Broodnijd' in Eindhoven Kon./Shell pleit voor 'oliesamenwerking' Perzië wil restant olie ™'^rinflatie kwijt aan 'meestbiedende' aanoakken Olie voor Donau - bekken via pijpleiding door Joegoslavië NSU krijgt belang in Canadees bedrijf DAF wil één dag per week minder werken PTT moet op geldmarkt kunnen lenen Eindelijk eensgezindheid over omstreden buis De Gruyter mag niet bouwen aan rand van stad DOW JONES INDEX WALL STREET GEDRUKT JUWKWARTET VRUDAG 30 NOVEMBER 1973 FTNANCIëX EN ECONOMIE T19/K19 oedingsbond: AH beging miskleun met overname broodfabriek Kempenland »n een onzer verslaggevers ÖNÏDHOVEN Kruideniers, zelfbedieningszaken, supermarkten i de gewone winkel 'om de hoek' in Eindhoven en omstreken ensen niet langer hun brood te betrekken van een fabriek die gendom is van concurrent Albert Heijn. s gevolg daarvan ziet de Zaandamse ootgrutter zich genoodzaakt voor de ■ood- en Banketfabriek Kempenland Toeger een onderdeel van de door H overgenomen ETOS-groep) 'een aatsje te zoeken bij een andere on- irneming die een andere positie in broodmarkt inneemt'. Met andere Dorden: Albert Heijn wil van Kem- ïnland af, anders zullen er bij de •oodfabriek, met 200 werknemers, ïtslagen moeten vallen, ehalve met het verdwijnen van afne- ers zou de fabriek ook moeilijkhe- m hebben met het licentie-systeem, oen Kempenland nog deel uitmaakte in de ETOS-groep bakte het onder centie van andere fabrieken bepaal- b merken en soorten brood. Thans >u één van deze licentiegevers moei- jkheden hebben veroorzaakt om empenland vervolgens voor een icht prijsje over te kunnen nemen, olgens bedrijfsleider Van Galen van [empenland is het hele licentie- /steem doorbroken. 'erontwaardigd ie AVG (voedingsbond) van het IKV is bijzonder verontwaardigd ver de gang van zaken. Zij wil zich liet bij voorbaat beperken tot de bei- ,e door Albert Heijn geboden moge- ijkheden: ontslagen of verkoop. De LVG stelt Albert Heijn als concern •erantwoordelijk is voor het voort- etten van het bedrijf en het handha- ■en van de volledige werkgelegenheid. >e AVG voorziet grote onrust onder iet personeel. 'De werknemers voelen ich terecht belazerd en moeten ui- ing kunnen geven aan hun emoties', .egt de AVG. Eventuele spontane ac- ies van het personeel zullen door de \VG 'worden geleid'. Het zit de AVG lwars dat Albert Heijn met de mede- leling is gekomen 3 maanden na de jeruchtmakende overneming van de :oöperatie Etos. 'In het gunstigste ge- ?al heeft Albert Heijn een enorme miskleun gedaan: over de ruggen van BORN —Het DAF-bedrijf Jn Born leeft in eerste instantie werktijdver korting aangevraagd voor zes dagen Jver een periode van zes weken. De Unvraag is gedaan in overleg met de indernemingsraad, vakorganisaties, overheid en nevenbedrijven, aldus DAF. Oorzaak van de werktijdverkor ting is de energiecrisis. DAF kampt met een sterk opgelopen voorraad. Aanvankelijk was men voornemens de produktie te vergroten, doch door de moeilijkheden van de energiecrisis moet DAF thans overgaan tot vermin dering van de produktie-aantallen. De aanvraag voor werktijdverkorting hing al enige dagen in de lucht. De DAF-fabriek in Born produceert per sonenauto's. Er werken 3700 mensen. Wanneer de werktijdverkorting zal in gaan, is nog niet met zekerheid te zeggen. Dit hangt samen met de pro cedure van een dergelijke aanvraag. Indien de aanvraag wordt toegewezen, zal dit geen invloed hebben op het netto-salaris "an de werknemers. BRUSSEL De Belgische dagbladen worden met ingang van morgen 7 cent duurder. De prijs stijgt van 33 tot 42 cent, zo heeft de Belgische Ver