TEL AVIV, NEW DELHI, ALGIERS (UPI, Reuter, AP, AFP, DPA) De Egyptische en Israëlische onderhandelaars over de uitvoering van het bestand in het Midden-Oosten hebben gisteren hun besprekingen afgebro ken en geen afspraak gemaakt voor hervatting van het overleg. JOHANNESBURG (Reuter) Dr. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika, is aangeklaagd op grond van de wet op de onderdrukking van het communisme. Hij moet samen met dr. Peter Randall leider van het SPROCAS-project (dat aanbevelingen publiceert voor een rechtvaardiger in richting van een veelrassige samenle ving) en met ds. Danie van Zyl, even eens staflid van het Christelijk Insti tuut, op 15 januari voor de rechtbank in Johannesburg verschijnen. De aanklacht tegen alle drie, luidt, dat zij als directeuren van Raven Press, verklaringen hadden gepubli ceerd van Paul Pretorius, vroegere leider van de NUSAS, nationale unie van Zuidafrikaanse Studenten, on danks het feit dat deze in februari van dit jaar een 'banning order' had gekregen, hetgeen ook een spreek- en schrijfverbod inhoudt. Dr. Naudé en dr. Randall waren niet op het insti tuut toen de politie er gisteren met de dagvaarding verscheen, waarop de politie aankondigde vandaag terug te zullen komen. Dr. Beyers Naudé wacht inmiddels op de behandeling van zijn beroep tegen het vonnis dat hem door dc rechtbank in Johannesburg was opgelegd wegens zijn weigering te getuigen voor de parlementaire Schlebuschcommissie. Hij kreeg daarvoor een boete van 50 Rand (ongeveer 200 gulden) subsidi air een maand gevangenisstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis- parlementaire Schlebusch-commissie. (die interraciaal gerichte instellingen onderzoekt op ondermijnende activi teiten) voelde ook de NUSAS aan de tand en als gevolg daarvan werden de voorzitter Paul Pretorius en zeven an dere studentenleiders door een 'ban ning order' getroffen, dwz. in hun be wegingsvrijheid beperkt. Over de zaak tegen de NUSAS was door Raven Press een dossier uitgegeven dat ook verklaringen bevatte van Pretorius. Publicatie van verklaringen van per sonen die aan een banning order on derworpen zijn is strafbaar onder de wet op de bestrijding van het commu- nisme. Zie ook ons commentaar op pag. 7 DEN HAAG De vorig jaar opge richte vereniging van goedwillende automobilisten (VGA) heeft 29 no vember uitgeroepen tot de dag van nationale rouw. Op die dag zal, aldus de vereniging, bedacht moeten wor den dat de afgelopen 20 jaar 44.765 mensen op nederlandse wegen het le ven hebben verloren en meer dan 1 miljoen werden gewond, waarvan de helft ernstig tot zeer ernstig. Recreatiecentrum annex supermarkt Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkloosheid zal in de loop van volgend jaar verdubbe len tot boven de 200.000. Het centraal Planbureau heeft berekend dat dit een van de effecten zal zijn van de olie-boycot. Het Planbureau gaat er bij deze ra ming van uit dat de olietoevoer tus sen de 20 en 30 procent zal zijn ver minderd. Mocht de olie-boycot nog grotere stagnatie in de olietoevoer'ten gevolge hebben, zal het aantal werklo zen nog meer toenemen. De snelle stijging van de werkloosheid is het ef fect van de terugslag die veel bedrij ven van de olie-boycot ondervinden en die op zijn beurt weer gevolgen heeft voor andere industrieën. Deze alarmerende gevens staan in een rapport dat het Planbureau ruim een week geleden heeft afgerond. Er blijkt onder meer uit dat de groei van de produktiviteit sterk zal dalen. Het gevolg hiervan is dat er volgend jaar geen ruimte zal zijn voor een loonsverhoging, hooguit kan er sprake zijn van een compensatie voor de ge stegen prijzen. Bij elkaar schetst het rapport een uitermate somber beeld van de economie in 1974. Insiders wij zen er overigens op dat aan de moei lijkheden zeker het hoofd zal kunnen worden geboden. Een belangrijke voorwaarde is dan echter wel dat de regering snel duidelijk maakt hoe de zaken er precies voorstaan. Het zwij gen van de regering heeft volgens de ze insiders nu lang genoeg geduurd. Het bedrijfsleven gaat daardoor panie kerige beslissingen nemen en ook de consument weet niet waar hij aan toe is. De economie kan hierdoor alleen maar nog meer verslechteren. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Een korte vechtpar tij, gevolgd door hevig tumult, heeft gisteren de rechtszaak in Den Bosch tegen Daan D. (23) on Jan B. (26) die worden beschouwd als de hoofd rolspelers in het 'gijzelingsdrama van Deil', voor drie kwartier onderbroken. De officier van justitie, mr. J. H. H. L. M. van Mierlo, moest zijn - door de verdediging als 'ongehoord' gekwalifi ceerde -eis van tien jaar met een vuistslag van Daan D. bekopen. De president van de rechtbank, mr. Th. M. Geense, ontkwam ternauwernood aan de driftaanval van Jan B. Hij vluchtte de raadskamer in, gevolgd door de twee leden van de rechtbank en de griffier. De stoel van de presi dent belandde op de tafel. Een par ketwachter liep schrammen op aan de wangen en Jan B. kreeg een buil boven zijn linkeroog, toen hij door vier agenten overmeesterd werd. Het incident vond plaats aan het eind van het requisitoir van de officier en aan het eind van een dag van getui genverklaringen, die voor Daan D. en Jan B. bijzonder gunstig was verlo pen. Zo had het gezin van boer P. Smits uit Deil zich niet éénmaal be dreigd gevoeld door het tweetal, maar wel door het massale optreden van de poltiie, bleek uit de antwoorden van mevrouw Smits en dochter Jannie. Zelfs had het gezin zich niet van zijn vrijheid beroofd gevoeld. Zij hadden zich bij wijze van spreken meer gegij zeld gevoeld door de politie dan door Daan D. en Jan B. met wie me vrouw Smits in de loop der maanden een hartelijk contact heeft opge bouwd. Toen niettemih de officier de streng ste straf eiste, ontlaadde zich aanvan- De tiende bijeenkomst van dc gene raals Gamassy en Yariv was gewijd aan de voorwaarden, waaronder beide par tijen hun troepen op nieuwe bestands linies terugtrekken. Egypte zal de be sprekingen ook in de toekomst niet verder voeren, deelde het staatspers- bureau MENA mee. Egypte zal nu de supermogendheden verzoeken tussenbeide te komen, op dat deze 'de onverzoenlijke houding van Israël' wijzigen, zo deelde een re geringswoordvoerder in Cairo mee. De onderhandelingen bij kilometer- paal 101 waren voLgens hem een mid del ob de oprechtheid van Israël te peilen bij zijn streven naar vrede. Van officiële Egyptische zijde is mee gedeeld dat het mislukken van de Egyptisch-Israëlische onderhandelin gen de kans op het tot stand brengen van een duurzame vrede in het Mid den-Oosten ernstig afbreuk doet en zelfs een nieuwe oorlog kan ontkete nen. De Egyptische generaal Gamassy noemde de toestand 'zeer, zeer ern stig'. Het Israëlische opperbevel maak te al woensdagavond bekend dat de kelijk de woede van de zaal, de pu blieke tribune en de twee verdachten. De moeder van Daan riep vanuit de zaal dat een straf van tien jaar zelfs voor een moordenaar niet is wegge legd. 