eniging van Dagbladuitgevers meege deeld. de werknemers heeft de directie een hoogst onverantwoordelijk partijtje zitten gokken. Evengoed is het moge lijk dat zij vanaf het begin uit was op het maken van winst door koop en verkoop van de bakkerij', aldus de AVG. Werknemers en vakbonden voelen zich volgens de AVG misleid, omdat Albert Heijn in augustus nog liet weten, dat de overneming van de bakkerij van Etos een welkome aan vulling betekent van de eigen Albert Heijn-broodproduktie. Het personeel kreeg te horen dat een vermindering van de produktie niet te vrezen was, omdat derden-afnemers hun brood van de fabriek zouden blijven betrek ken. 'De uitlatingen van Albert Heijn blijken bitter weinig waard te zijn. Daar zal bij de huidige opstelling zeer nadrukkelijk rekening mee worden gehouden', concludeert de AVG. De Kamerleden: DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Drees en Berger (beiden DS'70) heb ben een initiatief wetsontwerp inge diend, waarin de PTT in de gelegen heid worden gesteld om niet alleen zoals nu bij de overheid maar ook op de vrije kapitaalmarkt geld te le nen voor investeringen. Beide kamerleden willen hiermee be reiken dat de PTT dankzij extra ge leend geld in staat zal zijn het steeds toenemende aantal aanvragen voor te lefoonaansluitingen terug te brengen tot een redelijke hoeveelheid. In 1972 werd door de toenmalige minister van financiën Nelissen veel hogere bedra gen voor investeringen door de PTT vastgesteld voor de komende jaren, dan nu is gedaan door minister Dui- senberg. De heren Drees en Berger vrezen hierdoor een nog sterkere ver groting van de telefoonwachtlijsten van 110.000 thans tot 200.000 in 1977. Indien de PTT via het wetsontwerp in staat wordt gesteld op de vrije ka pitaal markt geld te lenen, de heer Drees denkt hierbij aan een bedrag van bv. 200 miljoen per jaar, ^ou de wachtlijst kunnen worden terugge bracht tot ongeveer 20.000 aanvragen. De beide indieners brengen naar vo ren dat alle andere communicatie-arti kelen, als radio's, tv's, auto's en zelfs sportvliegtuigen direct te koop zijn als men er voor wil betalen. De tele foon die in onze maatschappij een oe- langrijke plaats inneemt is echter niet op korte termijn te leveren. Daarbij is telefoneren een niet milieubelas tend alternatief voor bv het autorij den. Hierbij wees de heer Drees giste ren op de toename in het interlocale telefoonverkeer van 16 procent op de autoloze zondagen. De heren Drees en Berger hebben in hun wetsontwerp, waarop zij weinig kritiek verwachten van de kamer, niet opgenomen het al jaren sluimerende plan om de PTT om te schakelen van een staatsbedrijf tot overheidsbedrijf als de Staatsmijnen of gas- en energie bedrijven. Dit zou grote gevolgen voor het personeel hebben, die dan hun ambtenarenstatus verliezen. Toch verwacht de heer Drees over 3 4 jaar zo'n wijziging, waarbij afgezien van het dividend de PTT van de rijksbegroting verdwijnt, de overheid houdt dan wel een vinger in de tarie- venpap. Van een medewerker BELGRADO Terwijl de westerse wereld kampt met olietekorten ten gevolge van liet Arabische embargo, onderhandelt Joegoslavië met de landen van het Sowjet-blok over de aanleg van een pijp leiding. Brood- en banketfabriek in bedrijf. vakbonden hebben Albert Heijn laten weten, dat een gesprek over deze zaak pas mogelijk is als het personeel van de plannen op de hoogte is gesteld. 'Ook dan zal een verkoop van het be drijf niet zonder meer worden gepikt'. Albert Heijn wil op de gang van za ken geen commentaar geven, en be perkt zich tot de mededeling dat 'ex terne factoren een heel ander gewicht in de schaal hebben gelegd dan werd verwacht'. Mogelijke koper Bedrijfsledder Van Galen van Kem penland wil zich niet uitlaten over de vraag wie een mogelijke loper zou kunnen zijn. Hij wijst erop, dat er een 'heel scala van potentiële kopers' is voor het bedrijf. In augustus van dit jaar gingen onder enige plaatselijke oppositie alle 100 ETOS-winkels, waarvan 50 supermark ten en 45 drogisterijen, de eigen bak kerij (Kempenland) en de groente- en vleescentrale naar Albert Heijn. In oktober kreeg de overdracht van de winkels, met een gezamenlijke omzet van 150 miljoen, zijn beslag. De ETOS is ontstaan als een coöpera tie van Philips-werknemers en telde als coöperatie rond 80.000 leden die Vwn een onzer verslaggevers GRONINGEN Met vier tegen drie stemmen hebben b. en w. van Gronin gen besloten dat De Gruyter geen zelfbedieningswarenhuis aan de Börn- holmstraat (aan de rand van de stad) mag bouwen. De tegenstemmers (burgemeester Bui ter en de wethouders Staatsen (D'66)' en Barmentloo (PvdA) vragen zich af of de motivering voor de weigering wel juist is. Ook zij zijn van mening dat een warenhuis op zichzelf daar niet welkom is. Zij vonden hun tegen zin echter niet voldoende om dan maar een bouwverordening te weige ren op grond van de bestemming van het bestemmingsplan, die handel en industrie' aangeeft. De meerderheid van het college de PvdA-wethouders Van den Berg en Wallage en de CPN-wethouders Nie- meijer, en Van Zanten vinden dat onder liet woordje handel alleen 'groothandel' moet worden verstaan. Wat de Gruyter wil is een detailhan del. Verwezen wordt ook nog naar een afwijzing door de raad van een Makro-zelfbedieningsgroothandel, die ook erg veel weg had van een detail handel. De Gruyter kan binnen een maand in beroep gaan. In Groningen is weerstand tegen de wildgroei van 'Weilandwinkels' omdat hierin een bedreiging van de bestaan de middenstand en daarmee ook van de binnenstad wordt gezien. De Koninklijke-Shell Groep gaat tewerk op een van-dag-to-dag-basis. Dat houdt verband met een ernstige inbreuk op de contacten voor de afle vering van olie aan de maatschappij. Volgens een schatting van Benard verminderde de normale aanvoer van de maatschappij tot nu toe met 17 proeent De situatie is 'buitengewoon moeilijk' gezien de prijsstijgingen in het Midden-Oosten, een vermindering van de produktie, het instellen van een embargo en het nationaliseren van maatschappijen die gepaard gaan met problemen rond het opstellen van programma's die absoluut onoplosbaar zijn, en met een overschot aan sche pen. Geen enkel land kan uitkomen onder een bepaalde vermindering van zijn aanvoer, zo zei Benard. Over de vooruitzichten voor de winst marges van de groep zei de functiona- ris dat de resultaten van het derde kwartaal een terugkeer te zien hebben gegeven naar het bevredigende peil van 1968. De maatschappij zal alles doen om dit zo te houden. Hij ging j niet verder op dit onderwerp in, maar zei alleen dat het zeer moeilijk is te antwoorden op vragen over winstmar ges. Hij drong aan op maatregelen voor het besparen van energie en op het kiezen van andere bronnen voor het verkrijgen van brandstof. In Noord-Amerika heeft Shell zich reeds verzekerd van kolenreserves van ongeveer 2.5 miljard ton. In Canada is al een plan ingediend om olie te winnen uit bituminueze zanden. De handelspositie van de oliemaat schappijen, met inbegrip van de Ko- ninklijke-ShelI Groep, is 'nog steeds solide', zo zei Benard. Ze zijn er zich ten volle van bewust dat ze in de toe komst geen