'Schoft', huilde de vriendin van Jan B. en dc vrouw van Daan riep: 'Dat kan niet'. Op dat ogenblik rees Daan D. overeind van zijn stoel en ongehinderd door parketwachters en agenten, die toch in grote getale aan wezig waren, stormde hij op de offi cier af. Jan B. sprong over dc tafel van de rechtbank op de rechters af. Vrienden gehele strijdmacht, met inbegrip van de reservisten, nog minstens drie maanden in staat van top-paraatheid zal blijven, ten einde voorbereid te zijn op een eventuele hervatting van de oorlog. In Israël neemt men de Egyptische dreigementen dat de strijd ieder ogenblik hervat kan worden, zeer ernstig. Nog voor het overleg bij kilometer- paal 101 op de weg Cairo-Suez van start zou gaan, werd er op 500 meter afstand van de plaats van samenkomst met machinegeweren en mortieren tussen beide partijen geschoten. Israël maakte bekend dat een soldaat ver wondingen had opgelopen. Een pa trouille van de VN, bijgestaan door een Egyptische kolonel en een Israëli sche kapitein, begaf zich naar het ge bied waar geschoten werd, maar moest op 200 meter ervan halt hou den, omdat de patrouille onder vuur kwam te liggen. Volgens de VN wa ren de Egyptenaren met schieten be gonnen. Hoewel in Cairo verklaard werd dat van Daan en Jan kwamen roepend de zaal in: 'Er zal bloed vloeien'. Het vriendinnetje van Jan vocht met een parketwachter. Het duurde lang totdat de ordedienst de zaal had ontruimd. Toen tien leden van de Bossche op roerpolitie de zaal binnen kwamen, was de rust al teruggekeerd. Achteraf bleek Daan D. zich vooral hevig opgewonden te hebben over de opmerking van de officier 'dat het ge zin D. een broeinest van criminaliteit is'. 'Ik wens niet dat mijn familie hier gediscrimineerd wordt', zei hij bevend, nadat de zaak, n„ onderbro- 'er een grote kans is np een nieuwe oorlog' zei president Sadat dat Egypte toch aan de voorgestelde vredesconfe rentie in Genève op 18 december zal deelnemen. De uitnodigingen voor de ze vredesconferentie zijn intussen al door de VS en de Sowjet-Unie ge meenschappelijk verzonden. De twee supermachten hebben geen uitnodi ging gestuurd aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie iPLO) om de openingszitting bij te wo nen. In Washington werd meege deeld dat Amerika en Rusland dat overeengekomen waren teneinde com plicaties te vermijden bij het begin van de conferentie. Zoals bekend, heeft de Arabische top conferentie in Algiers de PLO erkend als de enige vertegenwoordigster van de Palestijnen. waardoor de positie van koning Hoessein in het gedrang komt, omdat zeker 70 procent van de bevolking in Trans-Jordanië Palestijns is. Hoessein heeft daarom al gedreigd helemaal niet aan de vredesconferen tie deel te nemen, als de Arabische staten hun standpunt niet wijzigen. r-. ken te zijn geweest, nu zonder pu bliek werd voortgezet. Familieleden van verdachten zaten huilend en te- neergeslagen vanwege de zware eis, op de gang. De officier zei later dat hij wegens openbare geweldpleging een klacht tegen Daan zou kunnen in dienen. 'Maar ik zie daarvan af. Zoiets behoort tot de risico's van mijn vak'. De bewering van het ANP dat het in cident tevoren was afgesproken, blegk onjuist. Zie verder paginc 11 De Russische partijleider Breznjew heeft in de Indiase hoofdstad New Delhi gewaarschuwd dat als er niet snel een vredesregeling in het Midden- Oosten tot stand komt. 'een nieuwe en zelfs gevaarlijke militaire ontplof fing' kan losbarsten. Hij legde er de nadruk op dat Israël bij een mogelij ke vredesregeling de meeste conces sies zal moeten doen. Volgens Brez njew heeft de Sowjet-Unie zelf geen belangen in het Midden-Oosten. 'De enige Russische wens is dat er een duurzame vrede komt, omdat het ge bied als het ware aan de Sowjet-Unie grenst'. Breznjew prees de ontspan ning tussen Rusland en Amerika en zei dat als de oorlog in het Midden- Oosten was uitgebroken op een tijd stip, dat de internationale spanning erg groot geweest was, de strijd daar aanzienlijk gevaarlijker zou zijn ge weest. Strijdbaar De Arabische topconferentie heeft be sloten een 'strijdfonds' in het leven te roepen, dat Egypte en Syrië moet Zie vervolg op pagina 9 Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DEN HAAG Generaal-majoor J. E. van der Slikke wordt, naar Haagse po litieke kringen verwachten, vandaag door minister Vredeling (defensie) in het kabinet voorgedragen als de nieu we chef van de generale staf en bevel hebber der landstrijdkrachten. Minis ter Vredeling heeft de voorkeur gege ven aan generaal Van der Slikke bo ven de commandant van het eerste le gerkorps. lt.