garantie hebben voor het verkrijgen van ruwe olie. De uitbrei ding van hun activiteiten zou daarom minder snel kunnen gaan, hoewel dit van sector tot sector zal verschillen. Noordzee Benard was er van overtuigd, dat er in de Noordzee nieuwe olievondsten zullen worden gedaan en zei dat er in het gebied ten noorden van de 62ste breedtegraad nog betrekkelijk weinig naar olie is gespeurd. Hij schatte de produktiecapaciteit van de reserves die er tot dusverre zijn ontdekt op ongeveer 2.4 miljoen vaten per dag, meedeelden in de winst. Ongeveer 80 procent van de inwoners van Eindho ven was lid van de ETOS. Bij enkele Eindhovenaren leidde de overneming van de ETOS door Albert Heijn tot oppositie. Onder meer om dat de verkoop Albert Heijn in Eind hoven een monopoliepositie verschaf te, waardoor de ETOS-leden zullen zijn overgeleverd aan de willekeur van het Zaanse bedrijf'. Volgens het ETOS-bestuur was de stap naar Albert Heijn noodzakelijk, omdat de ETOS, evenals de meeste der overige coöperaties, geen kans zag op eigen kracht door te blijven gaan. De plannen voor een hoofdpijpleiding van de Adriatische Zee naar het Do- nau-bekken bestaan al jaren. Het gro te belang, dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten erbij hebben heeft er evenwel voor gezorgd, dat er nu haast achter wordt gezet. Recente bezoeken van de president van de Comecon- bank in Moskou, van de Hongaarse minister van financiën aan Belgrado en een bijeenkomst van het voltallige Joegoslavische economische comité hadden slechts één aanleiding: het zo spoedig mogelijk aanleggen van de pijpleiding. De bouw ervan was ook gesprekson derwerp tijdens het bezoek, dat Oos- europese leiders dit jaar aan Joego slavië bra'chten. Achtereenvolgens wa ren dat de Poolse partijvoorzitter Gie- rek. de Roemeense president Ceauses- cu, de Sowjet-premier Kosygin, de Hongaarse partijleider Kadar en zijn Tsjechoslowaakse evenknie Hoesak. Haast De haast die achter het plan wordt gezet is gemakkelijk te begrijpen om dat Oost-Europa's oliebehoefte steeds groter wordt terwijl goede zeehavens en transportmogelijkheden ontbreken. Deskundigen zien de 700-kilometer lange pijpleiding als de snelste en meest economische manier om olie te vervoeren vanuit het Midden-Oosten en Noord-Afrika. De leiding begint in de Noordadriati- sche haven Rijeka, loopt via het in dustrie-centrum Zagreb en buigt dan oostwaarts in de richting Belgrado. Het laatste deel krijgt verschillende aftakkingen naar Hongarije en Roe menië. De Oosteuropese landen hebben er al le vertrouwen in dat het project zal slagen. Weliswaar zijn de westerse landen nu gehandicapt door het weg vallen van een deel van de oliestroom uit het Midden-Oosten, maar de Oost europese landen hebben zich altijd aan de zijde van de Arabieren opge steld zodat zij geen embargo's hoeven te vrezen. Ook het niet-gebonden land Joegosla vië heeft daarin alle vertrouwen, ze ker sinds Algerije en Libië vorige week lieten weten dat 'het zoveel olie zal worden geleverd als nodig is'. Mo gelijk groeit de oliestroom nog aan, nu vanuit het Midden-Oosten minder aan West-Europa en Japan wordt ge leverd. Via pijpleidingen krijgt Hongarije momenteel jaarlijks 6 tot 7 miljoen ton olie uit de Sowjet-Unie, maar als de pijpleiding tot Boedapest is gevor derd (waarschijnlijk eind 1976) zal de totale hoeveelheid olie die het land invoert gegroeid moeten zijn tot 10 miljoen ton. Polen schat zijn toekom stige behoefte op minimaal 4 en maxi maal 11 miljoen ton. Roemenië denkt eveneens van de pijp leiding te profiteren, namelijk door zijn eigen olie naar de Oosteuropese bondgenoten te exporteren. Mogelijk kan op langere termijn ook Oosten rijk van de pijpleiding gebruik ma ken. Belang Joegoslavië heeft al jaren het belang van een oliepijpleiding onderstreept, maar regionale tegenstellingen heb ben het project steeds tegengehouden. De grootste Joegoslavische oliemaat schappij, de INA (die gesteund wordt door de Kroatische deelregering) wil de de leiding van Rijeka naar Zagreb laten lopen en vandaar naar Belgrado. Energo-Invest, een maatschappij in Serajewo. wilde de pijpleiding echter laten beginnen aan de Zuidadriatische kust met vandaar eventueel een aftak king naar Zagreb. Hoewel dit plan veel duurder en fei telijk onuitvoerbaar was werd het ge steund door de Bosnische en Servi sche regering. Eind 1971 werd met de aanleg begonnen. Op hetzelfde mo ment werd ook een aanvang gemaakt met de bouw van de zuidlijn bij Rije ka. Geldgebrek maakte evenwel dat noch in het noorden, noch in het zuiden veel vooruitgang werd geboekt. De federale regering en de vakbonden in de petro chemische en de chemi sche industrie brachten alle partijen met succes weer rond de tafel. Uitein delijk besloten INA, Energo-Invest en ook Nafta-Gas tot de aanleg van de pijpleiding vanaf Rijeka. De totale kosten bedragen ongeveer een half miljard gulden. Het is de bedoeling, dat in 1977 in totaal 35 miljoen ton olie door de pijpleiding wordt ge pompt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Perzië wil het nog 'vrije' deel van haar olierijkdom verkopen aan de meestbieden de. Volgens waarnemers gaat het hier om een hoeveelheid van minstens 100 miljoen ton voor de ko mende 20 jaar. Alleen oliemaatschappijen met 'voldoende' raffinage-capaciteit en goed distributiesy steem zullen echter als mogelijke kopers beschouwd worden. (Het jaarverbruik van olie bedraagt in Nederland 30 miljoen ton). Aanvoer tot nu toe met 17 procent verminderd PARIJS Directeur A. P. J. Benard van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij heeft gepleit voor dringend overleg en samenwerking tussen landen die olie exporteren en importe ren. Voor beide partijen zullen de gevolgen rampzalig zijn indien de huidige situatie een permanente confrontatie mogelijk maakt Benard zei dat elk onp langere termijn moeten worden afgestoten, lijk moet worden en dat onrendabele activiteiten oderdeel van de Koninklijke-Shell Groep onafhanke- Momenteel heeft Perzië een overeen komst met een aantal grote maat schappijen dat het de komende 20 jaar aan deze concerns 42 miljard va ten (van 159 liter) olie zal leveren. Deze hoeveelheid komt uit de velden die Nationale Perzische Olie Maat schappij (NIOC) begin dit jaar van de groepen overnam. Van het totaal wordt 29 miljard vaten verkocht aan de oliemaatschappijen, 6 miljard zijn bestemd voor binnenlands verbruik en volgens waarnemers in Teheran komt het restant binnenkort onder de veilinghamer. Ook heeft Perzië nog olievelden die buiten de overeenkomst met de grote maatschappijen vallen. Zo zouden dit jaar 75 miljoen vaten (ongeveer 10 miljoen ton) uit het Koezistan-veld gewonnen kunnen worden. Onlangs werden uit dit veld olie verkocht te gen de record prijs van 8,2 dollar per vat. Een Amerikaanse maatschappij heeft deze week 16,8 dollar geboden voor 'vrije olie uit Nigeria. Enkele maanden geleden schommelden de prijzen voor olie uit het Midden Oos ten nog tussen de 3 en 4 dollar, ter wijl de Amerikaanse maatschappij Oc cidental deze week verzekerde volgens een nieuw procédé olie uit leisteen te kunnen winnen voor een prijs van 1 dollar