-generaal Meijnderts. die voor deze benoeming in aanmerking wilde komen. Als het kabinet akkoord gaat. volgt generaal Van der Slikke de heer IJs selstein op, die per 1 december ont slag nam in verband met zijn conflict met generaal Meijnderts. Generaal Van der Slikke is comman dant van de eerste divisie van het le gerkorps en als zodanig de directe on dergeschikte van de heer Meijnderts. De voordracht zal, naar verwacht, in politiek Den Haag bij hem als een klap aankomen. Generaal Meijnderts heeft, naar wij vernamen, in een ge sprek met minister Vredeling twee weken geleden duidelijk gemaakt zelf de vacature te willen vervullen. Voorts had hij verzocht een andere ondergeschikte van hem, brigade-gene raal Clumpkens, in aanmerking tc la ten komen voor de functie van chef van de generale staf als Meijnderts zelf november volgend jaar met pensi oen gaat. De minister heeft de heer Van der Slikke voorgedragen, onder meer om dat deze zich altijd afzijdig heeft ge houden in het conflict tussen gene raal IJsselstein enerzijds en de heren Meijnderts en Clumpkens anderzijds. Bekend was, dat de heer Van der Slikke een grote kans maakte de heer IJsselstein op te volgen, als deze pas volgend jaar november weg zou zijn gegaan. In eerste instantie leken de kansen van de heer Van der Slikke gedaald, nu de heer IJsselstein per 1 december a.s. al vertrekt. Binnenland In water kan zwakzinnige meer5 Buitenland Nog meer gaten in Nixons bandje 9 Sacharow wil naar VS9 Kerk Demetrius en de Deense film 2 "Geref. gezindte, ontwijkt kerkvraag' Sport Profschaatsen nog niet in trek 17 Economie Broodnijd in Eindhoven 19 Men schrijft ons .2 Nieuwe boeken 2 Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de envelop: De Chr. IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). G Gezellige rookverdrijver len wij. i, Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Ziekenhuizen komen bij beper kende maatregelen in de klem te zitten als de artsen niet duidelijk hun verantwoordelijkheid nemen voor inperking van opneming en verpleegduur. Prof. mr. JTh. M. de Vreeze, voorzitter Ziekenhuisraad Lichte vorst Opklaringen met hier en daar Opklaringen met hier en daar mistbanken. Voornamelijk in de kustprovincies ook enkele sneeuw- of hagelbuien. Zwakke tot matige, aan de kust matige tot krachtige, in hoofdzaak noordwestelijke wind. Maximum temperaturen circa 3 gr. C. Morgen en overmorgen: af en toe een sneeuw- of hagelbui, en lichte, hier en* daar matige vorst in de nacht. Morgen zon op: 08.25 onder: 16.32 maan op: 12.24 onder: 23.04 De vrouw van Daan D. fmidden) in gesprek met écn van de vrouwen die door haar man gegijzeld wer den, Jannie Smits flinksRechts de schoonmoeder van Daan D. Het nieuws dat in deze krant staal, kost ons gemid deld 400.000 gulden per pagina per jaar. En dat zijn alleen nog maar de redactionele kosten. Het zetten van een pagina vergt nóg eens 100.000 gulden per jaar. Daarmee zitten we al op een half miljoen en daar komen allerlei andere kosten voor papier en drukken, om nog wat te noemen) bij. Waar halen we al dat geld vandaanTja. dat vragen wij ons soms ook af. Wat ive wél zeker weten, is dat het ge makkelijker bijeen kan worden gebracht, naarmate de. kring van onze abonnees groter is. Helpt u ons die kring te verruimen? Het is hard nodig. De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1