per vat. Dc president van Exxon, Garvin, heeft in New York voorspeld dat het wereldolietekort nog minstens 10 jaar zal duren,. De Verenigde Staten moe ten zich wijden aan de ontwikkeling van kernenergie en kolenreserves want dat is volgens Garvin de weg waarlangs terugkeer naar bevrediging van de binnenlandse behoeften met ei gen produktie mogelijk is. In ieder geval zullen de moeilijkheden bij dc energievoorziening na opheffing van de huidige Arabische olieboycot lang blijven bestaan. Garvin is van mening dat bezorgdheid voor het milieu geen belemmering meer mag zijn voor de ontginning van oliereserves. Tijdens dezelfde bijeenkomst zei de voorzitster van de amerikaanse com missie voor kernenergie, mevrouw Ray, dat nu wel is gebleken dat kern reactoren een groter aandeel moeten krijgen in de opwekking van elektrici teit. De 38 kerncentrales, die op het ogenblik in de Verenigde Staten in gebruik zijn. hebben een vermogen dat slechts 5 procent is van het totale vermogen van alle Amerikaanse elek trische centrales samen. In de Vere nigde Staten zijn thans 160 kerncen trales in aanbouw, waarvan er twintig voor eind 1974 in gebruik zullen zijn. Binnenkort zullen in de VS de eerste stukken land aar de hoogst biedende worden verpacht voor de winning van leisteenolie. Zo is in Washington ver nomen. BRUSSEL Om de inflatie verder te bestrijden moeten er volgens de Euro pese commissie prijsremmende mecha nismen in het leven geroepen worden die in elk van de lidstaten aangepast moeten zijn aan de daar geldende om standigheden. De commissie acht voorts een matigend loonbeleid nood zakelijk. Dat zijn extra maatregelen die de commissie nodig acht boven die welke ze al eerder aanbeval, zoals een zuiniger budgetbeleid, inkrimping van de geldhoeveelheid afremming van het bankkrediet en een doeltref fend strikt en gecoördineerd monetair beleid. De Europese ministerraad die op 9 november de gezamenlijke strijd tegen de inflatie besprak, verzocht de commissie toen om aanvullende maat regelen voor te stellen. Die heeft de commissie nu gegeven en ze zullen maandag cn dinsdag in de Europese ministerraad behandeld worden. Atoomschepen De eerste overleg ronde tussen Groot Brittanië en West Duitsland over het gezamenlijk in gebruik nemen van atoomschepen is afgerond. Resultaten zijn niet bekend gemaakt, maar wèl is gezegd dat door de oliecrisis meer haast achter de plannen wordt gezet. In de hele wereld gaan steeds meer schepen thans langzamer varen of worden zelfs opgelegd vanwege tekort aan brandstof. De Europese commissie heeft gisteren aan de ministerraad in Brussel, die begin volgende week bijeenkomt, voorstellen gedaan om de energiecri sis het hoofd te bieden. Bijzonderhe den zijn niet bekend gemaakt. EEG- topman Reichert meent wèl dat de Gemeenschapslanden moeten onder zoeken of niet kan worden terugge schakeld op kolen als bron van ener gie. Kolen kunnen olie niet vervangen maar de EEG wel minder afhankelijk maken van dit produkt, zei Reichert in Luxemburg. De Gemeenschap zou ook moeten proberen kolen in te voeren om haar brandstofvoorziening acf industrie te spreiden. (Overigens heeft M arok- Aireo ko gisteravond uit solidariteit met de £,'|1,*d ^ofAm Arabische landen geweigerd aan Ne- American Brands derland kolen te leveren). Groei: 0 procent Een deel van de Westduitse industrie moet al op kolen overschakelen. Bondskanselier heeft voorstellen om dit verplicht te stellen in de Bonds dag gebracht. Hij gelooft de economie van zijn land als gevolg van de olie boycot volgend jaar ernstig gaat stag neren. 'De gioei zou wel eens 0 pro cent kunnen bedragen en als we pech hebben minder'. De olieministers van Algerije en Saoedi Arabië, die een toer door Europa maken, zij waren gisteren in Londen, zullen overigens geen bezoek aan Bonn brengen, on danks eerdere toezeggingen. Resultaten van hun gesprekken zijn niet bekend. In de VS zouden de brandstofbezuini- gingsmaatregelen meer succes hebben dan verwacht, zodat de kans dat op rantsoenering moet worden overge gaan kleiner wordt. Minister Morton (binnenlandse zaken) zei dit gisteren in Washington. On Parijs echter zul len vandaag maatregelen bekend wor den gemaakt, om het brandstofver bruik te beperken, hoewel Frankrijk steeds heeft volgehouden geen hinder te ondervinden van de verminderde olieleveranlies. Een autoloze zondag of distributie worden overigens in Frankrijk niet verwacht. Denemarken K06rS6n if) Montr63l overweegt 10 miljoen ton olie uit de Sowjet Unie te betrekken. Induit. Sporen Ullll. Obl. Modi 27 nov. 817.73 168.91 89.28 72.98 674.5 28 nov. 839.78 172.97 89.12 72.96 678.9 29 nov. 835.11 176.38 88.38 72.79 679.9 Aand. H. 27 nov. 19.750 18.320 1.821 453 1.079 28 nov. 19.990 17.710 1.850 1.101 462 29 nov. 18.870 16.430 1.829 661 854 NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde Unilever 1 12%-13 (12%-%) en KLM S 24% <23'.i). Opgave duPont-Wulston. Bovls Dom Tar Chera Husky 27/11 28/11 29/11 2 00 2.20 2.13 21% 22% 22% 28% 28% 9% 9% 20% 20 5 41 L 3.43L 18% 18», 18% NEW YORK 28/11 29/11 41% 40% 13 13 44 64 68 American Can Am Cvanamid Am Elecir Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda 33% 26 25% 21% 21% 23% 23% 43% 43 19', Rrthl Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacafic Ry 17' Celai maar hij merkte op dat er in vele ge vallen een verschil van 5 tot 7 jaar bestaat tussen een ontdekking en het begin van de produktie. Het olieveld Brent, vermoedelijk de belangrijkste ontdekking in de Noordzee, zal eind 1975 of begin 1976 in produktie wor den genomen. De vertraging van de produktie van olie in de Noordzee komt onder meer door een achter stand bij de aflevering van booreilan den. De Koninklijke heeft de Franse rege ring meer informatie verstrekt over de voorraadpositie van de afgelopen weken. De Franse dochterondernemin gen van Shell hebben te kampen met tekorten van 10 tot 15 procent, waar bij het tekort eerder bij 15 dan bij 10 procent ligt. De positie van de Shell-raffinaderijen in Nederland is momenteel niet slech ter dan die van de andere raffinade rijen van de maatschappij in Europa, aangezien tankers die thans aankomen een maand geleden zijn geladen. Het ziet er naar uit dat de produktie met 25 tot 30 procent zal verminderen in vergelijking met de normale raffina- gecapaciteit. Benard noemde de situa tie 'moeilijk maar niet dramatisch.' RIJSWIJK Nederlandsche Scheepvaart Unie (NSU) zal een belang van 50 pet. nemen in de Canadese onderneming Keen Industries, cön's'Mtson' waarvan de aandelen zijn genoteerd op de beurzen van Toronto, cont. oh" Montreal en New York. wffi! a Darl Ind. NSU zal dit belang verwerven door monton in Alberta en houdt zich Deere ar.d co voornamelijk bezig met het ontsluiten l>1n Via+ nnni-/lan von u'ACtoliilf Cans. U »on' (El) 20% 47% 4 3% 24% 24% 19% 19% 99% 100% 28 27% 29% 28% 15% 14% 24 24% 29»; 17% 28% overneming van een 300.000 aandelen van het aandelenpakket van het huidi ge management, terwijl het restant wordt verkregen door plaatsing van 400.000 nieuw uit te geven aandelen, aldus een mededeling van NSU. De prijs van deze 700.000 aandelen is 15 Canadese dollar per stuk, zodat met de verkrijging van het belang een be drag van 10,5 miljoen Canadese dollar (ca. ƒ28,8 miljoen) is gemoeid. Met dit belang heeft de NSU een toe nemend belang in de dienstverlening aan de olie-industrie verkregen naast haar deelneming in Smit-Lloyd. Deze rederij exploiteert een veertigtal be voorradingsschepen voor de bevoorra ding van booreilanden, boorschepen en vaste platforms, alsmede voor het verslepen en verankeren van boorei landen en boorschepen. Keen Industries is gevestigd in Ed- Chase Manhailan 54-ji Chessie System 31% 54% Chrysler 18 17% Cities Service 48% 47% Colgate Palmultve 29% 28 Colt Industries 14% 14% Cummonw. Edlsor 28% 28% 20 20% •22% 21% 44% 44% 15»', 18 22% 21 16% 16% 31% 52% 50% 32% 157 156% van het noorden van westelijk Cana da, in het bijzonder van het stroomge- Eastraan Kodak bied van de Mackenzie River tot de monding van deze rivier in de Beau- Flrst 'Nal Cl,y fort Sea. De activiteiten waren tot voor kort hoofdzakelijk gericht op de aanleg van wegen en spoorwegen in Jiiengheny^$.'w s opdracht van de overheid. Akzuria Am Standard Het bedrijf is gespecialiseerd in het A,nsled lr,d- werken bij extreem lage temperatu ren. Het belang van deze activiteit Is Bait Ohio sterk toegenomen in verband met de avuK U»B" aanwezigheid van olie- en gasvoorra den en ertsen in dit gebied. Mede wer,es daarom zijn de activiteiten van Keen -chadboum Guih Industries uitgebreid tot vele vormen chase select f<i van dienstverlening aan de olie-in- comincó3 dustrie, die deze streek als een van de corn. Telephone belangrijkste exploratiegebieden in Noord-Amerika ziet. Fluor Curp. 128 116% 44% 44% Ford Motor 44% 43% Pruehauf 22% 21% Ren F.leclrlc 62% 63% lïen Foods 24% 24% Gen Motors 50% 50% Gen Publ Ulil 17% 17'', Gen Tel k Tel 24% 24% Getty Oil 138 141 Giletie 39% 39% Rimhel Brothers 17% 17% Goodvear 1 and B 22% 22% Gulf Oil 22% 22 Illinois Central Ind. 19% 8% 18", Insilco 8% Ini Busln Mach 269% 266 Intern Harvester 25". 23 Ini Nick of Can 33 33 Ini Paper 45", 44% Ini Tel Tel 29', 29% Llng-Lemco Vnugh Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marieila May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Curp Nabisco Nat Cash ReuUt Nat Dlsilllera Nat Cypxum Nat Steel Nat Lead Ind 14% 14% 26% 26% 18 16 48% 48 42% 34% 13% 12% 12 30% 30% 12% 12% 42% 34", 13% dun 13% 13% Pac Gas and El 23% 23% Penn Central 3% 4 PepsIco 69% 68% Phelps Dodge 41% 42% Philip Morris 108% 108", Philips Peir 64 637', Procter Gamhl 96", 95% RCA 19 19", Republic Steel 22% 22 Reynolds lnd 42% 42% Royal Dutch Petr 33% 32% Santa Ft5 lnd 28»i 29% Sears Roebuck 83% S3", shell oil 58% 59% Southern 14% 15% Souihern Pacific 32% 33 Railway 37% 38% Sperry Rand 47% 46% Stand OH Calif 38% 57% Stand oil Indiana i 90% 92»'. Exxon Corp 90% 90% Studehaker Worth 31 39 Sun Oil 53% 56% Texas Gulf 26 26% Texas Inst. 117% 117% Transamerlca 9% 9 Unilever 43 Union Carbide S3»9 32% Uni Royal 8% 8% United Aircraft 29 25", Untied Brands 7 6% US Steel 34% 33% West Union Tel 14% 19 Westinghouse El 33% 32% Woolworth 20% 19% 9.17 26% 35% Int Bank for Ree Int Flav Krag Int Haper (3 4) Kansas City ln< Kansas Power KLM 12% 12% 19% 19' 23% 24% 66% 66% Leasco 10% 11 Lone Star Cement 19% 19 Lelimar. 14% 13% Nat Can NY Cer.tr A North West R N Am Philips Co 8 7% 66% 19% 9 7% 66% 19% occidental Peir 9% 10 Pacific Light Public Steel 19% 17% 19% 17% Standard Brands 48% 48", statham Ind. •2% 11 Tandy 11% 18% Union Elecir United Corps United Gas Western Bancorp 14% 7% 137'. 27% 14% 7% "v

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19